PDA

View Full Version : Πήδηξε από γέφυρα για να αυτοκτονήσει και έπεσε σε μοτοσικλετιστή



Kas_Tracer
16/09/2019, 18:48
Τι μπορεί να σου συμβεί άμα δεν σε πάει η τύχη
https://www.protothema.gr/greece/article/925698/sok-sti-thessaloniki-pidixe-apo-gefura-gia-na-autoktonisei-kai-epese-se-motosikletisti/

thunder ace
16/09/2019, 20:28
https://www.protothema.gr/greece/article/925698/sok-sti-thessaloniki-pidixe-apo-gefura-gia-na-autoktonisei-kai-epese-se-motosikletisti/
Ελα Παναγια μου ,τι μπορει να σου συμβει αν οδηγας μοτο!!!!!

doctoras
16/09/2019, 21:04
πω πω στη γειτονιά μας.. τέξας γίναμε

Garfield
16/09/2019, 22:41
Πέντε με δέκα λεπτά αργότερα περνούσα εγώ με την μηχανή μου!

TsoliasGR
17/09/2019, 07:31
Και τι γινεται εδώ;Καλύπτει η ασφάλεια τίποτα;Η επειδή ειναι εν μέρη τροχαίο χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα αλλα ιπτάμενος πεζός δεν δίνει φράγκο η ασφάλεια;

husky21
17/09/2019, 08:32
Και τι γινεται εδώ;Καλύπτει η ασφάλεια τίποτα;Η επειδή ειναι εν μέρη τροχαίο χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα αλλα ιπτάμενος πεζός δεν δίνει φράγκο η ασφάλεια;

Ειναι πολυ μπερδεμα το θεμα..Μην γινει και το αναποδο να λες..Δηλ η οικογενεια αυτου που αυτοκτονησε να ζητησει αποζημιωση οτι ο θανατος επηλθε απο την συγκρουση με το δικυκλο και οχι απο την πτωση
Δυστυχως ο δικυκλιστης εμπλεξε σε μια παραξενη κατασταση απο το πουθενα

buckley
17/09/2019, 08:40
Ειναι πολυ μπερδεμα το θεμα..Μην γινει και το αναποδο να λες..Δηλ η οικογενεια αυτου που αυτοκτονησε να ζητησει αποζημιωση οτι ο θανατος επηλθε απο την συγκρουση με το δικυκλο και οχι απο την πτωση
Δυστυχως ο δικυκλιστης εμπλεξε σε μια παραξενη κατασταση απο το πουθενα

Ρε μπαγάσα τα θες και τα λες :bawl:
Husky... δε πιστεύω να χεις κανένα husqvarna ε ?

husky21
17/09/2019, 08:49
ειχα ναι.πηγε ακλαφτο σε τροχαιο
Μαλλον δεν εχεις ιδεα απο δικηγορους κ τι μπορει να σκαρφιστουν

SoR
17/09/2019, 10:29
μέχρι σήμερα έβλεπα γεφυρες και σκεφτόμουν να μαρσάρω...πλέον θα κοιτάω και αν ετοιμαζεται κανείς να πέσει....

bulmont
17/09/2019, 10:37
Αμα σε θέλει...........

g_m900
17/09/2019, 11:05
Αυτο με την πιθανη διεκδίκηση αποζημειωσης της οικογενειας του θανοντος το βλεπω σιγουρακι αν ο δικηγορος ισχυριστει οτι μπορει απλα να σκονταψε και επεσε. Αν υπαρχει σημειωμα αυτοκτονιας οκ. Αν οχι... Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα για το παιδι.
Επειδη εχω δει Κουγια να αγορευει...δεν αποκλειεται να γινει αυτο να ξερετε.

sniper
17/09/2019, 11:16
Τώρα, αλήθεια, δεν πιστεύετε ότι κάποιος θα πάει σε δικαστήριο τέτοια αγωγή, ναι;

g_m900
17/09/2019, 11:19
Τώρα, αλήθεια, δεν πιστεύετε ότι κάποιος θα πάει σε δικαστήριο τέτοια αγωγή, ναι;
Εγω το πιστευω.
Τι κερδιζω?

sniper
17/09/2019, 11:22
Εγω το πιστευω.
Τι κερδιζω?

Τίποτα. Δεν είσαι και νομικός, οπότε οκ, μικρό το κακό :tooth:

g_m900
17/09/2019, 11:24
Επειδη οντως ειναι ιδιαιτερη περίπτωση...ο μοτοσυκλετιστης θα στραφει προς την οικογενεια του θανοντος.
Νομιζω η περιπτωση Παντελιδη τα λεει ολα για το τι σκαρφιζονται για να γλυτωσουν χρηματα.
Το αν θα δικαιωθει αν ισχυριστει οτι δεν φταιει η οικογενεια του ειναι αλλο θεμα.

husky21
17/09/2019, 11:26
παιδια δεν παει το μυαλο σας τι πραγματα ακουγονται μεσα στα αστικα δικαστηρια,τι υποθεσεις φτανουν εκει και ειδικα στα τροχαια
παιζονται πολλα λεφτα
Να μην σας εκπλησει τπτ οσο παραλογο και αν σας φαινεται

doctoras
17/09/2019, 11:47
Εγω το πιστευω.
Τι κερδιζω?

και εγώ το πιστεύω, μας δίνονται τα δικαιώματα κοινωνικά...

Το θέμα είναι να σωθεί το παιδί με την μοτοσυκλέτα(ο άλλος το είχε πάρει απόφαση να "φύγει")...Θεωρητικά δεν θα προσπαθήσει καν για αποζημίωση μιας και το κράτος δικαίου δεν έχει θεσπίσει τέτοιες περιπτώσεις και όλα θα εξαρτηθούν απο τους συμβουλάτορες-δικηγόρους
Πάντως αν παει δικαστικά λιγότερο απο 15 χρόνια δε θα πάρει να τελεσιδικήσει η υπόθεση

sniper
17/09/2019, 11:52
και εγώ το πιστεύω, μας δίνονται τα δικαιώματα κοινωνικά...

Το θέμα είναι να σωθεί το παιδί με την μοτοσυκλέτα(ο άλλος το είχε πάρει απόφαση να "φύγει")...Θεωρητικά δεν θα προσπαθήσει καν για αποζημίωση μιας και το κράτος δικαίου δεν έχει θεσπίσει τέτοιες περιπτώσεις και όλα θα εξαρτηθούν απο τους συμβουλάτορες-δικηγόρους
Πάντως αν παει δικαστικά λιγότερο απο 15 χρόνια δε θα πάρει να τελεσιδικήσει η υπόθεση

Kαι πρακτικά, δεν ζει.

doctoras
17/09/2019, 11:55
και εγώ το πιστεύω, μας δίνονται τα δικαιώματα κοινωνικά...

Το θέμα είναι να σωθεί το παιδί με την μοτοσυκλέτα(ο άλλος το είχε πάρει απόφαση να "φύγει")...Θεωρητικά ο μοτοσυκλετιστής δεν θα προσπαθήσει καν για αποζημίωση μιας και το κράτος δικαίου δεν έχει θεσπίσει τέτοιες περιπτώσεις και όλα θα εξαρτηθούν απο τους συμβουλάτορες-δικηγόρους
Πάντως αν παει δικαστικά λιγότερο απο 15 χρόνια δε θα πάρει να τελεσιδικήσει η υπόθεση


Kαι πρακτικά, δεν ζει.

το διόρθωσα

Cpt. Haddock
17/09/2019, 15:06
Τώρα, αλήθεια, δεν πιστεύετε ότι κάποιος θα πάει σε δικαστήριο τέτοια αγωγή, ναι;

Το μονο που χρειάζεται ειναι ενας καλος δικηγορος κι ενας μαλακας δικαστής και όλα γινονται

https://www.newsbreak.gr/kosmos/pethane-pano-stis-periptyxeis-kai-pire-apozimiosi/

sniper
17/09/2019, 15:07
Το μονο που χρειάζεται ειναι ενας καλος δικηγορος κι ενας μαλακας δικαστής και όλα γινονται

https://www.newsbreak.gr/kosmos/pethane-pano-stis-periptyxeis-kai-pire-apozimiosi/

Tais toi!

Cpt. Haddock
17/09/2019, 15:11
Tais toi!

jamais :p

BLiTzER
17/09/2019, 16:08
Το μονο που χρειάζεται ειναι ενας καλος δικηγορος κι ενας μαλακας δικαστής και όλα γινονται

https://www.newsbreak.gr/kosmos/pethane-pano-stis-periptyxeis-kai-pire-apozimiosi/

Πολύ σωστή βρίσκω την απόφαση. Όταν είσαι εκτός έδρας για δουλειά, μακριά από το σπίτι σου, η εταιρεία πρέπει να φροντίζει και να έχει ευθύνη για τις καθημερινές ανάγκες σου.

SONone
17/09/2019, 16:16
δλδ αμα κάποιος πέταγε πετρα δεν θα υπήρχε αποζημίωση?

doctoras
17/09/2019, 16:18
Πολύ σωστή βρίσκω την απόφαση. Όταν είσαι εκτός έδρας για δουλειά, μακριά από το σπίτι σου, η εταιρεία πρέπει να φροντίζει και να έχει ευθύνη για τις καθημερινές ανάγκες σου.

η απόφαση βγήκε από το γαλλικό εφετείο στο παρίσι... το ίδιο περιστατικό εδώ θα έπρεπε να αποζημιώσεις την εργατοώρα του εργοδότη σου, χώρια την οδύνη / δυσφήμιση και την αναστάτωση που του προκάλεσες :lol:

MAIK72
17/09/2019, 17:27
η απόφαση βγήκε από το γαλλικό εφετείο στο παρίσι... το ίδιο περιστατικό εδώ θα έπρεπε να αποζημιώσεις την εργατοώρα του εργοδότη σου, χώρια την οδύνη / δυσφήμιση και την αναστάτωση που του προκάλεσες :lol:

άμα ήταν στο εφετείο του Πεκίνο ή του Κιμ (υπόψην ο Κιμ στήνει σε μυδράλια όσους απλώς ξεκουρδίζονται ) ,μπορεί. Εκεί ,αν δεν κάνω λάθος ,ο νόμος δεν προβλέπει αποζημίωση αν κάποιος πεζός μετά από εμπλοκή του σε ατύχημα αποδημήσει εις βούδα. :rolleyes:

Σε κάποιος περιπτώσεις ίσχυσε το hit and reverse

doctoras
17/09/2019, 18:25
άμα ήταν στο εφετείο του Πεκίνο ή του Κιμ (υπόψην ο Κιμ στήνει σε μυδράλια όσους απλώς ξεκουρδίζονται ) ,μπορεί. Εκεί ,αν δεν κάνω λάθος ,ο νόμος δεν προβλέπει αποζημίωση αν κάποιος πεζός μετά από εμπλοκή του σε ατύχημα αποδημήσει εις βούδα. :rolleyes:

Σε κάποιος περιπτώσεις ίσχυσε το hit and reverse

και στην αφρική κάτι άλλο.....Ναι αλλα εμείς εδώ ευρώπη είμεθα, ή τέλος πάντων για το αντίτιμο της ευρώπης πλερώνουμε

MAIK72
17/09/2019, 19:52
και στην αφρική κάτι άλλο.....Ναι αλλα εμείς εδώ ευρώπη είμεθα, ή τέλος πάντων για το αντίτιμο της ευρώπης πλερώνουμε

hit and run λέγεται το αντίτιμο εδώ στας Ευρώπας. Οι ίδιο νόμοι που υπάρχουν στην Γαλλία ισχύουν και εδώ. Ο άνθρωπος πέθανε κατά την διάρκεια σεξ το 2013

viper1
18/09/2019, 15:27
Νομικά ίσως μπορεί να κάνει αγωγή στον δήμο που ανήκει η γέφυρα για μέτρα αποτροπης πτώσης αντικειμένων παύλα πεζών
Αλλά δεν νομίζω ότι θα βρει άκρη. Άσε που όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω θα περάσουν χρόνια μέχρι την εκδίκαση εφετεία κλπ που δεν αξίζει. Είναι να μην σου τύχει. Και αφού την έβγαλε καθαρή πάμε παρακάτω

mia_zoi_kawa
18/09/2019, 19:06
Αυτο με την πιθανη διεκδίκηση αποζημειωσης της οικογενειας του θανοντος το βλεπω σιγουρακι αν ο δικηγορος ισχυριστει οτι μπορει απλα να σκονταψε και επεσε. Αν υπαρχει σημειωμα αυτοκτονιας οκ. Αν οχι... Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα για το παιδι.
Επειδη εχω δει Κουγια να αγορευει...δεν αποκλειεται να γινει αυτο να ξερετε.

Φανταζομαι οτι για την διεκδικιση μιας τετοιας αποζημιωσης θα πρεπει να αποδείξει οτι η οικογενεια εχει την ηθικη ευθυνη της αυτοκτονιας.
Πραγμα σχεδον αδυνατο. Οι δικηγοροι φυσικα θα τον συμβουλεψουν να κανει την μυνηση μιας και πανε για το μεροκαματο τους οι ανθρωποι..

Περα απο ολα αυτα να εχετε υπόψη οτι οι ασφαλιστικες πλεον δεν δινουν τα λεφτα που εδιναν και εχουνε δασκαλεψει και τους δικαστες για αυτο. Δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο να πληρωθεις ακομα και την πραγματικη ζημια. Για παραδειγμα θα σας αναφερω οτι μου εχει τυχει να ακουσω δικηγορους ασφαλιστικης να κλεισουν υποθεση με ολικη απωλεια χεριου απο τον καρπο κατω με μολις 45κ....

husky21
18/09/2019, 19:13
Φανταζομαι οτι για την διεκδικιση μιας τετοιας αποζημιωσης θα πρεπει να αποδείξει οτι η οικογενεια εχει την ηθικη ευθυνη της αυτοκτονιας.
Πραγμα σχεδον αδυνατο. Οι δικηγοροι φυσικα θα τον συμβουλεψουν να κανει την μυνηση μιας και πανε για το μεροκαματο τους οι ανθρωποι..

Περα απο ολα αυτα να εχετε υπόψη οτι οι ασφαλιστικες πλεον δεν δινουν τα λεφτα που εδιναν και εχουνε δασκαλεψει και τους δικαστες για αυτο. Δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο να πληρωθεις ακομα και την πραγματικη ζημια. Για παραδειγμα θα σας αναφερω οτι μου εχει τυχει να ακουσω δικηγορους ασφαλιστικης να κλεισουν υποθεση με ολικη απωλεια χεριου απο τον καρπο κατω με μολις 45κ....

Οχι δεν πρεπει να αποδειξει αυτο
Πρεπει απλα να καταφερει να υπαρξουν αμφιβολιες για το αν επροκειτο για αυτοκτονια και οτι δεν επεσε κατα λαθος
Δλδ να μην εχει βρεθει σημειωμα π.χ. του ατομου που αυτοκτονησε η μαρτυρες στο σημειο που θα πουν π.χ. οτι φωναξε πριν πηδηξει "βαρεθηκα την π@@τανα τη ζωη" κτλ

mia_zoi_kawa
18/09/2019, 19:24
Δεν ξερω ...δεν ειμαι νομικος...απλα στην Ελλαδα αν κινδυνευεις να χασεις το σπιτι σου για 150κ πρεπει να απωλεσεις ενα χερι, ενα ποδι και να πουλησεις και ενα νεφρο για να το σωσεις....καπου εκει ειναι η ταριφα .... αν ειναι γατα ο δικηγορος πας λιγο ποιο ψηλα...