PDA

View Full Version : Κλοπη μηχανης



panlaz
19/09/2019, 15:01
Θελω να παρω μια μηχανη και μενω στο κεντρο της Θεσσαλονίκης. Φοβαμαι πολυ ομως μην μου την κλέψουν. Ηθελα να ρωτησω, αν την κλειδωνω πάντα με αλυσιδα καλη σε στύλο ή σε δεντρο, υπαρχει περιπτωση να κοψουν την αλυσιδα και να την κλεψουν;

sapila racing
19/09/2019, 15:12
Θελω να παρω μια μηχανη και μενω στο κεντρο της Θεσσαλονίκης. Φοβαμαι πολυ ομως μην μου την κλέψουν. Ηθελα να ρωτησω, αν την κλειδωνω πάντα με αλυσιδα καλη σε στύλο ή σε δεντρο, υπαρχει περιπτωση να κοψουν την αλυσιδα και να την κλεψουν;

Φυσικά υπάρχει αυτη η περίπτωση. Δυστυχώς.

panlaz
19/09/2019, 15:19
οποτε τι μπορώ να κανω; παιρνω μηχανη και το παιζω κορονα γραμματα;

basilis_k6
19/09/2019, 15:22
οποτε τι μπορώ να κανω; παιρνω μηχανη και το παιζω κορονα γραμματα;

τι μηχανη? κλειδωμένο μετοχειρο kle δεν νομιζω να σου φάνε. ειναι σχετικά ασφαλές με μια καλη αλυσιδα σε φωτεινο σημειο

katsar
19/09/2019, 15:24
Συναγερμός,διπλό κλείδωμα.Μπορούν πάντα απλά να ξηλώσουν κοστούμια,όργανα κτλ αν και δεμένη.
Μένεις μακρυά από εκεί που θα την παρκάρεις;
Να πληρώσεις κλειστό πάρκινγκ είναι η πιο σωστή λύση,το ΧΤ μου το έκλεψαν στην Ολυμπιάδος μεταξύ 3 μεσημέρι 9 βραδάκι.

panlaz
19/09/2019, 15:34
Στη ροτοντα μενω, μπορω να την παρκαρω κατω απο την πολυκατοικία ή ίσως καλυτερα σε ενα μερος με περατζαδα.
Ενα symphony θελω να παρω. Σιγουρα θα εχω και κουκουλα γιατι ανεβαίνουν οι γατες συνεχεια και θα βάλω και συναγερμο και αλυσιδα. Πιστευετε οτι θα μου τη φανε;

Bowleno
19/09/2019, 15:43
Στη ροτοντα μενω, μπορω να την παρκαρω κατω απο την πολυκατοικία ή ίσως καλυτερα σε ενα μερος με περατζαδα.
Ενα symphony θελω να παρω. Σιγουρα θα εχω και κουκουλα γιατι ανεβαίνουν οι γατες συνεχεια και θα βάλω και συναγερμο και αλυσιδα. Πιστευετε οτι θα μου τη φανε;

Ρε παλικάρι....αυτό δεν μπορεί να στο πει κανένας.....αν το βάλουν στο μάτι (π.χ. "παραγελία") ότι και να κάνεις δεν το γλυτώνεις.
Εμένα μου πήραν 2 μηχανάκια παρκαρισμένα καταμεσής στην Πατησίων! Στο Αιγάλεω, πάλι, είχα ξεχάσει 2 φορές το κλειδί όλη νύχτα πάνω στην μηχανή και ούτε κιχ.....
Ενός μέλους εδώ, του φάγανε το μηχανάκι (R1 αν θυμάμαι καλά) από ΚΛΕΙΣΤΟ πάρκινγκ και 2 κλειδαριές επάνω του.
Επίσης έχω φίλο που του φάγανε 2 φορές το παπί ενώ το είχε κλειδωμένο σε υπόγειο δώμα..... τι ψάχνεις; είναι όπως είπες, κορώνα γράμματα τι θα σου κάτσει.

kostaskk
19/09/2019, 16:06
ροτόντα δεν ειναι και η καλητερη περιοχη παντος

basilis_k6
19/09/2019, 16:07
Στη ροτοντα μενω, μπορω να την παρκαρω κατω απο την πολυκατοικία ή ίσως καλυτερα σε ενα μερος με περατζαδα.
Ενα symphony θελω να παρω. Σιγουρα θα εχω και κουκουλα γιατι ανεβαίνουν οι γατες συνεχεια και θα βάλω και συναγερμο και αλυσιδα. Πιστευετε οτι θα μου τη φανε;

δεν νομιζω να ασχοληθουν με ενα κλειδωμένο symphony. Παντως αν εχεις 24ωρο περιπτερο κοντα μπορεις να παρκαρεις εκει. ειναι μαλλον καλυτερα απο το σπιτι σου.

BLiTzER
19/09/2019, 17:06
ροτόντα δεν ειναι και η καλητερη περιοχη παντος

Ροτόντα πας στην πόλη όμως.

Tsber
19/09/2019, 17:13
Ρε παλικάρι....αυτό δεν μπορεί να στο πει κανένας.....αν το βάλουν στο μάτι (π.χ. "παραγελία") ότι και να κάνεις δεν το γλυτώνεις.


Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η αλήθεια ανεξαρτήτως μάρκας και μοντέλου :sad:

ΓιώργοςΤΤ
19/09/2019, 17:17
Στην γειτονιά εκεί θα στο φάνε για πλάκα. Μόνο κλειστό γκαράζ. Έχει αρκετά εκεί γύρω. Κάνε μια έρευνα και δες αν σε συμφέρει.

Billymuse
19/09/2019, 18:38
Ιντεραμερικαν ασφάλεια κλοπής :wave2:

doctoras
19/09/2019, 19:37
Ρε παλικάρι....αυτό δεν μπορεί να στο πει κανένας.....αν το βάλουν στο μάτι (π.χ. "παραγελία") ότι και να κάνεις δεν το γλυτώνεις.
Εμένα μου πήραν 2 μηχανάκια παρκαρισμένα καταμεσής στην Πατησίων! Στο Αιγάλεω, πάλι, είχα ξεχάσει 2 φορές το κλειδί όλη νύχτα πάνω στην μηχανή και ούτε κιχ.....
Ενός μέλους εδώ, του φάγανε το μηχανάκι (R1 αν θυμάμαι καλά) από ΚΛΕΙΣΤΟ πάρκινγκ και 2 κλειδαριές επάνω του.
Επίσης έχω φίλο που του φάγανε 2 φορές το παπί ενώ το είχε κλειδωμένο σε υπόγειο δώμα..... τι ψάχνεις; είναι όπως είπες, κορώνα γράμματα τι θα σου κάτσει.

σε αυτα τα περίεργα πρόσθεσε και το "φάγωμα" παπιού ταουνμειτ απο πρώτο ψηλοτάβανο (δηλαδή σαν δευτερος), ανέβηκαν αλα νιντζα απο τοίχο και το κατέβασαν με σχοινιά

όπως μπορεί να το παρατήσεις για καιρο εκεί, χωρίς να κλειδώσεις καν το τιμόνι και να το βρεις όπως το άφησες

γενικά αποτελεί ένα ρίσκο αλλά αν δεν το κάνεις δεν θα ξέρεις
βάλε ένα συναγερμό, ένα καλό λουκέτο δίσκου και μια κουκούλα και keep calm and think positive

kordix
19/09/2019, 19:56
Στη Ροτόντα δεν θα το άφηνα στο δρόμο. Καλύτερα κάνε ένα έξοδο και βάλε τη σε κλειστό πάρκινγκ ή κάνε ασφαλεία κλοπής.

ptc
19/09/2019, 20:03
Στην περιοχή της
Ροτόντας μια λύση είναι αν βρεις κάνα σημείο προς το τουρκικό προξενείο που έχει μόνιμα αστυνομική παρουσία. Αλλιώς ασφάλεια ή πάρκινγκ.

rainmike
19/09/2019, 21:17
Αφηνέ το εθνικής αμύνης με εγνατία.Εχει ενα ξενοδοχείο εκεί και ο χώρος είναι καλά φωτισμένος.
Κλειδωσέ το και απο καμμιά κολώνα και θα είσα τζετ.

Pew
19/09/2019, 22:49
Στην περιοχή της
Ροτόντας μια λύση είναι αν βρεις κάνα σημείο προς το τουρκικό προξενείο που έχει μόνιμα αστυνομική παρουσία. Αλλιώς ασφάλεια ή πάρκινγκ.

Στο τουρκικο προξενειο, στα Today, συχναζουν παρα πολυ συχνα ΔΙΑΣ κλπ όργανα.
Ειναι σχετικα safe, οπως και γενικοτερα ολα τα 24ωρα σημεια της πολης.

typhoon
20/09/2019, 07:47
Ίσως αστείο, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα προτίμησε μια "ακλεφτη" μοτοσυκλέτα.

Πχ bmw scarver...

Kickstart
20/09/2019, 08:42
συγγνώμη το symphony το σκούτερ της sym λέμε έτσι;

προσωπικά θα σου ελεγα αν μιλαμε για αυτό το μηχανάκι..ετσι και το παρεις καινούργιο βάλτο κανα δίμηνο στην αρχή που θα γυαλίζει στο μάτι σε κλειστό ενοικιαζόμενο παρκιν και μετα άραξε το όπου γουστάρεις...χλωμό να στο ψειρίσουν.

εκτός και είσαι άτυχος και πεσεις στην περίπτωση του πρεζάκια που ψάχνει ανταλλακτικά για πούλημα από το δικό σου.