PDA

View Full Version : Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας



Σελίδες : [1] 2

athletico
20/09/2019, 17:47
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Τα έχουμε τα 52 μας χρονάκια, γουστάρουμε τα γκαζια ( τα οποία τα κάναμε μέχρι τωρα με ΙΧ),αλλα αρχάριος με μηχανή,
Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα χωρίς να υπερεκτιμώ τις δυνάμεις μου.
Λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.
Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά ,εύκολη στην οδήγηση για χλμ αποκλειστικά στην πόλη για να ξεχαρμανιάζω.
Τι μου προτείνετε με μπάτζετ μέχρι 3000κ. Δεν με πειράζει να κοιτάξω και για μεταχειρισμένη απλά με ενδιαφέρουν τα κυβικά να μην ξεπερνάνε τις δυνατότητές μου ως αρχάριος.

σας ευχαριστώ πολύ

BLiTzER
20/09/2019, 17:52
...γουστάρουμε τα γκαζια... Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα... ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS. Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά

Wat.

STF
20/09/2019, 18:08
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Τα έχουμε τα 52 μας χρονάκια, γουστάρουμε τα γκαζια ( τα οποία τα κάναμε μέχρι τωρα με ΙΧ),αλλα αρχάριος με μηχανή,
Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα χωρίς να υπερεκτιμώ τις δυνάμεις μου.
Λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.
Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά ,εύκολη στην οδήγηση για χλμ αποκλειστικά στην πόλη για να ξεχαρμανιάζω.
Τι μου προτείνετε με μπάτζετ μέχρι 3000κ. Δεν με πειράζει να κοιτάξω και για μεταχειρισμένη απλά με ενδιαφέρουν τα κυβικά να μην ξεπερνάνε τις δυνατότητές μου ως αρχάριος.

σας ευχαριστώ πολύ

Τα κυβικά από μόνα τους δεν είναι πρόβλημα αν έχεις το δίπλωμα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και για Transalp 600/650 που είναι πολύ φιλικές παρά τα κυβικά τους. Σύμφωνα με αυτά που ζητάς εσύ όμως νομίζω πως ένα CBF250 είναι μια ακόμη πιο φιλική επιλογή και από άποψη ψυχολογίας, για πρώτη μοτοσυκλέτα στα 52.

athletico
20/09/2019, 18:33
Τα κυβικά από μόνα τους δεν είναι πρόβλημα αν έχεις το δίπλωμα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και για Transalp 600/650 που είναι πολύ φιλικές παρά τα κυβικά τους. Σύμφωνα με αυτά που ζητάς εσύ όμως νομίζω πως ένα CBF250 είναι μια ακόμη πιο φιλική επιλογή και από άποψη ψυχολογίας, για πρώτη μοτοσυκλέτα στα 52.

Δεν ξέρω αλλά τα 250 μου φαίνονται πολλά κυβικά.
Θα προτιμούσα όπως προανέφερα ένα 125αρι βαρια 150 κυβικά
Θέλω να το ελέγχω απόλυτα και να είμαι σίγουρος .Αν εξικοιωθώ μετά ποιος ξέρει?

ΤάκηςΜπ
20/09/2019, 18:40
Δεν έχουν σημασία τα κυβικά,αν το έχεις σκεφτεί όμως και το εννοείς,οι επιλογές σου είναι περιορισμένες.Εφόσον είναι εντός budget σου εγώ θα προτείνω το wr125x.Γρήγορο δεν είναι,αλλά είναι παιχνίδι μέσα στην πόλη και θεωρώ θα το ευχαριστηθείς.Εφόσον ξεπεράσεις αυτό με τα κυβικά κοίτα και τα ελάχιστα wr250x που υπάρχουν στο car,καθώς και το fmx650(ξαναλέω,μην κοιτάς τα κυβικά,μικρή σημασία έχουν στην προκειμένη).

Lioulios
20/09/2019, 18:42
Δεν υπαρχουν μοτοσυκλετες125 και 150κυβικα .

athletico
20/09/2019, 18:56
Παιδιά μόλις γύρισα από μαγαζί φίλου και είδα το HONDA CB125F
Ομολογώ οτι σαν μέγεθος είναι στα μέτρα μου.
Τι λέτε?

Anritsu
20/09/2019, 19:06
Παιδιά μόλις γύρισα από μαγαζί φίλου και είδα το HONDA CB125F
Ομολογώ οτι σαν μέγεθος είναι στα μέτρα μου.
Τι λέτε?

Αμα σ'αρέσει εμείς τι να σου πούμε δηλαδή ; Μηχανάκι σκυλί , θεωρητικά μηδενικό κόστος συντήρησης και λειτουργίας . Αν είναι στο μέγεθος σου και σε βολεύει για τις μετακινήσεις που θες να κάνεις , προχώρα το . Ειναι και honda οπότε και να το μετανιώσεις αργότερα θα το ξεφορτωθείς με μικρότερη ίσως χασούρα και σαφώς πιο γρήγορα απο ένα κινέζικο ότι ναναι .

lleonidas
20/09/2019, 19:07
Καλωσόρισες!
Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών :)

Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ :)
Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
Α2 δίπλωμα έχεις;

telegonos
20/09/2019, 19:11
Δεν υπαρχουν μοτοσυκλετες125 και 150κυβικα .

:lol:

ΤάκηςΜπ
20/09/2019, 19:15
Ρε συ,δεκτά όλα όσα λες μέσα στην μπερδεψούρα σου,αλλά "γουστάρουμε τα γκάζια" και cb125f δεν πάνε μαζί.Υπερτίμιο το cb δεν λέω,αλλά είτε δεν είναι αυτό που θες είτε δεν γουστάρεις τα γκάζια.

doctor_john
20/09/2019, 19:15
Κοίταξε η μοτοσυκλετα είναι απλή, μικρή και κάνει τη δουλειά.
Εσύ είναι το θέμα τι θέλεις και κατ'επέκταση τι καλύπτει τις ανάγκες σου.

Αισθητικά σε καλύπτει; γιατί αν είναι να σκύβεις το κεφάλι όποτε συναντάς βιτρίνες, καλύτερα να δεις κάτι άλλο.
Όταν λες σαν μέγεθος, τι εννοείς; ανησυχείς μήπως είναι βαριά μια μοτοσυκλέτα; είσαι τόσο μικρόσωμος;

Είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις ανησυχίες σαν αυτές όντας νέος μοτοσυκλετιστής.
Αντίστοιχα και εμείς, εφόσον ρωτάς, οφείλουμε να σε "προστατέψουμε" να μην χάσεις χρήματα με μια μικρή μοτό
που θα θές να αλλάξεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες και το γούστο σου. Σαν μοτοσυκλέτα είναι καλή.

Σκέψου να σε ρώταγα σαν νέος αυτοκινητιστής αν θα μου πρότεινες να πάρω ένα πολύ μικρό αυτοκίνητο σε αντίστοιχη ηλικία.
Εννοώ πως θεωρώ δεδομένο με την εμπειρία σου ότι έχεις ξεπεράσει παιδικές ασθένειες" όπως να ξεσπάς τα νεύρα σου στο γκάζι κλπ.

athletico
20/09/2019, 19:26
Κοίταξε η μοτοσυκλετα είναι απλή, μικρή και κάνει τη δουλειά.
Εσύ είναι το θέμα τι θέλεις και κατ'επέκταση τι καλύπτει τις ανάγκες σου.

Αισθητικά σε καλύπτει; γιατί αν είναι να σκύβεις το κεφάλι όποτε συναντάς βιτρίνες, καλύτερα να δεις κάτι άλλο.
Όταν λες σαν μέγεθος, τι εννοείς; ανησυχείς μήπως είναι βαριά μια μοτοσυκλέτα; είσαι τόσο μικρόσωμος;

Είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις ανησυχίες σαν αυτές όντας νέος μοτοσυκλετιστής.
Αντίστοιχα και εμείς, εφόσον ρωτάς, οφείλουμε να σε "προστατέψουμε" να μην χάσεις χρήματα με μια μικρή μοτό
που θα θές να αλλάξεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες και το γούστο σου. Σαν μοτοσυκλέτα είναι καλή.

Σκέψου να σε ρώταγα σαν νέος αυτοκινητιστής αν θα μου πρότεινες να πάρω ένα πολύ μικρό αυτοκίνητο σε αντίστοιχη ηλικία.
Εννοώ πως θεωρώ δεδομένο με την εμπειρία σου ότι έχεις ξεπεράσει παιδικές ασθένειες" όπως να ξεσπάς τα νεύρα σου στο γκάζι κλπ.

παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη

telegonos
20/09/2019, 19:29
γουστάρουμε τα γκαζια ... ψήνομαι για μοτοσυκλέτα ... πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.


410046

:uplate:

athletico
20/09/2019, 19:32
410046

:uplate:

Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό

doctor_john
20/09/2019, 19:39
Κάνε τα μαθήματα οδήγησης και θα δεις μόνος ακριβώς όσα συζητάμε.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις πριν έχεις δίπλωμα.

athletico
20/09/2019, 19:44
Κάνε τα μαθήματα οδήγησης και θα δεις μόνος ακριβώς όσα συζητάμε.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις πριν έχεις δίπλωμα.

Όχι βέβαια εννοείται οτι θα κάνω κανονικά τα μαθήματα που απαιτούνται για να είμαι σίγουρος όταν βγω στον δρόμο

Grafton 505
20/09/2019, 20:07
Wat.



:bawl::bawl::bawl:To the point :bawl::bawl::bawl:

Sebastian1980
20/09/2019, 20:19
Καλωσόρισες!
Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών :)

Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ :)
Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
Α2 δίπλωμα έχεις;

Ο Ieonidas σου έδωσε την πιο καλή απάντηση στο ερώτημα σου φίλε.
Έτσι και εγώ σαν εσένα, φοβόμουν τα περισσότερα κυβικά επειδή ήμουν αρχάριος.
Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 125 κυβικά μοτοσικλέτα και να την έχω βαρεθεί στο 6μηνο.( Να μην πω 3μηνο)
Έλεγα δεν ξέρω καλά συμπλέκτη,να είναι ελαφριά ,εύκολη.
Όμως αν ήταν 250cc ή και μεγαλύτερη δεν θα έπρεπε να φορτώνω σχεδόν τέρμα τις ταχύτητες για να πηγαίνω με αξιοπρεπή ταχύτητα.
Ούτε θα είχα τόσο συχνές αλλαγές ταχυτήτων από φανάρι σε φανάρι. Πρώτη,2,3,4,5 και σε 80 μέτρα , στο άλλο φανάρι κατέβασμα όλες μέχρι νεκρά και άιντε από την αρχή.
Σκέψου ότι καλό είναι η μοτό που οδηγείς να έχει απόθεμα ροπής (δύναμης) άσχετα αν δεν σου χρειαστεί κάθε μέρα. Όταν όμως σου χρειαστεί γρήγορα, για κάποιο λόγο ( προσπέραση) θα είναι εκει.

STF
20/09/2019, 20:27
παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη

Μην ανησυχείς, η διαφορά από τα 125cc στα 250cc δεν είναι τεράστια, ούτε στο βάρος ούτε στα γκάζια. Κάνει όμως τη διαφορά στο σημείο που περνάς από το μηχανάκι στις entry level μοτοσυκλέτες. Σε δικαιολογώ απόλυτα που το βλέπεις βουνό αλλά σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι. Πρόκειται για το ίδιο πράγμα από άποψη χειρισμού αλλά έχει παραπάνω πλεονεκτήματα μόνο. Μεταφορική ικανότητα, ενεργητική ασφάλεια, φρένα. Θα το καταλάβεις και μόνος σου μετά τα πρώτα μαθήματα που θα κάνεις.

telegonos
20/09/2019, 20:44
Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό

Μαζί σου.
Δεν σε κρίνω για την επιλογή σου, μακάρι να το πάρεις και να κάνεις 1000 ταξίδια.
Το quote στο έκανα ΚΑΙ για τις τρεις φράσεις ΜΑΖΙ.

Δεν πάνε μαζί, είναι αντιφατικά πράγματα.

Εκτός κι αν τα γράφεις ως συμπλήρωμα για το συμπαθές του λόγου, οπότε πάλι μαζί σου.

Νομίζω αν περιγράψεις τι θέλεις και τι ψάχνεις , χωρίς μπερδευτικές φράσεις τύπου ''γουστάρουμε γκάζια'' θα σε βοηθήσουν-συμβουλέψουν τα μέλη τι μοτό σου πάει.

athletico
20/09/2019, 20:53
Παιδιά λοιπόν με δεδομένο ότι κάνοντας τα απαραίτητα μαθήματα θα εξικοιωθω και τα 250 κυβικά θα είναι διαχείρησιμα για μένα, πάνε λοιπόν να μου πείτε κάποια μοντέλα τα οποία είναι για τα μέτρα μου.
Δλδ κατάλληλα για οδήγηση στη πόλη, όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα, δεν με πειράζει να είναι και μεταχειρισμένο.
Ξέρω ότι η εμφάνιση που παίζει σημαντικό ρόλο είναι υποκειμενικό θέμα απλά αν υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να προσέξω για την επιλογή θα ήθελα να τα γνωρίζω.

doctoras
20/09/2019, 20:59
Εγω ειμαι μαζι σου καλα το σκέφτεσαι, το κυριότερο θεμα ειναι το βαρος και αδράνεια και οτι δεν εχεις την εμπειρία να την διαχειριστείς, ευκολα "γυρνανε" οι αστραγαλοι
Να σου το πω με νουνερα
Τα 125 που κοιτας ειναι στα 120-130 κιλα(γεματα) θα μπορουσες να δεις 250 που θα ειναι μαξ 20 κιλα παραπανω δηλαδη στα 150, αλλα ως εκει.
Καινουργια μπορεις να δεις τα cb125f, d-traker 150, gsx-s 125
Σε μεταχειρισμενο 10ετιας αλλα και νεοτερα μπορεις να δεις vanvan 200, cbf250, ybr250,cbr250r, klx250, crf250l, z250l
Ολα τα βρισκεις στο car ειτε εμπορων ειτε ιδιωτών.

Επισης πρόσθεσε οτι για να αισθανεσαι περισσοτερο ασφαλείς δεν απαιτειται ενα μηχανάκι για αρχάριο αλλα θα πρεπει να αγορασεις κανονικο μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμό: κρανος,γαντια,μποτες,μπουφαν, παντελόνι, σετ αδιαβροχα υπαρχουν για ολα τα βαλαντια και εχεις την δυνατότητα να αγορασεις τις οικονομικές σειρες να σου βηουν ολα αυτα απο ενα 400ρι μεχρι οσο θελεις (αν τα παρεις απο εναν ολα μαζι θα λαβεις και καποια έκπτωση).

Τελος αλλα ισως και το σημαντικότερο που πιθανόν επειδη εισαι παλιάς σχολής οπως οι περισσοτεροι, μη προσπαθησεις να μαθεις να οδηγεις μοτοσυκλετα απο μονος σου και δεν εννοω να την χειρίζεσαι που αυτο θα πιστοποιηθεί με την αδεια οδηγησεις, αλλα να γνωριζεις πως συμπεριφέρεται σε ολες τις συνθήκες η μοτοσυκλετα,γιατι και εσυ τι κανεις σε καθε συνθήκη η τι μπορεις να κανεις για να αποτρεψεις μια κατάσταση. Υπαρχουν σχολες ασφαλους οδήγησης οριζεις την ημερομηνία-περιοδο που σε βολεύει, ημερήσιο θα ειναι το corse και η οδηγική αναβάθμιση σου θα ειναι κατι παραπανω απο θεαματική.

STF
20/09/2019, 21:02
Καλωσόρισες!
Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών :)

Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ :)
Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
Α2 δίπλωμα έχεις;

Θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά θέλω να χειροκροτήσω το σχόλιο του lleonidas.

Μέσα στα χρόνια της κρίσης έχω παρατηρήσει πως χωρίς εξοπλισμό ασφαλείας και κυρίως χωρίς κράνος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι "μοτοσυκλετιστές" έως 18 χρονών και "μοτοσυκλετιστές" από 50 ετών και άνω. Οι πρώτοι για τους γνωστούς λόγους.
Οι δεύτεροι όμως έχουν ενδιαφέρον.... Μάλλον είναι αυτοκινητιστές ή πρώην αυτοκινητιστές οι οποίοι δεν έχουν καμία μοτο-παιδεία και ζουν την "ελευθερία" τους κάνοντας τους καουμπόυδες. Δε ρισκάρουν μόνο τη προσωπική τους ασφάλεια αλλά πολλές φορές και μελών των οικογενειών τους. Έχω δει πολλές φορές κάτι τέτοιους με παπί στο ποτάμι, με τη γυναίκα και το παιδί ανάμεσα... ακρανίωτους όλους μαζί. Είναι το χειρότερο είδος μοτοσυκλετιστή καθώς δεν έχουν καμία συνείδηση του τι κάνουν. Και μη τολμήσεις να κάνεις και καμία φιλική υπόδειξη...

Οπότε η συμβουλή του lleonidas ήταν σημαντική αν και σε καμία περίπτωση δε θέλω να θίξω το φίλο που ρωτάει για επιλογή της πρώτης του μοτό. Τροφή για σκέψη προσφέρω.

rainmike
20/09/2019, 21:15
Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό

Και αυτό ηλεκτρικό είναι :D

410047

athletico
20/09/2019, 21:22
Παιδιά σαν παιδί και εγω τις έκανα τις καγκουριες στα 18 μου με αυτοκίνητο που είχε 95 hp. Που σημαίνει ότι ήταν λιγότερο επικίνδυνο απο ένα σημερινό με πιθανή την διπλάσια ιπποδύναμη.
Έχω οικογένεια, αγαπάω την ζωή μου, και δεν έχω σκοπό να πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος ειδικά.
Απλά βαρέθηκα το ΙΧ μέσα στην πόλη και θέλω να βάλω κάτι διαφορετικό στην ζωή μου στον τομέα αυτό.
Είμαι συνηδειτοποιημενος και πιστεύω πως ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με τον σωστό τρόπο για να το απολαμβάνεις.
Οπότε σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και χαίρομαι που συναντώ ανθρώπους που σέβονται το να οδηγούν μηχανή.

athletico
20/09/2019, 21:24
Και αυτό ηλεκτρικό είναι :D

410047

Μπα δεν το φτάνω σε όλα.

STF
20/09/2019, 21:36
Παιδιά σαν παιδί και εγω τις έκανα τις καγκουριες στα 18 μου με αυτοκίνητο που είχε 95 hp. Που σημαίνει ότι ήταν λιγότερο επικίνδυνο απο ένα σημερινό με πιθανή την διπλάσια ιπποδύναμη.
Έχω οικογένεια, αγαπάω την ζωή μου, και δεν έχω σκοπό να πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος ειδικά.
Απλά βαρέθηκα το ΙΧ μέσα στην πόλη και θέλω να βάλω κάτι διαφορετικό στην ζωή μου στον τομέα αυτό.
Είμαι συνηδειτοποιημενος και πιστεύω πως ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με τον σωστό τρόπο για να το απολαμβάνεις.
Οπότε σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και χαίρομαι που συναντώ ανθρώπους που σέβονται το να οδηγούν μηχανή.

Σου εύχομαι ολόψυχα να απολαύσεις αυτή την αλλαγή* στη ζωή σου!







*250 να πάρεις!

νεοσσός
20/09/2019, 22:12
Καλώς ήρθε στο forum!

Να επαναλάβω με τη σειρά μου:

- Ξεκίνα πρώτα τα μαθήματα οδήγησης και μετά άρχισε να ψάχνεις για μοτοσυκλέτα. Θα δεις ότι γρήγορα θα νοιώσεις οικειότητα με μοτοσυκλέτες κοντά στα 300 κυβικά.
- 125cc αγοράζει συνήθως όποιος δεν μπορεί λόγω ηλικίας ή διπλώματος οδήγησης να πάρει μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτα. Επίσης όποιος δεν μπορεί να διαθέσει τα επιπλέον χρήματα για την αγορά ή θέλει να ελαχιστοποιήσει το κόστος συντήρησης και μετακίνησης, όπως κάνουν οι πακετάδες. Εσύ δεν εμπίπτεις σε καμία από αυτές τις κατηγορίες, οπότε καλό είναι να διαθέσεις τα επιπλέον χρήματα και να αγοράσεις μοτοσυκλέτα που θα σου παρέχει την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια που προσφέρουν τα 250-300 κυβικά.
- Αγόρασε τον απαραίτητο προστατευτικό εξοπλισμό πριν ακόμα βγάλεις το δίπλωμα. Κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μποτάκια. Το ποσό είναι σεβαστό και πρέπει να αφαιρεθεί από τον προϋπολογισμό που έχεις για τη μοτοσυκλέτα. Η προστασία του αναβάτη προηγείται της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να φοριέται πάντοτε, ακόμα και για σύντομη μετακίνηση μέχρι το περίπτερο. Αν ανεβάσεις κι άλλο μέλος της οικογένειας στη μοτοσυκλέτα, πρέπει να έχεις προηγουμένως φροντίσει να του αγοράσεις αντίστοιχο εξοπλισμό.
- Αν βρεις μοτοσυκλέτα με ABS, προτίμησέ τη. Είναι σημαντικό, ειδικά για αρχάριο οδηγό.

TsoliasGR
21/09/2019, 09:39
Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.Απλά να προσθέσω στα 250 κυβικά να δείς και το SYM Wolf 250.Eίναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι της SYM που θα χαρακτήριζα ως αξιόπιστο (ως κάτοχος).Έχει και το γκαζάκι του για τα κυβικά του,και ταξιδάκια πάει άνετα,και μανιτζέβελο είναι στην πόλη μέσα,και οικονομικό είναι και το θέμα με την μίζα λύνεται οριστικά αν βάλεις μίζα απο cbf250.Και είναι οικονομικό και στα όλα του.

PaNick67
21/09/2019, 09:49
παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη

Ιδια ηλικια, υψος, παρομοιο βαρος με εσενα ( αλλα 31 χρονια αναβατης ) και σου λεω οτι και το 125 και το 250 θα σου φανουν ποδηλατα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. Αφου ομως θα κινεισαι στην πολη δεν υπαρχει λογος να πας σε μεγαλυτερο απο 250 κεκ.
Οταν ξεκινησεις τα μαθηματα θα δεις και μονος σου οτι δεν ειναι δυσκολο το κουμανταρισμα.

Καλο εξοπλισμο να παρεις, να τον φορας παντα και καλως να ορισεις στον κοσμο της μοτοσυκλετας

athletico
21/09/2019, 10:38
Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.Απλά να προσθέσω στα 250 κυβικά να δείς και το SYM Wolf 250.Eίναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι της SYM που θα χαρακτήριζα ως αξιόπιστο (ως κάτοχος).Έχει και το γκαζάκι του για τα κυβικά του,και ταξιδάκια πάει άνετα,και μανιτζέβελο είναι στην πόλη μέσα,και οικονομικό είναι και το θέμα με την μίζα λύνεται οριστικά αν βάλεις μίζα απο cbf250.Και είναι οικονομικό και στα όλα του.

Πολύ όμορφο όντως αλλά ξεφεύγει στην τιμή.
Αν λέω σωστά κοστίζει 3.900 μετρητοίς

TsoliasGR
21/09/2019, 11:01
Πολύ όμορφο όντως αλλά ξεφεύγει στην τιμή.
Αν λέω σωστά κοστίζει 3.900 μετρητοίς

Μεταχειρισμένο πάντα με λίγα χιλιόμετρα

TKM
21/09/2019, 11:07
Είχα στη ζωή μου πολλές μοτοσυκλέτες, από 50 ως 650 κυβικά.

Κάποια στιγμή η οικονομική κατάσταση της εποχής, με έκανε να αγοράσω μια Yamaha YBR 125 και ασφαλώς... ήμουνα στις μαύρες μου κι έλεγα ότι θα τη βαρεθώ στο τρίμηνο.

ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΟΜΩΣ! Αποδείχθηκε πάρα πολύ καλή, πιστό σκυλί κι ευχάριστη έκπληξη!

Αν λοιπόν θέλεις μια μοτοσυκλέτα για την πόλη, η οποία α) να είναι καινούρια, β) να μην υπερβαίνει το μπάτζετ που έγραψες, γ) να μην καίει ΤΙΠΟΤΑ, δ) να είναι σούπερ αξιόπιστη και ε) να έχει (αφού "ανοίξει" ύστερα από το στρώσιμο) έναν πολύ καλό κινητήρα για τα κυβικά της...

... πάρε με κλειστά μάτια τη Yamaha YS 125, που είναι η διάδοχος της YBR!

Αλλιώς... με λίγα λεφτά ακόμα (3.600) παίρνεις καινούρια τη Benelli BN 251 και έχεις μια πολύ ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, η οποία επίσης δεν καίει τίποτα, είναι όμορφη, είναι πιο δυνατή και μπορεί να σε πάει και λίγο πιο έξω από την πόλη!

Υ.Γ.: "γκάζια" και... Super Soco δεν πάνε μαζί! Ξέχνα τα ηλεκτρικά προς το παρόν.

STF
21/09/2019, 12:39
Πάντως τα ηλεκτρικά που έχουν μια "α" ποιότητα και το Super Soco μοιάζει να είναι τέτοιο (δεν γνωρίζω), έχουν μεγάλη ροπή.

Volpad
21/09/2019, 13:00
Εγώ θα σου προτείνω, αφού δεν έχεις δίπλωμα, να βρείς μία σχολή οδηγών που να έχει μοτοσυκλέτα άνω των 500cc και να κάνεις τα μαθήματά σου με αυτή.

Άν μετά τα μαθήματα, θεωρήσεις πως το 500/650 ή ότι οδηγούσες τέλος πάντων, ήταν "πολύ", τότε να πάρεις 250cc.

btw, εγώ είμαι 1,72 (ενα και ένα μιλκομπούκαλο δηλαδή) και 55 (ολογράφως πενήντα πέντε) κιλά και οδηγώ 1000άρα τουρινγκ μηχανή, που τα έχει τα κιλάκια της.

Αυτή τη στιγμή, μίας και δεν έχεις εμπειρία στις μηχανές, δεν ξέρεις τι θέλεις.
Είσαι όμως σε ηλικία, που δεν θα είναι εύκολο να αποδεχθείς πράγματα που σε ενοχλούν.
Δεν ξέρεις όμως ποια είναι αυτά.
Θα το μάθεις οδηγώντας.
Θα λές "α, ήθελα πιο όρθια (ή σκυφτή) θέση οδήγησης", "θα ήθελα περισσότερη ροπή χαμηλά" ξέρω γώ, "θα ήθελα περισσότερη ανεμοκάλυψη" κλπ.
Δεν ξέρεις τι θές.

Πάρε κάτι φτηνό γιατι πολύ πιθανόν να το πουλήσεις σε κάνα χρόνο για τίποτα άλλο.

Μάι τού σέντς.

TsoliasGR
22/09/2019, 01:22
Είχα στη ζωή μου πολλές μοτοσυκλέτες, από 50 ως 650 κυβικά.

Κάποια στιγμή η οικονομική κατάσταση της εποχής, με έκανε να αγοράσω μια Yamaha YBR 125 και ασφαλώς... ήμουνα στις μαύρες μου κι έλεγα ότι θα τη βαρεθώ στο τρίμηνο.

ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΟΜΩΣ! Αποδείχθηκε πάρα πολύ καλή, πιστό σκυλί κι ευχάριστη έκπληξη!

Αν λοιπόν θέλεις μια μοτοσυκλέτα για την πόλη, η οποία α) να είναι καινούρια, β) να μην υπερβαίνει το μπάτζετ που έγραψες, γ) να μην καίει ΤΙΠΟΤΑ, δ) να είναι σούπερ αξιόπιστη και ε) να έχει (αφού "ανοίξει" ύστερα από το στρώσιμο) έναν πολύ καλό κινητήρα για τα κυβικά της...

... πάρε με κλειστά μάτια τη Yamaha YS 125, που είναι η διάδοχος της YBR!

Αλλιώς... με λίγα λεφτά ακόμα (3.600) παίρνεις καινούρια τη Benelli BN 251 και έχεις μια πολύ ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, η οποία επίσης δεν καίει τίποτα, είναι όμορφη, είναι πιο δυνατή και μπορεί να σε πάει και λίγο πιο έξω από την πόλη!

Υ.Γ.: "γκάζια" και... Super Soco δεν πάνε μαζί! Ξέχνα τα ηλεκτρικά προς το παρόν.

Τα YS 125 έχουν και UBS (unified braking system).To ΥΒR αν και δεν πουλησε τρελά είναι πολύ καλό μηχανάκι.

zoslen
22/09/2019, 11:52
Δεν ξερω κατα πόσο ειναι σωστο να συγκρινει κανεις YBR me YS.
Τα ybr φτιαχνονταν στη Βραζιλια, τα ys στην Κινα, οποτε μιλαμε κατ αρχας για διαφορετικες εγκαταστασεις και διαφορετικο προσωπικο.
Επειτα, το ys εχει διαφορετικο κινητήρα, σχεδιασμένο εξ αρχης, δεν ειναι απλά τροποποιηση του ybr.
Για να μιλησουμε για αξιοπιστια θα πρεπει να περιμενουμε λιγο.
Εγω παντως στο ys στα 5000χλμ αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου (εντος εγγυησης), ενω απο τα 10000 χλμ μου αναβει η λυχνια του κινητηρα. Στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειναι ο αισθητηρας πτωσης.
"δειχνει οτι η μηχανη εχει πτωση"
"ΜΑ δεν εχω πεσει!" τους λεω.
Σβησαν την ενδειξη, 3 μερες μετα μου ξανααναψε. Απλα την εχω αφησει πλεον.

Επισης το ys ειναι αισθητα πιο αδυναμο απο το ybr ελεω της euro4 φιμωσης.

nutsis
22/09/2019, 19:33
Καλώς σας βρήκα.
Ειμαι 53. 1,74 και 80 κιλα. Κάνε τα μαθήματα και θα δεις εκει τι σε παίρνει να καβαλήσεις ως αρχικο μηχανάκι.
Προβλέπω να ψάχνεις για Bonneville T100 σε 5-6 μήνες.

athletico
24/09/2019, 12:47
παιδιά μου αρέσει το KTM DUKE 200
Τι λέτε είναι πολύ άγριο για μένα?
Θα μου φύγει από τα χέρια?
Όσοι με βλέπουν θα λένε τι θέλει ο παππούς μ'αυτό θα φάει τα μούτρα του?
Πάντα για μέσα στην πόλη να κυκλοφορώ.
Σας ευχαριστώ πολύ

doctoras
24/09/2019, 18:17
Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?

Panos76
24/09/2019, 18:30
Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?

Πέτυχα ένα μαύρο Λαυρίου σήμερα Κ πηγαίναμε μαζί.

Πανέμορφο αν και θα προτιμούσα το βερσυς 300 x.

athletico
24/09/2019, 19:02
Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?

Όντως όμορφο αλλά ξεφεύγει στα χρήματα.

doctoras
24/09/2019, 19:59
Αν μπορεις να ανεβασεις λιγο το μπατζετ στα 4 υπαρχει το benelli trk251
Με το μποι που εχεις τα στριτακια που κοιτας θα σου ειναι σα ποδηλατο
Πηγαινε σε ψηλοτερα καλυτερα
Το klx250 η το crf250l μεταχειρισμένα στα λεφτα που θελεις θα ηταν επισης καλη περίπτωση

doctor_john
24/09/2019, 20:09
Αποφεύγω να σου απαντήσω για το Duke αλλά τώρα πρέπει να περιμένω όποτε θα σου γράψω :lol:

Είναι πολύ σπάνιο να φεύγει το μηχανάκι. Συμβαίνει σε ανθρώπους υπό την επήρεια, χωρίς να ξέρουν να οδηγούν κλπ.
Συνήθως πάντως 20+άλογα με 150Kg δεν κλωτσάνε τόσο ώστε να το συζητάμε σοβαρά.
Απο την άλλη, γιατί μπήκα σε διαδικασία να το τσεκάρω, έχει ύψος σέλας που απο τη μια σου επιτρέπει να είσαι πάνω της και να πατάς γερά
αλλά και να μην σε παρασύρει εύκολα ΑΝ κάποια στιγμή γλιστρήσει - χάσεις τον έλεγχο κλπ. (αναφέρομαι στο δικό σου ύψος)

Στιλιστικά δεν δείχνει κάτι extreme ωστε να προκαλεί σχόλια σε σχέση με εσένα. Οπωσδήποτε είναι ένα σπορ μοτοσυκλετάκι που ναι ερεθίζει
οπότε αν η παρέα σου είναι πειραχτήρια και εσύ αντίστοιχα δίνεις τόση σημασία στην παιδεία τους, σκέψου πως θα πρέπει να τους γράφεις.

Δεν είσαι παππούς.- Δεν ξέρω αν έχεις την χαρά να έχεις εγγόνια, πάντως σε γενικές γραμμές, η ηλικία σου απέχει αφενός αρκετά, αφετέρου οι μοτοσυκλετιστές
δεν έχουν ηλικία.

Πως σκοπεύεις να οδηγείς; το κράνος και ένα φυσιολογικό ντύσιμο (εννοώ χωρίς κοστούμι) είναι αξεσουάρ που εξισώνουν την όποια εμφάνιση
(τα στοιχεία σου δεν δείχνουν εμφάνιση παραιτημένου από την ζωή, ακόμα και αν γυμνάστηκες τελευταία φορά πρίν 10ετίες).

Θα το δείς και εσύ πως δεν θα κρατηθείς μόνο μεσα στην πόλη. Θα έχεις τόσο ωραίο μοτοσυκλετάκι, με απολαυστικά χαρακτηριστικά (πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις, μοτερ, θέση οδήγησης) και δεν θα πας για ένα καφέ στην λίμνη Πλαστήρα; δύσκολο...

Και τα άλλα δύο που προτείνονται είναι ωραία και δείχνουν πιο κυριλέ αλλά το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.

Που θέλω να καταλήξω: πέρα απο το γεγονός ότι δεν έχεις εμπειρία και σε ανησυχούν διάφορα θέματα που λύθηκαν εδώ και πολλά χρόνια, δείχνεις
να σε προβληματίζει η αρκετά η παιδεία των γύρω σου.
Μήπως στα 50 σου, με την εμπειρία που έχεις, ήρθε η ώρα να αναγνωρίσεις ότι η ζωή σου και οι επιλογές σου είναι καθαρά δικό σου θέμα;

α στα δίαλα όλοι! πάρε το Duke που σου αρέσει και χαμογέλα όσο θες! Στην τελική, αν εσύ αποφασίσεις ότι το θες πιο "μαζεμένο", δεν πάει χαμένο
στο κάνει λίγο πιο "σφιγκτό" ο μηχανικός σου και τελειώνει εκεί το θέμα...

Αν αποφάσισες πως θέλεις μοτοσυκλέτα, πήγαινε να βγάλεις δίπλωμα και θα δεις πως θα γελάς με όσα σε ανησυχούν σήμερα.

athletico
24/09/2019, 21:15
Γιάννη σε ευχαριστώ για το υπέροχο γραπτό σου λόγο.
Είναι γεγονός ότι στα 20 μου, μηχανές είχαν μόνο κάτι περιθωριακοι τύποι που λιωναν στα λάστιχα από τα σπρινταρίσματα.
Δεν μιλάμε για κράνος, στολές κλπ.
Οπότε μηχανοβιος=αλήτης.
Βέβαια οκ καιροί άλλαξαν ευτυχώς δλδ και η μηχανή έγινε απαραίτητο εργαλείο για τους περισσότερους.
Εγώ επειδή τα γούστα μου τα έβγαζα και τα βγάζω με το αυτοκίνητο μου φαίνεται παράξενο ότι στα 52 μου άρχισε να μου αρέσει η μηχανή και να βαριέμαι υπερβολικά όταν πρέπει να πάρω το insignia μέσα στην πόλη.
Από την άλλη και μόνο που με φαντάζομαι πάνω σε μηχανή με εξιτάρει.
Απλά είμαστε σε επαρχιακή πολη, γνωριζόμαστε μεταξύ μας και μόλις με δουν αρκετοί γνωστοί μου με μηχανη, άλλοι θα πούνε, θα φάει το κεφάλι του, άλλοι τι θέλει να μας το παίξει τεκνό και μόνο αυτοί που έχουν εμπειρία με μηχανές θα χαρούν πραγματικά.
Επί του θέματος.
Το DUKE μου αρέσει πολύ, ως γυμναστης θα κυκλοφορώ πάντα με κράνος αλλά με φορμες αφού έτσι είμαι ντυμένος όλη την μέρα, κουστούμι δεν φοράω και γενικά λόγω του είμαι sportive τύπος θέλω κάτι πιο νεανικό.
Οπότε αυτό που μένει είναι να κάνω τα απαραίτητα μαθήματα για να δω πως είναι τα 250αρια.
Σας ευχαριστώ και πάλι.

doctoras
24/09/2019, 22:00
Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
Άναλογισου και πραξε

rainmike
24/09/2019, 22:20
Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
Άναλογισου και πραξε

Ρε συ τα λες άψογα αλλά για να είμαστε ρεαλιστές,ποιος πάει με φουλ εξοπλισμό πάνω κάτω στη δουλειά του?Εχεις δει πολλούς με σκουτεράκια και παπιά να κυκλοφορούνε σαν τον ροσι? Γιατι
εγω δεν εχω δει ποτέ.Σε καθημερινή χρήση δυστυχώς κράνος μπουφάν γάντια στην καλύτερη.

doctor_john
24/09/2019, 22:31
Ναι και εγώ διάβαζα athletico και δεν πήγε το μυαλό μου ούτε σε αυτήν της Μαδρίτης ο άμπαλος.

Ότι και να κάνει κάποιος ανάμεσα σε γνωστούς και μικρό κύκλο, θα σχολιαστεί.
Φαντάζεσαι να σου άρεσε κάποιο cruiser ή κάποιο chopper; :devil:
Τι να κάνουμε, να καβαλάμε RT μονόχρωμο να δείχνουμε σοβαροί;

Το μπούλινγκ μας το έχουμε φάει όλοι είμαι σίγουρος. Συνήθως όμως είμαστε αυτοί που κοιμώνται γρήγορα χωρίς τύψεις και
ξυπνάμε πρωϊ φεύγοντας αντίθετα από τον προορισμό μας.

Παρεμπιπτόντως, ο doctoras έχει δίκιο. Υπάρχουν πλέον τόσο ωραία τζάκετ σε καλές τιμές που είναι δύσκολο να αντισταθείς.

athletico
25/09/2019, 07:45
Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
Άναλογισου και πραξε

Πολύ σωστά όλα αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να φοράω την στολή όταν ανεβαίνω και να την ξανά βγάζω όταν γυρίζω την στιγμή που αυτό μπορεί να συμβεί 10 φορές την ημέρα.
Κράνος οπωσδήποτε αντε και μπουφάν το πολύ.
Μιλάω πάντα για μέσα στην πόλη.

telegonos
25/09/2019, 08:10
Μέσα στην πόλη γίνονται ατυχήματα. Οι στατιστικές λένε, τα περισσότερα γίνονται κοντά στο σπίτι μας, εκεί που χαλαρώνεις και επαναπαύεσαι γιατί ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ξέρεις τον χώρο.

Ναι μεν είναι με μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη, αλλά και ένα χαζοσούρσιμο με 20χμ/ω αν δεν φοράς κάτι να σε προστατεύσει, θα σου αφήσει καμένο δέρμα, για λίγο καιρό, και θα σε εμποδίσει στην δουλειά σου.

Μπουφάν με προστασίες μηχανής, του-λά-χι-στον. (για κράνος δεν αναφέρω, εννοείται). Άσε τις δικαιολογίες ''δεν μπορώ, δεν προλαβαίνω, δεν βολεύει, είδες κανέναν να φοράει'', 50τόσο είπες είσαι, όχι 10τόσο.

DoctoR_k6
25/09/2019, 08:57
Μια πτωση θα σου αλλαξει το σκεπτικο...για το τι πρεπει να φορας.
Μεγαλος ανθρωπος εισαι (οχι πιτσιρικας) οποτε βαλε οτι νομιζεις...

νεοσσός
25/09/2019, 09:02
Τα γάντια επίσης μπαινοβγαίνουν εύκολα. Επίσης υπάρχουν παντελόνια με προστασίες που αφαιρούνται χωρίς να βγάλεις τα παπούτσια σου. Θα τα φοράς πάνω από τη φόρμα. Ή έστω επιγονατίδες.

Το γεγονός ότι είσαι γυμναστής, είναι ένας λόγος παραπάνω να προστατέψεις όποια μέλη του σώματος σου θεωρείς σημαντικά. Για τα υπόλοιπα θα ρισκάρεις;

Kickstart
25/09/2019, 09:26
καλημέρα φίλε...κατα την ταπεινή μου άποψη...αφου με το καλό πάρεις το δίπλωμα σου πας σε τέτοια φάση
https://www.car.gr/23104006-yamaha-ybr-125-ybr125
το φχαριστιεσαι κάνεις τη δουλιτσα σου οπως κάνουν καθημερινά εκατομμύρια εκατομμυριων ινδοί και ασιατες στις πνιγμένες πόλεις τους, βλέπεις αν γουστάρεις τη φάση, και σε κανα χρόνο τα βάζεις πάλι κάτω ζυγίζεις τι σου προσεφερε και αν σε ικανοποιεί ή όχι..αν όχι το πουλάς πανεύκολα στα λέφτα περίπου που το πήρες και κοιτάς για μεγαλύτερο...που πιστεύω δεν θα σου χρειαστεί...

εχω θείο 67 χρονών που με ένα παρόμοιο (του 07) παει σουπερμαρκετ, λαϊκές, παραλίες τα καλοκαίρια με τη θεία πίσω, και κάνει ακόμα και αποστάσεις απο κεντρο προς Ασπρόπυργο που έχει τα εγγόνια του, δεν το αλλάζει με τπτ, λαδάκια φίλτρα στην ώρα τους και όλα καλά...κατανάλωση...ποδηλάτου.

TKM
25/09/2019, 10:30
Δεν ξερω κατα πόσο ειναι σωστο να συγκρινει κανεις YBR me YS.
Τα ybr φτιαχνονταν στη Βραζιλια, τα ys στην Κινα, οποτε μιλαμε κατ αρχας για διαφορετικες εγκαταστασεις και διαφορετικο προσωπικο.
Επειτα, το ys εχει διαφορετικο κινητήρα, σχεδιασμένο εξ αρχης, δεν ειναι απλά τροποποιηση του ybr.
Για να μιλησουμε για αξιοπιστια θα πρεπει να περιμενουμε λιγο.
Εγω παντως στο ys στα 5000χλμ αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου (εντος εγγυησης), ενω απο τα 10000 χλμ μου αναβει η λυχνια του κινητηρα. Στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειναι ο αισθητηρας πτωσης.
"δειχνει οτι η μηχανη εχει πτωση"
"ΜΑ δεν εχω πεσει!" τους λεω.
Σβησαν την ενδειξη, 3 μερες μετα μου ξανααναψε. Απλα την εχω αφησει πλεον.

Επισης το ys ειναι αισθητα πιο αδυναμο απο το ybr ελεω της euro4 φιμωσης.

Είχα την εντύπωση ότι το YBR 125, τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ (το μαυροκόκκινο, της δεύτερης γενιάς νομίζω, το πιο "τετράγωνο" από εκείνο της πρώτης) κατασκευαζόταν στην Κίνα. Το YBR 250 πράγματι κατασκευαζόταν στη Βραζιλία.

Εδώ πάντως λέει ότι το 125 είναι made in China: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82/96-yamaha-ybr-125-2005.html

Τώρα αν στο YS η αξιοπιστία είναι χειρότερη... κρίμα. Τι να πω; Σε μένα δεν είχε βγάλει το παραμικρό. Μόνο η ντίζα του κοντέρ είχε ξεβιδωθεί στην αρχή, τη βίδωσα μόνος μου με το χέρι και μετά πήγα στο συνεργείο και μου την τακτοποίησαν - τίποτα άλλο δεν ζήτησε όσο το είχα εκτός από τα σέρβις του.

katsar
25/09/2019, 11:38
Δεν χρειάζεται ''στολή'' ξέρεις.Έχει πολύ ωραία τζινάκια με προστασίες και ενισχύσεις,πολύ ωραία μποτάκια πόλης,πας άνετα και για καφέ με αυτά.Επίσης υπάρχουν και διακριτικά μπουφάν με προστασίες.
Από τράκα μέσα στην πόλη έχω σακατεμένο γόνατο ,αν φορούσα ένα τέτοιο τζιν λογικά δεν θα χτυπούσα,αν δεν φορούσα μπουφάν μάλλον θα έσπαζα τον δεξί μου ώμο.

BLiTzER
25/09/2019, 11:43
Κράνος, μπουφάν, γάντια είναι τα μίνιμουμ απαραίτητα, για κάθε εποχή και κάθε διαδρομή. Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, δεν υπάρχει λόγος να επιμένετε. Κι εγώ δε φοράω ποτέ μοτοπαντελόνι για καθημερινή μετακίνηση.

Iordkoyl
25/09/2019, 14:02
Καλη αρχη σου ευχομαι. Ευχομαι οτι και να παρεις να το ευχαριστηθεις

athletico
03/10/2019, 18:37
Παιδιά μου δόθηκε η ευκαιρία και ανέβηκα σε KTM DUKE 200.
Ομολογώ ότι η εμπειρία μου ήταν μοναδική.Μου άρεσε αφάνατστα.
Η μηχανή είναι άψογη.
Το μόνο που θα προτιμούσα αν γινόταν είναι αν μπορεί με κάποιο τρόπο το ύψος του τιμονιού να ανέβαινε 5-10 πόντους.
Να είμαι δλδ πιο όρθιος.
Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται χαζή αλλά επειδή δεν γνωρίζω από μηχανές το ρωτάω.
Ή με κάποια πατέντα ή να αλλάξω τιμόνι από κάποιο άλλο μοντέλο .
Παρακαλώ πολύ να με συγχωρέσετε αν αυτό που ρωτάω είναι αστείο.
Σας ευχαριστώ πολύ

katsar
03/10/2019, 19:12
Λογικά μπαίνουν αποστάτες τιμονιού-handlebar riser.
Σαν επιλογή τέλειο μοτοσυκλετάκι.

DRAKONET
03/10/2019, 19:52
Παιδιά μου δόθηκε η ευκαιρία και ανέβηκα σε KTM DUKE 200.
Ομολογώ ότι η εμπειρία μου ήταν μοναδική.Μου άρεσε αφάνατστα.
Η μηχανή είναι άψογη.
Το μόνο που θα προτιμούσα αν γινόταν είναι αν μπορεί με κάποιο τρόπο το ύψος του τιμονιού να ανέβαινε 5-10 πόντους.
Να είμαι δλδ πιο όρθιος.
Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται χαζή αλλά επειδή δεν γνωρίζω από μηχανές το ρωτάω.
Ή με κάποια πατέντα ή να αλλάξω τιμόνι από κάποιο άλλο μοντέλο .
Παρακαλώ πολύ να με συγχωρέσετε αν αυτό που ρωτάω είναι αστείο.
Σας ευχαριστώ πολύ
==================================================
Παρε το χρονο σου..πηγαινε σε ενα καταστημα με μοτοσυκλετες/.....καβαλησε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ στυλ μοτοσυκλετας..μεχρι να δεις τι σου ταιριαζει.
Εχεις υψος..για μενα το ΚΤΜ δεν ειναι καταλληλο...ακομη και με αποστατες!
Επισης...μεχρι το καλοκαιρι που θα παρεις το ''αερα'' για δευτερο ατομο δεν ειναι και οτι καλυτερο (ΑΒΟΛΟ).
Καλο χρυσο το ΚΤΜακι αλλα ειναι για ''παιχνιδι'' να το στριψεις... να το πλαγιασεις...να το φρεναρεις και θα μου επιτρεψεις οχι για την ηλικια σου (ΜΑς) ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ)...(το ειχα και το εδωσα σε 10 μηνες)...ειναι μικρο για το μεγεθος σου...ειμαι λιγοτερο ψηλος και φαινομουν σαν εκεινα τα παιδακια στις πλατειες που ειναι με κατι μηχανουλες μπαταριας.

athletico
03/10/2019, 20:27
==================================================
Παρε το χρονο σου..πηγαινε σε ενα καταστημα με μοτοσυκλετες/.....καβαλησε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ στυλ μοτοσυκλετας..μεχρι να δεις τι σου ταιριαζει.
Εχεις υψος..για μενα το ΚΤΜ δεν ειναι καταλληλο...ακομη και με αποστατες!
Επισης...μεχρι το καλοκαιρι που θα παρεις το ''αερα'' για δευτερο ατομο δεν ειναι και οτι καλυτερο (ΑΒΟΛΟ).
Καλο χρυσο το ΚΤΜακι αλλα ειναι για ''παιχνιδι'' να το στριψεις... να το πλαγιασεις...να το φρεναρεις και θα μου επιτρεψεις οχι για την ηλικια σου (ΜΑς) ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ)...(το ειχα και το εδωσα σε 10 μηνες)...ειναι μικρο για το μεγεθος σου...ειμαι λιγοτερο ψηλος και φαινομουν σαν εκεινα τα παιδακια στις πλατειες που ειναι με κατι μηχανουλες μπαταριας.

Το ίδιο ισχύει και το 390;
Άρα τι προτείνετε από 200-400 κυβικά;

doctoras
03/10/2019, 22:30
Το ίδιο ισχύει και το 390;
Άρα τι προτείνετε από 200-400 κυβικά;

Ρε φίλε τι παρασύρεσαι? Το καβάλησες? σου αρεσε παρτο. Απλα πραγματα, απο καπου πρεπει να ξεκινήσεις... δηλαδη θα πρεπει να σε επηρέαζω τι θα άρεζε σε εμενα να καβαλας εσυ??

Πηγαινε και παρτο, το τιμόνι και η θεση οδηγησης συνηθίζεται εργονομικα απο το εργοστασιο ειναι μια χαρα.
Αν παραυτα αφου το συνηθίσεις θελησεις να το βελτιώσεις υπαρχουν bar risers 25-30mm αν θελήσεις παραπανω ενδέχεται να χρειαστει να αλλαξεις ντιζες γκαζιου-συμπλεκτη και σωλήνωση μπροστινού φρενου

lleonidas
03/10/2019, 22:44
Αν σου άρεσε τόσο πολύ όσο περιγράφεις στο προηγούμενο μήνυμα, αγόρασέ τη και απόλαυσέ τη!Ο μόνος λόγος για να μην το κάνεις είναι επειδή πιθανότατα θα τη βαρεθείς σχετικά σύντομα και θα ψάχνεις κάτι μεγαλύτερο/ισχυρότερο κοντά στα 500cc.
Αν έχεις τέτοιες δεύτερες σκέψεις, θα μπορούσες πριν από την αγορά να κάνεις έναν κόπο να τεστάρεις κάποιο εκ των 390 Duke, Z400, CB300/CB500, MT-03 για να διαπιστώσεις από μόνος σου αν και κατά πόσον αξίζει να ανέβεις λίγο ακόμα, πάντα στα πλαίσια του Α2 διπλώματος που έχεις :)

athletico
09/10/2019, 22:16
Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
Να ρωτήσω κάτι.
Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
Δεν μιλάω για σκούτερ.
Ευχαριστώ πολύ.

doctor_john
09/10/2019, 22:43
411050

TsoliasGR
11/10/2019, 01:29
Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
Να ρωτήσω κάτι.
Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
Δεν μιλάω για σκούτερ.
Ευχαριστώ πολύ.

Ελεος πια με τα αυτόματα...

Δες καμια Rebel 500 (Α2 θελει ψοφιο ειναι απο αλόγατα)

sapila racing
11/10/2019, 13:33
Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
Να ρωτήσω κάτι.
Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
Δεν μιλάω για σκούτερ.
Ευχαριστώ πολύ.

Δεν υπαρχουν.

THRESH
11/10/2019, 14:01
Ελεος πια με τα αυτόματα...

Δες καμια Rebel 500 (Α2 θελει ψοφιο ειναι απο αλόγατα)

H Rebel 500 στις χαμηλές μόνο ψόφια δεν είναι, έχει κοντό γρανάζωμα και είναι με αλλαγές στην ECU.
Ειλικρινά, στις χαμηλές δίνει την εντύπωση οτι είναι 750-800 κυβικά τουλάχιστον

Συνολικά όμως είναι όντως φιλική μηχανή

Panos76
11/10/2019, 14:02
Ανεβάζεις προϋπολογισμό στα 5Κ, τσιμπάς ένα NC 6ετίας με Dct και είσαι απλά άρχοντας._

(εκτός αν δεν καλύπτει το δίπλωμα)

athletico
23/10/2019, 18:31
καλησπέρα παιδιά
μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
Οπότε πάμε για max 400αράκι.
Γλυκοκοιτάζω τα
KAWASAKI Z300 ( μεταχειρισμένο)
BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.

Nospecialname
23/10/2019, 18:55
καλησπέρα παιδιά
μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
Οπότε πάμε για max 400αράκι.
Γλυκοκοιτάζω τα
KAWASAKI X300 ( μεταχειρισμένο)
BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.

Δεν υπάρχει μεγάλο βάρος και δεν υπάρχει και δυσκολία σε κουμανταρισμα , όλα συνηθίζονται...

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να περιοριστεις σε χαμηλότερα κυβικά θα ήταν αν δεν τα σηκώνει η τσέπη σού

Τα περισσότερα κυβικά είναι πάντα καλύτερα (βγάζουμε εκτός το θέμα λεφτά) και αν θες το παίρνεις και κάνεις και ταξίδι άνετος και με συνεπιβάτη

fatsas35
23/10/2019, 21:57
καλησπέρα παιδιά
μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
Οπότε πάμε για max 400αράκι.
Γλυκοκοιτάζω τα
KAWASAKI X300 ( μεταχειρισμένο)
BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.

Versys 300 x δαγκωτό..

Volpad
23/10/2019, 22:18
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157466&p=3010963&viewfull=1#post3010963

Είμαι προφήτης τελικά... :P

athletico
23/10/2019, 23:57
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157466&p=3010963&viewfull=1#post3010963

Είμαι προφήτης τελικά... :P

Ανδρέα είχες απόλυτο δικαιο.
Δεν ήξερα ούτε φανταζόμουν πως θα ήταν.
Πριν ανέβω στην μηχανή αν μου έλεγε κάποιος απλά να κάτσω πάνω της θα τρομαχα.
Σε καμία περίπτωση δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να την κουμαντάρω τόσο σύντομα και με τόση ευκολία.

lleonidas
24/10/2019, 00:25
Μια χαρά είναι τα μοντέλα που κοιτάζεις.Στην τιμή που ψάχνεις, βρίσκεις και τα Honda CB500(οριακά), Honda CBR 300 R, Kawasaki Z300.
Δες και αυτό το Yamaha MT 03 (https://www.car.gr/23104061-yamaha-mt-03) .
Καινούριο κοστίζει 5.
Έχω όμως μια υπόνοια ότι μετά από το Ηornet της σχολής που οδηγείς απροβλημάτιστα και μετά το test ride που προγραμματίζεις να κάνεις στα μοντέλα που σου αρέσουν, είναι πιθανό να νιώσεις ακόμα πιο άνετα και να ξεκινήσεις να γλυκοκοιτάζεις 600-700cc!

athletico
24/10/2019, 07:42
Μια χαρά είναι τα μοντέλα που κοιτάζεις.Στην τιμή που ψάχνεις, βρίσκεις και τα Honda CB500(οριακά), Honda CBR 300 R, Kawasaki Z300.
Δες και αυτό το Yamaha MT 03 (https://www.car.gr/23104061-yamaha-mt-03) .
Καινούριο κοστίζει 5.
Έχω όμως μια υπόνοια ότι μετά από το Ηornet της σχολής που οδηγείς απροβλημάτιστα και μετά το test ride που προγραμματίζεις να κάνεις στα μοντέλα που σου αρέσουν, είναι πιθανό να νιώσεις ακόμα πιο άνετα και να ξεκινήσεις να γλυκοκοιτάζεις 600-700cc!

Στην αρχική μου τοποθέτηση το KAWASAKI z300 εννοούσα όχι το Χ300

Kickstart
24/10/2019, 07:55
ωραιος..

τα κιλα οπως σου είπαν φίλε δεν είναι τπτ...συνηθίζεις..

εχε το νου σου και σκεψου καλα...να μην πάρεις κάτι που θα το βαρεθείς γρήγορα.

athletico
30/10/2019, 21:30
Το πρώτο βήμα έγινε και στέφθηκε με επιτυχία.
Απέκτησα δίπλωμα Α.
Τώρα μένει να το παραλάβω και να πάω για test ride.
Γεγονός είναι ότι ούτε που μπορούσα να φανταστώ ότι θα χειριζομουν την 600αρα με τόση ευκολία και άνεση και ότι θα χρειαζόμουν μόνο 5 μαθήματα για να πετύχω τις δοκιμασίες για το δίπλωμα.

lleonidas
30/10/2019, 22:16
Μια χαρά είναι τα μοντέλα που κοιτάζεις.Στην τιμή που ψάχνεις, βρίσκεις και τα Honda CB500(οριακά), Honda CBR 300 R, Kawasaki Z300.
Δες και αυτό το Yamaha MT 03 (https://www.car.gr/23104061-yamaha-mt-03) .
Καινούριο κοστίζει 5.
Έχω όμως μια υπόνοια ότι μετά από το Ηornet της σχολής που οδηγείς απροβλημάτιστα και μετά το test ride που προγραμματίζεις να κάνεις στα μοντέλα που σου αρέσουν, είναι πιθανό να νιώσεις ακόμα πιο άνετα και να ξεκινήσεις να γλυκοκοιτάζεις 600-700cc!


Το πρώτο βήμα έγινε και στέφθηκε με επιτυχία.
Απέκτησα δίπλωμα Α.
Τώρα μένει να το παραλάβω και να πάω για test ride.
Γεγονός είναι ότι ούτε που μπορούσα να φανταστώ ότι θα χειριζομουν την 600αρα με τόση ευκολία και άνεση και ότι θα χρειαζόμουν μόνο 5 μαθήματα για να πετύχω τις δοκιμασίες για το δίπλωμα.
Ωραίος, καλώς να παραλάβεις!
Όπως σου είχα ξαναγράψει, θα αρχίσεις να γλυκοκοιτάζεις 600άρια!Αν όντως διαφοροποιήσεις το πλάνο σου, πήγαινε να οδηγήσεις Yamaha ΜΤ-07 και Suzuki SV 650...βρίσκεις ωραιότατα μεταχειρισμένα που θα σε καλύψουν για πολύ καιρό :)

ridah_da_fresh
02/11/2019, 11:12
Το πρώτο βήμα έγινε και στέφθηκε με επιτυχία.
Απέκτησα δίπλωμα Α.
Τώρα μένει να το παραλάβω και να πάω για test ride.
Γεγονός είναι ότι ούτε που μπορούσα να φανταστώ ότι θα χειριζομουν την 600αρα με τόση ευκολία και άνεση και ότι θα χρειαζόμουν μόνο 5 μαθήματα για να πετύχω τις δοκιμασίες για το δίπλωμα.

Αμα βρεις μαγαζακι που αφηνει τετσ ραιντ για πρωταρηδες της Α κατηγορίας, να μου το πεις και μενα :P

doctor_john
02/11/2019, 12:26
Αμα βρεις κατάστημα που αφηνει τετσ ραιντ για πρωταρηδες της Α κατηγορίας, να μου το πεις και μενα :P

To μυστικό είναι να πας χωρίς ολόσωμη και ισοτονικό στο χέρι :D

THRESH
05/11/2019, 12:32
Αμα βρεις μαγαζακι που αφηνει τετσ ραιντ για πρωταρηδες της Α κατηγορίας, να μου το πεις και μενα :P

ένα είναι αυτό και επίσης οτι επειδή πας μια μηχανή, δε σημαίνει οτι όντως είσαι έτοιμος για όλες τις καθημερινές προκλήσεις (μανούβρες, παρκάρισμα σε ανηφόρες κατηφόρες, φρενάρισμα, κλπα)

Σιγά σιγά, χρόνος υπάρχει

athletico
09/11/2019, 12:37
Παιδιά μήπως γνωρίζετε πόσος χρόνος απαιτείται να εκδοθεί το δίπλωμα
από τα κεντρικά της Αθήνας και να σταλεί στα κατά τόπους τμήματα των συγκοινωνιών?

ridah_da_fresh
10/11/2019, 03:25
Παιδιά μήπως γνωρίζετε πόσος χρόνος απαιτείται να εκδοθεί το δίπλωμα
από τα κεντρικά της Αθήνας και να σταλεί στα κατά τόπους τμήματα των συγκοινωνιών?

Ε, μην κρατας και την ανασα σου :lol:
Ο δασκαλος μ λεει ακομα μοιραζουν τα διπλωματα ιουλιου

νεοσσός
10/11/2019, 10:57
Παιδιά μήπως γνωρίζετε πόσος χρόνος απαιτείται να εκδοθεί το δίπλωμα
από τα κεντρικά της Αθήνας και να σταλεί στα κατά τόπους τμήματα των συγκοινωνιών?
Συνήθως χρειάζεται περίπου 2 μήνες.

ridah_da_fresh
10/11/2019, 12:41
Συνήθως χρειάζεται περίπου 2 μήνες.

Οταν δεν απεργουν.. Η αδερφη μου το πηρε 5 μηνες μετα!

Thakokk6
13/11/2019, 20:01
Φίλε μου μην παιρνουν τα μυαλά σου αέρα επειδή οδ ηγησες μια 600 στη σχολή ή καθημερινή οδήγηση είναι απείρως δύσκολοτερη δεν θέλω να σε απογοητεύσω το αντίθετο. Αν πας για πρώτη μηχανή μέχρι 250

harris_x
13/11/2019, 20:20
Να πάρεις οποίο μηχανάκι σου αρέσει, οποίο βλέπεις και κολλάς μαζί του.

Η μηχανή δεν είναι μεταφορικό μέσο, είναι ευχαρίστηση και ως τέτοια πρέπει να μας αρέσει από όλες τις πλευρές.

Και επειδή κάποια πραγματάκια δεν τα λένε στη σχολή οδηγών, να πας να κάνεις κι ένα μαθηματακι ασφαλούς οδήγησης και θα είσαι άνετος και ασφαλής.

:beer:

athletico
13/11/2019, 21:33
Φίλε μου μην παιρνουν τα μυαλά σου αέρα επειδή οδηγησες μια 600 στη σχολή ή καθημερινή οδήγηση ειναι απείρως δύσκολοτερη δεν θέλω να σε απογοητεύσω το αντίθετο. Αν πας για πρώτη μηχανή μέχρι 250

Όχι προς Θεού δεν ισχυρίζομαι ότι έγινα πρώτος οδηγός Θανάση .
Και σε καμία περίπτωση δεν προσανατολιζομαι σε πάνω από 400 κυβικά.
Σε άλλο νήμα το έγραψα.
Είναι κοντά ή στο bajaj dominar 400 ή στο benelli bn 302.
Πιστεύω ότι δεν ξεφεύγω πολύ από την πρόταση σου.
Επίσης είχα την τύχη ο δάσκαλος στην σχολή να είναι χρονιά μηχανόβιος και μου εξηγούσε πολλά πράγματα για την οδήγηση της μηχανής εκτός ύλης εξετάσεων.

athletico
22/12/2019, 18:59
Αναμένοντας να πάρω στα χέρια μου το δίπλωμα ξεσκονίζω το διαδίκτυο κοιτώντας μοτοσυκλέτες χωρίς να έχω αποφασίσει οριστικά.
Σήμερα έπιασε το μάτι μου αυτήν την αγγελία.
https://www.car.gr/25142518-kawasaki-kle-500-kle-500

Τι λέτε;

doctoras
22/12/2019, 19:05
Αναμένοντας να πάρω στα χέρια μου το δίπλωμα ξεσκονίζω το διαδίκτυο κοιτώντας μοτοσυκλέτες χωρίς να έχω αποφασίσει οριστικά.
Σήμερα έπιασε το μάτι μου αυτήν την αγγελία.
https://www.car.gr/25142518-kawasaki-kle-500-kle-500

Τι λέτε;

Οι φωτο το δειχνουν σουπερ! Απο εμενα το μοντέλο αυτο ειναι η καλυτερη επιλογη απο οσα μας προανέφερες.

doctor_john
22/12/2019, 19:17
Να την προσέχεις αυτήν δεν σταματάει. Δανείστηκα ενος φίλου μια Κυριακή και σταμάτησα στην Ναύπακτο! :D

athletico
22/12/2019, 19:25
Να την προσέχεις αυτήν δεν σταματάει. Δανείστηκα ενος φίλου μια Κυριακή και σταμάτησα στην Ναύπακτο! :D

Γιάννη όταν λες ότι δεν σταματάει εννοείς ότι σαν νέος οδηγός δεν θα μπορώ να ελέγξω το γκάζι ή είναι τόσο καλη μοτοσυκλετα που θα θέλω να είμαι πάνω της συνεχώς;

doctoras
22/12/2019, 19:46
Γιάννη όταν λες ότι δεν σταματάει εννοείς ότι σαν νέος οδηγός δεν θα μπορώ να ελέγξω το γκάζι ή είναι τόσο καλη μοτοσυκλετα που θα θέλω να είμαι πάνω της συνεχώς;
Υπονοεί οτι εχει αδύναμο μπροστινό, το οποιο ομως επιλύεται με μεταλλικά σωληνακια και μεταλικα τακακια μπροστά.
Ομως αυτο για απαιτητικούς οδηγους οχι για αρχάριους που θα μαθουνε σιγα σιγα ανακαλύπτοντας τα ορια της μοτοσυκλετας μεντο περας των χρόνων.
Για μενα κανενα θεμα προχώρα, αξιοπιστο ειναι, αν το βολαν εχει αντικατασταθεί θα παει για αλλα 100k χωρις ννα ζητήσει με βασικη συντήρηση.

doctor_john
22/12/2019, 20:04
Εννοώ ότι τρώει χιλιόμετρα με άνεση ρε παιδιά. Όντως ξεκίνησα για βόλτα και πήγα Ναύπακτο.
Φρένα και αναρτήσεις θέλουν όλα...

athletico
22/12/2019, 20:17
Έστω ότι θέλουν άλλαγμα οι αναρτήσεις, τα φρένα, τα λάστιχα και οτιδήποτε άλλο μικροαναλωσιμο που πιθανόν να έχει φθορά λόγω παλαιοτητας.
Πόσο κόστος θα έχουν στο περίπου;
Δλδ αν θέλουν κσι 500 ευρώ λεω με 2000 θα έχω μια μοτοσυκλετα αξιόλογη.
Ούτε θα την παντρευτώ, ούτε και θα ξοδεψω μεγάλο ποσό για αποκτήσω μια αξιόλογη μοτοσυκλετα σαν πρώτη.

ptc
22/12/2019, 20:25
Για τετοιας λογικης μηχανη, που δε θα χρειαστει με το καλημερα λεφτα, ριξε μια ματια κι εδω (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25239552/).

Το μελος strokt up θα μπορει να σου δωσει λεπτομερειες, ειναι φιλου του.

doctoras
22/12/2019, 20:30
Έστω ότι θέλουν άλλαγμα οι αναρτήσεις, τα φρένα, τα λάστιχα και οτιδήποτε άλλο μικροαναλωσιμο που πιθανόν να έχει φθορά λόγω παλαιοτητας.
Πόσο κόστος θα έχουν στο περίπου;
Δλδ αν θέλουν κσι 500 ευρώ λεω με 2000 θα έχω μια μοτοσυκλετα αξιόλογη.
Ούτε θα την παντρευτώ, ούτε και θα ξοδεψω μεγάλο ποσό για αποκτήσω μια αξιόλογη μοτοσυκλετα σαν πρώτη.

Μην ψάχνεις αλλο με θεωρίες, σου λείπει το βασικότερο, η εμπειρία. Και αυτη δε διαβάζεται..αποκτάται στους δρομους.
Κανε το εξης:
Αγορασε μηχανακι, οποιο και να παρεις για σενα μικρη σημασία εχουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα, αγορασε απλα οποιο σου αρεσει και μονο αυτο.
Αγορασε μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμό.
Πηγαινε αμεσα σε σχολειο οδήγησης.
Αντι να γραφεις στο φορουμ, ξεκινα να γραφεις στους δρομους.
Μετα απο τα πρωτα 5k να τα ξαναπουμε.

azar41
22/12/2019, 20:30
Φρένα και αναρτήσεις θέλουν απλώς βελτίωση και δεν είναι άμεσο, το κάνεις και αργότερα,αυτό που κάνεις με το καλημέρα είναι σέρβις και αλλαγή ελαστικών.
Μην παραλήψεις να το κάνεις μια καλή βόλτα πριν το πάρεις,τι οδηγούσες πριν;