PDA

View Full Version : Κλείδωμα σε parking



νεοσσός
20/09/2019, 21:03
Μάλλον θα χρειαστεί να διανυκτερεύσει το μοτοσακό κάποιες μέρες σε πολυόροφο parking αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, επί πληρωμή. Πέρα από συναγερμό και disc lock, θα πρέπει να μεριμνήσω για επιπλέον κλείδωμα σε σταθερό σημείο ή υποτίθεται ότι παρέχει η επιχείρηση την απαραίτητη ασφάλεια για τη μοτοσυκλέτα;

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ή να αποφύγω κάτι; Ή μήπως γίνομαι υπερβολικός;

STF
20/09/2019, 21:10
Εγώ συναγερμό δε θα ενεργοποιούσα σε κλειστό χώρο πάρκινγκ επί πληρωμή. Θα έβαζα ένα πέταλο ή ότι άλλο είχα και τέλος. Εκεί που αφήνω τη δικιά μου δε βάζω τίποτα απολύτως γιατί έχει 12 κάμερες με αποθήκευση βίντεο σε σέρβερ για 10 μέρες. Η πρόσβαση είναι με ηλεκτρονική κάρτα.

Παρ' όλα αυτά... έχω την εντύπωση πως η ευθύνη παραμένει μόνο δική σου.

Καλό θα ήταν να μας πεις όμως κάποια πράγματα για το πάρκινγκ. Έχει άνθρωπο όλο το 24ωρο; Έχει κάμερες; Είναι προσβάσιμο σε όλους ή έχει πόρτα που κλειδώνει; κτλ....

νεοσσός
20/09/2019, 21:15
Έχει άνθρωπο στο ισόγειο που είναι η είσοδος&έξοδος όλο το 24ωρο. Αλλά δεν κλειδώνει σε χώρο ξεχωριστά μόνη της. Σε κάθε όροφο έχει αμάξια και ελάχιστες μοτοσυκλέτες.

rainmike
20/09/2019, 21:17
Ποιο πολύ θα φοβόμουν μην την χτυπήσει κανείς που μπαινοβγαίνει παρά να μου τη φάνε σε κλειστό παρκινγκ

STF
20/09/2019, 21:19
Για το συναγερμό καλό θα είναι να ρωτήσεις γιατί μπορεί και να απαγορεύεται. Βάλε κανά 2 λουκέτα οποιασδήποτε μορφής. Δε μου πολυαρέσει το συγκεκριμένο πάρκινγκ όπως το περιγράφεις. Καλύτερα να έβρισκες κάποιο που είναι αποκλειστικά για μοτό.

sakdrama
21/09/2019, 09:37
Εκτος απο τα κλειδώματα που θα βάλεις μια κουκούλα μηχανής επιβάλλεται.

TsoliasGR
21/09/2019, 09:43
Αν λές για Αθήνα Λ.Βουλιαγμένης στείλε προσωπικό μνμ.

BLiTzER
21/09/2019, 12:23
Ναι, γίνεσαι υπερβολικός. Το είχα για χρόνια σε τέτοιο πάρκιν και το μόνο που κλείδωνα ήταν το τιμόνι.

STF
21/09/2019, 12:57
Ναι, γίνεσαι υπερβολικός. Το είχα για χρόνια σε τέτοιο πάρκιν και το μόνο που κλείδωνα ήταν το τιμόνι.

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλά... (πάντα υπάρχει ένα αλλά) Λάβε υπόψη σου πως δεν είναι το ίδιο να αφήνεις καθημερινά τη μηχανή σου σε ένα τέτοιο πάρκινγκ (δηλ. να είσαι πελάτης) με το να αφήσεις μια φορά τη μηχανή σου εκεί για μερικές μέρες χωρίς να τη βλέπεις. Εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν, υπάρχουν πολλά καλόπαιδα με τις κατάλληλες γνωριμίες.

Προτιμώ ένα πάρκινγκ με αυτόματη πόρτα ασφαλείας και κάμερες, εξειδικευμένο για μοτοσυκλέτες.