PDA

View Full Version : Cb 400sf 1991



Σελίδες : [1] 2 3 4

george.S
22/09/2019, 20:30
Καλησπέρα
Ήρθε στην κυριότητα μου ένα cb400 sf 1991

Το μηχανάκι ήταν παρατημένο περίπου ένα χρόνο στο πεζοδρόμιο
Μου το χάρισε ο ιδιοκτήτης γιατί δεν ήθελε για συναισθηματικούς λόγους να το σπάσει σε ανταλλακτικά.
Έχει τα πάντα πληρωμένα τέλη κλπ.

Γενικότερα είναι στοκ εκτός της εξάτμισης αν και έχει και την γνήσια και έχουμε συνεννοηθεί να μου δώσει και αυτήν.

Ψάχνω να βρω το manual για να κάνω μια λίστα με τις εργασίες που χρειάζεται εκτός από τα εμφανή που είδα (λάστιχα,μπαταρία, αλυσιδογραναζα,σέρβις μπροστινά μπουκάλες,helicoil στην τάπα λαδιών,κάλυμμα σέλας
Στόχος είναι να γίνει πένα......στοκ

Θέλει δουλειά αρκετή το ξέρω ....αν αξίζει? Πάντα μου άρεσε αρκετά αν και τότε είχα αγοράσει bandit400v
Το έχω πάρει μέχρι στιγμής χωρίς κόστος και λογικά μετά από πολύ Εργασία προσωπική και με ανταλλακτικά (Που καταρχήν βλέπω μπόλικα στο car.gr) που το κόστος τους πιστεύω κάνει το όλο εγχείρημα να κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.....

Είμαι ακόμα σε σκέψεις για το αν θα το πιάσω η Όχι
Ως ρομαντικός μου αρέσει να δίνω ζωή σε οχήματα που με φροντίδα αποκτούν δεύτερη ευκαιρία στην ζωή....
Η λογική του κολλητού που ήρθε να με βοηθήσει στην μεταφορά είναι να μην ασχοληθώ....
Μεγάλο ρόλο θα παίξει Μόλις το βάλω μπροστά να ακούσω μοτέρ αν και όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης δούλευε ρολόι μέχρι που το παράτησε. Βέβαια από την εικόνα της μηχανής κρατάω μικρό καλάθι

Φωτογραφίες θα βάλω και θα βάλω αναλυτικά όπως και στο προηγούμενο μηχανάκι που είχα ασχοληθεί (ttr 250)
Επίσης θα σας κάνω πολλές ερωτήσεις :smokin::look::)

Δυστυχώς οικογενειακοί λόγοι υγείας δεν με έχουν αφήσει να ασχοληθώ καθόλου μαζί του και το μόνο που έκανα ειναι που το έφερα στην γιαφκα μου πριν από μια εβδομάδα και περιμένει να ξεμπλέξω από την φάση και να επιστρέψω σπίτι

Ανακεφαλαίωση γιατί φλυαρω

1.Ψάχνω το manual

2.Ο άνθρωπος μου έδωσε όλα τα χαρτιά και έχει κάνει και μια εξουσιοδότηση σε ένα δικό μου διεκπεραιωτή για όποια ενέργεια χρειάζεται για να φύγει από το όνομα του και να έρθει στο δικό μου.

ΚΤΕΟ δεν περνάει όπως είναι σίγουρα, μπορώ να κάνω μεταβίβαση ?
(Με ενδιαφέρει αυτό γιατί θέλω να δώσω και την βέσπα που εχω απο το 2008 και ακομα δεν εχω πιάσει .....:sad:)
Μπορώ να καταθέσω πινακίδες και όταν το τελειώσω να τις ξαναπάρω χωρίς να πρέπει να έρθει ο πρωταρχικός ιδιοκτήτης και να μην πληρώσω τα έξοδα της μεταβίβασης τώρα?
Ελπίζω να έγινε κατανοητός.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων :)
Θα επανέλθω με φωτογραφίες ελπίζω μέσα στην εβδομάδα

Υγ1 κανονικά θα το ξεκινούσα το ποστ με την πρώτη του φωτογραφία αλλά μέσα στην τρεχάλα δεν τράβηξα και τώρα δεν είμαι σπιτι:rolleyes:

Υγ2 ωραίο το φόρουμ.....τρελό παρεάκι αυτές τις μέρες :)

Υγ3 μάλλον στις ανακατασκευής έπρεπε να το βάλω....

panavour
22/09/2019, 21:56
μεταβιβαση χωρις κτεο απ,οτι γνωριζω δεν γινεται, παρε ενα προγενεστερο λινκ για λεπτομεριες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/dhmosio/16427/metavivasi-motosykletas-mono-meta-apo-elegxo-kteo

george.S
22/09/2019, 22:23
Ευχαριστώ πολύ
Ακριβώς ότι ήθελα να μάθω

Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται ασφάλεια και τέλη κατά την περίοδο που έχει την άδεια Όχι για κυκλοφορία
Επίσης γνωρίζετε χρονικό διάστημα που μπορώ να έχω την συγκεκριμένη άδεια? Είναι επαοριστον?

Στόχος είναι το καλοκαίρι να είναι έτοιμο

Υγ το είπα εγώ για τις ερωτήσεις :)

viper1
23/09/2019, 03:46
Ευχαριστώ πολύ
Ακριβώς ότι ήθελα να μάθω

Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται ασφάλεια και τέλη κατά την περίοδο που έχει την άδεια Όχι για κυκλοφορία
Επίσης γνωρίζετε χρονικό διάστημα που μπορώ να έχω την συγκεκριμένη άδεια? Είναι επαοριστον?

Στόχος είναι το καλοκαίρι να είναι έτοιμο

Υγ το είπα εγώ για τις ερωτήσεις :)

Η διάρκεια της εξουσιοδότησης είναι ένας χρόνος. Αν θυμάμαι καλά. Κατόπιν πρέπει να σου φτιάξει άλλη. Δεν μπορείς να το μαζέψεις όσο γίνεται να το περάσεις ΚΤΕΟ να κάνεις την μεταβίβαση και μετά να καταθέσεις πινακίδες και να συνεχίσεις τις εργασίες?

viper1
23/09/2019, 03:53
Νομίζω ότι έχει για CB400

https://www.pdfmotomanual.com/manuales/honda/eng

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/09/2019, 06:06
Αν δεις οτι δε σου κανει στειλτω μια βόλτα προς τα κατω:D

doctoras
23/09/2019, 07:30
βρήκα Part list ιαπωνικό όμως
http://www.400greybike.com/files/cb400-Superfour-Parts.pdf
και ένα ρωσικο workshop που έχει παράλληλα και CB1, αν το διαχωρίσεις θα βγάλεις άκρη
https://www.slideshare.net/Hondafanatics/manual-cb1-y-cb400sf-en-inglesdoc

telegonos
23/09/2019, 07:44
Πας με το CB φορτωμένο σε ΚΤΕΟ, περνάει έλεγχο, κόβεται, και με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι ελέγχθηκε και κόπηκε, κάνεις την διαδικασία μεταβίβασης κανονικά. ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΕΟ ΝΑ ΣΤΑ ΠΟΥΝΕ.

Θυμίζω, ταυτότητες-εξουσιοδοτήσεις, άδεια με τα στοιχεία του αγοραστή συμπληρωμένα, χαρτί ότι δεν χρωστάει τέλη από ΔΟΥ, ΚΤΕΟ, παράβολο που θα κόψεις εκεί, έγινε η μεταβίβαση.

Μην ξεχάσεις όσο δεν κινείται να το θέσεις σε ''προσωρινή ακινησία'' στην ΔΟΥ σου.

viper1
23/09/2019, 14:40
[QUOTE=telegonos;3011201]Πας με το CB φορτωμένο σε ΚΤΕΟ, περνάει έλεγχο, κόβεται, και με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι ελέγχθηκε και κόπηκε, κάνεις την διαδικασία μεταβίβασης κανονικά.

Αυτό με το ΚΤΕΟ ότι γίνεται έτσι δεν το ήξερα. Μια χαρά

george.S
23/09/2019, 15:33
Καταρχήν Ευχαριστώ
Τουλάχιστον έχω εικόνα για το τι θα επιδιώξω με το θέμα πινακίδες μεταβίβαση κλπ

Θα ενημερώσω μόλις το κάνω με την διαδικασία και πληροφορίες

Όσον αφορά το cb
Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις
Ο διακόπτης από το φωτιστικό είναι για το βεντιλατέρ
Η σκουριά στο ντεπόζιτο δείχνει να είναι μόνο σε αυτό το σημείο που είχε ένα αυτοκόλλητο ενώ εσωτερικά δείχνει καθαρό

Τα υπόλοιπα ότι βλέπετε δεν το έχω ακουμπήσει ακόμα

george.S
23/09/2019, 15:36
Και το serial number από το χαρτί του ΚΤΕΟ

doctoras
23/09/2019, 15:40
Εχει αρκετή δουλίτσα, καλή αρχή!

telegonos
23/09/2019, 15:51
Έχουμε δει και πολύ χειρότερα (http://forcev4.blogspot.com/2017/04/to-750-to-vfr750f-rc36-2.html), και τα έχουμε κάνει πλήρως λειτουργικά (http://forcev4.blogspot.com/2016/05/baby-firerblade-cbr400rr-nc29.html). Εγώ αυτό δεν το λέω ''θέλει δουλειά'' , εγώ αυτό θα το έλεγα ''oh boy, καλά θα περάσουμε πάλι''.

Φτιάχτο και δεν φαντάζεσαι πόσο καλή μοτοσυκλέτα είναι. Τα κάνει όλα, είναι ωραίο, δεν γερνάει το σχέδιο του, έχει δύναμη, κάνει πόλη, κάνει ταξίδι...

toyar
23/09/2019, 15:55
το να μου χαρισουν cb400 αποτελει προσωπικη φαντασιωση
δυστυχως ο διακοπτης πορτατιφ οι βιδες με ροδελες στην τρομπα και το τσιμεντο στο σωληνακι δειχνουν οτι το συγκεκριμενο εχει βιαστει πολυ ασχημα και για πολυ καιρο
νομιζω πως ειναι τελος ζωης και οτι με τα λεφτα που θελει για να εχει πιθανοτητες να ξανατσουλησει παιρνεις 2 ιδια αξιοπρεπη
μπορει να ειμαι ψυχακιας αλλα πραγματικα στενοχωριεμαι πολυ οταν βλεπω τετοια διαμαντια σε τετοια κατασταση
το μηχανακι αυτο ως καινουριο ηταν καλυτερο απο οτιδηποτε κυκλοφορει σημερα μεχρι 600cc τουλαχιστον

viper1
23/09/2019, 15:58
το να μου χαρισουν cb400 αποτελει προσωπικη φαντασιωση
δυστυχως ο διακοπτης πορτατιφ οι βιδες με ροδελες στην τρομπα και το τσιμεντο στο σωληνακι δειχνουν οτι το συγκεκριμενο εχει βιαστει πολυ ασχημα και για πολυ καιρο
νομιζω πως ειναι τελος ζωης και οτι με τα λεφτα που θελει για να εχει πιθανοτητες να ξανατσουλησει παιρνεις 2 ιδια αξιοπρεπη
μπορει να ειμαι ψυχακιας αλλα πραγματικα στενοχωριεμαι πολυ οταν βλεπω τετοια διαμαντια σε τετοια κατασταση
το μηχανακι αυτο ως καινουριο ηταν καλυτερο απο οτιδηποτε κυκλοφορει σημερα μεχρι 600cc τουλαχιστον

Καινούργιο δεν επωληθη ποτέ διότι όλα ήταν εισαγωγής. Επίσης το κόστος αν τα χέρια σου πιάνουν δεν είναι μεγάλο και τέλος το να επαναφέρεις στην ζωή ένα όχημα προσφέρει μεγάλη ευχαρίστηση.

MAIK72
23/09/2019, 15:59
Διακόπτης από λαμπατέρ και απ΄ότι βλέπω πας και για δοχείο υγρών φρένων με τις λαμαρινόβιδες που έχει στο καπάκι. 'Αμα σφραγίζει άστο έτσι :D
Το σωληνάκι ,ψυκτικού να υποθέσω, με το μερεμέτι όλα τα λεφτά :lol: Δεν ξέρω γιατί δεν έβαλε οριγκ σε αυτό το σημείο και πέρασε με τσιμεντό-στόκο

BLiTzER
23/09/2019, 16:01
...ο διακοπτης πορτατιφ...

Κλαίω. :lol:

toyar
23/09/2019, 16:04
οταν βλεπω ενα μηχανακι ετσι απεξω φανταζομαι πως θα ειναι οι εκκεντροφοροι τα κυλινδροπιστονα και οι στροφαλομπιελες
γι αυτο το θεωρω τελειωμενο
ειναι κριμα να ριξεις λεφτα για τα γυρω γυρω και μεσα να ειναι σωβρακο
μονο και μονο τα καρμπς ειναι πανακριβα να επανελθουν

MAIK72
23/09/2019, 16:29
οταν βλεπω ενα μηχανακι ετσι απεξω φανταζομαι πως θα ειναι οι εκκεντροφοροι τα κυλινδροπιστονα και οι στροφαλομπιελες
γι αυτο το θεωρω τελειωμενο
ειναι κριμα να ριξεις λεφτα για τα γυρω γυρω και μεσα να ειναι σωβρακο
μονο και μονο τα καρμπς ειναι πανακριβα να επανελθουν

Ας του πάρει μια συμπίεση να μάθουμε ή να μας πει γιατί το παράτησε.Δεν νομίζω να έμεινε από λάδι ή ψυκτικό. Αυτά που βλέπω είναι πταισματάκια, και ας πάνε 200 ευρώ μόνο τα keihin:D

sapila racing
23/09/2019, 16:34
Το μηχανάκι δεν είναι απλά ταλαιπωρημένο, κακοποιημένο είναι.
Επανέρχεται βέβαια αλλά είναι κακό σημείο εκκίνησης και τα ανταλλακτικά του δεν βρίσκονται εύκολα πλεον.

MAIK72
23/09/2019, 17:02
Το μηχανάκι δεν είναι απλά ταλαιπωρημένο, κακοποιημένο είναι.
Επανέρχεται βέβαια αλλά είναι κακό σημείο εκκίνησης και τα ανταλλακτικά του δεν βρίσκονται εύκολα πλεον.

Tα βιδάκια για το καπάκι της τρόμπας υπάρχουν πάντως.:lol: Αν μιλάτε για τις εισαγωγές των καρμπυρατερ και τα διαφράγματα..οκ. Υπάρχουν και μεταχειρισμένα ή ιμιτασίον.

cityfly
23/09/2019, 17:17
Το είχε σε τέτοια κατάσταση αλλά λυπόταν να το δώσει για ανταλλακτικά;
Από εκεί και πέρα αν μπορέσεις να το φτιάξεις θα είναι μεγάλη ικανοποίηση
:wave2:

doctoras
23/09/2019, 18:24
βάσικα αν το έχεις πάρεις αποφαση οτι θα το κάνεις ξήλωσε τα όλα κάνε αποσυναρμολογιση και ξεκίνα απο το πλαισιο και ότι δεν σου κάνει το πετάς
επειδή μπορεί να γίνει πολυδάπανο το προτζεκτ ανασταση, βάλε μακροχρόνιο ορίζοντα 3-4 χρόνια για να μη απογοητευθείς και τσούκου τσούκου και με υπομονή όλα γίνονται και οταν το καταφέρεις θα είσαι γεμάτος μέχρι τα αφτιά.
Εκτός εάν έχεις αρκετό χρήμα και πολύ ελέυθερο χρόνο τότε σε έξι μήνάκια θα περπατήσει

george.S
23/09/2019, 19:48
Όταν βάλω μπροστά και μετρήσω συμπίεση θα αποφασίσω αν θα ασχοληθώ η Όχι

Ο ιδιοκτήτης επέμενε ότι δούλευε ρολόι πριν τα παρατήσει και τα καρμπιρατερ του είναι τέλεια
Βαρέθηκε κρυώνει κλπ
Και τα χιλιόμετρα του λέει είναι αληθινά δεν το κυκλοφορούσε συχνά....

Και μου το χάρισε....δεν το πούλαγε με όλα τα χαρτιά του οκ

Ναι θέλει δουλειά πολύ
Χρόνο άλλοτε έχω και άλλοτε καθόλου
Οικονομικά δεν είμαι στα καλύτερα μου

Έχω όμως χώρο

george.S
23/09/2019, 19:51
Θα δείξει η νεκροψία......

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το γ@μημεν₩.......
Απογοητευτική η εικόνα του μόλις το πρωτοείδα αλλά αν το μοτέρ είναι οκ θα το παλέψω :)

Μαζοχας και έτσι

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/09/2019, 19:52
Όταν βάλω μπροστά και μετρήσω συμπίεση θα αποφασίσω αν θα ασχοληθώ η Όχι

Ο ιδιοκτήτης επέμενε ότι δούλευε ρολόι πριν τα παρατήσει και τα καρμπιρατερ του είναι τέλεια

Και μου το χάρισε....δεν το πούλαγε με όλα τα χαρτιά του οκ

Ναι θέλει δουλειά πολύ
Χρόνο άλλοτε έχω και άλλοτε καθόλου
Οικονομικά δεν είμαι στα καλύτερα μου

Έχω όμως χώρο

+100000 για το χωρο:eek:

doctoras
23/09/2019, 19:56
Τέλειος ο χωρος ζηλεύω!!
Μονο μια αυτοσχέδια ραμπα θελεις να το δουλέψεις όρθιος και οχι στα γόνατα

george.S
23/09/2019, 20:03
Χόμπυ κατασκευές πατέντες κλπ
Πολλές ιδέες....πολλά ανοιχτά και ημιτελή πρότζεκτ.....
Έβγαλα το αμάξι έξω και έχω τον χώρο μου
Η γυναίκα μου με λέει τρελό αλλά κατεβαίνω βράδυ και είναι η ψυχοθεραπεία μου.

viper1
24/09/2019, 07:17
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με αντικατάσταση και επισκευή των εμφανώς προβληματικών ανταλλακτικών/μερών της μοτοσυκλέτας και και προχωράς σε βάθος αργότερα. Φτιάξε μια λίστα με τι χρειάζεσαι από αυτά που βλέπεις με γυμνό μάτι αρχικά. Όταν αρχίσεις και λύνεις θα αναπτύξεις και το φωτογραφικό σου ταλέντο. Σακουλάκια και μαρκαδόρους θα χρειαστείς να γράφεις από που είναι και τι αυτά που αφαιρείς. Αν τα λύσεις όλα με το Καλημέρα σας Θα μείνουν όλα σε κούτες και η πιθανότητα να μην το δεσεις ποτέ είναι μεγάλη ....

george.S
24/09/2019, 09:38
Καλημέρα
Σίγουρα σακουλάκια μαρκαδόρους φωτογραφίες κλπ
Το πάθημα ευτυχώς έχει γίνει μάθημα.... :)

Το λύσιμο δεν θα το γλυτώσω
Η σκέψη μου είναι για να μην σκορπίσει όλο παντού να το πιάσω από μπροστά και Μόλις τελειώνω το μπροστά να συνεχίσω προς τ πίσω
Ξέρω ότι αμοβολες,ηλεκτροστατικές ,βαψίματα κλπ θα ήταν πιο παραγωγικό να τα κάνω όλα μαζί αλλά με τρομάζει το χάος που θα προκληθεί σε συνάρτηση με τον χρόνο που θα χρειαστεί....

Ανυπομονώ να το βάλω μπροστά

buckley
24/09/2019, 09:51
Πριν ξεκινήσεις να ξοδεύεις λεφτά βγάλε τον στόκο απο το κυκλωμα του ψυκτικού μην κρύβεται κανένα ράγισμα από κάτω και ρώτα τιμές από τρομπα νερού και σετ επισκευής καρμπ.Δεν το συνδέεις με καμμιά μπαταρία να δεις τι παίζει απο τα ηλεκτρικά του.
Καλά κουράγια
ΥΓ Εκεί που ήταν αφημένο είχε κάνει λεκέδες από κάτω ?

buckley
24/09/2019, 09:57
Καλημέρα
Σίγουρα σακουλάκια μαρκαδόρους φωτογραφίες κλπ
Το πάθημα ευτυχώς έχει γίνει μάθημα.... :)

Το λύσιμο δεν θα το γλυτώσω
Η σκέψη μου είναι για να μην σκορπίσει όλο παντού να το πιάσω από μπροστά και Μόλις τελειώνω το μπροστά να συνεχίσω προς τ πίσω
Ξέρω ότι αμοβολες,ηλεκτροστατικές ,βαψίματα κλπ θα ήταν πιο παραγωγικό να τα κάνω όλα μαζί αλλά με τρομάζει το χάος που θα προκληθεί σε συνάρτηση με τον χρόνο που θα χρειαστεί....

Ανυπομονώ να το βάλω μπροστά

Αδειασε το ψυκτικό, μέτρα πόσο είχε μέσα ,πόσο έλειπε βάλε αποσταγμένο νερό και δες για διαρροές.Δεν πρόκειται να πάρει οπως βλέπω απέξω τα καρμπς ,μην βιάζεσαι.Επίσης άδειασε το λάδι μέτρα πόσο έλειπε δες αν είχε τίποτα ρινίσματα μέσα και βάλε προσωρινά κανά φτηνόλαδο λιντλ.Οπότε ελέγχεις πάλι για διαρροες.

buckley
24/09/2019, 10:00
Δεν πιστεύω να είσαι κοντα σε Χαλάνδρι να ρθω να σε καμαρώσω :bawl:

george.S
24/09/2019, 10:04
Καλά κουράγια
ΥΓ Εκεί που ήταν αφημένο είχε κάνει λεκέδες από κάτω ?

Ναι από την τάπα λαδιού

Πρώτα θα το βάλω μπροστά να ακούσω μοτέρ και μετά θα αποφασίσω αν θα ασχοληθώ

Ηλεκτρικά ήταν όλα οκ μου ειπε ..Η νεκροψία θα δείξει
Τον διακόπτη πορτατίφ :lol: τον έβαλε σε διακοπές σε νησί ....Ε και δεν τον άλλαξε όταν γύρισε από τις διακοπές

Παρόλο την εξάτμιση πάντως ο ιδιοκτήτης δεν μου έκανε για κάγκουρας....

george.S
24/09/2019, 10:05
Δεν πιστεύω να είσαι κοντα σε Χαλάνδρι να ρθω να σε καμαρώσω :bawl:

Γείτονα έμενα Επιδαύρου 82 ....είμαι λίγο μικρότερος αλλά θα έχουμε κοινούς γνωστούς
Τώρα Σισμανόγλειο

george.S
24/09/2019, 10:09
Αδειασε το ψυκτικό, μέτρα πόσο είχε μέσα ,πόσο έλειπε βάλε αποσταγμένο νερό και δες για διαρροές.Δεν πρόκειται να πάρει οπως βλέπω απέξω τα καρμπς ,μην βιάζεσαι.Επίσης άδειασε το λάδι μέτρα πόσο έλειπε δες αν είχε τίποτα ρινίσματα μέσα και βάλε προσωρινά κανά φτηνόλαδο λιντλ.Οπότε ελέγχεις πάλι για διαρροες.

Ωραίος! Ευχαριστώ

Ο πρώην ιδιοκτήτης είναι φίλος φίλου και τον γνώρισα πρώτη φορά όταν πήγα να πάρω την μηχανή
Στην αρχή λέγαμε να πάρω καλώδια λίγο λάδι γιατί χάνει από την τάπα (Και στο γκαράζ μου άφησε σταγόνες)βενζινη ,και μια τρόμπα να το έπαιρνα οδικώς :bawl:

george.S
24/09/2019, 10:40
Έχουμε δει και πολύ χειρότερα (http://forcev4.blogspot.com/2017/04/to-750-to-vfr750f-rc36-2.html),...

Το τερματισες :)
Δεν θα το έπιανα ποτέ αν το έβλεπα έτσι.....
Είχες γραψει ότι έχεις φτιάξει ένα vfr αλλά το λινκ μου είχε διαφύγει
Ήθελα περισσότερες φωτογραφίες λεπτομέρειες από την διαδικασία αποκατάστασης όπως και την συνέχεια :)

telegonos
24/09/2019, 10:56
Καλημέρα
Σίγουρα σακουλάκια μαρκαδόρους φωτογραφίες κλπ
Το πάθημα ευτυχώς έχει γίνει μάθημα.... :)

Το λύσιμο δεν θα το γλυτώσω
Η σκέψη μου είναι για να μην σκορπίσει όλο παντού να το πιάσω από μπροστά και Μόλις τελειώνω το μπροστά να συνεχίσω προς τ πίσω
Ξέρω ότι αμοβολες,ηλεκτροστατικές ,βαψίματα κλπ θα ήταν πιο παραγωγικό να τα κάνω όλα μαζί αλλά με τρομάζει το χάος που θα προκληθεί σε συνάρτηση με τον χρόνο που θα χρειαστεί....

Ανυπομονώ να το βάλω μπροστά

Πρώτη σου δουλειά, είναι να διαπιστώσεις, αν το μοτέρ είναι σε κατάσταση που να αξίζει η ασχολία.

Αν το μοτέρ είναι διαλυμένο, σπασμένο, κολλημένο ή καίει λάδια του σκοτωμού, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ πιο πέρα.

Για να δεις αν το μοτέρ είναι καλό, θα πρέπει να γυρίσει, να πάρει μπροστά, και να δουλέψει όπως πρέπει.

Για να δουλέψει, θα χρειαστείς μια ΚΑΛΗ μπαταρία (ας είναι και από γεφύρωση με άλλο όχημα) , καθαρισμένα καρμπυρατερ και.... βενζίνη.

Βγάζεις μπουζί, ρίχνεις 2-3 σταγόνες λάδι μέσα σε κάθε κύλινδρο, τσεκάρεις λάδια-νερά, και κρανκάρεις με μια καλή μπαταρία να δεις αν πρώτα από όλα, γυρίζει το μοτέρ. Στην φάση αυτή, μπορεις να ελέγξεις και τα μπουζί, αν έχουν σπινθήρα.

Αφού όλα καλά μέχρι εδώ, προχωράς στα καρμπς.

Βγάζεις τα καρμπυρατέρ, και τα κάνεις πλήρες καθάρισμα. Μετά από τόσο καιρό καθισιού, θα έχει γίνει πολτός μέσα στα λεκανάκια η βενζίνη, και θα έχει βουλώσει ολοσχερώς, ζιγκλέρ ρελαντί, φλοτέρ, και εσωτερικά περάσματα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΤΕ ΕΤΣΙ.

Στην διαδικασία του καθαρισμού, ενδεχομένως, θα βρεις σκασμένα τα λαστιχάκια-φλαντζάκια-οπωςθεςπεστα που στεγανώνουν τα λεκανάκια. Θα πρέπει να τα φτιάξεις, έστω πρόχειρα, να μην τρέχουν. (πρόχειρα=δεν σε νοιάζει στην φάση αυτή να τα κάνεις αθάνατα σε διαρροές, να αντέξουν για 10' λειτουργίας χωρίς να τρέχουν πολύ, ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ το μοτέρ, ΤΟΤΕ τα φτιάχνεις σωστά. Φτιάξε και προσωρινές φλαντζούλες από σαμπρέλα με ψαλίδι, 10' θα αντέξουν). Επίσης, ενδέχεται να έχεις διαρροή και από τα oring των ενώσεων από carb σε carb που περνάει η βενζίνη. Αυτά αν δεν τρέχουν του σκοτωμού, θα τα φτιάξεις οριστικά, ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ το μοτέρ.

Αφού καθαρίσεις τα καρμπυρατέρ και ζιγκλέρ-φλοτέρ-περάσματα καθαρά, ΤΟΤΕ τα βάζεις πάνω, και τους δίνεις βενζίνη απευθείας, με δοχείο πιο ψηλά από την μηχανή και κάποιο σωληνάκι.

Δίνεις λίγο χρόνο (60'') να πλημμυρίσουν με βενζίνη και κοιτάς για διαρροές.

Μπαταρία καλή και ... βάζεις μπροστά.

Δεν θα πάρει αμέσως, θα παιδευτεί λίγο στην αρχή, αλλά κάποια στιγμή θα το νοιώσεις να ζωντανεύει, ενδεχομένως σταδιακά οι κύλινδροι.

Ρύθμισε ρελαντί από το βιδάκι ψηλά, στις 2000rpm να μην χαζοσβήνει, και άστο να ζεσταθεί.

Στήνεις αυτί για θορύβους και μύτη για βρωμιά λαδιών. Στην αρχή θα βγάλει πολύ λάδι από την εξάτμιση, είναι οι σταγόνες που έριξες πριν. ΔΕΝ κοιτάς αυτό. Κοιτάς αφού καθαρίσει αυτό μετά από λίγα λεπτά. Θα πρέπει να δεις και ότι ζεστάθηκαν πάνω-κάτω εξίσου και οι 4 σωλήνες των εξατμίσεων. Αν κάποιος δεν ζεσταίνεται, πίσω στο καθάρισμα.


Χτυπητοί θόρυβοι (πλην συμπλέκτη που επιτρέπεται να κροταλίζει ελαφρα αν σταματάει μόλις πατήσεις συμπλέκτη) και μόνιμης βρωμιάς καμμένου λαδιού = Το μοτέρ ΔΕΝ είναι σε καλή κατάσταση.

Στην φάση αυτή, καλόν είναι να τσεκάρεις και κιβώτιο, αν ο πίσω τροχός είναι στον αέρα.


ΑΝ το μοτερ καίει λάδια, και θέλει ρεκτιφιέ, να ξέρεις ρεκτιφιέ πιστόνια για το μοντέλο αυτό η Honda ΔΕΝ έβγαλε ποτέ. Δεν θα βρεις και οι aftermarket επιλογές είναι ελάχιστες και σπανιότατες και ακριβότατες. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ή ψάχνεις για άλλο μοτέρ ή συμβιβάζεσαι ότι θα φτιάξεις κάτι που θα καίει λάδια.

ΑΝ όλα καλά, ΤΟΤΕ ξεκινάς τα άλλα που σου είπανε.

toyar
24/09/2019, 14:10
φιλε μου απο σισμανογλειο μενω κοντα και προτιθεμαι να ερθω να βοηθησω αν θες να το βαλεις μπρος
η γνωμη μου παντως ειναι οτι η εξωτερικη κατασταση δειχνει και την εσωτερικη του μοτερ..........

george.S
24/09/2019, 14:20
Με μεγάλη μου χαρά
Γιώργος

MAIK72
24/09/2019, 15:37
Βραχυκύκλωσε την μίζα με μια μπαταρία για να πάρεις συμπίεση έστω και κρύο.Δεν μας ενδιαφέρει αν παρουσιάζει αποκλίσεις στις τιμές με έναν ζεστό κινητήρα αλλά οι μεγάλες αποκλίσεις ανά κύλινδρο.Με τον συγκεκριμένο κινητήρα θα ήμουνα ιδιαίτερα προσεκτικός (λόγω της σκουριάς που βλέπω) και θα το γύρναγα πολλές φορές με το χέρι πριν δοκιμάσω με την μίζα ,ή θα πρόσθετα (και) λίγο λάδι από τα μπουζί

Σε δέυτερη φάση τα καρμπυρατέρ που μάλλον θα βρεις να πάσχουν από διάβρωση λόγω της βενζίνης που έχει γίνει μουσταλευρία
Θέλω να πιστεύω ότι η μόνη κακοποίηση που έχει υποστεί το μηχανάκι είναι οι καιρικές συνθήκες ή έστω εξωτερικές, παραβλέπωντας τους στόκους και τα διακόπτες πορτατιφ :D

george.S
29/09/2019, 20:29
Έγραφα και τα έχασα ρε φουστημου
Συνοπτικά
Επέστρεψα με λουμπαγκο σπίτι
Μπριζωσα τον μικρό και σηκώθηκε από το ps (πολύ χαρούμενος :) ) και πλυναμε με το πιεστικό

Βρήκα και άλλο διακόπτη και κάποια εργαλεία κακοποιημένα κάποια από αυτά...

Την ξαναεβαλα γκαράζ και ανέβηκα όπου ξανακατεβηκα μετά από ερώτηση του Χρήστου αν το μοτέρ γυρίζει

Την έβαλα διπλό έβαλα τρίτη και να γυρίζει και σίγουρα δεν πρέπει να πάρει μπροστά με αυτή την εξάτμιση θα κάνει πολύ βαβούρα

Το σημαντικότερο είναι ότι γυρίζει
Αύριο θα μετρήσω συμπίεση και θα κάνω την πρώτη απόπειρα να δώσω μίζα

george.S
29/09/2019, 20:33
Δισκοπλακα είναι οκ
Επιφανειακές γρατζουνιές πιστεύω ότι με ένα ζευγάρι τακάκια θα στρώσει

Μίζα φαντάζομαι πως θα είναι όταν την ανοίξω

Αν όλα πάνε καλά και το αρχίσω θα κατεβάσω φωτογραφική για σωστές φωτογραφίες

Εις αναμονή λοιπόν.....αύριο Η νεκροψία

george.S
29/09/2019, 20:44
Ηλεκτρολογικά χάος προβλέπω :look:

toyar
29/09/2019, 20:59
γιωργο η επομενη κινηση μετα το πλυσιμο ειναι να βγαλεις τεποζιτο και μπουζι
ετσι θα τσεκαρεις μιζα κι αναφλεξη
θα τα πουμε κι απο κοντα:)

TKM
30/09/2019, 14:23
Εύχομαι καλή επιτυχία, να το φτιάξεις και να το χαρείς!

Συνέχισε να μας ενημερώνεις, διότι μας έβαλες στην πρίζα να θέλουμε να δούμε τι θα γίνει παραπέρα!

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω με κάποια συμβουλή αλλά... δεν ξέρω από αυτά!

sniper
30/09/2019, 14:44
Τα όργανα δουλεύουν;

Αν όχι, μην κάνεις οτιδήποτε αν δεν έχεις όργανα.

MAIK72
30/09/2019, 16:41
Μίζα φαντάζομαι πως θα είναι όταν την ανοίξω

Αν όλα πάνε καλά και το αρχίσω θα κατεβάσω φωτογραφική για σωστές φωτογραφίες

Εις αναμονή λοιπόν.....αύριο Η νεκροψία
410627

:confused: Τιναφτό?:eleison:

george.S
30/09/2019, 18:59
Καλησπέρα
Σήμερα ασχολήθηκα λίγο με την μηχανή

Όσο προχωράει με πιάνει απόγνωση

Η λίστα αρχίζει και μεγαλώνει αρκετά χωρίς καν να ξεκινήσω :(

Έβγαλα ντεπόζιτο, πλαϊνά καπάκια, πίσω φως και ουρά

Τα πλαστικά έρχονται 100% ανέξοδα...θέλουν δουλειά αλλά το Έχω

Ότι ξεβιδωσα το κόλλησα με χαρτοταινια για να ασχοληθώ αργότερα

Οι προηγούμενοι σε κάθε επισκευή εχαναν τις μισές βίδες και έβαζαν ότι να'ναι

Ζάντα μπροστά 3 σκαμπιλια όχι ανεπανόρθωτα και Επίσης όχι ανέξοδα

Κάποια στιγμή βρίσκω αυτό το κουτί πίσω στην ουρά που πάει πλεξούδα το κουνάω κάτι κάνει θόρυβο μέσα....ξεβιδωμα και πιστεύω ότι είναι συναγερμός

george.S
30/09/2019, 19:06
Ο συναγερμός?

Έβαλα μπαταρία στον φορτιστη και έδειχνε 50%
Την άφησα να φορτίζει μέχρι που έφτασε 100%
Αύριο θα τσεκάρω με πολυμετρο

Έβγαλα μπουζοπιπες και ψέκασα γενικά λίγο με αντισκωριακο

andreastwin
30/09/2019, 19:18
Όταν βάλω μπροστά και μετρήσω συμπίεση θα αποφασίσω αν θα ασχοληθώ η Όχι

Ο ιδιοκτήτης επέμενε ότι δούλευε ρολόι πριν τα παρατήσει και τα καρμπιρατερ του είναι τέλεια
Βαρέθηκε κρυώνει κλπ
Και τα χιλιόμετρα του λέει είναι αληθινά δεν το κυκλοφορούσε συχνά....

Και μου το χάρισε....δεν το πούλαγε με όλα τα χαρτιά του οκ

Ναι θέλει δουλειά πολύ
Χρόνο άλλοτε έχω και άλλοτε καθόλου
Οικονομικά δεν είμαι στα καλύτερα μου

Έχω όμως χώρο

εισαι θεος με αυτο τον χωρο. θα ειχα και το κρεβατι μου μεσα.

george.S
30/09/2019, 19:22
Συνέχισα με αντισκωριακο και γενικά τσεκαρισματα
Συμπλήρωσα λίγο λαδάκι και γέμισα νερό το ψυγείο και την δεξαμενή αντιψυκτικου

Έβγαλα και το κομμάτι από το αντίβαρο μέσα από το τιμόνι το οποίο ήταν με μονωτική :facepalm:

Το ψυγείο Επίσης είναι λίγο στραβό και το μηχανακινεχει ξεράσει νερά στο παρελθόν τα οποία ήταν μέσα στην σκουριά και έχουν δώσει ένα χρώμα παντού (καθαρίζει ομως)

Μετά έβγαλα την μπαταρία από τον φορτιστή καθάρισμα επαφές και την έβαλα στην μηχανή έβγαλα την πρώτη μπουζοπιπα και έβαλα μέσα ένα Άλεν για να δω αν έχει σπινθήρα

Άναψα διακόπτη που παρεμπιπτόντως το κλειδί το βγάζεις σε όποια θέση και αν είναι.......Και τίποτα κανένα σήμα ζωής πουθενά :bigcry:

Έχω απογοητευτεί τόσο που σκέφτομαι να το αφήσω το πρότζεκτ
θέλει ολοκληρωτικό restoration και όσο και αν μου αρέσει όπως λέει και ο σαπίλας είναι κακή βάση

Θα πως θα ξυπνήσω το πρωί ή Ρίχνω νόμισμα και σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα αλλά πως θα αισθανθώ όταν το δω το αποτέλεσμα :)

MAIK72
30/09/2019, 20:46
Το ψυγείο Επίσης είναι λίγο στραβό και το μηχανακινεχει ξεράσει νερά στο παρελθόν τα οποία ήταν μέσα στην σκουριά και έχουν δώσει ένα χρώμα παντού (καθαρίζει ομως)



Άναψα διακόπτη που παρεμπιπτόντως το κλειδί το βγάζεις σε όποια θέση και αν είναι.......Και τίποτα κανένα σήμα ζωής πουθενά :bigcry:

Έχω απογοητευτεί τόσο που σκέφτομαι να το αφήσω το πρότζεκτ
θέλει ολοκληρωτικό restoration και όσο και αν μου αρέσει όπως λέει και ο σαπίλας είναι κακή βάση



Mην κλαίς Μια χαρούλα είναι. :pΤην κλειδαριά αν δεν θες να την αλλάξεις ένας κλειδαράς την ανοίγει και φτιάχνει ,αλλάζει τα ελατήρια . Κόστος? 25 ευρώ είχα δώσει. Τιμόνι ,κάθισμα, τεπόζιτο και πλαινές κλειδαριές ανοίγουν όλα με το ίδιο κλειδί. Τώρα αν το σύστημα ψύξης έχει πιάσεi σαπίλα μέσα ,υπάρχει θέμα

viper1
30/09/2019, 20:59
Τον συναγερμό στην ανακύκλωση

sniper
01/10/2019, 10:35
Δεν βλέπω να με πήρες στα σοβαρά.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, προσπάθησε να βάλεις μπροστά και δώσε γκάζι να δεις αν περνάς τις 5.000rpm.

Επίσης, αναπαλαιώνεις μηχανάκι που δεν θα βρεις (εύκολα) ανταλλακτικά εδώ κι απο αυτά που βλέπουμε ειναι σε εντελώς χάλια κατάσταση. Αυτό πιθανώς να σου εκτινάξει το κόστος στο θεό.

george.S
01/10/2019, 10:43
Δεν βλέπω να με πήρες στα σοβαρά.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, προσπάθησε να βάλεις μπροστά και δώσε γκάζι να δεις αν περνάς τις 5.000rpm.

Επίσης, αναπαλαιώνεις μηχανάκι που δεν θα βρεις (εύκολα) ανταλλακτικά εδώ κι απο αυτά που βλέπουμε ειναι σε εντελώς χάλια κατάσταση. Αυτό πιθανώς να σου εκτινάξει το κόστος στο θεό.

καλημέρα
διαβάζω πολύ προσεκτικά τι μου γράφουν και οτι ελυσα ειναι για να κανω την προπσαθεια να μπει μπροστα
το θεμα ειναι οτι ειναι νεκρο τελειως ......θα κατεβω με πολυμετρο και αλλη μπαταρια ......αλλα δεν πιστευω

βλεπω ενα στουκαρισμενο στο car αλλα και παλι δεν ξερω....

viper1
01/10/2019, 10:43
Δεν βλέπω να με πήρες στα σοβαρά.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, προσπάθησε να βάλεις μπροστά και δώσε γκάζι να δεις αν περνάς τις 5.000rpm.

Επίσης, αναπαλαιώνεις μηχανάκι που δεν θα βρεις (εύκολα) ανταλλακτικά εδώ κι απο αυτά που βλέπουμε ειναι σε εντελώς χάλια κατάσταση. Αυτό πιθανώς να σου εκτινάξει το κόστος στο θεό.

Μπορεί να το κάνει καφέ racer @ the end

sniper
01/10/2019, 11:18
Μπορεί να το κάνει καφέ racer @ the end

Ούτε καν. Στα όργανα υπάρχει κύκλωμα. Αν δεν υπάρχει, ή έχει καεί, τότε μπαίνει κόφτης και δεν ανεβάζει στροφές πάνω από 5Κ. Μου τα είχανε φάει, το ένοιωσα στο πετσί μου, και μου κόστισαν καινούργια (από Ιαπωνία) ~1000€ το 2003.

MAIK72
01/10/2019, 12:34
Ούτε καν. Στα όργανα υπάρχει κύκλωμα. Αν δεν υπάρχει, ή έχει καεί, τότε μπαίνει κόφτης και δεν ανεβάζει στροφές πάνω από 5Κ. Μου τα είχανε φάει, το ένοιωσα στο πετσί μου, και μου κόστισαν καινούργια (από Ιαπωνία) ~1000€ το 2003.

Εάν υποθέσουμε ότι είναι καμμένα ...στο μόνο που θα δυσκολευτεί θα είναι να τα βρει σε άσπρο.https://www.car.gr/parts/view/6975116-motosukletwn-oloklhrh-motosukleta#modal Αλλά ακόμα και οι πλακέτες με τις ενδείξεις μπορούν να αλλαχτούν εάν τα ανοίξεις με προσοχή. Γιατί πρέπει να είναι καινούρια? :confused: Δεν είπαμε ότι είναι εύκολο αλλά το να αγοράσει Καινούριες ζάντες ψυγεία και όργανα μου φαίνεται υπερβολή.

viper1
01/10/2019, 12:40
Ούτε καν. Στα όργανα υπάρχει κύκλωμα. Αν δεν υπάρχει, ή έχει καεί, τότε μπαίνει κόφτης και δεν ανεβάζει στροφές πάνω από 5Κ. Μου τα είχανε φάει, το ένοιωσα στο πετσί μου, και μου κόστισαν καινούργια (από Ιαπωνία) ~1000€ το 2003.

http://www.mybike.gr/topic/59491-πρόβλημα-cb400sf/

Και μάλλον το έχει γράψει μέλος από εδώ.... τελεγονε?

sniper
01/10/2019, 12:45
http://www.mybike.gr/topic/59491-πρόβλημα-cb400sf/

Και μάλλον το έχει γράψει μέλος από εδώ.... τελεγονε?
OK. Αν είναι ΟΚ τότε μένει να το φτιάξει. Υπομονή, προσωπική εργασία και €.

telegonos
01/10/2019, 17:36
http://www.mybike.gr/topic/59491-πρόβλημα-cb400sf/

Και μάλλον το έχει γράψει μέλος από εδώ.... τελεγονε?

χεχε.

παντως ο φιλος εδω λεει δεν κανει τιποτα, οχι δεν παιρνει μπροστα, οποτε ας κοιταξει κεντρικη ασφαλεια στο φις στο ρελε μιζας για αρχη.

george.S
01/10/2019, 19:34
Καλησπέρα
Τα νεότερα από το μέτωπο

Το μηχανάκι παραμένει νεκρό

Ξηλωσα συναγερμό
Έβγαλα διακόπτη πορτατίφ, διακόπτη που έκοβε τα φώτα (Και το στοπ),διακόπτη ορφανό που ήταν στο καβούκι στο φως....Και ένα ζελέ οικιακό μάλλον....δεν ξέρω τι έκανε εκεί
Τουλάχιστον δεν έχω την μακαρονάδα που ήταν πριν κάτω από την σελα
Κοινώς ένα κουβά καλώδια

Θα πάω να κοιτάξω ένα τρακάρισμενο για δότη αν και με τον βρόντο που έφαγε λίγα πράγματα θα πάρω.......

Αύριο πάλι......
Ακόμα δεν ξέρω αν θα το αρχίσω και έχω ξοδέψει συνολικά ένα 5ωρο:roflmao: μα που πάω και τα βρίσκω :look:

george.S
01/10/2019, 19:36
http://www.mybike.gr/topic/59491-πρόβλημα-cb400sf/

Και μάλλον το έχει γράψει μέλος από εδώ.... τελεγονε?


Και το συγκεκριμένο είχα δει και την επιδιόρθωση του τελεγονου στο vfr του

Έχω διορθώσει στο παρελθόν σε κάμερα κατά τον ίδιο τρόπο πλακέτα

Ευχαριστώ πολύ όμως

kordix
01/10/2019, 20:27
Νομίζω πως δεν αξίζει να προχωρήσεις. Να ήταν κάποιο μοντέλο σπάνιο ή πιο ιδιαίτερο ναι αλλά αν θες 400ρι πάρε κάποιο αλλο σε καλύτερη κατάσταση και κρατά αυτό για δοτη.

Συνήθως τα βλέπω τα πράγματα πιο ρομαντικά αλλά απ' ότι βλέπω θα πονέσει πολύ οικονομικά να σωθεί το συγκεκριμένο.

george.S
01/10/2019, 20:34
Νομίζω πως δεν αξίζει να προχωρήσεις. Να ήταν κάποιο μοντέλο σπάνιο ή πιο ιδιαίτερο ναι αλλά αν θες 400ρι πάρε κάποιο αλλο σε καλύτερη κατάσταση και κρατά αυτό για δοτη.

Συνήθως τα βλέπω τα πράγματα πιο ρομαντικά αλλά απ' ότι βλέπω θα πονέσει πολύ οικονομικά να σωθεί το συγκεκριμένο.

δοτης αυτο ? :bawl:
πραγματικα ειμαι σε σκεψεις αν θα το αρχισω και αν το κανω ξεκαθαρα θα ειναι για το ταξιδι....και γιατι κατα βαθος μου αρεσε/αρεσει σαν μηχανη
επισης συνολικα δεν θελω να ξοδεψω μια περιουσια οποτε αν δεν βρω δοτη της προκοπης οικονομικα δεν θα ξεκινησω
στοχος να μην ξεπερασει την τιμη που θα το αγοραζα τωρα σε καλη κατασταση(τελειωμενο και ετσι οπως το θελω)
αν υπολογισεις τον προσωπικο χρονο που θα χρειαστει παρα πολλες ωρες αλλα αυτο ειναι το ταξιδι που λεω

MAIK72
01/10/2019, 20:54
δοτης αυτο ? :bawl:
πραγματικα ειμαι σε σκεψεις αν θα το αρχισω και αν το κανω ξεκαθαρα θα ειναι για το ταξιδι....και γιατι κατα βαθος μου αρεσε/αρεσει σαν μηχανη
επισης συνολικα δεν θελω να ξοδεψω μια περιουσια οποτε αν δεν βρω δοτη της προκοπης οικονομικα δεν θα ξεκινησω
στοχος να μην ξεπερασει την τιμη που θα το αγοραζα τωρα σε καλη κατασταση

Tόσα, σίγουρα! https://www.car.gr/24267284-honda-cb-400sf#modal Aπλά δεν θα τα δώσεις μαζεμένα .Το ταξίδι αξίζει ακόμα κι αν ξοδέψεις 300 που λέει ο λόγος. Δεν έχω πρόβλημα με τα ρατ ::DD

doctoras
01/10/2019, 22:29
Μπορεις να μη ξοδεψεις πολλα, απλως αντι για restore θα κανεις customizing

doctor_john
02/10/2019, 00:02
"καστομαϊζινγκ" εννοείς να αντικαταστήσει πράγματα που χρειάζεται με χαζομάρες άσχετες εποχής, χρηστικότητας, παθητικής ασφάλειας κλπ. που κυκλοφορούν online;

Nα βάψει και ένα γαλαζοπράσινο τουαλετί, πιστεύοντας πως όλα τα κορίτσια θα το βρίσκουν βινταζ;..

Σορυ αλλα αυτό δεν είναι custom. Όσο το επιτρέπουμε, τόσο ρίχνουμε το επίπεδο της κοινότητας και δεν εννοώ της online κοινότητας μόνο.
Το να στήνεις ένα συνονθύλευμα αξεσουάρ ευρείας παραγωγής με σκοπό την οικονομία είναι ένας δρόμος μακρύς, χωρίς ουσία, συχνά ψυχοφθόρος
και σίγουρα αναγνωρίσιμος από τον θεατή.

Ένα custom γεννιέται μέσα από "ανάγκες". Έκφρασης; χρήσης; αντίληψης; κλπ όλα δεκτά, το βασικό δεδομένο του όμως είναι πως οφείλεις να μείνεις
πιστός σε αυτά που ο ίδιος ορίζεις εξαρχής, όπως και σε κάθε μορφή τέχνης ακόμα και σε μοτίβα που χρησιμοποιούν έντονα την αποδόμηση για να εκφραστούν.

Αντιλαμβάνομαι πόσο δύσκολη ακούγεται αυτή η κουβέντα και δεν έχω σκοπό να κουράσω.

Πρωτίστως η "ανάγκη" που έχει ήδη εκφραστεί σαν "αξία" από τον ίδιο είναι η επαναφορά του CB1 στην αρχική κατάσταση που κυκλοφόρησε.
Σε αυτή τη φάση θα πρότεινα να ζητηθεί από έναν μηχανικό να ελέγξει τα βασικά στοιχεία του μοτέρ αν είναι σε λειτουργική κατάσταση.

Δεν είναι ντροπή εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν είναι μηχανικός μοτοσυκλετών, ούτε είναι κάτι που έχει υπερβολικό κόστος.
Αν δοθεί το οκ από τον μηχανικό που πιθανά θα κληθεί να αναλάβει την συντήρησή του αργότερα, τότε ναι μπορεί να
ξεκινήσει ένα πολύ ωραίο ταξίδι, αποφάσεων, μελέτης, επιλογών και εργασιών.

Να ξεκινήσει κάποιος να κάνει συμβιβασμούς που θα του κοστίσουν οποιοδήποτε ποσό, ενέργεια, χρόνο, χωρίς να έχει την ανάγκη τουλάχιστον ενός
μεταφορικού μέσου στην παρούσα, είναι απλά κάτι ψυχοφθόρο χωρίς αξία.

Σόρυ αν ακούγομαι σαν κάποιος αποστειρωμένος με στεγανά και εμμονές, θεωρώ όμως υποχρέωση μου να μεταφέρω τουλάχιστον τα ελάχιστα απαιτούμενα
για την δημιουργική διαδικασία που οδηγεί σε μια προσωπική - προσωποποιημένη εργασία με σκοπό την δημιουργία ενός πλήρους έργου με ότι συνεπάγεται αυτό
για τον χρήστη.

george.S
02/10/2019, 07:59
Μπορεις να μη ξοδεψεις πολλα, απλως αντι για restore θα κανεις customizing

καλημερα
μεσα στην εβδομαδα θα ξερω αν θα το ξεκινησω η θα το αφησω
αν το πιασω (το πιθανοτερο βαση συναισθηματος) θα το φερω οσο γινεται στην μορφη εργοστασιου

επισης το custom οπως ειναι στο δικο μου μυαλο ειναι μαλλον ακριβοτερο προτζεκτ

george.S
02/10/2019, 08:01
Δεν έχω πρόβλημα με τα ρατ ::DD

ουτε εγω αλλα δεν μου παει η καρδια :)

george.S
02/10/2019, 08:15
Nα βάψει και ένα γαλαζοπράσινο τουαλετί, πιστεύοντας πως όλα τα κορίτσια θα το βρίσκουν βινταζ;..

με βαζεις σε σκεψεις :roflmao:



Πρωτίστως η "ανάγκη" που έχει ήδη εκφραστεί σαν "αξία" από τον ίδιο είναι η επαναφορά του CB1 στην αρχική κατάσταση που κυκλοφόρησε.
Σε αυτή τη φάση θα πρότεινα να ζητηθεί από έναν μηχανικό να ελέγξει τα βασικά στοιχεία του μοτέρ αν είναι σε λειτουργική κατάσταση.

Δεν είναι ντροπή εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν είναι μηχανικός μοτοσυκλετών, ούτε είναι κάτι που έχει υπερβολικό κόστος.
Αν δοθεί το οκ από τον μηχανικό που πιθανά θα κληθεί να αναλάβει την συντήρησή του αργότερα, τότε ναι μπορεί να
ξεκινήσει ένα πολύ ωραίο ταξίδι, αποφάσεων, μελέτης, επιλογών και εργασιών.


:look::look:
ντροπη σε καμια περίπτωση.:rolleyes:

doctoras
02/10/2019, 08:21
καλημερα
μεσα στην εβδομαδα θα ξερω αν θα το ξεκινησω η θα το αφησω
αν το πιασω (το πιθανοτερο βαση συναισθηματος) θα το φερω οσο γινεται στην μορφη εργοστασιου

επισης το custom οπως ειναι στο δικο μου μυαλο ειναι μαλλον ακριβοτερο προτζεκτ

Προτζεκτακια πολλα για ολα τα γουστα
Αν δε βγει το κοστος ανακατασκευής καντο σκραμπλερ ετσι για να λυσσάξει ο γιατροτζωνης :lol:
410682

buckley
02/10/2019, 08:37
Προτζεκτακια πολλα για ολα τα γουστα
Αν δε βγει το κοστος ανακατασκευής καντο σκραμπλερ ετσι για να λυσσάξει ο γιατροτζωνης :lol:
410682

Γιατρέ ,αυτά ούτε για αστείο να μην τα γράφεις-δείχνεις :bawl:

doctor_john
02/10/2019, 08:44
δεν έχω πρόβλημα ρε συ :lol: με τη χρήση του όρου custom σιχτιρίζω που γίνεται κατάχρηση και την ξευτελίζουν.

Πρώτα απο όλα αυτό που προτείνεις είναι ομορφότερο απο το αρχικό και θα έπρεπε να το είχαν βγάλει ήδη.
Να διευκρινίσουμε γιατί διαβάζουν και βλαμμένα, η ερπύστρια εμπρός χωρίς φτερό σου γεμίζει τα αυτια μυρμήγκια
στους αγρούς και γόπες στην πόλη.
Σαπούνι καθαρισμού προσώπου της clinique και γυαλιά κολύμβησης.

doctoras
02/10/2019, 08:58
η ερπύστρια εμπρός χωρίς φτερό σου γεμίζει τα αυτια μυρμήγκια
στους αγρούς και γόπες στην πόλη.
Σαπούνι καθαρισμού προσώπου της clinique και γυαλιά κολύμβησης.

Χαχχαχχχαχ το τερμάτισες :lol::lol:

sniper
02/10/2019, 10:42
δοτης αυτο ? :bawl:
πραγματικα ειμαι σε σκεψεις αν θα το αρχισω και αν το κανω ξεκαθαρα θα ειναι για το ταξιδι....και γιατι κατα βαθος μου αρεσε/αρεσει σαν μηχανη
επισης συνολικα δεν θελω να ξοδεψω μια περιουσια οποτε αν δεν βρω δοτη της προκοπης οικονομικα δεν θα ξεκινησω
στοχος να μην ξεπερασει την τιμη που θα το αγοραζα τωρα σε καλη κατασταση(τελειωμενο και ετσι οπως το θελω)
αν υπολογισεις τον προσωπικο χρονο που θα χρειαστει παρα πολλες ωρες αλλα αυτο ειναι το ταξιδι που λεω

Klein, το είχα σχεδον 4 χρόνια.

Βαρύ, γκάζι δεν έχει, αδιάφορο παντού, φρένα αναρτήσεις να χαμε να λέγαμε, με καινουριο παπί πας πιο καλά και πιο μακρυά.

Αν είναι το μηχανάκι έρωτας, κι έχεις χρόνο και αρκετό χρήμα, προχώρα. Από τις φωτό που βλέπω, αν ήμουν στην θέση σου θα το πετούσα σε γκρεμό, αυτό είναι το μηχανάκι του εξορκιστή. Αν ήταν Cb1 ή Brosάκι να το συζητούσαμε.

Από την άλλη βέβαια έχουμε και τον Μπάκλη που ασχολείται με τάφους, οπότε αν θες κάτι τον ρωτάς.

buckley
02/10/2019, 10:49
Klein, το είχα σχεδον 4 χρόνια.

Βαρύ, γκάζι δεν έχει, αδιάφορο παντού, φρένα αναρτήσεις να χαμε να λέγαμε, με καινουριο παπί πας πιο καλά και πιο μακρυά.

Αν είναι το μηχανάκι έρωτας, κι έχεις χρόνο και αρκετό χρήμα, προχώρα. Από τις φωτό που βλέπω, αν ήμουν στην θέση σου θα το πετούσα σε γκρεμό, αυτό είναι το μηχανάκι του εξορκιστή. Αν ήταν Cb1 ή Brosάκι να το συζητούσαμε.

Από την άλλη βέβαια έχουμε και τον Μπάκλη που ασχολείται με τάφους, οπότε αν θες κάτι τον ρωτάς.

Ρε αχαίρευτε, τότε ήμουν σίγουρος ότι σου φαινότανε πύραυλος αλλά ξεχνάς εύκολα μάλλον.
Το πρώτο σου "μεγάλο" μοτόρι δεν ήταν ,μολόγα ρε :bawl:

george.S
02/10/2019, 12:18
Klein, το είχα σχεδον 4 χρόνια.

Βαρύ, γκάζι δεν έχει, αδιάφορο παντού, φρένα αναρτήσεις να χαμε να λέγαμε, με καινουριο παπί πας πιο καλά και πιο μακρυά.

Αν είναι το μηχανάκι έρωτας, κι έχεις χρόνο και αρκετό χρήμα, προχώρα. Από τις φωτό που βλέπω, αν ήμουν στην θέση σου θα το πετούσα σε γκρεμό, αυτό είναι το μηχανάκι του εξορκιστή. Αν ήταν Cb1 ή Brosάκι να το συζητούσαμε..

Το έχω οδηγήσει........Το 1996.......χαχαχαχαχα

Χωρίς πλάκα
Bros θα το χαριζα σε φίλο που έχει ένα τούμπανο και μια αποθήκη ανταλλακτικά
Και το cb1 δεν μου άρεσε ποτέ

sapila racing
02/10/2019, 12:31
Πριν χρόνια μου χάρισαν ενα VFR400 NC24 που καθόταν για χρόνια σε μια αποθήκη.

Το έφτιαξα το μηχανάκι αλλά μου κόστισε κοντά στα 1500 Ευρω σε ανταλλακτικά κι ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο αυτό το Super Four.
Aξιζε σαν μηχανάκι και δεν είχε προβλήματα στο μοτέρ, αλλά και πάλι ακριβό βγήκε. Είναι όμως σπάνιο και αρκετά αξιόλογη μοτοσυκλέτα κατι που δεν ισχύει για το SF.

Εδω η ανακατασκευή.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67222&p=1265160&viewfull=1#post1265160

MAIK72
02/10/2019, 13:08
Προτζεκτακια πολλα για ολα τα γουστα
Αν δε βγει το κοστος ανακατασκευής καντο σκραμπλερ ετσι για να λυσσάξει ο γιατροτζωνης :lol:
410682

Είπα θα πω κακία για την μόδα των σκράμπλερ αλλά αυτό ...https://www.youtube.com/watch?v=i6zbXGnjz1A :lol:



Το κόστος πάντως για να βγει κάπως έτσι δεν θα είναι λιγότερο από μια "απλή" ανακατασκευή.

sniper
02/10/2019, 13:28
Ρε αχαίρευτε, τότε ήμουν σίγουρος ότι σου φαινότανε πύραυλος αλλά ξεχνάς εύκολα μάλλον.
Το πρώτο σου "μεγάλο" μοτόρι δεν ήταν ,μολόγα ρε :bawl:

Δεν ήταν το πρώτο μου μεγάλο. Ήταν το πρώτο μου γενικά αφου με sf έδωσα και για δίπλωμα. Και πύραυλο το αισθάνθηκα μόνο τον 1ο χρόνο. Μετά το αισθανόμουν βαρύ και λίγο. Πάει γρήγορα, αλλά θέλει αναβμίσεις που δεν αξίζουν σήμερα.

george.S
02/10/2019, 20:17
Νεότερα

Σήμερα γνώρισα τον Χρήστο( toyar ) που ήρθε από την γιάφκα
Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχα ασχοληθεί εκτός το ότι αγόρασα σακουλάκια για το λυσιμο και βούρτσα και σουαζ και κάτι πανακια κλπ

Ήρθε ο Χρήστος βάλαμε μια σωστή μπαταρία από την άλλη μηχανή κερασαμε βενζίνη και ναι πήρε μπροστά

Κ@υλ@ ένα χαμόγελο με ρι τα αυτιά

Το μηχανάκι πήρε έκανε υπερχείλιση από το ένα καρμπυρστερ αλλά δούλευε στρωτα χωρίς κανένα περίεργο θορυβο ....
Κράταγε ρελαντί Μόλις ζεσταθηκε λίγο

Όλα καλά χαμόγελο μέχρι τα αυτιά
Θα το φτιάξω λέω 99%
Ο Χρήστος μου είπε να το βάλω σε κυκλοφορία για λίγο να δω τι παίζει γενικά με μοτέρ
Αν πάρω και το άλλο θα ξεκινήσω σίγουρα αλλά θα το λύσω όλο και θα το ξαναμονταρω ώστε να ξέρω ότι ότι είναι επάνω είναι οκ
Μοτέρ δεν θέλω να ανοίξω...δεν το έχω κάνει ποτέ αν και κάποια στιγμή θα το επιχειρήσω

Good f@cking news

Χρήστο Ευχαριστώ πολύ και χάρηκα για την γνωριμία

george.S
02/10/2019, 20:18
Επίσης όργανα δουλεύουν οκ

toyar
02/10/2019, 21:02
Νασαι καλά Γιώργο
Εγώ έχω να πω ότι μηχανη 30 ετών πολλαπλά βιασμενη και παρατημενη πήρε μπρος με δύο μίζες και δουλεύει χωρίς να ακούγεται ένα τσικ από το μοτέρ
Όλη η φθορά που έχει πάνω προέρχεται από απρόσεκτα χέρια ενώ ότι δεν έχει πειραχτει δουλεύει ρολοι

MAIK72
02/10/2019, 21:34
Επίσης όργανα δουλεύουν οκ

:beer::beer: Μπράβο παιδιά!! Χρήστο εκείνα τα καρμπυρατέρ που μου είχες δώσει κάποτε τα έχω ακόμη.Αν ταιριαζει τίποτα και το χρειάζεστε μου λέτε. Άντε καληαρχηκαλο παδαρικo σουέκανε ο toyar

buckley
03/10/2019, 06:21
Ωραίοι :beer:

katsar
03/10/2019, 11:55
Μπράβο ρε μάγκες !!

george.S
03/10/2019, 15:01
σημερα επισημα ηρθε και στο ονομα μου
πινακιδα δεν παρεδωσα γιατι εχω βαλει στοχο πασχα 20 να κυκλοφορει

εκανα μεταβιβαση και η αδεια που πηρα ειναι για οχι κυκλοφορια
οταν περασω κτεο και δειξω το χαρτι θα μου την αλαξουν
δεν χρειαστηκε να παω απο το κτεο πριν
πληρωνω κανονικα ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας παροτι δεν ειναι για κυκλοφορια....

το σκ θα εχω δει και τον δοτη.......

george.S
04/10/2019, 19:00
καλησπερα

δεν εχω καποιο νεοτερο με την μηχανη
εκανα την μεταβιβαση πηρα καθαριστικα και πανια βουρτσες σακουλες κλπ

εφτιαξα και ενα φως απο ενα παλιο θρανιο που ειχα μαζεψει απο τα σκουπιδια για να βλεπω χωρις το προβολακι που ειχα και γλυτωσα απο την μεγαλη καταναλωση και κυριως απο την τρελη ζεστη που βγαζει

κοινως προετοιμασια...:)

οσο η μηχανη ειναι ακομα δεμενη ξερει κανενας καποιο συνεργειο να μετρησω συμπιεση κοντα στα μελισσια ?να βαλω μια το τεποζιτο και να παω ?
ευχαριστω:)

buckley
04/10/2019, 19:11
Για ρώτα τον Κώστα τον ηλεκτρολόγο να σε κατευθύνει 2106130902 :wave2:

george.S
09/10/2019, 13:36
καλησπερα

η χρησιμη πληροφορια της ημερας

ο νομος για τις αδειες οχι για κυκλοφορια δεν ισχυει απο τις 26/9/19...αν δε σε θελει
εχω πληρωσει το παραβολο μεταβιβασης
πρεπει να περασω κτεο με την μηχανη να κοπει και θα μου δωσουν ενα χαρτι το ποιο θα καταθεσω αδεια και πινακιδα στο υπουργειο εως να περασω ξανα κτεο και να περασει χωρις παρατηρησεις
τοτε μου δινουν την αδεια στο ονομα μου και την πινακιδα
μεχρι τοτε ειναι στο ονομα μου αλλα με κατατεθημενες πινακιδες.

στο υπολοιπα σημερα το βραδυ θα μεταφερω τον δοτη στο γκαραζ
ενα μηχανακι πληγωμενο απο τρακα ασχημα μεν αλλα αψογα συντηρημενο μεχρι τοτε(και μετα την τρακα σε γκαραζ)

το σαββατο θα μετρησω συμπιεση σε αυτο το μοτερ ,θα εχω περασει απο κτεο μεχρι τοτε και μετα θα αρχισει το λυσιμο

μεγαλο προτζεκτ που θελει πολλες ωρες δουλειας αλλα το ζυγισα και η ευχαριστηση που θα μου προσφερει αν το βαλω στις ροδες του σωστα ειναι μεγαλη
θα προσπαθησω να κρατησω χαμηλα το μπατζετ.....αν και μονο απο το ξεκινημα χωρις να κανω τιποτα ακομα ζηταει :)

καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα θα παραλαβω και την μαμα εξατμιση οπως και ενα μασκακι που δεν ξερω ομως αν θα το βαλω γιατι ειναι απο το μεταγενεστερο μοντελο

θα επανελθω με φωτογραφιες του δοτη

sniper
09/10/2019, 13:40
...
θα προσπαθησω να κρατησω χαμηλα το μπατζετ.....αν και μονο απο το ξεκινημα χωρις να κανω τιποτα ακομα ζηταει :)

....

Αφού το αποφάσισες καλή επιτυχία!

Από την άλλη, ευτυχώς έχεις δότη, διαφορετικά τα ανταλλακτικά του είναι δύσκολα (και άρα ακριβά αν τα βρεις).

george.S
15/10/2019, 13:38
καλησπερα

επιτελους βρηκα ακρη με το υπουργειο και το κτεο κλπ(θα το κανω νεο ποστ γιατι πραγματικα ειναι σοβαρο θεμα αν και για αυτο βρηκα λυση...εχω θεμα για αλλα οχηματα)

αναγκαστικα περασα κτεο πληρωσα και το προστιμο γιατι ειχε περασει τελευταια φορα το 2015
με εκοψαν και με την παραταση των 30 ημερων πηγα για μεταβιβαση

μεταβιβαση θα γινει κανονικα και θα εχω αδεια με την οποια θα ξαναπερασω κτεο οταν θα ειναι ετοιμο
θα πληρωνω ασφαλεια και σημα και θα πληρωσω και προστιμο περιπου 20 ευρω για το εξαμηνο στο κτεο καθως και επανελεγχο 25 ευρω


εχω βαλει στοχο τους 6 μηνες ....αντε να δουμε

για την μηχανη τωρα
η μηχανη παιρνει με μιση μιζια μπροστα κραταει ρελαντι και δουλευει πολυ καλα
η θερμοκρασια παει μεχρι την μεση ο δεικτης και σταματαει
τα οργανα λειτουργουν τελεια οπως και τα ηλεκτρικα εκτος απο τα φωτα που δεν τσεκαρα γιατι δεν ειναι πανω
το αριστερα καρμπυρατερ συνεχιζει να υπερχιλιζει
αναρτησεις εμπρος δακρυζουν και ειναι πολυ μαλακο μαλλον λογο ελειψης λαδιων πιθανον
οι πισω αν και ειναι στην πιο σκληρη θεση και τις περιμενα σουπα δειχνουν οκ
φρενα οκ θελει τακακια
σασμαν οκ
του ανοιξα μια δευτερα στις 10.000 ...ωραια ανοιξε αλλα κανει παρα πολυ φασαρια ρε παιδι μου....ντρεπομουν,η μαμα εξατμιση με του που ερθει στα χερια μου θα φορεθει πανω
οι αποστασεις που εκανα ειναι των 4 με 5 χιλιομετρα να παω και αλλο τοσο να γυρισω 3 φορες
μια μετακινηση σε συνεργειο για να μετρησω την συμπιεση οπου ειναι πολυ καλη.............. στους εξω κυλινδρους γιατι στους μεσα 2 και 3 τα μπουζι ιριδιου δειχνουν κολημενα και δεν τα ζορισαμε να βγουν φοβουμενοι μην σπασουν και δεν μπορω να το μετακινησω για το κτεο
και τις αλλες 2 μετακινησεις για το κτεο (πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω οτι πρεπει να πας εκει ......και ενταξει αυτο παιρνει μπροστα...αν οχι ....φορτωτικη ?)


επιτελους θα ξεκινησω να αρχισω να το μαζευω
περιμενω και την διαγραφη του δοτη ωστε να ερθει στο γκαραζ
μεχρι τοτε xl και φακελο με πληροφοριες βιντεο μανιουαλ κλπ

george.S
15/10/2019, 13:40
Αφού το αποφάσισες καλή επιτυχία!

Από την άλλη, ευτυχώς έχεις δότη, διαφορετικά τα ανταλλακτικά του είναι δύσκολα (και άρα ακριβά αν τα βρεις).

αν δεν ειχα βρει δεν θα το ξεκινουσα:)

doctoras
15/10/2019, 13:50
Συνεπως εισαι πολυ τυχερός γιατι το μηχανακι ειναι και λειτουργικό και τσαμπα.
Καλο ξεκίνημα ολα καλά θα πάνε!

george.S
16/10/2019, 15:59
καλησπερα

επιτελους εγινε η μεταβιβαση
αρχιζει το ταξιδι της ανακατασκευης :)

Αντι να το λυσω ολοκληρο εξαρχης εχω αποφασισει καθε τι που βγαζω στην ακρη να το φτιαχνω και να συνεχιζω παρακατω
θα ξεκινησω απο μπροστα και θα παω σιγα σιγα προς τα πισω

θα προσπαθησω να μην ειμαι φλυαρος

george.S
16/10/2019, 16:05
ξεβιδωσα τα οργανα τα οποια θυμιζω δουλευουν πολυ καλα
ενα κιτρινισμα στο στροφομετρο, τα καβουκια θελουν βαψιμο το ιδιο και οι βελονες
ενα γενικο τσεκαρισμα και ξεκιναμε

george.S
16/10/2019, 16:15
καταρχην το εσωτερικο καβουκι εχει φαει μια δεξια πανω απο το στροφομετρο και εχει επισκευαστει με μετριο αποτελεσμα αισθητικα αλλα πολυ καλο πρακτικα

στα οργανα εχουν αλαχτει οι πλακες και στο στροφομετρο εχει κιτρινιλες

τα ελυσα και τα εβαλα μεσα σε σακουλες

το ασπρο εσωτερικο καβουκι ειχε μια φλατζα η οποια εχει πολυμεριστει και ειναι σαν πισσα και τα κανει ολα χαλια

καθαρισμα καταρχην καλα

george.S
16/10/2019, 16:20
μετα εφτιαξα μια τσιμουχα απο παλιο mouse pad

την εσφιξα λιγο στο τραπεζι για να παρω αποτυπωμα και ετοιμο