PDA

View Full Version : ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?



stavrobeis
05/12/2005, 16:05
GIA PAIDIA...
MIA APLI ILITHIA EROTISI POU OMOS MALLON APASXOLEI ARKETOUS????:confused: :confused:

SE PERIPTOSI EKTAKTOU FRENARISMATOS ANAGKIS H KAI GENIKA FRENARISMATOS PIOS EINAI O SOSTOS TROPOS:

1. TSITA TO MPROSTA MEXRI NA "KOKALOSEI" KAI META PISO
2. TO ANTITHETO APO TO 1
3. KAI TA DYO, MPROS KAI PISO, TAYTOXRONA.

EYXARISTO....:eyepop:

OldMan
05/12/2005, 16:13
Θα απαντήσει κανείς ρε ???

(Άντε γιατί θα πλακώσει ο "τρικυμία εν κρανίω" και θα αρχίσει τα διαφορικά ολοκληρώματα (ναι, υπάρχουν...) σχετικά με την κατανομή του φρεναρίσματος).

stefanos
05/12/2005, 16:23
Το σωστό φρενάρισμα είναι αυτό που δεν είναι ανάγκης.
Είναι αυτό που λέμε το είδα να έρχεται και έστριψα.
Η άποψη μου πάντως είναι και τα 2 μαζί χωρίς να μπλοκάρεις τίποτα.

stavrobeis
05/12/2005, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το σωστό φρενάρισμα είναι αυτό που δεν είναι ανάγκης.
Είναι αυτό που λέμε το είδα να έρχεται και έστριψα.
Η άποψη μου πάντως είναι και τα 2 μαζί χωρίς να μπλοκάρεις τίποτα.

SIGOURA FILE STEF, ALLA AN TO DEIS TELEYTAIA STIGMI? OXI KAI KATI TOSO PROTOTIPO STOUS ELLINIKOUS DROMOUS....:mad:

TOTE TI KANEIS?:eyepop:

byron
05/12/2005, 16:30
Ο σωστός τρόπος είναι ο τριτος, με μεγαλύτερη πίεση στα μπροστινά βέβαια. Το πίσω έχει μάλλον βοηθητική ή διακοσμητική λειτουργία. πχ ο Freddie Spencer που ήταν από τους μεγαλύτερους οδηγούς αγώνων ΔΕΝ είχε καν πισω φρένο. Τώρα σε φρενάρισμα πανικού, τι να πω; Μπροστινά βέβαια, μέχρι να νοιώσουμε ότι μπλοκάρει, οπότε αφήνουμε λίγο.

cbanthropos
05/12/2005, 16:31
φρεναρισμα αναγκης... =το καλυτερο δυνατο. Αυτο δε σημαινει οτι θα γλυστρισουμε κι ολας. ακριβως το αντιθετο.

πρεπει να πατηθει σε πρωτη φαση ΛΙΓΟ το πισω ετσι ωστε να μετατοπιστει το βαρος της λιγο εμπρος. Σχεδον αμεσως παταω μετρια το εμπρος ωστε να φορτισω το εμπρος πιρουνι και να αυξησω την προσφυση του εμπρος ελαστικου (το πισω το κραταω πατημενο κατα ενα μικρο ποσοστο και προσεχω να μην το πατησω αλλο. Ισως πιο μετα το χαλαρωσω και λιγο), σαν 2ο σταδιο μπορω να πατησω ακομα πιο πολυ το εμπρος και φρεναρω δυνατα.
Προυποθεσεις:
1) Η μοτο ειναι σε ορθια θεση.
2)Τα ποδια σφηγμενα στο τεποζιτο, σωμα σε ευθεια γραμμη χωρις να γερνει αριστ.δεξια
3)χερια οχι τεντωμενα. Οι αγκωνες να ειναι λιγο λιγισμενοι και να κρατουν το τιμονι στα ισια.

(η προσωπικη μου αποψη στο θεμα)

devil's animal
05/12/2005, 16:39
+1 σε οτι ειπε ο cbanthropos και να εχεις στο μυαλο σου οτι το σχετικα ιδανικο αν το παμε σε ποσοστα ειναι το 30% πισω και το 70% μπροστα!!!



προσοχη ομως αν εχεις μεγαλη ταχυτητα γιατι το endo καραδοκει!!!:winka: :winka:

nemethon
05/12/2005, 20:55
ρε παιδιά δεν κάνει κανένας σας κανα κατεβασματάκι;;;;;;(ταχυτήτων) προσωπικά απο τους πρώτους παράγοντες για ένα σωστό φρενάρισμα θεωρώ περα απο την επιτυχή κατανομή πέδης στον μπροστινό και πισινό, το κατέβασμα.Εγω εχω κυριολεκτικά σωθεί πολλές φορές οταν ήμουν με 200+(αλλα και με μικρές ταχύτητες).

stavrogin
05/12/2005, 21:22
Eγω δεν ξερω αν φρεναρω σωστα,αλλα κανω τα εξης ,ενστικτωδως γιατι στο παρελθον ειχα μπλοκαρει και πεσει αρκετες φορες

Και τα δυο φρενα μαζι αρχικα μαλακα μετα βλεπωντας πως δεν εχω πολλα μετρα για σταματημα ,τα δαγκωνω.Κατεβαζω στην αρχη και δυο ταχητητες μαζι μεχρι την δευτερα.Αφηνα τα φρενα και τον συμπλεκτη μαζι ετσι ωστε το μηχανακι να τρεμει και να σκορτσαρει να τσουλαει (ετσι ωστε να μην μπλοκαρει) και να φρεναρει μονο απο το μοτερ. και μετα ξανα φρεναρισμα πανικου.Κατι σαν χειροποιητο ABS.
Δεν δισταζω να εξαντλησω την αποσταση απο την μηχανη εως το εμποδιο.Πρωτο μελημα ειναι να μην μπλοκαρει.Ειναι καπως επικυνδινο.Καποιες φορες δεν εχω υπολογισει πολυ σωστα,προλαβα να σταματησω αλλα ηταν καπως τρομαχτικο.
Και να πει κανας πιο διαβασμενος την αποψη του για να μην περναμε και λαθος πληροφοριες.:beer:

H.A.Balafoutre
05/12/2005, 21:51
Το σωστό φρενάρισμα πανικού είναι ευθέως ανάλογο με την ποιότητα της ασφάλτου. Και αφού γλιτώσουμε να κρατήσουμε τη μηχανή όρθια και να μην πέσει στα πλάγια.

gdevelek
05/12/2005, 22:17
Κάτι που δεν είδα ως τώρα στην κουβέντα και το οποίο μου κόστισε ένα κάταγμα πέρυσι:

Ή φρενάρουμε, ή κάνουμε μανούβρα αποφυγής. ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ, ΤΖΙΖΖΖΖ ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ ΜΠΡΡΡΡ!!

stefanos
06/12/2005, 00:47
Ο πανικός είναι ο χειρότερος εχθρός.
Ο αμέσως επόμενος το μπλοκάρισμα.
Σε κατάσταση πανικού όπως στη στιγμή που βλέπεις το εμπόδιο να πετάγεται αντιδράς αυτόματα και με πολύ δύναμη.
Η μόνη σωτηρία είναι να έχεις συνηθήσει να φρενάρεις σωστά με το μπροστινό και λιγότερο με το πίσω.
Το μηχανάκι ΜΟΥ με 2 δάχτυλα στην μανέτα δεν μπλοκάρει εύκολα, οπότε φρενάρω με ένα ή δύο δάχτυλα συνέχεια.
Προσέχτε μη πατάτε συμπλέκτη γιατί μπορεί να μπλοκάρει ευκολότερα πίσω.
Κανα κατέβασμα βοηθάει αλλά προσοχή, μου έχει τύχει τη στιγμή που πάταγα συμπλέκτη να μπλοκάρει η πίσω ρόδα λόγω του φρένου και όταν τον ξαναάφησα με μια ταχύτητα κάτω απλά ήταν σβηστό και πήγα έτσι καμιά εικοσαριά μέτρα μέχρι να αποφασίσει η άσφαλτος αν έχει πρόσφυση, μη ξεχνάμε οτι όλο το βάρος είναι μπροστά σε τέτοιες φάσεις.
Και τέλος πιστεύω οτι δεν πρέπει να πέσεις.
Δεν έχει νόημα να σφηνώσεις κάτω απο κανα αυτοκίνητο, και το χειρότερο είναι να φύγει το αυτοκίνητο και εσύ απλά να έχεις πέσει μόνος σου.
Στο τελευταίο βέβαια δεν έιμαι και σίγουρος αλλά έτσι νομίζω.

Akefalos
06/12/2005, 04:14
Ας πω και γω τη γνώμη μου.Όσες φορές χρειάστηκε να φρενάρω απότομα επειδή είδα ξαφνικά εμπόδιο έκανα το εξής: φρέναρα αρκετά δυνατά πατώντας και μπροστινό αλλά και πίσω φρένο(αλλά όχι τέρμα για να μην μπλοκάρουν οι τροχοί) για 1-2 δευτερόλεπτα,μετά άφησα εντελώς τα φρένα και αμέσως τα ξαναπάτησα με τον ίδιο τρόπο,αφήνοντας όσο έκοβε ταχύτητα μέχρι που σταμάτησα με ασφάλεια.Φρενάροντας έτσι δεν έχω κινδυνέψει ποτέ.Μόνο μια φορά πήγα να ξεκινήσω απο φανάρι και πετάχτηκε μπροστά μου ένας απο κόκκινο,πάτησα αντανακλαστικά το μπροστά μόνο(το κοκκάλωσα) και έκανα ένα τόοοοοοοσο δα μικρόυλι έντο(παραλίγο να φάω τα μούτρα μου...).

Επίσης πολλές φορές υπάρχει περιθώριο και για ελιγμό ακόμα και σε συνδυασμό με τα φρένα(φρενάρουμε στην αρχή και αν εκτιμήσουμε οτι δεν προλαβαινουμε να σταματήσουμε αφήνουμε εντελώς τα φρένα και αποφεύγουμε το εμπόδιο).Ωστόσο τους ελιγμούς αποφυγής προσπαθώ να τους αποφύγω γιατί μπορεί να στραβώσει χειρότερα η κατάσταση(να έρχεται αμάξι απο την άλλη,μηχανή ή ακόμα και πεζός και σπάνια προλαβαίνεις εκείνη την στιγμή να ελέγξεις).

jp929rr
06/12/2005, 15:11
Το πιό κατάλληλο δυνατό φρενάρισμα σε σπορ μηχανή και καλή άσφαλτο είναι περίπου 90% μπροστά, 10% πίσω. Για δυνατό φρενάρισμα μια θεωρία λέει ότι είναι ιδανικό να πατήσουμε το πίσω ένα κλάσμα του δευτερολέπτου πριν από το μπροστά ώστε να φορτίσουμε τον εμπρός τροχό, μετά πατάμε το μπροστινό και μειώνουμε την πίεση στο πίσω. Αν ο δρόμος γλυστράει ή είναι βρεγμένος το πίσω έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί δεν επιτυγχάνεται τόσο μεγάλη μεταφορά βάρους.

Το καλύτερο φρενάρισμα πανικού είναι μάλλον να μην είναι πανικού αλλά ελεγχόμενο οπότε φρενάρουμε με τα δύο φρένα και με πίεση ανάλογη της κατάστασης της ασφάλτου.

Βέβαια κάποιες φορές μπορεί να μας κυριεύσει ο πανικός και τότε νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να έχουμε μάθει να φρενάρουμε με το μπροστινό που μπλοκάρει δυσκολότερα. Εγώ έχω σχεδόν πάντα ένα δάκτυλο στη μανέτα του φρένου - ιδίως μέσα στην πόλη - και φρενάρω με ένα δάκτυλο οπότε δύσκολα το μπλοκάρω.

- The superior pilot uses his superior judgement to avoid having to use his superior skills -

gdevelek
06/12/2005, 15:23
Καλό είναι καθώς φρενάρουμε και πέφτουν οι στροφές του μοτέρ να ανεβαίνουν οι στροφές του νιονιού μας και να αναζητούμε διεξόδους διαφυγής, αφού συχνά το φρενάρισμα δεν την γλιτώνει την κατάσταση.

Έχω αδιάκοπα ΔΥΟ δάκτυλα στη μανέτα, ένα δεν μου φτάνει με τίποτε. Μια μέρα μόλις αφού το διαπίστωσα και έβαλα δεύτερο δάκτυλο, παραλίγο να πατήσω δύο πιπίνες που περνούσαν ανάμεσα στα αμάξια στην Πατησίων και δεν τις έβλεπα λόγω μεγάλου οχήματος που τις έκρυβε.

Με ένα δάκτυλο θα τις είχα χτυπήσει, 100%.

sniper
06/12/2005, 15:47
Ξεχνάμε τις οριακές καταστάσεις γρήγορης οδήγησης (πίστα, εθνικές, επαρχιακό δίκτυο πελλοπονήσου-μπράλλου κλπ) και ας επικεντρωθούμε στα "Φρένα πανικού".

Για να φρενάρεις απότομα και χωρίς να το περιμένεις σημαίνει ότι κινείσαι κάπου που δεν έχεις ορατότητα 180 μοίρες και πας γρηγορότερα από ότι πρέπει... 1ο ΛΑΘΟΣ

Επίσης φρενάροντας κάτω από πανικό σημαίνει ότι ενεργούμε ενστικτωδώς χωρίς όμως να έχουμε προπονηθεί σε τέτοιες καταστάσεις και άρα επειδή συνήθως πατάμε μόνο μπροστινό φρένο, ο εγκέφαλός μας μας λέει να το κοκκαλώσουμε το μπροστινό..... 2ο ΛΑΘΟΣ

Πατώντας τα φρένα σε κατάσταση πανικού πατάμε και το πίσω ανεξέλενγκτα και ο πίσω τροχός παριστάνει το φίδι... 3ο Λάθος


Σε μάθημα σχετικό μας είχε ειπωθεί ένα μαγικό νούμερο 200,5....

180 μοιρες οπτικό πεδίο
20 χλμ/ω μέγιστη ταχύτητα μεταξύ κουτιών
0.5 το μέσο της απόστασης μεταξύ των κουτιών...
(Θανάσης Χούντρας)

Το καλύτερο είναι να μην ερχόμαστε ποτέ σε κατάσταση πανικού.

Αλλά επειδή ερχόμαστε σε τέτοια κατάσταση.... υπάρχει λύση και λέγεται ΑBS....

Αυτά τα ολίγα...

:smokin:

stavrobeis
06/12/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ξεχνάμε τις οριακές καταστάσεις γρήγορης οδήγησης (πίστα, εθνικές, επαρχιακό δίκτυο πελλοπονήσου-μπράλλου κλπ) και ας επικεντρωθούμε στα "Φρένα πανικού".

Για να φρενάρεις απότομα και χωρίς να το περιμένεις σημαίνει ότι κινείσαι κάπου που δεν έχεις ορατότητα 180 μοίρες και πας γρηγορότερα από ότι πρέπει... 1ο ΛΑΘΟΣ

Επίσης φρενάροντας κάτω από πανικό σημαίνει ότι ενεργούμε ενστικτωδώς χωρίς όμως να έχουμε προπονηθεί σε τέτοιες καταστάσεις και άρα επειδή συνήθως πατάμε μόνο μπροστινό φρένο, ο εγκέφαλός μας μας λέει να το κοκκαλώσουμε το μπροστινό..... 2ο ΛΑΘΟΣ

Πατώντας τα φρένα σε κατάσταση πανικού πατάμε και το πίσω ανεξέλενγκτα και ο πίσω τροχός παριστάνει το φίδι... 3ο Λάθος


Σε μάθημα σχετικό μας είχε ειπωθεί ένα μαγικό νούμερο 200,5....

180 μοιρες οπτικό πεδίο
20 χλμ/ω μέγιστη ταχύτητα μεταξύ κουτιών
0.5 το μέσο της απόστασης μεταξύ των κουτιών...
(Θανάσης Χούντρας)

Το καλύτερο είναι να μην ερχόμαστε ποτέ σε κατάσταση πανικού.

Αλλά επειδή ερχόμαστε σε τέτοια κατάσταση.... υπάρχει λύση και λέγεται ΑBS....

Αυτά τα ολίγα...

:smokin:

SOSTA OLA AYTA KAI MELETHMENA....DEN EIMAI TOSO GNOSTIS TOY ANTIKEIMENOY OMOLOGO,,,,:dizzy:

GIA TO ABS: POLLA MONTELA DEN EXOUN, KSERO MPOREIS NA VALEIS, ALLA KAI TA FTALE???

OI SINTHIKES POY PERIGRAFEIS, OK ALLA MESA STH POLI POLLES FORES DEN YPARXEI KAMIA APO TIS DYNATOTITES POY PERIGRAFEIS (ORATOTITA KTLP)
ARA MALLON DEN PREPEI NA KIKLOFOROYME H NA PIGENOUME ME 5XLM/ORA...



:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :beer:

OPOTE APO OTI KATALAVA SAN RESUME KAI METIS ATHLIES IPARXOUSES SINTHIKES STOUS ELLINIKOUS DROMOUS, PREPEI PROTA LIGO PISO KAI META KAI TA DYO MAZI ME EMFASH STO MPROSTA....TA LEO KALA???

crazykiller
06/12/2005, 23:07
Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Πόσοι απο εμάς έχουν προπονήσει το οριακό φρενάρισμα σε ελεγχόμενες συνθήκες;

Σίγουρα είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρρεάζουν το φρενάρισμα κάθε φορά, αλλά μια προπονησούλα για τα όρια (λίγο πριν το μπλοκάρισμα) του μπροστινού είμαι πεπεισμένος ότι βοηθάει.



ΡΕΕεεεΕΕΕ, αφιερώστε και λίγο χρόνο στο φρενάρισμα, όχι μόνο στις ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ!!!!!!1 (Το φωνάζω μπας και το ακούσω και εγώ..)

;) ;)

sonic22
07/12/2005, 00:04
pros old...
afou diavases to post auto mexri edo ejakolouthies na pisteueis oti egw eimai o monos me trikimia sto kranio???

pros olous tous allous...
prwta patame to ena, meta to skeutomaste ligo kai patame to allo, pinoume kai ena kafedaki kai an exoume ebneusi apofasizoume na kanoume kai to trito to makritero...
kala ti pernete kai exete toso xalaro paniko???

aaa kai min jexnarte.. padou kai pada 70-30 giati allios tha sas aforisoune kai den tha liwsoun ta kokala sas... (me 90-10 tha liwsoun en meri) :rotflmao:




kai gia na sovareutoume ligo..

an den mathete na frenarete me olous tous pithanous kai apithanous tropous (ipo klisi xwris na to sikwsete, me blokarismeno piso, me blokarismeno mprotsa, me demena ta matia kai oti allo) min tolmisete na ipervite ta 50km/h...
iste epikoindinoi gia esas kai tous allous...


p.s. to anekdoto me to pio grigora pragma ston kosmo to thimaste? (to fws, i skepsi, to kopsimo) e valte kai to frenarisma panikou...
p.s.2 den ta jerw ola alla exw afierwsei poli xrono sto frenarisma.. an mathete na frenarete me kathe tropo ola ta alla einai eukola... akoma kai to endo se grasidi...
p.s.3 den varethikate na diavazete to pikroxolo trikimia akoma?
p.s.4 exw kai mia aporia..
vlepoume jafnika to ebodio...patame edona ta frena sibiezete to prostino sistima ginete pio "strifteri" i geometria afinoume frena (or ta patame ligotero) kai strivoume kalitera... isxiei or einai lanthasmeni edipwsi mou...
p.s.5 borite na to svisete den tha parejigithw...

:beer: :beer: :beer:

kinhsh
07/12/2005, 04:31
Πιστευω οτι το βασικο ειναι να μην μπλοκαρει κανεις τους τροχους,προφανως θα κανει κατι τι λιγωτερο απο το τελειο φρεναρισμα ,οπως κανουν οι αλλοι και τους περναει ο ροσι που κανει πιο τελειο φρεναρισμα.
Στην πραξη πιστευω αυτος που κανει το τελειο σε σχεση με αυτον που κανει το ξενερωτο να μην εχουν μεγαλη διαφορα.
Και επειδη κανεις δεν μπορει να γινει ζογκλερ,η και αν θα γινει και προπονηθει μετα απο 1 μηνα μη επαφης με τη μηχανη θα εχει χασει ενα μερος της ικανοτητας ,δυστυχως δεν υπαρχουν μαγικες
λυσεις. Ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζουμε οταν τρεχουμε,γι αυτο να μη τρεχουμε.
Η μηχανη μου το zx10 εχει τελεια φρενα για να μη μπλοκαρουν ευκολα,μη εχοντας αρχικο δαγκωμα παρα μονο οταν τα τακακια ειναι ζεστα εχει δυνατο δαγκωμα.
Ρυθμιζω τη μηχανη να πεφτει λιγο παραπανω βαρος μπροστα γιατι δεν μου εχω εμπιστοσυνη οτι οταν τρομαξω δεν θα τσαρουχωσω τα φρενα ετσι ωστε να μπλοκαρει πιο δυσκολα. Α και καλα που μου το θυμισατε να ξαναβαλω γομμες δινουν ενα 15% καλυτερο φρεναρισμα .

stavrobeis
07/12/2005, 11:28
sonic said: pros olous tous allous...
prwta patame to ena, meta to skeutomaste ligo kai patame to allo, pinoume kai ena kafedaki kai an exoume ebneusi apofasizoume na kanoume kai to trito to makritero...
kala ti pernete kai exete toso xalaro paniko???

aaa kai min jexnarte.. padou kai pada 70-30 giati allios tha sas aforisoune kai den tha liwsoun ta kokala sas... (me 90-10 tha liwsoun en meri)

SIMFONO ME TON SONIC, KAI EMENA MOY EKANE ENTYPOSI TO POS ANTIMETOPOSIKE TO THEMA TOY PANIKOU....ME TOSI PSIXRAIMIA!!! :eek:

EKSERO VEVEA ATOMA POY KATEXOYN TOSOOOOOO KALA THN MIXANH KAI KSEROYN TI THA GINEI KATO APO OLES TIS SINTHIKES....EGO DEN EIMAI SAYTOUS...

PRINA PARO TO KAINOYRGIO FZ6, EKANA PRACTICE STH PALIA MHXANH NA SINOTHISO NA PATAP MPROSTA FRENO AN KAI HTAN THS PLAKAS,,(ZL 400)
KATI EKANA....
EKSAKOLOYTHO NA EKSASKOYME STO FRENARISMA OPOTE MPORO KAI MOY ETYXAN FASEIS PANIKOU POU THN GLITOSA LOGO TIS EKSASKISIS (KAI THS TYXHS FANTAZOMAI:smokin: )

PANTOS GIA MENA TO MPLOKARISMA TOY MPROSTA TROXOY EINAI PIO TROMAXTIKO APO AYTO TOY PISO:confused:

OPOTE TA PATAO OLA MAZI STON PANIKO, MLPOKAREI LIGO TO PISO KAI META MPORO NA PATISO DYNATA MPROSTA XORIS MPLOKARISMA....:beer:

THNKS GIA TIN ANTAPOKRISI TOY POST, PERIMENA OTI DEN THA IPARXOYN TOSES DIAFORETIKES APOPSEIS!!!!:look:

gojakla
07/12/2005, 11:39
Εγω παλι στα φρεναρισματα πανικου (γιατι δεν μπορουμε παντα να ελεγχουμε το περιβαλλον η το πως θα πραξει ο διπλα μας) ολες τις φορες μου εχει κατεβει το σκ@το στην καλτσα!!!!!!!
Την εχω γλυτωσει αλλα νομιζω οτι ο φοβος ειναι παντα παρων!!! Αλλωστε ειναι το επομενο σταδιο του πανικου!

Προσπαθω λοιπον να μην ερχομαι σε πανικο φροντιζοντας ΚΥΡΙΩΣ να εχω χωρο οπου κινουμαι ωστε να καταφυγω σε ελιγμο παρα σε φρεναρισματα πανικου... εχοντας χωρο που ελεγχω πολυ συχνα, (ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΟΛΥ!!!) αποφευγω και το γεγονος να κολλησω σε αλλα εμποδια...

Αυτα τα λιγα... γενικοτερα παντως συμφωνω με το γεγονος οτι φρεναρουμε περισσοτερο με το μπροστινο και λιγοτερο με το πισω!

OldMan
07/12/2005, 13:11
:mad: :D :mad:

Μπλέξαμε πάλι με τις κατανομές... (το είπα ο μ@λάκας...)

Η κατανομή του φρεναρίσματος σε μια μηχανή (από άποψη άσκησης δύναμης επιβράδυνσης...) είναι ΗΔΗ καταμερισμένη από τον κατασκευαστή (διάμετροι δίσκων, μέγεθος τακακιών, είδος δαγκάνας και υδραυλική πίεση...).

Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι όταν φρενάρουμε ασκώντας την ίδια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (όχι δύναμη !!!) φρεναρίσματος μπροστά και πίσω, τότε η κατανομή θα είναι 70 - 30 (ή 80 - 20 ή ότι άλλο...).

:wave2: :beer: :wave2:

Πάλι σε καλή μέρα με βρήκες Ορεστάκο ...!!!

stavrobeis
07/12/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Μπλέξαμε πάλι με τις κατανομές... (το είπα ο μ@λάκας...)

Η κατανομή του φρεναρίσματος σε μια μηχανή (από άποψη άσκησης δύναμης επιβράδυνσης...) είναι ΗΔΗ καταμερισμένη από τον κατασκευαστή (διάμετροι δίσκων, μέγεθος τακακιών, είδος δαγκάνας και υδραυλική πίεση...).

Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι όταν φρενάρουμε ασκώντας την ίδια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (όχι δύναμη !!!) φρεναρίσματος μπροστά και πίσω, τότε η κατανομή θα είναι 70 - 30 (ή 80 - 20 ή ότι άλλο...).

:wave2: :beer: :wave2:

Πάλι σε καλή μέρα με βρήκες Ορεστάκο ...!!!

ok, alla den katalaveno tin diafora metaksi prospathieas kai dynamis....:dizzy: :dizzy:

OldMan
07/12/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
ok, alla den katalaveno tin diafora metaksi prospathieas kai dynamis....:dizzy: :dizzy:

Όταν "ζορίζεσαι" το ίδιο πατώντας την μανέτα με το χέρι και το πετάλ με το πόδι, στην πράξη ΔΕΝ ασκείς την ίδια δύναμη στις τρόμπες (εκτός από την μοχλική διαφορά της μανέτας και του πετάλ.....).
:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
07/12/2005, 13:40
Να πω ρε παιδια κι εγω κατι που μου ερχεται μονιμα, οταν διαβαζω τετοια threads του στυλ "ποσο?" ...
Π.χ. Ποσο ανοιγω το γκαζι? Ποσο δυνατα φρεναρω? Ποσο πλαγιαζω? κλπ

Τα θεωρω λοιπον τουλαχιστον "χαζα" ... :(

Κι αυτο το λεω, οχι γιατι δεν ειναι φυσικη η φιλομαθεια των πιο απειρων οδηγων, αλλα για το οτι ΔΕΝ μπορει να μεταφερθει αυτη η γνωση απο τον εναν στον αλλο, πολυ δε περισσοτερο να μεταφερθει γραπτα ...

Ολα ειναι θεμα αισθησης της μηχανης.
Θεμα εμπειριας.

Το ποσο θ' ανοιξουμε το γκαζι πανω στην στροφη, χωρις να χασει προσφυση ο τροχος (π.χ.), ΔΕΝ μπορει να στο πει κανεις!
Τι να σου πει δηλαδη?
Ανοιξε το στο 3 ? :lol:
"Το ανοιγουμε τοσο ωστε να μην χασουμε προσφυση!"
Ωραια!
Και ποτε χανουμε την προσφυση?
Εδω μπαινει η εμπειρια του καθενος.
Ποσο ευκολα μπορει να "ακουσει" την μηχανη του, το λαστιχο του.


Τα ιδια ακριβως συμβαινουν και με το φρεναρισμα!

Παρατηρησα μαλιστα οτι οσοι (εχοντας καποια εμπειρια) προσπαθησαν να απαντησουν σοβαρα, οπως ηταν φυσικο, ξεφυγαν (ελαφρα) απο το θεμα, μιας και το ιδιο το ερωτημα ΔΕΝ μπορει να απαντηθει.

Μπορουν να δοθουν "περιφεριακες" συμβουλες, αλλα ΟΧΙ απαντηση.


Στην διασταυρωση Λιοσιων & Ιουλιανου ακομα βλεπω την 25αμετρη φρεναρισια μου, σε περιστατικο μ' εναν ταριφα πριν κανα μηνα, και με τα δυο να σερνουν κι η μηχανη ΔΕΝ επεσε!
Μην με ρωτησετε πως το κανα!
Το κανα (παιζοντας με τα φρενα, πατοντας-χαλαρωνοντας) αλλα ΔΕΝ μπορω να το περιγραψω! :sick:
Ερχεται μονο του φανταζομαι, με την εμπειρια του καταλαβαινεις την πληροφορια που σου δινουν οι τροχοι.


ΔΕΝ θελω και ΔΕΝ πρεπει ν' απογοητευτουν καποιοι νεοτεροι οδηγοι, μ' αυτα που γραφω.

Ολα θα ερθουν με την αποκτηση εμπειριας στην οδηγηση.
Ισως σ' αλλους (λεγε με ταλεντο) πιο γρηγορα και σ' αλλους πιο αργα, αλλα θα ερθουν.

Μπορειτε να το επιταχυνετε, με δοκιμες σ' ενα (οσο το δυνατον πιο) "ασφαλες" περιβαλον, ωστε να μαθετε καλυτερα την μηχανη σας.



:smokin: :beer: :wave2:

gojakla
07/12/2005, 13:47
Εν κατακλειδι γραφουμε χιλιομετρα και ωρες πανω στα μηχανακια μας!
Τα μαθαινουμε και μας μαθαινουν!
:wave2:

stavrobeis
07/12/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Εν κατακλειδι γραφουμε χιλιομετρα και ωρες πανω στα μηχανακια μας!
Τα μαθαινουμε και μας μαθαινουν!
:wave2:

sosto to simperasma!
:beer: :rotflmao: :beer:

Cpt. Haddock
07/12/2005, 15:41
Μήπως να σας πω εγώ για φρενάρισμα πανικού;;;

που το έχω και πρόσφατο...


Εγώ ένα ξέρω. Όταν είδα το αυτοκίνητο στα 10 μέτρα να έχει βγάλει φλας για να στρίψει, πάτησα τη μανέτα όσο μπορούσα

Τα αποτελέσματα τα ξέρουν όσοι ήταν μαζί το Σάββατο....
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Καλώς ή κακώς, όλα είναι θέμα εμπειρίας και "ωρών πτήσης".

:sick: :sick:

kinhsh
07/12/2005, 16:43
παντα γκρινιαζω σε φιλους για το αδυναμο πισω φρενο του zx10. Mε αυτο που ειπε ο Oldman οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προσχεδιασει ολα συγχωρω την καβασακι γι αυτο που εκανε :dizzy:

sonic22
07/12/2005, 18:00
katarxas xeromai pou ise se kali mera...
eukeria na stin xalasw lipon :D :D :D

as arxisoume apo to telos

Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι όταν φρενάρουμε ασκώντας την ίδια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (όχι δύναμη !!!) φρεναρίσματος μπροστά και πίσω, τότε η κατανομή θα είναι 70 - 30 (ή 80 - 20 ή ότι άλλο...).

enoeis oti epidei perpatame me ta padia kai oxi me ta xeria exoume pio aneptigmenous kai gimnasmenous tous mis twn podiwn kai ara mporoume na efarmosoume megaliteri dinami xwris na katalavoume oti kourazomaste poli...

alla epidei ta podia mas den exoun kali aisthisi sofa o kataskeuastis evale pio adinama frena piso oste na min ta blokaroume me to paramikro

den katalava omws kati...
les oti i katanomi dinamis pedisis apo ton kataskeuasti einai 70-30 (dld to brosta einai 40% pio dinato apo to piso) or
oti zorizomaste 70-30?

an enoeis to prwto borei kai na simfwnisw
an enoeis to deutero tha ithela na mou peis pws miazei to zorizometro kai pws xrisimopoiite... :rotflmao: :rotflmao:


Η κατανομή του φρεναρίσματος σε μια μηχανή (από άποψη άσκησης δύναμης επιβράδυνσης...) είναι ΗΔΗ καταμερισμένη από τον κατασκευαστή (διάμετροι δίσκων, μέγεθος τακακιών, είδος δαγκάνας και υδραυλική πίεση...).

otan metatrepw apo MX se sm alazw to brostino sistima frenarismatos (p.x. diskofreno apo 280 se 320, 4pistones daganes kai megaliteri troba) xwris na pirajw sto elaxisto to piso freno...

nai i brostini roda sta sm girizei pio grigora apo prin (10-15% diafora sta xiliometra tou koder) kai einai kai ligo pio platia alla oxi kai toso gia na dikaiologei to iperdinamo pia brostino freno

telos na pw oti simfwno APOLITA me ton crs-k... alla afto den endiaferei kai kanenan...

:beer: :beer: :beer:

jtoros
20/12/2005, 11:44
Κάτι ακόμα. Αυξάνουμε την πίεση στα φρένα όσο η μηχανή επιβραδύνει. Αυτό την κάνει να επιβραδύνει ακόμα περοσσότερο.

Έχω φρενάρει σε mode "πανικού" 4-5 φορές στη ζωή μου. Οι 2 από αυτές από το καλοκαίρι και μετά. Στην πρώτη φρενάρισα πίσω από ένα ταξί που έκανε δεξιά για κούρσα χωρίς φλας (κλασικό). Είχα καμιά 60-70 km/h και ένιωσα το μπροστινό να μπλοκάρει. Άφησα το φρένο και επανήλθε. Βέβαια έγιναν όλα τόσο γρήγορα που δεν μπορώ να διαχωρίσω, αν πρώτα κατάλαβα το μπλοκάρισμα και μετά άφησα το φρένο (οπότε είμαι και οδηγάρα), ή αν ο εγκέφαλός μου είχε ήδη δώσει εντολή για να αφήσω λίγο το φρένο, και το μπλοκάρισμα συνέβη στο μεσοδιάστημα που μεσολάβησε μέχρι να φτάσει η εντολή στη μανέτα, οπότε και το μπλοκάρισμα αποφεύχθει κωλόφαρδα μεν, εν τη γεννέση του δε (οπότε είμαι και τέρμα κωλόφαρδος που δεν έπεσα). Σημειοτέον φρενάρω ΠΑΝΤΑ και με τα 2 φρένα σε τέτοιες καταστάσεις.

Τη δεύτερη φορά, φρέναρα επίσης και με τα 2, δεν προλάβαινα να σταματήσω, κι έτσι το απέφυγα (είχα χώρο), έχοντας αφήσει τα φρένα προ πολλού πριν τον ελιγμό. ΠΟΤΕ μαζί ελιγμός και "άγρια" φρένα...

Γενικά αρχίζω με μπροστινό και αν δεν αρκεί, πατάω και το πίσω, μαλακά για να μην μπλοκάρει. Το πόσο μαλακά το καθορίζει η σχέση του καθενός με το μηχανάκι του. Δεν πιστεύω ότι χωράνε παρεναίσεις ποσοτικές. Απλά χρησιμοποιείς το μπροστινό από 3 έως 5 φορές "περισσότερο" από το πίσω.

Αυτά...

gdevelek
20/12/2005, 12:01
Δεν έχει νόημα να πατάς πίσω ΜΕΤΑ το μπροστινό, το βάρος έχει ήδη έλθει σχεδόν όλο στον μπροστινό τροχό και πατώντας πίσω φρένο το μόνο που μπορείς να πετύχεις είναι να τον μπλοκάρεις.

Το πίσω το πατάμε ΠΡΩΤΟ, κι αυτό το έχω διαβάσει σε κάθε άρθρο που μιλά για σωστό φρενάρισμα.

sniper
20/12/2005, 12:12
Πάμε ξανά.....

Αν είναι να χρησιμοποιηθεί το πίσω φρένο τότε το πατάμε ταυτόχρονα με το μπροστά......

gdevelek
20/12/2005, 12:18
Eξυπακούεται πως αφού πατήσω το πίσω δεν το αφήνω για να πατήσω το μπροστινό, συνεχίζω να το πατάω μαζί με το μπροστινό.

BELZEBOYLIS
20/12/2005, 12:44
Επειδή ακούστηκε ...δεν κατεβάζουμε ταχύτητα για να φρενάρουμε καλύτερα ....μπλοκάρει ο τροχός ...

gdevelek
20/12/2005, 14:06
Ο τροχός μπλοκάρει αν δεν κάνουμε το κατέβασμα σωστά.

Όσα χρόνια οδηγώ άλλα τόσα κατεβάζω ταχύτητα στο φρενάρισμα, δεν μου έχει μπλοκάρει ποτέ ο τροχός.

Τώρα, αν οδηγείς δικύλινδρο το μπλοκάρισμα είναι ευκολώτερο αφού το φρένο του μοτέρ είναι δυνατότερο, αλλά τότε δεν υπάρχει και ανάγκη να κατεβάσεις, πιθανότατα αφήνοντας γκάζι και μόνο να παίρνεις όσο φρένο του μοτέρ χρειάζεσαι.

stefanos
21/12/2005, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

otan metatrepw apo MX se sm alazw to brostino sistima frenarismatos (p.x. diskofreno apo 280 se 320, 4pistones daganes kai megaliteri troba) xwris na pirajw sto elaxisto to piso freno...

nai i brostini roda sta sm girizei pio grigora apo prin (10-15% diafora sta xiliometra tou koder) kai einai kai ligo pio platia alla oxi kai toso gia na dikaiologei to iperdinamo pia brostino freno

telos na pw oti simfwno APOLITA me ton crs-k... alla afto den endiaferei kai kanenan...

:beer: :beer: :beer:

Οταν αλλάζεις το μπροστινό φρένο στη μετατροπή το κάνεις γιατί:

1. Τα φρένα στα χωμάτινα είναι για χρήση στο χώμα με χωμάτινα λάστιχα οπότε είναι ασφαλώς υποδιαστασιολογιμένα.
2. Και σημαντικότερο Τα ποσά θερμότητας που καλείται να διαχειριστεί ένας δίσκος σε SM είναι πολλαπλάσια κυρίως σε χρήση πίστα.Το μέγεθος παίζει τεράστιο ρόλο.
3. το βάρος της ζάντας λάστιχου είναι μεγαλύτερο άρα και η αδράνεια.

Τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλο το μπροστινό φρένο στα SM

sonic22
21/12/2005, 13:03
Τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλο το μπροστινό φρένο στα SM

fisika kai den einai... einai analogo me tis nees anages opws lew kai egw... alla den milame gia auto

to thema einai oti i katanomi dimanis frenarismatos tou ergostasiou exei allajei pia dinodas megaliteri dinami pedis ston brostino troxo (mias kai pleon bori na tin diaxeiristei) kai kratodas ton piso (sxedon) mama...

twra i prospatheia den jerw an einai opws palia alla auto einai diskolo na metrithei/tekmiriothei.

:beer: :beer:

OldMan
21/12/2005, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
...to thema einai oti i katanomi dimanis frenarismatos tou ergostasiou exei allajei pia dinodas megaliteri dinami pedis ston brostino troxo (mias kai pleon bori na tin diaxeiristei)

Και δεν μΕ λες καλέ μου...

Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο έχει ένας 19άρης τροχός με πέλμα 90mm ή ένας 17άρης με πέλμα 120mm (υποθέτοντας ίδιας μορφής πέλμα και πιέσεις...) ???

Δεκτή μια αρχική "υποχώρηση" του προφίλ (λόγω βάρους μοτό και αναβάτη) κατά 30%.

:wave2: :wave2: :wave2:

sonic22
21/12/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο έχει ένας 19άρης τροχός με πέλμα 90mm ή ένας 17άρης με πέλμα 120mm (υποθέτοντας ίδιας μορφής πέλμα και πιέσεις...) ???

Δεκτή μια αρχική "υποχώρηση" του προφίλ (λόγω βάρους μοτό και αναβάτη) κατά 30%.

afou to jereis ore old oti logo V profil den pataei olokliro to pelma stin orthia thesi (opou kai ginete to 90% twn frenarismatwn)

tha elega oti bori to 120-17 na pataei pio poli katw alla elaxista pio poli...
toso ligo opou mia elafra apoklisi stin piesi (or ena burnout) ta ejiswsei...

aditheta sto brosta i diafora einai kapos megaliteri..

:beer: :beer: :beer:

stefanos
22/12/2005, 11:10
Λοιπόν το ζαλίζουμε χωρίς λόγο.
Οτι και να κάνουμε με τα φρένα το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.
Το 70-30 μπρός πίσω δεν το απαίτησε η Honda η η Kawasaki.
Το έχει κάνει ο θεούλης.
Και αυτό δεν αλλάζει οτι φρένα και να βάλουμε ούτε μεταβάλεται απο άλλες μετατροπές.
Το μόνο που κάνουμε είναι να βελτιώνουμε την αίσθηση και την δύναμη που βάζεις στην μανέτα.
Η κατανομή παραμένει ίδια.

EKEINOS
22/12/2005, 20:48
Το φρεναρισμα αναγκης εχει 3 πιθανα αποτελεσματα,να τα καταφερεις οποτε ολα καλα,να καρφωθεις οποτε ελπιζεις στην μικροτερη ζημια, να γλυστησεις απο μπλοκαρισμα οποτε την ζημια την εχεις σιγουρη.
Οι παραγοντες που εμπλεκονται ειναι οι εξης :
1) Ταχυτητα
2) κατασταση ελαστικων και φρενων
3) γνωση - ικανοτητα - τυχη
4) Ποιοτητα οδοστρωματος αν ειναι καλο δυσκολα την πατας
5) Πιεση - Θερμοκρασια ελαστικου και δρομου
6) ΑΝΑΡΤΗΣΗ
7) Ασταθμητοι παραγοντες οπως η αντιδραση του εμποδιου
8) Συο δαχτυλα στην μανετα και με ρυθμιση που εχεις δοκιμασει
9) Ολα που δεν ξερω η δεν Θυμηθηκα
Κοντευω στο 1εκ χιλ. με διαφορα οχηματα γυρω στις 250χιλ.χιλ
με μηχανη και λεω οτι εκτος πολεως οπου σε γενικες γραμμες η ασφαλτος τρωγεται, ο ελενχος της ταχυτητας και της ορατοτητας
ειναι η πιο ασφαλης μεθοδος. Εντος παλι η ταχυτητα και τ'οδοστωμα κυριως, (στο οποιο μες την πολη εχω δει tyfoun 50 να κανει μπαντες για 500μ( ομως το ABS σωζει κοσμο. Εχω καβαληση σχεδον ολα τα μηχανακια με ABS και ειναι απιθανο να τα μπλοκαρεις, αν εχουν και κουμπι απενεργοποιησης ακομα καλυτερα. Την αναλογια Μπρος-Πισω βγαλτε την απο την αναλογια του μεγεθους μπροστινων και πισινων δισκων.Σε λιγο καιρο θα δοκιμασω το μηχανικο abs και θα σας πω τι εγινε

Pardalotzatziki
22/12/2005, 21:43
den 3erw an to eipe kanenas alla...to frenarisma diaferei apo mhxanaki se mhxanaki....

exw on-off (XT500E) kai 3erw oti logw megalwn diadromwn twn anarthsewn einai aparaithto to pisw freno gia na mhn shkwnetai to pisw meros...ektos tou boh8htikou rolou pou exei se oles tis moto...

oso gia mprosta frontizoume to timoni mazi me ta xeria na ginontai ena sunolo xwris na upoxwrei kapoio akro.......alliws diplwnei to timoni.......auto gia osous nomizoun oti diplwnei se osous exoun ena disko...:yuck:

kai kati gia ta katebasmata.....me prosoxh....sta polla mporei kai na mplokarei......eidika me thn uperoxh asfalto ths elladas...

dirtbird
23/12/2005, 11:47
Πολλά έχουν ειπωθεί άλλα σωστά άλλα ίσως λιγότερο.

Για ένα πράγμα το οποίο είμαι σίγουρος έιναι ότι τα χέρια από τους αγκώνες και κάτω πρέπει να είναι χαλαρά (το γιατί μπορώ να το εξηγήσω αλλά βαριέμαι).
Αυτό μαθαίνεται ευκολότερα σε μηχανάκι χώματος όπου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη μεταφορά βάρους στους βραχίονες, όπως επίσης και το μεγαλύτερο πλάτος του τιμονιού σας επιτρέπει να αντιληφθείτε καλύτερα τα μικρομπλοκαρίσματα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση βρείτε ένα παλιό χωμάτινο και προπονηθείτε σε χωμάτινη επιφάνεια αρχίζοντας από μικρές ταχύτητες.
Στο απρόοπτο περιστατικό αρχικά θα αντιδράσετε ενστικτωδώς, και ο -ενστικτώδης- καλός χειρισμός θα έρθει μόνο αν είχατε αναπαράγει φρενάρισμα με απώλεια μπροστινού σε φάση εξάσκησης.

b_bong12
09/03/2006, 10:42
pisteuw na thymaste pou me ta podilata otan kaname kontres mporousame na elegksoume tin piso roda(tin kounousame pera dwthe).
Auto sti mixani ginetai?
Diladi an kokkalosei to pisw elastiko piezontas me ta podia na min to afisoume na talanteutei deksia kai aristera(kai na glitwsoume tank-slap).
I logw varous auto den einai efikto?

lopi
09/03/2006, 11:14
Ego pisteuo kirios mprosta kai sto telos to piso os voi8itiko..

byron
09/03/2006, 11:17
ΤΣΟΥ ΤΣΟΥ ΤΣΟΥ....
Δεν γίνεται. Λόγω βάρους, ταχύτητος, γυροσκοπικού φαινομένου κλπ. Αντε με κανένα παπί και λίγα χλμ, να κάνεις κανένα φιδάκι.
Οσο για το tank slapping, ξέχνα το. Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν. Ούτε το όνομα σου δεν προλαβαίνεις να πείς....

super_toto
09/03/2006, 12:30
Δυστυχώς για όλους μας κανείς δεν μπορεί να αποφύγει να βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να φρενάρει υπό συνθήκες πανικού.

Όταν βλέπεις να περνάει το φίλμ της ζωής σου μπροστά στα μάτια σου, σε κλάσματα, η αδρεναλίνη που τρέχει στο αίμα σου είναι αδύνατο να σε αφήσει ψύχραιμο και σε θέση ώστε να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου.

Συνεπώς θα πρέπει να βασιστείς στις αυτοματοποιημένες διαδικασίες φρεναρίσματος που έχεις αναπτύξει με τον καιρο και γράφοντας χιλιόμετρα.
Για μένα το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε αναβάτης είναι να χρησιμοποιεί ΠΑΝΤΑ τις ίδιες διαδικασίες φρεναρίσματος σε ΚΑΘΕ περίπτωση. Είτε πηγαίνεις με 200+ είτε με 20+ θα πρέπει ο τρόπος με τον οποίο φρενάρεις να είναι πάντα ο ίδιος, έστω και αν σου φαίνεται χαζό να χρησιμοποιείς τους κανόνες που έχετε όλοι αναφέρει (70 -30, πρώτα πίσω μετά εμπρός κτλ) για να φρενάρεις από τα 20 χλμ.
Με αυτόν τον τρόπο η διαδικασία φρεναρίσματος θα περάσει στο dna σου και θα είναι πάντα η ίδια ανεξάρτητα από το αν είσαι σε συνθηκες πανικού η σε συνθήκες χαλαρότητας. Δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να φρενάρεις σωστά όταν πηγαίνεις κομμάτια, αλλα όταν είσαι χαλαρός να φρενάρεις όπως σου κατέβει.

Πάντως επιδή η πρόληψη είναι προτιμότερη από την καταστολή, καλό θα είναι :
1. Να τελικιάζεις την μηχανή μόνο αν έχεις τον δρόμο για πάρτη σου και κινήσαι σε δρόμο με πολύ καλή ορατότητα δεξιά και αριστερά του οδοστρώματος.
2. Να κινήσαι σαν χελώνα όταν η πρόσφυση που σου προσφέρει το οδόστωμα είναι επικίνδυνη από νερά, γλίτσα, χώμα κτλ. Δεν τρέχει τίποτα αν σε προσπεράσει ένα μικρότερο μηχανάκι . Η ζωή σου είναι πίο σημαντική από τον εγωισμό σου.
3. Να μην χαλαρώνεις ΠΟΤΕ πάνω στην μηχανή. Τα μάτια σου τα αυτιά σου και το μυαλό σου πρέπει να δουλεύουν με 1000 για να αναγνωρίζεις τον κίνδυνο από μακριά. Αν θέλεις να είσαι cool πάρε αμάξι. Ακόμα κι αν διαθέτεις τις ικανότητες του Valentino Rossi είναι πιθανό να μην είναι αρκετές σε πολλές περιπτώσεις.
4. Να φοράς πάντα τον εξοπλισμό σου και μην τσιγκουνευτείς όταν τον αγοράζεις. Το κράνος, το μπουφάν τα γάντια και οι μπότες δεν θα σε προστατέψουν μόνο αν πέσεις αλλά θα σε βοηθήσουν να έχεις πάντα όλες σου τις αισθήσεις να δουλεύουν στο full (ένα μυγάκι στο μάτι ή ένα δάχτυλο κοκαλομένο από το κρύο μπορέι να φέρει την καταστροφή).

Αυτά τα ολίγα παιδία και καλές βόλτες.:sun:

stavrobeis
09/03/2006, 12:53
Οταν ανοιξα το θεμα, δε περιμενα να υπαρχουν τοσες πολλες, αλλα κυριως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αποψεις....
Παντως αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω το κανω και εγω, προσπαθω να φρεναρω σωστα ανεξαρτητως συνθηκων, και πραγματι βοηθαει πολυ σε περιπτωση αναγκης (μακρια απο μας)....:wave2:

RαNd
09/03/2006, 15:18
Το επιθυμητο ή ανεπιθυμητο edo βοηθαει σε φρεναρισματα πανικου ? ? ?

Το υψος που θα σηκωθει η μηχανη ειναι το ιδιο με την αποσταση που θα διενυε στην ασφαλτο ?

Μιλαω για στατικο edo και οχι rolling (ακομα :p )

tsoukas77
17/03/2006, 15:43
Ειναι καλο να χρησιμοποιουμε οσο περισσοτερο μπορουμε την περιφερειακη μας οραση και να εχουμε παντα και ενα εναλλακτικο σεναριο στο μυαλο μας,περα απο το φρεναρισμα πανικου.

johnpan
17/03/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δυστυχώς για όλους μας κανείς δεν μπορεί να αποφύγει να βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να φρενάρει υπό συνθήκες πανικού.

Όταν βλέπεις να περνάει το φίλμ της ζωής σου μπροστά στα μάτια σου, σε κλάσματα, η αδρεναλίνη που τρέχει στο αίμα σου είναι αδύνατο να σε αφήσει ψύχραιμο και σε θέση ώστε να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου.

Συνεπώς θα πρέπει να βασιστείς στις αυτοματοποιημένες διαδικασίες φρεναρίσματος που έχεις αναπτύξει με τον καιρο και γράφοντας χιλιόμετρα.
Για μένα το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε αναβάτης είναι να χρησιμοποιεί ΠΑΝΤΑ τις ίδιες διαδικασίες φρεναρίσματος σε ΚΑΘΕ περίπτωση. Είτε πηγαίνεις με 200+ είτε με 20+ θα πρέπει ο τρόπος με τον οποίο φρενάρεις να είναι πάντα ο ίδιος, έστω και αν σου φαίνεται χαζό να χρησιμοποιείς τους κανόνες που έχετε όλοι αναφέρει (70 -30, πρώτα πίσω μετά εμπρός κτλ) για να φρενάρεις από τα 20 χλμ.
Με αυτόν τον τρόπο η διαδικασία φρεναρίσματος θα περάσει στο dna σου και θα είναι πάντα η ίδια ανεξάρτητα από το αν είσαι σε συνθηκες πανικού η σε συνθήκες χαλαρότητας. Δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να φρενάρεις σωστά όταν πηγαίνεις κομμάτια, αλλα όταν είσαι χαλαρός να φρενάρεις όπως σου κατέβει.

Πάντως επιδή η πρόληψη είναι προτιμότερη από την καταστολή, καλό θα είναι :
1. Να τελικιάζεις την μηχανή μόνο αν έχεις τον δρόμο για πάρτη σου και κινήσαι σε δρόμο με πολύ καλή ορατότητα δεξιά και αριστερά του οδοστρώματος.
2. Να κινήσαι σαν χελώνα όταν η πρόσφυση που σου προσφέρει το οδόστωμα είναι επικίνδυνη από νερά, γλίτσα, χώμα κτλ. Δεν τρέχει τίποτα αν σε προσπεράσει ένα μικρότερο μηχανάκι . Η ζωή σου είναι πίο σημαντική από τον εγωισμό σου.
3. Να μην χαλαρώνεις ΠΟΤΕ πάνω στην μηχανή. Τα μάτια σου τα αυτιά σου και το μυαλό σου πρέπει να δουλεύουν με 1000 για να αναγνωρίζεις τον κίνδυνο από μακριά. Αν θέλεις να είσαι cool πάρε αμάξι. Ακόμα κι αν διαθέτεις τις ικανότητες του Valentino Rossi είναι πιθανό να μην είναι αρκετές σε πολλές περιπτώσεις.
4. Να φοράς πάντα τον εξοπλισμό σου και μην τσιγκουνευτείς όταν τον αγοράζεις. Το κράνος, το μπουφάν τα γάντια και οι μπότες δεν θα σε προστατέψουν μόνο αν πέσεις αλλά θα σε βοηθήσουν να έχεις πάντα όλες σου τις αισθήσεις να δουλεύουν στο full (ένα μυγάκι στο μάτι ή ένα δάχτυλο κοκαλομένο από το κρύο μπορέι να φέρει την καταστροφή).

Αυτά τα ολίγα παιδία και καλές βόλτες.:sun:

Συγχωρείστε με για το μεγάλο quote, αλλά πιστεύω και ήθελα να το πω, ότι αυτό είναι το ποστ με το οποίο αξίζει να κλείσει η κουβέντα.:beer: :beer:

downhill
17/03/2006, 20:21
Το βασικό για ένα καλό φρενάρισμα,είναι να έχεις προβλέψει τον κίνδυνο.Στην πόλη,όταν τ'αυτοκίνητα κινούνται πολύ αργά λόγω κίνησης,πρέπει να ξέρεις ότι ανάμεσα μπορεί να περάσουν πεζοί.ή ένα ΙΧ να αλλάξει γραμμή για να πάει πιο γρήγορα.Τα δάχτυλα στη μανέτα και το πόδι στο πίσω φρένο.Γλυτώνεις εκατοστά δευτερολέπτου,που μεταφράζονται σε μέτρα.Η όμορφη οδηγός του cabrio είναι εν δυνάμει δημόσιος κίνδυνος.Πρέπει να την αποφύγεις οπωσδήποτε.Με 10 πόντους τακούνι,απο το γκάζι στο φρένο θέλει 5sec!Ποτέ πίσω απο λεωφορείο,φορτηγό κλπ.Δε βλέπεις μπροστά τίποτα.Αυτά πρέπει να έχουμε υπόψην.Και πάντα όπως είπε και προηγούμενος φίλος,εξοπλισμός ασφαλείας.

mourgakos
06/04/2006, 07:44
pados pedia to pedi leei gia frenarisma panikou....ego oses fores to exo kanei,,,,,den prolaba poteeeeeeee na kano ligo etsi ,ligo allios kai ola auta pou lete... i stribo..............i plakonome sta frena,pou me to telio asfaltotapita ............katalabenete...... pados san texnikes oi pio polles einai dektes....arkei min agorazeis xorafia....toulaxiston oxi polla.lololol

mourgakos
06/04/2006, 07:46
kai propados na odigeitai me fadasia kai oxi me basi tin empiria....fadasia,mporei na skasei kai kana elikoptero ,pou kseris...

spo002
07/04/2006, 01:26
Κατ' αρχάς 1 ή 2 δάχτυλα στη μανέτα έχει να κάνει με την ποιότητα των φρένων της κάθε μηχανής. Η δικια μου ας πουμε κοκκαλωνει για πλάκα με ενα δάχτυλο. Αν ειχα μάθει 2 δαχτυλα θα ειχα σκοτωθει ουκ ολίγες φορες. Αρα ειναι σχετικό το θεμα ποσα δάχτυλα. Ο καθένας νιώθει το φρένο του και βάζει τα κατάληλα δάχτυλα. Σημειωτέων ο Velntino Rossi σταματάει με όλα τα δάχτυλα.
Σε ενα φρενάρισμα πανικού παίζει ρόλο η μηχανική κινηση που έχει μάθει ο οργανισμος μας να κάνει απο το τρόπο που φρενάρουμε καθημερινά. Επισης παίζει ρόλο πόσο φοβισμένα οδηγούμε τη μηχανή μας. Σε φάσεις που ήμουν φοβισμένος το ξαφνικό εμπόδιο μου προκαλόυσε περισσότερο αγχος απο οτι επρεπε με αποτελεσμα να κοκαλωνω το μπροστινο αστραπιαία και να αγοράζω οικοπεδάκι σε τιμή ευκαιρίας. Ουτε 70-30 ούτε 90-10 (το οποίο παρεπιπτόντος πιστευω και εγω οτι είναι το σωστό για μια supersport) δεν γινετε παρα 100-100 και γεια σας.
Υππάρχει και μια άλλη λογική. Είχα παρακολουθήσει σε ενα ντοκιμαντερ στην ΝΕΤ, παλια που έπαιζε μεταμεσονύχτια, τον τρόπο με τον οποίο εκπαιδεύονται οι οδηγοί για το FBI (φτου, κουφαλες αμερικάνοι). Εκει λοιπον εξηγούσε ένας τύπος ότι ο άνθρωπος τις περισσότερες φορες που βρεθει με ένα ξαφνικό εμπόδιο μπροστά του λοκαρει πάνω στο εμπόδιο (μιας και αυτό ειναι που του προκάλεσε το πανικο) δημιουργόντας ένα tunnel vision (σε ελευθερη μεταφραση οπτικο παιδιο τουνελ) το οποίο του περιορίζει την εικόνα γυρω απο το αντικείμενο με αποτέλεσμα να μην βλέπει την έξοδο διαφηγής. Ισχύει οτι η μηχανή πάει εκέι που κοιτάμε. Στο FBI λοιπον εκπαιδεύαν τους οδηγούς τους να μην μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία όρασης αλλά το πρώτο πράγμα που να κάνουν στο πανικό είναι να ψαχνουν διέξοδο διαφυγής.
Πιστευω πως έτσι γλιτώνεις το μεγαλύτερο ποσοστο απο τουμπες. Τουλάχιστον σε μένα συμβαίνει αυτό το λοκαρισμα. Μου έχει τύχει σε γλύστριμα απο μουστο σε ευθεία να κολλήσει το βλέμα μου σε κολόνα που ήταν εκτος πορείας και να γυρίσει η μηχανή κατα πάνω της. Γενικα καλό ειναι να μαθουμε να οδηγούμε όσο πιο καλά και ΣΩΣΤΑ μπορούμε ώστε οι ασυνείδητες κινήσεις σε πανικο να είναι οσο πιο σωστές γίνεται.

costas81
07/04/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και δεν μΕ λες καλέ μου...

Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο έχει ένας 19άρης τροχός με πέλμα 90mm ή ένας 17άρης με πέλμα 120mm (υποθέτοντας ίδιας μορφής πέλμα και πιέσεις...) ???

Δεκτή μια αρχική "υποχώρηση" του προφίλ (λόγω βάρους μοτό και αναβάτη) κατά 30%.

:wave2: :wave2: :wave2:

Oldman απο οτι γνωριζω η τριβη μεταξυ δυο επιφανειων ειτε στατικη ειτε ολισθησης δεν εχει σχεση με το μεγεθος της επιφανειας αλλα με τον συντελεστη τριβης των επιφανειων και μονο!
Δηλαδη δεν εχει σχεση το ποσο λαστιχο παταει στο δρομο αλλα το υλικο απο το οποιο ειναι κατασκευασμενο το ελαστικο και το ποσο καλη ειναι η ασφαλτος!
Τριβη=συντελεστη τριβης*(μαζα*βαρυτικη επιταχυνση)(βαρος)
Πουθενα δεν αναφερετε το εμβαδο των επιφανειων
Οσο για το φρεναρισμα βαση φυσικης πρεπει να πατηθει το πισω φρενο πρωτα για στιγμιαια μεταφορα του κεντρου βαρους προς τα εμπρος και στην συνεχεια με μικρη χρονικη διαφορα το μπροστα.Η κατανομη 70-30 παιζει στα αυτοκινητα και οχι στις μηχανες!Στην μηχανη η καταναμη φρεναρισματος ειναι στο δυνατο φρεναρισμα 95-5 η και μερικες φορες 100% μπροστα!Η καταναμη του φρενου πρεπει να ειναι και οση η κατανομη του βαρους την συγκεκριμενη στο καθε τροχο!Δειτε τα ss στο τελος της ευθειας που ο πισω τροχος σχεδον δεν παταει!
Οσο για το κατεβασμα που διαβασα το κανεις για να βοηθησεις τα φρενα οταν αυτα δεν εχουν την απαραιτητη δυναμη να σταματησουν την μηχανη η ακομα και για να μην τους προκαλεσεις υπερθερμανση.Σε φρεναρισμα πανικου κσι ειδικα σε ταχυτητες κατω των 100 ειναι επικυνδυνο μιας και προκαλουν το γλυστρημα του πισω τροχου!

gdevelek
07/04/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81

Δηλαδη δεν εχει σχεση το ποσο λαστιχο παταει στο δρομο αλλα το υλικο απο το οποιο ειναι κατασκευασμενο το ελαστικο και το ποσο καλη ειναι η ασφαλτος!


Δηλαδή με ίδια ποιότητα ελαστικού και ασφάλτου, είτε πατάει λίγο είτε πολύ, η τριβή είναι ίδια;;;;

τα λάστιχα Φ1 θα μπορούσαν, λοιπόν, να είναι σε μέγεθος και 150άρια σαν του Seicento;;;;

Χμμμ...

μήπως το μέγεθος της επιφάνειας επαφής υπεισέρχεται στη φόρμουλα που γράφεις μέσω του συντελεστή τριβής;;; (λέω εγώ τώρα...)

stavrobeis
07/04/2006, 17:50
)Εντελώς θεωρητικά μιλώντας, από εμπειρία 10 χρονων οδήγησης, το κατέβασμα βοηθάει πολλύ στα φρενα...

Το αν μπλοκάρει ο τροχός εξαρτάται

Απο το πως αφήνουμε τον συπλέκτη (θεμα εμπειρίας-εξάσκησης)
Από το τι ταχύτητα έχουμε μέσα στο μηχανακι (όχι με ποσα πάμε) και σε τι ταχύτητα κατεβάζουμε....

Π.χ. αν πηγαινουμε με 80-90 και έχουμε μέσα 2α, και κατεβάσουμε 1η, ε λογικά ο τροχός θα μπλοκάρει....

Το γράφω οπως ειπα μονο απο εμπειρία και χωρις "θεωρητικες αποδειξεις"

Μπορείτε φυσικα να με διορθώσετε (αν και αποκλειεται :lol: :rotflmao: :lol: )

:beer: :wave2: :beer:

gdevelek
07/04/2006, 17:55
μα αν πηγαίνεις με 80-90 και 2α, απλώς κλείνοντας το γκάζι θα πετύχεις το φρενάρισμα του μοτέρ, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις...

stavrobeis
07/04/2006, 17:59
Ναι, δεν διαφωνω, σαν παράδειγμα το εφερα...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν το κατεβασμα γινει σωστα, και το φρεναρισμα (αναγκης, γιατι ετσι ξεκινησε το Post) επιτυνχανεται, και ο τροχος δε μπλοκαρει...

EKEINOS
08/04/2006, 00:03
'η αν εχεις συμπλεκτη ολισθισης

costas81
12/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δηλαδή με ίδια ποιότητα ελαστικού και ασφάλτου, είτε πατάει λίγο είτε πολύ, η τριβή είναι ίδια;;;;

τα λάστιχα Φ1 θα μπορούσαν, λοιπόν, να είναι σε μέγεθος και 150άρια σαν του Seicento;;;;

Χμμμ...

μήπως το μέγεθος της επιφάνειας επαφής υπεισέρχεται στη φόρμουλα που γράφεις μέσω του συντελεστή τριβής;;; (λέω εγώ τώρα...)

To φαρδυ ελαστικο στην φορμουλα 1 και γενικα στα αυτοκινητα βοηθαει στο να μην διπλωνει το ελαστικο στις μεγαλες πλευρικες δυναμεισ που δεχετε και να παταει η επιφανεια που ειναι σχεδιασμενη να ερχετε σε επαφη με το δρομο!Επισης επειδη δεν ειναι στο δρομο τα πραγματα τελεια οπως στην φυσικη το ελαστικο το φαρδυ μπορει να πατησει σε περισσοτερο καθαρο σημειο (ασφαλτο) οταν υπαρχει σκονη η λακουβες στο δρομο η και το αντιθετο να παγιδευσει σκονη η νερο σε περισσοτερο απο το πελμα του με αποτελεσμα να χασει την προσφιση!(γι αυτο στο νερο και το χιονι χρισιμοποιουν λαστιχα με πολυ μικρη επιφανεια πελματος)
Παντα δεν εχει σημασια το ποσο φαρδυ ειναι ενα ελαστικο αλλα ποση επιφανεια του ερχετε σε επαφη με το δρομο!
Δηλ ενα 255 ελαστικο βροχινο εχει μικροτερη επιφανεια επαφης με την ασφαλτο απο ενα 185 σλικ!

Αυτα στην καθημερινοτητα γιατι αποδεδιγμενα στην πραξη ενα ελαστικο με μεγαλη επιφανεια επαφης με την ασφαλτο και ενα με μικρη επιφανεια στο ιδιο οχημα και με ιδιο υλικο κατασκευης (βαρος-κατανομη βαρους) εχουν την ιδια προσφυση με την ασφαλτο!

zireous
17/09/2006, 21:57
:a27:
Μην ενοχλείσθε, περαστικός είμαι, 2-3 γνωστά links:

http://www.sportrider.com/ride/146_9908_motorcycle_panic_stops/

http://www.sportrider.com/ride/RSS/146_0112_braking_and_downshifting/

http://www.sportrider.com/ride/RSS/146_0312_motorcycle_braking_tips/

Από το:
http://www.sportrider.com/ride/RSS/

:cool: