PDA

View Full Version : SUZUKI GSR 600 (2006) VS HONDA HORNET 600 (2000)



Staskw
25/09/2019, 19:12
Γεια σας ,είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μηχανές

GSR 600 (2006) - Twin-spar αλουμινένιο(σκληρότερο) πλαίσιο και ψαλίδι , Injection , 43mm μπουκάλες , 183 κιλά στεγνό , μεταξόνιο 1440mm , 98,0 hp δύναμη κινητήρα , δύναμη τροχό ?

Hornet 600 (2000) - Mono-backbone ατσάλινο(μαλακότερο) πλαίσιο και ψαλίδι , Καρμπυρατέρ , 41mm μπουκάλες , 176 κιλά στεγνό , μεταξόνιο 1425mm , 94,0-96,5 hp δύναμη κινητήρα , δύναμη τροχό ?

με το GSR 600 έβγαλα δίπλωμα και ενθουσιάστηκα να πω την αλήθεια,το Hornet το οδήγησα πριν λίγες μέρες και μου φάνηκε εξίσου ευκολοδήγητο.

τα Hοrnet τα στρογγυλοφάναρα τα είχα κάυλα από μικρός (όπως και πολύς κόσμος) αλλα εκτιμώ οτί το GSR έχει καλύτερα specs

https://imge.to/i/vcFEFC
https://imge.to/i/vcFLpW
https://imge.to/i/vcFHQF

https://imge.to/i/vcFkdT
https://imge.to/i/vcFALj
https://imge.to/i/vcFl7R


σε κόντρες που έχω ρωτήσει το GSR 600 δεν ακουμπιέται μεταξύ των 600 4κυλ. όχι ότι πρόκειται να ασχόληθω...απλά για κανα φανάρι ρωτάω :blush:

ο μηχανικός μου και φίλος με σπρώχνει σε Hornet,είναι μου λέει απροβλημάτιστα μηχανάκια.

στα λεφτά περίπου στα ίδια τα βρίσκω.


Δώστε μου τα φώτα σας παιδιά,καλύτερα άτομα που οδήγησαν τουλάχιστον ένα από τα δύο.

Nostradamus
25/09/2019, 19:57
Είχα το gsr του 06 από καινούργιο .. Απροβληματιστο, έστριβε καλούτσικα, έπινε τον πάτο του σε σχέση με άλλα. Φρένα προοδευτικά όχι κάτι ιδιαίτερο, "μαλακο" γενικά σύνολο, έβρισκε εύκολα κάτω σε συνθήκες πίστας εντελώς βόλταδικα η σε δρόμο με καλή ασφαλτο, χωρίς να το ζορίσεις ιδιαιτερα. . Πάρε από το 07 και μετά που έχει abs.
Το χοντα δεν το ξέρω..

Staskw
25/09/2019, 20:12
Τα μοντέλα με ABS ξεφεύγουν απο το πενιχρό μου budget.
Από χιλιόμετρα μέχρι πόσα να ψάχνω?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/09/2019, 21:11
Αν θες σκύλο πάρε Χόρνετ. Αντοχή αξιοπιστία δύναμη άνεση.Το gsr δε πούλησε πολύ ενω το Χόρνετ βρομεσε ο τόπος.

o_gavros
25/09/2019, 21:47
Γεια σου ρε παίχτη και καλώς ήρθες.
Με ξένισε λίγο η στείρα παράθεση σπεξ των δυο μηχανών που κοιτάζεις.
Γιατί ενώ "δείχνεις" να είσαι νέος στη φάση, οι αναφορές σε πλαίσια,ιπποδυνάμεις και καλάμια παραπέμπουν σε πιο "φτασμένο" αναβάτη.

Για αρχή, η γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό που σ'αρέσει περισσότερο.

rainmike
25/09/2019, 21:59
To gsr το έχω οδηγήσει ,ωραίο μηχανάκι με καλό γκαζάκι αλλά σε γυμνά προτιμώ τα δικύλινδρα.Αυτό που δεν καταλαβαινω είναι γιατί hornet του 2000?
Σκέφτεσαι να αγοράσεις 20 ετίας μηχανάκι?Εκτός και αν είναι ή τρελή ευκαιρία δεν βρίσκω το λόγο.

Staskw
25/09/2019, 21:59
Ξανανέβηκα σε 2 ρόδες για ψυχολογικούς λόγους στα 30 μετά απο 10 χρόνια.
Οδηγούσα 500άρι δικύλινδρο Kawasaki ER5 για 2 χρόνια και το βαρέθηκα γι αυτό θέλω να πάω σε κάτι με περισσότερες συγκινήσεις αλλά πάντα σε naked 4κύλινδρο.
Το ψυρίζω γιατί θέλω να το κρατήσω χρόνια και δεν θέλω να ξενερώσω στην πορεία.

Staskw
25/09/2019, 22:03
To gsr το έχω οδηγήσει ,ωραίο μηχανάκι με καλό γκαζάκι αλλά σε γυμνά προτιμώ τα δικύλινδρα.Αυτό που δεν καταλαβαινω είναι γιατί hornet του 2000?
Σκέφτεσαι να αγοράσεις 20 ετίας μηχανάκι?Εκτός και αν είναι ή τρελή ευκαιρία δεν βρίσκω το λόγο.

ο λόγος είναι το budget κυρίως και το οτι το είχα απωθημένο απο μικρός

o_gavros
25/09/2019, 22:27
φόλο γιο χαρτ λέμε και το cutty shark δώρο.
:χορνετ: :χορνετ: :χορνετ:

Staskw
25/09/2019, 22:33
φόλο γιο χαρτ λέμε και το cutty shark δώρο.
:χορνετ: :χορνετ: :χορνετ:

:beer:

m@ster k@frer
26/09/2019, 00:01
Καλησπερα,

Αν θελεις να το κρατήσεις καιρό θα πρότεινα να μην πας σε gsr.
Ειχα του 2007 και καναμε μαζι πανω απο 20χιλ χλμ. Ωραιο μηχανάκι, προβλήματα δεν είχα καθόλου. Λίγο ανεβασμένη κατανάλωση οπως ειπώθηκε, αλλά τπτ τρελό, λογικά και το hornet με τα καρμπς στα ιδια θα ναι.
Το βασικό πρόβλημα είναι τα ανταλλακτικά που δεν βρίσκονται εύκολα και τσούζουν πολύ.

Προσωπικά δε θα πήγαινα σε κανένα από τα 2. Καλύτερα ανέβα μετά το 2007 σε gsr. Καρμπ θα απέφευγα γενικώς εγώ αλλά και πάλι προαωπική άποψη.

Ότι και αν αποφασίσεις, με το καλό!!

Staskw
26/09/2019, 06:25
Καλησπερα,

Αν θελεις να το κρατήσεις καιρό θα πρότεινα να μην πας σε gsr.
Ειχα του 2007 και καναμε μαζι πανω απο 20χιλ χλμ. Ωραιο μηχανάκι, προβλήματα δεν είχα καθόλου. Λίγο ανεβασμένη κατανάλωση οπως ειπώθηκε, αλλά τπτ τρελό, λογικά και το hornet με τα καρμπς στα ιδια θα ναι.
Το βασικό πρόβλημα είναι τα ανταλλακτικά που δεν βρίσκονται εύκολα και τσούζουν πολύ.

Προσωπικά δε θα πήγαινα σε κανένα από τα 2. Καλύτερα ανέβα μετά το 2007 σε gsr. Καρμπ θα απέφευγα γενικώς εγώ αλλά και πάλι προαωπική άποψη.

Ότι και αν αποφασίσεις, με το καλό!!

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή.Τι ανταλλακτικά χρειάστηκες και πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται;
Επίσης,τι μηχανάκι θα πρότεινες σε αυτή την κατηγορία;

Volpad
26/09/2019, 07:35
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου αρέσουν τα γυμνά και για αυτό να κοιτάς αυτά τα 2, αλλά εγώ αν είχα χαμηλό budget θα κοιτούσα μάλλον το cbr 600 f4i

telegonos
26/09/2019, 07:50
Πάρε ένα street triple 675 σε καλή κατάσταση, να δεις το φως το αληθινο. Ήχος, ροπή, στήσιμο και ιαπωνικών προδιαγραφών αξιοπιστία με εύκολο μοτέρ στο σέρβις.

Είχα για 4 χρόνια από καινούριο, το έδωσα για οικονομικούς λόγους, και τώρα μου λείπει και κάποια στιγμή θα ξαναπάρω.

borgiriadis1
26/09/2019, 08:04
Για πόσο budget μιλάμε? Fazer κ z750?

Staskw
26/09/2019, 08:54
Για πόσο budget μιλάμε? Fazer κ z750?

2 χιλιάρικα budget.
Tο Fazer αν και ωραίο πλαίσιο και εμφάνιση για τα γούστα μου,απ ότι ακούω και διαβάζω είναι σαν παπί στις χαμηλές στροφές πράγμα που δεν με εξυπηρετεί.
Το Ζ δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά,βαρέθηκα να το βλέπω,ίσως φταίει που όπου και να κοιτάξω βλέπω κι από ένα.Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει καλά λόγια για τον κινητήρα του (καλές ροπές λόγο κυβικών) και κακά λόγια για το πως στρίβει.
Δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα δύο.

πυξιδας990
26/09/2019, 08:57
gsr με abs...ενα ολομαυρο π.χ
φιλος πηγε απο cbf καμπυρατερατο σε τετοιο και ειναι η μερα με τη νυκτα..

Staskw
26/09/2019, 09:16
gsr με abs...ενα ολομαυρο π.χ
φιλος πηγε απο cbf καμπυρατερατο σε τετοιο και ειναι η μερα με τη νυκτα..

Έχει καλύτερη απόκριση σίγουρα.

ptc
26/09/2019, 10:11
2 χιλιάρικα budget.


Στην αρχη απορησα με την ερωτηση, θεωρησα δεδομενο οτι θα επρεπε να προτιμησεις το injection. Αλλα τωρα που ειπες το budget εγω θα σου προτεινω το Hornet. Με 2000 παλιο hornet μπορει να βρεις και προσεγμενο σχετικα με τα λεφτα σου. Στο GSR ξυνεις τον πατο του βαρελιου με 2000. Και συνηθως το φτηνο βγαινει ακριβο.

Θα κοιτουσα και κανα SV650 προσωπικα, αφου σου αρεσουν τα στρογγυλοφαναρα. Κι εγω ειμαι της αποψης πως το τετρακυλινδρο σε καθημερινο δε βολευει και τοσο.

https://www.car.gr/23935307-suzuki-sv-650-s

sapila racing
26/09/2019, 10:20
Hornet και δεν θα το μετανιώσεις, και στην πόλη παει και όπου θέλεις και δεν σπάει δεν χαλάει.
Εχει αρκετα καλύτερη ποιότητα κατασκευής απ το GSR.
Να ψάξεις αρκετά για να βρείς ενα καλό σε αυτα τα χρήματα.

buckley
26/09/2019, 10:32
Στην αρχη απορησα με την ερωτηση, θεωρησα δεδομενο οτι θα επρεπε να προτιμησεις το injection. Αλλα τωρα που ειπες το budget εγω θα σου προτεινω το Hornet. Με 2000 παλιο hornet μπορει να βρεις και προσεγμενο σχετικα με τα λεφτα σου. Στο GSR ξυνεις τον πατο του βαρελιου με 2000. Και συνηθως το φτηνο βγαινει ακριβο.

Θα κοιτουσα και κανα SV650 προσωπικα, αφου σου αρεσουν τα στρογγυλοφαναρα. Κι εγω ειμαι της αποψης πως το τετρακυλινδρο σε καθημερινο δε βολευει και τοσο.

https://www.car.gr/23935307-suzuki-sv-650-s

Μουν@ρ@ το sv :pink:

katsar
26/09/2019, 10:33
''Ανταλλάσσεται με Tdm ίδιας κατάστασης''

Φαίνεται ο μερακλής ο άνθρωπος :bawl:
Πέρα από την πλάκα όντως μ'αρέσει και εμένα.

BLiTzER
26/09/2019, 10:35
Μουν@ρ@ το sv :pink:

Με τις απαραίτητες λεπτομέρειες τσίρκου, φυσικά.

Μπορεί να γίνει όντως μουνάρα πάντως.




Κι εγώ θα πρότεινα να μην πάρεις 4κύλινδρο.

sapila racing
26/09/2019, 10:43
Με τις απαραίτητες λεπτομέρειες τσίρκου, φυσικά.

Μπορεί να γίνει όντως μουνάρα πάντως.




Κι εγώ θα πρότεινα να μην πάρεις 4κύλινδρο.

Αφού 4κύλινδρο θέλει.
Μια χαρά είναι το Hornet 600 τα κάνει όλα καλά και συμφέρει.
Το SV καλό είναι, αλλά όσο ναναι είναι κάπως ΄λιγο'.

Το συγκεκριμένο SV στην αγγελία δεν θα το κοίταγα καν όσο κι αν αρέσει σε πολλούς.

Staskw
26/09/2019, 10:46
μου βάλατε και μπρίζες για Ζ750 και ψάχνω κι αυτά τώρα :cry:

kachius
26/09/2019, 11:12
Αυτό


τα Hοrnet τα στρογγυλοφάναρα τα είχα κάυλα από μικρός

θα κρατήσεις περισσότερο ;) :)

o_gavros
26/09/2019, 13:32
μου βάλατε και μπρίζες για Ζ750 και ψάχνω κι αυτά τώρα :cry:
Ξέχνα το Ζ αν έχεις στριφτερές ανησυχίες, γιατί το "στήσιμο" του σε φρένα-αναρτήσεις απο το εργοστάσιο είναι για γέλια.
Συνεφέρνεται σε πάρα πολύ καλό επίπεδο αλλά θέλει φράγκα,γνώσεις,χώρο,εργαλεία και δουλειά για να φτάσει εκεί.
Στα λέω έτσι μιας και μπήκες φουριόζος (είμαι κάτοχος Ζ).
Φόλο γιορ χαρτ λέμε και ξαναλέμε. το πρώτο που πρέπει να σε νοιάζει είναι να σ'αρεσει το πραπρά σου.
Αν σ'αρεσει, τότε και πουα με βούλες να'ναι θα γουστάρεις.

Bob_o_mastoras
26/09/2019, 13:47
Περιμενε να μαζεψεις λιγα ακομα και παρε ενα πιο συγχρονο Hornet. Tης γενιας με το usd μπροστα που διατηρησε το στρογγυλο φαναρι.
Τοσο παλιο Hornet που κοιτας θα εχει χαρχαλεψει οπως και να εχει.
Δεν υπαρχει καμια τοσο αισθητη διαφορα μεταξυ Fazer και GSR στις χαμηλες στροφες. Και τα δυο σερνονται. Αν θελεις ροπη χαμηλα κοιτας για δικυλινδρο οπως το SV 650 αλλα σιγουρα οχι αυτο που ποσταραν εδω!
Αν το θελεις για χρηση κυριως πολης το SV ή καποιο ER-6 θα σε βολεψει σιγουρα περισσοτερο. Τα 4κυλινδρα κουραζουν (τουλαχιστον εμενα).

alexxxcbr
26/09/2019, 14:05
Αφου σου αρεσει το hornet δες το 900.
Πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν και κοντα στα λεφτα που λες.
Αλλιως αν ανεβεις οικονομικα triple 675
:beer::beer:

telegonos
26/09/2019, 14:21
Tο Fazer αν και ωραίο πλαίσιο και εμφάνιση για τα γούστα μου,απ ότι ακούω και διαβάζω είναι σαν παπί στις χαμηλές στροφές πράγμα που δεν με εξυπηρετεί.

Δεν ισχυει καθολου αυτο, ειναι μια σαχλαμαρα που διαδοθηκε χωρις νοημα αυτο. Το ειχα ως οχημα δουλειας για 2 χρονια, ναι ψηλα οντως τρελαινεται και φορμουλιζει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αργο μεσσαιες και χαμηλες, απλα δεν ειναι τοσο ηφαιστειο οσο ειναι ψηλα. Κινεισαι πολυ ανετα μια φορα στις μεσσαιες του.

Ολα τα τετρακυλινδρα 600 ειναι ετσι, και το hornet και το gsr, οποιος λεει ψοφιο το ενα και οχι ψοφιο το αλλο, απλα λεει οτιναναι.

Γενικοτερα μην πιστευεις οτι γραφουν στο ιντερνετ, καλη αρχικη πληροφορια μπορει να ειναι, αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος, πραγματικη πληροφορια δεν θα εχεις.

sapila racing
26/09/2019, 14:23
Αφου σου αρεσει το hornet δες το 900.
Πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν και κοντα στα λεφτα που λες.
Αλλιως αν ανεβεις οικονομικα triple 675
:beer::beer:

Το 900 είναι πολύ καλό όντως, το έχω τόσα χρόνια!
2000 εχει budget όμως και 900 δεν θα βρεί με τόσα.

Staskw
26/09/2019, 14:26
Περιμενε να μαζεψεις λιγα ακομα και παρε ενα πιο συγχρονο Hornet. Tης γενιας με το usd μπροστα που διατηρησε το στρογγυλο φαναρι.
Τοσο παλιο Hornet που κοιτας θα εχει χαρχαλεψει οπως και να εχει.
Δεν υπαρχει καμια τοσο αισθητη διαφορα μεταξυ Fazer και GSR στις χαμηλες στροφες. Και τα δυο σερνονται. Αν θελεις ροπη χαμηλα κοιτας για δικυλινδρο οπως το SV 650 αλλα σιγουρα οχι αυτο που ποσταραν εδω!
Αν το θελεις για χρηση κυριως πολης το SV ή καποιο ER-6 θα σε βολεψει σιγουρα περισσοτερο. Τα 4κυλινδρα κουραζουν (τουλαχιστον εμενα).

Για κάποιο λόγο το κράζουν το FZ6 οτι έχει περίεργη συμπεριφορά ο κινητήρας στα χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα.Θα προσπαθήσω να κάνω ενα test ride για να το τσεκάρω.

doctor_john
26/09/2019, 14:26
ρε σεις αυτό το SV γράφει 92Hp!.. :roflmao:

sapila racing
26/09/2019, 14:27
Δεν ισχυει καθολου αυτο, ειναι μια σαχλαμαρα που διαδοθηκε χωρις νοημα αυτο. Το ειχα ως οχημα δουλειας για 2 χρονια, ναι ψηλα οντως τρελαινεται και φορμουλιζει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αργο μεσσαιες και χαμηλες, απλα δεν ειναι τοσο ηφαιστειο οσο ειναι ψηλα. Κινεισαι πολυ ανετα μια φορα στις μεσσαιες του.

Ολα τα τετρακυλινδρα 600 ειναι ετσι, και το hornet και το gsr, οποιος λεει ψοφιο το ενα και οχι ψοφιο το αλλο, απλα λεει οτιναναι.

Γενικοτερα μην πιστευεις οτι γραφουν στο ιντερνετ, καλη αρχικη πληροφορια μπορει να ειναι, αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος, πραγματικη πληροφορια δεν θα εχεις.

Nαι οκ, καμμία σχέση δεν έχει το Fazer με το Hornet χαμηλες μεσαίες.
Δεν το διάβασα στο internet, τα καβάλησα.
Για το GSR δεν ξερω, δεν το εχω καβαλήσει.

o_gavros
26/09/2019, 14:51
Για κάποιο λόγο το κράζουν το FZ6 οτι έχει περίεργη συμπεριφορά ο κινητήρας στα χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα.Θα προσπαθήσω να κάνω ενα test ride για να το τσεκάρω.

μην πολυτσιμπάς με το τι κράζει ποιος.
το φεηζερ ειναι ενα εξαιρετικό αλεξίσφαιρο μηχάνημα που κάνει πολλά πράγματα αρκετά καλά ( και είναι και πολύ όμορφο).Τουριστας, δικαβαλος τουρίστας, κομιούτερ, κανίβαλος,γιουνέημιτ.
για μέσα στην πόλη το ότι είναι λίγο πιο κουφιο χαμηλά, είναι ταμάμ!
και αν θελήσεις να ζωηρέψεις με τον δεξί καρπό τότε ψηλά είναι λύσσα. Ειδικά σαν νέο αναβάτη θα σε τρομάξει πιθανώς.

Νομίζω ότι εκεί που (δείχνεις να) έχεις εστιάσει σαν κατηγορία, βρίσκεις καλά μηχανάκια συνολικά.
με κάποιες μικροδιαφορές φυσικά αλλά στο συνολο τους ποιοτικές κατασκευές.

Αλλά γιατί εκτός του κατεσάρ, δεν
410401
ε;

Bob_o_mastoras
26/09/2019, 14:56
Tο παλιο καρμπυρατερατο Fazer (με το μοτερ Thundercat) ειναι ελαφρως (ελαφρως ομως) πιο γεματο χαμηλα. Αμφοτερα παντως εχουν σχεδον μηδενικη ροπη κατω απο τις 3 χιλιαδες στροφες. Απο τις 3,5 και μετα αρχιζουν και παιρνουν λιγο τα ποδια τους, απο τις 6 και μετα πανε καλα και μετα τις 8 γινεται τσι πουτ@νας. Παντελως ακαταληλα για καθημερινη κινηση σε πολη.
Το GSR ειναι παρομοια κατασταση.
Το Hornet ειναι πιο γεματο χαμηλα και πιο γραμμικο αλλα και πιο αβολο εργονομικα σε θεση οδηγησης (κατ εμε).

Ειπαμε, παρε δικυλινδρο, μη σου πω και μονοκυλινδρο.. Θα σε εξυπηρετησουν πολυ καλυτερα εντος των τειχων. Τωρα αν θελεις sony και καλα 4Κ γνωμη μου ειναι να μαζεψεις λιγα περισσοτερα λεφτα και να πας για το επομενης γενια Hornet.

Staskw
26/09/2019, 15:01
μην πολυτσιμπάς με το τι κράζει ποιος.
το φεηζερ ειναι ενα εξαιρετικό αλεξίσφαιρο μηχάνημα που κάνει πολλά πράγματα αρκετά καλά ( και είναι και πολύ όμορφο).Τουριστας, δικαβαλος τουρίστας, κομιούτερ, κανίβαλος,γιουνέημιτ.
για μέσα στην πόλη το ότι είναι λίγο πιο κουφιο χαμηλά, είναι ταμάμ!
και αν θελήσεις να ζωηρέψεις με τον δεξί καρπό τότε ψηλά είναι λύσσα. Ειδικά σαν νέο αναβάτη θα σε τρομάξει πιθανώς.

Νομίζω ότι εκεί που (δείχνεις να) έχεις εστιάσει σαν κατηγορία, βρίσκεις καλά μηχανάκια συνολικά.
με κάποιες μικροδιαφορές φυσικά αλλά στο συνολο τους ποιοτικές κατασκευές.

Αλλά γιατί εκτός του κατεσάρ, δεν
410401
ε;

Όπως λέει και ο Bob_o_mastoras


Τοσο παλιο Hornet που κοιτας θα εχει χαρχαλεψει οπως και να εχει.

στα 2000 βρίσκω κάποια FZ6.

btw αναφορικά μιλώντας για τα γκάζια του σε σχέση με το GSR δείτε τι βρήκα: https://www.youtube.com/watch?v=vsrDMpYBHHY 2:35(Round 1) 2:56(Round 2) .

Staskw
26/09/2019, 15:08
Tο παλιο καρμπυρατερατο Fazer (με το μοτερ Thundercat) ειναι ελαφρως (ελαφρως ομως) πιο γεματο χαμηλα. Αμφοτερα παντως εχουν σχεδον μηδενικη ροπη κατω απο τις 3 χιλιαδες στροφες. Απο τις 3,5 και μετα αρχιζουν και παιρνουν λιγο τα ποδια τους, απο τις 6 και μετα πανε καλα και μετα τις 8 γινεται τσι πουτ@νας. Παντελως ακαταληλα για καθημερινη κινηση σε πολη.
Το GSR ειναι παρομοια κατασταση.
Το Hornet ειναι πιο γεματο χαμηλα και πιο γραμμικο αλλα και πιο αβολο εργονομικα σε θεση οδηγησης (κατ εμε).

Ειπαμε, παρε δικυλινδρο, μη σου πω και μονοκυλινδρο.. Θα σε εξυπηρετησουν πολυ καλυτερα εντος των τειχων. Τωρα αν θελεις sony και καλα 4Κ γνωμη μου ειναι να μαζεψεις λιγα περισσοτερα λεφτα και να πας για το επομενης γενια Hornet.

Μένω επαρχία με 20χλμ ανοιχτό δρόμο και λίγα στροφιλίκια απόσταση απο την κοντινότερη πόλη.Είχα 2κύλινδρο το βαρέθηκα.

Bob_o_mastoras
26/09/2019, 15:19
Μένω επαρχία με 20χλμ ανοιχτό δρόμο και λίγα στροφιλίκια απόσταση απο την κοντινότερη πόλη.Είχα 2κύλινδρο το βαρέθηκα.

A, ok τοτε. Νομιζα ησουν Αθηνα.

kachius
26/09/2019, 16:33
Σχετικά με τα fazer, είχα το fzs και φίλος το fz6.
H διαφορά στις μεσσαίες είναι ΠΟΛΥ αισθητή υπέρ του FZS και το κάνει πολύ πιο εύχρηστο και φιλικό/καθημερινό μηχανάκι.
Στα πολύ ψηλά βέβαια αυτή η διαφορά γυρνάει τούμπα, οπότε εξαρτάται τί είναι αυτό που θες.

Bob_o_mastoras
26/09/2019, 18:02
Υπαρχει και το πολυ ομορφο αλλα παλιο, γυμνο και αεροψυκτο Bandit. Το μονο με τοσο ρετρο λουκ. Για εμενα (σε ασπρο-μπλε) το πιο ομορφο απο ολα αυτα που συζηταμε αλλα πιθανον και το χειροτερο σε specs.

basilis_k6
26/09/2019, 18:19
το fazer ειναι πολύ καλο στο ταξιδι και εχει μια χαρα γκαζι παντου. περιεργο μοτερ μιας που δεν ταιριαζει καθολου στον χαρατηρα της μηχανης. Παρόλα αυτα ειναι το χειροτερο μηχανάκι που εχω οδηγησει, μακραν το χειροτερο που είχα δικο μου. Αν σε μισουσα δηλαδη θα σου έλεγα να το αγοράσεις. Εγω θα έπερνα 675. Αν θες κατι αναμεσα στα 2 θα επέλεγα το καλυτερο που θα εβρισκα ανεξαρτητα απο μαρκα. ενα λουλουδι μηχανάκι ειναι καλυτερο απο ενα μετριο αλλης μαρκας εφοσον ειναι σχεδον ιδια σε specs/στησιμο/μοτερ/φρενα κτλ.

rainmike
26/09/2019, 19:00
Αυτό πάντως που κάποιος είναι ανάμεσα σε 2 μηχανάκια και καταλήγει να είναι ανάμεσα σε 25 είναι πολύ γαμάτο.:D

618RR
26/09/2019, 19:35
Έχω το GSR600 k6 από το 2006, δεν έχω οδηγήσει το Hornet

Είναι ευκολοοδήγητο και απροβλημάτιστο. Με εξαίρεση ένα ρουλεμάν τιμονιού δεν έχει χρειαστεί τίποτα απρόβλεπτο πέρα από τα τυπικά service. Δεν το έχω βάλει σε πίστα γιατί δε με ενδιέφερε ποτέ. Σε όλες τις άλλες χρήσεις street μοτοσυκλέτας με έχει αφήσει ευχαριστημένο (πόλη, επαρχιακός, ταξίδι μονός/διπλός).

Σε επαρχιακό δρόμο η κατανάλωσή του είναι πολύ καλή.

Στην πόλη ή πάνω από τα 110-120 πίνει, αλλά όχι κάτι φοβερό για 4κύλινδρο.

Στην κατηγορία οι επιλογές είναι πολλές (hornet, z750, fazer). Εγώ το πήρα γιατί γουστάρω Suzuki και επίσης ήταν το πιο φρέσκο εμφανισιακά το 2006. Αν θες κάτι άλλο, ρωτάς. :beer:

borgiriadis1
26/09/2019, 23:37
Τα 2000 ειναι θεματακι σαν budget και δεν νομιζω να φτανουν για ενα αξιοπρεπες gsr. Οποτε πηγαινε στο hornet καλυτερα. Ουτε fazer παιζει σε τετοια χρηματα (μιλαω για το s2. Αν πας πιο πισω βρισκεις). Εχω σαν επιλογες θα κοιταζα hornet, fazer, sv. Με μια κλιση στα 2 τελευταια γτ το hornet δεν ειναι κ για πολλες συγκινησεις. Αν καταληξεις παντως σε hornet, βαλε στο παιχνιδι και το τιμιο bundit εξισου σκυλι αλλα για αναβατη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

Bob_o_mastoras
27/09/2019, 00:12
Γιατι ομως θελεις 4 κυλινδρο? Λες οτι βαρεθηκες το δικυλινδρο. Ποιο δικυλινδρο ειχες? Γιατι δικυλινδρο απο δικυλινδρο εχει διαφορα. Και γιατι το βαρεθηκες? Απο αποψη γκαζιου?
Με το 4Κ, θυσιαζοντας καποια αλλα πραγματα, θα κερδισεις καποια αλογα παραπανω και μεγαλυτερη τελικη. Την οποια ομως που θα εξαντλησεις, εφοσον θα κινεισαι σε επαρχιακα στροφιλικια? Και οταν μιλαμε και για γυμνα μηχανακια ειναι λιγο περιεργο να ψαχνουμε για τελικες.

Staskw
28/09/2019, 13:44
Δευτέρα παίρνω το Hornet.36000 χλμ με βιβλίο σέρβις κτλπ.
Βέβαια κατι με ανησυχεί,έχει φαγωθεί το 1/4 του δεξιού ακρόμπαρου από την κάτω μεριά λογικά απο σύρσιμο και έχει και επιφανειακά σημάδια στο δεξί μανιτάρι και στο προστατευτικό της εξάτμισης.Επίσης έχουν σπάσει τα πτερύγια στήριξης του κάρτερ από την δεξια μεριά,Το ποδόφρενο και η μανέτα δεν έχουν κανένα σημάδι (βέβαια μπορεί και να την άλλαξαν).
Γενικά ο άνθρωπος φαίνεται τίμιος και μου είπε το μηχανάκι έτσι ήρθε απο Γερμανία και όταν το πήρε με 15000 χλμ το δοκίμασε χωρίς χέρια με 80χλμ την ώρα και πήγαινε ευθεία..
Δεν με απασχολούν τα σημάδια...με απασχολεί να μην έχει στραβώσει έστω και λίγο το σασί από την πτώση.
Είναι πολύ πιθανό κάτι τέτοιο σύμφωνα με την φωτογραφία?Τα σημεία είναι μαρκαρισμένα με κόκκινους κύκλους --> https://ibb.co/bXCTZZb

BLiTzER
28/09/2019, 13:49
έχει φαγωθεί το 1/4 του δεξιού ακρόμπαρου

Του ποιου;!

o_gavros
28/09/2019, 13:53
Καλοτάξιδο να'ναι!
Πολύ όμορφο και κλασικό μηχανάκι, θα σε παει οπου το ζητησεις απροβλημάτιστα.
Μη δίνεις σημασία στα σημαδακια.

α και για να ηρεμήσει ο χορχόδειλας, θα τα λες αντίβαρα.

Staskw
28/09/2019, 13:54
Του ποιου;!

το δεξί bar-end εννοώ.Αντίβαρο τιμονιού νομίζω είναι το σωστό :facepalm:

BLiTzER
28/09/2019, 13:55
το δεξί bar-end εννοώ.Αντίβαρο τιμονιού νομίζω είναι το σωστό :facepalm:

Εμ ναι. Ακρόμπαρα έχουν τα αυτοκίνητα. :p

Πάντως, όπως τα λες, θεωρώ ότι δεν πρόκειται για μικρή, στατική πτώση. Το bagster το έβγαλες να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το ντεπόζιτο;

Staskw
28/09/2019, 14:00
Εμ ναι. Ακρόμπαρα έχουν τα αυτοκίνητα. :p

Πάντως, όπως τα λες, θεωρώ ότι δεν πρόκειται για μικρή, στατική πτώση. Το bagster το έβγαλες να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το ντεπόζιτο;

το ντεπόζιτο είναι σαν καινούριο.Απ όλα πιο πολύ το φαγωμένο αντίβαρο με φοβίζει.

o_gavros
28/09/2019, 14:01
Μην τον τρομάζεις ρε.
και σούπα να έφαγε, δεν στραβωνουν έτσι τα μηχανακια.


ΦΙλε Κωστα,θα βγάλω μετα φωτο να σου δείξω το αντίβαρο του παπιου μου που μόνο στατικά μου έχει πέσει.
Τρωγονται εύκολα είτε στατικά είτε με συρσιμο.
Μην ανησυχείς τόσο.

BLiTzER
28/09/2019, 14:04
Όχι, δεν εννοούσα ότι είναι στραβό, χαχα, δε φαίνεται ΤΟΣΟ σοβαρό. Απλά οι ζημιές εκεί κάτω είναι λίγο ύποπτες (μήπως δεν είναι από πτώση; ). Εγώ θα το έψαχνα λίγο περισσότερο.

Τα σημάδια σε αντίβαρο και εξάτμιση είναι αστεία.

Staskw
28/09/2019, 14:08
Όχι, δεν εννοούσα ότι είναι στραβό, χαχα, δε φαίνεται ΤΟΣΟ σοβαρό. Απλά οι ζημιές εκεί κάτω είναι λίγο ανησυχητικές (μήπως δεν ήταν από πτώση; ), εγώ θα το έψαχνα λίγο περισσότερο.

Αν εννοείς το κάρτερ ο μηχανικός μου είπε οτι αυτά τα σταντάκια είναι ευαίσθητα και σπάνε εύκολα λόγο υλικού κατασκευής.Τι να πω...

o_gavros
28/09/2019, 14:12
απο τη φωτό εγω δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως έχει καποιο σημαδι στο κάρτερ. τα σταντακια που λες τι ειναι;
τελος παντων, αν το είδε και μηχανικός και σου έδωσε το οκ, λογικά είσαι ενταξει.
Με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς.

Staskw
28/09/2019, 14:15
απο τη φωτό εγω δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως έχει καποιο σημαδι στο κάρτερ. τα σταντακια που λες τι ειναι;
τελος παντων, αν το είδε και μηχανικός και σου έδωσε το οκ, λογικά είσαι ενταξει.
Με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς.

https://ibb.co/HTjbTQK στα σημμάδεψα

o_gavros
28/09/2019, 14:22
αυτα τα "μυτακια" προεξεχουν απο το καπάκι του κάρτερ;;;
δεν μπορώ να καταλάβω τι λόγο ύπαρξης έχουν.
όπως και να'χει, αν δεν υπάρχει ρωγμή κάπου, τότε μη σκας.

Staskw
21/01/2020, 13:41
Καλησπέρα παιδιά

κάνω revive το θέμα για να ρωτήσω κατι πάνω στα 2 αυτά μηχανάκια

είμαι κάτοχος του Ηornet 600 2001 37000 χλμ.Aπ όταν το πήρα Σεπτέμβριο του 2019 του έχω αλλάξει αλυσιδογράναζα,λαδια,φίλτρο λαδιού/αέρα,καθάρισμα και ρύθμιση καρμπυρατέρ,τα λάστιχα είναι για πέταμα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχάνημα καθώς μου προσφέρει ότι χρειάζομαι ''προς το παρών'' απο άποψη αξιοπιστίας και επιδόσεων όπως και εξωτερικής εμφάνισης.
Το θέμα είναι οτι πριν 2 μέρες βρήκα ενα GSR 600 2006 απο έμπορο κοντά μου στα 42000 χλμ τον οποίο ρώτησα για ανταλλαγή με το Honda και μου ζητάει + 600 ευρώ.

το Suzuki σε δυναμομετρήσεις που έχω ψάξει στο web κατα μέσο όρο είναι 89-90 άλογα τροχό και 241 km/h τελική,στρόφαλο 98 άλογα δίνει η Suzuki.
το Honda σε δυναμομέτρηση δεν το έχω βάλει αλλά βρίσκω στο web/youtube ότι είναι 83-85 άλογα τροχό,στροφαλο 95 άλογα δίνει η Honda.

Απο εργονομικής άποψης η θέση οδήγησης και η θέση/γωνία των ποδιών με βολέβει περισσότερο στο GSR που ανέβηκα.

2001 Kαρμπυρατέρ το Honda.
2006 Injection το Suzuki.

το Suzuki πριν 200χλμ έχει αλλάξει λάδια,φίλτρα,έλεγχο βαλβίδες,λάστιχα καινούρια με 500 χλμ οπότε δεν θα χρειαστεί κάτι για καιρό.

αξίζει ανταλλαγή + αυτά τα χρήματα πιστεύετε?

sapila racing
21/01/2020, 15:47
αυτα τα "μυτακια" προεξεχουν απο το καπάκι του κάρτερ;;;
δεν μπορώ να καταλάβω τι λόγο ύπαρξης έχουν.
όπως και να'χει, αν δεν υπάρχει ρωγμή κάπου, τότε μη σκας.

Aυτα χρησιμεύουν για να στηριζουν το μοτέρ σε ίσια θέση όταν το βγάλεις απο το πλαίσιο και το ακουμπήσεις στον πάγκο ή στο έδαφος.
Θέλει προσοχή βέβαια γιατί μπορεί να σπασουν αν το κοπανήσεις.


Καλησπέρα παιδιά

κάνω revive το θέμα για να ρωτήσω κατι πάνω στα 2 αυτά μηχανάκια

είμαι κάτοχος του Ηornet 600 2001 37000 χλμ.Aπ όταν το πήρα Σεπτέμβριο του 2019 του έχω αλλάξει αλυσιδογράναζα,λαδια,φίλτρο λαδιού/αέρα,καθάρισμα και ρύθμιση καρμπυρατέρ,τα λάστιχα είναι για πέταμα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχάνημα καθώς μου προσφέρει ότι χρειάζομαι ''προς το παρών'' απο άποψη αξιοπιστίας και επιδόσεων όπως και εξωτερικής εμφάνισης.
Το θέμα είναι οτι πριν 2 μέρες βρήκα ενα GSR 600 2006 απο έμπορο κοντά μου στα 42000 χλμ τον οποίο ρώτησα για ανταλλαγή με το Honda και μου ζητάει + 600 ευρώ.

το Suzuki σε δυναμομετρήσεις που έχω ψάξει στο web κατα μέσο όρο είναι 89-90 άλογα τροχό και 241 km/h τελική,στρόφαλο 98 άλογα δίνει η Suzuki.
το Honda σε δυναμομέτρηση δεν το έχω βάλει αλλά βρίσκω στο web/youtube ότι είναι 83-85 άλογα τροχό,στροφαλο 95 άλογα δίνει η Honda.

Απο εργονομικής άποψης η θέση οδήγησης και η θέση/γωνία των ποδιών με βολέβει περισσότερο στο GSR που ανέβηκα.

2001 Kαρμπυρατέρ το Honda.
2006 Injection το Suzuki.

το Suzuki πριν 200χλμ έχει αλλάξει λάδια,φίλτρα,έλεγχο βαλβίδες,λάστιχα καινούρια με 500 χλμ οπότε δεν θα χρειαστεί κάτι για καιρό.

αξίζει ανταλλαγή + αυτά τα χρήματα πιστεύετε?

Κατα την γνωμη μου δεν αξίζει.
Επίσης εγώ δεν το πιστεύω οτι έχουν γίνει αυτες οι εργασίες στο GSR πριν 200χλμ.

telegonos
21/01/2020, 19:41
αξίζει ανταλλαγή + αυτά τα χρήματα;

Πλήν θυμικής φούριας να αλλάξεις μηχανή, δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ λόγο, να κάνεις την αλλαγή, ακόμα και ίσα να ήταν η τιμή, όχι να δώσεις και λεφτά από πάνω.

Staskw
21/01/2020, 19:43
μπορεί με παζάρι να ρίξω κανα 100αρι αλλα και πάλι...

lospsi
21/01/2020, 20:16
Εγω πάλι στην θέση σου, θα έκανα την αλλαγή. Για 500 ευρώ, να έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις μηχανή και μάλιστα με νεότερο μοντέλο. Βασική προυπόθεση όμως να το ελέγξεις καλά αλλά και να σου αρέσει!

Staskw
21/01/2020, 20:23
Εγω πάλι στην θέση σου, θα έκανα την αλλαγή. Για 500 ευρώ, να έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις μηχανή και μάλιστα με νεότερο μοντέλο. Βασική προυπόθεση όμως να το ελέγξεις καλά αλλά και να σου αρέσει!

500 ζητάει αυτός.Βάλε 55 παράβολο μεταβίβασης και 50 ευρώ τέλη 2020.

lospsi
21/01/2020, 22:03
500 ζητάει αυτός.Βάλε 55 παράβολο μεταβίβασης και 50 ευρώ τέλη 2020.

άμα είναι να σου χαλάει ο προγραμματισμός για 100 ευρώ, μείνε με το hornet

BLiTzER
21/01/2020, 22:08
Θα δώσεις το μηχανάκι σου, που το ξέρεις και δε χρειάζεται τίποτα, για ένα μηχανάκι εμπόρου, 14ετίας, που δεν έχεις ιδέα τι και πώς. Φυσικά, όχι.

Staskw
22/01/2020, 02:35
Θα δώσεις το μηχανάκι σου, που το ξέρεις και δε χρειάζεται τίποτα, για ένα μηχανάκι εμπόρου, 14ετίας, που δεν έχεις ιδέα τι και πώς. Φυσικά, όχι.

BLiTzER έχεις απόλυτο δίκιο ρε φίλε...και απο γκάζια εδώ που τα λέμε 5 άλογα διαφορά...κλάιν μάιν.Δίνω περισσότερη βαρύτητα στην αξιοπιστία...ειδικά αφου μιλάμε για μεταχειρισμένα!

Kickstart
22/01/2020, 08:11
φιλαράκι άραξε με το χοντα σου...το σενιαρες, το πλήρωσες, το φρόντισες και θα πας τώρα να το σπρωξεις για να μπλέξεις με έμπορο κιόλας; (φικια για μεταξωτες κορδελες, γυρισμένα χιλιόμετρα, γυαλισμένα πλαστικά και πολλά άλλα συνήθως)

επίσης να ξέρεις το σουζουκι πίνει τον αμπακο και ειναι πολύ νευρικό στις χαμηλές ταχύτητες..πράγμα που κουράζει μέσα στην πόλη.

ζύγισε τα και σκέψου καλά///

ξερω η κ..λα της στιγμης ειναι ισχυρη αλλα κανε καμια μεγαλη βολτα με αυτο που εχεις και θα δεις οτι θα ξελαμπικαρεις.

Staskw
22/01/2020, 08:21
φιλαράκι άραξε με το χοντα σου...το σενιαρες, το πλήρωσες, το φρόντισες και θα πας τώρα να το σπρωξεις για να μπλέξεις με έμπορο κιόλας; (φικια για μεταξωτες κορδελες, γυρισμένα χιλιόμετρα, γυαλισμένα πλαστικά και πολλά άλλα συνήθως)

επίσης να ξέρεις το σουζουκι πίνει τον αμπακο και ειναι πολύ νευρικό στις χαμηλές ταχύτητες..πράγμα που κουράζει μέσα στην πόλη.

ζύγισε τα και σκέψου καλά///

ξερω η κ..λα της στιγμης ειναι ισχυρη αλλα κανε καμια μεγαλη βολτα με αυτο που εχεις και θα δεις οτι θα ξελαμπικαρεις.

Βλέπω όλοι έχετε να πείτε τα καλύτερα για τους εμπόρους... :lol: αμφιβάλω τελικά αν υπάρχει έστω κι ένας ειλικρινής απ αυτούς.

BLiTzER
22/01/2020, 09:17
αμφιβάλω τελικά αν υπάρχει έστω κι ένας ειλικρινής απ αυτούς.

Κι εμείς.

doctor_john
22/01/2020, 09:33
Αυτόν της Βενετίας τον γούσταρα πάντως...

ptc
22/01/2020, 11:00
Πήγαινε άλλαξε ένα μπροστινό γρανάζι με 15€ στο δικό σου (έτσι κι αλλιώς την τελική σε γυμνό τι να την κάνεις). Πιο μεγάλη διαφορά από τα πέντε άλογα του gsr θα σου φανεί.

sapila racing
22/01/2020, 11:19
Πήγαινε άλλαξε ένα μπροστινό γρανάζι με 15€ στο δικό σου (έτσι κι αλλιώς την τελική σε γυμνό τι να την κάνεις). Πιο μεγάλη διαφορά από τα πέντε άλογα του gsr θα σου φανεί.

:confused:

Eνα κάτω εμπρός για κάθε μέρα? Χρήσιμο αν θέλει να κανει σούζες φανάρι φανάρι βέβαια αλλά θα είναι απλά εκνευριστικό θα είναι κατα την γνωμη μου.

ptc
22/01/2020, 13:51
:confused:

Eνα κάτω εμπρός για κάθε μέρα? Χρήσιμο αν θέλει να κανει σούζες φανάρι φανάρι βέβαια αλλά θα είναι απλά εκνευριστικό θα είναι κατα την γνωμη μου.

Το κάνω σε όλες τις μηχανές μου. Δεν με ενόχλησε ποτέ. Περί ορέξεως...

Δε θα ρισκάρει και κάνα εκατομμύριο πάντως.

sapila racing
22/01/2020, 14:28
Το κάνω σε όλες τις μηχανές μου. Δεν με ενόχλησε ποτέ. Περί ορέξεως...

Δε θα ρισκάρει και κάνα εκατομμύριο πάντως.

Περίεργο μου φαίνεται.
Το εχω ενα κατω εμπρός στο R6 και ειναι οτι πρέπει για την πίστα, αλλά το έχω μόνο για track bike.
Φυσικά είναι πολύ φτηνή μετατροπή, αλλά χαλάει το μηχανάκι.
Με το που θα βγείς σε ανοιχτό δρόμο, ψάχνεις συνεχεια κι αλλη ταχυτητα, καίς βενζίνη χωρίς λόγο κλπ κλπ.

doctor_john
22/01/2020, 14:52
Περίεργο μου φαίνεται.
Το εχω ενα κατω εμπρός στο R6 και ειναι οτι πρέπει για την πίστα, αλλά το έχω μόνο για track bike.
Φυσικά είναι πολύ φτηνή μετατροπή, αλλά χαλάει το μηχανάκι.
Με το που θα βγείς σε ανοιχτό δρόμο, ψάχνεις συνεχεια κι αλλη ταχυτητα, καίς βενζίνη χωρίς λόγο κλπ κλπ.

To ίδιο άκουσα όταν είπα ότι σκέφτομαι* ένα δόντι πάνω στην δική μου.
Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί όσον αφορά τις ανοχές της μετάδοσης σε αυτό το σημείο;

Αντίστοιχα δεν επιβαρύνεται αν έχουμε συνεπιβάτη;

*αν είναι να με πδξτε, θερμή παράκληση όχι με wd40..:look:

ptc
22/01/2020, 15:07
Περίεργο μου φαίνεται.
Το εχω ενα κατω εμπρός στο R6 και ειναι οτι πρέπει για την πίστα, αλλά το έχω μόνο για track bike.
Φυσικά είναι πολύ φτηνή μετατροπή, αλλά χαλάει το μηχανάκι.
Με το που θα βγείς σε ανοιχτό δρόμο, ψάχνεις συνεχεια κι αλλη ταχυτητα, καίς βενζίνη χωρίς λόγο κλπ κλπ.

Είπες ότι σου φαίνεται περίεργο, είπα ότι μου αρέσει και περί ορέξεως, ξαναείπες ότι σου φαίνεται περίεργο.

Κάπου εδώ κλείνει ο διάλογος για μένα. :beer:

toyar
24/01/2020, 11:14
Έμπορο;
Χαχαχαχα

Staskw
24/01/2020, 15:00
https://www.car.gr/24969835-suzuki-gsr-600

Να και η αγγελία του τυπά..