PDA

View Full Version : Στερέωση μπίλιας λεβιέ ταχυτήτων



vaska
25/09/2019, 22:48
Κατ αρχάς να ζητήσω συγνώμη μιας και δεν αφορούν μοτο αλλά αυτοκίνητο οι συμβουλές που ζητάω, αλλά επειδηΣ εδώ είναι μαζεμένα πολλά μαστορια έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω σωστές απαντήσεις. Επίσης αν είναι σε λάθος σεξιον ας μεταφερθεί.
Το λοιπόν φιλαράκος πήρε το πρώτο του αυτοκίνητο ένα Peugeot 206 μεταχειρισμένο και τον βοηθάω σε μικρομαζεματα που χρειάζεται. Έχουμε λοιπόν το εξής θέμα. Η μπίλια που είναι στο πάνω μέρος του λεβιέ ταχυτήτων, αυτή που χουφτωνουμε για να αλλάξουμε ταχύτητα έχει ξεκολλήσει και όταν πας να αλλάξεις ταχύτητα σου μένει στο χέρι. Θέλω με κάποιον τρόπο να την στερεωσω. Να πω ότι στην φωλιά της μπίλιας βλέπω υπολείμματα κόλλας που σημαίνει ότι έχει γίνει ξανά προσπάθεια από τον προκάτοχο του αυτοκινήτου για κόλλημα αλλά δεν πέτυχε. Κανονικά έχει ένα πλαστικό σαν καποτα που μπαίνει και φοριέται πάνω στον λεβιέ και από πάνω σφηνωνει η μπίλια. Αυτή η καποτα μάλλον είναι κολλημένη πια μέσα στην φωλιά της μπίλιας και δεν γίνεται να ξεκολλήσει χωρίς να γίνει ζημιά στην μπίλια. Να αγοραστούν καινούρια καποτα και μπίλια κοστίζει κοντά στα 80 ευρωπαϊκά και ο πιτσιρικάς δεν μπορεί να τα διαθέσει τώρα. Ο λεβιές είναι γιαλιστερος μάλλον επινικελωμενος και όχι ανοξειδωτος. Σκέφτομαι να τρυπησω τον λαιμό της μπίλιας και τον λεβιέ με διαμπερή τρύπα και να ασφαλίσω με πειρο διαστολής. Το εγχείρημα έχει δυσκολίες και μάλλον πρέπει να βγει ο λεβιές και να γίνει η τρύπα σε κολωνατο σταθερό δραπανο για να επιτευχθεί σωστό κεντραρισμα. Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα πχ να αγριεψω το μεταλλικό κομμάτι του λεβιέ που φωλιαζει στην μπίλια και να χρησιμοποιήσω κάποια κάλλη εποξική 2 συστατικών; Έχετε να προτείνετε κάποια κόλλα που θα κάνει δουλειά; Όλες οι προτάσεις και οι ιδέες ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

koma72
25/09/2019, 22:58
δουλευει πολυ καλα σε αυτην την περιπτωση η παρμπριζοκολλα,παραμενει ελαστικη και ειναι απιστευτα γερη. Το εχω κανει σε λεβιε απο Saxo και ειναι αψογο. Η κολλα εποξικη μολις στεγνωσει γινεται σαν τσιμεντο και δεν μου αρεσε.Το μειονεκτημα της παρμ-κολας ειναι οτι μουντζουρωνει τα χερια για πλακα και βγαινει δυσκολα η μουτζουρα..

george.S
25/09/2019, 23:27
Επισης αντι για διαμπερής τρύπα μπορεις να κανεις εγκοπη αριστερα δεξιά στο λεβιε που έρχεται απο το σασμαν και να βαλεις ααφαλεια τυπου Π
Τις τρύπες στην μπίλια τις κάνεις σε σταθερό δραπανο και μάλλον πρέπει να τις κάνεις πρώτα για να δεις που θα κάνεις τις εγκοπες

Αν και η μπαρμπριζοκολα τα σπάει και δεν θα έχεις κανένα θεμα

stefanos
26/09/2019, 00:04
Στό δικό μου διαλύθηκε πρώτα η καπότα στο κάτω μέρος της οποίας υπήρχε αυλάκι για να δεθεί το δερμάτινο κάλυμμα που καλύπτει το λεβιέ.
Έφτιαξα άλλη με την γνωστή πλαστελίνη 2 συστατικών και με λίμα έφτιαξα το αυλάκι πολύ εύκολα.
Το θέμα όπως λες είναι ότι δεν κόλλησε στον επινικελωμένο λεβιέ.
Τώρα πρέπει να τον αγριέψει όπως λες και να χρησιμοποιήσω 2 συστατικά.
Στην περίπτωσή σου όμως δεν είμαι σίγουρος ότι θα κολλήσει με 2 συστατικών στο πλαστικό της καπότας.
Θα δοκίμαζα με μπαρμπριζόκολα που λένε τα παιδιά παραπάνω.

toyar
26/09/2019, 06:22
θα πω αυτο που ξερω απο c4 και 307 χωρις να ξερω αν ειναι ακριβως ιδια
η πλαστικη φωλια κανονικα ασφαλιζει στον λεβιε και η μπιλια αφαιρειται με δυνατη πιεση προς τα κατω και ελαφρυ στριψιμο
ισως αν κοντραρεις αξονικα το πλαστικο πιεσεις και στριψεις τη μπιλια να χωρισουν τα δυο κομματια και να τα μονταρεις μετα κανονικα
εγω σε τετοια φαση ανοιξα ελαφρα με τροχακι την ηδη φθαρμενη μπιλια πηρα το πλαστικο στο χερι το φορεσα σταθερα στον λεβιε χωρις κολλα και κουμπωσα επανω καινουρια γνησια μπιλια με 25 ευρω
ολα αυτα σε c4

vaska
26/09/2019, 08:03
θα πω αυτο που ξερω απο c4 και 307 χωρις να ξερω αν ειναι ακριβως ιδια
η πλαστικη φωλια κανονικα ασφαλιζει στον λεβιε και η μπιλια αφαιρειται με δυνατη πιεση προς τα κατω και ελαφρυ στριψιμο
ισως αν κοντραρεις αξονικα το πλαστικο πιεσεις και στριψεις τη μπιλια να χωρισουν τα δυο κομματια και να τα μονταρεις μετα κανονικα
εγω σε τετοια φαση ανοιξα ελαφρα με τροχακι την ηδη φθαρμενη μπιλια πηρα το πλαστικο στο χερι το φορεσα σταθερα στον λεβιε χωρις κολλα και κουμπωσα επανω καινουρια γνησια μπιλια με 25 ευρω
ολα αυτα σε c4
Είναι κολλημένη στην μπίλια η πλαστική καποτα από προηγούμενη προσπάθεια. Θα δοκιμάσω να την φάω με το δραπανο αλλά φοβάμαι θα ξεχειλωσει η φωλιά της μπίλιας και μετά δεν θα μαζεύεται με τπτ

toyar
26/09/2019, 08:09
Κολλημένη με κόλλα;
Το πρόβλημα που είχαν αυτά ήταν ότι πηγαίνοντας να αλλάξουν μπίλια παίρναν και τη φωλιά μαζί και μετά δεν μπορούσαν να την βγάλουν
Όπως σου είπα το μονταρισα κανονικά θυσιάζοντας την παλιά μπίλια η οποία όμως έτσι κι αλλιώς ήταν για πεταμα

borgiriadis1
26/09/2019, 08:19
Fiat Panda 2004. Το τρύπησα πέρα πέρα και έβαλα βίδα. Με απλό χειροκίνητο δράπανο. Και ειδικά το δικό μου επειδή για να μπει η όπισθεν θέλει τράβηγμα προς τα πάνω, ότι και να έβαλα δεν έπιανε. Με τη βίδα το έχω 6 χρόνια τώρα και δεν χάλασε.

Bowleno
26/09/2019, 08:53
Ρε σεις.... Βιδωτές δεν είναι κανονικά αυτές οι μπίλιες;:confused:
Στο ασεντ που είχα, έτσι ήταν και είχα αλλάξει 3 μπίλιες για λόγους άνεσης και εμφάνισης... Και στο yaris που έχω τώρα, παλιό βιδωτό είναι... Τι τρέχει;

panos_zip
26/09/2019, 08:56
Γιατί δεν παίρνετε κάτι τέτοιο?
https://www.accestories.com/gr/shop/axesouar-aytokinhtou/styling-a-diakosmisi/universal-mauros-levies-taxythton-autokinhtou-detail

Τυχαίο λινκ. Εναν παρόμοιο ειχα παλιότερα στο τότε αμαξι μου. Στερεώνεται με μικρα αλενάκια που κοντράρουν πανω στο λεβιέ.
Εναλλακτικά μπορείς να τρυπήσεις μόνο το λεβιέ που έχεις και να κανεις την ίδια δουλεια με μικρα βιδάκια.

vaska
26/09/2019, 09:32
Κολλημένη με κόλλα;
Το πρόβλημα που είχαν αυτά ήταν ότι πηγαίνοντας να αλλάξουν μπίλια παίρναν και τη φωλιά μαζί και μετά δεν μπορούσαν να την βγάλουν
Όπως σου είπα το μονταρισα κανονικά θυσιάζοντας την παλιά μπίλια η οποία όμως έτσι κι αλλιώς ήταν για πεταμα

Ναι έχουν βάλει μάλλον εποξική, είναι πέτρα.


Fiat Panda 2004. Το τρύπησα πέρα πέρα και έβαλα βίδα. Με απλό χειροκίνητο δράπανο. Και ειδικά το δικό μου επειδή για να μπει η όπισθεν θέλει τράβηγμα προς τα πάνω, ότι και να έβαλα δεν έπιανε. Με τη βίδα το έχω 6 χρόνια τώρα και δεν χάλασε.

Είναι αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή αλλά δεν ήξερα την σκληρότητα του μετάλλου. Αν το έκανες με δράπανο χειρός ίσως τα καταφέρω κι εγώ


Ρε σεις.... Βιδωτές δεν είναι κανονικά αυτές οι μπίλιες;:confused:
Στο ασεντ που είχα, έτσι ήταν και είχα αλλάξει 3 μπίλιες για λόγους άνεσης και εμφάνισης... Και στο yaris που έχω τώρα, παλιό βιδωτό είναι... Τι τρέχει;

Όχι αυτή η μ@λ@κί@ είναι όπως λέει ο Τόγιαρ


Γιατί δεν παίρνετε κάτι τέτοιο?
https://www.accestories.com/gr/shop/axesouar-aytokinhtou/styling-a-diakosmisi/universal-mauros-levies-taxythton-autokinhtou-detail

Τυχαίο λινκ. Εναν παρόμοιο ειχα παλιότερα στο τότε αμαξι μου. Στερεώνεται με μικρα αλενάκια που κοντράρουν πανω στο λεβιέ.
Εναλλακτικά μπορείς να τρυπήσεις μόνο το λεβιέ που έχεις και να κανεις την ίδια δουλεια με μικρα βιδάκια.

Έψαχνα κάτι τέτοιο είναι και ποιο όμορφο αλλά έχω χρόνια να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα. Χρήσιμο πολύ το λινκ σου

kachius
26/09/2019, 09:38
Έψαχνα κάτι τέτοιο είναι και ποιο όμορφο αλλά έχω χρόνια να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα. Χρήσιμο πολύ το λινκ σου

Δε μπορώ να δω το λινκ (βρίσκει το site πολύ επικίνδυνο το security του γραφείου :D )
αλλά και στο ebay άμα ψάξεις θα βρεις πολλά aftermarket λεβιεδάκια και για διάφορα γούστα από 10€
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l2632.R2.TR10.TRC1.A0.H1.Xpeugeot+206+gear.TRS0&_nkw=peugeot+206+gear+knob&_sacat=107059
Είχα πάρει πιο παλιά για ένα C3 με ένα 10άρικο περίπου και ήταν μια χαρά!

toyar
26/09/2019, 09:43
Τα ανατολίτικα είναι απλά βιδωτά
Οι Ευρωπαίοι κάνουν τσαχπινιες
Μάλλον κάνουν οικονομία από το σπείρωμα στον λεβιε

borgiriadis1
26/09/2019, 10:24
Αν βολέψει άλλο λεβιεδάκι ακόμα καλύτερα. Εμένα λόγο της ιδιαιτερότητας της όπισθεν δεν μπορούσα να βάλω άλλο.

vaska
26/09/2019, 10:29
Δε μπορώ να δω το λινκ (βρίσκει το site πολύ επικίνδυνο το security του γραφείου :D )
αλλά και στο ebay άμα ψάξεις θα βρεις πολλά aftermarket λεβιεδάκια και για διάφορα γούστα από 10€
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l2632.R2.TR10.TRC1.A0.H1.Xpeugeot+206+gear.TRS0&_nkw=peugeot+206+gear+knob&_sacat=107059
Είχα πάρει πιο παλιά για ένα C3 με ένα 10άρικο περίπου και ήταν μια χαρά!

Το έχω δει και αυτό το λινκ και μια χαρά μου φαίνονται. Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξουμε

toyar
26/09/2019, 10:42
Νομίζω 25 έχει το γνήσιο Ελλάδα

vaska
26/09/2019, 11:05
Νομίζω 25 έχει το γνήσιο Ελλάδα

80 μας είπαν αν θυμάμαι καλά ενώ με 9 λίρες παίρνω καπότα, μπίλια και φούσκα δερματίνης και γίνεται τσίλικο. Μάλλον εκεί θα καταλήξουμε. Περιμένω τον νέο να αποφασίσει

OldMan
26/09/2019, 11:22
Σε Rallye εχω καρφωσει παραγεμισμενο μπαλακι του τεννις..
Σε Saxo εχω τυλιξει μια πατσαβουρα γυρω απο μια πλαστική τάπα σφιγμενη εξωτερικά με ενα κομματι σαμπρελας..
(από μια παμπαλαιη Barum κοκκινη και ξηγηθηκα factory look..)

katsar
26/09/2019, 12:07
Εγώ πάντως όταν είχα βάλει αφτερμαρκετ (νεκροκεφαλή γιατί είμαι και κάγκουρας) δεν έκανα δουλειά , σε λίγους μήνες χάλασε εντελώς και μου έμενε στο χέρι .\
Την ζημιά την έκανε η ζέστη το καλοκαίρι.
Σίγουρα δεν είναι όλα έτσι αλλά παίζει αυτά τα εντελώς κινέζικα να μην είναι και πολύ ποιοτικά,είναι και που θα πέσεις .

toyar
26/09/2019, 12:30
25 γνήσιο για c4

vaska
26/09/2019, 12:31
Σε Rallye εχω καρφωσει παραγεμισμενο μπαλακι του τεννις..
Σε Saxo εχω τυλιξει μια πατσαβουρα γυρω απο μια πλαστική τάπα σφιγμενη εξωτερικά με ενα κομματι σαμπρελας..
(από μια παμπαλαιη Barum κοκκινη και ξηγηθηκα factory look..)


Θεούλης!!

telegonos
26/09/2019, 13:05
Αν η ακρη του λεβιε, εχει καταλληλη διαμετρο να φτιαχτει σπειρωμα, φτιαξε σπειρωμα, και βιδωσε ενα αφτερμαρκετ χερουλι για ιαπωνικο οχημα.

andreastwin
26/09/2019, 13:39
VASKA οπως εχεις την μπιλια στο χερι τρυπησετη οριζοντια και περιπου στο υψος τις μεσης του λεβιε εκει που φωλιαζει, κανε του σπυρωμα και περνα του σκουλικοβιδα αλεν χωνευτη μια απο δεξια, και μια απο αριστερα, .το σφίγγεις και γινεται τουμπανο.

Coyote.V
26/09/2019, 23:26
Τι στο καλό, παλεύετε με τους λεβιέδες; 8 αυτοκίνητα σε κανένα δεν είχα πρόβλημα και τα μισά ήταν στο όριο του ρημαδιού..

OldMan
27/09/2019, 10:17
Θήκες, ανταπτορες, τρυπανια, βιδολογους, κολαουζα, σκουλικοβιδες...

(πιο φτηνα ερχεται να βαλεις αυτοματο σασμαν..)

BLiTzER
27/09/2019, 10:21
Αν δεν κολλάει η μπίλια στο λεβιέ, κόλλησέ τη σε ένα δεξί γάντι (στην κάτω πλευρά) και φρόντισε να το φοράει πάντα όταν οδηγεί το αμάξι.

teogtp
27/09/2019, 10:26
Αν δεν κολλάει η μπίλια στο λεβιέ, κόλλησέ τη σε ένα δεξί γάντι (στην κάτω πλευρά) και φρόντισε να το φοράει πάντα όταν οδηγεί το αμάξι.

Δεν βολεύει ρε φίλε.
Πώς θα σκαλίζει την μύτη του ο οδηγός;

stefanos
27/09/2019, 16:53
Τι στο καλό, παλεύετε με τους λεβιέδες; 8 αυτοκίνητα σε κανένα δεν είχα πρόβλημα και τα μισά ήταν στο όριο του ρημαδιού..

Τα γαλλικά εχουν πλαστικά με προγραμματισμένο χρόνο ζωής.
Μετά αυτοκαταστρεφονται.

viper1
27/09/2019, 23:49
Δεν βολεύει ρε φίλε.
Πώς θα σκαλίζει την μύτη του ο οδηγός;

Δεν θα την σκαλίζει γιατί θα έχει ήδη μπαλάκι

vaska
28/09/2019, 08:55
Δεν βολεύει ρε φίλε.
Πώς θα σκαλίζει την μύτη του ο οδηγός;


Δεν θα την σκαλίζει γιατί θα έχει ήδη μπαλάκι

Τέρμα χαζοί και οι δύο σας χαχαχα

argiris34
28/09/2019, 15:30
Εγω σε c4 ειχα βαλει εποξικη αλλα δεν οπως ειπαν και οι προηγούμενοι, οποτε χρησιμοποιησα μια ασημενια δυο συστατικων σαν υγρο μεταλλο, που την ειχα και κανα εννιαμηνο που την εχω βαλει δεν εχει κανει κιχ, αμα θες να βρεθουμε ννα στη δωσω να κανεις δουλεια ή στειλε μου τον μικρο ενα πρωι να το φτιαξουμε μπαμ μπαμ

karateo
29/09/2019, 08:31
Αντοχής :p
http://www.autopanorama.gr/images/stories/xrisafisrally26pg.jpg

borgiriadis1
29/09/2019, 12:39
Εγω σε c4 ειχα βαλει εποξικη αλλα δεν οπως ειπαν και οι προηγούμενοι, οποτε χρησιμοποιησα μια ασημενια δυο συστατικων σαν υγρο μεταλλο, που την ειχα και κανα εννιαμηνο που την εχω βαλει δεν εχει κανει κιχ, αμα θες να βρεθουμε ννα στη δωσω να κανεις δουλεια ή στειλε μου τον μικρο ενα πρωι να το φτιαξουμε μπαμ μπαμ

Εχεις λινκ για την κολα? Θελω να φτιαξω ενα κουμπομα στο πλαστικο της μοτο αλλα οτι κ αν εβαλα μετα απο λιγο σπαει ξανα.

Tedvj23
29/09/2019, 14:37
καντε μια βολτα στο κινεζικο κατάστημα απέναντι από τον αγιο ανδρεα νοσοκομειο στον κατω οροφο εχει αξεσουάρ αυτοκινητου..

teogtp
29/09/2019, 14:56
Εναλλακτικά, κάρφωσε ένα ντιλντο στην βέργα και πες του ότι πάνω από δύο κατεβάσματα θεωρείται μ@λακια.


:tooth:

vaska
29/09/2019, 15:43
Εγω σε c4 ειχα βαλει εποξικη αλλα δεν οπως ειπαν και οι προηγούμενοι, οποτε χρησιμοποιησα μια ασημενια δυο συστατικων σαν υγρο μεταλλο, που την ειχα και κανα εννιαμηνο που την εχω βαλει δεν εχει κανει κιχ, αμα θες να βρεθουμε ννα στη δωσω να κανεις δουλεια ή στειλε μου τον μικρο ενα πρωι να το φτιαξουμε μπαμ μπαμ

Θα μιλήσουμε εντός των ημερών. Θενκς


Αντοχής :p
http://www.autopanorama.gr/images/stories/xrisafisrally26pg.jpg


Είσαι αγωνιαρης εσύ


καντε μια βολτα στο κινεζικο κατάστημα απέναντι από τον αγιο ανδρεα νοσοκομειο στον κατω οροφο εχει αξεσουάρ αυτοκινητου..

Αν δεν κάνω τίποτα με την κόλλα έχω βρει ήδη στον Τούρκο τον ebay


Εναλλακτικά, κάρφωσε ένα ντιλντο στην βέργα και πες του ότι πάνω από δύο κατεβάσματα θεωρείται μ@λακια.


:tooth:
Τι να σου πω μωρέ, ντρέπομαι για λογαριασμό σου
Χαχαχα

MAIK72
29/09/2019, 16:01
Θα μιλήσουμε εντός των ημερών. Θενκς



Ti είναι? Η συνομωσία της περματεχ?? Η ασημένια με το Υγρό μέταλ ? Ελα ρε !1!1?!?? Αποκλέιεται .. :a014:







:p

argiris34
29/09/2019, 19:17
Εχεις λινκ για την κολα? Θελω να φτιαξω ενα κουμπομα στο πλαστικο της μοτο αλλα οτι κ αν εβαλα μετα απο λιγο σπαει ξανα.
Αυριο που θα παω θα την βγαλω μια φωτο και θα την ανεβασω

argiris34
29/09/2019, 19:20
@VASKA οκ

argiris34
30/09/2019, 10:13
λοιπον την βρηκα
ειναι Saratoga - salda metalli mix δυο συστατικων, δυστυχως ουτε θυμαμαι που την βρηκα ουτε γιατι την ειχα παρει πριν απο πολλα χρονια, σιγουρα ειναι πιο ελαστικη απο εποξιδικη και γιαυτο μου εκανε δουλεια

lykourgi
30/09/2019, 17:10
Εχεις λινκ για την κολα? Θελω να φτιαξω ενα κουμπομα στο πλαστικο της μοτο αλλα οτι κ αν εβαλα μετα απο λιγο σπαει ξανα.

Δες αυτό : https://www.permatex.com/products/adhesives-sealants/epoxies/permatex-plastic-welder/

Εποξική, ειδική για πλαστικά (για τα περισσότερα, όχι για όλα) και από σοβαρή εταιρεία. Μην τρομάξεις από τη βρώμα, είναι φυσιολογικό.