PDA

View Full Version : scooter κ ντελιβεράδες ....



alexis72
27/09/2019, 22:04
κυκλοφορώ ολη την εβδομάδα σχεδόν σε ολη τήν αττική ,
κυρίως ομως 90% αθήνα κ νότια προάστια κ ηλιούπολη κ αργυρούπολη κ γλυφάδα κ βούλα κ βάρη κ βουλιαγμένη κ λαγονήσι εως και σαρωνίδα φθάνω ,
καθημερινά βλέπω δεκάδες scooter να κάνουν delivery ,κ εχω την εξής απορία ...
συμφέρει τούς ντελιβεράδες να κάνουν αυτή την δουλειά μέ ...scooter ??
κ ΔΕΝ μιλάμε για 125 η 150 κυβικά π.χ. pcx honda n-max yamaha, αλλά κ για 200 π.χ. sym η 300 π.χ. sym - sh honda - beverly η κ x-max εως κ 600 κυβικά bmw - kawasaki - honda εχω δεί να κάνουν αυτή την δουλειά δηλ. μιλάμε για αξία μηχανής πολλών χιλιάδων ευρώ ...εννοώ από θέμα φθορών - ακριβών service - μήν πέσουν κ ολοι ξέρουμε το κόστος τών περιφεριακών στα scooter κλπ κλπ ,βέβαια με οτι εχει ο κάθε ντελιβεράς προσπαθεί να βγάλει μεροκάματο ( και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κάνει ) αλλά τού μένει κάτι στην τσέπη η ολα πάνε για service - βενζίνες - βλάβες κλπ :eek:

panavour
27/09/2019, 23:03
Στα μεγαλα σκουτερ προφανως και δεν τους συμφερει ,αλλα βρεθηκαν στην αναγκη οι ανθρωποι,και απο δημαρχοι γινανε κλητηρες.Ατιμη κοινωνια που αλλους τους ανεβαζεις και αλλους τους κατεβαζεις.Στα μικρα σκουτερ σχεδον το ιδιο κοστος εχουν με παπι.Βεβαια μπορει στα νοτια κυριλε προαστια μπορει να κανουν ντελιβερυ στον Λατση ποιος ξερει.

Alexinhogr
27/09/2019, 23:08
Και παπάκι δεν συμφέρει, φταίνε τα παιδιά. Εγώ 5 χρόνια τώρα δούλεψα και δουλεύω σε μαγαζιά που χουν αυτές. Δηλαδή παλιά που δούλευα φορτηγό, θα έπρεπε να αγοράσω δικό μου; όχι, όπως έχει κουζίνα ο καθένας τους, να πάρει κ μηχανάκια.

teogtp
27/09/2019, 23:12
???????
:TILT::TILT:

o_gavros
27/09/2019, 23:17
Αλεξίνιο έπαθες λίγο αντιπρόεδρο Εδεσσαϊκού φίλος, πάρε λίγο το μηδέν και ξανασπάστα

Acacius
27/09/2019, 23:29
Έχω δει Transalp με πακέτο στην Αργυρούπολη (και σίγουρα παίζουν και μεγαλύτερα/ακριβότερα). Λογικά από ανάγκη, φθηνότερα θα του έβγαινε με αμάξι αλλά κολλάς στην κίνηση.

Όσο για την ιδιοκτησία, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν φορτηγατζήδες με δικό τους φορτηγό, καπετάνιοι με δικό τους πλοίο κλπ.

andreaspetr
28/09/2019, 02:01
410499

TsoliasGR
28/09/2019, 07:08
Κοίτα εγώ απο σκούτερ δεν ξέρω αλλά στα παπιά έχεις περίπου 8 λεπτά το χιλιόμετρο κόστος.Σέρβις και βενζίνη.

doctoras
28/09/2019, 08:44
410499

freewind με usd & διπλή εξάτμιση??wtf


αυτοί με το σκουτερ εικάζω οτι ειναι αγορασμένα απο την εκάστοτε επιχείρηση

bros400pgm
28/09/2019, 09:28
freewind με usd & διπλή εξάτμιση??wtf

Κατά βάθος pegaso ήθελε ο Αχαγιωτης, αλλά επρεπε να μπορεί να φτάσει στον προορισμό του έγκαιρα

Alexinhogr
28/09/2019, 09:34
Αλεξίνιο έπαθες λίγο αντιπρόεδρο Εδεσσαϊκού φίλος, πάρε λίγο το μηδέν και ξανασπάστα

Χάχα μπρο ήθελα να γράψω κατεβατό αλλά βαριόμουν κ προσπάθησα να τα μαζέψω.

JasonEV
28/09/2019, 09:37
410502 Στα Χανια της Κρητης

TsoliasGR
28/09/2019, 09:43
βαρκαδερο 125 είναι αυτό.Είναι τόσο αποδεκτό όσο το KAWASAKI Athlete.
Πάντως και εγώ έχω κάνει διανομή (για 2 μέρες μόνο) με Suzuki Bandit 400V επειδή το μηχανάκι 125 που είχα τότες έπρεπε να μείνει συνεργείο και έκατσε ΣΚ.

Alexinhogr
28/09/2019, 09:43
Είπε το αφεντικό θα βάλω πακέτο, αλλά επειδή δεν ξέρω αν έχει δουλειά, βάλε εσύ το δικό σου κ βλέπουμε, του είπα οκ και μετά είπα δεν το βάζω και μου είπε θα βάλει αυτός αλλά μετά του είπα ότι θα βάλω και είπε αυτός ναι θα βάλεις αλλά μετά του είπα δεν θα βάλω. Καταλάβατε; χαχαχα σε λίγο ογκουνσοτο γαυρε χάχα.

o_gavros
28/09/2019, 10:55
Κοίτα εγώ απο σκούτερ δεν ξέρω αλλά στα παπιά έχεις περίπου 8 λεπτά το χιλιόμετρο κόστος.Σέρβις και βενζίνη.

αυτό το νούμερο πως προκύπτει;

TsoliasGR
28/09/2019, 11:04
αυτό το νούμερο πως προκύπτει;

Λαδάκια κάθε 1500χλμ με κόστος αγοράς 13,5 το λίτρο (ipone synthetic)
Ελαστικά κάθε 20.000 και σαμπρέλες
Τακάκια κάθε 5.000
Μπουζί κάθε 5.000
Φερμουί κάθε 4-5.000
Αλυσιδογράναζα AFAM 35 ευρα κάθε 40.000
Ντίζες κοντέρ και γκαζιού κάθε 15.000
υγρά φρένων κάθε 20.000 η 6 μηνες
Μαστορικά για να στα περάσουν και να έχεις ενημερωμένο Bookservice
Και πρόσθεση περίπου 1 λεπτό το χιλιόμετρο για επισκευή απο τυχών πτώσεις
Μας κάνουν περίπου 4,5 λεπτά το χιλιόμτρο κόστος.Και άλλο τόσο η βενζίνα σε συνθήκες ντελίβερυ που πας γρήγορα η αλήθεια είναι.

o_gavros
28/09/2019, 11:10
Δεν πρέπει να είσαι και πολύ οφφ.
Δεν είχα κάτσει ποτέ να το υπολογίσω τόσο.
Νομίζω (κρίνοντας απο τη δική μου χρήση) ότι ίσως και να βγαίνει λίγο φτηνότερα.
Παίζει ρόλο και το μηχανάκι βεβαια.
Ντιζα στο Χ δεν έχει πειραχτεί για παράδειγμα.
οταν ειχα το καζερ, ο δεξής μου δείκτης είχε σκληρύνει σαν τεχνίτη πέτρας απο το πόσο συχνά πήγαινα με κομμένη ντίζα τυλιγμένη στο δάχτυλο για γκάζι.

TsoliasGR
28/09/2019, 11:13
Δεν πρέπει να είσαι και πολύ οφφ.
Δεν είχα κάτσει ποτέ να το υπολογίσω τόσο.
Νομίζω (κρίνοντας απο τη δική μου χρήση) ότι ίσως και να βγαίνει λίγο φτηνότερα.
Παίζει ρόλο και το μηχανάκι βεβαια.
Ντιζα στο Χ δεν έχει πειραχτεί για παράδειγμα.
οταν ειχα το καζερ, ο δεξής μου δείκτης είχε σκληρύνει σαν τεχνίτη πέτρας απο το πόσο συχνά πήγαινα με κομμένη ντίζα τυλιγμένη στο δάχτυλο για γκάζι.

Κοίτα θα σου παραθέσω όπως το είχα βγάλει Δεκέμβρη του 18 στο άλλο θρεντ στην εγκύκλιο για τους ντελιβεράδες ακριβώς όμως....

TsoliasGR
28/09/2019, 11:14
Η κουβέντα πήγε αλλού απο κει που την άφησα και χάθηκα.Για πε τι πιστοποίηση θέλει;Το χαρτί υγειονομικού;Ξέρεις τώρα...Γνωστά/άγνωστα, η πιάτσα βουίζει....
Και εδώ κάνετε λάθος όλοι.Το θέμα είναι πόσα λεφτά βγάζει ένας ντελιβεράς.Γιατί;Πάμε να δούμε το γιατί....
Άν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα όσα κάποιοι θα ήθελαν, τότε απλά θα βρίσκαν τρόπο να φορολογήσουν και τα φιλοδορήματα.
Αν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα, δεν θα γκρινιάζαν οι ντελιβεράδες και θα ήταν σε φάση...έλα ρε έσπασε το μοτέρι; κλάιν αύριο συνεργείο πάμε ανακατασκευή!Και μέχρι να φτιάξουμε το yamaha crypton X μας,θα βγάλουμε το εφεδρικό μηχανάκι απο το γκαράζ να κάνουμε το μεροκάματο η αμα λάχει θα πούμε στο αφεντικό ξέρεις δεν έρχομαι για δουλειά σήμερα θα μαι συνεργείο χωρίς άνχος.Δόγμα Θεσσαλονίκης:Χαλαρά! (πλάκα πλάκα πόσο τους ζηλεύω για αυτό;)
Αν έπαιρνε ο ντελιβεράς τόσα δεν θα είχε άνχος πότε θα του πεταχτεί ο μακακας/μεθυσμένος/μαστουρωμένος/αφηρημένος/ κτλπ κλτπ (να βάλουμε και το θυληκό γένος) να τον σκοτώσει επειδή δεν πρόσεχε.
Δεν θα ασχολιόταν απλά κανένας με το να φτιάξει ένα νομοσχέδιο που θα εξασφαλήσει στον διανομέα κάποια βασικά.Που σε τελική ανάλυση...αμα εσύ είσαι τρελός και γουστάρεις με την βροχή να φοράς κοντομάνικο δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ΚΑΝΕΝΑΣ να φοράς κάτι άλλο.Ο διανομέας πρέπει να μεριμνά Ο ΙΔΙΟΣ για την ασφάλεια του και να μην περιμένει απο κανένα άλλο (και γενικά ο αναβάτης έτσι;Μην ξεχνιώμαστε).Ίσως είμαι ο μόνος διανομέας που στην βροχή φοράει ΚΑΙ επικαλαμίδες (εντούρο αλλά δεν έχει να λέει....)
Και να τελειώσω με τα περι τιπς κτλπ κτλπ και να πιάσουμε ουσία ισχύει αυτό που προείπα.
Σήμερα έφυγα στο 5ωρο με 4,8 ευρώ + 20 το ημερομίσθιο.Με μέσο όρο 15-20 ευρώ.Γιατί;Γιατί πήγα λίγες παραγγελίες (21) επειδή ήταν οι πιο πολλές μακρυνές....και πληρωμένες (aka e-food/deliveras/θελω σουβλακι/όποια ηλεκτρονική πλατφόρμα).
Τα έξοδα μου?2,8 βενζίνη + χχχ για σέρβις (λάστιχα/τακάκια/λάδια κτλπ) +2 ευρώ ένας καφές +4,1 τα τσιγάρα.Ναι πήγα λεφτά στο σπίτι.Αλλά μέχρι να φτάσω σπίτι δεν ήξερα (όπως και κάθε μέρα) ΑΝ θα φτάσω σπίτι.Να μην πιάσουμε και τα υπόλοιπα (οδικό δίκτυο,κρύο κτλπ
Αυτό όμως που είναι η ουσία της συζήτησης είναι το νομοσχέδιο.
Καλό σαν σκέψη,αλλά ΔΕΝ έχεις μηχανισμούς να το εφαρμόσεις.Πιο καλά να θέσεις ως βάση του νομοθετήματος μια ελάχιστη ωριαία αποζημιώση για τον εργαζόμενο με/χωρις δικό του όχημα,να αναγκάσεις το κατάστημα να πληρώνει τις βενζίνες και τα σέρβις και μετά μπορείς αν θές να υποχρεώσεις να έχει εταιρικό όχημα.
Θα μου πείς ρε μεγάλε πως γίνεται όλο αυτό; Είναι ανέφικτο...Όχι κύριοι.Εφικτό είναι.Είμαι υποχρεομένος σαν επαγγελματίας οδηγός να έχω το όχημα μου ΠΛΗΡΩΣ και ΚΑΛΩΣ λειτουργικό;Είμαι.Άρα συμπεριλαμβάνεται το οτι θα δουλεύει και το κοντέρ μου ναι;
Κουφό;Υπομονή!
Έχουμε και λέμε λοιπόν...
Λόγω φύσης εργασίας χρειαζόμαστε κάθε 1.000 χλμ λάδια (ένας μέσος όρος στην Αθήνα με λάδια συνεργείου 15-20 ευρώ η αλλαγή χωρίς φίλτρο αν έχεις μηχανάκι που έχει φίλτρο -βλέπε πχ kazer)
Kάθε 2.000 χλμ τεχνικός προληπτικός έλενχος στο όχημα (κόστος περίπου 10 ευρώ)
Κάθε 6.000 χλμ μικρό σέρβις σε παπί (περίπου 50 ευρώ)
Κάθε 12.000 χλμ μεγάλο σέρβις που εδώ ειναι το μικρό σέρβις και άλλα 50 ευρώ τακάκια/φερμουί αντικατάσταση τυχόν υγρών φρένων,καθαρισμός εμβόλων δαγκάνας/φωλέας φερμουί απο γρέζια.
Κάθε 30.000 αλυσιδογράναζα (να βάλουμε καλά για να κρατήσουν ας πούμε AFAM) 50 ευρώ με κόστος εργασίας.
Και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι...λόγω ώρας....
Αυτά μεταφράζονται....
0,0016 ευρώ ανα χιλιόμετρο για αλυσιδογράναζα
0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μεγάλο σέρβις (x2 για τις 30.000)
0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μικρό σέρβις (x3 για τις 30.000)
0,0050 ευρώ ανα χιλιόμετρο για τυπικό έλενχο (x10 για τις 30.000)
0,0200 ευρώ ανα χιλιόμετρο για λάδια (x15 για τις 30.000)
Άρα έχουμε 0,04 ευρώ κόστος ανα χιλιόμετρο χωρίς να έχω υπολογίσει μέσα λάστιχα γιατί δεν ξέρω....Αλλά εάν υποθέσουμε οτι πάντα λόγω εργασίας θέλουμε κάθε 30.000 χλμ ένα ζευγάρι λάστιχα (της προκοπής) με κόστος μέσο όρο 75 ευρώ έχουμε κόστος 0,0025 έξτρα.
Άρα πρέπει να μου δίνει εμένα για σέρβις 0.042 στο χιλιόμετρο.Με 150-180 χιλιόμετρα την μέρα πόσο;Ας πούμε οτι στα 150χλμ την μέρα είναι 6,37 ευρώ το σέρβις.Και για εμένα...+1 ευρώ ημερησίως για έκτακτες φθορές πχ ντίζες/ατέρμονες/πλαστικά απο πτώσεις που προκλήθηκαν στην εργασία,λάμπες κτλπ.Και για να τα στρογγυλέψουμε...Ας πούμε 7 ευρώ αποζημίωση στα 150 χιλιόμετρα.0,046 ανα χιλιόμετρο.Εκεί εγώ είμαι ικανοποιημένος.Για αρχή.
Εάν δουλεύει το κοντέρ μου μπορώ να διεκδικήσω αυτά τα λεφτά.
Τράβα να το πείς στους ιδιοκτήτες....Η στον νομοθέτη...
Ελπίζω να διαβάζει τουλάχιστον κανας υψηλόβαθμος πολιτικός μπας και....Αλλά δεν το βλέπω...

Δεν χώραγε στο πάνω και αναγκαστικά διπλοπόσταρα.Και βάλε και 4 ευρώ βενζίνη... 0,04 ευρώ το χιλιόμετρο (στα 100 χιλιόμετρα περίπου 2,5 λίτρα με χτεσινές τιμές απλή αμόλυβδη στα 1,63)

o_gavros
28/09/2019, 11:20
σε πιστεψα απο το πρώτο ρε τρελέ, δεν χρειαζόταν το μακρυνάρι :D

TsoliasGR
28/09/2019, 11:24
σε πιστεψα απο το πρώτο ρε τρελέ, δεν χρειαζόταν το μακρυνάρι :D

Μπα αντιγραφή/επικόληση έκανα δεν ήταν κόπος.Αλλά έχω την εντύπωση οτι κάτι ξεχνάω και στο μακρυνάρι....

gior-gos
28/09/2019, 11:30
οταν ειχα το καζερ, ο δεξής μου δείκτης είχε σκληρύνει σαν τεχνίτη πέτρας απο το πόσο συχνά πήγαινα με κομμένη ντίζα τυλιγμένη στο δάχτυλο για γκάζι.

Θεός! :bawl::bawl::bawl:

:beer:

o_gavros
28/09/2019, 11:34
αυτά γίνκαν Γιώργο!
πάενε η αγιαστούρα γόνατο με το γαμήδι.
η χειρότερη μου ήταν μια φορά που μου κόπηκε κάπου στο Ψυχικό/Φιλοθέη και γύρισα λιμάνι ψαρεύοντας τη γαμωντίζα. Σκεφτόμουν ότι ε του πούστη τωρα θα μου κοπεί και το δάχτυλο...:lol:

TsoliasGR
28/09/2019, 11:35
Δεν πρέπει να είσαι και πολύ οφφ.
Δεν είχα κάτσει ποτέ να το υπολογίσω τόσο.
Νομίζω (κρίνοντας απο τη δική μου χρήση) ότι ίσως και να βγαίνει λίγο φτηνότερα.
Παίζει ρόλο και το μηχανάκι βεβαια.
Ντιζα στο Χ δεν έχει πειραχτεί για παράδειγμα.
οταν ειχα το καζερ, ο δεξής μου δείκτης είχε σκληρύνει σαν τεχνίτη πέτρας απο το πόσο συχνά πήγαινα με κομμένη ντίζα τυλιγμένη στο δάχτυλο για γκάζι.

Ναι.Εναλακτικά μπορείς να κάνεις μόνο αλλαγες λάδια μια φορά στις 15 μέρες και τακάκια όποτε...και λάστιχα μια στην διετία.Όπως κάνουν οι πιο πολλοί ντελιβεράδες που ξέρω.
Στο καζεράκι βάζεις ιμιτασιόν σκριπ και ηρεμείς οριστικά ή τρώς με λίμα το απο μέσα την γωνίτσα και πάλι ηρεμείς.Κάτσε γιατί ένας στην δουλεία πήρε καζερακι προχτές και δεν με πιστεύει για την ντίζα οπότε περιμένω πότε θα του κοπεί να του την φτιάξω.Έχω πάρει άλλη καβάτζα και τον περιμένω στην γωνία χεχε!
Βενζίνη ε αμα τρώμε τα φαί μας και ο καρπός έχει και μια τάση να ακολουθεί την βαρύτητα....
Χτεσινή κατανάλωση με το CryptonX....Κρίνε μόνος σου...Όπου λέει null δεν είχα φτιάξει ακόμα τον ατέρμονα....
410504
Και ναι....Κρατάω και βιβλία βενζίνης ΚΑΙ για το Crypton και για όλα τα οχήματα μου....Ψείρας λέμε! :rolleyes:

νεοσσός
28/09/2019, 11:36
Πάντως στις καλές εταιρείες που αποζημιώνουν σωστά τον εργαζόμενο, όταν χρησιμοποιεί αμάξι για δουλειά της εταιρείας, δίνουν 0,22€/km, τα οποία συμπεριλαμβάνουν καύσιμα, φθορά και απαξίωση του οχήματος, λόγω χρήσης. Τα διόδια & τα έξοδα χώρου στάθμευσης πληρώνονται επιπλέον, προσκομίζοντας αντίστοιχες αποδείξεις.

Η στρέβλωση της αγοράς οφείλεται στο γεγονός ότι ο εργοδότης μπορεί να βρει καλούς εργαζόμενους με μικρότερες απαιτήσεις. Οπότε παρακάμπτονται ακόμα και θεσμικές υποχρεώσεις. Έχω ακούσει περιπτώσεις να λένε ότι οι αποδοχές του εργαζόμενου είναι σχεδόν όσα τα έξοδα μετακίνησης και συντήρησης του αυτοκινήτου του.

gior-gos
28/09/2019, 11:43
Νομίζω έχει να κάνει και με το πόσα βγάζει ένας ντιλιβερας. Στη γειτονιά μου, είναι ένας που δουλεύει πρωί-βράδυ ντιλιβερι (σε 2 μαγαζιά). Κάθε χρόνο αγόραζε καινούριο το sh150 (προφανώς, έδινε το "παλιό" - που δεν είχε προλάβει ακόμα να παλιώσει- έβαζε την διαφορά-και έπαιρνε το καινουριο). Φέτος πήρε sh300 :smokin:

o_gavros
28/09/2019, 11:52
βγάζουν ωραιότατα ναρκωτικούλια για σας τους οσιντάκηδες πάντως :p

MAIK72
28/09/2019, 12:44
Νομίζω έχει να κάνει και με το πόσα βγάζει ένας ντιλιβερας. Στη γειτονιά μου, είναι ένας που δουλεύει πρωί-βράδυ ντιλιβερι (σε 2 μαγαζιά). Κάθε χρόνο αγόραζε καινούριο το sh150 (προφανώς, έδινε το "παλιό" - που δεν είχε προλάβει ακόμα να παλιώσει- έβαζε την διαφορά-και έπαιρνε το καινουριο). Φέτος πήρε sh300 :smokin:

Μάλλον με τα χλμ και τις αποστάσεις που πρέπει να κάνει ή ακόμα και την περιοχή . Αν κάποιος φθάνει μέχρι την Σαρωνίδα δεν μπορείς να βγαίνεις καθημερινά Ποσειδώνος Βουλιαγμένης και Αθηνών Σουνίου με παπί.

@alexis72 Την επόμενη φορά που θα πετύχεις σκούτερ σε αυτήν την περιοχές ρώτα και το κόστος συντήρησης αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι και θέμα νοοτροπίας.
Δεν μπορεί πχ να παραδώσει κάποιος στον Αστέρα Βουλιαγμένης τα σουβλάκια με το κατσεαρ του.Δεν θα τα πάρεi καν ο άνθρωπος που περιμένει. Θα σιχαθέι :bawl:

gior-gos
28/09/2019, 13:01
Μάλλον με τα χλμ και τις αποστάσεις που πρέπει να κάνει ή ακόμα και την περιοχή . Αν κάποιος φθάνει μέχρι την Σαρωνίδα δεν μπορείς να βγαίνεις καθημερινά Ποσειδώνος Βουλιαγμένης και Αθηνών Σουνίου με παπί.

Σαφώς έχει να κάνει και με τις αποστάσεις, αλλά έχει να κάνει και με το πόσο θέλει και μπορεί ο ντελιβεράς να κάνει τη ζωή του και τη δουλειά του πιο εύκολη. Πχ ο συγκεκριμένος που αναφέρθηκα της γειτονιάς μου έχει βάλει ποδιά για τα πόδια, γάντια ενσωματωμένα στα γκριπ, ανεμοθώρακα και πιθανότατα έχει και θερμαινόμενα γκριπ. Επίσης φοράει και καλό αδιάβροχο. Ολ αυτά κοστίζουν, και, για να μπορέσει να τα επενδύσει - φαντάζομαι - ότι βγάζει και καλό μεροκάματο. Δεν συγκρίνεται όμως η άνεση και η ασφάλειά του με κάποιον που χρησιμοποιεί ένα στεγνό παπί και φοραει νιτσεράδα των 10€.

νεοσσός
28/09/2019, 13:10
Αν κάποιος περνάει 8-10 ώρες τη μέρα σε ένα όχημα, είναι λογικό να επενδύσει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων του για την ασφάλειά του και την άνεσή του, έχοντας το κατάλληλο όχημα σε καλή κατάσταση και αγοράζοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό. Το παράξενο είναι το αντίθετο που κάνουν κάποιοι άλλοι: Ανέχονται κακές συνθήκες στη δουλειά τους και όλα τα χρήματα πάνε σε ένα όχημα που το χρησιμοποιούν 4 φορές το μήνα.

Αντίστοιχη συζήτηση είχα με συναδέλφους στο γραφείο, όταν με είχαν δει πριν πολλά χρόνια να αναβαθμίζω με δικά μου έξοδα τον υπολογιστή του γραφείου, επειδή η τότε εταιρεία είχε μεγάλη γραφειοκρατία και αργούσε να υλοποιήσει την αιτηθείσα αναβάθμιση. Θα εστιάσεις περισσότερο στον υπολογιστή που είσαι 8 ώρες στη μέρα ή στον οικιακό που θα χρησιμοποιήσεις σαφώς λιγότερο; Εννοείται ότι οι εταιρείες έχουν την ευθύνη να μας παρέχουν τον εξοπλισμό που χρειάζεται, αλλά όταν αυτό δε γίνεται, σαφώς και θα μεριμνήσουμε οι ίδιοι για την ασφάλεια, την υγεία και την άνεσή μας, ώστε η καθημερινή εργασία να γίνει πιο ευχάριστη.

STF
28/09/2019, 13:20
Πάντως στις καλές εταιρείες που αποζημιώνουν σωστά τον εργαζόμενο, όταν χρησιμοποιεί αμάξι για δουλειά της εταιρείας, δίνουν 0,22€/km, τα οποία συμπεριλαμβάνουν καύσιμα, φθορά και απαξίωση του οχήματος, λόγω χρήσης. Τα διόδια & τα έξοδα χώρου στάθμευσης πληρώνονται επιπλέον, προσκομίζοντας αντίστοιχες αποδείξεις.

Η στρέβλωση της αγοράς οφείλεται στο γεγονός ότι ο εργοδότης μπορεί να βρει καλούς εργαζόμενους με μικρότερες απαιτήσεις. Οπότε παρακάμπτονται ακόμα και θεσμικές υποχρεώσεις. Έχω ακούσει περιπτώσεις να λένε ότι οι αποδοχές του εργαζόμενου είναι σχεδόν όσα τα έξοδα μετακίνησης και συντήρησης του αυτοκινήτου του.

Από ότι βλέπω -μετά λύπης μου- οι συνάδελφοι (μέλη του forum) δεν μπορούν να ενστερνιστούν τις απόψεις σου.

Όλα τα σχόλια και οι απαντήσεις προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν γιατί ένας εργαζόμενος μπορεί να έχει ένα καλύτερο, μικρότερο ή μεγαλύτερο δίκυκλο προκειμένου να κάνει τη δουλειά του εργοδότη του αλλά με δικά του έξοδα.
Διάβασα ακόμα και περί του "αναλόγως τι οικονομάει" ο ντελιβεράς και διάφορα άλλα χαριτωμένα (λες και αν οικονομάει ο ντελιβεράς δεν οικονομάει αναλόγως η επιχείρηση). Διάβασα και το παράδειγμα ότι κάποιοι βάζουν το δικό τους φορτηγό για να δουλέψουν.
Επίσης διάβασα και την σωστά υπολογισμένη ανάλυση του κόστους, φαινομενικά μικρή: 8 λεπτά του ευρώ ανά χιλιόμετρο. Αλλά δε διάβασα αν είναι σωστό να τη πληρώνει ο ντελιβεράς ή ο επιχειρηματίας.

Δε θα τα αναλύσω... Είναι λυπηρό πάντως ότι έχουν γίνει αποδεκτά ως θεμιτά όλα αυτά!

BLiTzER
28/09/2019, 13:22
Αντίστοιχη συζήτηση είχα με συναδέλφους στο γραφείο, όταν με είχαν δει πριν πολλά χρόνια να αναβαθμίζω με δικά μου έξοδα τον υπολογιστή του γραφείου, επειδή η τότε εταιρεία είχε μεγάλη γραφειοκρατία και αργούσε να υλοποιήσει την αιτηθείσα αναβάθμιση. Θα εστιάσεις περισσότερο στον υπολογιστή που είσαι 8 ώρες στη μέρα ή στον οικιακό που θα χρησιμοποιήσεις σαφώς λιγότερο;

Υπάλληλος του μήνα. Σίγουρα είσαι το όνειρο κάθε εργοδότη!


Είναι λυπηρό πάντως ότι έχουν γίνει αποδεκτά ως θεμιτά όλα αυτά!

Αυτό ακριβώς.

νεοσσός
28/09/2019, 13:33
Αν ο εργοδότης σου δε μεριμνά για κάποια ζητήματα που θεωρείς σημαντικά, παρόλο που έχεις αιτηθεί σχετικά, τότε σεβόμενος τον εαυτό σου πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Μία είναι να βρεις άλλον εργοδότη, που να εξασφαλίζει όσα θεωρείς σημαντικά και παράλληλα να προσφέρει καλές αποδοχές.

Αν όμως αποφασίσεις να παραμείνεις στο συγκεκριμένο χώρο εργασίας, επειδή εκτιμάς κάποια θετικά που έχει, τότε καλό είναι να βελτιώσεις τις συνθήκες όσο περνάει από το χέρι σου, αφού εκεί περνάς το μεγαλύτερο ενεργό κομμάτι της ζωής σου. Ένας επαγγελματίας οδηγός είναι λογικό να φροντίζει περισσότερο για το επαγγελματικό του όχημα, παρά για το Ι.Χ. του, διότι μέσα ή πάνω σε αυτό περνάει το μεγαλύτερο και ίσως δυσκολότερο τμήμα της ημέρας του.

BLiTzER
28/09/2019, 13:34
Ναι οκ, αλλά μετά μην παραπονιέστε όταν σας ζητάνε να πέσετε στα 4. Εσείς δημιουργήσατε τις συνθήκες γι'αυτό.

MAIK72
28/09/2019, 13:40
Σαφώς έχει να κάνει και με τις αποστάσεις, αλλά έχει να κάνει και με το πόσο θέλει και μπορεί ο ντελιβεράς να κάνει τη ζωή του και τη δουλειά του πιο εύκολη. Πχ ο συγκεκριμένος που αναφέρθηκα της γειτονιάς μου έχει βάλει ποδιά για τα πόδια, γάντια ενσωματωμένα στα γκριπ, ανεμοθώρακα και πιθανότατα έχει και θερμαινόμενα γκριπ. Επίσης φοράει και καλό αδιάβροχο. Ολ αυτά κοστίζουν, και, για να μπορέσει να τα επενδύσει - φαντάζομαι - ότι βγάζει και καλό μεροκάματο. Δεν συγκρίνεται όμως η άνεση και η ασφάλειά του με κάποιον που χρησιμοποιεί ένα στεγνό παπί και φοραει νιτσεράδα των 10€.

Θα παραμείνω στο sh όπου συνάδελφος το είχε 4 χρόνια μέχρι να τα αλλάξει στην αντιπροσωπεία με το νεότερο μοντέλο και το κοντέρ του είχε τερματίσει τουλάχιστον 2 φορές. Το μηχανάκι ήθελε ένα τεράστιο κόστος για να το επισκευάσει.Την επόμενη φορά ρώτα τον ,ευθαρσώς θα έλεγα... ,κάτω από ποιο σκεπτικό αλλάζει μηχανάκι κάθε χρόνο και πόσα βγάζει. Μπορεί να κάνω αυτή την δουλειά αλλά κάποιοι συνάδελφοι φθάνουν σε σημείο υπερβολής. Μπορεί και όχι αν τερματίζει το κοντέρ μεσα σε 1 χρόνο και πρέπει να ξοδέψει άλλα 400 για να το μαζέψει

νεοσσός
28/09/2019, 13:41
Ναι οκ, αλλά μετά μην παραπονιέστε όταν σας ζητάνε να πέσετε στα 4.
Προσπαθείς να θέτεις όρια.

Απαντάω, διότι έχω κάνει πολλές φορές τέτοιες συζητήσεις με συναδέλφους και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι οι απόψεις μου φαντάζουν αιρετικές. Προσωπικά όμως έχω δει ότι με έχουν βοηθήσει να απολαμβάνω ενίοτε τη δουλειά μου, αντί να βλαστημάω όπως άλλοι. Άλλοι τρέχουν να ξεσκάσουν για να ξεχάσουν τη δουλειά τους, που αντιμετωπίζουν μοιρολατρικά, τη στιγμή που άκουσα πρόσφατα: "Εσύ δεν έχεις ανάγκη, αφού σε γεμίζει η εργασία σου." Το θέμα είναι όμως πόσο το προσπαθώ αυτό και τι συμβιβασμούς έχω κάνει, ώστε το 8ωρο να είναι κάποιες φορές ευχάριστο. Πώς θα βγει διαφορετικά η ζωή, μόνο με τα σαββατοκύριακα και τις διακοπές; Δε εννοώ ότι τα πάντα είναι ρόδινα, αλλά το παλεύεις όσο μπορείς, ώστε να το πετυχαίνεις πού και πού.

BLiTzER
28/09/2019, 13:44
Προσπαθείς να θέτεις όρια.

Απαντάω, διότι έχω κάνει πολλές φορές τέτοιες συζητήσεις με συναδέλφους και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι οι απόψεις μου φαντάζουν αιρετικές. Προσωπικά όμως έχω δει ότι με έχουν βοηθήσει να απολαμβάνω ενίοτε τη δουλειά μου, αντί να βλαστημάω όπως άλλοι. Άλλοι τρέχουν να ξεσκάσουν για να ξεχάσουν τη δουλειά τους, που αντιμετωπίζουν μοιρολατρικά, τη στιγμή που άκουσα πρόσφατα: "Εσύ δεν έχεις ανάγκη, αφού σε γεμίζει η εργασία σου." Το θέμα είναι όμως πόσο το προσπαθώ αυτό και τι συμβιβασμούς έχω κάνει, ώστε το 8ωρο να είναι κάποιες φορές ευχάριστο. Πώς θα βγει διαφορετικά η ζωή, μόνο με τα σαββατοκύριακα και τις διακοπές; Δε εννοώ ότι τα πάντα είναι ρόδινα, αλλά το παλεύεις όσο μπορείς, ώστε να το πετυχαίνεις πού και πού.

Όταν "σε γεμίζει η δουλειά σου" επειδή ΕΣΥ καταβάλλεις όλη την προσπάθεια, καταλαβαίνεις ότι δε σε γεμίζει η δουλειά σου, αλλά εσύ τη γεμίζεις. Έχεις χάσει την μπάλα, λυπάμαι που στο λέω, αλλά πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης, γιατί πάντα θα σε εκμεταλλεύονται. Πάντα. Και - πιθανότατα - όχι μόνο επαγγελματικά.

Εντελώς φιλικά και με το δικό σου καλό μόνο στο μυαλό μου.

PaNick67
28/09/2019, 13:44
Αν ο εργοδότης σου δε μεριμνά για κάποια ζητήματα που θεωρείς σημαντικά, παρόλο που έχεις αιτηθεί σχετικά, τότε σεβόμενος τον εαυτό σου πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Μία είναι να βρεις άλλον εργοδότη, που να εξασφαλίζει όσα θεωρείς σημαντικά και παράλληλα να προσφέρει καλές αποδοχές.

Αν όμως αποφασίσεις να παραμείνεις στο συγκεκριμένο χώρο εργασίας, επειδή εκτιμάς κάποια θετικά που έχει, τότε καλό είναι να βελτιώσεις τις συνθήκες όσο περνάει από το χέρι σου, αφού εκεί περνάς το μεγαλύτερο ενεργό κομμάτι της ζωής σου. Ένας επαγγελματίας οδηγός είναι λογικό να φροντίζει περισσότερο για το επαγγελματικό του όχημα, παρά για το Ι.Χ. του.

Oχι αδερφε, εισαι λαθος, πολυ λαθος. Ο εργοδοτης σου δινει δουλεια και τα εργαλεια να την κανεις για να εχει κερδος. Αν τα εργαλεια ειναι προβληματικα, το ιδιο θα ειναι και η δουλεια σου αλλα αν αυτος ειναι ενταξει με αυτο εσυ το μονο που θα κανεις ειναι να του τονισεις την ανεπαρκεια των εργαλειων που σου εδωσε. Τελος. Απο εκει και μετα ειναι στην διακριτικη του ευχερεια να κανει αυτο που νομιζει. Απατασαι αν νομιζεις οτι ο εργοδοτης δν γνωριζει ποσο αποδοτικα ειναι τα εργαλεια δουλειας που σου δινει ;)

ΔΕΝ εισαι συνεταιρος, ΔΕΝ εισαι μετοχος.

o_gavros
28/09/2019, 13:59
Από ότι βλέπω -μετά λύπης μου- οι συνάδελφοι (μέλη του forum) δεν μπορούν να ενστερνιστούν τις απόψεις σου.

Όλα τα σχόλια και οι απαντήσεις προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν γιατί ένας εργαζόμενος μπορεί να έχει ένα καλύτερο, μικρότερο ή μεγαλύτερο δίκυκλο προκειμένου να κάνει τη δουλειά του εργοδότη του αλλά με δικά του έξοδα.
Διάβασα ακόμα και περί του "αναλόγως τι οικονομάει" ο ντελιβεράς και διάφορα άλλα χαριτωμένα (λες και αν οικονομάει ο ντελιβεράς δεν οικονομάει αναλόγως η επιχείρηση). Διάβασα και το παράδειγμα ότι κάποιοι βάζουν το δικό τους φορτηγό για να δουλέψουν.
Επίσης διάβασα και την σωστά υπολογισμένη ανάλυση του κόστους, φαινομενικά μικρή: 8 λεπτά του ευρώ ανά χιλιόμετρο. Αλλά δε διάβασα αν είναι σωστό να τη πληρώνει ο ντελιβεράς ή ο επιχειρηματίας.

Δε θα τα αναλύσω... Είναι λυπηρό πάντως ότι έχουν γίνει αποδεκτά ως θεμιτά όλα αυτά!

Θα σε παραπέμψω στο θρεντ για την νεα εγκύκλιο για τους ντελιβεράδες όπου έγινε σαφως εκτενέστερη και -οντοπικ- συζητηση για αυτα που μετα λύπης διαπιστώνεις (με άλμα λογικής, αν με ρωτάς).

Νεοσσε ενω γίνεται κατανοητό το πνεύμα σου, οι δυο που σου απάντησαν απο κάτω έχουν απόλυτο δίκιο.Ψάξου λίγο.

STF
28/09/2019, 14:22
Θα σε παραπέμψω στο θρεντ για την νεα εγκύκλιο για τους ντελιβεράδες όπου έγινε σαφως εκτενέστερη και -οντοπικ- συζητηση για αυτα που μετα λύπης διαπιστώνεις (με άλμα λογικής, αν με ρωτάς).

Νεοσσε ενω γίνεται κατανοητό το πνεύμα σου, οι δυο που σου απάντησαν απο κάτω έχουν απόλυτο δίκιο.Ψάξου λίγο.

Όπως ήδη έγραψα... δε θα το αναλύσω (για να μείνουμε οντοπικ).

gior-gos
28/09/2019, 15:21
Αντίστοιχη συζήτηση είχα με συναδέλφους στο γραφείο, όταν με είχαν δει πριν πολλά χρόνια να αναβαθμίζω με μου έξοδα τον υπολογιστή του γραφείου, επειδή η τότε εταιρεία είχε μεγάλη γραφειοκρατία και αργούσε να υλοποιήσει την αιτηθείσα αναβάθμιση.

:lol: νταξει, το παρακανες· εκτός κι αν έκανες την αναβάθμιση με δικά σου "περισσευουμενα" υλικά.


Από ότι βλέπω -μετά λύπης μου- οι συνάδελφοι (μέλη του forum) δεν μπορούν να ενστερνιστούν τις απόψεις σου.

Όλα τα σχόλια και οι απαντήσεις προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν γιατί ένας εργαζόμενος μπορεί να έχει ένα καλύτερο, μικρότερο ή μεγαλύτερο δίκυκλο προκειμένου να κάνει τη δουλειά του εργοδότη του αλλά με δικά του έξοδα.
Διάβασα ακόμα και περί του "αναλόγως τι οικονομάει" ο ντελιβεράς και διάφορα άλλα χαριτωμένα (λες και αν οικονομάει ο ντελιβεράς δεν οικονομάει αναλόγως η επιχείρηση). Διάβασα και το παράδειγμα ότι κάποιοι βάζουν το δικό τους φορτηγό για να δουλέψουν.
Επίσης διάβασα και την σωστά υπολογισμένη ανάλυση του κόστους, φαινομενικά μικρή: 8 λεπτά του ευρώ ανά χιλιόμετρο. Αλλά δε διάβασα αν είναι σωστό να τη πληρώνει ο ντελιβεράς ή ο επιχειρηματίας.

Δε θα τα αναλύσω... Είναι λυπηρό πάντως ότι έχουν γίνει αποδεκτά ως θεμιτά όλα αυτά!

Μιλάμε βάσει πραγματικότητας ή όχι; Αν η πραγματικότητα είναι δίκαιη ή άδικη, σωστή ή λάθος, προφανώς και είναι λάθος κι άδικη. Το αν/πως θ αλλάξει ο κόσμος είναι μιά τεράστια (άλλη) κουβέντα που δεν αφορά μόνο τους ντελιβεράδες και τα μηχανάκια. Αλλά.. η κουβέντα γίνεται για τους ντιλιβεραδες και τα μηχανάκια μέσα στην σημερινή ωμή πραγματικότητα :).


Θα παραμείνω στο sh όπου συνάδελφος το είχε 4 χρόνια μέχρι να τα αλλάξει στην αντιπροσωπεία με το νεότερο μοντέλο και το κοντέρ του είχε τερματίσει τουλάχιστον 2 φορές. Το μηχανάκι ήθελε ένα τεράστιο κόστος για να το επισκευάσει.Την επόμενη φορά ρώτα τον ,ευθαρσώς θα έλεγα... ,κάτω από ποιο σκεπτικό αλλάζει μηχανάκι κάθε χρόνο και πόσα βγάζει. Μπορεί να κάνω αυτή την δουλειά αλλά κάποιοι συνάδελφοι φθάνουν σε σημείο υπερβολής. Μπορεί και όχι αν τερματίζει το κοντέρ μεσα σε 1 χρόνο και πρέπει να ξοδέψει άλλα 400 για να το μαζέψει

Κι εγώ θεωρώ υπερβολή κάθε χρόνο καινούργιο SH. Από ότι καταλαβαίνω, ο συγκεκριμένος το κάνει για την κάυλα του, κι όχι τόσο για τη δουλειά.

MAIK72
28/09/2019, 15:41
Από ότι καταλαβαίνω, ο συγκεκριμένος το κάνει για την κάυλα του, κι όχι τόσο για τη δουλειά.

Ε?? Αν αυτό κατάλαβες ή φαντάζεσαι ... πάω πάσο.

mia_zoi_kawa
28/09/2019, 15:50
Οσο και αν σας φαινεται περίεργο ακομα και στις ταπεινες δουλειες οπως αυτη του εξωτερικου και του διανομεα θα πρεπει καποιος να ξερεις να μετραει ( και ο κοσμος που βλεπεται με περιεργα οχηματα να κανει διανομη δεν το κανει). Απο προσωπικη μου εμπειρια ενα ιαπωνικο παπι το οποιο θα ειναι καινουργιο η με λιγα χλμ και που... προσοχη...δεν θα χρειάζεται εξοδα παρκινγκ...και που δεν θα κλαπει....θα αποδωσει στον ιδιοκτητη και χρηστη του σημαντικη υπεραξια σε χρηματα (απο το χαμηλο κοστος χρησεως) εναντι ολων των αλλων οχηματων που αναφερθηκαν. Οχι οτι με τα αλλα δεν θα βγει το μεροκαματο. Απλα με το παπι λεμε θα ειναι ποιο γεματη η τσεπη. Να θυμαστε οτι καθε δραστηριοτητα διανομης οσο μικρη και να ειναι ανήκει στον κλαδο των logistics. Και τα μισα logistics ειναι το κοστος της διανομής .

gior-gos
28/09/2019, 16:18
Ε?? Αν αυτό κατάλαβες ή φαντάζεσαι ... πάω πάσο.

Βγάζω αυτό το συμπέρασμα γιατί ο τύπος οδηγει πολύ σβέλτα. Πολύ όμως. Οι δρόμοι στο Παγκράτι γλιστράνε και αυτός πήγαινε με τις μπάντες ακόμα και με το 150. Φαντάσου με το 300..

MAIK72
28/09/2019, 16:46
Βγάζω αυτό το συμπέρασμα γιατί ο τύπος οδηγει πολύ σβέλτα. Πολύ όμως. Οι δρόμοι στο Παγκράτι γλιστράνε και αυτός πήγαινε με τις μπάντες ακόμα και με το 150. Φαντάσου με το 300..

Εδώ Παίζει και να ισχύει το γνωστό ρητό: 5 μέρες τρως αγγούρι και το Σάββατο είσαι μούρη! :lol: Μακριά και αλάργα από εμάς αν κάποιος θέλει να το παίξει πυραυλάκατος σε αυτήν την δουλειά για τρεις και 60 ή για να πουλήσει μούρη. Είτε καβαλάει παπί είτε σκούτερ.

Ενα σκούτερ υπερτερεί σε όλα έναντι του παπιού εκτός της συντήρησης. Αν είχα να διανύσω καθημερινά μεγάλες αποστάσεις θα το σκεφτόμουν πολύ πριν βγω σε εθνική ή στην Ποσειδώνος με το παπί και το κουτί στην πλάτη ανεμοδούρα:D

JasonEV
28/09/2019, 16:53
Ναι.Εναλακτικά μπορείς να κάνεις μόνο αλλαγες λάδια μια φορά στις 15 μέρες και τακάκια όποτε...και λάστιχα μια στην διετία.Όπως κάνουν οι πιο πολλοί ντελιβεράδες που ξέρω.
Στο καζεράκι βάζεις ιμιτασιόν σκριπ και ηρεμείς οριστικά ή τρώς με λίμα το απο μέσα την γωνίτσα και πάλι ηρεμείς.Κάτσε γιατί ένας στην δουλεία πήρε καζερακι προχτές και δεν με πιστεύει για την ντίζα οπότε περιμένω πότε θα του κοπεί να του την φτιάξω.Έχω πάρει άλλη καβάτζα και τον περιμένω στην γωνία χεχε!
Βενζίνη ε αμα τρώμε τα φαί μας και ο καρπός έχει και μια τάση να ακολουθεί την βαρύτητα....
Χτεσινή κατανάλωση με το CryptonX....Κρίνε μόνος σου...Όπου λέει null δεν είχα φτιάξει ακόμα τον ατέρμονα....
410504
Και ναι....Κρατάω και βιβλία βενζίνης ΚΑΙ για το Crypton και για όλα τα οχήματα μου....Ψείρας λέμε! :rolleyes:
Βαλε στο κινητο το fuelio. Εξαιρετικο για καταγραφη βενζινης και λοπον εξοδων. Και σου βγαζει και την καταναλωση.

νεοσσός
28/09/2019, 17:06
Εδώ Παίζει και να ισχύει το γνωστό ρητό: 5 μέρες τρως αγγούρι και το Σάββατο είσαι μούρη! :lol:
Αλλιώς το 'ξερα: Πέντε μέρες στη δουλειά, για μια νύχτα γκλαμουριά.

Στα άλλα μού είπε ο εργοδότης μου να μη σας απαντήσω, γιατί λέει με χαλάτε. :p

Pew
28/09/2019, 17:28
Υπηρχαν ενα φεγγάρι ταξι Avensis μαζι με ιδιας γενιας πανω κατω Mercedes.
Ο καθενας επενδυει περισσοτερο εκει που νομιζει. Ανεση, αξιοπιστια, κοστος κτησης/χρησης ... you name it.


Δεν εχω κανει το επαγγελμα του ντελιβερα, αλλα μια προυπηρεσια στις αγγαρειες την εχω.
(Σουπερμαρκετ, να μετακινηθω για να εξυπηρετησω την κοπελα μου με τις δικες της αλλα και τις δικες μου δουλειες σε ενα πηγμενο κεντρο κλπ...)

Εαν ειχα να επιλεξω σε κατι μικροτερο απο το υπαρχων σκουτερ μου (SR Max 300) και με γνωμονα ενα 8ωρακι ισως και παραπανω επανω στη σελα παντος συνθηκων καιρικων και οδικων, θα διάλεγα ενα Honda Vision 110 ή ενα Honda PCX125, ισως και το yamaha Nmax, παντα με μπαγαζιερα 30-33L. Το κοστος των 2 πρωτων σκουτερ, ειναι απλα αστειο για οποιον τα εχει σερβιρει, τα εχει χρησιμοποιησει και τα γνωριζει καλα.
Για να το θεσω αλλιως, ειναι ΑΣΤΕΙΟ σε σχεση με την παραπανω ανεση που προσφερουν σε συγκριση με ενα παπι.

Το παπι δεν προσφερει καμια ιδιαιτερη άνεση και οποιαδηποτε δουλεια, θεωρω οτι πρωτιστως πρεπει να γινεται με τον πιο αβασανιστο τροπο τηρουμενων των οικονομικων αναλογιων.

JasonEV
28/09/2019, 17:38
Το παπι δεν προσφερει καμια ιδιαιτερη άνεση και οποιαδηποτε δουλεια, θεωρω οτι πρωτιστως πρεπει να γινεται με τον πιο αβασανιστο τροπο τηρουμενων των οικονομικων αναλογιων.
Αν ανεση εννοεις την μικρη σελλα, κανενας ντελιβερας δεν προκειται να παραπονεθει για την σελλα. Οι στασεις με τα ανεβα - κατεβα σε πολυκατοικιες ειναι τοσο συχνες που δεν προλαβαινεις να πιαστεις. Αν και μια φορα πηγα μια παραγγελια 10 χλμ εκτος Χανιων αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση. Αυτο που σε νοιαζει περισσοτερο ειναι η οικονομια και η αξιοπιστια.

TsoliasGR
29/09/2019, 01:22
Βαλε στο κινητο το fuelio. Εξαιρετικο για καταγραφη βενζινης και λοπον εξοδων. Και σου βγαζει και την καταναλωση.


Το έφτιαξα στο εξελάκι.
410519
Οπού ο τύπος που δίνει την κατανάλωση είναι (ΛΙΤΡΑ/ΔΙΑΝΥΘΗΣΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ)*100
Ούτε Φουέλιο ουτε τίποτα! ;)