PDA

View Full Version : Εξάτμιση (Αν είναι να κραξετε μην απαντήσετε παρακαλώ)



Nospecialname
27/09/2019, 22:29
Ναι , ξέρω υπάρχουν είδη προηγούμενα νήματα αλλά εγώ έχω ακόμα απορίες...

Πολύ απλά

1)Το παπί μου είναι injection , τι γινεται με τον αισθητήρα Λ?

2)Μπορώ να αλλάξω μόνο τελικό χωρίς να επηρεάσω την μακροζωία του παπιου , και χωρίς να εχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα?

3) Υπάρχει λόγος να βαλω ολόσωμη

4)Ποια εξάτμιση (τελικό κατά προτίμηση) έχει πιο μπάσο ήχο? Υπάρχει διάφορα ήχου σε τελικό-ολοσωμη?

5)Αν βάλω ολόσωμη θα θέλω και αλλαγή φίλτρου και ιντζεκτιον , η το ιντζεκτιον μπορεί να ρυθμίσει άνετα το μίγμα?Αν βάλω τελικό θα είναι λες και έχω ακόμα την μαμά σε σχέση με το ιντζεκτιον?


Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος

Ευχαριστώ και σας παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις γιατί όντως δεν ξέρω απο αυτα

νεοσσός
27/09/2019, 22:38
Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος
Το πιο πιθανό είναι να χάσεις σε ροπή στις χαμηλές στροφές και να αυξήσεις την κατανάλωση.

Η εξάτμιση του κατασκευαστή έχει περάσει από πάρα πολλές ώρες δοκιμών και είναι η καλύτερη δυνατή που θα μπορούσε να έχει το παπί σου, ώστε να είναι αξιόπιστο, να έχει εύρυθμη λειτουργία και ταυτόχρονα οι εκπομπές καυσαερίων και η στάθμη του ήχου να βρίσκονται στα επιτρεπτά από το νόμο όρια.

Αν βάλεις αύτερ μάρκαιτ εξάτμιση, το πιο πιθανό είναι είσαι αφενός παράνομος, αφε...δύο να χάσεις σε αξιοπιστία, ροπή ή κατανάλωση.

panavour
27/09/2019, 22:46
Ναι , ξέρω υπάρχουν είδη προηγούμενα νήματα αλλά εγώ έχω ακόμα απορίες...

Πολύ απλά

1)Το παπί μου είναι injection , τι γινεται με τον αισθητήρα Λ?

2)Μπορώ να αλλάξω μόνο τελικό χωρίς να επηρεάσω την μακροζωία του παπιου , και χωρίς να εχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα?

3) Υπάρχει λόγος να βαλω ολόσωμη

4)Ποια εξάτμιση (τελικό κατά προτίμηση) έχει πιο μπάσο ήχο? Υπάρχει διάφορα ήχου σε τελικό-ολοσωμη?

5)Αν βάλω ολόσωμη θα θέλω και αλλαγή φίλτρου και ιντζεκτιον , η το ιντζεκτιον μπορεί να ρυθμίσει άνετα το μίγμα?Αν βάλω τελικό θα είναι λες και έχω ακόμα την μαμά σε σχέση με το ιντζεκτιον?


Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος

Ευχαριστώ και σας παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις γιατί όντως δεν ξέρω απο αυτα

να κανω μια αδιακριτη ερωτηση?γιατι θες να αλαξεις την εξατμιση?

Nospecialname
27/09/2019, 22:48
να κανω μια αδιακριτη ερωτηση?γιατι θες να αλαξεις την εξατμιση?

Μόνο για τον ήχο όπως είπα

teogtp
27/09/2019, 22:50
Βάλε ένα τελικό, αλλά να ξέρεις ότι θα σπας @@@@@

harris_x
27/09/2019, 22:50
να κανω μια αδιακριτη ερωτηση?γιατι θες να αλαξεις την εξατμιση?

Για να έχει πιο μπάσο ήχο και να μας σκοτιζει τα... αυτιά κάθε φορά που θα περνάει.

Αμάν πια!

Τι δεν καταλαβαίνετε μερικοί...

Nospecialname
27/09/2019, 22:50
Το πιο πιθανό είναι να χάσεις σε ροπή στις χαμηλές στροφές και να αυξήσεις την κατανάλωση.

Η εξάτμιση του κατασκευαστή έχει περάσει από πάρα πολλές ώρες δοκιμών και είναι η καλύτερη δυνατή που θα μπορούσε να έχει το παπί σου, ώστε να είναι αξιόπιστο, να έχει εύρυθμη λειτουργία και ταυτόχρονα οι εκπομπές καυσαερίων και η στάθμη του ήχου να βρίσκονται στα επιτρεπτά από το νόμο όρια.

Αν βάλεις αύτερ μάρκαιτ εξάτμιση, το πιο πιθανό είναι είσαι αφενός παράνομος, αφε...δύο να χάσεις σε αξιοπιστία, ροπή ή κατανάλωση.

Θα χάσω (γενικά θα υπάρξει οποιαδήποτε αλλαγή) αν αλλάξω μόνο τελικό????

Nospecialname
27/09/2019, 22:51
Βάλε ένα τελικό, αλλά να ξέρεις ότι θα σπας @@@@@

Με ένα τελικό δεν αλλάζει τίποτα άλλο , μακροζωία , ροπή στα χαμηλά και εσθητιρας Λ κλπ?

teogtp
27/09/2019, 22:54
Η οποιαδήποτε αλλαγή (προς τα πάνω ή κάτω)θα είναι μη αντιληπτή, αρκεί βέβαια να μην βάλεις κανένα μπουρι από σόμπα.

o_gavros
27/09/2019, 23:04
το ότι θα σπας αρχίδια,πέρασε και δεν ακούμπησε ε;

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω ρε παλικάρι.
Βγήκες απο τη νόρμα της ηλικίας σου που γενικώς δεν δίνει σημασία και βρήκες ένα μέσο όπου μπορείς και να διαβάσεις ήδη δημοσιευμένη πληροφορία αλλά και να πάρεις συμβουλές/πληροφορίες, κι εσύ εξαντλείς αυτη τη δυνατότητα στο αν και πως θα πειράξεις το παπί σου...:a35:
Βλέπεις ότι το πνεύμα του χώρου, γενικά δεν έχει ροπή προς το καγκουριλίκι του πιτσιρικά a.k.a. βελτιωμένα παπάκια.
Κι όμως εσύ εκεί, επιμένεις να λάβεις διαβεβαιώσεις που δεν μπορεί κανείς ουσιαστικά να σου δώσει.
Όλο αυτα για να 'κερδίσεις σε ήχο=θόρυβο μόνο'.
Ε πως περιμένεις να σε αντιμετωπίσουν;
Προφανώς και ξέρεις τι έρχεται αλλιώς δεν θα έβαζες τετοιο τίτλο...

BLiTzER
27/09/2019, 23:09
ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ;!

(Αν είναι να κραξετε μην απαντήσετε παρακαλώ)

harris_x
27/09/2019, 23:14
ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ;!

(Αν είναι να κραξετε μην απαντήσετε παρακαλώ)

410498

o_gavros
27/09/2019, 23:15
Δεν τον κράζω,κι ας νομίσει ότι το κάνω.
Διαχρονικα το ξέρεις ότι το φόρουμ δεν ενέδιδε με θέρμη (sic) στους αναζητούντες τετοιες πληροφορίες.
Εμένα με κουράζουν πολύ τέτοια θρεντ.
Εγω (προς ωρας τουλάχιστον) τυγχάνει και εχω λόγο στο αν θέλουμε ή όχι τετοια θρεντ στο φόρουμ.
Και διχάζομαι.

Πολύ το βάρυνα, άντε φάε τα σουβλάκια.

Nospecialname
27/09/2019, 23:29
Φίλε εγώ απλά ρώτησα για να μάθω κάποια πράγματα για τις εξατμίσεις μιας και ενδιαφέρομαι να βάλω (ΝΌΜΙΜΗ ΟΠΩΣ ΕΊΠΑ)* εξάτμιση με λίγο μπάσο ήχο απλά επειδή μου αρέσει

Κακό δεν κάνω και παράνομη εξάτμιση όπως είπα δεν θα έβαζα , με λίγα λόγια απλά ρώτησα κάποια πράγματα για κάτι που με ενδιαφέρει , και η απάντηση σου ήταν να έρθεις εδώ να μου κάνεις κυριγμα για να το παίξεις σοφός

Ε σοφός λοιπόν δεν είσαι , και ναι ήξερα την απάντηση είδη από μερικούς και για αυτό ο τίτλος αλλά η πολύ σοφία σου δεν άντεξε και έπρεπε να την διασώσεις..

Και σε ρωτάω εγώ τώρα , τι σε νοιάζει εσένα αν το παπί από 60db ήχου το έκανα 80db , όταν μια μαμά 500αρα+ μπορεί να βγάζει από μόνη της 150db?

Προφανώς και δεν σε πειράζει αλλά όπως είπαμε έπρεπε να μας δείξεις πόσο μέγα σοφός και ορημος εισαι

BLiTzER
27/09/2019, 23:30
Και σε ρωτάω εγώ τώρα , τι σε νοιάζει εσένα αν το παπί από 60db ήχου το έκανα 80db , όταν μια μαμά 500αρα+ μπορεί να βγάζει από μόνη της 150db?

Η 500άρα περνάει και φεύγει. Το παπί το ακούς 7-8 λεπτά για να κάνει 100 μέτρα.

νεοσσός
27/09/2019, 23:38
Πάντως τα παπιά με τις ξετάπωτες εξατμίσεις, είναι κατά κόρον οι μοτοσυκλέτες που ακούς περισσότερο καθημερινά. Εκεί να δεις μανία επίδειξης.

o_gavros
27/09/2019, 23:39
Ρε φιλαράκο ούτε σοφός είμαι ούτε έχω λόγω να στο παίξω οτιδήποτε.
Δεν είναι προσωπικό το θέμα, αυτό δεν καταλαβαίνεις.
Τεσπα, δεν είναι τωρα η ώρα για να λυθεί αυτό.

Acacius
28/09/2019, 00:53
Πάντως τα παπιά με τις ξετάπωτες εξατμίσεις, είναι κατά κόρον οι μοτοσυκλέτες που ακούς περισσότερο καθημερινά. Εκεί να δεις μανία επίδειξης.

Μα τελείως όμως.

Φταίει και ο μέσος όρος ηλικίας των ιδιοκτητών βέβαια. Μετά όσοι παραμένουν κομπλεξικοί παίρνουν σκούτερ με ακράπα ή ψαροκασέλα με προβολάκια (και ακράπα)

@nospecialname απάντηση σου έδωσαν, πιο πιθανό είναι να χειροτερέψει η απόδοση παρά να βελτιωθεί, εκτός κι αν βάλεις και αλλού χέρι. Λίγο μπάσο κανονικά δεν είναι άσχημο, αλλά κατ'εμέ το σωστό βγαίνει με τα κυβικά. Τα ελεύθερα παπιά κάνουν σαν πορδές.

Σημ: Το μόνο παπί που έχω ακούσει με καλό μπάσο νομίζω φορούσε Protech, αλλά δεν ανέβασε στροφές για να ξέρω αν σπάει ούμπαλα ή όχι

Lioulios
28/09/2019, 02:54
Θα επρεπε να χαιρεστε που υπαρχουν ατομα σαν αυτον ...που ρωτανε αυτα που ρωτανε .
Τα ξεχασατε τα δικα σας.

Εμενα ο γιος μου 4.5 ετων μου ζητησε να του βαλω αλλα 2 δεματικα στο ψαλιδι, για να κανει πιο πολυ θορυβο η μηχανη του ....4.5 ετων.

telegonos
28/09/2019, 05:19
H μαμά 500ρα που βγάζει 150dB, τι είναι;

doctor_john
28/09/2019, 06:28
410501

:D

Πέρα απο την πλάκα, ο Lioulios έχει πολύ δίκιο.
Σε όλους μας αρέσει ο ήχος της εξάτμισης μας να είναι μπάσος και κουδουνιστός.

Θυμηθείτε τι έχουν περάσει από τα χέρια μας, ή διάθεση σεβασμού στους υπόλοιπους αλλάζει και μας ξεχωρίζει
ακόμα και σήμερα.
Δικός μας είναι ο χριστιανός και όπως όλοι μας, το βασικό ερέθισμα μετατροπών είναι να ενταχθεί
στον γενικότερο "κόσμο της μοτοσυκλέτας" είτε το αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι.

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο ουσιαστικότερο λόγο για τον οποίο βάζαμε το φαρδύτερο ελαστικό, δημιουργούσαμε
αεριζόμενα ταμπούρα, εφαρμόζαμε κόρνες εξάβολτες στον παπά και αναιρούσαμε την κίνηση προς τα επάνω στην εμπρός ανάρτηση.
Τότε πίναμε νερό στο όνομα της motosport και της zebring, τώρα η αγορά έχει ανοίξει και υπάρχουν δεκάδες
τύποι λαιμών - τελικών να έχεις ακόμα καλύτερο ήχο.

Αν δεν τον πάρουμε μαζί μας, να καταλάβει πως η λειτουργία του παπιού σαν μικρό μονοκύλινδρο το κάνει σπαστικό στις ψηλές
και πώς με πιο σωστά φτιαγμένη την εξάτμιση περνάς ακόμα καλύτερα και δεν χάνεις στις χαμηλές, δεν βοηθάμε.

Οκ, έβαλε ένα τίτλο που είναι εριστικός αλλά το μυαλό του πήζει και αυτό φαίνεται στον τρόπο που γράφει, μη το αρνούμαστε.

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα, στα όρια του ρατσιστή, που άνοιξα παρόμοιο θέμα και έχω διαφορετική αντιμετώπιση.
Προφανώς και ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να μου επιτρέψω την περιθωριοποίηση ενός από εμάς.
Αν το καλο σκεφτείτε αυτή η ανάγκη ένταξης στον κόσμο της μοτοσυκλέτας είναι που μας κάνει να φοράμε κράνος
από μικροί και, στην ώρα του ο καθένας, να ωριμάζουμε (ποιητική αδεια) και να συμπεριφερόμαστε καλύτερα.

Οπωσδήποτε τα μικρά μονοκύλινδρα είναι σπαστικά και μας τρυπάνε το μυαλό αλλά μην ξεχνάμε πως για την γιαγιά
το υπόκωφο βράσιμο ή ο συντονισμός ενός μεγάλου και τιμημένου μοτέρ, μοιάζει με σεισμό και θα της ανεβάσει
παλμούς μέχρι να απομακρυνθούμε..

Το ζουμί είναι να νιώσει ο άλλος πως ανήκει σε ένα σύνολο ανθρώπων που ρισκάρουν τη ζωή τους κάθε λεπτό
για να ζούν λίγο πιο ελεύθεροι και πως οι πράξεις του χαρακτηρίζουν όλους μας.

viper1
28/09/2019, 07:02
Να βάλεις sebring με το χρυσό ταμπελάκι και λαιμούς arrow

Kas_Tracer
28/09/2019, 07:08
150 db ε'
https://www.industrialnoisecontrol.com/comparative-noise-examples.htm

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/09/2019, 08:20
410501

:D

Πέρα απο την πλάκα, ο Lioulios έχει πολύ δίκιο.
Σε όλους μας αρέσει ο ήχος της εξάτμισης μας να είναι μπάσος και κουδουνιστός.

Θυμηθείτε τι έχουν περάσει από τα χέρια μας, ή διάθεση σεβασμού στους υπόλοιπους αλλάζει και μας ξεχωρίζει
ακόμα και σήμερα.
Δικός μας είναι ο χριστιανός και όπως όλοι μας, το βασικό ερέθισμα μετατροπών είναι να ενταχθεί
στον γενικότερο "κόσμο της μοτοσυκλέτας" είτε το αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι.

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο ουσιαστικότερο λόγο για τον οποίο βάζαμε το φαρδύτερο ελαστικό, δημιουργούσαμε
αεριζόμενα ταμπούρα, εφαρμόζαμε κόρνες εξάβολτες στον παπά και αναιρούσαμε την κίνηση προς τα επάνω στην εμπρός ανάρτηση.
Τότε πίναμε νερό στο όνομα της motosport και της zebring, τώρα η αγορά έχει ανοίξει και υπάρχουν δεκάδες
τύποι λαιμών - τελικών να έχεις ακόμα καλύτερο ήχο.

Αν δεν τον πάρουμε μαζί μας, να καταλάβει πως η λειτουργία του παπιού σαν μικρό μονοκύλινδρο το κάνει σπαστικό στις ψηλές
και πώς με πιο σωστά φτιαγμένη την εξάτμιση περνάς ακόμα καλύτερα και δεν χάνεις στις χαμηλές, δεν βοηθάμε.

Οκ, έβαλε ένα τίτλο που είναι εριστικός αλλά το μυαλό του πήζει και αυτό φαίνεται στον τρόπο που γράφει, μη το αρνούμαστε.

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα, στα όρια του ρατσιστή, που άνοιξα παρόμοιο θέμα και έχω διαφορετική αντιμετώπιση.
Προφανώς και ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να μου επιτρέψω την περιθωριοποίηση ενός από εμάς.
Αν το καλο σκεφτείτε αυτή η ανάγκη ένταξης στον κόσμο της μοτοσυκλέτας είναι που μας κάνει να φοράμε κράνος
από μικροί και, στην ώρα του ο καθένας, να ωριμάζουμε (ποιητική αδεια) και να συμπεριφερόμαστε καλύτερα.

Οπωσδήποτε τα μικρά μονοκύλινδρα είναι σπαστικά και μας τρυπάνε το μυαλό αλλά μην ξεχνάμε πως για την γιαγιά
το υπόκωφο βράσιμο ή ο συντονισμός ενός μεγάλου και τιμημένου μοτέρ, μοιάζει με σεισμό και θα της ανεβάσει
παλμούς μέχρι να απομακρυνθούμε..

Το ζουμί είναι να νιώσει ο άλλος πως ανήκει σε ένα σύνολο ανθρώπων που ρισκάρουν τη ζωή τους κάθε λεπτό
για να ζούν λίγο πιο ελεύθεροι και πως οι πράξεις του χαρακτηρίζουν όλους μας.

+1000 από μένα.


Κάποτε(ς) είχα ένα σούπερ Τενερε 750 και του άνοιξα τρύπες με το τρυπάνι στο τελικό. Δε με παίρνει να κράξω κανένα. Εμένα τουλάχιστον. Να συνετησω μπορεί. ..

viper1
28/09/2019, 08:35
Αν μας αρέσει ο θόρυβος πάμε και βάζουμε εξάτμιση. Αν δεν μας αρέσει να φοράμε κράνος το αφήνουμε σπίτι. Αν έχουμε ερωτήσεις ψάχνουμε σε ήδη ανοιγμένα νήματα (δεκάδες) με τις ίδιες απορίες.
Ναβαλωεξατμισηκαρμπυρατερκαιφιλτροηθαχαλασειηαποδο σηαποτομηχανακιμουκαιθακανειθορυβοπουομωςμουαρεσει αλλαυελωκαιναπυροβολαειστονδρομο

teogtp
28/09/2019, 08:44
H μαμά 500ρα που βγάζει 150dB, τι είναι;

Δεν ξέρω.
Αλλά αν έγραφε "50ρα που βγάζει 150db" σίγουρα εννοει μια πρώην γειτόνισσα μου......

viper1
28/09/2019, 09:01
Δεν ξέρω.
Αλλά αν έγραφε "50ρα που βγάζει 150db" σίγουρα εννοει μια πρώην γειτόνισσα μου......

Χωρίς φωτογραφίες δεν πιστεύουμε τίποτα

teogtp
28/09/2019, 09:54
Χωρίς φωτογραφίες δεν πιστεύουμε τίποτα

Μπα, πίστεψε με,δεν θες.
Δεν την έβαζα εγώ μπροστά.

o_gavros
28/09/2019, 10:37
410501

:D

Πέρα απο την πλάκα, ο Lioulios έχει πολύ δίκιο.
Σε όλους μας αρέσει ο ήχος της εξάτμισης μας να είναι μπάσος και κουδουνιστός.

Θυμηθείτε τι έχουν περάσει από τα χέρια μας, ή διάθεση σεβασμού στους υπόλοιπους αλλάζει και μας ξεχωρίζει
ακόμα και σήμερα.
Δικός μας είναι ο χριστιανός και όπως όλοι μας, το βασικό ερέθισμα μετατροπών είναι να ενταχθεί
στον γενικότερο "κόσμο της μοτοσυκλέτας" είτε το αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι.

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο ουσιαστικότερο λόγο για τον οποίο βάζαμε το φαρδύτερο ελαστικό, δημιουργούσαμε
αεριζόμενα ταμπούρα, εφαρμόζαμε κόρνες εξάβολτες στον παπά και αναιρούσαμε την κίνηση προς τα επάνω στην εμπρός ανάρτηση.
Τότε πίναμε νερό στο όνομα της motosport και της zebring, τώρα η αγορά έχει ανοίξει και υπάρχουν δεκάδες
τύποι λαιμών - τελικών να έχεις ακόμα καλύτερο ήχο.

Αν δεν τον πάρουμε μαζί μας, να καταλάβει πως η λειτουργία του παπιού σαν μικρό μονοκύλινδρο το κάνει σπαστικό στις ψηλές
και πώς με πιο σωστά φτιαγμένη την εξάτμιση περνάς ακόμα καλύτερα και δεν χάνεις στις χαμηλές, δεν βοηθάμε.

Οκ, έβαλε ένα τίτλο που είναι εριστικός αλλά το μυαλό του πήζει και αυτό φαίνεται στον τρόπο που γράφει, μη το αρνούμαστε.

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα, στα όρια του ρατσιστή, που άνοιξα παρόμοιο θέμα και έχω διαφορετική αντιμετώπιση.
Προφανώς και ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να μου επιτρέψω την περιθωριοποίηση ενός από εμάς.
Αν το καλο σκεφτείτε αυτή η ανάγκη ένταξης στον κόσμο της μοτοσυκλέτας είναι που μας κάνει να φοράμε κράνος
από μικροί και, στην ώρα του ο καθένας, να ωριμάζουμε (ποιητική αδεια) και να συμπεριφερόμαστε καλύτερα.

Οπωσδήποτε τα μικρά μονοκύλινδρα είναι σπαστικά και μας τρυπάνε το μυαλό αλλά μην ξεχνάμε πως για την γιαγιά
το υπόκωφο βράσιμο ή ο συντονισμός ενός μεγάλου και τιμημένου μοτέρ, μοιάζει με σεισμό και θα της ανεβάσει
παλμούς μέχρι να απομακρυνθούμε..

Το ζουμί είναι να νιώσει ο άλλος πως ανήκει σε ένα σύνολο ανθρώπων που ρισκάρουν τη ζωή τους κάθε λεπτό
για να ζούν λίγο πιο ελεύθεροι και πως οι πράξεις του χαρακτηρίζουν όλους μας.

Α μπεγκ του ντίφερ δοκτορτσον, δεν είμασταν ούλνοι ζουλού στα πρώτα μας.
Επειδή όμως το κείμενο σου κρύβει μια ουσιώδη ρομαντική προσέγγιση προς τη φάση που μ'αρέσει, επέτρεψε μου να σου πω ότι η πράξη έχει δείξει ότι όλοι αυτοί που ρωτάνε τετοια δεν είναι παρά φωτοβολίδες. Μια που αναψαν, κάνανε το εφέ τους και σίγησαν μετά για πάντα. Πως το καταλαβαίνεις;
Γιατί δεν αφουγκράζονται. Δεν δείχνουν το σεβασμό για τον οποίο κάνεις λόγο.
Ζητάνε μόνο την πληροφορία που θένε και μετά πουλάκι τσίου.
ο νεανίας που έχει όντως το μικρόβιο, εκτός απο το δίπολο ζέμπρινγκ ή απίντο θα κοιτάξει και λίγο παραπέρα,θα κοιτάξει να ρουφήξει περιεχόμενο απο το οποίο εδώ μέσα έχει άφθονο. Δεν θα αναλωθεί στη ζέμπρινγκ και στα χιλιοστά του κυλίνδρου.
Ε σορρυ αλλά όταν το μάτι μάθει να τους αναγνωρίζει, δεν μπορεί να τους ραίνει με την ίδια στοργή και προδέρμ.
Η τελευταία σου πρόταση δε, κρύβει τόση πολύ κοινωνική προέκταση που προφανώς και δεν εξηγιέται ή αντικρούεται απο πλήκτρα.



Κατα τα λοιπά, I stand with viper1 στο pics or never happened.

Bowleno
28/09/2019, 10:49
Α μπεγκ του ντίφερ δοκτορτσον, δεν είμασταν ούλνοι ζουλού στα πρώτα μας.
Επειδή όμως το κείμενο σου κρύβει μια ουσιώδη ρομαντική προσέγγιση προς τη φάση που μ'αρέσει, επέτρεψε μου να σου πω ότι η πράξη έχει δείξει ότι όλοι αυτοί που ρωτάνε τετοια δεν είναι παρά φωτοβολίδες. Μια που αναψαν, κάνανε το εφέ τους και σίγησαν μετά για πάντα. Πως το καταλαβαίνεις;
Γιατί δεν αφουγκράζονται. Δεν δείχνουν το σεβασμό για τον οποίο κάνεις λόγο.
Ζητάνε μόνο την πληροφορία που θένε και μετά πουλάκι τσίου.
ο νεανίας που έχει όντως το μικρόβιο, εκτός απο το δίπολο ζέμπρινγκ ή απίντο θα κοιτάξει και λίγο παραπέρα,θα κοιτάξει να ρουφήξει περιεχόμενο απο το οποίο εδώ μέσα έχει άφθονο. Δεν θα αναλωθεί στη ζέμπρινγκ και στα χιλιοστά του κυλίνδρου.
Ε σορρυ αλλά όταν το μάτι μάθει να τους αναγνωρίζει, δεν μπορεί να τους ραίνει με την ίδια στοργή και προδέρμ.
Η τελευταία σου πρόταση δε, κρύβει τόση πολύ κοινωνική προέκταση που προφανώς και δεν εξηγιέται ή αντικρούεται απο πλήκτρα.



Κατα τα λοιπά, I stand with viper1 στο pics or never happened.

Έτσι ακριβώς! μα ακριβώς όμως! :a10: το τελευταίο διάστημα έχουμε γεμίσει, όντως με "νέα" μέλη που μπαίνουν παίρνουν την πλΕροφορία που θέλουν και αν ξαναμπούν είναι διότι θέλουν μια νέα πλΕροφορία..... και η πλάκα είναι ότι για τις περισσότερες που ζητάνε, π.χ. "τι μΕχανάκι να πάρω" υπάρχουν δεκάδες θρεντ και για όλες τις κατηγορίες διπλώματος!
Όμως όχι, βαριούνται το ψάξιμο και το θέλουν στο πιάτο. ε, φτάνει......

BLiTzER
28/09/2019, 11:07
Το θέμα δεν είναι ο θόρυβος, όπως ίσως δεν έχετε καταλάβει. Το θέμα είναι ο θόρυβος σε παπί και σκούτερ. Ένα μηχανάκι που κάνει θόρυβο και ΠΑΕΙ, το δεχόμαστε, το σεβόμαστε, το καταλαβαίνουμε. Ένα μηχανάκι που απλά κάνει θόρυβο, είναι μόνο ενοχλητικό και δεν υπάρχει τίποτα να καταλάβεις.

teogtp
28/09/2019, 11:20
Α μπεγκ του ντίφερ δοκτορτσον, δεν είμασταν ούλνοι ζουλού στα πρώτα μας.
Επειδή όμως το κείμενο σου κρύβει μια ουσιώδη ρομαντική προσέγγιση προς τη φάση που μ'αρέσει, επέτρεψε μου να σου πω ότι η πράξη έχει δείξει ότι όλοι αυτοί που ρωτάνε τετοια δεν είναι παρά φωτοβολίδες. Μια που αναψαν, κάνανε το εφέ τους και σίγησαν μετά για πάντα. Πως το καταλαβαίνεις;
Γιατί δεν αφουγκράζονται. Δεν δείχνουν το σεβασμό για τον οποίο κάνεις λόγο.
Ζητάνε μόνο την πληροφορία που θένε και μετά πουλάκι τσίου.
ο νεανίας που έχει όντως το μικρόβιο, εκτός απο το δίπολο ζέμπρινγκ ή απίντο θα κοιτάξει και λίγο παραπέρα,θα κοιτάξει να ρουφήξει περιεχόμενο απο το οποίο εδώ μέσα έχει άφθονο. Δεν θα αναλωθεί στη ζέμπρινγκ και στα χιλιοστά του κυλίνδρου.
Ε σορρυ αλλά όταν το μάτι μάθει να τους αναγνωρίζει, δεν μπορεί να τους ραίνει με την ίδια στοργή και προδέρμ.
Η τελευταία σου πρόταση δε, κρύβει τόση πολύ κοινωνική προέκταση που προφανώς και δεν εξηγιέται ή αντικρούεται απο πλήκτρα.



Κατα τα λοιπά, I stand with viper1 στο pics or never happened.

Ψοφατε για κους κους ρε παλιόπαιδα......:D
Την κανόνιζε ένας πυροσβέστης και εσκουζε σαν το πυροσβεστικό unimog με αναμμένους φάρους.

o_gavros
28/09/2019, 11:22
ααπη μόνο :D

Acacius
28/09/2019, 11:25
Άμα έχεις μάνικα...

teogtp
28/09/2019, 11:35
Άμα έχεις μάνικα...

Καταρακτη στα μάτια είχε ο καψερος, αλλά δεν θέλαμε να του το χαλάσουμε.....

Nospecialname
28/09/2019, 12:56
Αν μας αρέσει ο θόρυβος πάμε και βάζουμε εξάτμιση. Αν δεν μας αρέσει να φοράμε κράνος το αφήνουμε σπίτι. Αν έχουμε ερωτήσεις ψάχνουμε σε ήδη ανοιγμένα νήματα (δεκάδες) με τις ίδιες απορίες.
Ναβαλωεξατμισηκαρμπυρατερκαιφιλτροηθαχαλασειηαποδο σηαποτομηχανακιμουκαιθακανειθορυβοπουομωςμουαρεσει αλλαυελωκαιναπυροβολαειστονδρομο

Δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα που απάντησε της 5 απορίες μου , όπως και το παρών

Nospecialname
28/09/2019, 12:57
Έτσι ακριβώς! μα ακριβώς όμως! :a10: το τελευταίο διάστημα έχουμε γεμίσει, όντως με "νέα" μέλη που μπαίνουν παίρνουν την πλΕροφορία που θέλουν και αν ξαναμπούν είναι διότι θέλουν μια νέα πλΕροφορία..... και η πλάκα είναι ότι για τις περισσότερες που ζητάνε, π.χ. "τι μΕχανάκι να πάρω" υπάρχουν δεκάδες θρεντ και για όλες τις κατηγορίες διπλώματος!
Όμως όχι, βαριούνται το ψάξιμο και το θέλουν στο πιάτο. ε, φτάνει......

Τα 5 ερωτήματα που έθεσα δεν έχουν απαντηθεί ποτέ στο φόρουμ αυτό , δεν είμαι νέο μέλος και έχω ψάξει όλα τα παλιά θέματα , και ακόμα και αλλά φόρουμ

teogtp
28/09/2019, 13:09
Έχω την εντύπωση ότι ψάχνεις αφορμή για να παρεξηγηθεις.

MAIK72
28/09/2019, 13:11
Τα 5 ερωτήματα που έθεσα δεν έχουν απαντηθεί ποτέ στο φόρουμ αυτό , δεν είμαι νέο μέλος και έχω ψάξει όλα τα παλιά θέματα , και ακόμα και αλλά φόρουμ

Σου απάντησαν ήδη σε κάποια !! Sebring με χρυσό ταμπελάκι και λαιμούς arrow http://www.mybike.gr/topic/84668-%CF%88%CE%AC%CF%87%CE%BD%CF%89-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-sebring-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%AF/ :wave2:

Bowleno
28/09/2019, 13:21
Τα 5 ερωτήματα που έθεσα δεν έχουν απαντηθεί ποτέ στο φόρουμ αυτό , δεν είμαι νέο μέλος και έχω ψάξει όλα τα παλιά θέματα , και ακόμα και αλλά φόρουμ

Mια χαρά απαντήσεις πήρες, το πρόβλημα είναι ότι δεν σου άρεσαν......:rolleyes:

Ότι σε φωτίσει κάνε...όλοι εδώ σου είπαν με τον τρόπο του ο καθένας ότι ΔΕΝ θα δεις βελτίωση και πιθανότατα θα κάνεις και ζημιά και το συνεχίζεις.
Αναμένω το επόμενο θέμα σου "το μηχανάκι έκαψε βαλβίδα εξαγωγής μα γιατί;"
Καλή συνέχεια :wave2:

viper1
28/09/2019, 14:09
Δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα που απάντησε της 5 απορίες μου , όπως και το παρών

Είναι γιατί πρέπει να ανοίξεις 5 διαφορετικά νήματα για τις 5 διαφορετικές απορίες σου για να πάρεις τουλάχιστον 5 απαντήσεις για το καθένα

teogtp
28/09/2019, 14:24
Είναι γιατί πρέπει να ανοίξεις 5 διαφορετικά νήματα για τις 5 διαφορετικές απορίες σου για να πάρεις τουλάχιστον 5 απαντήσεις για το καθένα

Μπλιτσερ βγες έξω.....




:D

viper1
28/09/2019, 14:32
Σοβαρά τώρα. Εγώ θα έβαζα μια nospecialname εξάτμιση

DRAKONET
28/09/2019, 14:32
Ναι , ξέρω υπάρχουν είδη προηγούμενα νήματα αλλά εγώ έχω ακόμα απορίες...

Πολύ απλά

1)Το παπί μου είναι injection , τι γινεται με τον αισθητήρα Λ?

2)Μπορώ να αλλάξω μόνο τελικό χωρίς να επηρεάσω την μακροζωία του παπιου , και χωρίς να εχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα?

3) Υπάρχει λόγος να βαλω ολόσωμη

4)Ποια εξάτμιση (τελικό κατά προτίμηση) έχει πιο μπάσο ήχο? Υπάρχει διάφορα ήχου σε τελικό-ολοσωμη?

5)Αν βάλω ολόσωμη θα θέλω και αλλαγή φίλτρου και ιντζεκτιον , η το ιντζεκτιον μπορεί να ρυθμίσει άνετα το μίγμα?Αν βάλω τελικό θα είναι λες και έχω ακόμα την μαμά σε σχέση με το ιντζεκτιον?


Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος

Ευχαριστώ και σας παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις γιατί όντως δεν ξέρω απο αυτα
================================================================
1 Ξεχνας την ολοσωμη ...αλλιως που θα βαλεις τον λ
2 α.μπορεις να αλλαξεις..ναι η μακροζωια ομως ειναι κατι το οποιο δεν μπορει κανεις να στο πει δεν ειμαστε του εργοστασιου (θεωρω κανεις εδω δεν ειναι υπαλληλος στο εργοστασιο κατασκευης)
β. το αυτο...με το απο πανω !
3. Οχι δεν υπαρχει λογος...γιατι οπως εγραψα στο 1..τι θα κανεις τον λ.
4. α.Εαν ξερεις καποιον απο εδω που κανει δοκιμες σε εξατμισεις ρωτησε τον κατευθειαν για τους ηχους που εχει καταγραψει στα τεστ !!
β.ναι υπαρχει διαφορα...γιατι αλλαζει ολη η δομη της εξαγωγης...αλλα ο θορυβος παραμενει θορυβος κανει πιο πολυ δλδ .
5.Δεν μπορω να καταλαβω τι λες....
===================================
Στο δια ταυτα....βαλε ενα τελικο..και μεχρι εκει.
Το τελικο να ειναι μεσα σε πλαισια υποφερτου θορυβου
-------------------------------------------------------------------------

Υ.Γ
Το να εισαι αγαπητος...ενας τροπος ειναι να κατανοεις και ''καποιες συμβουλες'' αλλων που γραφουν και λενε εστω και χαριτολογωντας
καμια κουβεντα παραπανω!
Ο θορυβος φιλε μου και η φασαρια να ξερεις ειναι ενας απο τους λογους που σε ερευνα δεν γουσταρουν τα δικυκλα....μην βαζεις ενα λιθαρακι ακομη...αυτο !

cityfly
28/09/2019, 15:30
Καταρακτη στα μάτια είχε ο καψερος, αλλά δεν θέλαμε να του το χαλάσουμε.....

Έτσι όπως τα περιγράφεις
Μάλλον βαρήκοος ήτανε

telegonos
28/09/2019, 15:36
Είναι γιατί πρέπει να ανοίξεις 5 διαφορετικά νήματα για τις 5 διαφορετικές απορίες σου για να πάρεις τουλάχιστον 5 απαντήσεις για το καθένα

=125

telegonos
28/09/2019, 15:52
Δεν ξέρω.
Αλλά αν έγραφε "50ρα που βγάζει 150db" σίγουρα εννοει μια πρώην γειτόνισσα μου......

Εεεε αυτή ήταν κι εμένα η πρώτη σκέψη για απάντηση....

DoctoR_k6
28/09/2019, 16:06
Αυτό με τα παπιά κ τις εξατμίσεις που κάνουν τόσο θόρυβο έχει αρχίσει να με τρελαίνει. Κ δεν πάνε βήμα κ τους ακούς ένα τέταρτο κ ενοχλούν απίστευτα.
Κάτι βράδια ευχομουν να ήμουν ζητάς...
Αφήστε τα ρημαδια έτσι κ όταν πάρετε κάνα μεγάλο μότο να το συζητήσουμε.

(Πωωω γέρασα)

Bowleno
28/09/2019, 17:36
(Πωωω γέρασα)

Κι όχι μόνο εσύ....:(

Nospecialname
28/09/2019, 18:36
================================================================
1 Ξεχνας την ολοσωμη ...αλλιως που θα βαλεις τον λ
2 α.μπορεις να αλλαξεις..ναι η μακροζωια ομως ειναι κατι το οποιο δεν μπορει κανεις να στο πει δεν ειμαστε του εργοστασιου (θεωρω κανεις εδω δεν ειναι υπαλληλος στο εργοστασιο κατασκευης)
β. το αυτο...με το απο πανω !
3. Οχι δεν υπαρχει λογος...γιατι οπως εγραψα στο 1..τι θα κανεις τον λ.
4. α.Εαν ξερεις καποιον απο εδω που κανει δοκιμες σε εξατμισεις ρωτησε τον κατευθειαν για τους ηχους που εχει καταγραψει στα τεστ !!
β.ναι υπαρχει διαφορα...γιατι αλλαζει ολη η δομη της εξαγωγης...αλλα ο θορυβος παραμενει θορυβος κανει πιο πολυ δλδ .
5.Δεν μπορω να καταλαβω τι λες....
===================================
Στο δια ταυτα....βαλε ενα τελικο..και μεχρι εκει.
Το τελικο να ειναι μεσα σε πλαισια υποφερτου θορυβου
-------------------------------------------------------------------------

Υ.Γ
Το να εισαι αγαπητος...ενας τροπος ειναι να κατανοεις και ''καποιες συμβουλες'' αλλων που γραφουν και λενε εστω και χαριτολογωντας
καμια κουβεντα παραπανω!
Ο θορυβος φιλε μου και η φασαρια να ξερεις ειναι ενας απο τους λογους που σε ερευνα δεν γουσταρουν τα δικυκλα....μην βαζεις ενα λιθαρακι ακομη...αυτο !

Ευχαριστώ για την μόνη κατατοπιστική απάντηση

doctoras
28/09/2019, 19:06
Ψαξε επώνυμα τελικα εξατμισεων με αναγραφόμενα εκπέμπομενα db. Αν βρεις κατι που να αναγραφει ως 88db στις 5k rpm, παρτο ειναι safe για αυτο που θες να κανεις

DRAKONET
29/09/2019, 16:09
Αυτό με τα παπιά κ τις εξατμίσεις που κάνουν τόσο θόρυβο έχει αρχίσει να με τρελαίνει. Κ δεν πάνε βήμα κ τους ακούς ένα τέταρτο κ ενοχλούν απίστευτα.
Κάτι βράδια ευχομουν να ήμουν ζητάς...
Αφήστε τα ρημαδια έτσι κ όταν πάρετε κάνα μεγάλο μότο να το συζητήσουμε.

(Πωωω γέρασα)
---------------------------------------------------------
Μια απο τα ιδια αδερφε!
και δεν μου φτανει αυτο εχω και 2 καπακια που οταν περνουν αυτοκινητα βαρανε λες και ριχνεις με ντουφεκι

katsar
29/09/2019, 17:18
Μόνο εγώ δηλαδή λέω ''σπαστο το ρδελο'΄όταν περνάει παπί με τρύπια εξάτμιση ; :lol:
:a024:

νεοσσός
29/09/2019, 17:25
---------------------------------------------------------
Μια απο τα ιδια αδερφε!
και δεν μου φτανει αυτο εχω και 2 καπακια που οταν περνουν αυτοκινητα βαρανε λες και ριχνεις με ντουφεκι
Ζήτα από την αρμόδια υπηρεσία να βάλει λάστιχο. Το κάνουν σε πολλά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/09/2019, 18:44
Μόνο εγώ δηλαδή λέω ''σπαστο το ρδελο'΄όταν περνάει παπί με τρύπια εξάτμιση ; :lol:
:a024:

Όχι :D

Acacius
29/09/2019, 20:13
Μόνο εγώ δηλαδή λέω ''σπαστο το ρδελο'΄όταν περνάει παπί με τρύπια εξάτμιση ; :lol:
:a024:

Κοντά είμαστε, εγώ λέω "κάψε το"

vaska
29/09/2019, 20:30
Τελικά να βανω τελικό ή να μη βανω;; Ολόσωμη μήπως; Γ@μ@τ@..

Acacius
29/09/2019, 20:48
Ο nospecialname ρώτησε για νόμιμη. Αν είναι νόμιμη, βάζεις ό,τι θες, ας είναι και μάρκα SuperKaguro. Απλά δεν υπάρχει κανένα σοβαρό όφελος, πέραν ίσως της όποιας οπτικής/ηχητικής βελτίωσης.

viper1
29/09/2019, 20:55
[QUOTE=Acacius;3012593]Ο nospecialname ρώτησε για νόμιμη. Αν είναι νόμιμη, βάζεις ό,τι θες, ας είναι και μάρκα SuperKaguro. Απλά δεν υπάρχει κανένα σοβαρό όφελος, πέραν ίσως της όποιας οπτικής/ηχητικής βελτίωσης.
Ή ηχορύπανσης

Acacius
29/09/2019, 21:05
Ή ηχορύπανσης

Αν είναι νόμιμη και όχι πρώην νόμιμη αλλά νυν ξετάπωτη, συνήθως υποφέρεται. Πιο σπαστικές είναι των Χάρλεϋ.

doctor_john
29/09/2019, 22:21
Ζήτα από την αρμόδια υπηρεσία να βάλει λάστιχο. Το κάνουν σε πολλά.

σοβαρα παίζει κατι τετοιο; :lol:

Panos76
01/10/2019, 09:27
σοβαρα παίζει κατι τετοιο; :lol:

καπάκια δήμου με ΚούΛη :tooth:

Bowleno
01/10/2019, 10:14
σοβαρα παίζει κατι τετοιο; :lol:

Κι όμως... Έχω πετύχει αρκετά τέτοια, συνήθως εξέχει το λάστιχο και φαίνεται

Dimos35
01/10/2019, 14:03
σοβαρα παίζει κατι τετοιο; :lol:

Ναι συμβαίνει. Στην Κηφισιά τουλάχιστον.
Πριν 2-3 χρόνια κάθε πρωί που ερχόμουν στην δουλειά υπάρχαν 2 φρεάτια που όταν πάταγα επάνω ξύπναγα την γειτονιά. Γειτονιά τρόπος του λέγειν βέβαια, καθώς υπήρχαν μόνο βίλες στο σημείο αυτό.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτή ήταν μια ταξική νική για το προλεταριάτο. Όταν πάταγα τα φρεάτια σιγομουρμούριζα από μέσα μου το "βραστούς, βραστούς, θα φάμε τους αστούς" :lol:.

Δεν κράτησε πολύ δυστυχώς, κάποια στιγμή έβαλαν λάστιχο από μέσα και δεν ξανακούστηκε τίποτα, όσο δυνατά κι αν πάταγα.

Το μόνο που ακούστηκε ήταν η φωνή στο κεφάλι μου, που μου υπενθύμισε ότι ο καπιταλισμός είναι ένα τέρας που δεν νικιέται εύκολα, πόσω μάλλον με το πάτημα των φρεατίων.:look:

sapila racing
01/10/2019, 14:40
Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος


Αν όντως θέλεις να είσαι νόμιμος, δεν την πειράζεις.
Με οποιαδήποτε εξάτμιση που κάνει παραπάνω θόρυβο δεν είσαι νόμιμος.
Επίσης υπάρχουν και μπλόκα που σου κάνουν μέτρηση ήχου επιτόπου.

OldMan
02/10/2019, 13:26
Τετοια κανετε και στο τελος θα μεινουμε μονο τπτ χαζογκομενιτσες που θα ενδιαφερονται να μειωσουν τα dB για να μη τις παιρνει πρεφα η γειτονια οταν πηγαιοερχονται στον γκόμενο και να μη τους χαλανε την κουάφ οι κραδασμοί..

panavour
03/10/2019, 11:08
Αν όντως θέλεις να είσαι νόμιμος, δεν την πειράζεις.
Με οποιαδήποτε εξάτμιση που κάνει παραπάνω θόρυβο δεν είσαι νόμιμος.
Επίσης υπάρχουν και μπλόκα που σου κάνουν μέτρηση ήχου επιτόπου.

Μπα σε καλο σου ,με εκανες και γελασα.:lol::lol:

45 χρονια οδηγω δικυκλο στην αθηνα δεν εχω δει κανενα

Panos76
03/10/2019, 11:10
Μπα σε καλο σου ,με εκανες και γελασα.:lol::lol:

Ούτε εγώ είχα δει ποτέ στη ζωή μου έλεγχο καυσαερίων έως το 2010-11 όπου άρχισα συχνά - πυκνά να βλέπω στην Ε. Αντιστάσεως στη Καισαριανή ψηλά, λίγο πριν στρίψεις δεξιά για Καρέα :uplate:

STOYBI
03/10/2019, 11:23
Μπα σε καλο σου ,με εκανες και γελασα.:lol::lol:

45 χρονια οδηγω δικυκλο στην αθηνα δεν εχω δει κανενα

Μεσα στο 19 εχω δει δυο.....

Στο υψος του Δασους και Ασπροπυργο.....!!!


:wave2:

sapila racing
03/10/2019, 11:44
Μπα σε καλο σου ,με εκανες και γελασα.:lol::lol:

45 χρονια οδηγω δικυκλο στην αθηνα δεν εχω δει κανενα
Χαίρομαι που σε έκανα να ευθυμήσεις!
Επειδή δεν το έχεις δεί εσυ δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.
Εγώ το έχω δεί κι απ την καλή κι απ την ανάποδη! :cry:

OldMan
03/10/2019, 13:11
Εσυ πΣηλε, εχεις παραγινει τρυφερό ποδι τελευταία...

Το μπ@@ρδελο σου και στο γεφυρακι της Σινδου, ΤΩΡΑ...!!!! :D

sapila racing
03/10/2019, 13:15
Εσυ πΣηλε, εχεις παραγινει τρυφερό ποδι τελευταία...

Το μπ@@ρδελο σου και στο γεφυρακι της Σινδου, ΤΩΡΑ...!!!! :D

:bawl:

Kαι πέρναγα προχτές απο εκεί κοντά κατεβαίνοντας απο Σέρρες!

Bowleno
03/10/2019, 20:37
Εγώ το έχω δεί κι απ την καλή κι απ την ανάποδη! :cry:

Να υποθέσω, σου ράψανε "κοστούμι"; :D

OldMan
04/10/2019, 15:54
Να υποθέσω, σου ράψανε "κοστούμι"; :D

Για τα μηχανακια του, αποκλειεται..!!!

Για τις κλανιές του, most possible..

doctor_john
05/10/2019, 09:29
Ναι συμβαίνει. Στην Κηφισιά τουλάχιστον.
Πριν 2-3 χρόνια κάθε πρωί που ερχόμουν στην δουλειά υπάρχαν 2 φρεάτια που όταν πάταγα επάνω ξύπναγα την γειτονιά. Γειτονιά τρόπος του λέγειν βέβαια, καθώς υπήρχαν μόνο βίλες στο σημείο αυτό.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτή ήταν μια ταξική νική για το προλεταριάτο. Όταν πάταγα τα φρεάτια σιγομουρμούριζα από μέσα μου το "βραστούς, βραστούς, θα φάμε τους αστούς" :lol:.

Δεν κράτησε πολύ δυστυχώς, κάποια στιγμή έβαλαν λάστιχο από μέσα και δεν ξανακούστηκε τίποτα, όσο δυνατά κι αν πάταγα.

Το μόνο που ακούστηκε ήταν η φωνή στο κεφάλι μου, που μου υπενθύμισε ότι ο καπιταλισμός είναι ένα τέρας που δεν νικιέται εύκολα, πόσω μάλλον με το πάτημα των φρεατίων.:look:

Δεν σου κρύβω πως χαίρομαι για οτιδήποτε γίνεται με αποτέλεσμα μια καλύτερη καθημερινότητα.
Τις περιοχές που περιγράφεις τις βλέπω όπως την F1, αν λειτουργεί εκεί θα περάσει και στα πολιτικά κάποια στιγμή. :D

Tο μόνο που με ενοχλεί απίστευτα είναι το σχέδιο πόλης που εφάρμοσαν τα μέσα του '80 στις "άλλες" περιοχές, με σκοπό την καταστολή,
την απομάκρυνση του ενός από τον άλλο και την υποβάθμιση της ποιότητας ζωής γενικότερα...

Δεν έπρεπε να το επιτρέψουν οι γονείς μας, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όμως που σκεφτόντουσαν και έπρατταν με βάση τους ανήθικους νόμους
που δημιουργήθηκαν τότε.

νεοσσός
05/10/2019, 10:44
Πριν από αρκετά χρόνια είδα να περνάει ένα VW Polo με εξάτμιση σωλήνα, που ακουγόταν πολύ έντονα. Κολλημένος στην κίνηση αυτός, πεζός εγώ, οπότε κινούμασταν στον ίδιο ρυθμό. 2 λεπτά μετά τον σταμάτησε διερχόμενο περιπολικό.

kostaspetrou
05/10/2019, 13:43
Ναι , ξέρω υπάρχουν είδη προηγούμενα νήματα αλλά εγώ έχω ακόμα απορίες...

Πολύ απλά

1)Το παπί μου είναι injection , τι γινεται με τον αισθητήρα Λ?

2)Μπορώ να αλλάξω μόνο τελικό χωρίς να επηρεάσω την μακροζωία του παπιου , και χωρίς να εχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα?

3) Υπάρχει λόγος να βαλω ολόσωμη

4)Ποια εξάτμιση (τελικό κατά προτίμηση) έχει πιο μπάσο ήχο? Υπάρχει διάφορα ήχου σε τελικό-ολοσωμη?

5)Αν βάλω ολόσωμη θα θέλω και αλλαγή φίλτρου και ιντζεκτιον , η το ιντζεκτιον μπορεί να ρυθμίσει άνετα το μίγμα?Αν βάλω τελικό θα είναι λες και έχω ακόμα την μαμά σε σχέση με το ιντζεκτιον?


Και ναι ξέρω ότι δεν κερδίζω τίποτα , με ενδιαφέρει απλά ο ήχος και επίσης θέλω να είναι νόμιμος

Ευχαριστώ και σας παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις γιατί όντως δεν ξέρω απο αυτα


Λόγος να βάλεις δεν υπάρχει.

Το αν ΘΕΣ να βάλεις είναι κάτι άλλο.

Βάλε ένα τελικό και δες αν σου αρέσει, οι λαιμοί θα χρειαστούν ενδεχομένως και αλλαγές στην τροφοδοσία καυσίμου.



Το πιο πιθανό είναι να χάσεις σε ροπή στις χαμηλές στροφές και να αυξήσεις την κατανάλωση.

Η εξάτμιση του κατασκευαστή έχει περάσει από πάρα πολλές ώρες δοκιμών και είναι η καλύτερη δυνατή που θα μπορούσε να έχει το παπί σου, ώστε να είναι αξιόπιστο, να έχει εύρυθμη λειτουργία και ταυτόχρονα οι εκπομπές καυσαερίων και η στάθμη του ήχου να βρίσκονται στα επιτρεπτά από το νόμο όρια.

Αν βάλεις αύτερ μάρκαιτ εξάτμιση, το πιο πιθανό είναι είσαι αφενός παράνομος, αφε...δύο να χάσεις σε αξιοπιστία, ροπή ή κατανάλωση.

Η μαμά εξάτμιση ,ειδικά σε μηχανάκια όπου δεν έριξαν τις άπειρες ώρες μελετών, είναι η φτηνότερη λύση για να κάνει τα παραπάνω πράγματα, σύμφωνοι.

Δεν είναι η καλύτερη δυνατή, ποτέ σε μηχανάκι μαζικής παραγωγής κανένα εξάρτημα δεν είναι το καλύτερο δυνατό.