PDA

View Full Version : Ερωτηση για καταστημα τοποθετησης σωληνακια υψηλης



George_M.
28/09/2019, 21:19
ξερουμε κανενα να παω τον παπιο?ρωτησα στον γνωστο κ μονο φορολογικη δηλωση δεν ζητησε....
τοσο δυσκολο ειναι να βρεις τι μηκος χρειαζεσαι κ να το παραγγειλεις..?

τεσπα πασα βοηθεια δεκτη.
σας μερσω...

Acacius
28/09/2019, 23:48
Εγώ που είμαι τσίπης είχα μετρήσει το μήκος στα σωληνάκια της μηχανής με τη μεζούρα, πήρα από ηΜπέη την κοντινότερη διάσταση που βρήκα σε εξαιρετική τιμή και τα φόρεσα στο επόμενο σέρβις. Και 1-2 εκατοστά παραπάνω να είναι δε νομίζω ότι πειράζει, απλά δεν ξέρω αν θα βρεις το ίδιο εύκολα μήκη που ταιριάζουν σε παπί.

Nospecialname
29/09/2019, 12:23
Πάντως με τα υψηλής θα δεις μηδαμινή διαφορά να το ξες , λες και δεν τα έβαλες ποτε

typhoon
29/09/2019, 14:50
Τον γνωστό εννοείς τον σπηλιωτη?
Γιατί αυτός τα μετράει επιτόπου κ σου φτιάχνει ότι θες.
Εναλλακτικα κοίτα κ στα μαρκουτσαδικα στη Σπυρου πατση. Αυτά που φτιάχνουν για μηχανήματα έργου

George_M.
29/09/2019, 15:55
Τον γνωστό εννοείς τον σπηλιωτη?
Γιατί αυτός τα μετράει επιτόπου κ σου φτιάχνει ότι θες.
Εναλλακτικα κοίτα κ στα μαρκουτσαδικα στη Σπυρου πατση. Αυτά που φτιάχνουν για μηχανήματα έργου

Οχι τον αλλον στην Καλλιρρόης λεω.
Αν ο Σπηλιωτης κάνει επι τοπου δουλεια τοτε είναι ο ανθρωπος μου!

George_M.
29/09/2019, 16:16
Πάντως με τα υψηλής θα δεις μηδαμινή διαφορά να το ξες , λες και δεν τα έβαλες ποτε
Ναι...τι να πω..δλδ να μην δοκιμασω;
Η αληθεια είναι ότι ο "παπις" (crypron T110) εχει αρκετά καλα φρενα.
Μαλιστα ςχω αλλαξει πρόσφατα υγρά κ λαδια μπροστινου κ φυσαει.
Ομως επειδή γραφει 4.000km/5μηνο κ καθότι είμαι ψειρας σκέφτομαι να το κανω σενιο...

Bowleno
29/09/2019, 17:59
Ναι...τι να πω..δλδ να μην δοκιμασω;
Η αληθεια είναι ότι ο "παπις" (crypron T110) εχει αρκετά καλα φρενα.
Μαλιστα ςχω αλλαξει πρόσφατα υγρά κ λαδια μπροστινου κ φυσαει.
Ομως επειδή γραφει 4.000km/5μηνο κ καθότι είμαι ψειρας σκέφτομαι να το κανω σενιο...

Αυτό που θα δεις σίγουρα είναι καλύτερη και αμεσότερη απόκριση στο πάτημα της μανέτας. θέλει λίγη προσοχή στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις.
Πάντως αξίζει τον κόπο.

Acacius
29/09/2019, 20:58
Επίσης δε χρειάζονται αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια όπως τα "απλά". Το βασικό είναι η καλή εξαέρωση, και στα μεν και στα δε.

Bowleno
29/09/2019, 21:04
Επίσης δε χρειάζονται αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια όπως τα "απλά". Το βασικό είναι η καλή εξαέρωση, και στα μεν και στα δε.

Σπάστο λίγο αυτό....τα δικά μου είναι 10 ετών πλέον, είναι σαν καινούργια ακόμα και δεν έχω κάνει ουτε αλλαγή υγρών.....ναι, φάουλ, ξέρω, αλλά εφόσον λειτουργούν παραπάνω από ικανοποιητικά ακόμα δεν βρίσκω λόγο προς το παρόν..... (και δεν υπάρχουν και φράγκα :( )

Acacius
29/09/2019, 21:41
Αν κατάλαβα καλά, έχεις υψηλής, οπότε πρέπει να είσαι ΟΚ. Αν είχες τα εργοστασιακά, νομίζω ότι σύμφωνα με το μάνιουαλ πρέπει να αλλάζεις σωληνάκια κάθε 3 ή 4 χρόνια με καινούργια. 10 χρόνια τα ίδια υγρά είναι πάρα πολλά πάντως και δεν ανεβάζουν πολύ το κόστος ενός σέρβις.

Bowleno
29/09/2019, 22:54
Αν κατάλαβα καλά, έχεις υψηλής, οπότε πρέπει να είσαι ΟΚ. Αν είχες τα εργοστασιακά, νομίζω ότι σύμφωνα με το μάνιουαλ πρέπει να αλλάζεις σωληνάκια κάθε 3 ή 4 χρόνια με καινούργια. 10 χρόνια τα ίδια υγρά είναι πάρα πολλά πάντως και δεν ανεβάζουν πολύ το κόστος ενός σέρβις.

Όχι ρε συ....τα εργοστασιακά έχω, όλο το μΕχανάκι είναι μαμα εντελώς!

Acacius
29/09/2019, 23:17
Όχι ρε συ....τα εργοστασιακά έχω, όλο το μΕχανάκι είναι μαμα εντελώς!

Κοίτα και στο μανουάλι, αλλά σχεδόν σίγουρα έπρεπε να τα είχες αλλάξει εδώ και χρόνια. Ευτυχώς οι κατασκευαστές φροντίζουν να αντέχουν πολύ περισσότερο απ'όσο ισχυρίζονται ώστε να είναι καλυμμένοι.

viper1
30/09/2019, 00:22
Όχι ρε συ....τα εργοστασιακά έχω, όλο το μΕχανάκι είναι μαμα εντελώς!

Μετά από 10 χρόνια με τα ίδια υγρά η μαμά σε έχει αφήσει καιρό τώρα. Υπόψιν ότι εξωτερικά δεν βλέπεις την φθορά

Bowleno
30/09/2019, 05:58
Κοίτα και στο μανουάλι, αλλά σχεδόν σίγουρα έπρεπε να τα είχες αλλάξει εδώ και χρόνια. Ευτυχώς οι κατασκευαστές φροντίζουν να αντέχουν πολύ περισσότερο απ'όσο ισχυρίζονται ώστε να είναι καλυμμένοι.

To θεωρώ υπερβολή κάθε 3-4 χρόνια...... και επίσης είπαμε, δεν παίζουν φράγκα. ;)


Μετά από 10 χρόνια με τα ίδια υγρά η μαμά σε έχει αφήσει καιρό τώρα. Υπόψιν ότι εξωτερικά δεν βλέπεις την φθορά

Το γνωρίζω για τα υγρά, εδώ με το ζόρι κάνουμε τις αλλαγές λαδιών αυτήν την (μακρά.....) περίοδο. :(

raccoon
30/09/2019, 11:00
Δεν παίζουμε με τα φρένα. 10 χρόνια ίδια υγρά φρένων είναι πολλά. Φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάνει ούτε καθάρισμα στις δαγκάνες φρένων. Ένα μπουκαλάκι υγρών κάνει 3-5€ οπότε η αλλαγή δεν θεωρείται κόστος. Η δαγκάνες έχουν κάτι σημεία με λαστιχένιες φούσκες, που έχουν γράσο σιλικόνης και επιτρέπουν την δαγκάνα να κινηθεί δεξιά αριστερά, αν αυτά έχουν ξεραθεί ( 10 χρόνια) η δαγκάνα κολλάει οποτε δεν έχεις καλό φρενάρισμα και σου τρώει τα τακάκια από την μια πλευρά. Κόστος συντήρησης: ένα σωληνάριο γράσο σιλικόνης 2,5-7€ (Σκρουτζ) , ένα μικρό σπρέι wd40 4€ , μια παλιά μπλούζα για καθάρισμα και 2ωρες δουλίτσα μια και έχεις να τα κάνεις καιρό.

Λευκάδιος
30/09/2019, 11:53
Φτιαχτά (με υλικά της Hel αν θυμάμαι καλά) κάνει και ο Μηναδάκης στην Θηβών στο Αιγάλεω.Μόνο που αν πας να διπλοτσεκάρεις την διάσταση που θα σου φτιάξει.

DoctoR_k6
30/09/2019, 12:15
Ή Σπυρου Πατση...πας με τα σωληνακια στα χερια κ σε καμια ωριτσα-δυο πας κ τα παιρνεις.
Οπως κατεβαινεις προς Ιερα Οδο δεξια.

George_M.
30/09/2019, 12:50
Ωραια αρα εχουμε επιλογες.
Ευχαριστώ απαντες για την βοηθεια.

sapila racing
01/10/2019, 12:56
Πάντως με τα υψηλής θα δεις μηδαμινή διαφορά να το ξες , λες και δεν τα έβαλες ποτε

Μάλλον δεν εχεις βάλει ποτέ σωληνάκια υψηλής σε μηχανάκι.

katsar
01/10/2019, 12:59
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι; Ο κολλητός μου έχει ένα cb400sf ,το ίδιο και ο αδερφός του.
Σε κουβέντα που είχαμε το ΣΚ μου είπε ότι ο αδερφός του που έχει βάλει,δεν έχει καμία διαφορά.Τον πιστεύω,αν έβλεπε θα έβαζε και αυτός.
Τι παίζει;Κακότεχνία;Αέρας ίσως ;

sniper
01/10/2019, 13:03
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι; Ο κολλητός μου έχει ένα cb400sf ,το ίδιο και ο αδερφός του.
Σε κουβέντα που είχαμε το ΣΚ μου είπε ότι ο αδερφός του που έχει βάλει,δεν έχει καμία διαφορά.Τον πιστεύω,αν έβλεπε θα έβαζε και αυτός.
Τι παίζει;Κακότεχνία;Αέρας ίσως ;


Η διαφορά μεταξύ των απλών σωλήνων με τα υψηλής είναι :
1. Τα πλαστικά κάποια στιγμή θέλουν αλλαγή λόγω φθοράς από τον χρόνο
2. Σε παρατεταμένη χρήση και ειδικότερα σε απαιτητικές διαδρομές στα φρένα, τα πλαστικά δίνουν διαφορετική αίσθηση στο χέρι, και μεγαλύτερη διαδρομή στη μανέτα του φρένου, ενώ τα υψηλής όχι.

Αν έχεις αέρα στο κύκλωμα, είτε με υψηλής ειτε όχι, έχεις πρόβλημα.

viper1
01/10/2019, 13:55
Η διαφορά μεταξύ των απλών σωλήνων με τα υψηλής είναι :
1. Τα πλαστικά κάποια στιγμή θέλουν αλλαγή λόγω φθοράς από τον χρόνο
2. Σε παρατεταμένη χρήση και ειδικότερα σε απαιτητικές διαδρομές στα φρένα, τα πλαστικά δίνουν διαφορετική αίσθηση στο χέρι, και μεγαλύτερη διαδρομή στη μανέτα του φρένου, ενώ τα υψηλής όχι.

Αν έχεις αέρα στο κύκλωμα, είτε με υψηλής ειτε όχι, έχεις πρόβλημα.

Προφανώς η διαφορά θα φαίνεται από οδηγούς που θέλουν απαιτήσεις από τα φρένα. Αν το πηγαίνεις πάντα κύρια εννοείται και δεν θα δεις διαφορά. Άντε λίγο στην απόκριση.....

viper1
01/10/2019, 13:56
Μάλλον δεν εχεις βάλει ποτέ σωληνάκια υψηλής σε μηχανάκι.

Τώρα βάζει εξάτμιση φίλτρο καρμπυρατερ. Τα φρένα θα τα πιάσουμε αργότερα

sniper
01/10/2019, 14:00
Προφανώς η διαφορά θα φαίνεται από οδηγούς που θέλουν απαιτήσεις από τα φρένα. Αν το πηγαίνεις πάντα κύρια εννοείται και δεν θα δεις διαφορά. Άντε λίγο στην απόκριση.....

Σους γιατί την εβλέπω τη δουλειά να γράψει κανένας ειδικός με ABS.