PDA

View Full Version : CF Moto



Σελίδες : [1] 2 3

athletico
05/10/2019, 10:20
Παιδιά καλημέρα
Ανοίγω το θέμα αυτό για να πούμε τις γνώμες μας αλλά και να μοιραστεί κάποιος με εμάς αν έχει προσωπική εμπειρία με τις συγκεκριμένες κινέζικες μοτοσυκλέτες οι οποίες αφενός είναι πολύ όμορφες αφετέρου τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους παραπέμπουν σε αντίστοιχες αρκετά πιο ακριβές.
Πριν κάποιος πει ότι ΚΙΝΕΖΙΚΟ προιόν - απορριπτέο επιτρέψτε μου να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία και γνώση πάνω σε ηλεκτρονικό και όχι μόνο εξοπλισμό γυμναστηρίων( Διάδρομοι ,ποδήλατα,ελλειπτικά κλπ).
Υπάρχουν όντως εταιρίες που κατασκευάζουν <<ψεύτικα>> προιόντα.
Υπάρχουν όμως και αντίστοιχες που τα προιόντα τους αν τα κολλήσουν ένα BRAND NAME πάνω θα κοστίσουν 3πλάσια και 4πλάσια τιμή και είναι αθάνατα.Το θέμα είναι ότι οι εταρίες ποιυ αντιπροσωπεύουν τα κινέζικα προιόντα να έχουν stock ανταλλακτικών για την περίπτωση που χρειαστεί.
Από την άλλη τα περισσότερα ανταλλακτικά υπάρχουν στο εμπόριο από άλλες εταιρίες οι οποίες και αυτές από την Κίνα τα προμηθεύονται.
Τωρα ας πάμε στις μοτοσυκλέτες...............

https://www.car.gr/24034952-cfmoto-300

Το συγκεκριμένο φαίνεται τίμιο.
Σας ευχαριστώ πολύ

Alexinhogr
05/10/2019, 10:36
Τίμιο θα είναι αν τα ρουλεμάν μέσα έξω είναι ποιοτικά και μετά μπορούμε να μιλήσουμε ή βάζεις λίγα παραπάνω για ζεντ πχ https://www.car.gr/10311807-kawasaki-z-250-sl-z250-sl

TKM
05/10/2019, 11:45
Αυτό που ξέρω είναι: α) ακούγονται καλά λόγια για το εργοστάσιο στην Κίνα και για τις φιλοδοξίες της εταιρίας, β) συνεργάζεται ως προς το ντιζάιν των μοτοσυκλετών της με την KISKA, η οποία σχεδιάζει και τις ΚΤΜ, γ) η ΤΕΟΜΟΤΟ που είχε την αντιπροσωπεία της CF Moto την άφησε και τώρα την έχει ο νέος αντιπρόσωπος της... Royal Enfield, δηλαδή η εταιρία Motostuff, το κεντρικό μαγαζί της οποίας βρίσκεται στην Κερατέα - οι εντυπώσεις μου από αυτούς (επειδή έχω ψάξει το θέμα λόγω της αγάπης μου στη Royal Enfield) είναι ανάμικτες. Ωστόσο θα προτιμούσα να πάρω μια Benelli αντί για CF Moto, όπως... και έκανα.

Όπως βλέπω πάντως, αυτό το 300άρι είναι καινούριο μοντέλο! Σίγουρα δείχνει πιο ολοκληρωμένο από το παλιό 250άρι και η τιμή του είναι πολύ καλή - κοστίζει όσο το ΒΝ 251 της Benelli, το οποίο έχει λιγότερα κυβικά και ίπποδύναμη. Παρ' όλα αυτά... δεν ξέρω αν θα το αγόραζα. Αν και είναι δελεαστικό, πρέπει να ομολογήσω.

Alexinhogr
05/10/2019, 12:17
Ότι είναι πανέμορφο είναι, ότι αν είχε 3.000€ για κινέζικο πιστεύω θα περπατούσε

sapila racing
05/10/2019, 12:30
Οπως έχουμε ξαναγράψει σε πολλά παρόμοια threads, τα κινέζικα δεν έχουν αποδείξει ακόμα την αξιοπιστία τους.
Πρέπει να κανουν πρώτα αρκετά χιλιόμετρα ωστε να αξιολογηθούν σωστά.

Αν κρίνω πάντως απο την παρακάτω κριτική κατόχου του cfmoto 400nk έχουν ακόμα δρόμο:


published 2 years ago
generally its ok, however there have been a lot of small issues with quality. The rear brake keeps failing and requires re-bleeding every two weeks. The display console leaks in the rain and displays all sorts of all weird messages and warnings. The highbeam flicks everytime I pull the clutch in. Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have, so while I'm happy with its general performance, I'm very disappointed with the above mentioned issues that make it basically unroadworth. Also not overly impressed with the dealership.

athletico
05/10/2019, 13:06
Οπως έχουμε ξαναγράψει σε πολλά παρόμοια threads, τα κινέζικα δεν έχουν αποδείξει ακόμα την αξιοπιστία τους.
Πρέπει να κανουν πρώτα αρκετά χιλιόμετρα ωστε να αξιολογηθούν σωστά.

Αν κρίνω πάντως απο την παρακάτω κριτική κατόχου του cfmoto 400nk έχουν ακόμα δρόμο:


published 2 years ago
generally its ok, however there have been a lot of small issues with quality. The rear brake keeps failing and requires re-bleeding every two weeks. The display console leaks in the rain and displays all sorts of all weird messages and warnings. The highbeam flicks everytime I pull the clutch in. Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have, so while I'm happy with its general performance, I'm very disappointed with the above mentioned issues that make it basically unroadworth. Also not overly impressed with the dealership.


Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.

BLiTzER
05/10/2019, 13:11
Ναι, αλλά με 1000€ ακόμα, μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Duke 390, αντί της κινέζικης αντιγραφής του, που δεν είναι το πιο αξιόπιστο μηχάνημα στον πλανήτη, αλλά τουλάχιστον είναι ΚΤΜ. :lol:

THRESH
05/10/2019, 13:30
^
good point :lol:

To ωραίο είναι οτι φαίνονται καλά, τρέχουν ήδη καναδυό χρόνια τώρα σαν μοντέλα και στα δικά μας τα μέρη (όπως και πήρε ένα παλικάρι απο εδώ , απ'ότι θυμάμαι)
δείχνουν οτι είναι σε καλό και ενδιαφέρον δρόμο.

Τα ΝΚ έχουν προσθέσει και 150 κυβικά με ABS εννοείται , τραγική οθόνη led όμως αλλά χαμηλά βάρη σε σχέση με τα Benelli , το οποίο σίγουρα είναι καλό.

Αν δείξουν στοιχειώδη αξιοπιστία, ευχαρίστως θα έπαιρνα κάποιο αφού το design είναι εξαιρετικό μαζί με τα 2 χρόνια εγγύησης.

sapila racing
05/10/2019, 13:33
Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.

Διαβασε κι άλλες λοιπόν να βγάλεις μονος σου συμπέρασμα.
πχ εδω
http://www.mychinamoto.com/forums/showthread.php?8612-7000-Km-owners-review-on-the-new-CFmoto-650MT

Ο τύπος βέβαια είναι στην Κίνα και παει στο εργοστάσιο και τοπυ το φτιάχνουν όταν χαλάει.

PaNick67
05/10/2019, 13:36
Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.

Καθολικο οχι αλλα επειδη η κριτικη αφορα μοτο 2 μηνων;
"Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have" σαφως και πρεπει να την λαβεις υποψιν σου. Αφορα βεβαια αλλο μοντελο και δυο χρονια πριν αλλα kawasaki / yamaha / honda / suzuki σιγουρα δεν εγινε.

Θα θυμισω επισης το "το φτηνο συνηθως βγαινει ακριβο" και πως ακομα και αν υπαρχει η καλυτερη θεληση απο τον αντιπροσωπο, ακομα και αν τα καλυπτει ολα οσα θα βγουν, εσυ θα πρεπει να χανεις χρονο πηγαινοντας απο εκει και να ξαναπας να την παρεις. Το αν ειναι θελκτικο να μπλεξεις ενδεχομενως με κατι τετοιο ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

katsar
05/10/2019, 13:39
Αν ψάξεις πάντως εδώ,κάπου γράφει ένα παιδί για το 250 νομίζω κάποια πράγματα.

athletico
05/10/2019, 17:07
Αν ψάξεις πάντως εδώ,κάπου γράφει ένα παιδί για το 250 νομίζω κάποια πράγματα.

Τα διάβασα αλλά το συγκεκριμένο θέμα εξελίχθηκε στραβά και το παιδί μπλοκαριστηκε.
Έτσι δεν έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε τις εντυπώσεις του μετά από 1 χρόνο χρήσης της μοτοσυκλέτας.

Potis
05/10/2019, 20:22
Athletico καλησπέρα ! Έχω εδώ και 10 περίπου μήνες το cf nk 250 . Μέχρι τώρα τα 6000 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα όσον αφορά το μοτέρ . Μόνο ένα δείκτη ταχυτήτων άλλαξα γιατί ενώ έβαζα Δευτέρα μου έδειχνε πρώτη στην οθόνη. Ηλεκτρονικής φύσεως το θέμα δηλαδή. Εκεί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι και επώνυμες μάρκες το έχουν εμφανίσει αυτό. Το μόνο που με πείραξε ήταν οι 45 μέρες που έκανε να έρθει το ανταλλακτικό αυτό. Η αναμονή δηλαδή που πιθανόν οφείλεται στο ότι δεν έχει κυκλοφορήσει και χρησιμοποιηθεί το μοντέλο αυτό.Δεν θέλω να σκέφτομαι να πάθει κάτι σοβαρό και να μην μπορώ να το κινώ για τόσες μέρες... Απο ότι είδα έφεραν και 300ρι και 150ρι στην κατηγορία. Το 400ρι είναι αλήθεια έχω δει 4-5 φορές . Πάντως μετά από τόσους μήνες ακόμη με ρωτάνε και το χαζεύουν στο δρόμο . Εμφανισιακά όλα τα cf είναι όμορφα !!

athletico
05/10/2019, 22:57
Athletico καλησπέρα ! Έχω εδώ και 10 περίπου μήνες το cf nk 250 . Μέχρι τώρα τα 6000 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα όσον αφορά το μοτέρ . Μόνο ένα δείκτη ταχυτήτων άλλαξα γιατί ενώ έβαζα Δευτέρα μου έδειχνε πρώτη στην οθόνη. Ηλεκτρονικής φύσεως το θέμα δηλαδή. Εκεί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι και επώνυμες μάρκες το έχουν εμφανίσει αυτό. Το μόνο που με πείραξε ήταν οι 45 μέρες που έκανε να έρθει το ανταλλακτικό αυτό. Η αναμονή δηλαδή που πιθανόν οφείλεται στο ότι δεν έχει κυκλοφορήσει και χρησιμοποιηθεί το μοντέλο αυτό.Δεν θέλω να σκέφτομαι να πάθει κάτι σοβαρό και να μην μπορώ να το κινώ για τόσες μέρες... Απο ότι είδα έφεραν και 300ρι και 150ρι στην κατηγορία. Το 400ρι είναι αλήθεια έχω δει 4-5 φορές . Πάντως μετά από τόσους μήνες ακόμη με ρωτάνε και το χαζεύουν στο δρόμο . Εμφανισιακά όλα τα cf είναι όμορφα !!

Καλησπέρα φίλε Potis.
Σου έστειλα πμ. για να σε ρωτήσω λεπτομέρειες.

katsar
06/10/2019, 01:03
Στα φράγκα πάντως του CF (που είναι ωραίο το ομολογώ) εγώ θα έβλεπα και Z 300 μεταχειρισμένο 2-3τιας με ~20-25 χιλιάδες χλμ.
Είναι και 2κύλινδρο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/10/2019, 04:16
Δε ξέρω από αξιοπιστία (αν και μπορώ να έχω μια γνώμη. 12.000 χλμ σε κινέζικο παπι. Μου βγήκε ΑΡΙΣΤΟ)αλλά από εμφάνιση σκίζει. Έχω της αμφιβολίες μου όμως για το κουστούμι του και για την οθόνη λεντ μετά από μερικές χιλιάδες χλμ. Εγώ θα σου έλεγα προχωρά το και πες μας και εμάς της εντυπώσεις σου.

toyar
06/10/2019, 05:39
ανοιγω την αγγελια και διαβαζω περιγραφη μια ακατανοητη ξυλινη μεταφραση
αν αυτος που το πουλαει η το εισαγει βαριεται να ασχοληθει σοβαρα τι υποστηριξη μπορω να περιμενω;
επισης το.......αποστελλεται σε ολη την ελλαδα.......
ενα μηχανημα οπως η μοτοσυκλετα δεν μπορει να διατιθεται στην αγορα σαν μασαζοκαλσον

athletico
06/10/2019, 07:06
ανοιγω την αγγελια και διαβαζω περιγραφη μια ακατανοητη ξυλινη μεταφραση
αν αυτος που το πουλαει η το εισαγει βαριεται να ασχοληθει σοβαρα τι υποστηριξη μπορω να περιμενω;
επισης το.......αποστελλεται σε ολη την ελλαδα.......
ενα μηχανημα οπως η μοτοσυκλετα δεν μπορει να διατιθεται στην αγορα σαν μασαζοκαλσον

Παιδιά επειδή μίλησα με την αντιπροσωπία moto stuff μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος έχει αγγελία το 300αρι αλλά δεν το εχει παραδοτέο.
Υπάρχουν μόνο 250αρια και 400αρια στην Ελλάδα.

TKM
06/10/2019, 18:29
Παιδιά επειδή μίλησα με την αντιπροσωπία moto stuff μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος έχει αγγελία το 300αρι αλλά δεν το εχει παραδοτέο.
Υπάρχουν μόνο 250αρια και 400αρια στην Ελλάδα.

Αυτός δηλαδή σκέπεται να το φέρει/θα το φέρει εκτός του δικτύου της αντιπροσωπείας; ή το έβαλε για κράχτη και δεν θα το φέρει;

ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

Δεν ξέρουμε βέβαια και τι σκέπτεσαι να κάνεις... έχεις μοτοσυκλέτα και σκέπτεσαι να την αλλάξεις; δεν έχεις και θέλεις να πάρεις; πες μας για να σου πούμε κι εμείς περισσότερα.

athletico
06/10/2019, 19:08
Αυτός δηλαδή σκέπεται να το φέρει/θα το φέρει εκτός του δικτύου της αντιπροσωπείας; ή το έβαλε για κράχτη και δεν θα το φέρει;

ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

Δεν ξέρουμε βέβαια και τι σκέπτεσαι να κάνεις... έχεις μοτοσυκλέτα και σκέπτεσαι να την αλλάξεις; δεν έχεις και θέλεις να πάρεις; πες μας για να σου πούμε κι εμείς περισσότερα.

Δεν έχω μοτοσυκλετα είμαι νέος οδηγός με δίπλωμα Α και την θέλω για την πόλη Τρίκαλα (την αναφέρω επειδή είμαι σε επαρχία όπου δεν υπάρχουν λεοφοροι) κυρίως αλλά δεν θα πω όχι σε μια κοντινή εκδρομή με καλό καιρό.
Όσο για το cf moto αν θα καταλήξω εκεί θα το πάρω μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας και όχι από κάποιον που το έφερε μεμονωμένα.

Kickstart
07/10/2019, 08:22
αν το πάρεις να μην ξεχάσεις να μας γράφεις εντυπώσεις φίλε...είναι σημαντικό να ενημερωνόμαστε από κατόχους ώστε να καταλάβουμε τι παίζει με τους Κινέζους...γιατί προς το παρόν η γνώμη σχεδόν όλων των μοτοσικλετιστών όταν ακούν κινέζικο μηχανάκι είναι εν ολίγοις "στον Καιάδα"

TKM
07/10/2019, 10:32
Δεν έχω μοτοσυκλετα είμαι νέος οδηγός με δίπλωμα Α και την θέλω για την πόλη Τρίκαλα (την αναφέρω επειδή είμαι σε επαρχία όπου δεν υπάρχουν λεοφοροι) κυρίως αλλά δεν θα πω όχι σε μια κοντινή εκδρομή με καλό καιρό.
Όσο για το cf moto αν θα καταλήξω εκεί θα το πάρω μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας και όχι από κάποιον που το έφερε μεμονωμένα.

Σου ξαναλέω ότι θα προτιμούσα μια Benelli πάντως. Πιο δοκιμασμένες, μεγαλύτερη σιγουριά θα έχεις. Η BN 302 είναι ιδανική γι' αυτό που ζητάς αλλά είναι ακριβότερη από τη CF Moto (δεν ξέρω κι αν οδηγείται με το δίπλωμά σου). Επίσης πολύ καλή γι' αυτό που ζητάς είναι η BN 251, η οποία έχει την ίδια τιμή με τη CF Moto της αγγελίας - έχει βέβαια λιγότερα κυβικά και ιπποδύναμη αλλά μάλλον θα έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου και κάνει επίσης για το σκοπό που τη θέλεις.

sapila racing
07/10/2019, 10:53
Σου ξαναλέω ότι θα προτιμούσα μια Benelli πάντως. Πιο δοκιμασμένες, μεγαλύτερη σιγουριά θα έχεις. Η BN 302 είναι ιδανική γι' αυτό που ζητάς αλλά είναι ακριβότερη από τη CF Moto (δεν ξέρω κι αν οδηγείται με το δίπλωμά σου). Επίσης πολύ καλή γι' αυτό που ζητάς είναι η BN 251, η οποία έχει την ίδια τιμή με τη CF Moto της αγγελίας - έχει βέβαια λιγότερα κυβικά και ιπποδύναμη αλλά μάλλον θα έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου και κάνει επίσης για το σκοπό που τη θέλεις.

Οταν λες πιο δοκιμασμένες πως το εννοείς? Ξέρουμε κάποιο τέτοιο Benelli με πάνω απο 50.000 χλμ?

jawaforever
07/10/2019, 15:53
Athletico, πάρε ένα honda super cub 125.
Μπορεί να δώσεις 4 χιλιάρικα, όμως παίρνεις χονδα.
Ακούς εκεί ο ελεεινός Κινέζος που στα 3 χιλιάρικα σου δίνει αληθινή μοτοσικλέτα, έστω και 250 κυβικών, να κάνεις και τα ταξίδια σου!!!
Δεν βλέπει τον Ιαπωνα που στα 2.800 σου πασάρει innova helmin...
Ειλικρινά δηλαδή, να αποκλείεται κάθε ποστ που προτείνει οτιδήποτε ΜΗ Ιαπωνικό ώστε από τη μια να ηρεμήσουμε όλοι και από την άλλη να αγοράζουν όλοι κάτι επώνυμο και κυρίως, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.
Τα ίδια και τα ίδια.

stefanos
07/10/2019, 16:18
Στις μοτοσυκλέτες νομίζω ότι άλλα είναι αυτά που πρέπει να προσέχουμε και όχι η αξιοπιστία.
Δεν είδα κανένα να μιλάει για φρένα για αναρτήσεις για abs.
Νομίζω ότι εκεί πρέπει να ρίξουμε περισσότερο βάρος παρά στο αν ξεθωριάζουν τα πλαστικά
ή τα παίζει το καντράν στην βροχή.

katsar
07/10/2019, 16:26
Εγώ ήρεμους τους βλέπω όλους αδερφέ,εσύ μάλλον πίνεις πολλούς καφέδες.
No offence.

jawaforever
07/10/2019, 17:00
Μπααα... Δεν πίνουν όλοι καφέδες. Μερικοί πάντως έχουν τη μύγα. Τώρα τη μύγα έχουν, πολλούς καφέδες πίνουν, θα σε γελάσω...
Με το που βλέπουν θέμα για Κινέζικο ή Ευρωπαϊκό made in China, τσουπ πετάγονται να ζητήσουν εξηγήσεις και να ανακατεψουν το θέμα.
Θεωρούν εαυτούς σωτήρες της ανθρωπότητας. Έχουν μια αποστολή. Να σώσουν τον κόσμο και να τον αποτρέψουν από την αγορά Κινέζικου μηχανακΙΟΥ.
Γι αυτό και μέλος που το έχει πάρει, έχει γράψει άπαντες στα παλαιότερα των υποδημάτων του.

Δεν ξέρω αδερφέ, κι εγώ δεν χωνεύω όλα τα Κινέζικα. Ειδικά αυτά που είναι από βαφτίσια. Όμως βλέπω τα βαφτίσια του εδώ εισαγωγέα, τα zontes/daytona/κι εγώ δεν ξέρω τι σκατά είναι, να είναι πρώτα σε πωλήσεις. Φθηνά ξεφθηνα, μπορντελα ξεμπορντελα, ο κόσμος τα αγοράζει.
Και βλέπω πως δεν σκάει κιόλας για το αν θα έχει ανταλλακτικά σε 5 ή 10 χρόνια.

athletico
07/10/2019, 17:17
Παιδιά σας παρακαλώ ας πούμε ο καθένας την γνώμη του χωρίς αντεκλίσεις.
Θα επαναλάβω όχι για μηχανές αλλα για ηλεκτρονικό εξοπλισμό γυμναστηριου. (διαδρομους, ελλειπτικά, ποδήλατα).
Επειδή το έχω ψάξει πολύ και ξέρω γενικά τι γίνεται αλλά το κυριότερο έχω προσωπική εμπειρία.
Υπάρχουν εταιρίες που παράγουν noname προϊόντα που αν έβαζες πάνω ένα brand θα κόστιζε αυτομάτως 3πκασια και 4πλασια τιμή.
Κάνουν παπάδες και είναι σκυλιά.
Και τα μοτέρ και τα inverter είναι προϊόντα από γνωστές επώνυμες εταιρίες.
Επίσης σε κινέζικο διάδρομο που ήταν ίδια μάρκα με κάποιον αμερικανικο,ακομη και τα ταιραπ που κρατάνε τα καλώδια ήταν στην ίδια απόσταση από τον πραγματικό.
Που σημαίνει ότι και οι δύο παρήχθησαν στο ίδιο εργοστάσιο.
Δεν γνωρίζω επαναλαμβάνω τι παίζει με τις μηχανές.
Για αυτό ζητάω από εσάς πιο έμπειρους την γνώμη.
Όσο για το cf προσωπικά αν το πάρω, Θεού θέλοντας δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω πάνω απκ 3000χλμ τον χρόνο αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

DrBig
07/10/2019, 19:57
Γνωστος που ασχολιεται με 4τροχα UTV με ειπε πως ειναι σκυλια αυτα της cfmoto.
Για μηχανες δε εχω ακουσει κατι.

TKM
07/10/2019, 20:10
Οταν λες πιο δοκιμασμένες πως το εννοείς? Ξέρουμε κάποιο τέτοιο Benelli με πάνω απο 50.000 χλμ?

Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει, εννοώ, όμως, ότι Benelli έχουν πουληθεί πολλά και τα σχόλια που ακούγονται είναι καλά! Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι για προβλήματα κλπ. Και επίσης... κρίνω κι από το δικό μου, μέχρι στιγμής (λίγα χιλιόμετρα έχω κάνει αλλά αν η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, είναι πολύ καλή).

jawaforever
07/10/2019, 20:25
Γνωστος που ασχολιεται με 4τροχα UTV με ειπε πως ειναι σκυλια αυτα της cfmoto.
Για μηχανες δε εχω ακουσει κατι.

Στην Αυστραλία που τα atv/utv πωλούνται σε χιλιάδες κομμάτια σε μηνιαία βάση, τα atv/utv της cfmoto θεωρούνται τα κορυφαία του είδους.

Το ίδιο και στη Ρωσία που και εκεί πωλούνται κατά χιλιάδες.

DRAKONET
07/10/2019, 20:29
Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει, εννοώ, όμως, ότι Benelli έχουν πουληθεί πολλά και τα σχόλια που ακούγονται είναι καλά! Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι για προβλήματα κλπ. Και επίσης... κρίνω κι από το δικό μου, μέχρι στιγμής (λίγα χιλιόμετρα έχω κάνει αλλά αν η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, είναι πολύ καλή).

ποιο μπενελι εχεις ?

DRAKONET
07/10/2019, 20:37
Δεν έχω μοτοσυκλετα είμαι νέος οδηγός με δίπλωμα Α και την θέλω για την πόλη Τρίκαλα (την αναφέρω επειδή είμαι σε επαρχία όπου δεν υπάρχουν λεοφοροι) κυρίως αλλά δεν θα πω όχι σε μια κοντινή εκδρομή με καλό καιρό.
Όσο για το cf moto αν θα καταλήξω εκεί θα το πάρω μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας και όχι από κάποιον που το έφερε μεμονωμένα.
===========================================
Εγω στην θεση σου αφου εισαι τρικαλα...θα πηγαινα σε μοντελο της MODENAS...τα κεντρικα ειναι εκει...οι αποθηκες ειναι εκει ..ολα τα ανταλλακτικα εκει!

athletico
07/10/2019, 21:03
===========================================
Εγω στην θεση σου αφου εισαι τρικαλα...θα πηγαινα σε μοντελο της MODENAS...τα κεντρικα ειναι εκει...οι αποθηκες ειναι εκει ..ολα τα ανταλλακτικα εκει!

Ενδιαφέρομαι για naked από 200 έως 400 κυβικά.
Η Modena έχει παπιά.

BLiTzER
07/10/2019, 21:11
Η Modena έχει παπιά.

Και Ferrari.

DRAKONET
07/10/2019, 21:17
Ενδιαφέρομαι για naked από 200 έως 400 κυβικά.
Η Modena έχει παπιά.
---------------------------------------------------------------
Σου ζητω συγγνωμη....DAYTONA-ZONTES ηθελα να πω

jawaforever
07/10/2019, 21:22
Ενδιαφέρομαι για naked από 200 έως 400 κυβικά.
Η Modena έχει παπιά.

Τσέκαρε και την bajaj dominar 400. Μπορείς να τη δεις στο δίκτυο εμπόρων της ktm.

athletico
07/10/2019, 22:09
---------------------------------------------------------------
Σου ζητω συγγνωμη....DAYTONA-ZONTES ηθελα να πω

Ομολογώ ότι κοίταξα κάτι 300αρια Daytona και καταρχήν μου αρέσουν σαν εμφανηση.
Αύριο κιόλας θα πάω να τα δω από κοντά.

TKM
08/10/2019, 09:41
ποιο μπενελι εχεις ?

ΒΝ 251.

Potis
08/10/2019, 20:12
Στα φράγκα πάντως του CF (που είναι ωραίο το ομολογώ) εγώ θα έβλεπα και Z 300 μεταχειρισμένο 2-3τιας με ~20-25 χιλιάδες χλμ.
Είναι και 2κύλινδρο.

Θα το αγοράσει ένα φιλαράκι μου το z300.πολυ όμορφο. Σχεδόν 40 άλογα ! Μόνο η στάση σώματος με χαλάει. Η πρώτη μηχανή που καβάλησα τότε στη Καβασάκι ήταν το ζ250 . Η σκυφτή στάση με ξενέρωσε αλλιώς θα το προτιμούσα ..

buckley
08/10/2019, 20:33
Και Ferrari.

once κουτάκιας always κουτάκιας :bawl:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/10/2019, 22:05
once κουτάκιας always κουτάκιας :bawl:

Ε μα!!!!!

DRAKONET
08/10/2019, 22:12
ΒΝ 251.

μπραβο φιλε μου...να το χαρεις οπως θες....fun bike..πιστευω με ενα ζευγαρι καλα λαστιχα κανεις παπαδες στον δρομο

TKM
09/10/2019, 09:14
μπραβο φιλε μου...να το χαρεις οπως θες....fun bike..πιστευω με ενα ζευγαρι καλα λαστιχα κανεις παπαδες στον δρομο

Ευχαριστώ... έχει ήδη πολύ καλά λάστιχα από το εργοστάσιο!

DRAKONET
12/11/2019, 19:23
athletico...τι εκανες /
τι αποφασισες ?

athletico
12/11/2019, 21:33
athletico...τι εκανες /
τι αποφασισες ?

Νεκτάριε είμαι μεταξύ
Bajaj dominar 400 και benelli bn302.
Το πρώτο το είδα στην Λάρισα από κοντά και μου άρεσε.
Το δεύτερο την ερχόμενη Δευτέρα θα κατέβω Αθήνα για δουλειά και θα πεταχτώ στο κατάστημα της benelli στον Άλιμο να το δω.
Το κακό είναι πως δεν έχω πάρει ακόμη το δίπλωμα δρα χέρια μου και δεν μπορώ να κάνω test ride.
Όταν με το καλό το πάρω θα κάνω.
Είναι παρόμοια εμφανισιακά, μου αρέσουν και τα δύο,τωρα κατασκευαστικα επειδή δεν είμαι γνώστης δεν γνωρίζω πιο υπερτερεί ποιου.
Επίσης προδανατολιζομαι σε μεταχειρισμένο επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν ξερω πως θα το δω.
Από το να μου φύγει η κ@@λα και να γυρίσω στο αμάξι πάλι μέχρι να μου φανούν μικρά και να πάω σε κάτι πιο μεγάλο ή αλλού τύπου.
Οπότε δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα για αρχή.
Επίσης στα Τρίκαλα ο καιρός χάλασε, δεν είναι για μηχανή οπότε δεν βιάζομαι.

THRESH
12/11/2019, 23:01
το Dominar έχει παραπάνω κυβικά , περισσότερη ροπή αλλά λιγότερα άλογα

λίγο πιο sport το benelli , λίγο πιο all rounder ο Ινδός με αυστριακό ξάδερφο

2κύλινδρο επίσης το benelli , μόνοκυλινδρο το dominar

mia_zoi_kawa
12/11/2019, 23:14
Σήμερα μπήκα σε μια έκθεση στην Πειραιώς να δω από κοντά το ninja 400. Είχε και 3μοντελα της cf. Από κοντά είναι ποιο εντυπωσιακά από ότι δείχνουν οι φωτογραφίες. Το μόνο σιγουρο είναι ότι οι τύποι έχουν καλούς σχεδιαστές..

Kickstart
13/11/2019, 08:22
Σήμερα μπήκα σε μια έκθεση στην Πειραιώς να δω από κοντά το ninja 400. Είχε και 3μοντελα της cf. Από κοντά είναι ποιο εντυπωσιακά από ότι δείχνουν οι φωτογραφίες. Το μόνο σιγουρο είναι ότι οι τύποι έχουν καλούς σχεδιαστές..

Που μπήκες;
κοντά στη Κουμουνδούρου;

με πιανει φαναρι καθε πρωϊ και ζαχαρώνω τη βιτρίνα..:D

buckley
13/11/2019, 08:43
Νεκτάριε είμαι μεταξύ
Bajaj dominar 400 και benelli bn302.
Το πρώτο το είδα στην Λάρισα από κοντά και μου άρεσε.
Το δεύτερο την ερχόμενη Δευτέρα θα κατέβω Αθήνα για δουλειά και θα πεταχτώ στο κατάστημα της benelli στον Άλιμο να το δω.
Το κακό είναι πως δεν έχω πάρει ακόμη το δίπλωμα δρα χέρια μου και δεν μπορώ να κάνω test ride.
Όταν με το καλό το πάρω θα κάνω.
Είναι παρόμοια εμφανισιακά, μου αρέσουν και τα δύο,τωρα κατασκευαστικα επειδή δεν είμαι γνώστης δεν γνωρίζω πιο υπερτερεί ποιου.
Επίσης προδανατολιζομαι σε μεταχειρισμένο επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν ξερω πως θα το δω.
Από το να μου φύγει η κ@@λα και να γυρίσω στο αμάξι πάλι μέχρι να μου φανούν μικρά και να πάω σε κάτι πιο μεγάλο ή αλλού τύπου.
Οπότε δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα για αρχή.
Επίσης στα Τρίκαλα ο καιρός χάλασε, δεν είναι για μηχανή οπότε δεν βιάζομαι.

Αυτό το χεις δει ?
https://www.motovinios.gr/motosykletes/kainouries-moto/cafe-racer-classic/sym-wolf-300-i

athletico
13/11/2019, 09:26
Αυτό το χεις δει ?
https://www.motovinios.gr/motosykletes/kainouries-moto/cafe-racer-classic/sym-wolf-300-i

Ναι ναι το έχει και στα Τρίκαλα.
Όμορφο cafe racer.

DRAKONET
13/11/2019, 10:28
Νεκτάριε είμαι μεταξύ
Bajaj dominar 400 και benelli bn302.
Το πρώτο το είδα στην Λάρισα από κοντά και μου άρεσε.
Το δεύτερο την ερχόμενη Δευτέρα θα κατέβω Αθήνα για δουλειά και θα πεταχτώ στο κατάστημα της benelli στον Άλιμο να το δω.
Το κακό είναι πως δεν έχω πάρει ακόμη το δίπλωμα δρα χέρια μου και δεν μπορώ να κάνω test ride.
Όταν με το καλό το πάρω θα κάνω.
Είναι παρόμοια εμφανισιακά, μου αρέσουν και τα δύο,τωρα κατασκευαστικα επειδή δεν είμαι γνώστης δεν γνωρίζω πιο υπερτερεί ποιου.
Επίσης προδανατολιζομαι σε μεταχειρισμένο επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν ξερω πως θα το δω.
Από το να μου φύγει η κ@@λα και να γυρίσω στο αμάξι πάλι μέχρι να μου φανούν μικρά και να πάω σε κάτι πιο μεγάλο ή αλλού τύπου.
Οπότε δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα για αρχή.
Επίσης στα Τρίκαλα ο καιρός χάλασε, δεν είναι για μηχανή οπότε δεν βιάζομαι.

καλα κανεις και δεν βιαζεσαι μελετησε το....διαβασε και δες τεστ-δοκιμες ωστε να εισαι πιο ενημερωμενος

doctoras
13/11/2019, 18:53
Δες και το kavlasaki
http://www.kawasaki.gr/el/products/SUPERSPORT/2016/Ninja_250SL/overview?Uid=08A9UVANXFwOWg1bW18NXF1aCgoOUVoLUF0OXgxZUF9ZUAs

KotsosDR
14/11/2019, 11:34
Και τα καινούρια yamaha MT είναι συμπαθητικά

athletico
14/11/2019, 11:52
Και τα καινούρια yamaha MT είναι συμπαθητικά

Πολύ όμορφα απλά ξεφεύγω στο μπάτζετ μου για πρώτη μηχανή.

TKM
14/11/2019, 12:08
athletico, σου έχω απαντήσει στο μήνυμα που μου είχες στείλει και σου έχω αφήσει και τηλέφωνο.

athletico
14/11/2019, 13:32
athletico, σου έχω απαντήσει στο μήνυμα που μου είχες στείλει και σου έχω αφήσει και τηλέφωνο.

Ωχ Θοδωρή τώρα το είδα.
Θα επικοινωνήσω μαζί σου.

Potis
11/12/2019, 19:58
Καλησπέρα στην ομάδα. Φτάσαμε τα 7.500 χιλιόμετρα με το 250 nk.Εν τω μεταξύ σε κάνα 15 νθημερο έχει γενέθλια το nk μου.

DRAKONET
11/12/2019, 20:49
μπραβο φιλαρακι θα περιμενουμε να γραφεις για την μηχανη σου...
αν θες γραψε και τι εχεις δωσει σε κοστος για οτι χρειαστηκε

Potis
12/12/2019, 08:04
μπραβο φιλαρακι θα περιμενουμε να γραφεις για την μηχανη σου...
αν θες γραψε και τι εχεις δωσει σε κοστος για οτι χρειαστηκε

Μέχρι τώρα δύο σερβις έχω κάνει , 25 ευρώ το ένα . Δεν έχω πληρώσει κάτι άλλο . Το 10 Ρίκο που βάζω κάθε φορά μου φτάνει για 1 εβδομάδα για καύσιμα.Εμφανισιακά την διατηρώ σε άριστη κατάσταση , δηλαδή αν το δεις λες πως βγήκε τώρα από το εργοστάσιο. Το μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω ήταν ένας δείκτης ταχυτήτων γιατί όταν έβαζα Δευτέρα ταχύτητα μου έδειχνε στην οθόνη πώς έχω πρώτη.Στο συνεργείο μου είπαν πως αυτό το έχουν συναντήσει και οι καλύτερες μάρκες.Φυσικα λόγω εγγύησης δεν πλήρωσα κάτι.Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι δυναμικά δίχως μοτερικα ή άλλα σοβαρά θέματα.Ο χρόνος θα δείξει φίλε drakonet το κατά πόσο η cf moto αποτελεί μια αξιόπιστη οικονομικη εταιρεία. Πάντως ωραία μοντέλα πέρα από τα όλα τα cf είναι και τα benelli εμφανισιακά .

zoslen
12/12/2019, 14:35
πες μας αν θελεις τι περιελεμβανε το σερβις. Μου φαινονται λιγα τα 25, εκτος βεβαια αν αλλαξε μονο λαδια.

Potis
12/12/2019, 18:13
Το σέρβις φίλε μου περιλάμβανε λάδια, σύσφιξη,παραφλου,έλεγχο στα λάστιχα.

Potis
04/01/2020, 21:43
Καλησπέρα στην ομάδα . 1 χρόνο πλέον με το cf 250 nk . Ολόκληρα 8000 χιλιόμετρα στην tft οθόνη !!

doctor_john
04/01/2020, 21:50
Δεν ντρέπεσαι ρε κοπανατζή? καινούρια μοτό κάτω απο το όριο των πιστών?.. :lol:

και του χρόνου διπλά! τις αναρτήσεις πως τις βλέπεις;

Potis
04/01/2020, 23:49
Δεν ντρέπεσαι ρε κοπανατζή? καινούρια μοτό κάτω απο το όριο των πιστών?.. :lol:

και του χρόνου διπλά! τις αναρτήσεις πως τις βλέπεις;

Κάτω από ποιο όριο; Δε σε έπιασα τι θες να πεις ... Μια χαρά μου φαίνεται η ανάρτηση. Εσύ φίλε τι μηχανή έχεις ;

doctor_john
05/01/2020, 16:52
Ένα μέσο όρο 10000χλμ το χρόνο τον έχεις εύκολα με νέα μοτό, πόσο δε μάλλον όταν είναι τόσο οικονομική.
Δεν έχει να πιάσεις κάτι πλακίτσα κάνω. Καβαλάω δικύλινδρα και τώρα στήνω ένα μικρό er6.

Potis
05/01/2020, 18:22
Ένα μέσο όρο 10000χλμ το χρόνο τον έχεις εύκολα με νέα μοτό, πόσο δε μάλλον όταν είναι τόσο οικονομική.
Δεν έχει να πιάσεις κάτι πλακίτσα κάνω. Καβαλάω δικύλινδρα και τώρα στήνω ένα μικρό er6.

Μια χαρά σε βρίσκω. Εμένα θα με έψηνε μελλοντικά ένα versys 650 να σου πω την αλήθεια.

doctor_john
05/01/2020, 21:41
Ωραίο και αυτό, έχω ερωτευμένο φίλο μαζί του και τον αποφεύγω μη με κολλήσει πριν ολοκληρώσω το er :lol:

Potis
05/01/2020, 22:12
Ωραίο και αυτό, έχω ερωτευμένο φίλο μαζί του και τον αποφεύγω μη με κολλήσει πριν ολοκληρώσω το er :lol:

Χαχαχ

jawaforever
10/05/2020, 09:20
Στο θέμα της cfmoto.
Διάβασα εδώ από τον ιδιοκτήτη της, τον potis, για την ΜΕΓΑΛΗ καθυστέρηση που είχε στην παραλαβή ενός ανταλλακτικου.

Σε πολύ πρόσφατο ιντερνετικο "ζάπινγκ", διάβασα review από ιδιοκτήτη μιας cfmoto 650mt.
Η μηχανή είναι πολύ καλή για τα λεφτά της, σχεδόν 3 χιλιάρικα κάτω σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν είναι αμελητέο ποσό και μετά από 2 χρόνια χρήσης έχει παρουσιάσει 2 θέματα. Το ένα από αυτά είναι η μη σωστή λειτουργία της τρόμπας βενζίνης.

Ο ιδιοκτήτης της απευθύνθηκε αρχικά στην τεομοτο όμως η τεομοτο τον παρέπεμψε στην muvus, τη νέα αντιπροσωπία της cfmoto.
Εκεί του είπαν ότι θέλουν 3 εβδομάδες για το ανταλλακτικό οι οποίες στην πορεία έγιναν άλλες τρεις.

Και ρωτάω τώρα, εκεί στο μαγαζί που φέρνει τις μοτοσικλέτες cfmoto, έχουν τίποτα ετοιμοπαραδοτο;;;;
Γιατί απ ότι φαίνεται ή τουλάχιστον από όσα καταλαβαίνω από όσα διαβάζω, δεν έχουν αποθήκη ανταλλακτικων, δεν φέρνουν τίποτα παρά μόνο παραγγέλνουν κάτι όταν το χρειαστείς.

Η 2η απορία μου είναι η εξής. Είναι νόμιμο αυτό;;; Να μην υπάρχουν ανταλλακτικά διαθέσιμα;;;
Αν για παράδειγμα η μηχανή έμενε τελείως από τρόμπα αντί να μη λειτουργεί σωστά, τι θα έκανε ο ιδιοκτήτης της;;; Θα περίμενε 3-4 μήνες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό;
Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με την μάρκα cfmoto αλλά με την εισαγωγική εταιρία.
Το εργοστάσιο σαφώς και παράγει ανταλλακτικά, η μηχανή είναι διαθέσιμη σε δεκάδες χώρες, το θέμα είναι πως λειτουργεί η εταιρεία που τα εισάγει σε κάθε χώρα.


Αυτό μάλιστα είναι το ποστ του παιδιού που αναφέρει τα 2 προβλήματα που έχει βγάλει και την ανικανότητα της εισαγωγικής να φέρει τα ανταλλακτικά από τη μια μαζί με το καραμπινάτη απόδειξη ότι δεν υπάρχει στοκ. Copy Paste κάνω.

"Μεχρι τωρα μου εχει βγάλει 2 προβλήματα.
1ον: τον Οκτώβριο που μας περασε παρατήρησα οτι δεν αναβε πισω οταν παταγα το μπροστινο φρενο.
Ειχε χαλασει το micro switch που βρισκεται κατω απο την μανετα του μπροστινού φρενου. Πηρα τηλ στην τεο μοτο και τους ενημέρωσα αλλά μου ειπαν οτι πλεον αντιπροσωπία ειναι η muvus και να απευθυνθώ σε αυτους. Πηρα τηλ και τους ειπα τι συμβαίνει, τους εδωσα το vin αριθμο για να παραγγείλουν καινουργιο και μου ειπαν σε 2 εβδομάδες με 3 θα ερθει.
Μετα απο 1 μηνα πηρα εγω τηλ γιατι δεν ειχαν πάρει και μου ειπαν οι 3 βδομάδες γινανε αλλες 3. Ε λοιπον παιδια έκτοτε ακομα το περιμένω.
2 πρόβλημα τελη Γενάρη φετος.
Τρομπα βενζινης δεν λειτουργει σωστά και το ειχα παει και το ειδαν και αρχες Φεβρουάριου εγινε παραγγελία και της τρομπας.
Αποτέλεσμα ακομα περιμένω και για τα δύο.
Τους έβρισα πριν ενα μήνα οσον αφορα το micro switch αλλα τωρα για την τρομπα εχουν αλλοθι λογω κορονοιου.
Γενικως η muvus απο τι είδα με μηχανες δεν εχει καμία σχεση αλλα μονο με atv.
Αυτα παιδιά ειχα να πω και ελπιζω να μην σας κούρασα".

toyar
10/05/2020, 09:45
το αλλο ερωτημα ειναι γιατι η τεομοτο σταματησε την αντιπροσωπευση τοσο γρηγορα

TONYBANDIT
10/05/2020, 09:52
Γιατί φοβήθηκαν μήπως τα cfmoto έχουν κορονοιο και κολλήσουν και τα kawasaki.

jawaforever
10/05/2020, 09:52
το αλλο ερωτημα ειναι γιατι η τεομοτο σταματησε την αντιπροσωπευση τοσο γρηγορα

Η τεομοτο είχε περιπέτειες. Για την ακρίβεια είχε - και ίσως να έχει ακόμα - η μητρική εταιρία της τεομοτο που νομίζω δεν είναι άλλη από την Θεοχαρακης αεβε. Πολλά είχαν ακουστεί τότε όπως ότι θα έσπαγε σε πολλά κομμάτια, θα έβγαιναν στο σφυρί και τέτοια.
Η Θεοχαρακης έχει αρκετές αντιπροσωπίες, μεταξύ αυτών και μεγάλη φίρμα ενοικιάσεως αυτοκινήτων η οποία είχε και αυτή αρκετούς μνηστήρες.

Τελικά κράτησε τη brixton αλλά έχασε τη cfmoto και γενικά έγιναν διάφορα που εμείς δεν τα ξέρουμε και δεν θα τα μάθουμε και ποτέ.
Και αυτά που λέω εδώ είναι όσα γράφτηκαν τότε. Ήταν δεν ήταν αλήθεια, ένας Θεός ξέρει.

Το θέμα μας δεν είναι η τεομοτο αλλά τι ακριβώς είναι υποχρεωμένη να παρέχει η muvus και τι τελικά παρέχει.

toyar
10/05/2020, 10:05
προφανως λογω μικρου κυκλου εργασιων προς το παρον τουλαχιστον δεν τους συμφερει να συντηρουν μεγαλο στοκ ανταλλακτικων
πιθανον αν δουν οτι πχ οι τρομπες πασχουν να φερουν περισσοτερες τρομπες
αυτα ειναι τα ρισκα που αναλαμβανει ο καταναλωτης που επιλεγει μια πρωτοεμφανιζομενη εταιρεια
προφανως δεν μπορουμε να ξερουμε αν η τεομοτο που ειναι εισαγωγικη εταιρεια κολοσσος εχασε την cf η την παρατησε

jawaforever
10/05/2020, 10:22
προφανως λογω μικρου κυκλου εργασιων προς το παρον τουλαχιστον δεν τους συμφερει να συντηρουν μεγαλο στοκ ανταλλακτικων
πιθανον αν δουν οτι πχ οι τρομπες πασχουν να φερουν περισσοτερες τρομπες
αυτα ειναι τα ρισκα που αναλαμβανει ο καταναλωτης που επιλεγει μια πρωτοεμφανιζομενη εταιρεια
προφανως δεν μπορουμε να ξερουμε αν η τεομοτο που ειναι εισαγωγικη εταιρεια κολοσσος εχασε την cf η την παρατησε

Αν δεν την έχασε και απλά την παράτησε, τότε έκανε λάθος. Στο 1ο 3μηνο έχουν ταξινομηθει 19 cfmoto και 12 brixton.
Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν πρέπει να υπάρχει το ρίσκο που λες. Δλδ αυτοί τι περιμένουν;;; Να πουλήσουν μερικές χιλιάδες μηχανάκια για να αρχίσουν να φέρνουν ανταλλακτικά;;; Αυτό, το να πουλήσουν μερικές χιλιάδες, δεν θα γίνει.
Οκ, να δεχτούμε ότι πάνε "βλέποντας και κάνοντας", όμως θα έπρεπε για αρχή να υπάρχουν 1-2 τουλάχιστον ανταλλακτικά στοκ από κάθε είδος. Δλδ 1-2 κοντέρ, 1-2 τρόμπες κλπ. Και αυτά στη ξεφτίλα για να καλύψουν μια ανάγκη μέχρι να ξανά καλύψουν το κενό που θα προκύψει.

Οκ, καταλαβαίνει ο κόσμος νομίζω πως λειτουργεί ο χ, ψ εισαγωγέας.

panavour
10/05/2020, 11:41
την 10ετια του 70 οταν εγινε το μεγαλο μπαμ διεθνως στις ιαπωνικες μοτο ,στις ΗΠΑ υπηρχε διαταξη του υπουργειου εμποριου να υπαρχει πληροτητα για καθε μηχανη που εισαγοταν τουλαχιστον 25% στα ανταλλακτικα της.Δηλαδη σε καθε 4 μηχανες και μια ιδια σε ανταλλακτικα.Γι αυτο και σημερα υπαρχουν ανταλλακτικα για μηχανες του τοτε στις ΗΠΑ.

stefanos
10/05/2020, 15:23
την 10ετια του 70 οταν εγινε το μεγαλο μπαμ διεθνως στις ιαπωνικες μοτο ,στις ΗΠΑ υπηρχε διαταξη του υπυργειου εμποριου να υπαρχει πληροτητα για καθε μηχανη που εισαγοταν τουλαχιστον 25% στα ανταλλακτικα της.Δηλαδη σε καθε 4 μηχανες και μια ιδια σε ανταλλακτικα.Γι αυτο και σημερα υπαρχουν ανταλλακτικα για μηχανες του τοτε στις ΗΠΑ.

Υπάρχουν τα ανταλλακτικά γιατί είναι κοινοί κωδικοί σε πολλά μοντέλα που βγαίνουν πολλά χρόνια σε παραγωγή.
Αυτό δεν έχει να κάνει με νομοθεσία αλλά με την πολιτική και την οικονομία των εργοστασίων.
Έτσι είναι πιό εύκολο για μια μεγάλη φίρμα με πολλά μοντέλα να έχει στοκ ανταλλακτικών από μια μικρή με ένα ή δυο μοντέλα.
Είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζει ο καταναλωτής πριν ψωνίσει.
Βέβαια εάν κάποιος την ψάξει λίγο δεν χρειάζεται να ασχολείται με την αντιπροσωπία για ανταλλακτικά από υποκατασκευαστές των εργοστασίων όπως δισκόπλακες δαγκάνες ηλεκτρικά κλπ

Potis
10/05/2020, 17:23
Σε 17 μήνες του εχώ κάνει 9.300 χιλιόμετρα ! Ειδομεν και ευχομεθα να μην μου βγει ξινή η αγορά της! Όχι τίποτα άλλο , ακόμη δεν το έχω χαρεί το μικρό...

doctoras
10/05/2020, 18:09
η αντιπροσώπευση μιας εταιρείας καλή ώρα όπως η cfmoto δε νομίζω οτι οφείλεται στο στοκάρισμα των ανταλλακτικών, ζούμε εδώ και χρόνια στο καθεστώς ξεστοκαρίσματος, όλες οι εταιρείας εφαρμόζουν παγκόσμιο δίκτυο ανταλλακτικών με αεροπορική άμεση μεταφορά(με ανάλογο αντίτιμο ή μαζική ανα χρονικό παραγγελίας του αντιπροσώπου. Αυτό φέρει οφέλη καλυτερη εξυπηρετηση προς τους καταναλωτές, παράλληλα χωρίς να σκοκάρουν πολλαπλασιάζοντας τα πάγια του προιντος και να μην στρεσάρουν τα εργοστάσια παραγωγής ανταλλακτικών.
Το θέμα είναι να μην κάτσει backorder ανταλλακτικού αν απαιτηθεί κάτι τέτοιο θα έχεις μεγάλη αναμονή, για νεοεισερχόμενες εταιρείες είναι αναμενόμενο να συμβεί για τους παραδοσιακούς κατασκευαστές πιο σπάνιο

DRAKONET
10/05/2020, 18:12
Σε 17 μήνες του εχώ κάνει 9.300 χιλιόμετρα ! Ειδομεν και ευχομεθα να μην μου βγει ξινή η αγορά της! Όχι τίποτα άλλο , ακόμη δεν το έχω χαρεί το μικρό...

μια χαρα εισαι.....θα γυρισουν γνωμες με τον καιρο σε φιλους που ειναι δυσπιστοι...
σιγουρα εχουν το δικιο τους...αλλα σιγα-σιγα υπαρχουν αξιολογα δικυκλα απο κινα !

jawaforever
10/05/2020, 20:51
η αντιπροσώπευση μιας εταιρείας καλή ώρα όπως η cfmoto δε νομίζω οτι οφείλεται στο στοκάρισμα των ανταλλακτικών, ζούμε εδώ και χρόνια στο καθεστώς ξεστοκαρίσματος, όλες οι εταιρείας εφαρμόζουν παγκόσμιο δίκτυο ανταλλακτικών με αεροπορική άμεση μεταφορά(με ανάλογο αντίτιμο ή μαζική ανα χρονικό παραγγελίας του αντιπροσώπου. Αυτό φέρει οφέλη καλυτερη εξυπηρετηση προς τους καταναλωτές, παράλληλα χωρίς να σκοκάρουν πολλαπλασιάζοντας τα πάγια του προιντος και να μην στρεσάρουν τα εργοστάσια παραγωγής ανταλλακτικών.
Το θέμα είναι να μην κάτσει backorder ανταλλακτικού αν απαιτηθεί κάτι τέτοιο θα έχεις μεγάλη αναμονή, για νεοεισερχόμενες εταιρείες είναι αναμενόμενο να συμβεί για τους παραδοσιακούς κατασκευαστές πιο σπάνιο

Δεν ισχύει αυτό που λες και εξηγούμαι.
Σε όλα ΜΑ ΟΛΑ τα διτροχα που έχουν περάσει από τα χέρια μου, έβρισκα τα πάντα στις αντιπροσωπείες.
Και δεν μιλάμε μόνο για Σφακιανάκη, Τεομοτο, Σαρακακη κλπ αλλά ακόμα και όταν είχα το Κινεζακι, το Jianshe, εισαγωγη του Καραθαναση (και όχι του Μπουκουρα στο Αγρίνιο που είναι ο εξουσιοδοτημενος εισαγωγέας των Jianshe), όταν χρειάστηκα κάτι, κάλεσα και μου το έστειλαν την επόμενη με αντικαταβολή μέσω ΕΛΤΑ.

Ένα στοκ σε βασικά πράγματα θα πρέπει να υπάρχει. Αν δηλαδή κάψει μια ηλεκτρονική, θα περιμένω εγώ ή εσύ ή ο κάθε φουκαράς που έδωσε τα ωραία του λεφτά, πότε θα έρθει από Κίνα το ανταλλακτικό;;;

Και στην τελική, το βλέπεις ότι για κάθε ανταλλακτικο κάνουν από 1 μέχρι 3 μήνες. Αν μείνει ας πούμε από τρόμπα βενζίνης, θα περιμένει ο ιδιοκτήτης 1,2,3 μήνες με την μηχανή σε ακινησία;;;

Δεν γίνονται αυτά που λες. Πήγαινε αύριο στη μοτο δυναμική και θα βρείς σχεδόν τα πάντα για όλα τα μηχανάκια που έχουν πουλήσει.

Αυτό που λες, περί άμεσης αποστολής, έχει ακόμα μεγαλύτερο κόστος από τα να έχουν διαθέσιμους 20 βασικούς κωδικούς.

Να σου πω το άλλο; Τα τελευταία 25 χρόνια, πέρα από τα 2τροχα εχουν περάσει και καμιά 10ρια αυτοκίνητα από τα χέρια μου. Πάντα μα πάντα, ακόμα και τώρα, βρίσκω τα πάντα ετοιμοπαραδοτα!!!
Ξέρεις πόσες χιλιάδες κωδικούς έχει ένα αυτοκίνητο;;; Μιλάμε για πολλαπλάσιο αριθμό σε σχέση με τα 2τροχα.

Και η πλάκα είναι ότι εκτός από τις επίσημες αντιπροσωπείες, βρίσκω ΤΑ ΠΑΝΤΑ και σε καταστήματα που απλά ασχολούνται με 3-4 μάρκες. Μιλάμε για μικρά μαγαζάκια που όμως έχουν το 95% + βάλε των ουσιαστικών κωδικών διαθέσιμων!!!

Τωρα βέβαια αν θέλεις μια πόρτα, δλδ ανταλλακτικά που έχουν όγκο, θα σου πουν ότι θα στο φέρουν αύριο. Αύριο όμως, όχι μετά από 3 μήνες.

Πρόσφατα πήγα σε κάθετη μονάδα piaggio για να πάρω έναν ανορθωτή για ένα skipper 18 ετών ενός φίλου. Πηγα, το ζήτησα και σε 2 λεπτά το έφεραν! Μη λέμε παλαβά για να τη βγάζουν λάδι οι εισαγωγείς...

Δυστυχώς φαίνεται ότι η χαμηλότερη τιμή ενός cfmoto για παράδειγμα, οφείλεται στο ότι ο εδώ εισαγωγέας, από αυτά που βλέπω και κρίνω εγώ προσωπικα, οφείλεται στο ότι φέρνουν 15 μηχανές, τις πουλάνε σιγά σιγά και από ανταλλακτικά δεν δαπανούν ούτε μισό € για να έχουν κάποια διαθέσιμα.

Ένα piaggio πχ, είναι ακριβότερο από ένα no name Κινέζικο, όμως η piaggio hellas έχει τα πάντα διαθέσιμα! Σκέψου ότι όταν πήγα για τον ανορθωτή, ρώτησα και για την ψηφιακή οθόνη που έχουν τα skipper και - κλασικά - δεν λειτουργεί σε κανένα!!! Ακόμα και αυτή την είχαν διαθέσιμη επί τόπου. Την είχε διαθέσιμη - στοκ ο ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ της επίσημης αντιπροσωπείας!!!

Δηλαδή στα κεντρικά θα υπάρχουν ακόμα και οι γνήσιες λάμπες διαθέσιμες!!!!!
Μιλάμε τα μαγαζιά σαν της piaggio, της Honda της yamaha, τα χωρίζει το χάος από κάτι μαγαζιά σαν αυτό που λέμε...

katsar
10/05/2020, 21:10
μια χαρα εισαι.....θα γυρισουν γνωμες με τον καιρο σε φιλους που ειναι δυσπιστοι...
σιγουρα εχουν το δικιο τους...αλλα σιγα-σιγα υπαρχουν αξιολογα δικυκλα απο κινα !

Αν υπάρχει ακόμα και κυκλοφορεί το 2045 το συγκεκριμένο μοντέλο ( που το εύχομαι,δεν νοιώθω χαιρεκακία ) θα αλλάξω γνώμη όντως. :wave2:

stefanos
10/05/2020, 21:58
Πρόσφατα πήγα σε κάθετη μονάδα piaggio για να πάρω έναν ανορθωτή για ένα skipper 18 ετών ενός φίλου. Πηγα, το ζήτησα και σε 2 λεπτά το έφεραν! Μη λέμε παλαβά για να τη βγάζουν λάδι οι εισαγωγείς...



Είναι εντελώς φυσικό γιατί πιθανότατα τον φοράνε τα μισά μοντέλα του ομίλου τα τελευταία 20 χρόνια.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους κατασκευαστές.
Ακόμα και τα μοντέλα που θα βγούν σε 2 χρόνια έχουν ήδη ανταλλακτικούς ανορθωτές στην Ελλάδα.
Εάν όμως ξεκινάς με 2 μοντέλα από το μηδέν....

DRAKONET
10/05/2020, 22:10
Αν υπάρχει ακόμα και κυκλοφορεί το 2045 το συγκεκριμένο μοντέλο ( που το εύχομαι,δεν νοιώθω χαιρεκακία ) θα αλλάξω γνώμη όντως. :wave2:

κατσε να ζεις πρωτα :D:lol:

jawaforever
13/05/2020, 15:19
Είναι εντελώς φυσικό γιατί πιθανότατα τον φοράνε τα μισά μοντέλα του ομίλου τα τελευταία 20 χρόνια.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους κατασκευαστές.
Ακόμα και τα μοντέλα που θα βγούν σε 2 χρόνια έχουν ήδη ανταλλακτικούς ανορθωτές στην Ελλάδα.
Εάν όμως ξεκινάς με 2 μοντέλα από το μηδέν....

Αν ξεκινάς από το 0, τότε πρέπει να βιαστείς και να φέρεις άμεσα στοκ ανταλλακτικων γι'αυτα.

Ή να σου το πω κι αλλιώς.

Αν δεν μπορείς να καλύψεις σε 1η φάση 4 μοντέλα που μοιράζονται 2 κινητήρες, τότε είσαι (όχι εσύ, ο εισαγωγέας) για πολλές κλωτσιές.

Γιατί αύριο θα φέρεις κι άλλα μοντέλα που θα βγάλει το εργοστάσιο και τότε θα χαθεί η μπάλα.

phovos
17/09/2020, 21:46
Καλησπέρα σε όλους, επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό γιατί θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες των ιδιοκτητών Cfmoto, αν τους έβγαλαν κάποιο πρόβλημα, αν έχει αλλάξει κάτι στη διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών κλπ.

THRESH
21/09/2020, 10:42
υπάρχει ένα στο car.gr με 18000χλμ 2 ετών , ένα 250άρι.

Κοιτώντας τις φωτογραφίες, δεν βλέπω συνήθεις σε κινεζιές , οξειδώσεις , σκουριές κλπα

για τα υπόλοιπα πήρε το αυτί μου για αλλαγή αντιπροσώπου, δεν γνωρίζω αν αυτό είναι καλό ή κακό.

jawaforever
21/09/2020, 12:22
υπάρχει ένα στο car.gr με 18000χλμ 2 ετών , ένα 250άρι.

Κοιτώντας τις φωτογραφίες, δεν βλέπω συνήθεις σε κινεζιές , οξειδώσεις , σκουριές κλπα

για τα υπόλοιπα πήρε το αυτί μου για αλλαγή αντιπροσώπου, δεν γνωρίζω αν αυτό είναι καλό ή κακό.

Μιαό... Την είχε η ΤΕΟΜΟΤΟ, την πήρε η MUVUS (ασχολίαστο) και τώρα την πήρε άλλος;;;

*** Το φοβερό είναι πως, αν γράψεις cfmoto Ελλάδα στο γούγλη, εμφανίζει 2 σελίδες. Και της μούφας και της ΤΕΟΜΟΤΟ.

Potis
26/09/2020, 20:26
Καλησπέρα σε όλους, επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό γιατί θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες των ιδιοκτητών Cfmoto, αν τους έβγαλαν κάποιο πρόβλημα, αν έχει αλλάξει κάτι στη διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών κλπ.

Έλα φίλε. Βρίσκομαι στα 15.000 χιλιόμετρα . Τελευταία κάνω χιλιόμετρα... Όλα καλά προς το παρόν ! ( εύχομαι και προς το μέλλον παιδιά)

TKM
26/09/2020, 21:22
Μιαό... Την είχε η ΤΕΟΜΟΤΟ, την πήρε η MUVUS (ασχολίαστο) και τώρα την πήρε άλλος;;;

*** Το φοβερό είναι πως, αν γράψεις cfmoto Ελλάδα στο γούγλη, εμφανίζει 2 σελίδες. Και της μούφας και της ΤΕΟΜΟΤΟ.

Την αντιπροσωπεία της CF Moto την έχει πάρει η Motostuff, η οποία έχει και την αντιπροσωπεία των Royal Enfield και των Lambretta.

phovos
26/09/2020, 21:27
Στο εύχομαι κι εγώ ολόψυχα φίλε Potis! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!

jawaforever
27/09/2020, 14:57
Την αντιπροσωπεία της CF Moto την έχει πάρει η Motostuff, η οποία έχει και την αντιπροσωπεία των Royal Enfield και των Lambretta.

Είσαι σίγουρος? Στη σελίδα τους δεν αναφέρουν πουθενά για μοτοσικλέτες cf.

http://www.motostuff.gr/en/site/

jawaforever
27/09/2020, 15:04
Και αυτό είναι που - μάλλον - ισχύει.

https://www.muvus.gr/

Muvus και motostuff εμφανίζουν για περιοχή στην οποία βρίσκονται, την Κερατέα.

Παίζει και να είναι το ίδιο μαγαζί. Όπως και να έχει, αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη για το ποιος είναι ο εισαγωγέας, πως περιμένεις να βγάλεις άκρη σχετικά με after sales service???

TKM
30/09/2020, 14:22
Και αυτό είναι που - μάλλον - ισχύει.

https://www.muvus.gr/

Muvus και motostuff εμφανίζουν για περιοχή στην οποία βρίσκονται, την Κερατέα.

Παίζει και να είναι το ίδιο μαγαζί. Όπως και να έχει, αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη για το ποιος είναι ο εισαγωγέας, πως περιμένεις να βγάλεις άκρη σχετικά με after sales service???

Είναι το ίδιο μαγαζί, προφανώς για φορολογικούς κλπ. λόγους ονόμασαν έτσι την αντιπροσωπεία των μοτοσυκλετών που φέρνουνε.

Στην Αθήνα το κατάστημα που ξέρω ότι συνεργάζεται με αυτούς είναι ο Βορρέας, στην οδό Ηλιουπόλεως. Σε αυτόν είχα κάνει και τεστ ράιντ τη Royal Enfield Interceptor 650!

Άκρη βγαίνει λοιπόν για το ποιος είναι ο εισαγωγέας, τώρα αν είναι και σωστός στις υπηρεσίες του, δεν γνωρίζω.

Potis
30/09/2020, 18:50
Στο εύχομαι κι εγώ ολόψυχα φίλε Potis! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!

Σε ευχαριστώ πολύ !!

katsar
18/11/2020, 10:45
Στα 4.900 πάντως το 650ρι τους.Όσο ένα ΜΤ125-Vstrom 250.
Όποιος νιώθει τολμηρός..

panavour
18/11/2020, 11:47
παντως εξουσιοδοτημενος μαστορας της καβασακι που πηγαινα το δικο μου ερ-5,μου ειπε (τα ειχε παλαιοτερα η ΤΕΟΜΟΤΟ σαν αντιπροσωπεια στην Ελλαδα) οτι ειναι ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΑ,και μαλλον γι αυτο τα εδωσε αλλου η ΤΕΟΜΟΤΟ.

Parking
18/11/2020, 12:22
παντως εξουσιοδοτημενος μαστορας της καβασακι που πηγαινα το δικο μου ερ-5,μου ειπε (τα ειχε παλαιοτερα η ΤΕΟΜΟΤΟ σαν αντιπροσωπεια στην Ελλαδα) οτι ειναι ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΑ,και μαλλον γι αυτο τα εδωσε αλλου η ΤΕΟΜΟΤΟ.

έχεις γιαπωνέζικα για αυτό τα λες αυτό δεν αναγνωρίζεις καν το μεγαλείο
της Κίνας της Κινέζικης φιλοσοφίας, του κουνγκ φου και του σπαγκέτι
που κατά βάθος κι αυτό κινέζικο είναι !
Επίσης διαθέτεις ίβολ άι και προκαλείς βασκανία
οπότε χαλάνε τα μηχανάκια
:cool:

:vava:

panavour
18/11/2020, 12:33
https://www.youtube.com/watch?v=hpY34_9gdC8

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/11/2020, 18:48
https://www.youtube.com/watch?v=hpY34_9gdC8
Καλά να πάθεις αναπηρε:lol: