PDA

View Full Version : Μετατροπή Yamaha Wr250f σε super mortard



jovasil
07/10/2019, 01:47
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα yamaha wr250f 08' και θα ήθελα να το μετατρέψω σε super motard. Έκανα μια ηλεκτρονική έρευνα, αλλά επειδή δε βγάζω άκρη, θα μπορούσε να μου κάποιος που ξέρει, τι ακριβώς θα χρειαστώ; Σκέφτομαι ότι λογικά χρειάζονται: ζάντες, λάστιχα, αντάπτορες για τις δισκόπλακες, αποστάτες τροχού. Είμαι σωστός; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν κάνουν οι ζάντες από κάποιο άλλο μηχανάκι αν αγοράσω κατάλληλους αντάπτορες. Αν ναι, από ποιό; Από που προμηθεύομαι αντάπτορες και άλλους αποστάτες (εφόσον χρειάζονται);
Με συγχωρείτε αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΤάκηςΜπ
07/10/2019, 01:55
Σωστά τα λες εκτός απ'τις ζάντες.Δεν χρειάζεται να βάλεις έτοιμες.Μπορείς να πας σε κάποιον που ασχολείται με ζάντες και να σου πλέξει στεφάνια με τα δικά σου κέντρα.Προτείνω αυτόν (https://www.vrisko.gr/details/24daa327_jb615ahbec56a03d61i1e1b).

jovasil
07/10/2019, 02:06
Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα και μάλιστα με μικρότερο κόστος, αλλά να μην πηγαίνω και το
εντούρο μου που και που;

typhoon
07/10/2019, 13:19
Σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο (μιας κ εγώ σκέφτομαι να το κάνω κάποια στιγμή...), το ιδανικό είναι να έχεις δυο σετ τροχών. Τα εντουρο κ τα super motard. Ανεβαίνει το κόστος βέβαια, αλλά έχεις πάντα την δυνατότητα να παίζεις κ στα δυο τερεν.

Για έτοιμες λυσεις δεν υπάρχουν, λόγω του ότι τα εντουρο χρησιμοποιούν κουφιο άξονα μεγάλης διατομής, ενώ τα δρομισια μικρότερη διατομή μασίφ όμως. Για το δικό μου ισχυει αυτο, KTM. Για το δικό σου δεν ξέρω.

Αυτο που χρειάζεται λοιπόν είναι να βρουμε μερακλή τορναδορο. Ιδανικά να είναι φίλος...
Γιατί οι περισσότεροι μηχανουργοι δεν ασχολουνται με τέτοιες μετατροπές, λυσε, δέσε, μέτρα, ξανά λυσε ξαναδεσε κλπ
Πολυ πιθανόν(για μένα ειδικά) να χρειαστεί να φτιάχνουν κ νέοι άξονες ή να μετατρέψουμε τους υπάρχοντες.

Αφου ταιριάξουν όλα κ δε βρίσκουν πουθενά(ειδικά στο ψαλίδι...) πρέπει να φτιαχτεί ανταπτορας για να καθεται η υπάρχουσα δαγκάνα στη μεγαλυτερη δισκοπλακα.

Τέλος θα πρέπει να ασχοληθείς κ με το γραναζωμα. Τα εντουρο γενικά είναι κοντά. Για να το μακρυνεις θέλει μικρότερο πίσω γρανάζι. Μικρότερο πίσω σημαίνει ότι μπορεί η υπάρχουσα αλυσίδα να πεφτει μακριά ακόμη κ με τερματισμενους αποστάτες... Οπότε κοιτάς κ για νέα αλυσίδα με τα σωστά λινκς για το γραναζωμα σου κ κανεις μετατροπή κ στις δυο, υπάρχουσα κ νέα για να κλεινουν με απλή ασφάλεια κ οχι πριτσινια, γιατί αλλιώς δεν θα αλλάζονται.

Παρεπιπτόντως, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι το μηχανάκι δεν θα γίνει ποτέ "εργοστασιακο" σουπερ μότο. Απλά θα είναι ένα εντουρο με μικρές ζάντες.
Το γκάζι, που στο βουνό σου φτάνει, στο δρομο θα δείχνει λίγο.
Το μοτερ με τα βαρύτερα ζαντολαστιχα θα χάσει κάμποση απ την σπιρταδα του.
Το μπροστινό φρένο, απλά θα είναι λίγο.
Κ οι αναρτήσεις σε ταχυτητες δρόμου θα πλέουν.

basilis_k6
07/10/2019, 13:28
Δουλεύει ασχημα η αναρτηση με αυτα τα λαστιχα. Πρεπει να επεμβεις στις αναρτησεις και να ξεχασεις το βουνο αλλιως θα φτιαξεις ενα εντουρο με χοντρα λαστιχα που θα πηγαίνει χαλια παντου. Τα sm ειναι σκληρα με φρενα δρομου. Θελει αρκετες επεμβάσεις. Γνωμη μου μην κανεις τιποτα αν δεν εχεις χοντρο χρημα.

kalimera8764
07/10/2019, 15:17
Βαλε 21-18 με ασφαλτινο προφιλ λαστιχο.

chester24
07/10/2019, 15:31
Δουλεύει ασχημα η αναρτηση με αυτα τα λαστιχα. Πρεπει να επεμβεις στις αναρτησεις και να ξεχασεις το βουνο αλλιως θα φτιαξεις ενα εντουρο με χοντρα λαστιχα που θα πηγαίνει χαλια παντου. Τα sm ειναι σκληρα με φρενα δρομου. Θελει αρκετες επεμβάσεις. Γνωμη μου μην κανεις τιποτα αν δεν εχεις χοντρο χρημα.

Πολυ σωστά... Αστο όπως ειναι και θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα.

Αλλιως ασε αυτο οπως ειναι να κανεις το χωμα σου και παρε ενα δευτερο ετοιμο sm να ξεμπερδευεις.

Acacius
07/10/2019, 19:12
Δες αν ταιριάζει εύκολα κομπλέ μπροστινό από WR 125 SM ή τίποτα αντίστοιχο. Από το να προσπαθείς να προσαρμόσεις κάθε εξάρτημα χωριστά, ίσως χρειαστεί να κάνεις λιγότερα παντρέματα.

chester24
08/10/2019, 08:57
Δες αν ταιριάζει εύκολα κομπλέ μπροστινό από WR 125 SM ή τίποτα αντίστοιχο. Από το να προσπαθείς να προσαρμόσεις κάθε εξάρτημα χωριστά, ίσως χρειαστεί να κάνεις λιγότερα παντρέματα.

Και οταν θελει να παει χωμα, θα καθεται 15 λεπτακια να αλλαζει το μπροστινο? :cry:

Acacius
08/10/2019, 09:47
Και οταν θελει να παει χωμα, θα καθεται 15 λεπτακια να αλλαζει το μπροστινο? :cry:

Πολλά ζητάει. Όπως λέει και η αρχαία κινέζικη παροιμία "δύο ζαντολάστιχα δε χωράνε κάτω από την ίδια μασχάλη".

Αλλιώς βάζει έναν 19ρη μπροστά και τα κάνει όλα μέτρια

chester24
08/10/2019, 10:52
Πολλά ζητάει. Όπως λέει και η αρχαία κινέζικη παροιμία "δύο ζαντολάστιχα δε χωράνε κάτω από την ίδια μασχάλη".

Αλλιώς βάζει έναν 19ρη μπροστά και τα κάνει όλα μέτρια

Εμεις καλα τα λεμε, αλλα θελει να πηγαινει και χωμα.. Ετσι ειπε..

est
08/10/2019, 11:00
Αν οι ρυθμίσεις στις αναρτήσεις το επιτρέπουν (να τις σκληρύνει εννοώ), τότε μπορεί να παίξει με 2 σετ. Σίγουρα δεν θα είναι 100% ρυθμισμένο για άσφαλτο, αλλά θα μπορεί να κάνει το κέφι του.
Φίλος το κάνει αυτό στο δικό του Χόντα και είναι οκ.