PDA

View Full Version : C50 ,με πινακίδα χωρίς χαρτιά.



malo
09/10/2019, 19:53
Καλησπέρα.Μια βοήθεια.
Το παπάκι το είχε ένας θείος της συζύγου ,κανονικά με χαρτιά.
Όταν έφυγε,δεν βρέθηκαν πουθενά χαρτιά ,χάθηκαν,κλπ.
Τα επόμενα 10 χρόνια το είχε ο πατέρας της και το έβαζε καμμιά φορά μπροστα αλλά πλέον έφυγε και εκείνος.
Έτσι Μ έμεινε.Μπορω με κάποιο τρόπο να βγάλω χαρτιά η το ξεχνάω ?
Ευχαριστώ!

kostaskk
09/10/2019, 20:53
θα δηλωσεις απώλεια, θα ψαξουν στην αστηνομια-τροχαια στο pc την πινακιδα,αριθμο πλαισιου/ονομα κατόχου,αφμ και αλλα στοιχεια. αν υπαρχει καταχωριμενο στο σύστημα τοτε ξαναβγαινουν τα χαρτια.. αν οχι δυσκολα.. για να δηλωσεις απωλεια θα πρεπει η αδεια να ειναι στο ονομα σου... για να γινει αυτο θες μεταβιβαση απο τον θειο.. ή απο τον τωρα νομιμο κάτοχο. αν υπαρχει,μεσο κληρονομιας κτλ. αν δεν υπαρχει μαλλον θα πρεπει να 'αναστηθει' ο θειος

malo
09/10/2019, 21:07
Να σαι καλα για την απαντηση.Δεν υπρχει εν ζωη οποτε..Οκ το περιμενα,να σαι καλα!

doctor_john
09/10/2019, 21:37
Όπως τα λέει ο kostaskk, χαρτιά θα βρείς αλλά χρειάζεται να μιλήσεις με τον δικηγόρο που διαχειρίζεται την κληρονομιά του θείου
να ενημερωθούν οι δικαιούχοι κλπ. Δύσκολο αρκετά.

malo
09/10/2019, 21:42
Δεν παιδια...Δεν υπαρχει ο θειος ουτε ο κληρονομος του οποτε..

Acacius
09/10/2019, 21:59
Μάλλον θα είναι τόσο τράβηγμα που δεν αξίζει, αλλά αν τα τέλη ήταν πάντα πληρωμένα, δεν υπάρχει δυνατότητα να αποδειχθεί εμμέσως κάποιο είδος κυριότητας;

malo
09/10/2019, 22:13
Δεν ηταν φιλε μου.Το μηχανακι κυκλοφορουσε καμμια 10 χρονια,ελαχιστα ,αλλα χωρις..

malo
09/10/2019, 22:13
Η πινακιδα ανηκει κανονικα στο θειο,αλλα δεν εχουμε τιποτε αλλο.

MAIK72
09/10/2019, 23:08
Δεν παιδια...Δεν υπαρχει ο θειος ουτε ο κληρονομος του οποτε..
ο κληρονόμος του κληρονόμου ,οπότε η σύζυγος αν κατάλαβα καλα

OldMan
10/10/2019, 13:37
Το μηχανακι κυκλοφορουσε καμμια 10 χρονια,ελαχιστα ,αλλα χωρις..

Καλυτερα να κανουν οι κληρονομοι αποποιηση κληρονομιας..

Lioulios
10/10/2019, 16:50
Αν το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση αξιζει και δεν ειναι και τιοτα δυσκολο να γινει.

Εσυ αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις στο αρμοδιο γραφειο που θα βγαλει τα χαρτια και οχι 5-6 ασχετους οπως τωρα και προχωρας .

Για απληρωτα τελη σε 50αρι επι 17 χρονια εδωσα ενα 180αρι περιπου.

Νομιζω πως θες υευθυνη δηλωση των εν ζωη συγγενων πως δεν εχουν καποια αξιωση για το συγκεκρημενο και προχωρας ...αλλα ρωτα . Αμαρτια ειναι.

malo
11/10/2019, 00:09
Παιδια ευχαριστω πραγματικα για τις απαντησεις .Θα κανω μια ερωτηση στην τροχαια η σε καποιο γραφειο αποεβδομαδα.Αν ειναι καπως ευκολο και οχι ιδιαιτερα ακριβο θα προχωρησω.Αλλιως θα το δωσω χωρις αδεια.

Lioulios
11/10/2019, 07:50
Αυτο που πρεπει σιγουρα να κανεις , ειναι να επικοινωνήσεις με την αρχη που εξέδωσε τα χαμενα χαρτια και η οποια ειναι το αστυνομικο τμημα της περιοχης του 1ου ιδιοκτητη.

Bladerunner
11/10/2019, 08:40
Δεν παιδια...Δεν υπαρχει ο θειος ουτε ο κληρονομος του οποτε..

Το μηχανάκι μπορεί να στο μεταβιβάσει ΜΟΝΟ ο νόμιμος κάτοχός του, ο οποίος είναι ο κληρονόμος του θείου. Ψάξου με αυτούς (κληρονόμους).
Αν δεν βρεθεί άκρη, που δεν θα βρεθεί, το... ξεχνάς.

katsar
11/10/2019, 10:27
Όπου κληρονόμος αν δεν είχε διαθήκη νομίζω δεν είναι μόνο η σύζυγος ,αδέρφια,ξαδέρφια,ανήψια,γίνεται νομίζω ένα μπάχαλο ,με κάθε επιφύλαξη το λέω αυτό ,δεν είμαι συμβολαιογράφος.

OldMan
11/10/2019, 12:38
Και που να δεις τι μπαχαλο γινεται οταν, εστω και ενας απο αυτους, εχει ανηλικο παιδι..

Παιζει να θελει καμια 10αρια δικαστικες πραξεις (με παραβολα, χαρτοσημα, εξοδα κ.λ.π.)

Αααα.. και το "δωρεαν μεταβιβαση" αναπαυεται εις τοπον χλοερόν εδω και αρκετα χρόνια..

malo
12/10/2019, 12:46
Θα ρωτήσω Δευτέρα σε κάποιο γραφείο που αναλαμβάνει μεταβιβάσεις κλπ.Αν και το θεωρώ απίθανο να γίνει κάτι.Οπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

DRAKONET
12/10/2019, 22:16
Ο ΕΚΛΙΠΩΝ ειχε οικογενεια οπως λες...με τους φυσικους αμεσους κληρονομους θα βγαλεις ακρη πιστευω...με την συζηγο του...μετα με τα παιδια του...μετα με τα αδελφια του...και μετα ανηψια.
εχω την εντυπωση οτι μπορει να γινει εξωδικαστικα...με υπευθυνες δηλωσεις και πιστοποιητικο πλησιεστερων συγγενων.

Lioulios
12/10/2019, 23:02
Ετσι

malo
23/10/2019, 21:09
Ρώτησα τροχαία.Πρεπει να γίνει αποδοχή από κάτι ηλικιωμένες θείες,μετά η μία να αποχωρήσει και η άλλη να Μ το μεταβιβάσει.Δεν γίνεται απλά να μπω στην διαδικασία και στα έξοδα.
Κρίμα γιατί δουλεύει κανονικά γμτ.
Να το δώσω σε κάποιον παλιατζή η θα έχω θέμα?
Το μηχανάκι το βρηκανε στην τροχαία που ρωτησα.Ανηκει κανονικά στο θείο ,τον εκλιπών.
Φαίνεται να κυκλοφορεί κανονικά ,χρωστάει σήματα και δεν απασχολεί την αστυνομία.

D3300
24/10/2019, 09:02
Ρώτησα τροχαία.Πρεπει να γίνει αποδοχή από κάτι ηλικιωμένες θείες,μετά η μία να αποχωρήσει και η άλλη να Μ το μεταβιβάσει.Δεν γίνεται απλά να μπω στην διαδικασία και στα έξοδα.
Κρίμα γιατί δουλεύει κανονικά γμτ.
Να το δώσω σε κάποιον παλιατζή η θα έχω θέμα?
Το μηχανάκι το βρηκανε στην τροχαία που ρωτησα.Ανηκει κανονικά στο θείο ,τον εκλιπών.
Φαίνεται να κυκλοφορεί κανονικά ,χρωστάει σήματα και δεν απασχολεί την αστυνομία.

Αν είναι να το δώσεις στον παλιατζή να σου δώσω ένα 200αρι να το πάρω εγώ?