PDA

View Full Version : προβλημα στην αναφλεξη σε σκουτερ διχρονο



GORGOS
10/10/2019, 18:01
καλησπερα στην ομαδα του μοτο
εχω ενα διχρονο yamaha που ξαφνικα δεν μου αναφλεκτει το μουζι δεν δινει σπιθα στον αναφλεκτορα ειναι τα βασικα ηλεκτρονικη ανορθοτησ πολλαπλασιαστησ και μπουζι απλα εψαξα παντου και δεν μπορω να να βρω την ηλεκτρονικη και εχει ενα πραγμα που μου φανικε σαν πλατινα με ενα πιρο που ακοθμπαει σε ενα μαγνιτι απλα βαρεσα διο τρεισ φορεσ μιζα και αυτο δεν εκανε καποια κινηση μπορει να βοηθησει καποιοσ
411073

teogtp
10/10/2019, 18:23
Ο αναφλεκτορσς φλεκτοραει;

Tsber
10/10/2019, 18:37
ξαφνικα δεν μου αναφλεκτει το μουζι

Πως γκένεν ατο;!

GORGOS
10/10/2019, 18:50
den vgazei katholoy fos kai iparxei periptosh na exei platina anti gia hlektroniki alla kai platina moni tis den ginete
giati den kserw hlektronika katholou

OldMan
11/10/2019, 13:09
Τωρα που το γυρισες και στα greeklish μας διαφωτιζεις ακομη περισσοτερο..!!

Το "φως" που δεν βγαζει (εδω θα επρεπε να βγαλει..) δεν το βλεπεις αναμεσα στις ακιδες του αναφλέκτορα..??

Αν ναι, εχεις γειωσει με καποιον τροπο το σωμα του αναφλεκτορα..??

Υ.Γ.
Αν το μηχανακι σου ειναι μετα το '70, μην αναφερεις τπτ για πλατινες και μαγνητες..
Και γενικοτερα, μην κανεις αναφορες σε τπτ "ηλεκτρονικο"..

GORGOS
12/10/2019, 03:29
exie o plaspasiastis giosi pano toy oytos h olos to mpouzi eite to gioseis eisai oxi to idio einai
apla to mono pou menei einai to avans sto koutaki poy pernei apo ta pinia les tipota allo ?

toyar
13/10/2019, 00:27
Η σωστή έκφραση είναι τσακμακαει
Από το τσακμακι....

vaska
13/10/2019, 07:11
Ο αναφλεκτορσς φλεκτοραει;

Νταξ κι εσύ και ο Toyar το πήγατε ένα επίπεδο παραπάνω


Πως γκένεν ατο;!
Εύκολα, απλά σταμάτησε να αναφλεκτει


exie o plaspasiastis giosi pano toy oytos h olos to mpouzi eite to gioseis eisai oxi to idio einai
apla to mono pou menei einai to avans sto koutaki poy pernei apo ta pinia les tipota allo ?

Στα είπε και ο μάστορας παραπάνω. Το μπουζί για να δώσει σπινθηρα πρέπει το μεταλλικό κομμάτι του (αυτό με το σπείρωμα που βιδώνει στην κεφαλή) να είναι γειωμενο. Αρκεί δλδ να το ακουμπήσεις πάνω σε οποιαδήποτε άβαφο μεταλλικό κομμάτι του κινητήρα ή του σκελετού. Αλλιώς σπινθηρα δεν βλέπεις.


Η σωστή έκφραση είναι τσακμακαει
Από το τσακμακι....

Οι κακές παρέες ακα καφετζης σε έχουν καταστρέψει εσένα

stefanos
13/10/2019, 08:18
Και όλα αυτά τα είδατε στη φωτογραφία...:confused:

bulmont
13/10/2019, 08:42
Aμα κόβει το μάτι σου...............το τσακίρικο......................................................

Bowleno
13/10/2019, 08:55
Και όλα αυτά τα είδατε στη φωτογραφία...:confused:

Την ίδια απορία έχω.....

OldMan
14/10/2019, 12:19
exie o plaspasiastis giosi pano toy oytos h olos to mpouzi eite to gioseis eisai oxi to idio einai
apla to mono pou menei einai to avans sto koutaki poy pernei apo ta pinia

Προσπαθω να το κανω ηλεκτρικο διαγραμμα στην γκλαβα μου αλλα μπερδευομαι με τα χρωματα των καλωδιων..



les tipota allo ?

Μα την Παναγια δηλαδη, να 'ουμ', σε γουσταρω καργα ρε μαγκίτη..!!!

Και για να κανουμε και κανενα φραγκο δουλιτσα, τον γειωσες τον μαμημενο τον αναφλέκτορα για να δουμε αν αναφλεκταρει ή όχι..??