PDA

View Full Version : Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)



Σελίδες : [1] 2 3

masterone
12/10/2019, 09:53
Γεια χαρα παιδιά εφτασε ο καιρος που ψάχνω και εγω την πρωτη μ μεγαλη μοτοσυκλέτα ως πρωην κάτοχος ενος Daytona remix 125. Η μοτοσυκλέτα που θα αγοραστει θα ειναι σίγουρα μεταχειρισμένη με ιδανικό κοστος εως 4000€. Ωστόσο υπαρχει δυνατοτητα να φτάσω και στα 5000(ή και παραπάνω) μαξ 5500€ αλλα για την ακραια ευκαιρία που δεν λες με τπτ όχι και επισης η αγορα θα γίνει μεχρι απριλιο .

Ας ξεκινησω με το τι χρηση θα κανω με την μοτοσυκλέτα:
Το ύψος μου ειναι 1.88 και το βαρος μου 95-100κιλα(μπορει να ανεβουμε λιγο μεσα στον χειμωνα)και ειμαι 24 ετων. Η χρήση της μοτοσυκλέτας θα ειναι αποκλειστικά από απριλιο εως Οκτώβριο καθώς τον χειμωνα χρησιμοποιω αποκλειστικά αυτοκίνητο. Μεχρι τον Σεπτέμβρη του 2020 η μηχανη θα βρισκεται σε νησί οπότε τα χλμτρα που θα διανύσει θα ειναι πολυ λιγα περιπου 3000χλμτρα. Απο εκεί και περα που θα βρισκομαι σε επαρχιακη πόλη υπολογιζω οτι θα κανω αιτισιως 5-6 χιλ χλμτρα την περιοδο που θα την χρησιμοποιώ. Η χρήση της θα ειναι για τις δουλειές μου εντος πολης 80% καθως και για 4-5 ταξιδακια τον χρόνο απόστασης 300-400χλμτρων και 1 ή 2 νησακια αναλογα την οικονομική δυνατότητα καθως και εξορμήσεις σε παραλιες απόστασης 40-50χλμτρ. Αυτό που θα ηθελα να κανω βεβαια μονο μια φορα στην ζωη μου(ονειρο) θα ηταν ενα ταξίδι στα Βαλκάνια με μοτοσυκλέτα που θα κυμανθει γυρω στα 4000χλμτρα.

Οσο αφορα την χρήση και την συντηρηση θα ηθελα να είναι οικονομικη στα καύσιμα ιδανικά να μην ξεπερναει τα 4.5λ/100 σε νορμαλ συνθηκες οδήγησης και επίσης τα σερβις της να ειναι σχετικα οικονομικα κανοντας ενα σέρβις τον χρόνο λογικα.

Ας τα βαλω τωρα με την σειρα και το τι εχω διαπιστωσει για το καθε μηχανακι ξεχωριστά.

1) Vstrom 650 abs:Ενδιαφερομαι για μοντέλο του 08 και μετα καθως εχει απο όσο εχω διαβασει καλυτερη καταναλωση λογω των 2μπουζι σε καθε κυλινδρο και ισως και καλυτερης χαρτογράφησης. Στα λεφτά που εχω βαλει ως ιδανικα για εμενα να δωσω βρισκω μηχανακια με 80κ χλμτρα περιπου που τα θεωρώ λογικά για τα χρόνια χρήσης της καθως και αρκετες φορες υπαρχουν και αγγελιες με 3βαλιτσο που θα με ενδιεφερε και αυτό λόγω του οτι είναι ενα σεβαστο πόσο για να αγοραστεί αργότερα. Επίσης νομιζω οτι με βάση το ποσο εχει κυκλοφορήσει η μοτοσυκλέτα πουλιέται και ποιο εύκολα αν αποφασισω οτι δεν μ κανει

2) Nc700-750x: Το βρισκω στα 4000 περιπου ισως και παρακατω με παζαρι μοντέλο του 2012-2013 αλλα στον πατο των μεταχειρισμένων με 100κ χλμτρα+ και για να παω σε κατι με λιγοτερα χλμτρα πρέπει να ανεβω κοντά στα 4800-5000 για το nc700x όμως στα 5500 παιζει και το nc750x που θα ειναι 2014 μοντελο και μετα και με προβληματίζει αρκετά. Βεβαια στα 5κ€ υπαρχει nc700x dct με 3βαλιτσο με 70κ χλμτρα αλλα με φοβίζει λίγο το αυτόματο κιβώτιο ως προς την αξιοπιστία του και τι θα γινει σε περίπτωση που βγαλει ζημιά. Επισης η καταναλωση της ειναι γελοια καθως μπορει να φτασει και στα 3.3λ με συντηρητικη οδηγηση και δυσκολα θα καψει πανω απο 5λ σε συνθηκες σκισιματος. Εχει ροπη απο χαμηλα το οποίο για εμενα ειναι το ιδανικό και αυτο που θα χρειαστω σε ολη μ την ζωή λογικά. Εκεί που με προβληματιζει ειναι οτι αν δεν μαρεσει και θελω να την αλλαξω θα δυσκολευτω αρκετά καθως βλεπω οτι δεν φευγει ευκολα σαν μεταχειρισμένο.

Cb500x: Ειναι μια μηχανη που μαρεσει παρα πολυ εμφανισιακά και εχει καλη καταναλωση 4λ/100 περίπου αλλά μου φαινεται καπως μικρη για το μέγεθος μ. Επισης η τιμη για αυτη είναι υψηλή προς το παρόν καθώς ξεκιναει απο 4700 μοντελο του 13 με 45000χλμτρα ομως κατα καιρους βλεπω οτι παιζουν κάποιες ευκαιρίες κοντα στα 4200€ περιπου αλλα συνηθως χωρις προικα περα από μια μπαγκαζιερα. Στην σωστη τιμή πουλιέται γρήγορα με βαση αυτό που βλεπω στο car.gr αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με καλυψει στα ταξιδια που θελω να κανω καθως και αν εχει υπολοιπο δυναμης για μια προσπεραση απο 140χλμ κ πάνω.

Versys650/300: Το 650 μου αρεσει πολύ και πιστευω οτι εχει και απο τα καλύτερα περιφερειακά ωστε να μην βαρεθω την μοτοσυκλέτα και να με κανει να χαιρομαι οταν την οδηγαω. Ειναι η ποιο οικονομικη σε αγορα για μοντελο του 07 κ μετα με abs κατω απο 4000€ αλλά με φοβιζει σε μεγαλο βαθμό το γεγονός οτι έχουν βγει αρκετά ελλατωματικα κομμάτια στο θεμα των βαλβίδων και ειναι αρκετα αυτα που χτυπάνε βαλβίδες. Απο καταναλωση και αυτο ειναι γυρω στα 4.5λ/ 100 περιπου οσο το στρωμα ίσως λίγο λιγότερο.Απο την αλλη το 300αρη το βαζω στο παιχνιδι μονο και μονο για το οτι στα χρηματα μου βρισκω σχεδον καινουρια μοτοσυκλέτα που σε πολλες περιπτωσεις έχει και εγγυηση ακομη αλλα νομιζω οτι δυστυχως δεν θα με καλυψει καθως δεν είναι εύκολο να κινείται με 140χλμ/ωρα στην εθνική και η ιδανικη ταχυτητα ταξιδιού του ειναι τα 120χλμ/ωρα. Επισης και τα 2 μηχανακια βλέπω οτι πουλιουνται σχετικά δύσκολα ακομη κ σε καλες τιμές οποτε γινεται ενα παντρεμα και με αυτά.


Αυτά ξερω προς το παρόν για τα μηχανάκια που θελω να πάρω, οποιεσδηποτε αποψεις θα με βοηθησουν παρα πολυ ωστε να αποφασισω τι ειναι καλύτερο για μένα κλινοντας ίσως λίγο ποιο πολυ προς το vstrom 650 λογω της μεταπωλητικης του αξίας και οτι φευγει ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν μου κάνει..

panavour
12/10/2019, 10:12
Ολα ωραια τα μηχανακια που αναφερεις,παρε το χοντα το 500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αν μπορεις και ασε τα μεταχειρισμενα.Στο μετχ δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει,στο καινουργιο θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση.ΑΝ δεν σου φτανουν τα λεφτα βαλε καμια-δυο δοσεις.Εναλλακτικα το χοντα 750 που αναφερεις.

mike_4
12/10/2019, 10:20
Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.

masterone
12/10/2019, 10:30
Ολα ωραια τα μηχανακια που αναφερεις,παρε το χοντα το 500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αν μπορεις και ασε τα μεταχειρισμενα.Στο μετχ δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει,στο καινουργιο θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση.ΑΝ δεν σου φτανουν τα λεφτα βαλε καμια-δυο δοσεις.Εναλλακτικα το χοντα 750 που αναφερεις.

Κοιτα οικονομικά μπορώ να φτασω και το nc750 με μετρητα αλλα το θεμα ειναι δικό μου και δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα για καινουριο μηχανακι καθώς μπορει να πεσει ή οτιδήποτε( θα ειναι κ η πρωτη μεγαλυτερη μηχανη). Ακομη και το cb500x εχει 6700 αν βρω μοντελο του 18 αλλα και παλι δεν θέλω να δωσω τόσα πολλά χρηματα για αυτο βαζω το όριο μέχρι τα 5500 σε κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο

lleonidas
12/10/2019, 10:31
Kαλημέρα φίλε μου!
Ξεκινώντας ανάποδα, εγώ θα έβγαζα από τις επιλογές το versys x300... γιατί να δυσκολευεις τη ζωή σου αφού μπορείς να πάρεις κάτι πιο δυνατό; :)
Όσο για τα υπόλοιπα, αφού δεν υπάρχει έρωτας, προσωπικά θα έψαχνα το πιο ποιοτικό μεταχειρισμένο(και με καλή προίκα), βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το μοντέλο.
Όποιο από τα 4 κι αν επιλέξεις (βάζω μέσα και το cb500x παρόλο που είναι πιο αδύναμο), θα είσαι καλυμμένος σε ικανοποιητικό βαθμό σχεδόν σε όλα όσα ζητάς.
Έχεις οδηγήσει κάποιο;

masterone
12/10/2019, 10:34
Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.

Το ξερω οτι είναι οτι καλύτερο και αυτο ειναι το μηχανακι που θα το παιρνα για να παντρευτω μαζι του μονο κ μονο για τα πολυ μικρα εξοδα χρησης και την μπαγκαζιερα στο τεποζιτο.

masterone
12/10/2019, 10:36
Kαλημέρα φίλε μου!
Ξεκινώντας ανάποδα, εγώ θα έβγαζα από τις επιλογές το versys x300... γιατί να δυσκολευεις τη ζωή σου αφού μπορείς να πάρεις κάτι πιο δυνατό; :)
Όσο για τα υπόλοιπα, αφού δεν υπάρχει έρωτας, προσωπικά θα έψαχνα το πιο ποιοτικό μεταχειρισμένο(και με καλή προίκα), βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το μοντέλο.
Όποιο από τα 4 κι αν επιλέξεις (βάζω μέσα και το cb500x παρόλο που είναι πιο αδύναμο), θα είσαι καλυμμένος σε ικανοποιητικό βαθμό σχεδόν σε όλα όσα ζητάς.
Έχεις οδηγήσει κάποιο;

Όχι δεν εχω οδηγησει καποιο ακομη καθως τωρα βγαζω το απεριόριστο διπλωμα και θα ξεκινήσω την αναζήτηση της μηχανής

panavour
12/10/2019, 13:06
Κοιτα οικονομικά μπορώ να φτασω και το nc750 με μετρητα αλλα το θεμα ειναι δικό μου και δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα για καινουριο μηχανακι καθώς μπορει να πεσει ή οτιδήποτε( θα ειναι κ η πρωτη μεγαλυτερη μηχανη). Ακομη και το cb500x εχει 6700 αν βρω μοντελο του 18 αλλα και παλι δεν θέλω να δωσω τόσα πολλά χρηματα για αυτο βαζω το όριο μέχρι τα 5500 σε κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο

κοιτα και αυτο μου φαινεται καλο και μεσα στον προυπολογισμο σου.

https://www.car.gr/24241986-honda-nc-750-x

masterone
12/10/2019, 13:17
κοιτα και αυτο μου φαινεται καλο και μεσα στον προυπολογισμο σου.

https://www.car.gr/24241986-honda-nc-750-x

Το χω σταμπαρει απο τοτε που μπηκε η αγγελία απλα ακομα κ σε αυτο παλι θα ξεφυγει σε χρηματα γτ θα χρειαστει σίγουρα ενα γενικο σέρβις λαδια φιλτρα μπουζι βαλβιδες( οτι και αν παρω θα τα κανω αυτα) και δεν ειναι απιθανο να χρειαστει κ λαστιχα κ αλυσιδογραναζα ή τακακια οποτε η συγκεκριμένη μοτο αν κ μαρεσει παρα πολυ θα φυγει πάνω από τα 6κ σε σημειο που αγγιζει καινουριο cb500x my18 αλλά σίγουρα μενει μεσα στις επιλογες μ αν δεν πουληθει κ δεν βρεθει κατι αλλο σε καλύτερη τιμή

masterone
12/10/2019, 15:24
Το στρωμα εβγαινε σε τέτοιο χρωμα οπως της συγκεκριμένης αγγελιας απο το εργοστάσιο https://www.car.gr/23936304-suzuki-dl-650-v-strom γτ αν ναι μ αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμένο

panavour
12/10/2019, 15:47
Το χω σταμπαρει απο τοτε που μπηκε η αγγελία απλα ακομα κ σε αυτο παλι θα ξεφυγει σε χρηματα γτ θα χρειαστει σίγουρα ενα γενικο σέρβις λαδια φιλτρα μπουζι βαλβιδες( οτι και αν παρω θα τα κανω αυτα) και δεν ειναι απιθανο να χρειαστει κ λαστιχα κ αλυσιδογραναζα ή τακακια οποτε η συγκεκριμένη μοτο αν κ μαρεσει παρα πολυ θα φυγει πάνω από τα 6κ σε σημειο που αγγιζει καινουριο cb500x my18 αλλά σίγουρα μενει μεσα στις επιλογες μ αν δεν πουληθει κ δεν βρεθει κατι αλλο σε καλύτερη τιμή

μονο οι σχαρα και οι βαλιτσες κανουν κανα 800αρι,μονο λαστιχα ισως θελει,τα αλλα να πεις να στα κανει ο πωλητης

panavour
12/10/2019, 15:51
Το στρωμα εβγαινε σε τέτοιο χρωμα οπως της συγκεκριμένης αγγελιας απο το εργοστάσιο https://www.car.gr/23936304-suzuki-dl-650-v-strom γτ αν ναι μ αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμένο

καλο φαινεται κι αυτο,αλλα δεν ξερω αν εβγαινε σ αυτο το χρωμα,γιατι τα ξαναβαψιματα ισως κρυβουν κατι,ρωτα τους βεστροματαδες του φορουμ.

masterone
12/10/2019, 17:52
https://www.car.gr/24424346-honda-nc-750 Μπηκε και αυτη η αγγελία σημερα αλλα δεν ξερω απο τις φωτογραφιες μ φαίνεται χτυπημενη απο την δεξιά μερια και ότι λειπει το πατακι του οδηγού καθως επισης χρειαζεται σίγουρα αλυσιδογραναζα. Αμα καποιος ποιο εμπειρος μπορει να καταλαβει αν λειπει το πατακι ή όχι ας μας πει γτ ενταξει κατα τα αλλα φαινεται μια χαρά κ δεν με νοιαζει κ αν ειναι λιγο χτυπημενη η εξάτμιση

basilis_k6
12/10/2019, 18:22
η κατανάλωση δεν εχει σημασια αν κάνεις 5-6κ χλμ το χρόνο. εκτός αν πας στο σουπερ οικονομικο cb500 και πηγαινεις σαν κυρια οποτε θα καις 3,5 ενω με το στρομ 5,5. Εν ολιγοις παρε ενα στρομ να τελειώνεις γιατι στα λεφτα που κοιτάς δεν υπαρχει τιποτα καλύτερο απλα.

katsar
12/10/2019, 18:41
Με όλο το θάρρος ,ξέρω είναι σπαστικό να ρωτάς συγκεκριμένα και να σου λένε ότι να ναι αλλά βάση της χρήσης που θέλεις να κάνεις,το στυλ μότο,χρονολογία+budget ,έχεις σκεφτεί/αποκλείσει κάτι τέτοιο; https://www.car.gr/24227910-yamaha-tdm-900-a-abs
(τυχαίο)
Υπάρχουν και νοικοκυρεμένα ,ταξιδιάρικα,με τα abs τους και προίκα και στην ηλικία που θέλεις.Καλό μοτέρ και καλό allaround θα έλεγα.

masterone
12/10/2019, 18:44
Με όλο το θάρρος ,ξέρω είναι σπαστικό να ρωτάς συγκεκριμένα και να σου λένε ότι να ναι αλλά βάση της χρήσης που θέλεις να κάνεις,το στυλ μότο,χρονολογία+budget ,έχεις σκεφτεί/αποκλείσει κάτι τέτοιο; https://www.car.gr/24227910-yamaha-tdm-900-a-abs
(τυχαίο)
Υπάρχουν και νοικοκυρεμένα ,ταξιδιάρικα,με τα abs τους και προίκα και στην ηλικία που θέλεις.Καλό μοτέρ και καλό allaround θα έλεγα.

Ναι το χω αποκλεισει λογω σηματος και μονο θελω μηχανακια μέχρι 785 κυβικα π πληρωνουν 55 ευρω τέλη κ αν ειναι δυνατο κοντα τα 650-700 ωστε να χουμε ενα περιθώριο σε περίπτωση αποφασισει η κυβέρνηση να το παει στα ποιο κατω το οριο απο τα 785 κυβικα..

panavour
12/10/2019, 18:46
https://www.car.gr/24424346-honda-nc-750 Μπηκε και αυτη η αγγελία σημερα αλλα δεν ξερω απο τις φωτογραφιες μ φαίνεται χτυπημενη απο την δεξιά μερια και ότι λειπει το πατακι του οδηγού καθως επισης χρειαζεται σίγουρα αλυσιδογραναζα. Αμα καποιος ποιο εμπειρος μπορει να καταλαβει αν λειπει το πατακι ή όχι ας μας πει γτ ενταξει κατα τα αλλα φαινεται μια χαρά κ δεν με νοιαζει κ αν ειναι λιγο χτυπημενη η εξάτμιση

Φιλε μου δεν θα κοιταγα μηχανη που δεν εχει λεπτομερεις φωτο,και σε μεγαλη αναλυση,γιατι αυτο δειχνει περιφρονηση στον πελατη και τσαπατσουλιά.Ο συγκεκριμμενος εμπορας,εχει 13 φωτο της μηχανης και οι 10 ειναι η ιδια φωτο,5 απ την μια πλευρα,και 5 απ την αλλη.Τι να δουμε ετσι που την εχει.???Πρεπει να πας εκει να τη δεις.Η αλλη που σου ειπα εγω ,ειδες ποσος φωτο και ποσο λεπτομερεια ειχε.Στειλε του μειλ και ζητα του λεπτομερείς φωτο απο παντου.ΑΝ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ βεβαια.:)

masterone
12/10/2019, 18:55
Φιλε μου δεν θα κοιταγα μηχανη που δεν εχει λεπτομερεις φωτο,και σε μεγαλη αναλυση,γιατι αυτο δειχνει περιφρονηση στον πελατη και τσαπατσουλιά.Ο συγκεκριμμενος εμπορας,εχει 13 φωτο της μηχανης και οι 10 ειναι η ιδια φωτο,5 απ την μια πλευρα,και 5 απ την αλλη.Τι να δουμε ετσι που την εχει.???Πρεπει να πας εκει να τη δεις.Η αλλη που σου ειπα εγω ,ειδες ποσος φωτο και ποσο λεπτομερεια ειχε.Στειλε του μειλ και ζητα του λεπτομερείς φωτο απο παντου.ΑΝ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ βεβαια.:)

Του στειλα email και βλεπουμε αλλα εχω την εντυπωση πως τα κανει εισαγωγή απο εξωτερικο καθως σημερα ανέβασε κ 2 cb500x

TERRAMOTO
13/10/2019, 16:44
Φίλε είχα v strom του 08 ,τίμιο ,αξιοπιστο ,ταξιδιάρικο αλλά μπαινουμε στο 20 σε λίγο καιρό ,είναι παλιό ,λίγο ξεπερασμένο
σχετικά με το πορτοκαλί στην αγγελία ,είμαι 99% σιγουρος ότι το πορτοκαλί έβγαινε από το 2009 κ μετα ,επίσης η απόχρωση του strom στην αγγελία δεν είναι ίδια με το πορτοκαλί της suzuki (εκτός αν είναι θέμα φωτισμού )

τ'ωρα 'εχω το cb 500 x του 17 και χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την επιλογή μου έχω να σου πω το εξής ,είναι απίστευτα μανιτζέβελο στην πολη,πολυ οικονομικό κ πίστεψε με είναι δυνατό γιατί είναι σχετικά ελαφρύ ,γενικά μπορείς να κανεις κ ταξίδια και για καθε μερα πηγαινε ελα στην δουλεια ειναι πολύ ξεκουραστο

DRAKONET
13/10/2019, 17:11
Η cb 500...η VERSYS 300X..
λες για 80% πολη οτι θα κανεις χρηση..και ταξιδια 200-300...αντε 500 χλμ σου λεω εγω.
ΜΟΝΟ αυτα τα 2 ειναι πιο οικονομικα σε εξοδα και συντηρηση...το nc θα μου επιτρεψεται ειναι κινητη βομβα αν το παρεις απο εμπορο
κατ.αρχην εαν ειναι 2ο- 3ο χερι..να ξερεις θα εχει θεμα η με το αυτοματο..η θα σου ξερναει λαδια...
2 πηγαμε να παρουμε...και αναφερω οτι ειδα σε κολλητου την επιλογη....πηρε αφησε ενα παλιο sh300 ανταλλαγη και με μετρητα την διαφορα
...και αφου ειδε οτι ηταν απογοητευση η επιλογη του τελικα εβαλε δοσεις και πηρε το sh 300 κουτα .
Αλλος φιλος εχει το cb 500 και ειναι ευχαριστημενος απολυτα
Εγω για να ευλογησω τα γενια μου εχω το versys 300...και ειναι διαμαντι

masterone
13/10/2019, 17:46
Φίλε είχα v strom του 08 ,τίμιο ,αξιοπιστο ,ταξιδιάρικο αλλά μπαινουμε στο 20 σε λίγο καιρό ,είναι παλιό ,λίγο ξεπερασμένο
σχετικά με το πορτοκαλί στην αγγελία ,είμαι 99% σιγουρος ότι το πορτοκαλί έβγαινε από το 2009 κ μετα ,επίσης η απόχρωση του strom στην αγγελία δεν είναι ίδια με το πορτοκαλί της suzuki (εκτός αν είναι θέμα φωτισμού )

τ'ωρα 'εχω το cb 500 x του 17 και χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την επιλογή μου έχω να σου πω το εξής ,είναι απίστευτα μανιτζέβελο στην πολη,πολυ οικονομικό κ πίστεψε με είναι δυνατό γιατί είναι σχετικά ελαφρύ ,γενικά μπορείς να κανεις κ ταξίδια και για καθε μερα πηγαινε ελα στην δουλεια ειναι πολύ ξεκουραστο
Ωραια ευχαριστώ πολύ για την απάντηση οπότε αφηνω προς το παρόν στην άκρη την επιλογή vstrom εκτός αν βρω κατι απο χέρι που να ξερω την χρηση που του έχει γίνει κ την συντηρηση


Η cb 500...η VERSYS 300X..
λες για 80% πολη οτι θα κανεις χρηση..και ταξιδια 200-300...αντε 500 χλμ σου λεω εγω.
ΜΟΝΟ αυτα τα 2 ειναι πιο οικονομικα σε εξοδα και συντηρηση...το nc θα μου επιτρεψεται ειναι κινητη βομβα αν το παρεις απο εμπορο
κατ.αρχην εαν ειναι 2ο- 3ο χερι..να ξερεις θα εχει θεμα η με το αυτοματο..η θα σου ξερναει λαδια...
2 πηγαμε να παρουμε...και αναφερω οτι ειδα σε κολλητου την επιλογη....πηρε αφησε ενα παλιο sh300 ανταλλαγη και με μετρητα την διαφορα
...και αφου ειδε οτι ηταν απογοητευση η επιλογη του τελικα εβαλε δοσεις και πηρε το sh 300 κουτα .
Αλλος φιλος εχει το cb 500 και ειναι ευχαριστημενος απολυτα
Εγω για να ευλογησω τα γενια μου εχω το versys 300...και ειναι διαμαντι
Όσο αφορα το nc θα προτιμηθεί ιδιώτης κ η αλήθεια είναι οτι θελω χειροκίνητο κ όχι dct ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το dct σαν επιλογη είναι η μεταπωληση γτ πιστευω οτι το nc θα φύγει ποιο ευκολα με dct αν δεν με καλυψει. Απο την αλλη το μοτέρ τ με βαση το μελος @billy84 που έχει πανω απο 250.000χλμτρα είναι αλεξίσφαιρο μέχρι στιγμής.
Όσο αφορά το cb500x θα το δοκιμάσω σιγουρα αλλα δεν ξερω αν θα είναι άνετο λογω του ύψους μου.
Το versys 300 το αποκλείω όχι γτ δεν μ αρεσει αλλα γτ είμαι σίγουρος οτι δεν θα με καλυψει σε ταξίδι καθως θελω να μπορεί να κινείται σταθερα με 140χλμ/ωρα στην εθνική κ να έχει ένα περιθώριο να ανοίξει μέχρι τα 160 για μια προσπεραση

basilis_k6
13/10/2019, 18:56
Το versys 300 το αποκλείω όχι γτ δεν μ αρεσει αλλα γτ είμαι σίγουρος οτι δεν θα με καλυψει σε ταξίδι καθως θελω να μπορεί να κινείται σταθερα με 140χλμ/ωρα στην εθνική κ να έχει ένα περιθώριο να ανοίξει μέχρι τα 160 για μια προσπεραση
χαχαχαα

τα 140 το cb τα βλέπει με το ζόρι και το strom στα 140 καίει τον πατο του.

TERRAMOTO
13/10/2019, 19:15
170 πιανει χαλαρα το cb ...

sapila racing
13/10/2019, 19:18
χαχαχαα

τα 140 το cb τα βλέπει με το ζόρι και το strom στα 140 καίει τον πατο του.

Βασικά το Cb τα 140 τα έχει για πλάκα, και παει και 170. Κατι δεν μας λες καλά! :confused:

Panos76
13/10/2019, 19:27
Εννοεί το 300x μάλλον ο Βασίλης.

basilis_k6
13/10/2019, 19:47
Βασικά το Cb τα 140 τα έχει για πλάκα, και παει και 170. Κατι δεν μας λες καλά! :confused:

σκέφτηκα οτι ειμαι δικάβαλος (δικο μου λάθος απλα ταξιδευω δικαβαλος μονιμα) και εχω 140 στο cb (που ναι, τα παει προφανως δεν εχει 130 τελικη) και ανοιγω γκαζι να δω 160. Αν ειναι πιο γρηγορο απο το στρομ μπράβο στη χοντα, δεν το εχω οδηγησει σε αυτες τις ταχυτητες. Αν ειναι πιο αργο τοτε για την προσπεραση θες κανα χιλιόμετρο.

Sebastian1980
13/10/2019, 19:48
Λοιπόν φίλε masterone βλέπω ξεκίνησες σιγά σιγά το ψάξιμο, άντε με το καλό.
Και εγώ πάνω κάτω Απρίλιο-Μαιο θα πάρω το καινούριο μοτό.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην κολλάς σε μια ταχύτητα (140-160) που θέλεις να έχει η μοτό για 4-5 ταξίδια. Δηλαδή αν πηγαίνεις 120-140 που είναι το κακό. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις με το τρόπο σου ότι η μοτοσικλέτα που θα πάρεις να είναι δυνατή.
Όπως είχε πει κάποιος " Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά η διαδρομή ".
Κοίτα με την μοτό που θα πάρεις να ευχαριστηθεις την διαδρομή και μην κολλάς σε ταχύτητες.
Και οι δύο προερχόμαστε από το remix 125 με τα 11,5 αλογατα . Το cb 500x μια χαρά δύναμη έχει , οικονομικο και αξιόπιστο είναι.
Καλό είναι να ανέβεις στο cb 500x να δεις πως κάθεσαι σε αυτό.
Εγώ με ύψος 1.78m και βάρος γύρω στα 80 κιλά πατούσα το μισό πέλμα στο cb 500x 2019.
Έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι έρχονται από το 2020 και καινούργια μοντέλα. Μπορεί κάποιο από αυτά να σου αρέσει.
Εγώ περιμένω την πρώτη έκθεση μοτό 24 Οκτωβρίου και τις υπόλοιπες να δω κάθε εταιρεία τι θα παρουσιάσει.
Περισσότερο, την απάντηση της honda στο tenere 700 καθώς και το καινούριο kawasaki versys 400,cb 500x adventure,sym 300 adventure,ktm 390 rally, honda crf 300l,(500)rally.
Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή μοτό και αν θες την γνώμη μου , καλύτερα να αργήσεις να το αγοράσεις αλλά να το πάρεις καινούριο. Άλλη χάρη έχει το καινούριο.
Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

masterone
13/10/2019, 20:05
Λοιπόν φίλε masterone βλέπω ξεκίνησες σιγά σιγά το ψάξιμο, άντε με το καλό.
Και εγώ πάνω κάτω Απρίλιο-Μαιο θα πάρω το καινούριο μοτό.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην κολλάς σε μια ταχύτητα (140-160) που θέλεις να έχει η μοτό για 4-5 ταξίδια. Δηλαδή αν πηγαίνεις 120-140 που είναι το κακό. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις με το τρόπο σου ότι η μοτοσικλέτα που θα πάρεις να είναι δυνατή.
Όπως είχε πει κάποιος " Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά η διαδρομή ".
Κοίτα με την μοτό που θα πάρεις να ευχαριστηθεις την διαδρομή και μην κολλάς σε ταχύτητες.
Και οι δύο προερχόμαστε από το remix 125 με τα 11,5 αλογατα . Το cb 500x μια χαρά δύναμη έχει , οικονομικο και αξιόπιστο είναι.
Καλό είναι να ανέβεις στο cb 500x να δεις πως κάθεσαι σε αυτό.
Εγώ με ύψος 1.78m και βάρος γύρω στα 80 κιλά πατούσα το μισό πέλμα στο cb 500x 2019.
Έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι έρχονται από το 2020 και καινούργια μοντέλα. Μπορεί κάποιο από αυτά να σου αρέσει.
Εγώ περιμένω την πρώτη έκθεση μοτό 24 Οκτωβρίου και τις υπόλοιπες να δω κάθε εταιρεία τι θα παρουσιάσει.
Περισσότερο, την απάντηση της honda στο tenere 700 καθώς και το καινούριο kawasaki versys 400,cb 500x adventure,sym 300 adventure,ktm 390 rally, honda crf 300l,(500)rally.
Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή μοτό και αν θες την γνώμη μου , καλύτερα να αργήσεις να το αγοράσεις αλλά να το πάρεις καινούριο. Άλλη χάρη έχει το καινούριο.
Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

Πολυ σωστα αυτα που λες και συμφωνώ σε αρκετα απλα ειμαι σε μια ηλικία (24) που ακομα δεν εχω την εμπειρία ωστε να πω οτι θα με καλύψει αυτος ο τυπος μοτοσυκλέτας. Ετσι οπως το χω στο νου μου μεχρι τωρα θελω κατι on/off-touring που να μπορει να ταξιδεψει με 140χλμ/ωρα τουλαχιστον ωστε να μην πω σε 1 χρόνο απο τωρα οτι θελω να το πουλησω αμεσως δλδ να το κρατησω μια διετια-τετρατια ή κ για παντα αν ειναι καλο και με καλύπτει. Επισης ενω εχω την δυνατότητα να παρω καινουριο και θα παιρνα το nc750x δεν θελω να το κανω γτ δεν προκειται να το πουλησω καινουριο μηχανημα και θα το παντρευτω και επίσης ακομα δεν ξερω σιγουρα τι μοτοσυκλετιστης θα ειμαι καθως τωρα μου αρεσουν τα on/off-touring αλλα μπορει σε ενα χρονο να πω οτι τελικα αυτο δεν ειναι για μενα κ να θελω να μπω σε αλλη κατηγορία ss ή οτιδήποτε. Οταν θα εχω παρει ενα μηχανακι μεταχειρισμενο δεν θα σκεφτω στιγμή να το βαλω αγγελία αλλά εαν το εχω παρει καινουριο πολύ δύσκολα θα το δωσω εκτός αν είναι σαν το remix μ..
Πιστευω οτι ειναι λογικα αυτα που σκέφτομαι..

lleonidas
13/10/2019, 20:16
Πολύ σωστά και συνειδητοποιημένα το θέτεις! Όντως η ηλικία και οι λίγες εμπειρίες σου δε σε βοηθούν στην επιλογή αλλά αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα.
Προτείνω να μην κολλάς πολύ σε αριθμούς από τελικές, καταναλώσεις κ.ο.κ. αλλά να επικεντρωθείς στην αναζήτηση ενός ποιοτικού μεταχειρισμένου 500-700cc με καλή μεταπώληση και να είσαι σίγουρος ότι θα το χαρείς!Όπως έγραψες, σε 1-2 χρόνια είναι πιθανό να θέλεις να οδηγήσεις κάτι πιο δυνατό ή απλά ένα δίτροχο από άλλη κατηγορία.
Μόνη ''ένσταση'' σε όσα έγραψες σ'αυτό το ''ή και για πάντα''!Δεν είναι πολύ πιθανό να θελήσεις να κρατήσεις για πάντα μια μοτοσυκλέτα(και μάλιστα την πρώτη σου στα 24 σου χρόνια!) όσο ικανοποιημένος και αν είσαι μαζί της :)

katsar
13/10/2019, 20:23
Κοίτα τέτοιες ταχύτητες συνεχόμενες ας πούμε για πολλή ώρα και μεγάλη απόσταση χρειάζεσαι μόνο σε δρόμους Εγνατία/Ολυμπία κτλ . Διεκπεραιωτικές δηλαδή κυρίως για να πας γρήγορα από το σημείο Α στο σημείο Β.
Που άποψη μου,τι 120 τι 140 σε τέτοιο δρόμο αν δεν μιλάμε για 170-180 (τουλάχιστον) σταθερά ώστε να κερδίσεις πραγματικά χρόνο.
Να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν κάνεις μία τέτοια διαδρομή 2-3 φορές να...βαρεθείς και να μην ξαναπάς από τέτοιους δρόμους αλλά να ψάχνεις διαδρομές από επαρχιακούς και βουνά.
Εγώ το έπαθα αυτό ας πούμε.
Και πόσα τέτοια ταξίδια θα κάνεις ώστε να είναι η ταχύτητα ταξιδιού το νο1 κριτήριο; 20 ημέρες σύνολο τον χρόνο;Όλες τις υπόλοιπες θα χρειάζεσαι απλά ένα μέρος αυτής της δύναμης.

ΥΓ Και εμένα μου αρέσει το γκάζι έτσι,ας υπάρχει και ας το χρειαστώ 2-3 φορές ,σε καταλαβαίνω,σκέψεις μοιράζομαι μαζί σου,δεν σου κάνω κήρυγμα ή κάτι τέτοιο :beer:

Sebastian1980
13/10/2019, 20:38
Πολυ σωστα αυτα που λες και συμφωνώ σε αρκετα απλα ειμαι σε μια ηλικία (24) που ακομα δεν εχω την εμπειρία ωστε να πω οτι θα με καλύψει αυτος ο τυπος μοτοσυκλέτας. Ετσι οπως το χω στο νου μου μεχρι τωρα θελω κατι on/off-touring που να μπορει να ταξιδεψει με 140χλμ/ωρα τουλαχιστον ωστε να μην πω σε 1 χρόνο απο τωρα οτι θελω να το πουλησω αμεσως δλδ να το κρατησω μια διετια-τετρατια ή κ για παντα αν ειναι καλο και με καλύπτει. Επισης ενω εχω την δυνατότητα να παρω καινουριο και θα παιρνα το nc750x δεν θελω να το κανω γτ δεν προκειται να το πουλησω καινουριο μηχανημα και θα το παντρευτω και επίσης ακομα δεν ξερω σιγουρα τι μοτοσυκλετιστης θα ειμαι καθως τωρα μου αρεσουν τα on/off-touring αλλα μπορει σε ενα χρονο να πω οτι τελικα αυτο δεν ειναι για μενα κ να θελω να μπω σε αλλη κατηγορία ss ή οτιδήποτε. Οταν θα εχω παρει ενα μηχανακι μεταχειρισμενο δεν θα σκεφτω στιγμή να το βαλω αγγελία αλλά εαν το εχω παρει καινουριο πολύ δύσκολα θα το δωσω εκτός αν είναι σαν το remix μ..
Πιστευω οτι ειναι λογικα αυτα που σκέφτομαι..

Μια χαρά λογικά σκέφτεσαι.
Αφού λοιπόν δεν έχεις κατασταλάξει,καλύτερα μεταχειρισμένο μοτό για να μην χάσεις πολλά σε περίπτωση που θες να το πουλήσεις.
Απλά καλό έλεγχο πιο πρίν. Να πας φυσικά να το ελέγξει μηχανικός μοτό.

masterone
13/10/2019, 20:41
Κοίτα τέτοιες ταχύτητες συνεχόμενες ας πούμε για πολλή ώρα και μεγάλη απόσταση χρειάζεσαι μόνο σε δρόμους Εγνατία/Ολυμπία κτλ . Διεκπεραιωτικές δηλαδή κυρίως για να πας γρήγορα από το σημείο Α στο σημείο Β.
Που άποψη μου,τι 120 τι 140 σε τέτοιο δρόμο αν δεν μιλάμε για 170-180 (τουλάχιστον) σταθερά ώστε να κερδίσεις πραγματικά χρόνο.
Να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν κάνεις μία τέτοια διαδρομή 2-3 φορές να...βαρεθείς και να μην ξαναπάς από τέτοιους δρόμους αλλά να ψάχνεις διαδρομές από επαρχιακούς και βουνά.
Εγώ το έπαθα αυτό ας πούμε.
Και πόσα τέτοια ταξίδια θα κάνεις ώστε να είναι η ταχύτητα ταξιδιού το νο1 κριτήριο; 20 ημέρες σύνολο τον χρόνο;Όλες τις υπόλοιπες θα χρειάζεσαι απλά ένα μέρος αυτής της δύναμης.

ΥΓ Και εμένα μου αρέσει το γκάζι έτσι,ας υπάρχει και ας το χρειαστώ 2-3 φορές ,σε καταλαβαίνω,σκέψεις μοιράζομαι μαζί σου,δεν σου κάνω κήρυγμα ή κάτι τέτοιο :beer:
Η ποιο λογικη επιλογη για την χρήση που το θελω είναι το versys 300 αλλα ξερω οτι δεν θα με καλυψει και ο λόγος ειναι οτι τα 120 σε σχεση με τα 140 για εμενα εχουν μεγαλη διαφορα στην εθνικη καθώς κ το να μπορω να παω μεχρι 160 σχετικα ανετα. Θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα αφορα αυτο ακριβως που αναφερω απο πανω απο τον κοσμο των αυτοκινήτων. Ειχα στην κατοχη μου ενα αυτοκίνητο ατμοσφαιρικό απο τα 19 μ χρόνια μετατροπη σε υγραεριο με 125 άλογα εχοντας διανυσει 120κ χλμτρα σε 3μιση χρόνια. Στην εθνικη ταξιδευα με 120 και εκανα ταμα να φτασω ποσο μαλλον να προσπεράσω εκτος αν βιαζομουν καμια φορα που πήγαινα με 140-150 που ενω εγω αισθανομουν τελεια αλλα το αυτοκίνητο λόγω πολυστροφου κινητήρα ζοριζοταν και φοβομουν μηπως κανω ζημια στο μοτερ λογω κ του υγραεριου που είχε. Καποια στιγμη και ενω ημουν εντελως καθετως στο θεμα να παρω ντιζελ ετυχε να οδηγησω ενα πετρελαιοκινητο με 20 άλογα λιγότερα και ιδια κυβικά με τούρμπο. Εκεινη την στιγμη αποφασισα οτι πουλαω το αυτοκίνητο κ παιρνω ντίζελ καθώς ειχε όση δυναμη χρειαζομουν εκει που την χρειαζομουν κ δεν ζοριζοταν να παει τα 140-160 γρηγορα λογω ροπης και τουρμπο αλλα ειχε λιγοτερη τελική απο το ατμοσφαιρικό πραγμα που δεν με ενδιαφερει καθως μεχρι εκει που θελω να πηγαινω κ να κανω μια προσπεραση με καλυπτει πλήρως. Ετσι κ με την μηχανη πχ οταν θα παω αθηνα καθως θα βρισκομαι απο Σεπτέμβρη 2020σε επαρχιακη πολη στην Θεσσαλία δε θελω να παω απο παράδρομους ωστε να μην βαριεμαι στην εθνική με 120 χλμ/ωρα κ να παιζω κ την ζωη μ κορονα γραμματα με τους οδηγους των νταλικων και των αυτοκινήτων

basilis_k6
13/10/2019, 20:44
αν μπορείς να φτάσει στα λεφτα ενος ελαφρως μτχ 500 παρτο. μια χαρα θα σου κάνει και πουλιέται πολύ ευκολα. Αν θες να πεσεις κάτω απο τα 5κ το strom ειναι μονοδρομος εκτος αν θες να παρεις μηχανάκι με 100κ χλμ. δεν ειναι κακο αυτο απλα πρεπει να προσεξεις αρκετα στην αγορά σου και να σκεφτείς οτι ίσως εχει ακομα περισσοτερα και ίσως να το πουλήσεις μετά εσυ για ψιχουλα.

DRAKONET
13/10/2019, 21:21
Λοιπόν φίλε masterone βλέπω ξεκίνησες σιγά σιγά το ψάξιμο, άντε με το καλό.
Και εγώ πάνω κάτω Απρίλιο-Μαιο θα πάρω το καινούριο μοτό.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην κολλάς σε μια ταχύτητα (140-160) που θέλεις να έχει η μοτό για 4-5 ταξίδια. Δηλαδή αν πηγαίνεις 120-140 που είναι το κακό. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις με το τρόπο σου ότι η μοτοσικλέτα που θα πάρεις να είναι δυνατή.
Όπως είχε πει κάποιος " Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά η διαδρομή ".
Κοίτα με την μοτό που θα πάρεις να ευχαριστηθεις την διαδρομή και μην κολλάς σε ταχύτητες.
Και οι δύο προερχόμαστε από το remix 125 με τα 11,5 αλογατα . Το cb 500x μια χαρά δύναμη έχει , οικονομικο και αξιόπιστο είναι.
Καλό είναι να ανέβεις στο cb 500x να δεις πως κάθεσαι σε αυτό.
Εγώ με ύψος 1.78m και βάρος γύρω στα 80 κιλά πατούσα το μισό πέλμα στο cb 500x 2019.
Έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι έρχονται από το 2020 και καινούργια μοντέλα. Μπορεί κάποιο από αυτά να σου αρέσει.
Εγώ περιμένω την πρώτη έκθεση μοτό 24 Οκτωβρίου και τις υπόλοιπες να δω κάθε εταιρεία τι θα παρουσιάσει.
Περισσότερο, την απάντηση της honda στο tenere 700 καθώς και το καινούριο kawasaki versys 400,cb 500x adventure,sym 300 adventure,ktm 390 rally, honda crf 300l,(500)rally.
Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή μοτό και αν θες την γνώμη μου , καλύτερα να αργήσεις να το αγοράσεις αλλά να το πάρεις καινούριο. Άλλη χάρη έχει το καινούριο.
Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

kawasaki versys 400....δεν νομιζω να βγαλει δεν εχει ανακοινωσει κατι

DRAKONET
13/10/2019, 21:54
Η ποιο λογικη επιλογη για την χρήση που το θελω είναι το versys 300 αλλα ξερω οτι δεν θα με καλυψει και ο λόγος ειναι οτι τα 120 σε σχεση με τα 140 για εμενα εχουν μεγαλη διαφορα στην εθνικη καθώς κ το να μπορω να παω μεχρι 160 σχετικα ανετα. Θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα αφορα αυτο ακριβως που αναφερω απο πανω απο τον κοσμο των αυτοκινήτων. Ειχα στην κατοχη μου ενα αυτοκίνητο ατμοσφαιρικό απο τα 19 μ χρόνια μετατροπη σε υγραεριο με 125 άλογα εχοντας διανυσει 120κ χλμτρα σε 3μιση χρόνια. Στην εθνικη ταξιδευα με 120 και εκανα ταμα να φτασω ποσο μαλλον να προσπεράσω εκτος αν βιαζομουν καμια φορα που πήγαινα με 140-150 που ενω εγω αισθανομουν τελεια αλλα το αυτοκίνητο λόγω πολυστροφου κινητήρα ζοριζοταν και φοβομουν μηπως κανω ζημια στο μοτερ λογω κ του υγραεριου που είχε. Καποια στιγμη και ενω ημουν εντελως καθετως στο θεμα να παρω ντιζελ ετυχε να οδηγησω ενα πετρελαιοκινητο με 20 άλογα λιγότερα και ιδια κυβικά με τούρμπο. Εκεινη την στιγμη αποφασισα οτι πουλαω το αυτοκίνητο κ παιρνω ντίζελ καθώς ειχε όση δυναμη χρειαζομουν εκει που την χρειαζομουν κ δεν ζοριζοταν να παει τα 140-160 γρηγορα λογω ροπης και τουρμπο αλλα ειχε λιγοτερη τελική απο το ατμοσφαιρικό πραγμα που δεν με ενδιαφερει καθως μεχρι εκει που θελω να πηγαινω κ να κανω μια προσπεραση με καλυπτει πλήρως. Ετσι κ με την μηχανη πχ οταν θα παω αθηνα καθως θα βρισκομαι απο Σεπτέμβρη 2020σε επαρχιακη πολη στην Θεσσαλία δε θελω να παω απο παράδρομους ωστε να μην βαριεμαι στην εθνική με 120 χλμ/ωρα κ να παιζω κ την ζωη μ κορονα γραμματα με τους οδηγους των νταλικων και των αυτοκινήτων

140 με αυτοκινητο...και 140 με μοτοσυκλετα...ειναι η μερα και η νυχτα οσον αφορα τον αερα που δεχεσαι....ειδικα τετοιου ειδους μηχανες και οχι ενα ss...ειναι πολυ το ''ξυλο''....μπορουν να σου πουν και αλλοι φιλοι απο εδω να το επιβεβαιωσουν.
Θελω να πω οτι το ταξιδι με την μοτο δεν το κανεις για να πας απο το σημειο α στο β...το κανεις να ευχαριστηθεις την διαδρομη..να κανεις μια εναλλακτικη διαδρομη...να σταματησεις να βγαλεις φωτο εκει που δεν παει το αμαξι...για εμενα αλλωστε αυτο ειναι το παν...να μην υπολογιζω οτι θα κανω 1 ωρα για λουτρακι...η 2 ωρες για λαμια...ας κανω και 3...ας κανω και 4...και να σταματησω και στο χωριουδακι να πιω ενα ελληνικο..να φαω μια ντοπια τυροπιτα απο παραδοσιακο φουρνο....να μυρισω τα αρωματα της καθε περιοχης...και οχι να τα προσπερασω για χαρη του να παω γρηγορα...γιατι η μηχανη μου πιανει 30 χλμ παραπανω απο το ''αλλο'' μοντελο που σκεφτομουν να παρω!
Τελος σκεψου και βαλε σε προτεραιοτητα τι εξοδα εχουν αυτες που εχεις υπ'οψην σου σε αναλωσιμα (τακακια-λαδια-φιλτρο λαδιου-φιλτρο αερα)
καθως και καποια ανταλλακτικα σε ενδεχομενη πτωση (μακρια κι'αλαργα)

Sebastian1980
13/10/2019, 22:05
kawasaki versys 400....δεν νομιζω να βγαλει δεν εχει ανακοινωσει κατι

Είχαν προσφορά τα στοκ 300χ του 2017 για να τα πουλήσουν οι έμποροι. Ήρθαν τα 300x του 2019 με διαφορετικά χρώματα- αυτοκόλλητα στα 5.999€ και σε 8 μήνες τα βγάζουν προσφορά.
Λίγο πριν τις εκθέσεις μοτό.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το kawasaki versys 400 είναι στο δρόμο... έρχεται.
Ο κινητήρας υπάρχει.
Το versys 300x που παρουσιάστηκε το 2016 χρειάζεται μια ανανέωση και λόγο Euro 5 , έρχεται.
Τώρα επειδή δεν έχουμε δει κατασκοπευτικές φωτό, δεν πάει να πει ότι δεν είναι έτοιμο.
Μπορεί να κάνω και λάθος όπως με το sym 300adv αλλά πιστεύω ο χρόνος θα δείξει αν κάνω λάθος.

Triathlon 7
13/10/2019, 23:45
Το CBδάκι, να το ξαναπώ, δεν είναι τόσο ψόφιο όσο νομίζουν μερικοί. Αυτό που συμβαίνει, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι ότι η Honda έχει πέσει θύμα της καλής της δουλειάς. Το μοτεράκι έχει τέλεια ρύθμιση χωρίς τρύπες ισχύος, κομπιάσματα, σκορτσαρίσματα και ξεσπάσματα. Όπως ακριβώς το επεδίωξε το εργοστάσιο. Η "καμπύλη" της ροπής του είναι μία σχεδόν απόλυτα οριζόντια γραμμή (https://www.motorcycle.com/manufacturer/honda/2013-honda-cb500x-review.html/attachment/2013-honda-cb500x-dyno-chart). Αυτή η ηλεκτρική του λειτουργία είναι που το κάνει να φαίνεται πιο αδύναμο από όσο είναι.
Η ίδια ομοιογένεια χαρακτηρίζει και τις υπόλοιπες λειτουργίες της μηχανής. Οδική συμπεριφορά, φρενάρισμα κτλ. Η φιλικότητα (εκτός των άλλων) ήταν και είναι το ζητούμενο, για όσους συνειδητοποιημένους την αγοράζουν.

Παρεμπιπτόντως, σαν παλιός (αρχαίος) μοτοσικλετιστής, αναπολώ τις εποχές εκείνες που όποια μηχανή δούλευε μέχρι τις μεσαίες στροφές σαν να έχει βραχυκυκλωμένα μπουζί και καθάριζε στα κόκκινα, χαρακτηριζόταν σαν τάχα μου - τάχα μου "μοτό με χαρακτήρα" και εμείς τα θύματα πιστεύαμε ότι ανήκουμε σε κάποια ελίτ αφού μπορούμε και "την πάμε". Ακόμα χειρότερα, αυτόν τον δήθεν χαρακτήρα τον πληρώναμε χρυσό! Και βαριόταν δηλαδή ο Ευρωπαίος (συνήθως) κατασκευαστής να κάτσει να σετάρει το μηχανάκι σωστά, αλλά και μας το μοσχοπουλούσε. Άσε που κάποιες από αυτές θέλανε σέρβις μόλις έκανες μία Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Αν δεν σε άφηναν στο δρόμο. Και εμείς να καμαρώνουμε που είχαμε τα προσόντα (τρομάρα μας) να οδηγούμε μία μηχανή με τόσο ...έντονη προσωπικότητα.

Στο θέμα μας τώρα. ΜΗΝ συγκρίνεις αυτοκίνητο με μοτό. Καμία μηχανή δεν ταξιδεύει με την άνεση ενός αυτοκινήτου. Δεν είναι θέμα ισχύος τα 140, αλλά άνεσης και ασφάλειας. Στα έγραψε και ο DRAKONET, μπορείς να διαβάσεις και άπειρες σχετικές σελίδες στο φόρουμ και στο ΝΕΤ γενικά.

- Την άνεση της θέσης οδήγησης σχετικά με το ύψος σου θα την διαπιστώσεις μόνος σου.
- Αν με την κοπέλα σου ζυγίζετε πάνω από τον μέσο όρο, ψάξε για μηχανή με (πολύ) περισσότερα κυβικά.
- Αν σκοπεύεις να καλύπτεις αποστάσεις τριβάλιτσος, κοίτα για μοτό με μεγαλύτερο μεταξόνιο. Είναι θέμα χώρου αλλά και σταθερότητας.

Καλοτάξιδο ότι και να διαλέξεις.

ΥΓ: Κάποια στιγμή, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις, εσύ αλλά και τα υπόλοιπα παλληκάρια, σε ποια χώρα ταξιδεύετε με 160, 190 και 270 χ/ω. Μόνο εμένα και τους φίλους μου πιάνουν τα ραντάρ; Μόνο σε εμάς αφαιρούν τις άδειες οδήγησης; Αυτός εξάλλου ήταν και ο βασικότερος λόγος που επέλεξα το Χοντάκι. Ένα είδος αυτοπεριορισμού μέσα στα νόμιμα όρια.

katsar
14/10/2019, 01:08
Να σου εξηγήσω αφού ρώτησες.
Τα τελευταία 9 χρόνια έχω κάνει το Γιαννενα Καβάλα δεκάδες φορές με αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα από την Εγνατία.Με το αυτοκίνητο συγκεκριμένα το κάνω με ταχύτητα από 160 μέχρι 200.

Ραντάρ δεν είδα ούτε κλήση τόσα χρόνια.
Σίγουρα κάποιοι μοτοσυκλετιστες και οδηγοί ιχ το κάνουν ακόμα γρηγορότερα - ανά σημεία τουλάχιστον.

Δεν το γράφω για "μαγκια",σιγά την μαγκια τα 180 δηλαδή ,ούτε προτρέπω κάποιον να παρανομήσει ή να εκτεθεί σε κίνδυνο.
Αυτό όμως είναι άλλο θέμα,εσύ άλλο ρώτησες.

εντιτ τώρα αν ήμουν τόσο τυχερός όλα αυτά τα χρόνια και δεν μου πήραν το δίπλωμα ,τι να πω.

masterone
14/10/2019, 06:07
- Την άνεση της θέσης οδήγησης σχετικά με το ύψος σου θα την διαπιστώσεις μόνος σου.
- Αν με την κοπέλα σου ζυγίζετε πάνω από τον μέσο όρο, ψάξε για μηχανή με (πολύ) περισσότερα κυβικά.
- Αν σκοπεύεις να καλύπτεις αποστάσεις τριβάλιτσος, κοίτα για μοτό με μεγαλύτερο μεταξόνιο. Είναι θέμα χώρου αλλά και σταθερότητας.

Καλοτάξιδο ότι και να διαλέξεις.



Θα σταθω κυρίως εδω πανω σε αυτο που λες. Με την κοπελα μου ζυγίζουμε γυρω στα 160 κιλά κ οι 2 μαζι οποτε νομιζω πως ειμαστε εντος οριων. Απο εκει κ περα τουλάχιστον τα πρωτα 2 χρόνια ζήτημα να κανουμε κ 2 ταξιδια μαζι κ παλι μονο στην περίπτωση π θα θελει να έρθει. Απο εκει κ περα τριβαλιτσος τουλαχιστον μεχρι το 2020 δεν εχω σκοπο να ταξιδευω εκτος αν βρω μηχανακι με βαλιτσες αλλα θα εχω σιγουρα μπαγκαζιερα κ 2 σαμαρια που διαθετω ηδη οπότε θα βαλω βασεις στο μηχανακι οτι κ αν παρω ωστε να πιανουν καλυτερα τα σαμάρια. Οπως το βλέπω μεχρι στιγμης μαλλον θα παω προς το cb500x που βλεπω οτι φευγει κ ευκολα σε σωστή τιμή αν δεν μ κανει μοντελο του 15 κ μετά εκτος αν βρω καποια ευκαιρια σε nc750x ή nc700x αλλα να μην ξεφευγει πανω απο τα 5κ

katsar
14/10/2019, 09:49
Να πω και κάτι άλλο ,θα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό ,καλές και οι γνώμες τυχαίων τύπων στο ίντερνετ αλλά έχεις δοκιμάσει να ανέβεις στα συγκεκριμένα αν όχι να τα κάνεις ένα μικρό τεστ ραιντ ;

andreastwin
14/10/2019, 10:04
Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.

αν παρει μοντελο απο 15 και μετα το προβλημα το εχουν λυση,ηταν ενα πιρακι που κοβοταν.και στα ποιο πριν μοντελα το 99,9 τις εκατο το εχουν αλλαξει. αλλα εγω θα σου ελεγα για μοντελο 16 και μετα αν σε περνει που του εχουν αλλαξει και την χαρτογραφιση,αυτο εχω και εγω .θεος. αλλα και τα ποιο πριν δεν εχουν προβλημα.οτι σε περνει οικονομικα το περνεις.

ο bill84 εχει 255.000 χιλ.δεν του καιει σταγονα τα λεγαμε χθες.

kordix
14/10/2019, 10:13
Το πολύ καλό cb500x είναι πολύ compact, οπότε στο δικάβαλο ίσως να μην είναι αρκετά άνετο για 2 μεγαλόσωμους ενήλικες. Θα πρέπει να το δοκιμάσετε αυτό.

Για τον παραπάνω λόγο αλλά και για την αστεία και πολύ φτηνή συντήρηση σε πολύ αραιά διαστήματα, θα πήγαινα καρφί για nc700.

masterone
14/10/2019, 12:38
Να πω και κάτι άλλο ,θα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό ,καλές και οι γνώμες τυχαίων τύπων στο ίντερνετ αλλά έχεις δοκιμάσει να ανέβεις στα συγκεκριμένα αν όχι να τα κάνεις ένα μικρό τεστ ραιντ ;

Δυστυχώς δεν εχω εδω στο νησί καποια αντιστοιχα μηχανάκια για να παω να δοκιμασω μόνο οτι είδα το καλοκαιρι απο τυπους που ηρθαν διακοπές αλλα αρχες Νοέμβρη θα βρισκομαι αθηνα για ενα μηνα οποτε ψαχνω απο τωρα μηχανακια που θα παω να δω σαν μεταχειρισμενα και να τα δω κι ολας πως μ κάθονται

Το πολύ καλό cb500x είναι πολύ compact, οπότε στο δικάβαλο ίσως να μην είναι αρκετά άνετο για 2 μεγαλόσωμους ενήλικες. Θα πρέπει να το δοκιμάσετε αυτό.

Για τον παραπάνω λόγο αλλά και για την αστεία και πολύ φτηνή συντήρηση σε πολύ αραιά διαστήματα, θα πήγαινα καρφί για nc700.

Η αληθεια ειναι πως το dct δεν μαρεσει κ θελω manual ο μονος λογος για να το παρω ειναι η μεταπώληση που πιστευω οτι ειναι καλυτερη καθώς ταιριάζει απειρα σε αυτο το μηχανάκι. Επισης οσο αφορά το μέγεθος εγω ειμαι καπως μεγαλωσομος με 1.88 ύψος αλλα οχι ευσωμος (95 κιλα) κ η κοπελια ειναι μικρόσωμη 1.65 και 55 κιλά κ επισης χωρουσαμε στη σελα του remix που ήταν μικροτερη και από παπιου

andreastwin
14/10/2019, 13:39
Δυστυχώς δεν εχω εδω στο νησί καποια αντιστοιχα μηχανάκια για να παω να δοκιμασω μόνο οτι είδα το καλοκαιρι απο τυπους που ηρθαν διακοπές αλλα αρχες Νοέμβρη θα βρισκομαι αθηνα για ενα μηνα οποτε ψαχνω απο τωρα μηχανακια που θα παω να δω σαν μεταχειρισμενα και να τα δω κι ολας πως μ κάθονται


Η αληθεια ειναι πως το dct δεν μαρεσει κ θελω manual ο μονος λογος για να το παρω ειναι η μεταπώληση που πιστευω οτι ειναι καλυτερη καθώς ταιριάζει απειρα σε αυτο το μηχανάκι. Επισης οσο αφορά το μέγεθος εγω ειμαι καπως μεγαλωσομος με 1.88 ύψος αλλα οχι ευσωμος (95 κιλα) κ η κοπελια ειναι μικρόσωμη 1.65 και 55 κιλά κ επισης χωρουσαμε στη σελα του remix που ήταν μικροτερη και από παπιου

ιδιο σωματοτυπο με τα δικα σας εχει φιλο μου,και εχει το cb500x μια χαρα τους παει παντου.
τωρα τα ειπες καλα !!!το υψος σου, και τις κοπελιας, και το βαρος σας. γιατη αν ελεγες οτι εισαι 185 και 120 κιλα και η κοπελια 165 70 θα σε πηγαινε αλλα θα ηταν ταλαιπωρια.το dct ειναι για εμας τους γηραιότερους. μιας και εισαι σε νησι απ΄οτι καταλαβα, δεν σου χρειαζετε.καλο ψαξιμο,οτι βρεις απο τα δυο σου κανει ανετα. αλλα το 500 ειναι ποιο ελαφρυ και ποιο ευελικτο.

masterone
14/10/2019, 13:47
ιδιο σωματοτυπο με τα δικα σας εχει φιλο μου,και εχει το cb500x μια χαρα τους παει παντου.
τωρα τα ειπες καλα !!!το υψος σου, και τις κοπελιας, και το βαρος σας. γιατη αν ελεγες οτι εισαι 185 και 120 κιλα και η κοπελια 165 70 θα σε πηγαινε αλλα θα ηταν ταλαιπωρια.το dct ειναι για εμας τους γηραιότερους. μιας και εισαι σε νησι απ΄οτι καταλαβα, δεν σου χρειαζετε.καλο ψαξιμο,οτι βρεις απο τα δυο σου κανει ανετα. αλλα το 500 ειναι ποιο ελαφρυ και ποιο ευελικτο.
Σε νησι θα ειμαι μέχρι σεπτεμβρη 2020 μετα θα ειμαι σε επαρχιακή πολη της Θεσσαλίας για μια 5ετια τουλάχιστον

masterone
18/10/2019, 17:03
Τελικα παιδια εχω καταληξει σε 2 μηχανακια στο honda cb500x και στο honda nc700x και θα αγοραστεί ότι βρεθεί σε καλύτερη τιμή και καλη κατασταση μεχρι τα 4500€. Αυτο που θελω τωρα για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα αν γίνεται να μου προτεινεται κάποιο συνεργείο στην Αθήνα που θεωρείται καλο ωστε να παω να μου ελέγξει την μηχανη πριν την αγορα γτ απο αρχες νοεμβρη μεχρι αρχες Δεκέμβρη θα βρισκομαι στην Αθήνα οπότε θεωρώ οτι ειναι ευκαιρια να κανω την αγορα τοτε αν βρω κατι στην κατασταση που θελω καθως το να φευγω απο το νέο έτος απο το νησι κ να πηγαινω να δω μηχανες θα ειναι ποιο δυσκολο κ κοστοβορο για μενα. Αν δεν θελετε να φανει εδω το ονομα του συνεργειου για να μην φανει σαν διαφημιση στειλτε μου σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ οσους απαντησαν στο θεμα μου και οσους απαντησουν στην συνεχεια!!!

o_gavros
18/10/2019, 18:40
Τι 160 κιλά και οι δύο ρε;;;
Φάτε κάτι,για το Θεό! :bawl:

Τo cbx γαμει!
Και δε μασάει ούτε σε κλίσεις να ζήσει ούτε στο τέρμα γκάζι να το πας.απλα τέρμα γκάζι καίει λίγο περισσότερο από την συνήθως αστεία κατανάλωση του.

basilis_k6
18/10/2019, 19:07
Τελικα παιδια εχω καταληξει σε 2 μηχανακια στο honda cb500x και στο honda nc700x και θα αγοραστεί ότι βρεθεί σε καλύτερη τιμή και καλη κατασταση μεχρι τα 4500€. Αυτο που θελω τωρα για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα αν γίνεται να μου προτεινεται κάποιο συνεργείο στην Αθήνα που θεωρείται καλο ωστε να παω να μου ελέγξει την μηχανη πριν την αγορα γτ απο αρχες νοεμβρη μεχρι αρχες Δεκέμβρη θα βρισκομαι στην Αθήνα οπότε θεωρώ οτι ειναι ευκαιρια να κανω την αγορα τοτε αν βρω κατι στην κατασταση που θελω καθως το να φευγω απο το νέο έτος απο το νησι κ να πηγαινω να δω μηχανες θα ειναι ποιο δυσκολο κ κοστοβορο για μενα. Αν δεν θελετε να φανει εδω το ονομα του συνεργειου για να μην φανει σαν διαφημιση στειλτε μου σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ οσους απαντησαν στο θεμα μου και οσους απαντησουν στην συνεχεια!!!

οι καλές εποχές ειναι απο αρχη δεκέμβρη μέχρι μαρτη. οπότε ξεκίνα απο τωρα να κοιτάς ανελλιπως το car και οταν εισαι ετοιμος...
1)λεφτα στο χέρι
2)σκληρο παζάρι
3)μην κοιτας εμπόρους
4)μην μιλάς στο τηλεφωνο πολύ, απο κοντα να πηγαινεις
5)μην κοιτάς εμπόρους

Vstrommer71
18/10/2019, 19:07
Άμα θέτε CBX,προτιμήστε το ορίτζιναλ.Τι 500άρια και αηδίες μου τσαμπουνάτε!:lol:
(Καίει λίγο παραπάνω βέβαια και σταματάει μόνο βάζοντας πόδια κάτω,αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες)

411433

masterone
18/10/2019, 19:34
Τι 160 κιλά και οι δύο ρε;;;
Φάτε κάτι,για το Θεό! :bawl:

Τo cbx γαμει!
Και δε μασάει ούτε σε κλίσεις να ζήσει ούτε στο τέρμα γκάζι να το πας.απλα τέρμα γκάζι καίει λίγο περισσότερο από την συνήθως αστεία κατανάλωση του.
Χαχαχα τι να κανουμε εγω τρωω κ εχω παρει λιγα παραπανω κιλακια η κοπελια απο την αλλη ειναι σε ηλικία που θελει να ειναι στυλακι. Το ξερω οτι γαμει το cbx για αυτο κ το θελω


οι καλές εποχές ειναι απο αρχη δεκέμβρη μέχρι μαρτη. οπότε ξεκίνα απο τωρα να κοιτάς ανελλιπως το car και οταν εισαι ετοιμος...
1)λεφτα στο χέρι
2)σκληρο παζάρι
3)μην κοιτας εμπόρους
4)μην μιλάς στο τηλεφωνο πολύ, απο κοντα να πηγαινεις
5)μην κοιτάς εμπόρους

Τα λεφτα υπάρχουν απλα δυστυχως δεν βρίσκομαι σε στεριά και δεν εχω κ μεγάλη εμπειρία οπότε οποιαδήποτε ευκαιρια κ να σκάσει μεταξύ δεκεμβρη κ Μάρτη θα την χασω καθως θα χρειαστω 2-3 μερες τουλάχιστον αν καταφερω κ λείψω απο την δουλεια για να παω να την δω κ επίσης θα πρέπει να την δει κ συνεργειο οποτε αν δεν αξίζει ζημειωμενος θα βγω για αυτο κ επιλεγω να βρω μηχανή οταν θα βρισκομαι Αθήνα που θα εχω ενα μηνα στην διαθεση μου εκτος αν δεν βρω κάτι αξιόλογο... Επίσης μαντραδες δεν εμπιστεύομαι με τπτ καθως την εχω πατησει με αυτοκίνητο κ απο τότε μακριά...


Άμα θέτε CBX,προτιμήστε το ορίτζιναλ.Τι 500άρια και αηδίες μου τσαμπουνάτε!:lol:
(Καίει λίγο παραπάνω βέβαια και σταματάει μόνο βάζοντας πόδια κάτω,αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες)

411433

Ωραιο μηχανακι διαχρονικό αλλα παλιό κ δεν κανει για καθημερινος εργάτης δυστυχώς

doctoras
18/10/2019, 19:46
Αφου δεν εχεις χρονο για καινουργιο εισαι.
Δες το versys 300 στα 5500€ κουτα

basilis_k6
18/10/2019, 19:48
Τα λεφτα υπάρχουν απλα δυστυχως δεν βρίσκομαι σε στεριά και δεν εχω κ μεγάλη εμπειρία οπότε οποιαδήποτε ευκαιρια κ να σκάσει μεταξύ δεκεμβρη κ Μάρτη θα την χασω καθως θα χρειαστω 2-3 μερες τουλάχιστον αν καταφερω κ λείψω απο την δουλεια για να παω να την δω κ επίσης θα πρέπει να την δει κ συνεργειο οποτε αν δεν αξίζει ζημειωμενος θα βγω για αυτο κ επιλεγω να βρω μηχανή οταν θα βρισκομαι Αθήνα που θα εχω ενα μηνα στην διαθεση μου εκτος αν δεν βρω κάτι αξιόλογο... Επίσης μαντραδες δεν εμπιστεύομαι με τπτ καθως την εχω πατησει με αυτοκίνητο κ απο τότε μακριά...




κατανοητο. παντως οι ευκαιρίες φευγουν γρηγορα σε αυτα τα μοντελα που κοιτας. πρωι μπαινει μεσημέρι έφυγε. Και κατι τελευταιο, μην φοβασαι να κάνεις πρόταση σε πολύ χαμηλότερα λεφτα. μπορεί να παθει σοκ και να πει οχι, πες οκ αμα θες παρε με τηλεφωνο. πολλοί βιάζονται αλλα προσπαθούν να μην το δείξουν και το δίνουν. εχω πάρει μηχανη 4300 απο 5000 με παζάρι στο πρωτο τηλεφωνημα. μετά μου είπε οτι είχε ηδη δωσει προκαταβολη για το επομενο και δεν ειχε λεφτα ουτε να φάει. έτυχε βεβαια. τυχαινει ομως συχνα.

masterone
18/10/2019, 19:51
Αφου δεν εχεις χρονο για καινουργιο εισαι.
Δες το versys 300 στα 5500€ κουτα

Δεν θελω να παρω κουτα ενα μηχανακι που δεν θα με καλύψει και στον χρόνο πάνω θα θελω να το δωσω κ θα χασω ενα χιλιάρικο απο την αγορά. Μπορει να ειναι η καλύτερη λυση αλλα δεν θελω να συμβιβαστώ με κατι που δεν μ κανει κ να το κρατάω μονο κ μονο γτ το πήρα καινούριο. Επισης ενας μηνας νομίζω οτι ειναι αρκετός για να βρω ενα μηχανακι της προκοπής κ εννοειται οτι αν δεν βρω κάτι οπως το θελω θα το αφήσω κ ίσως παρω αργοτερα κατι με λιγα χρήματα να με καλυψει οσο θα ειμαι σε νησι κ να το ξαναδω απο του χρονου που θα βρισκομαι στην στεριά

doctoras
18/10/2019, 19:51
κατανοητο. παντως οι ευκαιρίες φευγουν γρηγορα σε αυτα τα μοντελα που κοιτας. πρωι μπαινει μεσημέρι έφυγε. Και κατι τελευταιο, μην φοβασαι να κάνεις πρόταση σε πολύ χαμηλότερα λεφτα. μπορεί να παθει σοκ και να πει οχι, πες οκ αμα θες παρε με τηλεφωνο. πολλοί βιάζονται αλλα προσπαθούν να μην το δείξουν και το δίνουν. εχω πάρει μηχανη 4300 απο 5000 με παζάρι στο πρωτο τηλεφωνημα. μετά μου είπε οτι είχε ηδη δωσει προκαταβολη για το επομενο και δεν ειχε λεφτα ουτε να φάει. έτυχε βεβαια. τυχαινει ομως συχνα.

Unfair.

Στην επομενη πώληση σου δεν θα θελες να σου κατσουν τετοιοι αγοραστες "ύαινες"
Για να τα λεμε ολα :)

masterone
18/10/2019, 19:55
κατανοητο. παντως οι ευκαιρίες φευγουν γρηγορα σε αυτα τα μοντελα που κοιτας. πρωι μπαινει μεσημέρι έφυγε. Και κατι τελευταιο, μην φοβασαι να κάνεις πρόταση σε πολύ χαμηλότερα λεφτα. μπορεί να παθει σοκ και να πει οχι, πες οκ αμα θες παρε με τηλεφωνο. πολλοί βιάζονται αλλα προσπαθούν να μην το δείξουν και το δίνουν. εχω πάρει μηχανη 4300 απο 5000 με παζάρι στο πρωτο τηλεφωνημα. μετά μου είπε οτι είχε ηδη δωσει προκαταβολη για το επομενο και δεν ειχε λεφτα ουτε να φάει. έτυχε βεβαια. τυχαινει ομως συχνα.

Εννοείται πως θα κανω παζαρι από την πρώτη στιγμή ωστε να βρω κατι αξιόλογο σε σωστη τιμή αλλα οτι φεύγουν εχεις δικιο καθώς τα παρακολουθω εδω κ τουλαχιστον 2 μηνες τα συγκεκριμένα μηχανακια κ.οτι πουλιέται σε καλη κατασταση κ τιμη δεν μενει πανω απο 2 μέρες αγγελία

basilis_k6
18/10/2019, 20:28
Unfair.

Στην επομενη πώληση σου δεν θα θελες να σου κατσουν τετοιοι αγοραστες "ύαινες"
Για να τα λεμε ολα :)

συναλλαγη ειναι. δεν υπάρχει fair και unfair

doctoras
18/10/2019, 20:38
συναλλαγη ειναι. δεν υπάρχει fair και unfair
Η θα αντιμετωπίζουμε τις μοτο ως καταναλωτικά προιοντα με οτι συνεπάγεται η θα ειμαστε αυτοι "δενομαστε με τα σιδερα".
Σύμπλεγμα οπως θέλουμε αναλόγως της περίστασης για να κερδίσουμε λιγα περισσοτερο απο την αγοραπωλησία ειναι λιγο άδικο

extisatokat
18/10/2019, 20:44
συναλλαγη ειναι. δεν υπάρχει fair και unfair

φυσικα στις συναλλαγες υπαρχει fair και unfair αλλα η συγκεκριμενη περιπτωση δεν ανηκει σ αυτες διοτι δεν περιεχει απατη

Acacius
18/10/2019, 20:49
Άκομψο ίσως, άδικο όχι. Αν ο άλλος δεν έχει την αντίληψη να μην αγοράζει μηχανή αν δεν του μένουν για φαγητό, δεν του φταίει ο υποψήφιος αγοραστής.

basilis_k6
18/10/2019, 20:49
Η θα αντιμετωπίζουμε τις μοτο ως καταναλωτικά προιοντα με οτι συνεπάγεται η θα ειμαστε αυτοι "δενομαστε με τα σιδερα".
Σύμπλεγμα οπως θέλουμε αναλόγως της περίστασης για να κερδίσουμε λιγα περισσοτερο απο την αγοραπωλησία ειναι λιγο άδικο

off topic αλλα αν κατι εχει τιμη ειναι προιον ή υπηρεσια. δεν ειναι κακο να προσφέρεις οσα χρηματα εχεις, ειδικα οταν ο άλλος λεει συζητήσιμη που συνηθως ετσι ειναι. αν εχεις δεθει με κάτι δεν αλλαζει τον πονο σου η τιμη που θα το δωσεις. σε φυσιολογικα πλαισια παντα, αν μου δωσουν ενα 10χίλιαρο για το αγαπημένο μου ζουνταπ δεν θα κλαψω καθολου :lol:

masterone
29/10/2019, 14:10
Φτανει ο καιρός απο Δευτέρα 4 του μηνος θα βρισκομαι αθηνα και ειδη εχω βρει καποια μηχανακια να παω να δω cb500x και nc700x αλλα δεν εχω βρει ακομη συνεργειο για να τσεκαρω αυτο που θα αποφασίσω να παρω. Αν μπορειτε να μου προτεινεται καποιο που εμπιστευεστε ευχαριστώ πολύ.

Wanderchris
02/11/2019, 21:03
Φτανει ο καιρός απο Δευτέρα 4 του μηνος θα βρισκομαι αθηνα και ειδη εχω βρει καποια μηχανακια να παω να δω cb500x και nc700x αλλα δεν εχω βρει ακομη συνεργειο για να τσεκαρω αυτο που θα αποφασίσω να παρω. Αν μπορειτε να μου προτεινεται καποιο που εμπιστευεστε ευχαριστώ πολύ.

Σε οποιοδήποτε και να καταλήξεις θα ήταν χρήσιμο να γράψεις εδώ πως σου τα ήταν τα δυο αυτά μηχανάκια, ειδικά το πρώτο, σε θέμα διαστάσεων γιατί και εμένα με ενδιαφέρουν και είμαι στο δικό σου ύψος και έχω τους ίδιους ενδοιασμούς.

masterone
05/11/2019, 21:30
Τελικα παιδια δοκιμασα cb500x versys 650 k nc700x και κατεληξα σε cb500x λογω καλης τιμης και καλης καταστασης π βρηκα και μεταπώλησης σε περίπτωση που θελω
κατι περισσότερο να το δωσω οσο το πηρα ισως κ παραπανω αν κανω υπομονή. Την Παρασκευή καλώς εχοντων των πραγματων θα το εχω στα χερια μ κ θα κανω ενα ταξιδακι 300χλμτρων απο εθνική οποτε θα δω αν με καλυπτει σε ανοιχτο δρομο με το που το παρω για να παω να το παρκαρω σε γκαραζ μεχρι τον απριλιο π θα το βγαλω κανονικα σε κυκλοφορία

masterone
09/11/2019, 07:15
Το παρελαβα το cb500x και εκανα κ το πρώτο ταξίδι 350χλμτρα απο τα οποία τα 200 σε εθνική. Αυτο π σηνυδητοποιησα είναι ότι αγαπάει ταχυτητες 120-130χλμτρα κ εχει αποθεμα μεχρι 150 με 6η αν κατεβασω δίνει λίγο καλύτερα με 5η. Επίσης ο αερας αν κ εχει ψηλοτερη ζελατίνα με χτυπουσε κατευθειαν στα ματια κ ήταν ανυπόφορος. Θα δοκιμασω να σηκώσω αλλη μια θεση την ζελατίνα π εχει κ αν δεν με καλυψει ισως βαλω κ ενα φρυδακι. Από κραδασμούς εχει λιγους μέχρι τις 5χλδ στροφες αλλά όχι κατι τραγικο σε σχεση με μονοκύλινδρο. Αν δεν με χτυπούσε ο αερας στα ματια ισως να μπορουσα να ταξιδεψω κ με 140χλμτρα στην εθνική αλλα η ταχυτητα π αγαπαει είναι 120-130. Α και καταναλωση στην εθνικη ειχα 4λ/100 κ μετα π βγηκα απο εθνικη κ το τσιτωνα κ λιγο 2ες 3ες πηγε 5λ/100 π το θεωρώ πολυ ωραιο και επισης ο ηχος του στα τερμα γκαζια μ αρεσε παρα πολυ παρολο π εχει stock εξατμιση

contes di Zante
09/11/2019, 07:24
Καλορίζικο και καλές βόλτες/ταξίδια και ό,τι αγαπάς.....και μην κολλάς στα κυβικά, τη δύναμη και την κάλυψη, θέληση να υπάρχει. Με το strada είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα δικάβαλος και με σαμάρια....αυτό είχα μ' αυτό πήγαινα....σίγουρα υπάρχουν πιο παλιοί εδω μέσα που έχουν γυρίσει την Ελλάδα με 250αρια εντουράκια την δεκαετία του '80-'90
και πάλι ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ χιλιόμετρα!!

masterone
09/11/2019, 07:31
Καλορίζικο και καλές βόλτες/ταξίδια και ό,τι αγαπάς.....και μην κολλάς στα κυβικά, τη δύναμη και την κάλυψη, θέληση να υπάρχει. Με το strada είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα δικάβαλος και με σαμάρια....αυτό είχα μ' αυτό πήγαινα....σίγουρα υπάρχουν πιο παλιοί εδω μέσα που έχουν γυρίσει την Ελλάδα με 250αρια εντουράκια την δεκαετία του '80-'90
και πάλι ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ χιλιόμετρα!!

Ευχαριστώ πολύ να σαι καλα κ πάντα όρθιος. Τα κυβικα τ μια χαρά είναι θεωρω οτι εχει δύναμη όσο χρειαζομαι ουτε παραπάνω ουτε λιγότερο και αν λυθεί κ η καλυψη απο τον αέρα καθως συνηθισμενος απο ταξιδια με αμαξι με κουρασε παρα πολυ το 1ο ταξιδι με μηχανή η συμβιωση μαζι της θα ειναι για αρκετά χρονακια!!!

doctoras
09/11/2019, 08:11
Ευχαριστώ πολύ να σαι καλα κ πάντα όρθιος. Τα κυβικα τ μια χαρά είναι θεωρω οτι εχει δύναμη όσο χρειαζομαι ουτε παραπάνω ουτε λιγότερο και αν λυθεί κ η καλυψη απο τον αέρα καθως συνηθισμενος απο ταξιδια με αμαξι με κουρασε παρα πολυ το 1ο ταξιδι με μηχανή η συμβιωση μαζι της θα ειναι για αρκετά χρονακια!!!

καλορίζικος καλοτάξιδος βάλε και καμία φωτό για το οφθαμολουτρο

από ότι κατάλαβα το άνοιξες τέρμα, έχε υποψη ότι ο κινητήρας διαθέτη λάδι ρονταρίσματος που θα το αντικαταστήσεις στα 1000χλμ ενώ επίσης σε καινούργιους κινητήρες ακολουθούμε στα 1000(και όχι μονο) πλάνο στρωσίματος κινητήρα, άλλοι κάνουν επιθετικό στρώσιμο άλλοι πιο συντηρητικό, όμως με πλάνο(χλμ περίοδο, ποσες rpm κάθε φορα, τι διάστημα κλπ).
Ενω καλά είναι να αποφύγεις την Ε.Ο. γιατί δεν βοηθάει καθόλου το μοτερ να στρωθεί, χρειάζεται δρόμους με συχνές αλλαγές απο 1 σε 6 και αντίστροφο

sapila racing
09/11/2019, 10:00
Καλοτάξιδο, νομίζω οτι έκανες την καλύτερη επιλογή! :beer:


καλορίζικος καλοτάξιδος βάλε και καμία φωτό για το οφθαμολουτρο

από ότι κατάλαβα το άνοιξες τέρμα, έχε υποψη ότι ο κινητήρας διαθέτη λάδι ρονταρίσματος που θα το αντικαταστήσεις στα 1000χλμ ενώ επίσης σε καινούργιους κινητήρες ακολουθούμε στα 1000(και όχι μονο) πλάνο στρωσίματος κινητήρα, άλλοι κάνουν επιθετικό στρώσιμο άλλοι πιο συντηρητικό, όμως με πλάνο(χλμ περίοδο, ποσες rpm κάθε φορα, τι διάστημα κλπ).
Ενω καλά είναι να αποφύγεις την Ε.Ο. γιατί δεν βοηθάει καθόλου το μοτερ να στρωθεί, χρειάζεται δρόμους με συχνές αλλαγές απο 1 σε 6 και αντίστροφο

Μεταχειρισμένο πήρε.

masterone
09/11/2019, 18:04
καλορίζικος καλοτάξιδος βάλε και καμία φωτό για το οφθαμολουτρο

από ότι κατάλαβα το άνοιξες τέρμα, έχε υποψη ότι ο κινητήρας διαθέτη λάδι ρονταρίσματος που θα το αντικαταστήσεις στα 1000χλμ ενώ επίσης σε καινούργιους κινητήρες ακολουθούμε στα 1000(και όχι μονο) πλάνο στρωσίματος κινητήρα, άλλοι κάνουν επιθετικό στρώσιμο άλλοι πιο συντηρητικό, όμως με πλάνο(χλμ περίοδο, ποσες rpm κάθε φορα, τι διάστημα κλπ).
Ενω καλά είναι να αποφύγεις την Ε.Ο. γιατί δεν βοηθάει καθόλου το μοτερ να στρωθεί, χρειάζεται δρόμους με συχνές αλλαγές απο 1 σε 6 και αντίστροφο Ευχαριστώ πολύ αλλα μεταχειρισμενο πηρα. Για φωτογραφίες δεν το εβγαλα καμία καθως με το που το εφερα στην πολη μ ηταν νυχτα και το εβαλα σε γκαραζ . Αν μπορεσω αύριο να το βγαλω καμια βολτα και φωτο αλλιως από απριλιο που θα το χρησιμοποιώ συνεχεια!! Το μαύρο ματ ειναι του 15 με μπαγκαζιερα καγκελα givi ζελατινα givi


Καλοτάξιδο, νομίζω οτι έκανες την καλύτερη επιλογή! :beer:



Μεταχειρισμένο πήρε.
Ευχαριστώ πολύ!!

o_gavros
09/11/2019, 20:05
Καλορίζικο κι από μένα.
Θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις υπόψιν σου ότι τόση πολύμηνη ακινησία ενδεχομένως να σου φέρει θεματακια.

masterone
09/11/2019, 20:09
Καλορίζικο κι από μένα.
Θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις υπόψιν σου ότι τόση πολύμηνη ακινησία ενδεχομένως να σου φέρει θεματακια.

Ευχαριστώ πολύ!!! Την μπαταρια θα την βγαλω από πάνω τωρα γενικα και παπι π ειχα απο πιτσιρικας και το δουλευα απριλιο μεχρι Οκτώβρη με ενα καλο σερβις ηταν μια χαρα. Αυτο τι παραπάνω να παθει? Επισης κ μεσα στον χειμωνα αμα βρισκω καμια καλη μερα μπορει να το κανω καμια βολτα ετσι για να μην μενει σε ακινησία

o_gavros
09/11/2019, 20:12
Δεν ξέρω πού και υπό τι συνθήκες θα το αφήσεις αλλά γενικά η πλήρης ακινησία για καιρό φέρνει προβλήματα διάφορα.
Σε λαστιχακια,τσιμουχακια παπαρακια κλπ.
Άδειασε το κι από βενζινα.

masterone
09/11/2019, 20:16
Δεν ξέρω πού και υπό τι συνθήκες θα το αφήσεις αλλά γενικά η πλήρης ακινησία για καιρό φέρνει προβλήματα διάφορα.
Σε λαστιχακια,τσιμουχακια παπαρακια κλπ.
Άδειασε το κι από βενζινα.

Αν κ δεν του αφησα πολυ βενζινη μεσα υπαρχει καποιος τροπος να την αδειασω περα απο το κλασικο με το λαστιχακι πνρουφαμε με το στομα κ μετα φευγει μονη της?

o_gavros
09/11/2019, 20:20
Άκουσε με καλά, εδώ εγώ τι σου λέω.
Εν έτει 2019 έχουνε βγάλει κάτι συσκευές σκέτη μαγεία (https://www.skroutz.gr/s/4413119/Lampa-%CE%9A%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-L3812-1.html).
Μεταξύ μας ε; Μη βγει παραοξω :lol:

masterone
09/11/2019, 21:42
Άκουσε με καλά, εδώ εγώ τι σου λέω.
Εν έτει 2019 έχουνε βγάλει κάτι συσκευές σκέτη μαγεία (https://www.skroutz.gr/s/4413119/Lampa-%CE%9A%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-L3812-1.html).
Μεταξύ μας ε; Μη βγει παραοξω :lol:

Χαχαχα ωραια δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια κόλπα θα παρω ενα

katsar
09/11/2019, 22:24
με γεια φίλε!ωραία επιλογή και ότι σου είπαν.

masterone
10/11/2019, 08:11
με γεια φίλε!ωραία επιλογή και ότι σου είπαν.

Ευχαριστώ πολύ να εισαι καλα και παντα όρθιος!!!

alexis72
10/11/2019, 10:32
Χαχαχα ωραια δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια κόλπα θα παρω ενα

καλορίζικο κ ΠΑΝΤΑ ορθιος ,αλλά εγω θα επαιρνα το NC700 κυρίως κ μετά το 750 Χ, οι κραδασμοί περίπου στα πόσα χλμ ερχονται ? εγραψες μέχρι 5.000 στροφές ,εγω που οδήγησα πρόσφατα το NC700 φίλου με 109.000 χλμ ,σχετικά καλά συντηρημένο ΔΕΝ υπήρχαν καθόλου κραδασμοί (στην εθνική αυτά , απο αθήνα ιτέα ναύπακτο κ επιστροφή )
καλά σού ειπαν τα παιδιά παραπάνω πρέπει να το κυκλοφορείς το moto αρκετά συχνά κ ΜΗΝ βγάλεις την βενζίνη αλλά να το φουλάρεις ΠΑΝΤΑ οταν το αφήνεις για καιρό χωρίς βόλτα ....(αυτά μου τα εχουν πεί 3 μάστοροι που ασχολούνται πολλά χρόνια με service κ οχι απλά μόνο με εμπορία )

masterone
10/11/2019, 11:28
καλορίζικο κ ΠΑΝΤΑ ορθιος ,αλλά εγω θα επαιρνα το NC700 κυρίως κ μετά το 750 Χ, οι κραδασμοί περίπου στα πόσα χλμ ερχονται ? εγραψες μέχρι 5.000 στροφές ,εγω που οδήγησα πρόσφατα το NC700 φίλου με 109.000 χλμ ,σχετικά καλά συντηρημένο ΔΕΝ υπήρχαν καθόλου κραδασμοί (στην εθνική αυτά , απο αθήνα ιτέα ναύπακτο κ επιστροφή )
καλά σού ειπαν τα παιδιά παραπάνω πρέπει να το κυκλοφορείς το moto αρκετά συχνά κ ΜΗΝ βγάλεις την βενζίνη αλλά να το φουλάρεις ΠΑΝΤΑ οταν το αφήνεις για καιρό χωρίς βόλτα ....(αυτά μου τα εχουν πεί 3 μάστοροι που ασχολούνται πολλά χρόνια με service κ οχι απλά μόνο με εμπορία )

Έχει κραδασμους μεχρι τις 5.000 στροφες αλλα σε αυτό συμβάλουν κ τα κάγκελα π φοραει κ πιανουν πανω στις βασεις του μοτέρ νομίζω κ ενισχυουν τους κραδασμούς. Αλλα και παλι σε σχεση με το μονοκύλινδρο 125 π ειχα δεν εχουν καμία σχέση. Απο 5000 στροφες και πανω μεχρι 7000 π το πηγα δεν είχα κανενα θεμα αλλα φορουσα και γαντια. Τωρα για την ακινησια θα προσπαθήσω να το βγαζω μια βολτα οποτε ερχομαι στην πολη που το εχω γτ δεν θα το παρω μαζι στο νησι επειδη χειμωνα θα σκουριασει σίγουρα

Sebastian1980
10/11/2019, 18:53
Καλορίζικο και καλοταξιδο φίλε.
Εύχομαι να το χαρείς πολλά πολλά χρόνια.
Εγώ θα αγοράσω μοτοσικλέτα από του χρόνου.
Είμαι ανάμεσα σε 1) kawasaki versys 300x ( δυστυχώς του 400 μάλλον θα έρθει το 2021) 2) honda cb 500x 2019 3) ktm 390 adventure(ακριδομανα) 4) sym NH-T 200 (έπρεπε να βάλουν τον κινητήρα του λύκου).
Και πάλι καλά χιλιόμετρα με το καινούριο σου μοτό, εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

masterone
10/11/2019, 19:25
Καλορίζικο και καλοταξιδο φίλε.
Εύχομαι να το χαρείς πολλά πολλά χρόνια.
Εγώ θα αγοράσω μοτοσικλέτα από του χρόνου.
Είμαι ανάμεσα σε 1) kawasaki versys 300x ( δυστυχώς του 400 μάλλον θα έρθει το 2021) 2) honda cb 500x 2019 3) ktm 390 adventure(ακριδομανα) 4) sym NH-T 200 (έπρεπε να βάλουν τον κινητήρα του λύκου).
Και πάλι καλά χιλιόμετρα με το καινούριο σου μοτό, εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

Ευχαριστώ πολύ φιλε με το καλο να παρεις κ εσυ το μηχανακι σ και να σαι παντα ορθιος. Ναι εδω θα μαστε θα λεμε εντυπωσεις!!!
412571


Η φωτογραφία δεν ειναι πολυ καλη αλλα δεν ειχα πολυ χρονο και ειχε κ πολυ ηλιο δυστυχως

oinoxoosGR
07/01/2020, 22:01
Χάρηκα όλη τη συζήτηση αυτού του θέματος. Το παλικάρι σοβαρό, έθετε σωστά τις σκέψεις του και οι απαντήσεις όλων σας προσεγμένες χωρίς να ξεφεύγουν από το θέμα.
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση μηχανής, τείνω προς CB500X και εγώ (βλέπω και το Benelli TRK501X) αλλά τρόμαξα διαβάζοντάς σας ότι στο car οι σωστές αγγελίες κρατούν 1-4 μέρες. Άρα θέλει κάθε μέρα ψάξιμο και προφανώς ανα περιοχή ώστε να μπορείς να ελέγξεις την μηχανή απο κοντά.

sisos
08/01/2020, 15:15
Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους Και καλα χλμ. το kawasaki versys 300 εχει 40 αλογα ειναι 300 κυβικα. Το νεο honda cb500x με το 19αρη τροχο μπροστα εχει 47 αλογα και ειναι 500 κυβικα.αληθεια .κατα την γνωμη σας ποσο πλησιαζει το καβα το χοντα.σε ενα ταξιδακι πχ 350χλμ το χοντα θα ειναι περισσότερο ανετο απ το καβα αφου εχουν μικρες διαφορες; Δλδ αξιζει να παρει καποιος το χοντα;;αφου το βερσακι το πλησιάζει; αξιζει τελικα η αγορά του χοντα πανω απ το βερσακι; και αν ναι. Που.. Αφου τα αλογα ειναι ελαχιστα περισσότερα

doctoras
08/01/2020, 15:22
Στα κυβικά, ειναι 2/3 μεγαλύτερο συγκριτικά.
Το βερσυς ειναι μια καλη εναλλακτική

sisos
08/01/2020, 15:46
Doctoras. Ενταξει. Στα κυβικα. Στα αλογα ομως ειναι ελαχιστη η διαφορα. Η κανω καπου λαθος

DRAKONET
08/01/2020, 16:17
εγω φιλε μου εχω το versys...και δεν εχω κανενα θεμα
εαν εχεις τα χρηματα θα σου πω να παρεις το honda...τα κυβικα παραπανω σιγουρα βοηθουν.

εαν οχι ομως.....το versys με τον παλιο χρωματισμο εχει 2.000 πιο φθηνα στον βυνιο
που βλεπω σε προσφορα..
2.000 σιγουρα ειναι μια καλη διαφορα !

sisos
08/01/2020, 16:26
Drakonet.νασαι καλα.απλα στην εθνική οδο ειναι ποιο καλο το honda; δλδ θα κανει ταξιδακι ποιο ανετα απο το καβα; αξιζει τα παραπανω χρηματα; η ειναι και τα δυο σχεδον στην ιδια κατηγορια.

BLiTzER
08/01/2020, 16:27
το versys με τον παλιο χρωματισμο εχει 2.000 πιο φθηνα στον βυνιο

Ένα χιλιάρικο για κάθε 100.000 χλμ. :lol:

doctoras
08/01/2020, 17:25
Δεν ειναι μονο η διαφορα των 7 αλογων ειναι η αισθηση που αποδίδονται στον τροχο, το ενα θα στροφαρει μεχρι 11,5 για να πιάσει τα 40 το αλλο μεχρι 8,5 για τα 47. Αυτο στην καθημερινότητα κανει την διαφορα.
Και επισης το ενα ειναι χοντα το οποιο σημαίνει θα υποστηρίζεται ισοβια εχει καλυτερη τεχνογνωσία ως εταιρεία πως να κατασκευάζει μηχανακια για να μη χαλανε. Πιο φιλικα στην επισκευή και γενικα πιο ποιοτικα κατασκευαστικά.

Ομως μεσες ακρες μπορουν να σου κανουν και τα δυο την δουλεια που θες.
Το κυριοτερο ειναι πιο σου αρεσει πιο πολυ, αυτο να παρεις.

Εμενα για παραδειγμα μου αρεσει η ιδεα της kawa ενω ειναι μια μοτοσυκλετα μικρομεσαίας κατηγοριας με 22ευρω τελη κυκλοφοριας "κλεβει" μερίδιο της αγορας και απο την μεγαλυτερη κατηγορια οπως του cb500x.
Επισης το versys εχει μεγαλυτερο μεταξονιο που το κανει πιο ανετο σε χωρους αναβατη συνεπιβατη (εχει και σχαρα στανταρ για τις αποσκευές).

sisos
08/01/2020, 17:42
Νασαι καλα doctoras.οποτε το χοντα υπερτερει σε καποιο βαθμο. Ανεσης. Ταξιδιού. Κυβικών.κτλ.γιατι σε ρωταω. Επειδη τα αλογακια τους ειναι κοντινα. Μηπως αγκιζει το καβα επικίνδυνα το χοντα

sapila racing
08/01/2020, 17:50
Νασαι καλα doctoras.οποτε το χοντα υπερτερει σε καποιο βαθμο. Ανεσης. Ταξιδιού. Κυβικών.κτλ.γιατι σε ρωταω. Επειδη τα αλογακια τους ειναι κοντινα. Μηπως αγκιζει το καβα επικίνδυνα το χοντα

To Versys δεν έχει ροπή χαμηλά, η μέγιστη ιπποδύναμη του βγαίνει στις 11500 στροφές οπου έχει λέει 40 ίππους, η μέγιστη ροπή του βγαίνει στις 10.000 στροφές.
Το CB500X έχει 47 στις 8500 και η μέγιστη ροπή ειναι στις 7500.
Αυτό μεταφράζεται στο οτι αν δεν το σκίσεις το Versys δεν θα το δείς το CB ούτε με το κυάλι κι ας μην πηγαίνει τέρμα.

sisos
08/01/2020, 19:19
Sapilas εχει βαση αυτο που λες. Καπου εχω διαβασει οτι το βερσυς φευγει σε ρεπριζ του χοντα. Αλλα μετα το χοντα περναει σε τελικες.απλα τωρα το θυμηθηκα

DRAKONET
08/01/2020, 20:37
Sapilas εχει βαση αυτο που λες. Καπου εχω διαβασει οτι το βερσυς φευγει σε ρεπριζ του χοντα. Αλλα μετα το χοντα περναει σε τελικες.απλα τωρα το θυμηθηκα

Iσχυει.....στον κολλητο μου κανω πλακα σε ανοικτο δρομο που εχει το cb
απο την αλλη ομως δεν ειναι μοτοσυκλετες για να πηγαινεις τεζα...και να κυνηγας τελικες.
Εγω εκανα αυτη την επιλογη του versys... με οικονομικης φυσεως κριτιρια πρωτα στην αγορα...και οτι αλλο χρειαστει στην
παροδο του χρονου καθως επισης οτι ''βλεπω'' την ιστορια αυτης της μοτοσυκλετας με ενα κινητηρα που ηδη
αποδειξε οτι ειναι ''αλεξισφαιρος'' εδω και κοντα 25 χρονια απο το KLE ANHELO...οποτε επαιξε τον ρολο του.

sisos
08/01/2020, 21:49
Drakonet πλακα θαχει. Οποτε. μπορει οποιος εχει την οικονομικη δηνατοτητα. να τα αποκτησει και τα δυο. και. Ναχει το βερσακι για την πολη και το χοντα για εξω μεγαλυτερες εξορμήσεις;;

DRAKONET
08/01/2020, 21:57
[QUOTE=sisos;3028910]Drakonet πλακα θαχει. Οποτε. μπορει οποιος εχει την οικονομικη δηνατοτητα. να τα αποκτησει και τα δυο. και. Ναχει το βερσακι για την πολη και το χοντα για εξω μεγαλυτερες εξορμήσεις;;[/QUOTE

οποιος τα εχει...κοιταει οπου θελει
πιστευω οτι δεν θα κοιταζε σε τοσο κοντινα κυβικα.

sisos
08/01/2020, 22:25
Drakonet. Ποση τελικη εχει περιπου το καβα. Και αντίστοιχα το χοντα.

DRAKONET
08/01/2020, 22:39
στο κοντερ 163 εχω δει...στο honda 10 πανω.....εχει βιντεο στο you tube παντως να δεις

Panos76
09/01/2020, 00:06
Μην κοιτάς τελικές σε μικρά ονοφακια.

Αυτά τα δύο συγκεκριμένα, είναι μηχανάκια να κάνεις την δουλειά σου αλλά και τις βόλτες σου, αξιόπιστα, απροβλημάτιστα και οικονομικά.

Όχι ότι δεν με τρώει και εμένα ο δεξιός καρπός μου όταν βλέπω ανοιχτοσιά ή στροφές χωρίς αυτοκίνητα, όπου θα το απολαύσεις δε λέω, ωστόσο δεν φτιάχτηκαν για κάτι περισσότερο από αυτό που είναι.

Προσωπικά θεωρώ το nc εξαιρετική επιλογή για πάσα χρήση.

sapila racing
09/01/2020, 10:19
Sapilas εχει βαση αυτο που λες. Καπου εχω διαβασει οτι το βερσυς φευγει σε ρεπριζ του χοντα. Αλλα μετα το χοντα περναει σε τελικες.απλα τωρα το θυμηθηκα

Κατι μπερδεύεις, αλλο η επιτάχυνση κι αλλο οι ρεπρίζ.
Σε ρεπρίζ δεν εχουν σχέση, το Honda φεύγει πολύ.
Ρεπρίζ σημαίνει οτι βάζεις πχ 6η ταχύτητα και μετράς πόσο χρόνο θέλει για να επιταχύνει με 6η απο τα 50 στα 100.
Το Versys σίγουρα μπορεί να επιταχύνει αρκετά καλά, αλλά θα χρειαστεί γενικώς τις 2πλές αλλαγές ταχυτήτων απο το CB.

sisos
09/01/2020, 10:40
Sapilas εχεις δικιο.τωρα καταλαβα. Νασαι καλα. Οποτε. Ποιο ανετο ειναι το χοντα ακομα και με διπλο ατομο.ποιο ξεκουραστα δουλευει το μοτέρ εν συγκριση με το καβα.σε ανοικτο δρομο θαναι περισσοτερο καλυτερο το χοντα παρολο που πλησιαζει το ενα το αλλο.νομιζω.τα παραπανω κυβικα καπου θα φανουν αν δε κανω λαθος. Τωρα Που θα φανουν;; δεν ξερω