PDA

View Full Version : Μαραθώνιος κάτω από 2 ώρες!



Bladerunner
12/10/2019, 13:12
Ο Eliud Kipchoge έσπασε το φράγμα των 2 ωρών στο αγώνισμα του μαραθώνιου δρόμου.
Κάλυψε την απόσταση των 42195 μέτρων σε 1:59:40!

Δεν μετράει μεν ως παγκόσμιο ρεκόρ γιατί έγινε υπό "εργαστηριακές" συνθήκες αλλά δεν παύει να γράφτηκε ιστορία σήμερα.

https://youtu.be/km3NxpOq3NU

ΥΓ. Τη σχέση έχει το παραπάνω με τη μοτοσυκλέτα; Ο Kipchoge σε διήθηση (με τα πόδια) πάει πιο γρήγορα από κάποιους από 'μας (με μηχανάκι). :lol:

Bowleno
12/10/2019, 13:44
Νεοσσέ, σε ψάχνουν......:cry::lol:


Τρομερή και εξωπραγματική επίδοση, πάντως :)

panavour
12/10/2019, 16:00
Ο Eliud Kipchoge έσπασε το φράγμα των 2 ωρών στο αγώνισμα του μαραθώνιου δρόμου.
Κάλυψε την απόσταση των 42195 μέτρων σε 1:59:40!

Δεν μετράει μεν ως παγκόσμιο ρεκόρ γιατί έγινε υπό "εργαστηριακές" συνθήκες αλλά δεν παύει να γράφτηκε ιστορία σήμερα.

https://youtu.be/km3NxpOq3NU

ΥΓ. Τη σχέση έχει το παραπάνω με τη μοτοσυκλέτα; Ο Kipchoge σε διήθηση (με τα πόδια) πάει πιο γρήγορα από κάποιους από 'μας (με μηχανάκι). :lol:

σιγουρα παει πιο γρηγορα γιατι 2 ωρες συνεχεια διηθηση με μηχανακι σε στελνει στον νευρολογο:D

buckley
12/10/2019, 16:14
Ο Eliud Kipchoge έσπασε το φράγμα των 2 ωρών στο αγώνισμα του μαραθώνιου δρόμου.
Κάλυψε την απόσταση των 42195 μέτρων σε 1:59:40!

Δεν μετράει μεν ως παγκόσμιο ρεκόρ γιατί έγινε υπό "εργαστηριακές" συνθήκες αλλά δεν παύει να γράφτηκε ιστορία σήμερα.

https://youtu.be/km3NxpOq3NU

ΥΓ. Τη σχέση έχει το παραπάνω με τη μοτοσυκλέτα; Ο Kipchoge σε διήθηση (με τα πόδια) πάει πιο γρήγορα από κάποιους από 'μας (με μηχανάκι). :lol:

Ναι με 2ψήφιους αριθμούς λαγών να τον τραβάνε :bawl:
Κάπου διάβασα για 41 :cry:
ΥΓ Μαραθώνιος και παγκόσμιο ρεκόρ πάντως είναι μια περίεργη κατάσταση ,την συγκεκριμένη διαδρομή νομίζω δεν αναγνωρίζουν.Δεν έχουν να κάνουν οι λαγοί κλπ.
ΥΓ 2 Τι να λέμε τώρα, έχει πάρει δυστυχώς την κατιούσα η φάση με τον κλασικό αθλητισμό ,με τελευταίο παράδειγμα το φετινό χάλι με τον Κόλμαν :moutza:

p@nos
12/10/2019, 16:53
εγω με 20χαω μπορω να τρεξω 2 λεπτα :lol: :lol: :cry:

kouk
12/10/2019, 17:23
εγω με 20χαω μπορω να τρεξω 2 λεπτα :lol: :lol: :cry:
Και εγώ αλλά μέχρι 2α. Μετά σκορτσαρει.

g_m900
12/10/2019, 20:00
Παγκοσμιο ρεκορ στον Μαραθωνιο ειναι μονο για την κλασσικη διαδρομη της Αθηνας. Ολοι οι αλλοι ειναι για να λεμε.

νεοσσός
12/10/2019, 20:10
ΥΓ. Τη σχέση έχει το παραπάνω με τη μοτοσυκλέτα; Ο Kipchoge σε διήθηση (με τα πόδια) πάει πιο γρήγορα από κάποιους από 'μας (με μηχανάκι). :lol:

Νεοσσέ, σε ψάχνουν......:cry::lol:
Δε βλέπω να κάνει διήθηση. Φαρδύς πλατύς δρόμος, 3 λωρίδες. Εκεί πάω με περισσότερα από 22 km/h. :p

Χωρίς να απαξιώνω την προσπάθεια των αθλητών, θεωρώ ότι ο πρωταθλητισμός έχει φθάσει σε σημείο που κάποιες φορές αποβαίνει σε βάρος της υγείας και απομακρύνεται από τα ιδεώδη του αθλητισμού.

Bladerunner
12/10/2019, 20:34
ΥΓ 2 Τι να λέμε τώρα, έχει πάρει δυστυχώς την κατιούσα η φάση με τον κλασικό αθλητισμό ,με τελευταίο παράδειγμα το φετινό χάλι με τον Κόλμαν :moutza:

Συμφωνώ. Από την άλλη μεριά όμως υπάρχει κι ο Bolt.
Όσον αφορά στο 1:59:40 του Kipchoge, είναι άλλη μία απόδειξη για το πού μπορούν να φτάσουν οι ανθρώπινες δυνατότητες. Ας υπήρχαν 8 ομάδες λαγών. Ας επιλέξανε τις πλέον κατάλληλες καιρικές συνθήκες. Ας γινόταν η τροφοδοσία από ποδήλατο όποτε χρειαζόταν. Το 2ωρο έσπασε! Και πιστεύω ότι δεν είναι μακριά η στιγμή που θα ξαναγίνει σε αγώνα.
Ο Kipchoge απέδειξε ότι μπορεί να γίνει!

wthanasis
13/10/2019, 10:44
Ρε παλικάρια, έχετε δοκιμάσει έστω να περπατήσετε, πόσο μάλλον να τρέξετε έναν μαραθώνιο ή έτσι μιλάμε ? Και λαγούς με πετραχήλια να είχαν, και σε συνθήκες χωρίς βαρύτητα να ήταν, το νούμερο είναι εξωπραγματικό για τα σημερινά δεδομένα.
Για χρόνια ολόκληρα αθλητές προσπαθούν να ρίξουν ένα-δυο λεπτά το χρόνο τους με κάθε επιστημονικό ή και μη θεμιτό τρόπο και δεν τους βγαίνει. Ας μην λέμε ότι να' ναι.....

Cpt. Haddock
13/10/2019, 12:40
Εννοείται, ότι ασχέτως - ιδανικών- συνθηκών είναι απίστευτο επίτευγμα.

Ο άνθρωπος έτρεξε με 21,2χλμ ΜΕΣΗ ΩΡΙΑΙΑ.

Έκανα κάποτε τα 10χλμ στην Αθήνα λίγο κάτω από μια ώρα και πανηγύριζα - άρα μέση ωριαία 10χλμ :lol:

Απίστευτη επίδοση και μεγάλο μπράβο. To run where no-one has run before

buckley
13/10/2019, 12:53
Ρε παλικάρια, έχετε δοκιμάσει έστω να περπατήσετε, πόσο μάλλον να τρέξετε έναν μαραθώνιο ή έτσι μιλάμε ? Και λαγούς με πετραχήλια να είχαν, και σε συνθήκες χωρίς βαρύτητα να ήταν, το νούμερο είναι εξωπραγματικό για τα σημερινά δεδομένα.
Για χρόνια ολόκληρα αθλητές προσπαθούν να ρίξουν ένα-δυο λεπτά το χρόνο τους με κάθε επιστημονικό ή και μη θεμιτό τρόπο και δεν τους βγαίνει. Ας μην λέμε ότι να' ναι.....

Φίλε άστο καλύτερα το "ότι να ναι" γιατί δεν κατάλαβες :wave2:

George_M.
13/10/2019, 13:22
με τοσους νοματεους τριγυρω να του κοβουν αντισταση κ να το αβανταρουν καταφερε κατι πολυ πολυ δυσκολο
ισως κ μερικοι ακομα αν ειχαν τετοια υποστηριξη να το καταφερναν.

το θεμα ειναι αν ετρεχε σολο,μονος ξεμπαρκος ποσο θα εκανε...?

MAIK72
13/10/2019, 13:25
To νέο παπουτσάκι της NIKE θα ξεκινάει από 250 ευρώ :facepalm:https://www.youtube.com/watch?v=mTYtckgpKB8

George_M.
13/10/2019, 14:03
αξιζει να δειτε ποσες παραμετρους ειχαν υπολογισει κ επελεξαν αυτην την κουρσα κ οχι καποια αλλη...
https://www.youtube.com/watch?v=A73HQwEct-o

Bladerunner
13/10/2019, 18:19
το θεμα ειναι αν ετρεχε σολο,μονος ξεμπαρκος ποσο θα εκανε...?

Έχει κάνει 2:01:39, που είναι και το παγκόσμιο ρεκόρ, στο Βερολίνο το 2018

George_M.
13/10/2019, 19:08
Έχει κάνει 2:01:39, που είναι και το παγκόσμιο ρεκόρ, στο Βερολίνο το 2018

νομιζω οτι κ εκει λαγους ειχε απλα δεν ηταν ορατοι κ με ταυτοτητα οπως τωρα.
αλλωστε παντα εχουν λαγους ολοι αυτοι,ακομα κ μεσα στον στιβο.

Bladerunner
13/10/2019, 19:15
νομιζω οτι κ εκει λαγους ειχε απλα δεν ηταν ορατοι κ με ταυτοτητα οπως τωρα.
αλλωστε παντα εχουν λαγους ολοι αυτοι,ακομα κ μεσα στον στιβο.

Τρεις είχε. Ο τελευταίος αποσύρθηκε στα μισά με πέρασμα 1:01:06
Μια χαρά ορατοί ήταν και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Εγώ σταμάτησα να ψάχνω για λογική εξήγηση κι απλά απολαμβάνω το... μεγαλείο του συγκεκριμένου αθλητή!

buckley
13/10/2019, 19:22
Τρεις είχε. Ο τελευταίος αποσύρθηκε στα μισά με πέρασμα 1:01:06
Μια χαρά ορατοί ήταν και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Εγώ σταμάτησα να ψάχνω για λογική εξήγηση κι απλά απολαμβάνω το... μεγαλείο του συγκεκριμένου αθλητή!

Είναι που τρέχεις και συ μαραθώνιους γείτονα.
Έχει πολλά αξιοθαύμαστα ο στίβος τι να λέμε ,θα μπορούσα να γράψω πολλά κατεβατά...
Χωρίς να θέλω να μειώσω το επίτευγμα ,για μένα πάει προς ατραξιόν η φάση με νοιώθεις ε :wave2:

George_M.
13/10/2019, 20:27
Τρεις είχε. Ο τελευταίος αποσύρθηκε στα μισά με πέρασμα 1:01:06
Μια χαρά ορατοί ήταν και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Εγώ σταμάτησα να ψάχνω για λογική εξήγηση κι απλά απολαμβάνω το... μεγαλείο του συγκεκριμένου αθλητή!

αυτο μπορει κ να συζητηθει καθως μεχρι κ νεα ασφαλτο εστησαν για παρτυ του ενω το ολο κονσεπτ πηγε 25 μυρια...
https://www.protothema.gr/sports/article/934889/marathonios-to-poso-ton-25-ekat-euro-kostise-to-muthiko-rekor-tou-kiptsoge/

BLiTzER
13/10/2019, 22:26
Πολύ χρήσιμο και ουσιώδες άθλημα ο Μαραθώνιος εν έτει 2019.



Σόρι, κάποιος έπρεπε να το πει. :p

buckley
13/10/2019, 22:37
Πολύ χρήσιμο και ουσιώδες άθλημα ο Μαραθώνιος εν έτει 2019.



Σόρι, κάποιος έπρεπε να το πει. :p

Ενώ το τόπι χρήσιμο ε :moutza:
:p

Bladerunner
14/10/2019, 08:12
Χωρίς να θέλω να μειώσω το επίτευγμα ,για μένα πάει προς ατραξιόν η φάση με νοιώθεις ε :wave2:

Καταλαβαίνω και ούτε διαφωνώ αν το δω από τη δική σου πλευρά, την αμιγώς αθλητική. Από τη δική μου, αυτή του κυνηγιού του ορίου​(ως γενική έννοια), το βλέπω διαφορετικά.
'Άλλη μια ευκαιρία για μπύρα.:)

Bowleno
14/10/2019, 08:24
Πολύ χρήσιμο και ουσιώδες άθλημα ο Μαραθώνιος εν έτει 2019.



Σόρι, κάποιος έπρεπε να το πει. :p

Και βέβαια είναι, ρε. Πες ότι πας σαφάρι κατά άφρικα μεριά και στην πέφτει λιοντάρι και έχεις ξεμείνει από βλήματα τι α κάν΄ς; :lol:

husky21
14/10/2019, 08:27
Για να το καταλαβουμε λιγο
καλυτερα γιατι προκειται για απιστευτο πραγμα ετρεχε καθε 100ρι σε 17 δευτερολεπτα

husky21
14/10/2019, 08:41
Έχει πολλά αξιοθαύμαστα ο στίβος τι να λέμε ,θα μπορούσα να γράψω πολλά κατεβατά...
Χωρίς να θέλω να μειώσω το επίτευγμα ,για μένα πάει προς ατραξιόν η φάση με νοιώθεις ε :wave2:

Δυστυχως εχεις δικιο στο οτι παει να γινει ατραξιον αλλα ευτυχως ακομα περιοριζεται σε συγκεκριμενα αγωνισματα ακομα(100ρι,200ρι)
που ας πουμε ειναι λιγο πιο "ευκολα" ωστε να βελτιωνονται επιδοσεις
Υπαρχουν αλλα αγωνισματα που αν ποτε σπασουν τα ρεκορ τοτε θα μιλαμε αθλο
Ολες οι ριψεις των Ανδρων ας πουμε
η τα 400μ εμποδια που ειναι εγωπραγματικα δυσκολο αγωνισμα

Υ.Γ. Ο φετινος τελικος της Σφαιροβολιας φετος στην Ντοχα ηταν ισως οτι καλυτερο ειχε το Παγκοσμιο Πρωταθλημα

buckley
14/10/2019, 08:54
Δυστυχως εχεις δικιο στο οτι παει να γινει ατραξιον αλλα ευτυχως ακομα περιοριζεται σε συγκεκριμενα αγωνισματα ακομα(100ρι,200ρι)
που ας πουμε ειναι λιγο πιο "ευκολα" ωστε να βελτιωνονται επιδοσεις
Υπαρχουν αλλα αγωνισματα που αν ποτε σπασουν τα ρεκορ τοτε θα μιλαμε αθλο
Ολες οι ριψεις των Ανδρων ας πουμε
η τα 400μ εμποδια που ειναι εγωπραγματικα δυσκολο αγωνισμα

Υ.Γ. Ο φετινος τελικος της Σφαιροβολιας φετος στην Ντοχα ηταν ισως οτι καλυτερο ειχε το Παγκοσμιο Πρωταθλημα

Μεγάλη αρρώστια ο στίβος αδελφέ ,εντάξει προσωπικά με ομαδικά αθλήματα ασχολήθηκα αλλά στίβο παρακολουθώ από τους Ολυμπιακούς του Μαύρου Σεπτέμβρη στο Μόναχο :wave2:

buckley
14/10/2019, 08:59
Τρεις είχε. Ο τελευταίος αποσύρθηκε στα μισά με πέρασμα 1:01:06
Μια χαρά ορατοί ήταν και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Εγώ σταμάτησα να ψάχνω για λογική εξήγηση κι απλά απολαμβάνω το... μεγαλείο του συγκεκριμένου αθλητή!

Θα θελα να ξερα πόσους σφυγμούς έχει στην ηρεμία ο φούστης :cry:
Για το καρδιοαναπνευστικό του καλά δεν συζητάμε :uplate:

p@nos
14/10/2019, 09:57
Για να το καταλαβουμε λιγο
καλυτερα γιατι προκειται για απιστευτο πραγμα ετρεχε καθε 100ρι σε 17 δευτερολεπτα

για να καταλαβεις κανεις για τι κατασταση μιλαμε, αν καποιος ετρεχε για δυο ωρες σε ενα διαδρομο, με την ταχυτητα στο τερμα, δε θα εκανε αυτο το χρονο :eek::alien::alien::alien:

VANDA
14/10/2019, 10:08
αν καποιος ετρεχε για δυο ωρες σε ενα διαδρομο, με την ταχυτητα στο τερμα, δε θα εκανε αυτο το χρονο

Δύο ώρες δε θα κανε; :confused:

BLiTzER
14/10/2019, 10:09
Δύο ώρες δε θα κανε; :confused:

Νοπ. Ξεκάθαρα αν έτρεχε για 2 ώρες, δε θα έκανε 1.59.40.


Και βέβαια είναι, ρε. Πες ότι πας σαφάρι κατά άφρικα μεριά και στην πέφτει λιοντάρι και έχεις ξεμείνει από βλήματα τι α κάν΄ς; :lol:

Σπριντ. Δηλαδή κάτι χρήσιμο.

Tsber
14/10/2019, 10:12
Νενικήκαμεν!

buckley
14/10/2019, 10:16
Νενικήκαμεν!

Και μετά από "μερικά" χρόνια Κούρος ,έτσι κι αλλιώς κι αυτός ξεχασμένος είναι από την σύγχρονη γενιά :(
Να μου πεις δεν κάνουν και τίποτα χρήσιμο :cry:

p@nos
14/10/2019, 11:46
Δύο ώρες δε θα κανε; :confused:


δεν θα καλυπτε την αποσταση σε αυτο το χρονο? καλυτερα τωρα ? :uplate:

sniper
14/10/2019, 12:00
δεν θα καλυπτε την αποσταση σε αυτο το χρονο? καλυτερα τωρα ? :uplate:

Ναι, γιατί αυτό που είπες πριν ήταν λίγο μ@λακία :tooth:

sniper
14/10/2019, 12:01
Θα θελα να ξερα πόσους σφυγμούς έχει στην ηρεμία ο φούστης :cry:
Για το καρδιοαναπνευστικό του καλά δεν συζητάμε :uplate:

Πολλές απορίες έχεις δικέ μου®

buckley
14/10/2019, 12:06
Πολλές απορίες έχεις δικέ μου®

Αυτή δηλαδή ήταν η συμμετοχή σου στο θρεντ ; γράψε τίποτα ρε αχαίρευτε που πήγαν στράφι τα χλμ που μέτρησες μικρός :cry:

sniper
14/10/2019, 12:17
Αυτή δηλαδή ήταν η συμμετοχή σου στο θρεντ ; γράψε τίποτα ρε αχαίρευτε που πήγαν στράφι τα χλμ που μέτρησες μικρός :cry:

Δεν έχω κάτι να πω. Εγώ 400ης ήμουν, δεν είχα καμία σχέση με αυτό το μαρτύριο που λέγεται μαραθώνιος.

Ε τι ρωτάς; Αν οι κοινοί θνητοί, ερασιτέχνες είναι χαμηλά, αυτός να μην είναι κάπου στους 30 χαλαρός; Αν δεν κάνω λάθος, ο Ζάτοπεκ ήταν κάπου στους 50. Αν κοιμάται μπορεί να νομίζουν ότι πέθανε κιόλας.

buckley
14/10/2019, 12:23
Δεν έχω κάτι να πω. Εγώ 400ης ήμουν, δεν είχα καμία σχέση με αυτό το μαρτύριο που λέγεται μαραθώνιος.

Ε τι ρωτάς; Αν οι κοινοί θνητοί, ερασιτέχνες είναι χαμηλά, αυτός να μην είναι κάπου στους 30 χαλαρός; Αν δεν κάνω λάθος, ο Ζάτοπεκ ήταν κάπου στους 50. Αν κοιμάται μπορεί να νομίζουν ότι πέθανε κιόλας.

Ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις ,για την ατραξιόν θέλω άποψη :smokin:

sniper
14/10/2019, 12:26
Ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις ,για την ατραξιόν θέλω άποψη :smokin:

Άποψη έχουν οι γνώστες, οι υπόλοιποι έχουν από την άλλη.

buckley
14/10/2019, 12:33
Άποψη έχουν οι γνώστες, οι υπόλοιποι έχουν από την άλλη.

Λες και μερικά έξυπνα που και που :tooth:

DoctoR_k6
14/10/2019, 13:10
Ενδιαφερον αρθρο (http://www.gazzetta.gr/other-sports/stivos/article/1404240/patise-telika-o-anthropos-sto-feggari-pics-vid)...

BLiTzER
14/10/2019, 13:12
Ενδιαφερον αρθρο (http://www.gazzetta.gr/other-sports/stivos/article/1404240/patise-telika-o-anthropos-sto-feggari-pics-vid)...

Σταμάτησα να διαβάζω στο "Επίτευγμα που μπήκε δίπλα σε αυτό του Νιλ Αμστρονγκ".

DoctoR_k6
14/10/2019, 13:13
Σταμάτησα να διαβάζω στο "Επίτευγμα που μπήκε δίπλα σε αυτό του Νιλ Αμστρονγκ".

Εχει κ αλλο ρε...συνεχισε. :lol:

buckley
14/10/2019, 13:19
Εχει κ αλλο ρε...συνεχισε. :lol:

Πανηγύρι :cry:

buckley
14/10/2019, 14:24
Άποψη έχουν οι γνώστες, οι υπόλοιποι έχουν από την άλλη.

Ρε εκείνος ο Julius τι απέγινε , όχι ο erving ε :p
Τι θυμήθηκα ρε πούστη μου ,καλά λένε τελικά για τους μεγάλους ανθρώπους .Θυμούνται πιο εύκολα τα μακρινά από τα κοντινά :D

sniper
14/10/2019, 14:35
Ρε εκείνος ο Julius τι απέγινε , όχι ο erving ε :p
Τι θυμήθηκα ρε πούστη μου ,καλά λένε τελικά για τους μεγάλους ανθρώπους .Θυμούνται πιο εύκολα τα μακρινά από τα κοντινά :D

Είναι κάπου στην Εύβοια αυτές τις μέρες και βουτάει για ψάρια.

Γενικά είναι στην Φραγκία γιατί βαρέθηκε την αφραγκία. :tooth: (όπως βέβαια κι ο Καπετάνιος που τον μοιρολογούσαν κι οι ρέγγες)

panavour
14/10/2019, 23:32
Νοπ. Ξεκάθαρα αν έτρεχε για 2 ώρες, δε θα έκανε 1.59.40.



Σπριντ. Δηλαδή κάτι χρήσιμο.

το σπριντ για αντιμετωπιση λεοντος,ειναι αποτελεσματικο ,αν τρεχεις γρηγορωτερα,απο τον διπλανο σου,που τρεχει μαζι σου.:D

BLiTzER
14/10/2019, 23:38
το σπριντ για αντιμετωπιση λεοντος,ειναι αποτελεσματικο ,αν τρεχεις γρηγορωτερα,απο τον διπλανο σου,που τρεχει μαζι σου.:D

Αν είσαι τυχερός και είναι Μαραθωνοδρόμος, είσαι καλυμμένος. :lol:

sniper
15/10/2019, 09:40
Αν είσαι τυχερός και είναι Μαραθωνοδρόμος, είσαι καλυμμένος. :lol:

Εχμμμμμ νομίζω ότι δεν τα ξέρεις καλά....

buckley
15/10/2019, 09:49
Εχμμμμμ νομίζω ότι δεν τα ξέρεις καλά....

Καλά ρε μλκ τώρα αλήθεια θα μάθεις το μικρό ,δόλωμα ρίχνει :bawl:
Ελπίζω δηλαδή, αλλιώς :cry:

buckley
29/10/2019, 13:00
Δεν έχω κάτι να πω. Εγώ 400ης ήμουν, δεν είχα καμία σχέση με αυτό το μαρτύριο που λέγεται μαραθώνιος.

Ε τι ρωτάς; Αν οι κοινοί θνητοί, ερασιτέχνες είναι χαμηλά, αυτός να μην είναι κάπου στους 30 χαλαρός; Αν δεν κάνω λάθος, ο Ζάτοπεκ ήταν κάπου στους 50. Αν κοιμάται μπορεί να νομίζουν ότι πέθανε κιόλας.

https://www.contra.gr/sports/geia-eimai-o-emil-zatopek-o-marathonodromos-exolothreye-antipaloys-milontas-toys.7523536.html