PDA

View Full Version : SYM HD300 f4s



dimmis
14/10/2019, 14:39
Καλησπέρα, σκέφτομαι για αγορά σκούτερ 300cc. Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το συγκεκριμένο σκούτερ κυρίως απο άτομα που το έχουν στην κατοχή τους. Ευχαριστώ..

basilis_k6
14/10/2019, 16:14
Το οδηγησα. Δεν το εχω. Ειναι σαν να εχεις ενα μπεβερλυ 300. Μικρες διαφορες, καλο φαινετε.

Sebastian1980
14/10/2019, 22:15
Φίλε δεν θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά του.
Πριν δύο μήνες ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το κλασικο,ψιλοασχημο citycom.
Αυτό που μέτρησε για μένα (αν και το HD300 είναι πιο όμορφο και πιο φρέσκο) είναι ο χώρος για τα πόδια. Για μένα είναι πολύ σημαντικό. Στο citycom το πόδι πατάει καλύτερα,έχει περισσότερο χώρο και κρύβεται ολόκληρο (βροχή).Στο HD300 ο χώρος για τα πόδια είναι υπερβολικά μικρός και το μισό πέλμα είναι στο αέρα και αν βρέξει νομίζω ότι δεν προστατεύεται.
Επειδή είχα το gts 300 f4 να ξέρεις ότι ο κινητήρας τον 27.5 ίππων που φοράει το HD 300 είναι αρκετά δυνατός και αξιόπιστος.
Για μέσα στην πόλη και κοντινά ταξιδακια ο ιδανικός. Επίσης αρκετά οικονομικός 3,5-4 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα καίει.
Ότι και να διαλέξεις κάντο δοκιμή πρώτα η έστω κάθησε πάνω του να δεις αν σε βολεύει.
Καλή τύχη.

dimmis
15/10/2019, 19:52
Σίγουρα θα το οδηγήσω πρώτα, απλά θέλω να ξέρω πως είναι από αξιοπιστία και πως πάει στον δρόμο. Δεν έχει φερινκ θα είναι δύσκολο στα 100 - 120?
Όσο αφορά το cyticom δεν μου αρέσει καθόλου γιαυτό και το απορρίπτω.
Έχω στο μυαλό μου το hd 300 αλλά και το kymco xtown 300. Κοιτούσα και το beverly 300 αλλά άκουσα αρκετά προβλήματα και το φοβάμαι.

Sebastian1980
15/10/2019, 20:57
Κοίτα να μην λέμε ψέματα. Σαν ποιότητα πλαστικών, φινιρίσματος και συναρμογή πλαστικών το beverly 300 είναι μακράν καλύτερο. Αλλά το HD300 έχει κινητήρα Διαμάντη και πιο δυνατο και πιο αξιόπιστο.
Κατανάλωση πάνω κάτω στα ίδια είναι.
Κοίτα όσον αφορά το φερινκ , όταν πήγα για σέρβις είδα ένα HD 300 το οποίο είχε. Μάλιστα μου φάνηκε εργοστασιακό γιατί ήταν πολύ κομψό και προσεγμένο, σαν μανισιο. Καλύτερα ρωτα. Δεν νομίζω να μην το έχει προβλέψει η sym.
Τώρα , για το kymco xtown 300 είναι άλλη κατηγορία. Ανήκει στα καναπεδατα. Με λάστιχα 14-13 δεν είναι ότι καλύτερο για τους ελληνικούς δρόμους. Ένας από τους λόγους που πούλησα το GTS 300 F4.
Καλύτερα να πάρεις κατι με 16αρες ζάντες. Καλύτερες στις λακούβες.

Apache
16/10/2019, 00:37
Για to HD πήγαινα και Citycom πήρα, βέβαια το έχω για υπηρέτρια, οδήγησε πριν αγοράσεις..

dimmis
16/10/2019, 08:57
Τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη? Γτ επέλεξες το cyticom?

Lioulios
16/10/2019, 19:23
...κοιτα εγω εχω αλλαξει 3 sym ....και μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσα την εκαστοτε φορα .
Ειναι vfm, χωρις να μπορει καποιος να πει πως ειναι το καλυτερο της κατηγοριας .
Οπως ειπαν και οι απο πανω ...
Κινητηρας δυνατος και αξιοπιστος ,αλλα αυτο με τα πλαστικα ειναι ενα θεμα ,χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και τραγικα . Ετσι ;
Απλα δεν εχουν την ποιοτητα των ιταλικων η ιαπωνικων , τα οποια ομως για να αποκτησεις πρεπει νανβαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη.

Οπωσδηποτε κοιτα να ανεβεις σε ολα οσα σε ενδιαφερουν και να παρεις μια σωστη αποφαση αφου συνυπολογισ3ις και την χριση για την οποια το θες .
διασταση Τροχων
Ποδια
Τζαμαρια
Κτλ κτλ

dimmis
17/10/2019, 01:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Θα το κάνω ένα τεστ ντριβε να δω πώς πάει..
Νομίζω το συγκεκριμένο είναι ποιο κοντά στα γούστα μου, δλδ εχει16αρες ζάντες, μου αρέσει εμφανισιακά και έχει καλή τιμή και από αυτά που ακούω είναι αξιόπιστα τα sym..

Johnsassa
19/10/2019, 17:30
Το μηχανάκι το έχω 40 μέρες κ έχω κάνει 4000 χιλιόμετρα. Καλό είναι. Μέχρι κ διανομή το έχω δουλέψει. Μια μέρα έκανα 157 χιλιόμετρα... Ούτε θερμοκρασία ανεβάζει ούτε τίποτα. Μια ζελατίνα χρειάζεται γιατί κοντράρει ο αέρας αρκετά μετά τα 100 χιλιόμετρα στην έθνικη. Είχα και beverly. Δεν διαφέρουν κ πολύ τα μηχανάκια σε αυτή την κατηγορία. Το sym είναι ποιο παιχνιδιαρικο κ μπαίνει στις στροφές καλύτερα. Περίπου στα 60 χιλιόμετρα έχω ένα κοσκινισμα στο τιμόνι αλλά μετά δεν το κάνει όσο ανεβάζεις χιλιόμετρα. Μου είπαν ότι φταίνε τα λάστιχα. Τα ίδια έκανε κ το beverly.

Johnsassa
19/10/2019, 17:52
Κ μου στραβωνει κ λίγο, ελάχιστα δηλαδή, το τιμόνι του. Όταν για παράδειγμα πάω να το σηκώσω στο διπλό σταν κ πιάσω το τιμόνι από την μία μεριά κ το τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι πρέπει στραβωνει. Ή όταν πέσω σε καμία λακουβα λίγο μεγάλη, που δωξα το θεό έχουμε αρκετές στους δρόμους μας.... Πήγα κ ρώτησα γιατί με εκνευρίζει απίστευτα αυτό το στραβωμα να πω την αλήθεια κ μου είπαν ότι δίνουν μια μικρή ανοχή-ελαστικοτητα στο τιμόνι γιατί αλλιώς θα έκοβε τον σταυρό του τιμονιού σαν αγγούρι όταν έβρισκε κάπου κόντρα.

dimmis
23/10/2019, 12:56
Φιλε johnsassa, θέλω να μου πεις πως είναι σε ταξίδι εκτός πόλης και αν το δοκίμασες διπλός. Όσο αφορά τιν ζελατίνα με προβλημάτισε και μένα, εσύ του έχεις βάλει ζελατίνα? Και απο κατανάλωση πως είναι?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου..

Mspyros
16/02/2020, 17:28
Κ μου στραβωνει κ λίγο, ελάχιστα δηλαδή, το τιμόνι του. Όταν για παράδειγμα πάω να το σηκώσω στο διπλό σταν κ πιάσω το τιμόνι από την μία μεριά κ το τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι πρέπει στραβωνει. Ή όταν πέσω σε καμία λακουβα λίγο μεγάλη, που δωξα το θεό έχουμε αρκετές στους δρόμους μας.... Πήγα κ ρώτησα γιατί με εκνευρίζει απίστευτα αυτό το στραβωμα να πω την αλήθεια κ μου είπαν ότι δίνουν μια μικρή ανοχή-ελαστικοτητα στο τιμόνι γιατί αλλιώς θα έκοβε τον σταυρό του τιμονιού σαν αγγούρι όταν έβρισκε κάπου κόντρα.
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ σου έχει βγάλει αναθυμίαση βενζίνης εμένα από την αρχή μυρίζει.

Sachry
17/11/2020, 12:05
Citycom ή hd με ίδιο κινητήρα για μέσα στην πόλη και σπάνια για μικρό ταξίδι. Ύψος 1,86

Kickstart
17/11/2020, 13:47
Τον Ιούνιο ήμουν στην ίδια αναζήτηση.
Τα οδήγησα και τα δύο και τελικά πήρα citycom... Χρήση καθαρά μέσα στην πόλη για δουλειά κτλ αλλά και κοντινά μπανακια προς Σούνιο και από την άλλη μεριά προς Ζούμπερι διπλός και φορτωμένος κάτω από τη σέλα μια χαρά τα έβγαλε το μηχανάκι..Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη. Πατάει καλά το Σίτι στο δρόμο είναι γρήγορο για σκούτερ και έχει φρενάρες ενώ δεν καίει τίποτα.. Με ένα δεκάρικο βγάζει 250 χιλιόμετρα άνετα.

Το προτίμησα από το πιο φρέσκο hd γιατί είσαι πολύ καλύτερα καλυμμένος από αέρα νερά κτλ ενώ το παραπάνω βάρος του το κάνει να δίνει μια πιο στιβαρή αίσθηση στο δρόμο φορτιζοντας τις αναρτήσεις. Επίσης θεωρώ ότι έχει καλύτερα φώτα (το Σίτι).

Τα μηχανάκια σα μοτέρ είναι ίδια.. Είναι καθαρά θέμα γούστου και αν ζυγίζεις τις παραπάνω λεπτομέρειες που σου παρέθεσα. Πολύ φτηνά σέρβις επίσης και αρκετά εκτεταμένο δίκτυο συνεργείων.

nikonian
17/11/2020, 21:38
Τον Ιούνιο ήμουν στην ίδια αναζήτηση.
Τα οδήγησα και τα δύο και τελικά πήρα citycom... Χρήση καθαρά μέσα στην πόλη για δουλειά κτλ αλλά και κοντινά μπανακια προς Σούνιο και από την άλλη μεριά προς Ζούμπερι διπλός και φορτωμένος κάτω από τη σέλα μια χαρά τα έβγαλε το μηχανάκι..Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη. Πατάει καλά το Σίτι στο δρόμο είναι γρήγορο για σκούτερ και έχει φρενάρες ενώ δεν καίει τίποτα.. Με ένα δεκάρικο βγάζει 250 χιλιόμετρα άνετα.

Το προτίμησα από το πιο φρέσκο hd γιατί είσαι πολύ καλύτερα καλυμμένος από αέρα νερά κτλ ενώ το παραπάνω βάρος του το κάνει να δίνει μια πιο στιβαρή αίσθηση στο δρόμο φορτιζοντας τις αναρτήσεις. Επίσης θεωρώ ότι έχει καλύτερα φώτα (το Σίτι).

Τα μηχανάκια σα μοτέρ είναι ίδια.. Είναι καθαρά θέμα γούστου και αν ζυγίζεις τις παραπάνω λεπτομέρειες που σου παρέθεσα. Πολύ φτηνά σέρβις επίσης και αρκετά εκτεταμένο δίκτυο συνεργείων.

Δηλαδή κάτω από 3λ/100χλμ ;;;;;!!!

Το δικό μου έβγαζε 180χλμ περίπου. Δηλ. 3,8-4λ/100χλμ

Kickstart
18/11/2020, 09:14
Δηλαδή κάτω από 3λ/100χλμ ;;;;;!!!

Το δικό μου έβγαζε 180χλμ περίπου. Δηλ. 3,8-4λ/100χλμ

ναι φίλε εννοείται.

εγω το πήρα καινούργιο το τελευταίο μοντέλο (ψεκαστο f4, abs) και εννοείται το οδηγώ σαν σκούτερ ετσι;

θέλω να πω δεν οδηγώ δίχως αύριο...το πάω χαλαρά, ειναι και καινούργιο και θέλει στοργή...με τους ρυθμούς μου λοιπόν (μέχρι 80-100 σε ανοικτούς δρόμους και σταθερά 30 έως 50 μέσα στην κίνηση χωρίς απότομες εκκινήσεις και καρυδώματα) όπως προείπα άνετα τα γράφει τα 250χλμ.

yannis24
18/11/2020, 09:21
Δηλαδή κάτω από 3λ/100χλμ ;;;;;!!!

Το δικό μου έβγαζε 180χλμ περίπου. Δηλ. 3,8-4λ/100χλμ


Το εχω ξαναπει και σε αλλο ποστ....
Εχω το SYM GTS250, του 2012.

160.000κμ περιπου.....
η καταναλωση του ειναι περιπου 3.5-4 λιτρα/100κμ.....περιπου €5/100κμ.....

το καλο ειναι οτι εχει σχετικα μεγαλο ρεζερβουαρ σε σχεση με τον ανταγωνισμο, στα περιπου 12λιτρα(γεμιζεις με €16+ περιπου), οποτε πετυχαινειςκαλες αυτονομιες στο γεμισμα.....για καποιον που κανει οπως εγω 120κμ την ημερα, ειναι σημαντικο να μην σταματας καθε 2 μερες στο βενζιναδικο.....

ενα beverly 300, που ειχα για 2 εβδομαδες, δεν εκαιγε παραπανω, αλλα μου ειχε σπασει τα νευρα οτι επρεπε να σταματαω για ανεφοδιασμο συχνα

Kickstart
18/11/2020, 09:30
σωστός ο Γιάννης, και για να μην παρεξηγηθώ και επειδη μάλλον δεν το εθεσα σωστά, να σημειώσω οτι με το όρο δεκάρικο δεν εννοούσα δεκάρικο σε ευρώ, αλλά δέκα λίτρα καυσίμου που παίρνει μέσα.

nikonian
18/11/2020, 19:52
σωστός ο Γιάννης, και για να μην παρεξηγηθώ και επειδη μάλλον δεν το εθεσα σωστά, να σημειώσω οτι με το όρο δεκάρικο δεν εννοούσα δεκάρικο σε ευρώ, αλλά δέκα λίτρα καυσίμου που παίρνει μέσα.

Α, έτσι πες ντε! Τρόμαξα.
10 ευρώ είναι 7,3λίτρα. Τα 10λίτρα /2,5= 4λίτρα/100χλμ Σ'αυτό συμφωνώ.
Κι εγώ τόσα έκαιγα τον χειμώνα και κάτι λιγότερο το καλοκαίρι, που η κίνηση στην Αθήνα μειώνεται. Στο στρώσιμο είχα πέσει στα 3,3-3,5λ/100 ,αλλά αυτή ήταν οδήγηση-μαρτύριο.

tasos265
21/06/2021, 20:02
Καλησπέρα έχω το συγκεκριμένα μηχανάκι από τον περασμένο Αύγουστο Όλα okay μέχρι τα 5.500 χιλιάδες χιλιόμετρα. μου κάνει ένα θόρυβο στο πίσω τροχό δεν μπορούν να βρούνε τι είναι λίγει η εγγύηση σε ένα μήνα να πω ότι το κάνει στις χαμηλές στροφές 10km μέχρι τα 40 θα το κάνει και μετά απλά δεν το ακούω. λοιπόν ανοίγοντας και αφήνοντας το γκάζι ή και σε μικρές λακκούβες ακούγεται έντονα ένα τακ τακ σαν να χτυπάνε δύο μπίλιες μεταλλικές μεταξύ τους αυτή τη στιγμή έχω κάνει 10 300 να πω ότι το κάνει μόνο όταν ζεσταθεί μετά από πέντε-δέκα λεπτά αν μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι στη sim δεν μπορούνε να βρούνε τη ζημιά με τίποτα