PDA

View Full Version : Αδυναμία εκκίνησης με μίζα



jtoros
14/10/2019, 14:46
Καλησπέρα σας κύριοι.

Έχω ένα crf250x του 2005.
Έβαλα μπαταρία τον Νοέμβριο του 2018 και από τότε το μηχανάκι βγήκε 10 φορές στο βουνό.
Μετά το καλοκαίρι, φόρτισα την μπαταρία για την εντουροσεζόν. Δυστυχώς στην πρώτη βόλτα έριξα πολλές μανιβελιές, γιατί η μίζα δεν εκκινούσε τον κινητήρα.
Αυτό που έκανε ήταν ο θόρυβος σαν τσακ μόλις πατούσα τη μίζα. Χωρίς να γυρίζει ούτε αυτή ούτε ο κινητήρας.

Μέτρησα τις τάσεις της μπαταρίας.
Σβηστό - 12,72v
Ρελαντί - 14,46v
Μισό γκάζι - 14,55v

Από τιμές μου φαίνονται μια χαρά, τόσο η μπαταρία (τάση σβηστό) όσο και το κύκλωμα φόρτισης (τάση φόρτισης). Κι όμως κάτι πάει στραβά, αφού δεν καταφέρνει να γυρίσει ούτε μίζα ούτε κινητήρα.

Ωστόσο παρατήρησα τα εξής.
1. Όταν πατούσα (για λίγο) τη μίζα παρατηρούσα μια σημαντική πτώση τάσης στα άκρα της μπαταρίας, σε σημείο η μέτρηση να είναι σημαντικά κάτω από τα 10-11v που πρέπει να είναι στο μιζάρισμα. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, πρέπει να έπεφτε κάτω από τα 5v. Αν λέω κάτι αφύσικο, συγχωρέστε με, δεν θυμάμαι ακριβώς.
2. Μετά από 3-4 μιζαρίσματα, όλα τους με το χαρακτηριστικό τσακ και χωρίς να γυρίζουν μίζα ή κινητήρα, η τάση της μπαταρίας έπεσε στα 12.15v, το οποίο υποθέτω είναι φυσιολογικό. Μετά από 5 λεπτά σε ρελαντί (~14,46v) η τάση της ανέβηκε στα 13,47v. Αυτό είναι φυσιολογικό; Να "φορτίσει" τόσο πολύ σε τόσο λίγο χρόνο; Μήπως αυτό είναι δείγμα ότι η μπαταρία το 'πε το ποίημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sapila racing
14/10/2019, 15:08
Θέλεις καινούρια μπαταρία.
Αν το βγάζεις όπως λες σπάνια, θα ήταν καλό να την αποσυνδέεις απο το μηχανακι όταν δεν το χρησιμοποιείς και να την φορτίζεις και με φορτιστή καπου κάπου.

toyar
14/10/2019, 15:13
εγω θα ελεγα να τσεκαρεις τα καρβουνακια της μιζας
οι τιμες της μπαταριας μου φαινονται μια χαρα
στο επομενο τσακ βαλε μια ταχυτητα και κανε τη μηχανη ενα βημα πισω ωστε να αλλαξουν θεση τα καρβουνακια και να σπασεις τη συμπιεση και ξαναμιζαρε

OldMan
14/10/2019, 16:23
Vote for Sapilas...!!

Τογιαριε, μπαταρια που χανει ταση και την ξαναβρισκει στο ευκολακι στυλ, ειναι για Marley σχέδιο..
(No load, no cry..)

toyar
14/10/2019, 16:28
αν οντως γονατιζει τοσο στο μιζαρισμα..............
παντως η μπαταρια ειναι 1 ετους και τα καρβουνα 15
εκτος αν εκοψε στοιχειο απο τους κραδασμους

jtoros
15/10/2019, 09:19
Θα ξεκινήσω από την μπαταρία.
Η μαμά Honda λέει ότι φοράει κάποια σαν αυτή yuasa-ytx5l-bs (https://www.mixas.gr/antallaktika/category-900/category-457/yuasa-ytx5l-bs/?skr_prm=WyI5NTY0ZDAwMS00ODM1LTQzM2EtODNhNy02NmQzMTEyMTAxMmQiLDE1NzExMjM3ODYyODMseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsInRhZ3MiOiIifV0)

Αν βάλω μεγαλύτερη, και αναφέρομαι κυρίως στο ρεύμα, αν πάω δηλαδή από τα 4,2Α που δίνει η μαμά μπαταρία, σε έως 6,5Α, θα τα ψήσω λέτε τα ηλεκτρικά του;

toyar
15/10/2019, 09:50
Δεν είναι Α είναι Αh δλδ χωρητικοτητα
Δεν θα ψήσεις τπτ αλλά βάλε τη δικιά του

telegonos
15/10/2019, 10:14
Ή η μπαταρία έχει πεθάνει και δεν κρατάει πια το φορτίο της ή η μίζα έχει λιώσει πηνία μέσα της και βραχυκυκλώνει τραβώντας παραπάνω ρεύμα από το κανονικό.

Για να εξακριβώσεις τι από τα δυο συμβαίνει, υπάρχουν πολλοί τρόποι, χρησιμοποίησε την λογική σου.

Για παράδειγμα, μια μπαταρία που δεν κρατάει το φορτίο της, δεν αντέχει και πέφτει η τάση της και με μικρότερες καταναλώσεις. Για παράδειγμα αν ανάψεις φώτα για 60'' (χωρίς να δουλεύει το μοτέρ) μπας και γονατίζει η μπαταρία, πράγμα που δείχνει το πόσο άδεια από ηλεκτρικό φορτίο είναι;

Για παράδειγμα Νο2, δώσε ρεύμα με σωστή γεφύρωση από άλλο παρόμοιο όχημα, ή σύνδεσε πρόχειρα μια άλλη παρόμοια μπαταρία που να ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ ότι είναι καλή. Αν και με αυτήν δεν γυρίζει σωστά η μίζα, τότε έχει πρόβλημα το ίδιο το μοτερ της μίζας.

Για παράδειγμα Νο3, η δική σου μπαταρία σε άλλο όχημα, εκκινεί σωστά ή κι εκεί κολώνει;

Μπορείς τέλος, να βγάλεις την μπαταρία σου, και να την πας σε ένα μπαταριάδικο ή και σε συνεργείο μοτοσυκλετών, να στην μετρήσουνε με πιο εξειδικευμένες μεθόδους. Δωρεάν είναι αυτό συνήθως, και θα ξέρεις σίγουρα.

D3300
15/10/2019, 10:28
Με τον διακόπτη ανοιχτό βάλε ένα κατσαβίδι στα δυο παξιμάδια του ρελέ της μίζας, βρίσκεται πολύ κοντά στη μπαταρία γιατί θα δεις τον θετικό πόλο της να καταλήγει εκεί.
Αν μιζάρει, τότε θέλεις καινούριο ρελέ.
Το Νο8 είναι το ρελέ της μίζας για το μηχανάκι σου.

https://www.hondapartshouse.com/oemparts/a/hon/5053e0e0f870021c54be0f7d/battery

411259

telegonos
15/10/2019, 10:33
Με τον διακόπτη ανοιχτό βάλε ένα κατσαβίδι στα δυο παξιμάδια του ρελέ της μίζας, βρίσκεται πολύ κοντά στη μπαταρία γιατί θα δεις τον θετικό πόλο της να καταλήγει εκεί.
Αν μιζάρει, τότε θέλεις καινούριο ρελέ.

Κι αυτό επίσης, πολύ σωστά! Προσοχή μόνο να έχεις νεκρά ταχύτητα, για ευνόητους λόγους.

D3300
15/10/2019, 10:42
Κι αυτό επίσης, πολύ σωστά! Προσοχή μόνο να έχεις νεκρά ταχύτητα, για ευνόητους λόγους.

Σωστά.
Δική μου παράλειψη...κατσαβίδι μεγάλης διατομής και νεκρά στο κιβώτιο.

jtoros
15/10/2019, 12:03
Όλοι σωστοί και εξυπηρετικοί.

Ευχαριστώ, θα επανέλθω με νεότερα :)

OldMan
15/10/2019, 12:36
Παίδες, σωστα και αγια αυτα που λετε για by-pass του ρελέ αλλα τα λετε σε ανθρωπο που, προφανως, δεν γνωρίζει "περι το εγκλημα"..
(αν αρχισουν τα τσαφ τσουφ τσακατσουκα κ.λ.π. σπινθηριστα και οφθαλμολουτρικα, το να την γλυτωσει με βλογιοκομέμο κατσαβιδι μονο θα ειναι "απ' την ευρύτερη περιοχή Αργιθέας-Επινιανών-Τριδεντρου-Τροβατου-Στεφανιάδας"...)

jtoros
15/10/2019, 14:56
Παίδες, σωστα και αγια αυτα που λετε για by-pass του ρελέ αλλα τα λετε σε ανθρωπο που, προφανως, δεν γνωρίζει "περι το εγκλημα"..
(αν αρχισουν τα τσαφ τσουφ τσακατσουκα κ.λ.π. σπινθηριστα και οφθαλμολουτρικα, το να την γλυτωσει με βλογιοκομέμο κατσαβιδι μονο θα ειναι "απ' την ευρύτερη περιοχή Αργιθέας-Επινιανών-Τριδεντρου-Τροβατου-Στεφανιάδας"...)

Old επειδής όντως δεν ξέρω, δεν υπήρχε περίπτωση να βραχυκυκλώσω οτιδήποτε.
Θα αλλάξω μπαταρία για αρχή. Έτσι κι αλλιώς, μπορεί τα ηλεκτρικά να μην είναι το φόρτε μου, αλλά μπαταρία που στο μιζάρισμα πέφτε στα 3-4v και μετά από 5' στο ρελαντί έχει φορτίσει στα 13,5, κάτι δεν μας λέει καλά.

OldMan
15/10/2019, 15:16
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο..

Το γιατι πανε να σε μπλεξουν με βραχυκυλωματα ρελεδων, δεν το καταλαβα αλλα let it be..

Αν η μιζα σου δεν γυριζει καθόλου, ΟΚ αλλα αν γυριζει εστω και ελαχιστα, ασε το ρελε στην ησυχια του..
(και αυτό το τρρρρ-rattle κροταλισμα που πιθανον να κανει, δεν οφειλεται στο ρελε αλλα στην αδυναμια της μπαταρίας να λειτουργησει εστω και λιγο με φορτίο..)

D3300
15/10/2019, 15:27
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο..

Το γιατι πανε να σε μπλεξουν με βραχυκυλωματα ρελεδων, δεν το καταλαβα αλλα let it be..

Αν η μιζα σου δεν γυριζει καθόλου, ΟΚ αλλα αν γυριζει εστω και ελαχιστα, ασε το ρελε στην ησυχια του..
(και αυτό το τρρρρ-rattle κροταλισμα που πιθανον να κανει, δεν οφειλεται στο ρελε αλλα στην αδυναμια της μπαταρίας να λειτουργησει εστω και λιγο με φορτίο..)

Καλά οκ...
Κατέχεις το αλάθητο, αλήθεια γιατί δεν τα κλειδώνεις τα τεχνικά και να απαντάς μόνος σου?
Δεν είναι επιχειρήματα αυτά για forum...

OldMan
15/10/2019, 15:47
Το "αλαθητο" φίλτατε το εχω χεσμενο εδω και πολύ καιρό..

Οσο για το "δεν ειναι επιχειρηματα αυτα για forum" απανταω οπως ακριβως εχουν τεθεί τα "επιχειρηματα" για το αντιθετο..
(κοινως, δεν ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ καποιο επιχειρημα που να εξηγει ΓΙΑΤΙ πρέπει να ελεγξει το ρελε της μιζας..)

Ο ανθρωπος ειπε στην αρχή, πολυ ομορφα και κατανοητά ότι "η μιζα κανει ενα τσακ και μετα τπτ"..
Στο χωριό μου, το τσακ αυτό ειναι το ρελέ της μιζας και για να ακουγεται σημαινει οτι - εστω και στιγμιαια - δουλεύει..!!!

Και να σΕ πω φίλτατε..(όπως και στους λοιπούς "καλοθελητες"..)
Αλλο ειναι να βοηθηθάμε σε καποιο πρόβλημα και αλλο να πεταμε οτι (σωστό αλλα ασχετο με την υποθεση..) μας ερθει..
(αμα γουσταρετε Vrooms για τις γνωσεις σας, να σας ριξω καμια 500αριά και να ναχετε να πορευεστε..)

viper1
15/10/2019, 17:35
Το "αλαθητο" φίλτατε το εχω χεσμενο εδω και πολύ καιρό..

Οσο για το "δεν ειναι επιχειρηματα αυτα για forum" απανταω οπως ακριβως εχουν τεθεί τα "επιχειρηματα" για το αντιθετο..
(κοινως, δεν ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ καποιο επιχειρημα που να εξηγει ΓΙΑΤΙ πρέπει να ελεγξει το ρελε της μιζας..)

Ο ανθρωπος ειπε στην αρχή, πολυ ομορφα και κατανοητά ότι "η μιζα κανει ενα τσακ και μετα τπτ"..
Στο χωριό μου, το τσακ αυτό ειναι το ρελέ της μιζας και για να ακουγεται σημαινει οτι - εστω και στιγμιαια - δουλεύει..!!!

Και να σΕ πω φίλτατε..(όπως και στους λοιπούς "καλοθελητες"..)
Αλλο ειναι να βοηθηθάμε σε καποιο πρόβλημα και αλλο να πεταμε οτι (σωστό αλλα ασχετο με την υποθεση..) μας ερθει..
(αμα γουσταρετε Vrooms για τις γνωσεις σας, να σας ριξω καμια 500αριά και να ναχετε να πορευεστε..)

Τι κερδίζεις στα 500vrooms?

OldMan
15/10/2019, 17:43
Τι κερδίζεις στα 500vrooms?

Θα σε γελασω...
(και δεν το θελω..!!):pink:

viper1
15/10/2019, 17:48
Θα σε γελασω...
(και δεν το θελω..!!):pink:

Μπορεί να υπάρχει πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται να μάθει :lol:
:a3:

telegonos
15/10/2019, 18:17
δεν ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ καποιο επιχειρημα που να εξηγει ΓΙΑΤΙ πρέπει να ελεγξει το ρελε της μιζας..

Γιατί ο παθών στην αρχική περιγραφή του, λέει ''κάνει κλακ και ούτε η μιζα, ούτε το μοτέρ γυρίζει''. Αυτό στοιχειωδώς να έχει ασχοληθεί κανείς, εξηγείται ότι το κλακ που ακούει ο παθών, είναι το ρελέ, και όχι η μίζα. Ενδεχομένως έχει ρελέ που κινείται, ηλεκτρική επαφή όμως στους πόλους δεν κάνει, πράγμα συχνό σε βλάβες ρελέ.

Ενώνοντας τους πόλους του ρελέ, θα φανεί αν η μπαταρία-μίζα είναι καλές και φταίει το ρελέ, ή όντως φταίει κάτι στην μίζα ή στην μπαταρία.

OldMan
16/10/2019, 12:57
Και ειναι λογικοτερο να υποθεσει καποιος οτι η μιζα παιρνει μεν το σωστο ρευμα αλλα δεν γυριζει απο το να μην παιρνει καν το ρευμα που απαιτειται για να γυριζει..
(ενδιαφερων τροπος σκεψης, δεν λεω, αλλα μαλλον ακαταλληλος προς εφαρμογη για καποιον που δεν ξερει και πολλα-πολλα..)

Και ασε τις "συχνες" βλαβες στα ρελε, γιατι αν "οπλισουν" κλεινουν κυκλωμα και δεν πανε να εχουν μακα 500 χρονων στις επαφες τους..

telegonos
16/10/2019, 17:38
Δεν βγαζει και πολυ νοημα αυτο που εγραψες. Δεν καθομαι να το μελετησω.

Μια χαρα κανουν "κλακ" τα ρελε και απο επαφη μεσα τιποτα, εχω πετυχει πολλες τετοιες περιπτωσεις.

OldMan
17/10/2019, 13:11
Δεν βγαζει και πολυ νοημα αυτο που εγραψες.

My bad..!! :blush:
(χρησιμοποιησα 2 αντιθετες περιπτωσεις μεσα στην ιδια πρόταση..)

andreastwin
17/10/2019, 13:47
τελικα τη ηταν, θα το μαθουμε!!! [ΜΠΑΤΑΡΙΑ]

andreastwin
17/10/2019, 13:51
ντελιβερη το ειχε το μηχανακι crf250x, και βαρουσε μιζιες συνεχεια απ΄οτι καταλαβα, και του εβαγε τον ρελε. Ε.

sapila racing
17/10/2019, 13:56
Έχω ένα crf250x του 2005.
Έβαλα μπαταρία τον Νοέμβριο του 2018 και από τότε το μηχανάκι βγήκε 10 φορές στο βουνό.



ντελιβερη το ειχε το μηχανακι crf250x, και βαρουσε μιζιες συνεχεια απ΄οτι καταλαβα, και του εβαγε τον ρελε. Ε.

Tι κάνει ένας ντελιβεράς πάνω στο δέντρο?
.
.
.
.
.
.










Του παρήγγειλε τ αηδόνι! :D

OldMan
17/10/2019, 15:09
ντελιβερη το ειχε το μηχανακι crf250x, και βαρουσε μιζιες συνεχεια απ΄οτι καταλαβα, και του εβαγε τον ρελε. Ε.

Νταξ η πλακα, αλλα οντως σε καθαρα χωματινη βολτα (αναλογως δυνατοτητων και βιτσιων του αναβατη, π.χ. μαστιχόκωλος και heavy smoker..) το συνεχες σβησε-αναψε του ξηγιεται του ρελε αλμυρο φυστικι..
(περισσοτερο δε στην μπαταρία που της ζητιεται συνεχεια φορτιο το οποίο δεν εχει προλαβει να ξανα-αποκτησει..)

andreastwin
17/10/2019, 20:42
Tι κάνει ένας ντελιβεράς πάνω στο δέντρο?
.
.
.
.
.
.










Του παρήγγειλε τ αηδόνι! :D

:roflmao::wave2:

jtoros
21/10/2019, 12:43
Κύριοι, τελικά ήταν η μπαταρία.

Η μπαταρία που μου είχε προτείνει ο μπαταριάς μου ήταν μια HAIJIU Maintenance Free κλειστού τύπου HHTZ5S-BS 12Volt 4Ah με CCA65A.
Η μαμά Honda για το crfάκι μου προτείνει μία YTX5L-BS. Τελικά πήρα μια Yuasa 4.2Ah (YTX5L-BS) με 80CCA.

Προφανώς δεν είναι ίδιες, προφανώς έχουν μικρές διαφορές. Ωστόσο
1. Υποθέτω ότι αυτό το 80Α CCA δίνει περισσότερη δύναμη στη μίζα να γυρίσει από τα 65 της παλιάς. Oldman speak!
2. Η παλιά,χώρια από no name ήταν και άλλου τύπου (ΗΤΖ) και σημαντικά μικρότερη σε διαστάσεις. Η Yuasa χώρεσε τσίμα τσίμα στη θέση της ενώ η άλλη είχε 2 δάκτυλα αέρα. Μικρότερο μέγεθος <=> Μικρότερη χωρητικότητα/αντοχή (χοντρικά πάντα, ε).
3. Η Yuasa είχε τα υγρά χώρια. Η παλιά ήταν sealed από το εργοστάσιο. Παίζει να είχε μείνει καιρό στο ράφι και να ήταν στα τελευταία της. Κι εγώ με τις αραιές εντουράδες την αποτελείωσα.

Συνοπτικά, μπήκε καινούρια αλλά και φρέκσια μπαταρία και το μηχανάκι παίρνει μπροστά με τη μία. Δεν ήταν το ρελέ (το οποίο με την λίγη πείρα που έχω, το άκουγα υγιές) αλλά ούτε και τα καρβουνάκια.
Τα καρβουνάκια δεν τα έλεγξα, γιατί για να το κάνω αυτό, πρέπει να αφαιρέσω τον κύλινδρο, κι εγώ τέτοια δεν κάνω. Θα τα δω στην αλλαγή ελατηρίων/πιστονιού, που θα ανοιχτεί το μοτέρ θέλω/δε θέλω.
Αυτά! Πολύ χαίρομαι που ήταν μπαταρία :D

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας!

OldMan
21/10/2019, 13:03
1. Υποθέτω ότι αυτό το 80Α CCA δίνει περισσότερη δύναμη στη μίζα να γυρίσει από τα 65 της παλιάς. Oldman speak!

Αν και η "ορολογια" σου αφήνει περιθωριο για πολυ μουχαμπετι, generally speaking, Yes..!! ;)
(κανε ενα search για Cold Cranking Amperage, αμα δεν βαριεσαι..)


Πολύ χαίρομαι που ήταν μπαταρία :D

Εμεις παλι καθόλου γιατι δεν εχει νοημα πια η φασαρια..

MAIK72
21/10/2019, 13:18
Κύριοι, τελικά ήταν η μπαταρία.

Η μπαταρία που μου είχε προτείνει ο μπαταριάς μου ήταν μια HAIJIU Maintenance Free κλειστού τύπου HHTZ5S-BS 12Volt 4Ah με CCA65A.
Η μαμά Honda για το crfάκι μου προτείνει μία YTX5L-BS. Τελικά πήρα μια Yuasa 4.2Ah (YTX5L-BS) με 80CCA.



3. Η Yuasa είχε τα υγρά χώρια. Η παλιά ήταν sealed από το εργοστάσιο. Παίζει να είχε μείνει καιρό στο ράφι και να ήταν στα τελευταία της. Κι εγώ με τις αραιές εντουράδες την αποτελείωσα.
Αυτά! Πολύ χαίρομαι που ήταν μπαταρία



Τις κλειστές όπως μου είπε ο τελευτάιος μπαταριάς που πήγα τις κρατάνε 6 μήνες (?)στο ράφι και μετά τις επιστρέφουν. Επίσης γράφουν και ημερομηνία κατασκευής επάνω. Οπότε καλό είναι να ελέγχουμε την ημερομηνία τους :beer: