PDA

View Full Version : Συντήρηση μηχανής



Marios345
15/10/2019, 13:21
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτηση αν και καινούργιος στο φορουμ και στις μηχανες τι χρειάζεται να εχει καποιος για την συντήρηση μηχανής και βασικα πραγματα που πρεπει να κανεις για να εχεις την μηχανη σουστην πενα!!

Panos76
15/10/2019, 13:50
Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις μόνος σου (καθημερινά, εβδομαδιαία, κλπ, πχ λύπανση αλυσίδας :D ) και πράγματα που τα κάνει το συνεργείο.

Επίσης, στο εγχειρίδιο χρήσης (manual), αναφέρονται αναλυτικά τα διαστήματα που πρέπει να γίνεται η συντήρηση και τι εργασίες πρέπει να γίνονται κάθε φορά.

Ακολουθούμε το πρόγραμμα συντήρησης και με βάση το τί έρχεται πρώτο (λάδι; φίλτρο, τακάκια ; ) το αλλάζουμε.

Κάτι σημαντικό (για εμένα): Δεν αφήνουμε προβλήματα να συσσωρεύονται και πλένουμε σωστά τουλ. μία φορά το μήνα με ειδικά προϊόντα.

sniper
15/10/2019, 13:58
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτηση αν και καινούργιος στο φορουμ και στις μηχανες τι χρειάζεται να εχει καποιος για την συντήρηση μηχανής και βασικα πραγματα που πρεπει να κανεις για να εχεις την μηχανη σουστην πενα!!

Τίποτα, να λαδώνεις μόνος σου την αλυσίδα και να έχεις λεφτά για τα σέρβις.

Marios345
15/10/2019, 13:58
Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις μόνος σου (καθημερινά, εβδομαδιαία, κλπ, πχ λύπανση αλυσίδας :D ) και πράγματα που τα κάνει το συνεργείο.

Επίσης, στο εγχειρίδιο χρήσης (manual), αναφέρονται αναλυτικά τα διαστήματα που πρέπει να γίνεται η συντήρηση και τι εργασίες πρέπει να γίνονται κάθε φορά.

Ακολουθούμε το πρόγραμμα συντήρησης και με βάση το τί έρχεται πρώτο (λάδι; φίλτρο, τακάκια ; ) το αλλάζουμε.

Κάτι σημαντικό (για εμένα): Δεν αφήνουμε προβλήματα να συσσωρεύονται και πλένουμε σωστά τουλ. μία φορά το μήνα με ειδικά προϊόντα.

Για τα πραγματα που μπορει να κανει καποιος μονος λεω.. Λιγο ποιο συγκεκριμενα πχ αλησιδα τι αλλο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

sniper
15/10/2019, 13:59
...

Κάτι σημαντικό (για εμένα): ... και πλένουμε σωστά τουλ. μία φορά το μήνα με ειδικά προϊόντα.

omg & lol® όμως.... :tooth:

sniper
15/10/2019, 14:00
Για τα πραγματα που μπορει να κανει καποιος μονος λεω.. Λιγο ποιο συγκεκριμενα πχ αλησιδα τι αλλο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Επιμένεις κιόλας...

Ε μπορεις να αλλάζεις λάδια. Αν κλωτσήσεις την βίδα ομως πας για κάρτερ.

Αφου είσαι νέος στις μηχανές, να σου πω ότι οοι τιμές ανταλλακτικών στις μοτό δεν είναι όπως στα αυτοκίνητα, αλλά πολύ ακριβότερα.

katsar
15/10/2019, 14:09
Καλό μάστορα θα έλεγα και εγώ για αρχή..
Πες μας και τι μοτο είναι.

MAIK72
15/10/2019, 14:12
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτηση αν και καινούργιος στο φορουμ και στις μηχανες τι χρειάζεται να εχει καποιος για την συντήρηση μηχανής και βασικα πραγματα που πρεπει να κανεις για να εχεις την μηχανη σουστην πενα!!

Ότι είπε ο Panos. Διαβάζεις το μάνουαλ πολλές φορές σαν Ευαγγέλιο Αγοράζεις εργαλεία και ξεκινάς ... :priest::eleison: Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Panos76
15/10/2019, 14:15
omg & lol® όμως.... :tooth:

έχουμε και τους ψυχαναγκασμούς μας, τα 'κανς; Πένα σου λέει να δείχνει. :D

Η αλήθεια είναι πως σε καινούριο ψεκαστό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά μόνος σου.

Συνήθως τα αναλώσιμα μπορεί να αλλάξει κανείς. Να αλλάξεις τακάκια, να καθαρίσεις δαγκάνες, να περιποιηθείς εξατμίσεις, πράγματα που βλέπει η πεθερά δηλ. για να έχει το μηχανάκι όμορφη εικόνα.

Βαλβίδες, ηλεκτρολογικά, κλπ απαιτούν βαθύτερες γνώσεις.

sniper
15/10/2019, 14:18
έχουμε και τους ψυχαναγκασμούς μας, τα 'κανς; Πένα σου λέει να δείχνει. :D

Η αλήθεια είναι πως σε καινούριο ψεκαστό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά μόνος σου.

Συνήθως τα αναλώσιμα μπορεί να αλλάξει κανείς. Να αλλάξεις τακάκια, να καθαρίσεις δαγκάνες, να περιποιηθείς εξατμίσεις, πράγματα που βλέπει η πεθερά δηλ. για να έχει το μηχανάκι όμορφη εικόνα.

Βαλβίδες, ηλεκτρολογικά, κλπ απαιτούν βαθύτερες γνώσεις.

Κάνει ζέστη εκεί χάμω;

Marios345
15/10/2019, 14:27
Ακριβός αυτο εννοούσα.. Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις!!

typhoon
15/10/2019, 16:47
Welcome!
Αν κατάλαβα σωστά εννοείς να κάνεις μόνος σου βασικές εργασίες συντήρησης.

Ξεκινάς με την όρεξη, να θέλεις δηλαδή να ασχοληθείς κ να μην το κάνεις αγγαρεία για να γλυτώσεις τα εργατικά του μάστορα.
Σημαντικό είναι επίσης να"πιάνουν"τα χέρια σου με τα χειρωνακτικα. Αν δεν...ουτε ο πρώτος είσαι, ουτε ο τελευταίος. Τα συνέργεια να είναι καλά. Δεν είναι ντροπή.

Αφου εχεις τα παραπάνω
Ιδανικά χρειαζεται να έχεις χώρο. Πχ μια αποθήκη, μια αυλή, καπου να μπορείς να δουλέψεις με την ησυχία σου. Στο πεζοδρόμιο δεν γίνεται...

Εγώ θα έλεγα να έχεις κ μια επαρκή γνώση αγγλικών. Μιας κ τα service manual διατίθενται κυρίως στα αγγλικά. Προμήθευεσαι το σχετικό service manual, ο σωστός ερασιτέχνης το τυπώνει κιόλας(για να μην κάνει χάλια την οθόνη του κινητου του ψάχνοντας να βρει ροπές σύσφιξης) Ο πιο σωστός το αγοράζει! Πχ haynes

Απο θέμα εργαλείων, ανάλογα τις δουλειές που θέλεις να κανεις..γνώμη μου, μην αγοράζεις σειρές εργαλείων στην τυχη(παρόλο που έχω προμηθευτεί δυο...) προτίμησε μια καλή καστανια κ δες τι νουμερα χρειάζεσαι σε καρυδακια. Πχ 7,9,11,13,16 δυσκολα θα χρησιμοποιηθουν σ αντίθεση με τα 6,8,10,14,17

Θέματα με εργαλεία θα βρεις πολλά εδω. Κ γενικά αν όντως ασχοληθείς με το θέμα αξιζει με το παραπάνω να επενδυσεις διαχρονικά σε καλά κομμάτια.

Τελευταίο
Προτίμησε τα αναλώσιμα σου να είναι επώνυμα κ ει δυνατόν αυθεντικα. Κ οχι τα μεταλλικά τακάκια carbon lorraine ΔΕΝ είναι καλα κι ας τα βάζουν όλοι. Κι όχι γιατί είναι carbon lorraine,αλλα γιατι είναι μεταλλικά! Κ σου γαμάνε το δίσκο

sniper
15/10/2019, 16:51
Welcome!
Αν κατάλαβα σωστά εννοείς να κάνεις μόνος σου βασικές εργασίες συντήρησης.

Ξεκινάς με την όρεξη, να θέλεις δηλαδή να ασχοληθείς κ να μην το κάνεις αγγαρεία για να γλυτώσεις τα εργατικά του μάστορα.
Σημαντικό είναι επίσης να"πιάνουν"τα χέρια σου με τα χειρωνακτικα. Αν δεν...ουτε ο πρώτος είσαι, ουτε ο τελευταίος. Τα συνέργεια να είναι καλά. Δεν είναι ντροπή.

Αφου εχεις τα παραπάνω
Ιδανικά χρειαζεται να έχεις χώρο. Πχ μια αποθήκη, μια αυλή, καπου να μπορείς να δουλέψεις με την ησυχία σου. Στο πεζοδρόμιο δεν γίνεται...

Εγώ θα έλεγα να έχεις κ μια επαρκή γνώση αγγλικών. Μιας κ τα service manual διατίθενται κυρίως στα αγγλικά. Προμήθευεσαι το σχετικό service manual, ο σωστός ερασιτέχνης το τυπώνει κιόλας(για να μην κάνει χάλια την οθόνη του κινητου του ψάχνοντας να βρει ροπές σύσφιξης) Ο πιο σωστός το αγοράζει! Πχ haynes

Απο θέμα εργαλείων, ανάλογα τις δουλειές που θέλεις να κανεις..γνώμη μου, μην αγοράζεις σειρές εργαλείων στην τυχη(παρόλο που έχω προμηθευτεί δυο...) προτίμησε μια καλή καστανια κ δες τι νουμερα χρειάζεσαι σε καρυδακια. Πχ 7,9,11,13,16 δυσκολα θα χρησιμοποιηθουν σ αντίθεση με τα 6,8,10,14,17

Θέματα με εργαλεία θα βρεις πολλά εδω. Κ γενικά αν όντως ασχοληθείς με το θέμα αξιζει με το παραπάνω να επενδυσεις διαχρονικά σε καλά κομμάτια.

Τελευταίο
Προτίμησε τα αναλώσιμα σου να είναι επώνυμα κ ει δυνατόν αυθεντικα. Κ οχι τα μεταλλικά τακάκια carbon lorraine ΔΕΝ είναι καλα κι ας τα βάζουν όλοι. Κι όχι γιατί είναι carbon lorraine,αλλα γιατι είναι μεταλλικά! Κ σου γαμάνε το δίσκο
Τις ροπές με το μάτι ή να πάρει κι ένα ροπόκλειδο;

buckley
15/10/2019, 17:07
Τις ροπές με το μάτι ή να πάρει κι ένα ροπόκλειδο;

Χειρότερος από πεθερά είσαι ρε :a7:

sniper
15/10/2019, 17:10
Χειρότερος από πεθερά είσαι ρε :a7:

Όχι μωρέ εντάξει, δεν έχω ιδέα από μηχανάκια, αλλά μου λένε να αλλάξω μόνος τακάκια. Δεν μου είπαν ότι πρέπει να φρενάρω μετά, αλλά θα το δω στο manual.

teogtp
15/10/2019, 17:13
Buckley.
Ενα δίκιο το'χει....

Panos76
15/10/2019, 17:15
Ε θα δει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει από μόνος του.

buckley
15/10/2019, 17:22
Buckley.
Ενα δίκιο το'χει....

Η πεθερά μου έχει πάντα δίκιο :bawl:

viper1
15/10/2019, 17:31
Η πεθερά μου έχει πάντα δίκιο :bawl:

Και την λένε και Ελπίδα :D

viper1
15/10/2019, 17:32
Γράψε τι μηχανάκι είναι να σου γράψουμε τι μπορείς να κάνεις βαση της εμπειρίας/απειρίας σου

buckley
15/10/2019, 17:34
Γράψε τι μηχανάκι είναι να σου γράψουμε τι μπορείς να κάνεις βαση της εμπειρίας/απειρίας σου

Δεν πρέπει να έχει ακόμα μηχανάκι ο νεαρός :p

o_gavros
15/10/2019, 19:38
Στην αρχή, ειδικά αν είσαι εντελώς νουμπάς με τεχνικά, το μόνο που χρειάζεσαι είναι λεφτά για τα σέρβις (και καλό μάστορα).
Όσο ή/και άμα, αρχίσεις να μυρίζεις πιότερο, τότε θα δεις μέχρι που φτάνει το χέρι σου.

typhoon
16/10/2019, 08:32
Τις ροπές με το μάτι ή να πάρει κι ένα ροπόκλειδο;

Χαχαχαχαχα! Ορθόν!
Πάντως αμα δε κλωτσήσεις βίδα ή δεν φας το κεφάλι ξεβιδωνοντας δεν μπορεις να εκτιμήσεις την αξία του ροποκλειδου!
Όποτε βάλε κ ενα ροποκλειδο κυρ Στέφανε! Βρήκα δουλειά, μια σπουδαία δουλειά!!!

Πέρα απ την πλάκα πάντως ένα 1-5 κιλά επαρκεί για αρχή. Προτίμησε επώνυμο . Μην πας σε διαβαθμίσεις "universal" πχ 1-30(!) για να καλυφθεις σε όλα, γιατί δεν θα έχεις ακρίβεια ειδικα στα άκρα, προς το 1 κ προς το 30 δηλαδή...

buckley
16/10/2019, 08:45
Χαχαχαχαχα! Ορθόν!
Πάντως αμα δε κλωτσήσεις βίδα ή δεν φας το κεφάλι ξεβιδωνοντας δεν μπορεις να εκτιμήσεις την αξία του ροποκλειδου!
Όποτε βάλε κ ενα ροποκλειδο κυρ Στέφανε! Βρήκα δουλειά, μια σπουδαία δουλειά!!!

Πέρα απ την πλάκα πάντως ένα 1-5 κιλά επαρκεί για αρχή. Προτίμησε επώνυμο . Μην πας σε διαβαθμίσεις "universal" πχ 1-30(!) για να καλυφθεις σε όλα, γιατί δεν θα έχεις ακρίβεια ειδικα στα άκρα, προς το 1 κ προς το 30 δηλαδή...

Τι του γράφετε για ροπόκλειδα του παιδιού ρε, αυτός το πιθανότερο να ξέρεις μέχρι το κλειδί που ανοίγει το διακόπτη :p
Χωρίς καμμιά διάθεση για προσβολή ε ,γιατί νομίζεις ότι εμείς τα ξέραμε ? :D

doctor_john
16/10/2019, 08:52
Κανα βιβλίο όπως το Moto και μοτο δεν υπάρχει πλέον;

Στα αγγλικά υπάρχουν 3-4 ωραίες εκδόσεις. Δεν λέμε να ανοίγει το μοτερ όποτε ακούει κάτι, τα βασικά
όμως πρέπει να τα ξέρει για να είναι σχετικά αυτόνομος.

OldMan
16/10/2019, 12:44
Δεν ειδα καμια κουφαλα ομως να λεει τπτ για διαβασματα, τρισαγια, ευχελαια, χαϊμαλιά, εξορκισμους κ.λ.π. μαστορικά κόλπα..!!! :D
(τα "ζορικα" τα κραταμε για παρτη μας και πεταμε φλουδες περι ροπων συσφιγξης και λοιπων good μαστοραντζα practices..)

viper1
16/10/2019, 12:47
Δεν ειδα καμια κουφαλα ομως να λεει τπτ για διαβασματα, τρισαγια, ευχελαια, χαϊμαλιά, εξορκισμους κ.λ.π. μαστορικά κόλπα..!!! :D
(τα "ζορικα" τα κραταμε για παρτη μας και πεταμε φλουδες περι ροπων συσφιγξης και λοιπων good μαστοραντζα practices..)

Πάντα ξεκινάμε με το πώς πρέπει(νομικά καλυμμένοι) και μετά πάμε
στο advanced level

OldMan
16/10/2019, 13:00
Σωστα ρε... λακαμια μου..!!
(δεν σκεφτηκα πως με το τρισαγιο χανει την εγγυηση..)

SeniorCanardo
16/10/2019, 13:14
Τρισάγιο σε εξουσιοδοτημένο παπά και όχι στον πρώτα τυχόντα της ενορίας, απ' όσο ξέρω δεν παραβιάζει τους όρους της εγγύησης.

sniper
16/10/2019, 13:24
Σωστα ρε... λακαμια μου..!!
(δεν σκεφτηκα πως με το τρισαγιο χανει την εγγυηση..)

Ακομα κι αν κάνει τα τσικι-τσικι του;

OldMan
16/10/2019, 13:35
Ακομα κι αν κάνει τα τσικι-τσικι του;

Στο μηχανακι αναφερεσαι ή στο θυμιατό..??

sniper
16/10/2019, 13:41
Στο μηχανακι αναφερεσαι ή στο θυμιατό..??

Στα νεύρα σου όταν αρχίσει και ρωτάει :tooth:

Edit : πολύμετρο δεν του είπαμε να πάρει να μετράει κάνα ρεύμα...

OldMan
16/10/2019, 13:44
πολύμετρο δεν του είπαμε να πάρει να μετράει κάνα ρεύμα...

Ειπες και μια σωστη κουβεντα ρε Ταβαριτς.. ;)

Υ.Γ.
Αργει να σκασει και καμια Γενικη Προϊσταμενη να μας κανει το κλυσματακι μας..:confused:

TsoliasGR
19/10/2019, 11:12
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτηση αν και καινούργιος στο φορουμ και στις μηχανες τι χρειάζεται να εχει καποιος για την συντήρηση μηχανής και βασικα πραγματα που πρεπει να κανεις για να εχεις την μηχανη σουστην πενα!!

Μιας και είσαι καινούριος στον χώρο...Καλως ήρθες κατ αρχάς.
Για αρχή θα χρειαστείς να έχεις ένα χαρτί σαν πίνακα ένα πράμα (συνήθως το δίνουν σε καινούρια μηχανάκια -και σκούτερ που δεν είναι μοτοσυκλέτες αυτά-) και σου λέει αναλυτικά κάθε πόσα χιλιόμετρα ή χρονικό διάστημα πρέπει να κάνεις σέρβις ή συντήρηση.
Δεύτερον θα χρειαστείς να έχεις χρόνο...Γιατί;Θα σου εξηγήσω πιο κάτω.
Αν θές να είσαι τυπικότατος που είναι κάτι που κοστίζει θα πρέπει να έχεις και ένα καλό μάστορα και χρήματα φυσικά και σε ότι κάνει να είσαι απο πάνω του και να βλέπεις.Και να ρωτάς.Εδώ λοιπόν κολλάει ο χρόνος που χρειάζεσαι που σου είπα πιο πρίν.

Μπορώ κάλλιστα να αναφέρω μερικές εργασίες απλές που είναι ουσιαστικά συντήρηση πρώτου κλιμακίου και τις κάνει ο ιδιοκτήτης για να γλιτώνει λεφτά αλλά μάλλον θα τα βρείς δύσκολα αν δεν τα δεις μερικές φορές επι τω έργο.
Καλως ήρθες και πάλι και πάντα όρθιος.