PDA

View Full Version : κλήση 100 ευρώ σε ...ποδηλάτη - και πολύ καλά τού εκαναν ...



alexis72
16/10/2019, 14:47
επιτέλους εφαγε κλήση ...ποδηλάτης πού πήγαινε ΑΝΤΙΘΕΤΑ σε ...μονόδρομο κ εβγαλε κ γλώσσα ο παραβάτης (και μάλλον για αυτό τού εκοψαν την κλήση ...) αυτό ΔΕΝ εγινε στην αθήνα οπου 9 στούς 10 ποδηλάτες πηγαίνουν αντίθετα αλλά στήν ...λάρισα
https://www.onlarissa.gr/2019/10/16/vary-prostimo-se-20chrono-larisaio-podilati-giati-kinoyntan-antitheta-se-monodromo/

DrIoannis
16/10/2019, 17:19
Πριν μερικές ημέρες βγαίνοντας από βενζινάδικο σε μονόδρομο μεγάλης κυκλοφορίας κοίταξα μόνο από εκεί που ερχόταν η ροή της κυκλοφορίας και βγαίνοντας και γυρνώντας εμπρός στα 2 εκατοστά δεν χτύπησα ποδηλάτη που ερχόταν ανάποδα. Δυστυχώς δεν είναι σπάνιο φαινόμενο ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2019, 07:32
Δεν υπάρχει περίπτωση όταν είμαι με το ποδήλατο να σφάξω κόκκινο. Δε θα πω ψέμματα. Το έκανα και εγώ. Από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ δε το ξαναεκανα. Έμαθα κάποια πράγματα εδώ μέσα. Δυστυχώς όμως δε βλέπω κανέναν άλλο ποδηλάτη να το κάνει. Πολλές φορές ενώ είμαι σταματημενος στο κόκκινο τους βλέπω και με περνάν και το σφάζουν και το κάνουν ολοφάνερα για να το δω εγώ. Τα ποδήλατα έχουν ξεφύγει.

JasonEV
17/10/2019, 07:48
Δεν υπάρχει περίπτωση όταν είμαι με το ποδήλατο να σφάξω κόκκινο. Δε θα πω ψέμματα. Το έκανα και εγώ. Από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ δε το ξαναεκανα. Έμαθα κάποια πράγματα εδώ μέσα. Δυστυχώς όμως δε βλέπω κανέναν άλλο ποδηλάτη να το κάνει. Πολλές φορές ενώ είμαι σταματημενος στο κόκκινο τους βλέπω και με περνάν και το σφάζουν και το κάνουν ολοφάνερα για να το δω εγώ. Τα ποδήλατα έχουν ξεφύγει.
Και ομως υπαρχουν. Και εγω παντα τηρουσα τον κοκ με το ποδηλατο και με εκνευριζαν οι υπολοιποι ποδηλατες που πηγαιναν σαν να ειναι στην αυλη του σπιτιου τους.

o_gavros
17/10/2019, 10:32
Πολύ ευαίσΤητο θέμα για εδώ μέσα.
πολλοί ποδηλάτες στην Αττική την έχουν δει πιο Πασοκ κι απο τον Αντρέα στα 80ς και η φαση είναι να έχεις χρόνο & όρεξη για τσαμπουκάδες.

harris_x
17/10/2019, 10:47
πολύ καλά του έκαναν.

μακάρι να αρχίσει να γίνεται παντού.

OldMan
17/10/2019, 13:19
Εφαγε "κοκκινη" ο παναβουρης ρε γμτ και μου λειπει απο κατι τετοια threads..

MG
17/10/2019, 13:35
ΕΔΩ Κ Η ΚΛΗΣΗ /// Αντε καλη αρχη… κι όχι μονο στα αναποδα, αλλα κ στα κοκκινα….

411355

MAIK72
17/10/2019, 13:55
Και βγήκε στην Τατιάνα να παραπονεθεί? Μπράβο του! :a9:

Panos76
17/10/2019, 13:59
Και βγήκε στην Τατιάνα να παραπονεθεί? Μπράβο του! :a9:

Πιτσιρικάς είναι, 20 ετών. Θα ανδρώθηκε μέσα στο «δεν πληρώνω» :tooth:

JasonEV
17/10/2019, 14:14
Πιτσιρικάς είναι, 20 ετών. Θα ανδρώθηκε μέσα στο «δεν πληρώνω» :tooth:

Το κινημα δεν πληρωνω ασχοληθηκε με τα διοδια και το χαρατσι τα οποια ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την κληση του καθενα. Μην τα μηδενιζουμε ολα.

Panos76
17/10/2019, 14:15
Το κινημα δεν πληρωνω ασχοληθηκε με τα διοδια και το χαρατσι τα οποια ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την κληση του καθενα. Μην τα μηδενιζουμε ολα.

έχει επεκταθεί παντού, όπου βολεύει νομίζω (ένφια, δεή ίσως και αλλού).

Panos76
17/10/2019, 14:24
Ενα βίντεο σαν αυτό του "πιτσιρικά" στο μετρό δεν έχουμε? Εφτά τον άνδρωσαν. Ντροπή τους:a014:

Όλα σηκώνουν κουβέντα, αλλά προσωπικά το αφήνω εδώ και δεν θα επεκταθώ πέραν του αρχικού μου post.

411356

MAIK72
17/10/2019, 14:28
...delete.. :blush:ήταν άσχετο, Κάποιοι εξ αυτών είναι προκλητικοί και επικίνδυνοι. Η ηλικία δεν έχει καμία σχέση. Μια χαρά ενήλικας είναι

doctor_john
17/10/2019, 23:12
Οσο μικρότερος τόσο καλύτερα!
Η Monopoly με ζάρια και δεξιόστροφα, οι δρόμοι με τον κοκ.

Καμία ανοχή, δε σ'αρέσει; παρτο στο χέρι και πήγαινε από το πεζοδρόμιο.

borgiriadis1
18/10/2019, 09:42
Πάρα πολύ καλά του έκαναν. Και να συνεχίσουν να το κάνουν γτ έχουν αποθρασυνθεί οι περισσότεροι. Αν ο οποιοσδήποτε πάει ανάποδα θα του κόψουν τον κώλο. Οι ποδηλάτες γτ να διαφέρουν?

Vice
21/10/2019, 10:15
Εχω σαβουριαστεί με την μηχανή εξαιτίας ποδηλάτη που πετάχτηκε σε τυφλή στροφή σε μονόδρομο και κάθε φορά που περνάω από εκεί αναρωτιέμαι γιατί να μην ισχύει ο κοκ για όλους οπως πρέπει.

Galaxy
25/11/2019, 08:59
πιστεύετε ανάλογα πρόστιμα θα πρέπει να υπάρχουν και για τους πεζούς;
(π.χ. που περνούν με κόκκινο, η δεν διασχίζουν τον δρόμο από φανάρι/διάβαση) :rolleyes:

cityfly
25/11/2019, 09:06
πιστεύετε ανάλογα πρόστιμα θα πρέπει να υπάρχουν και για τους πεζούς;
(π.χ. που περνούν με κόκκινο, η δεν διασχίζουν τον δρόμο από φανάρι/διάβαση) :rolleyes:
Υπάρχουν, όπως κι αυτό για το ποδήλατο υπάρχει από όταν πρωτογράφτηκε ο κ.ο.κ.
Το ερώτημα είναι, θα αρχίσουν ποτέ να εφαρμόζονται;

bulmont
25/11/2019, 10:06
Υπάρχουν, όπως κι αυτό για το ποδήλατο υπάρχει από όταν πρωτογράφτηκε ο κ.ο.κ.
Το ερώτημα είναι, θα αρχίσουν ποτέ να εφαρμόζονται;



Κάτσε να τελειώσουμε πρώτα με το κάπνισμα. Ενα - ένα....................

Anritsu
25/11/2019, 15:44
Λύθηκε το πρόβλημα της παραβατικότητας . Ας ανοίξουμε σαμπάνιες . Είπαν οι σκληροί μοτοσικλετισταί και κατέβηκαν να στρίψουν Λιμανάκια και Ρώσσο . Νομιμα φυσικά με 50 χλμ την ώρα και χωρίς προσπεράσεις . Κάποιες φήμες μάλιστα ότι κάποιοι επειδή είναι και κότες έχουν αναδιπλώμένη πινακίδα με τηλεχειρισμό για τις κάμερες κρίνονται κακοήθεις .






Σοβαρευτείτε .

νεοσσός
25/11/2019, 19:28
Ως ποδηλάτης έχω να πω ότι έχουν αφεθεί πολύ ελεύθεροι οι ποδηλάτες και έχουν επεκτείνει την παραβατικότητά τους. Σε ποδηλατικές ομάδες καταντάω γραφικός όταν ζητάω να μην περνάμε κόκκινα φανάρια, έστω κι αν αυτό θεωρείται υπό συνθήκες "ασφαλές". Μακάρι να αρχίσουν να πέφτουν συστηματικά πρόστιμα, γιατί η ελευθερία γίνεται ασυδοσία, όταν δεν υπάρχουν οι φραγμοί του ήθους ή έστω της λογικής.

Cyclists: Red and Green - Learn the bloody difference!! (https://www.youtube.com/watch?v=Yiu1uLgwF1E)

macdeath_s
25/11/2019, 20:03
Εδώ (Βαρκελώνη) έφαγε ένας 300€ γιατί δεν είχε φωτάκι και φόραγε ακουστικά. :bawl:

kordix
25/11/2019, 22:04
Ο ύμνος του Έλληνα οδηγού (δεν έχει σημασία το μέσον).

https://youtu.be/LnlOwdrlOCA

typhoon
26/11/2019, 09:44
Λύθηκε το πρόβλημα της παραβατικότητας . Ας ανοίξουμε σαμπάνιες . Είπαν οι σκληροί μοτοσικλετισταί και κατέβηκαν να στρίψουν Λιμανάκια και Ρώσσο . Νομιμα φυσικά με 50 χλμ την ώρα και χωρίς προσπεράσεις . Κάποιες φήμες μάλιστα ότι κάποιοι επειδή είναι και κότες έχουν αναδιπλώμένη πινακίδα με τηλεχειρισμό για τις κάμερες κρίνονται κακοήθεις .






Σοβαρευτείτε .

Σίγουρα είναι οξυμωρο οι παραβάτες να ψεγουν παραβάτες, ομως η γενικεύσεις δεν βοηθουν πουθενά.
Ο παραβάτης αντιμετωπίζεται ως παραβάτης οτιδήποτε κι αν οδηγεί.
Ωστόσο είναι γεγονός ότι αρκετοί ποδηλάτες θεωρουν εαυτους υπεράνω νόμων κ υπολοίπων χρηστών των οδών.

Κ πέρα απ αυτό όπως λέω κ στους δικους μου καμια φορα ως χρήστης αυτοκινήτου κ μοτοσυκλέτας. Η διεκδίκηση προτεραιότητας με δίκυκλο (μηχανή, ποδήλατο, πατίνι) θα στείλει εμένα στο δικαστήριο(σαν οδηγό αυτοκινήτου) κ εσένα στο χώμα ή στην καλυτερη στο νοσοκομείο.
Όποτε αφενός βάλτε μυαλό οι ποδηλατες γιατί αυτή είναι πραγματικότητα της ζούγκλας στην οποία ζουμε οι μοτοσικλετιστές εδώ κ χρονια. Δεν ανακαλυψατε τον τροχό ουτε αποτελεί το ιδανικό μέσο μετακίνησης το ποδήλατο(για Αθήνα μιλάμε, ίσως σε καμία Λάρισα που είναι ισιαδι όλα να λέει)
Για την δε παραβατικοτητα, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του με ευθυνη του ίδιου. Αλλά ρε παιδια είναι εντελώς διαφορετικό μια μηχανή να πηγαίνει με 100 σε όριο 80 κ άλλο ένα ποδήλατο με 40 σε ταχείας κυκλοφορίας δρόμο που όλοι κινούνται με 60+.

Τελοσπαντων, πεστε να με φάτε οι τυπολατρες κ οι αμεμτοι εναλλακτικοί, αλλά η πραγματικότητα αυτή είναι σας αρέσει ή όχι

doctor_john
26/11/2019, 11:17
Σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας δεν έχουμε δικαίωμα εισόδου με ποδήλατο.
Όταν βλέπεις αθλητές δρόμου και μόνον, αν θέλεις κάνε υπομονή γιατί βάζουν χλμ συχνά και χρειάζεται να βγαίνουν απο την πόλη
για το μεγαλύτερο ποσοστό της προπόνησης.
Οποιοσδήποτε άλλος μέσω άλλων δρόμων.

typhoon
26/11/2019, 13:37
Γενικά δεν έχω θέμα με τους ποδηλάτες στον δρόμο όπου κ να τους πετυχαίνω κ προσπαθώ να τους προσέχω κ να τους περνάω ανοιχτά. Σε άδειους δρόμους κάνω κ ενα μικρο μπιπ με την κόρνα, σήμα ότι σε περνάω χαλαρά απλά έχε το νου σου(μη πετάει χαρταετό κ τρομάξει)

Το ζόρι μου ειναι με μερικους μαλακες που πετυχαίνω στο βουνό κ είναι κ αγενής. Οχι όλοι, αλλά αρκετοί. Αντί να μοιραστουμε την φυση κ τον ελευθερο μας χρόνο, αρχίζουν κάτι αντιπαραθέσεις "απαγορεύεται εδώ" κ "θά ειδοποιήσω τις αρχές".
Ειδοποίησε τις ρε φίλε να δουμε τι θα καταλάβεις...

Γενικά όσο τα είδη (ποδηλατες - μοτοσικλετιστές)απαντώνται σε μονάδες (ή δυάδες) επικρατεί ψυχραιμία κ συνεννοουμαστε πάντα με ευγένεια.
Όταν κυκλοφορεί ομάδα γαμησε τα. Ψυχολογία όχλου κ σας γαμαμε όλους. Μηχανές ποδήλατα, δεν ξεχωριζω.

viper1
26/11/2019, 16:58
η αρχη είναι το ημιση του παντος. εφαρμογη κοκ στους ποδηλάτες καταγγελιες και προστιμα στους καπνιζοντες/ατμιζοντες αφαιρεση διπλωματος στους οδηγους κινητων
και απελευθερωση της μαριχουανααααααας

buckley
26/11/2019, 17:24
η αρχη είναι το ημιση του παντος. εφαρμογη κοκ στους ποδηλάτες καταγγελιες και προστιμα στους καπνιζοντες/ατμιζοντες αφαιρεση διπλωματος στους οδηγους κινητων
και απελευθερωση της μαριχουανααααααας

Εξωτερικό είσαι ? :bawl:

extisatokat
26/11/2019, 18:06
η αρχη είναι το ημιση του παντος. εφαρμογη κοκ στους ποδηλάτες καταγγελιες και προστιμα στους καπνιζοντες/ατμιζοντες αφαιρεση διπλωματος στους οδηγους κινητων
και απελευθερωση της μαριχουανααααααας

413020

Anritsu
26/11/2019, 18:58
Σίγουρα είναι οξυμωρο οι παραβάτες να ψεγουν παραβάτες, ομως η γενικεύσεις δεν βοηθουν πουθενά.
Ο παραβάτης αντιμετωπίζεται ως παραβάτης οτιδήποτε κι αν οδηγεί.
Ωστόσο είναι γεγονός ότι αρκετοί ποδηλάτες θεωρουν εαυτους υπεράνω νόμων κ υπολοίπων χρηστών των οδών.

Κ πέρα απ αυτό όπως λέω κ στους δικους μου καμια φορα ως χρήστης αυτοκινήτου κ μοτοσυκλέτας. Η διεκδίκηση προτεραιότητας με δίκυκλο (μηχανή, ποδήλατο, πατίνι) θα στείλει εμένα στο δικαστήριο(σαν οδηγό αυτοκινήτου) κ εσένα στο χώμα ή στην καλυτερη στο νοσοκομείο.
Όποτε αφενός βάλτε μυαλό οι ποδηλατες γιατί αυτή είναι πραγματικότητα της ζούγκλας στην οποία ζουμε οι μοτοσικλετιστές εδώ κ χρονια. Δεν ανακαλυψατε τον τροχό ουτε αποτελεί το ιδανικό μέσο μετακίνησης το ποδήλατο(για Αθήνα μιλάμε, ίσως σε καμία Λάρισα που είναι ισιαδι όλα να λέει)
Για την δε παραβατικοτητα, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του με ευθυνη του ίδιου. Αλλά ρε παιδια είναι εντελώς διαφορετικό μια μηχανή να πηγαίνει με 100 σε όριο 80 κ άλλο ένα ποδήλατο με 40 σε ταχείας κυκλοφορίας δρόμο που όλοι κινούνται με 60+.

Τελοσπαντων, πεστε να με φάτε οι τυπολατρες κ οι αμεμτοι εναλλακτικοί, αλλά η πραγματικότητα αυτή είναι σας αρέσει ή όχι

Αγαπητέ η δικιά μου αντίληψη είναι πως σε επίπεδα παραβατικότητας τα ποδήλατα υπολείπονται παρασάγγας σε σχέση μηχανών και αυτοκινήτων. Τόσο αναλογικά όσο και αριθμητικά. . Και αν σας ενοχλεί ένα ποδήλατο που μπήκε ανάποδα (κακώς) τότε θα ήθελα να ξέρω ποιος εδώ μέσα τηρεί τον κόκ μέχρι το μεδούλι . Και δεν κάνει διήθηση , ούτε κινείται στην διαχωριστική . Ούτε παρκάρει πεζοδρόμιο , ούτε έχει βάλει φώτα led να βλέπει αυτός και οι άλλοι να πάνε να ***** ούτε ακρα και τερμινιονι εχει στο τδμ να ξυπνάει πεθαμένους ; Να του δώσω τιμητική πλακέτα.

Και να το θέσω και αλλιώς το ζήτημα . Πως αντιμετωπίζει ο κοκ το ποδήλατο ; Ερώτηση . Αν στον ίδιο δρόμο μια μαμά πήγαινε με το καρότσι της ανάποδα επειδή ήταν παρκαρισμένο το πεζοδρόμιο (όχι από ποδήλατα) θα την γράφανε ; Σε τι διαφέρει το καρότσι από το ποδήλατο ; Αυτοκινούμενες κατασκευές είναι χωρίς κινητήρα . Μήπως είναι παράλογο να έχουμε τις ίδιες αξιώσεις και απαιτήσεις σε σχέση με τα μηχανοκίνητα;

Και εν τέλει πόσα ατυχήματα έχουν καταγραφεί λόγω ποδηλατών άμεσα ή εμμέσα ; Προσωπικά δεν ξέρω κανένα . Τον ποδηλάτη που πήγαινε ανάποδα στην χειρότερη να τον μάζευε κάνα κουτί , και να έσπαγε κάνας προφυλακτήρας . Μέχρι εκεί . Σπίτια από μηχανές και αυτοκίνητα κλείσανε . Όχι από ποδήλατα .

Θα συμφωνήσω πως με τις παρούσες συνθήκες είναι ζούγκλα εκεί έξω και δεν χωράμε όλοι . Οπότε θα πρέπει η πολιτεία να λάβει μέριμνα . Και όταν καταργούν την σακούλα και το καλαμάκι , δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια λύση είναι περιβαλλοντικά επιβεβλημένη .

BLiTzER
26/11/2019, 19:23
Αγαπητέ η δικιά μου αντίληψη είναι πως σε επίπεδα παραβατικότητας τα ποδήλατα υπολείπονται παρασάγγας σε σχέση μηχανών και αυτοκινήτων. Τόσο αναλογικά όσο και αριθμητικά.

Αναλογικά, ούτε καν κοντά. Όποιος έχει δει ποτέ του ποδηλάτη να περιμένει σε κόκκινο φανάρι, παρακαλώ να ενημερώσει, γιατί έχω χάσει αυτό το επεισόδιο. Και οι "μοτοσικλετιστές" που κάνουν το ίδιο, για σφαλιάρες είναι, αλλά οι περισσότεροι, ευτυχώς, τα σέβονται (τα φανάρια).

katsar
26/11/2019, 20:06
Προτιμώ τον κάγκουρα με τις ακράπες από τον ποδηλάτη που ανάβει το πράσινο για εμένα και αυτός περνάει με κόκκινο από απέναντι.Και με κοιτάει κιόλας στα μάτια.Προκλητικά.Πολύ προκλητικά.
Το ότι υπάρχουν πολλοί παραβάτες με μοτο/ιχ δεν δίνει δίκιο σε κανέναν ποδηλάτη.

buckley
26/11/2019, 20:38
Αγαπητέ η δικιά μου αντίληψη είναι πως σε επίπεδα παραβατικότητας τα ποδήλατα υπολείπονται παρασάγγας σε σχέση μηχανών και αυτοκινήτων. Τόσο αναλογικά όσο και αριθμητικά. . Και αν σας ενοχλεί ένα ποδήλατο που μπήκε ανάποδα (κακώς) τότε θα ήθελα να ξέρω ποιος εδώ μέσα τηρεί τον κόκ μέχρι το μεδούλι . Και δεν κάνει διήθηση , ούτε κινείται στην διαχωριστική . Ούτε παρκάρει πεζοδρόμιο , ούτε έχει βάλει φώτα led να βλέπει αυτός και οι άλλοι να πάνε να ***** ούτε ακρα και τερμινιονι εχει στο τδμ να ξυπνάει πεθαμένους ; Να του δώσω τιμητική πλακέτα.

Και να το θέσω και αλλιώς το ζήτημα . Πως αντιμετωπίζει ο κοκ το ποδήλατο ; Ερώτηση . Αν στον ίδιο δρόμο μια μαμά πήγαινε με το καρότσι της ανάποδα επειδή ήταν παρκαρισμένο το πεζοδρόμιο (όχι από ποδήλατα) θα την γράφανε ; Σε τι διαφέρει το καρότσι από το ποδήλατο ; Αυτοκινούμενες κατασκευές είναι χωρίς κινητήρα . Μήπως είναι παράλογο να έχουμε τις ίδιες αξιώσεις και απαιτήσεις σε σχέση με τα μηχανοκίνητα;

Και εν τέλει πόσα ατυχήματα έχουν καταγραφεί λόγω ποδηλατών άμεσα ή εμμέσα ; Προσωπικά δεν ξέρω κανένα . Τον ποδηλάτη που πήγαινε ανάποδα στην χειρότερη να τον μάζευε κάνα κουτί , και να έσπαγε κάνας προφυλακτήρας . Μέχρι εκεί . Σπίτια από μηχανές και αυτοκίνητα κλείσανε . Όχι από ποδήλατα .

Θα συμφωνήσω πως με τις παρούσες συνθήκες είναι ζούγκλα εκεί έξω και δεν χωράμε όλοι . Οπότε θα πρέπει η πολιτεία να λάβει μέριμνα . Και όταν καταργούν την σακούλα και το καλαμάκι , δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια λύση είναι περιβαλλοντικά επιβεβλημένη .

Ρε φίλε αλήθεια τώρα :cry:

Bladerunner
26/11/2019, 20:50
Γιατί δικαιολογούμε τους μεν ή τους δε; Όποιος δε σέβεται και δυσκολεύει τους υπόλοιπους χρήστες του οδικού δικτύου είναι μαλάκας ανεξάρτητα από το τι οδηγεί. Και πρέπει να τιμωρείται.

doctoras
26/11/2019, 21:47
Γιατί δικαιολογούμε τους μεν ή τους δε; Όποιος δε σέβεται και δυσκολεύει τους υπόλοιπους χρήστες του οδικού δικτύου είναι μαλάκας ανεξάρτητα από το τι οδηγεί. Και πρέπει να τιμωρείται.

413032

doctor_john
26/11/2019, 21:47
Αγαπητέ η δικιά μου αντίληψη είναι πως σε επίπεδα παραβατικότητας τα ποδήλατα υπολείπονται παρασάγγας σε σχέση μηχανών και αυτοκινήτων. Τόσο αναλογικά όσο και αριθμητικά. . Και αν σας ενοχλεί ένα ποδήλατο που μπήκε ανάποδα (κακώς) τότε θα ήθελα να ξέρω ποιος εδώ μέσα τηρεί τον κόκ μέχρι το μεδούλι . Και δεν κάνει διήθηση , ούτε κινείται στην διαχωριστική . Ούτε παρκάρει πεζοδρόμιο , ούτε έχει βάλει φώτα led να βλέπει αυτός και οι άλλοι να πάνε να ***** ούτε ακρα και τερμινιονι εχει στο τδμ να ξυπνάει πεθαμένους ; Να του δώσω τιμητική πλακέτα.

Και να το θέσω και αλλιώς το ζήτημα . Πως αντιμετωπίζει ο κοκ το ποδήλατο ; Ερώτηση . Αν στον ίδιο δρόμο μια μαμά πήγαινε με το καρότσι της ανάποδα επειδή ήταν παρκαρισμένο το πεζοδρόμιο (όχι από ποδήλατα) θα την γράφανε ; Σε τι διαφέρει το καρότσι από το ποδήλατο ; Αυτοκινούμενες κατασκευές είναι χωρίς κινητήρα . Μήπως είναι παράλογο να έχουμε τις ίδιες αξιώσεις και απαιτήσεις σε σχέση με τα μηχανοκίνητα;

Και εν τέλει πόσα ατυχήματα έχουν καταγραφεί λόγω ποδηλατών άμεσα ή εμμέσα ; Προσωπικά δεν ξέρω κανένα . Τον ποδηλάτη που πήγαινε ανάποδα στην χειρότερη να τον μάζευε κάνα κουτί , και να έσπαγε κάνας προφυλακτήρας . Μέχρι εκεί . Σπίτια από μηχανές και αυτοκίνητα κλείσανε . Όχι από ποδήλατα .

Θα συμφωνήσω πως με τις παρούσες συνθήκες είναι ζούγκλα εκεί έξω και δεν χωράμε όλοι . Οπότε θα πρέπει η πολιτεία να λάβει μέριμνα . Και όταν καταργούν την σακούλα και το καλαμάκι , δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια λύση είναι περιβαλλοντικά επιβεβλημένη .

Φίλε Anritsu ο στόχος σου είναι σωστός, το ερώτημα σου το απαντάς ημιτελώς κατά τη γνώμη μου.

Το καρότσι είναι "πεζός" και το ποδήλατο αν ποδηλατείται είναι τροχοφόρο. Αν το έχεις στο χέρι και το τσουλάς, είναι "πεζός".
Αν κινείσαι με τροχούς στο οδικό δίκτυο οφείλεις να σέβεσαι τον ΚΟΚ. Όχι για τους τύπους, γιατί έτσι επιβιώνουμε όλοι.
Στον πεζοδρομο αν ποδηλατείς οφείλεις να σέβεσαι τα δικαιώματα των πεζών κ.ο.κ.

Το ξέρω, δεν βολεύει πάντα, είναι όμως οι κανόνες που ισχύουν για όλους.

:beer:

viper1
26/11/2019, 21:54
Φίλε Anritsu ο στόχος σου είναι σωστός, το ερώτημα σου το απαντάς ημιτελώς κατά τη γνώμη μου.

Το καρότσι είναι "πεζός" και το ποδήλατο αν ποδηλατείται είναι τροχοφόρο. Αν το έχεις στο χέρι και το τσουλάς, είναι "πεζός".
Αν κινείσαι με τροχούς στο οδικό δίκτυο οφείλεις να σέβεσαι τον ΚΟΚ. Όχι για τους τύπους, γιατί έτσι επιβιώνουμε όλοι.
Στον πεζοδρομο αν ποδηλατείς οφείλεις να σέβεσαι τα δικαιώματα των πεζών κ.ο.κ.

Το ξέρω, δεν βολεύει πάντα, είναι όμως οι κανόνες που ισχύουν για όλους.

:beer:

Εγώ πάντως Έχω δει καροτσάκια που είναι ποιο ακριβά και από μοτοσυκλέτα. Μόνο για αυτο θα τους έκοβα κλήση

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/11/2019, 04:44
Προτιμώ τον κάγκουρα με τις ακράπες από τον ποδηλάτη που ανάβει το πράσινο για εμένα και αυτός περνάει με κόκκινο από απέναντι.Και με κοιτάει κιόλας στα μάτια.Προκλητικά.Πολύ προκλητικά.
Το ότι υπάρχουν πολλοί παραβάτες με μοτο/ιχ δεν δίνει δίκιο σε κανέναν ποδηλάτη.

Προκλητικαααα????Αυτός θέλει σβερκομα φιλε μού. 2 μετρα εισαι:lol:

Anritsu
27/11/2019, 15:40
Αναλογικά, ούτε καν κοντά. Όποιος έχει δει ποτέ του ποδηλάτη να περιμένει σε κόκκινο φανάρι, παρακαλώ να ενημερώσει, γιατί έχω χάσει αυτό το επεισόδιο. Και οι "μοτοσικλετιστές" που κάνουν το ίδιο, για σφαλιάρες είναι, αλλά οι περισσότεροι, ευτυχώς, τα σέβονται (τα φανάρια).

Ναι , εχω δει χιλιάδες στις βόλτες που πάω . Κατά κανόνα τα περιμένουμε εκτός και είμαστε μεγάλο μπουλούκι και πάει να μας κόψει στην μέση οπότε και μπορεί να κόψουμε το κάθετο για μισό λεπτό ώστε να περάσουν όλοι . Συνήθως δεν υπάρχει γκρίνια . Επίσης εγώ μίλησα για γενικότερη παραβατικότητα , και εσείς έχετε μείνει στα φανάρια . Για ηχορύπανση , φωτό ρύπανση , παράνομο παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο και παράνομη κίνηση στην διαχωριστική δεν βλέπω να λέτε . Ούτε για όρια ταχύτητας . Και πολύ καλά κάνετε γιατί όλοι έχουμε λερωμένη την φωλιά μας , περισσότερο ή λιγότερο . Και εγώ φυσικά . Καλώς , το ξαναλέω , γράψανε το ποδήλατο ειδικά αν πούλησε και τρέλα . Αλλά αυτό , απο το ότι το πρόβλημα μας είναι τα ποδήλατα , απέχει έτη φωτός .

ΕΔΙΤ : επίσης το παράδειγμα με το καρότσι , ενδεικτικό είναι . Ο δοκτώρ καλά το λέει αλλά τροχοφόρο είναι και το καρότσι και έχει απάνω και αναβάτη . Και στο συγκεκριμένο παράδειγμα στο δρόμο κινείται . Απλά θέλω να δείξω πως το ποδήλατο είναι κάτι διαφορετικό και δεν θα έπρεπε να "κυνηγιέται " στον ίδιο βαθμό .

BLiTzER
27/11/2019, 16:14
Ηχορύπανση, φωτορύπανση, παράνομο παρκάρισμα, όρια ταχύτητας... σε όλα αυτά δεν μπορούν να παρανομήσουν οι ποδηλάτες. Δύο πράγματα οφείλουν να κάνουν μόνο και ούτε αυτά κάνουν. Δεν υπάρχει σύγκριση. Όποιος κινείται καθημερινά, βλέπει και γνωρίζει.

Επίσης δεν είναι όλες οι παραβάσεις το ίδιο. Η παραβίαση σηματοδότη είναι δολοφονική, τελεία.

Το πρόβλημά μας δεν είναι τα ποδήλατα. Οι ποδηλάτες είναι.

simoril
27/11/2019, 17:19
ποδηλάτη που ανάβει το πράσινο για εμένα και αυτός περνάει με κόκκινο από απέναντι.Και με κοιτάει κιόλας στα μάτια.Προκλητικά.Πολύ προκλητικά.


Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)

Θεώρησε τον εαυτό του τυχερό που πήγε νοσοκομείο και οχι νεκροτομείο.

Άξιζαν οι λίγες γρατζουνιές στον προφυλακτήρα...

buckley
27/11/2019, 17:32
Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)

Θεώρησε τον εαυτό του τυχερό που πήγε νοσοκομείο και οχι νεκροτομείο.

Άξιζαν οι λίγες γρατζουνιές στον προφυλακτήρα...

Μαζέψου .

buckley
27/11/2019, 17:34
Ναι , εχω δει χιλιάδες στις βόλτες που πάω . Κατά κανόνα τα περιμένουμε εκτός και είμαστε μεγάλο μπουλούκι και πάει να μας κόψει στην μέση οπότε και μπορεί να κόψουμε το κάθετο για μισό λεπτό ώστε να περάσουν όλοι . Συνήθως δεν υπάρχει γκρίνια . Επίσης εγώ μίλησα για γενικότερη παραβατικότητα , και εσείς έχετε μείνει στα φανάρια . Για ηχορύπανση , φωτό ρύπανση , παράνομο παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο και παράνομη κίνηση στην διαχωριστική δεν βλέπω να λέτε . Ούτε για όρια ταχύτητας . Και πολύ καλά κάνετε γιατί όλοι έχουμε λερωμένη την φωλιά μας , περισσότερο ή λιγότερο . Και εγώ φυσικά . Καλώς , το ξαναλέω , γράψανε το ποδήλατο ειδικά αν πούλησε και τρέλα . Αλλά αυτό , απο το ότι το πρόβλημα μας είναι τα ποδήλατα , απέχει έτη φωτός .

ΕΔΙΤ : επίσης το παράδειγμα με το καρότσι , ενδεικτικό είναι . Ο δοκτώρ καλά το λέει αλλά τροχοφόρο είναι και το καρότσι και έχει απάνω και αναβάτη . Και στο συγκεκριμένο παράδειγμα στο δρόμο κινείται . Απλά θέλω να δείξω πως το ποδήλατο είναι κάτι διαφορετικό και δεν θα έπρεπε να "κυνηγιέται " στον ίδιο βαθμό .

Σηκώνω τα χέρια με αυτά που διαβάζω :cry:

typhoon
27/11/2019, 17:42
Anritsu

Απ όσο μπορώ να αντιληφθώ απ τα γραπτά σου, ο τρόπος σκέψης σου κ η επιχειρηματολογία σου συνοψίζεται στο γνωστό μοτίβο του σύγχρονου νεοέλληνα
"Εχω δικαίωμα στην διαφορετικότητα, θα με σέβεστε κ φτιάξτε πρώτα όλα τα υπόλοιπα στραβά του τόπου κ της καθημερινότητας κ μετα ασχοληθείτε μαζί μου"

Κλασσικό παράδειγμα, 9 στους 10 οδηγους, όταν συληφθουν γκρινιάζουν στο όργανο "κι αυτός πέρασε ξεκρανωτος, με κόκκινο, με φιμέ, με υπερβολική ταχύτητα... Γιατί γράφεις εμένα για ζώνη πχ, κινητό, σουζες you name it"

Αυτό που δεν έμαθαν στα σπίτια τους από τις οικογένειες τους είναι ότι για να σε σεβαστουν χρειάζεται να σέβεσαι ο ίδιος πρωτίστως αφενός, αφετέρου όταν πιαστείς να έχεις κάνει την μαλακία δέξου τις συνέπειες σαν άντρας, παντελονατα κι ασε τις κλάψες κ τις διαμαρτυρίες για τα δικαιώματα σου.

Κ αυτό ισχυει σ όλα τα επίπεδα, οχι μονο στους ποδηλάτες , οι οποίοι τα τελευταία χρόνια ανακάλυψαν "τον τροχό" κ διεκδικουν το πατρογονικο τους δικαίωμα στην μετακίνηση κ την άθληση στον δημόσιο δρόμο.

Για τη συμπεριφορά του προλαλήσαντα, θα πω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! εμπίπτει κι αυτός στους 9 που απαιτουν σεβασμό. Τον Γιώργο θα τον σεβεστε ειτε το θέλετε είτε δε το θέλετε.
Γιώργο karma is a bitch...

katsar
27/11/2019, 18:09
Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)

Θεώρησε τον εαυτό του τυχερό που πήγε νοσοκομείο και οχι νεκροτομείο.

Άξιζαν οι λίγες γρατζουνιές στον προφυλακτήρα...

Μπράβο ρε φίλε,είσαι μεγάλος μάγκας αν το έκανες όντως αυτό ...Πατάς και τα σκυλάκια και τα γατάκια μήπως αν τολμήσουν να κάνουν πως πετάγονται στον δρόμο μπροστά σου;
:a06:


Προκλητικαααα????Αυτός θέλει σβερκομα φιλε μού. 2 μετρα εισαι:lol:

Και τι να κανς ρε ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, να κατσς να μαλωσς;; Ή να τον...πατήσω σαν άλλους λεβέντες...;;;

Bladerunner
27/11/2019, 18:44
Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)

Ή τρολάρεις, ή θέλεις να μπει η φωτογραφία σου σε λεξικό δίπλα στο λήμμα "μαλάκας"

ΥΓ. Προς διαχειριστές: Δεν θα παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω.

Anritsu
27/11/2019, 19:19
Anritsu

Απ όσο μπορώ να αντιληφθώ απ τα γραπτά σου, ο τρόπος σκέψης σου κ η επιχειρηματολογία σου συνοψίζεται στο γνωστό μοτίβο του σύγχρονου νεοέλληνα
"Εχω δικαίωμα στην διαφορετικότητα, θα με σέβεστε κ φτιάξτε πρώτα όλα τα υπόλοιπα στραβά του τόπου κ της καθημερινότητας κ μετα ασχοληθείτε μαζί μου"

Κλασσικό παράδειγμα, 9 στους 10 οδηγους, όταν συληφθουν γκρινιάζουν στο όργανο "κι αυτός πέρασε ξεκρανωτος, με κόκκινο, με φιμέ, με υπερβολική ταχύτητα... Γιατί γράφεις εμένα για ζώνη πχ, κινητό, σουζες you name it"

Αυτό που δεν έμαθαν στα σπίτια τους από τις οικογένειες τους είναι ότι για να σε σεβαστουν χρειάζεται να σέβεσαι ο ίδιος πρωτίστως αφενός, αφετέρου όταν πιαστείς να έχεις κάνει την μαλακία δέξου τις συνέπειες σαν άντρας, παντελονατα κι ασε τις κλάψες κ τις διαμαρτυρίες για τα δικαιώματα σου.

Κ αυτό ισχυει σ όλα τα επίπεδα, οχι μονο στους ποδηλάτες , οι οποίοι τα τελευταία χρόνια ανακάλυψαν "τον τροχό" κ διεκδικουν το πατρογονικο τους δικαίωμα στην μετακίνηση κ την άθληση στον δημόσιο δρόμο.

Για τη συμπεριφορά του προλαλήσαντα, θα πω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! εμπίπτει κι αυτός στους 9 που απαιτουν σεβασμό. Τον Γιώργο θα τον σεβεστε ειτε το θέλετε είτε δε το θέλετε.
Γιώργο karma is a bitch...

Καμία σχέση φίλε μου . Είμαι από αυτούς που όταν τους γράψουν βγάζουν το σκασμό και δεν ψάχνουν "φιλαράκι ¨να τους την σβήσει . Και ευτυχώς κλήση έχω να φάω από όταν φοιτητής δούλευα ντελιβεράς και με πιάσανε με το κράνος στο χέρι έξω απο το μαγαζί . 40 χιλιάρικα πλήρωσα από τα μεροκάματα μου . Είμαι υπέρ του νόμου , αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε Ουγκάντα , θεωρώ πως υπάρχει πολύ ψωμί πριν ασχοληθούμε με τους ποδηλάτες . Ίσως είναι και ο λόγος που τα όργανα πολύ σπάνια θα κινηθούν εναντίον μας εκτός και πέσουμε σε τίποτα καρούμπαλα οπότε και δεν έχεις πάρα να τους υποστείς . Ξέρουν και οι ίδιοι πως να την πέσουν σε ποδήλατο όταν υπάρχει μια επικρατέστερη ζούγκλα είναι αυτοεξεφτελισμός . Και το ξαναλέω . Ποδηλάτη να έχει σκοτώσει άνθρωπο δεν ξέρω . Τώρα για τον απο πάνω δεν ξέρω αν κάνει πλάκα ή όχι . Αν μελλοντικά είναι το παιδί του στο ποδήλατο δεν νομίζω να του φανεί το ίδιο αστείο .

BLiTzER
27/11/2019, 19:31
Ποδηλάτη να έχει σκοτώσει άνθρωπο δεν ξέρω .

Εμένα παραλίγο να με σκοτώσει ποδηλάτης, αλλά ευτυχώς ήμουν τυχερός. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

Εγώ, αντίστοιχα, είτε οδηγώ μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, δεν έχω ποτέ κινδυνέψει να σκοτώσω κανέναν, παρ'όλες τις καθημερινές, όπως τονίζεις, παρανομίες μου. Φαντάζομαι το ότι δεν παραβιάζω ΠΟΤΕ φανάρια, στοπ και λοιπές προτεραιότητες είναι ένα βασικό συστατικό αυτού.

simoril
27/11/2019, 20:09
Τώρα για τον απο πάνω δεν ξέρω αν κάνει πλάκα ή όχι .

Καθόλου πλάκα δεν κάνω, απλώς αντέδρασα λίγο βεβιασμένα γιατί δεν είχα άλλο τρόπο να διεκδικήσω την προτεραιότητα που δικαιούμουν (είχα ξεχάσει τη καραμπίνα στο σπίτι εκείνη τη μέρα και ήταν και Δευτέρα.)

Anritsu
28/11/2019, 08:09
Εμένα παραλίγο να με σκοτώσει ποδηλάτης, αλλά ευτυχώς ήμουν τυχερός. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

Εγώ, αντίστοιχα, είτε οδηγώ μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, δεν έχω ποτέ κινδυνέψει να σκοτώσω κανέναν, παρ'όλες τις καθημερινές, όπως τονίζεις, παρανομίες μου. Φαντάζομαι το ότι δεν παραβιάζω ΠΟΤΕ φανάρια, στοπ και λοιπές προτεραιότητες είναι ένα βασικό συστατικό αυτού.

Κομματάκι δύσκολο να σε σκοτώσει ποδήλατο 10 κιλά με ανάβατη 90 κιλών και ταχύτητες των 20 και 30 χλμ , ειδικά αν είσαι με αυτοκίνητο . Ακόμα και με μηχανάκι να είσαι ,μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο , που δεν έχω ακούσει κάτι χωρίς φυσικά να αποκλείω να έχει συμβεί και να μην βγήκε παραέξω . Φυσικά να πηγαινείς Κυριακή πρωί να στριψεις στα Λιμανάκια , στο λέω απο τώρα πως δεξιά έχει ποδήλατα , οπότε μην απλώνεσαι πολύ . Μην κάνουμε όμως την εξαίρεση κανόνα . Γιατί μπορώ να σου πω για 100αδες περιστατικά που πήγαν να με μαζέψούν μηχανές που θεωρούν φυσιολογικό να σε προσπερνάνε στο 1 εκ την ώρα που εσύ επάνω σε άλλο μηχανάκι προσπερνας μέσα στην κίνηση . Για να μην πω και για τους ενοχλητικούς καρούμπαλους που είσαι εγκλωβισμένος στην Κηφισίας ανάμεσα στα ρεύματα και μαρσάρουν από πίσω γιατι έχουν χιλιάρι και είναι και γρήγοροι .

telegonos
28/11/2019, 08:50
Λώρενς της Αραβίας. Σκοτώθηκε από ποδηλάτες, που προσπάθησε να αποφύγει. Το πιο διάσημο παράδειγμα ίσως.

Μια χαρά σε σκοτώνει ο ποδηλάτης, στα μέρη μου (Μεσόγεια), όταν είχαν πρωτοέρθει οι πρόσφυγες, είχαν πάρει από ένα ποδήλατο και μη-εκπαιδευμένοι από δυτική αστική κίνηση, όπου θέλαν κόβαν το τιμόνι και όποιον πάρει ο χάρος. Τους ήξερα ότι κάνουν έτσι και δεν κινδύνεψα ποτέ γιατί τους πρόσεχα ιδιαιτέρως, άλλοι όμως...

Δεν σε σκοτώνει κάνοντας κάτι σε εσένα, σε σκοτώνει επειδή ΕΣΥ πας να τον προστατέψεις και την πατάς.

Γενικά πάντως, δεν είναι το πρόβλημα των δρόμων οι ποδηλάτες. Απλά είναι ιδιαίτερα εκνευριστική η πρακτική τους, ''οπως με συμφέρει'', όταν είναι για δικαίωμα ''α εχω όχημα σεβάσου με'' , όταν είναι για υποχρέωση ''ελα μωρε, ποδήλατο έχω, τι θες κι εσύ''. Καμία άλλη ομάδα, δεν το κάνει τόσο πολύ αυτό.

Και οι αυτοκινητάδες που παρκάρουν στις θέσεις αναπήρων, κι αυτοί δεν κάνουν και κανά τρομερό έγκλημα, αλλά είναι η στάση και η ψυχολογία που είναι πολύ εκνευριστική.

Άλλο το πραγματικό αποτέλεσμα, άλλο το πόσο προσβλητική είναι, μιας πράξη. Έχουν σφαχτεί άνθρωποι για μια κουβέντα, για ένα βλέμμα, για μια κίνηση, που τεχνικά-φυσικά-πραγματικά δεν έβλαπτε κανέναν. Οι ποδηλάτες είναι πιο πολύ το ενοχλητικό της συμπεριφοράς τους και όχι το πραγματικό αποτέλεσμα.

doctor_john
28/11/2019, 09:20
Παιδιά οι ποδηλάτες είμαστε μαλάκες όταν ξεκινάμε να χρησιμοποιούμε το ποδήλατο για καθημερινή μετακίνηση.
Όσοι έχουν δίπλωμα έρχονται γρήγορα στα συγκαλά τους και ένα μικρό ποσοστό γίνονται ζώα.

Συμβαίνει και στα άλλα οχήματα, μη το μεγαλοποιούμε.

Το θέμα είναι αν μας συμφέρει σαν κοινωνία και οδικό δίκτυο να έχουμε ποδηλάτες.
Όποιος πιστεύει πως μας συμφέρει, ας κάνει ότι περνά από το χέρι του για την σωστή ένταξη τους στο δίκτυο.

Κοιτάξτε τις άλλες χώρες που φαίνεται η ζωή με το ποδήλατο σε βάθος χρόνου.
Πάντα υπάρχει ένα ποσοστό από ζώα που ενοχλούν, στο ποδήλατο λόγο του ότι είσαι πολύ εκτεθημένος
σε βάζει σε διαδικασία άμυνας - συμμόρφωσης με το "ασφαλές".
Είναι λίγοι οι "οτι νά'ναι" και αποδοκιμάζονται ήπια κάθε φορά.

BLiTzER
28/11/2019, 09:34
Κομματάκι δύσκολο να σε σκοτώσει ποδήλατο 10 κιλά με ανάβατη 90 κιλών και ταχύτητες των 20 και 30 χλμ , ειδικά αν είσαι με αυτοκίνητο . Ακόμα και με μηχανάκι να είσαι ,μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο , που δεν έχω ακούσει κάτι χωρίς φυσικά να αποκλείω να έχει συμβεί και να μην βγήκε παραέξω .

Το καταλαβαίνεις, φυσικά, ότι αν είσαι με μηχανάκι και χάσεις τον έλεγχο από κάτι, είναι πολύ εύκολο να πεθάνεις. Και γάτα μπορεί να σε σκοτώσει, που ζυγίζει κάτω από 10 κιλά. Τα υπόλοιπα τα έχουν αναλύσει παραπάνω. Το ότι "κι άλλοι παρανομούν" δεν είναι δικαιολογία.

Nostradamus
28/11/2019, 12:23
Θεωρω οτι ο μεσος ποδηλατης στην Αττικη, εχει τρελο death wish..

Αν εισαι πανω απο 15 και βγαινεις στις κεντρικες οδικες αρτηριες της πρωτευουσας απλα τα θελει ο κ@λος σου..

Δεν εχει σημασια παντα τι δικαιουσαι και τι οχι... Θελει στοιχειωδη λογικη οτι σε ενα αναρχο συστημα εισαι ο πιο ευαλωτος να την πατησεις.. Αν αυτο δεν χωραει στο κεφαλι του καθενος καλη του τυχη.

MG
28/11/2019, 12:31
Θυμηθητε το αλλα του χρονου θα συζηταμε για τα πατινια εκτος απο αυτοκινητα....

Τωρα που ορισμενα πανε με 30+ χιλιομετρα με μια ροδα 2 ιντσων...

ο ΚΟΚ πρεπει να αλλαξει γιατι αλλαζουν τα δεδομενα πολυ γρηγορα

Panos76
28/11/2019, 12:39
Θελει στοιχειωδη λογικη.

Αυτή, όπως τουλ. (νομίζουμε; ότι) την ξέρουμε, ισχύει για (εμάς) τους λίγο παλαιότερους.

Τώρα πλέον νομίζω πως δεν είναι καθόλου κοινή αλλά εξειδικευμένη κατά το δοκούν.

katsar
28/11/2019, 12:47
Φυσικά αν μπορούσαν να παραβιάσουν και τα όρια ταχύτητας όπως οι αλήτες μηχανόβιοι θα το έκαναν σίγουρα.
Δυστυχώς δεν ζούμε στην Ολλανδία,όταν σας βλέπω στην Πατρών-Πύργου απάνω στην λεα με τις νταλίκες να περνάνε στο 1 μέτρο δίπλα σας...Όπως είπαν και πιο πάνω, death wish.( εργάρα με την ευκαιρία,rip Charles ).

extisatokat
28/11/2019, 12:49
Θυμηθητε το αλλα του χρονου θα συζηταμε για τα πατινια εκτος απο αυτοκινητα....

Τωρα που ορισμενα πανε με 30+ χιλιομετρα με μια ροδα 2 ιντσων...

ο ΚΟΚ πρεπει να αλλαξει γιατι αλλαζουν τα δεδομενα πολυ γρηγορα


XA XA XA καλοοοοο το αλλο με τον τοτο το ξερεις :D
Eδω κυκλοφορουν οι πακηδες με κατι χειροκινητα καροτσια 5χ2χ2 γεματα χαρτι που ζυγιζουν 600 κιλα χωρις φρενα,χωρις φωτα το βραδυ, που αν χασουν τον ελεγχο εχουν σκοτωσει 10 οχι εναν τι μας λες τωρα...:lol:

MG
28/11/2019, 12:58
XA XA XA καλοοοοο το αλλο με τον τοτο το ξερεις :D
Eδω κυκλοφορουν οι πακηδες με κατι χειροκινητα καροτσια 5χ2χ2 γεματα χαρτι που ζυγιζουν 600 κιλα χωρις φρενα,χωρις φωτα το βραδυ, που αν χασουν τον ελεγχο εχουν σκοτωσει 10 οχι εναν τι μας λες τωρα...:lol:

Συμφωνω γι αυτο... εσυ αν δεις τον πακη, ή τον Ταμτακο με καροτσι στο δρομο τον προσπερνας ετσι απλα ή ενημερωνεις και την τροχαια... εγω παντως παιρνω τηλ.

αν κανεις τα στραβα ματια εσυ κι εγω θα τα κανει κ καποιος αλλος κι αλλος.... κ μετα ο καθενας κανει ο,τι θελει... αναρχια λεγεται αυτο...

οπως θα παρω τηλεφωνο και για τον διπλοπαρκαρισμενο και για οποιον αλλο δυσκολευει τη ζωη ολων μας...

Οταν κατι παει πολυ στραβα, πρεπει ολοι μας να κανουμε κατι για να αλλαξει...

cityfly
28/11/2019, 13:01
Σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας δεν έχουμε δικαίωμα εισόδου με ποδήλατο.
Όταν βλέπεις αθλητές δρόμου και μόνον, αν θέλεις κάνε υπομονή γιατί βάζουν χλμ συχνά και χρειάζεται να βγαίνουν απο την πόλη
για το μεγαλύτερο ποσοστό της προπόνησης.
Οποιοσδήποτε άλλος μέσω άλλων δρόμων.

Απαγορεύονται συγκεκριμένα τα ποδήλατα ή εμπίπτει στον γενικό κανόνα ότι δεν επιτρέπεται όχημα που δεν μπορεί να πάει πανω από 50; Διότι στη δεύτερη περίπτωση ο αθλητές ποδηλασίας δρόμου δεν έχουν θέμα, παραπάνω πάνε.

BLiTzER
28/11/2019, 13:04
Απαγορεύονται συγκεκριμένα τα ποδήλατα ή εμπίπτει στον γενικό κανόνα ότι δεν επιτρέπεται όχημα που δεν μπορεί να πάει πανω από 50; Διότι στη δεύτερη περίπτωση ο αθλητές ποδηλασίας δρόμου δεν έχουν θέμα, παραπάνω πάνε.

Απαγορεύονται ΟΛΑ τα μη μηχανοκίνητα, καθώς ΚΑΙ τα μηχανοκίνητα που δεν μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητα άνω των 70 χλμ/ώρα.

Οπότε ακόμα και 300 χλμ/ώρα να πιάνουν οι τουρντεφράνς γουαναμπίδες, απαγορεύεται.

Anritsu
28/11/2019, 17:55
Το καταλαβαίνεις, φυσικά, ότι αν είσαι με μηχανάκι και χάσεις τον έλεγχο από κάτι, είναι πολύ εύκολο να πεθάνεις. Και γάτα μπορεί να σε σκοτώσει, που ζυγίζει κάτω από 10 κιλά. Τα υπόλοιπα τα έχουν αναλύσει παραπάνω. Το ότι "κι άλλοι παρανομούν" δεν είναι δικαιολογία.

Φυσικά και το καταλαβαίνω , όπως και εσύ ότι οφείλεις να κινείσαι πάντα με ταχύτητα τέτοια που να μπορείς να ελέγξεις το όχημα σου σε κάποια έκτακτη περίπτωση , φρενάρισμα κλπ . Οδηγάς δηλαδή πάντα αμυντικά λες και θέλουν να σε φάνε . Τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι οδηγώ το παπί και ειδικά το ποδήλατο .

Οσο για το σενάριο να προκληθεί ατύχημα έμμεσα λόγω τρόμπα ποδηλάτη , είναι τόσο πιθανό όσο και από τρόμπα μηχανάκι ή αυτοκίνητο . Με τη διαφορά ότι τον ποδηλάτη τον πατάς ειδικά αν είσαι με κουτί με κουτί και κουβαλάς οικογένεια . Ασυζητητί . Και για το λόγο επιμένω ότι πολύ σπάνια θα α κουρέψει φανάρι κεντρικό με κίνηση ποδηλάτης συνειδητοποιημένος . Ξέρουμε και εμείς ότι εκεί μας τρώνε λάχανο . Τώρα για παράδρομους , αργά χωρίς κίνηση , ναι υπάρχει η τάση ελεγχόμενα να περνάμε , οχι πάντως περισσότερο από τα μηχανάκια . Επίσης το να περάσουμε ένα φανάρι σε δρόμο χωρίς και πολύ κίνηση είναι ευπρόσδεκτο από τα αυτοκίνητα . Γιατί αν μείνουμε να το περιμένουμε , στο πράσινο μέχρι να ξεκινήσουμε 30 και 40 ποδήλατα έχει πιάσει κόκκινο και πέφτει χριστοπαναγία , ειδικά αν πρόκειται για σύντομο φανάρι .

telegonos
28/11/2019, 18:14
Οσο για το σενάριο να προκληθεί ατύχημα έμμεσα λόγω τρόμπα ποδηλάτη , είναι τόσο πιθανό όσο και από τρόμπα μηχανάκι ή αυτοκίνητο

Δεν είναι το ίδιο πιθανό, η πιθανότητα αυξάνεται, γιατί λόγω αργής ταχύτητας κίνησης, ο ποδηλάτης γίνεται εμπόδιο για τα άλλα οχήματα. Όταν γίνεσαι εμπόδιο, αυξάνουν οι πιθανότητες να πέσει κάτι πάνω σου, όπως αυξάνουν και για οτιδήποτε δεν συμβαδίζει με τη ροή των άλλων οχημάτων, είτε πιο αργό είτε πιο γρήγορο.

Αν δεν γίνονται πολλά ατυχήματα στην πράξη, είναι γιατί 1-δεν είναι πολλά τα ποδήλατα και 2-είναι οχήματα πολύ μικρού πλάτους οπότε συνήθως δίνουν χώρο διαφυγής σύγκρουσης.

Φαντάσου (=κάνε μια προσομείωση με το μυαλό) π.χ. στην Κηφισσίας, να ήταν η αναλογία 1:1 μηχανοκίνητα οχήματα ανά ποδήλατα, πλήρως ανακατεμένα, τι θα γινόταν.

buckley
28/11/2019, 18:22
Δεν είναι το ίδιο πιθανό, η πιθανότητα αυξάνεται, γιατί λόγω αργής ταχύτητας κίνησης, ο ποδηλάτης γίνεται εμπόδιο για τα άλλα οχήματα. Όταν γίνεσαι εμπόδιο, αυξάνουν οι πιθανότητες να πέσει κάτι πάνω σου, όπως αυξάνουν και για οτιδήποτε δεν συμβαδίζει με τη ροή των άλλων οχημάτων, είτε πιο αργό είτε πιο γρήγορο.

Αν δεν γίνονται πολλά ατυχήματα στην πράξη, είναι γιατί 1-δεν είναι πολλά τα ποδήλατα και 2-είναι οχήματα πολύ μικρού πλάτους οπότε συνήθως δίνουν χώρο διαφυγής σύγκρουσης.

Φαντάσου (=κάνε μια προσομείωση με το μυαλό) π.χ. στην Κηφισσίας, να ήταν η αναλογία 1:1 μηχανοκίνητα οχήματα ανά ποδήλατα, πλήρως ανακατεμένα, τι θα γινόταν.

Δυστυχώς οι ποδηλάτες όπως και οι καπνιστές έχουν την πεποίθηση ότι δεν επιβαρύνουν ποτέ κανέναν.Αν πάλι δεχτούν ότι κάποιες λίγες φορές το κάνουν είναι γιατί έχουν το δικαίωμα.
:a022:

doctor_john
28/11/2019, 20:06
Φαντάσου (=κάνε μια προσομείωση με το μυαλό) π.χ. στην Κηφισσίας, να ήταν η αναλογία 1:1 μηχανοκίνητα οχήματα ανά ποδήλατα, πλήρως ανακατεμένα, τι θα γινόταν.

Τα ζώα υπάρχουν παντού. Κανείς δεν λέει πως έχει δικαίωμα να κάνει μλκς στο δρόμο.
Τα ζώα θα το πούν, γιατί είναι ζώα αλλιώς δεν θα χρειαζόταν εξαρχής να δικαιολογηθούν.

Ή τους προγκάς ή τους επηρεάζεις, άλλη λύση δεν..

Φίλε telegonos αν υπήρχε περίπτωση να είναι 1:1 αυτοκίνητα / ποδήλατα στην κηφισίας, ο κόσμος στη αθήνα θα ζούσε πολύ καλύτερα.
Στο λέω υπολογίζοντας και τους λάτρεις του μετρό παράλληλα.
Δεν συζητάμε αν υπήρχαν παράδρομοι, μισής λουρίδας όχι παραπάνω, για τον όγκο των μισών πολιτών να είναι με ποδήλατο..

πουθενά κίνηση, μείωση ατυχημάτων - εξόδων, μείωση ρύπων - θορύβου, μείωση περίθαλψης των πολιτών, εμφανής μείωση ψυχότροπων, ψυχοφαρμάκων,
τσιγαρου και αλκοόλ και ότι αυτά μπορούν να προκαλέσουν στους επόμενους... ;)

tzimidis
28/11/2019, 20:23
...... ποδηλάτης συνειδητοποιημένος... .
Ρωτάω χωρίς ίχνος ειρωνείας, ποιος είναι ο συνειδητοποιημένος ποδηλάτης και ποσοι είναι σε ποσοστό του συνόλου των ποδηλάτων?

Anritsu
28/11/2019, 20:52
Ρωτάω χωρίς ίχνος ειρωνείας, ποιος είναι ο συνειδητοποιημένος ποδηλάτης και ποσοι είναι σε ποσοστό του συνόλου των ποδηλάτων?

Έλα όποτε θες μαζί μας να σου δείξω .
Όσο αφορά στο σύνολο μπορώ να σου πω πως απο αυτούς που ασχολούνται σοβαρά με το ποδήλατο πλησιάζει και το 100 % . Το πρόβλημα είναι οι τυχάρπαστοι , περιστασιακοί , χιπστερς , πιάνω δύο ρόδες και βγαίνω χαλαρή και σας γράφω όλους στα @@ μου . Τέτοιοι όμως υπάρχουν ατελείωτοι τόσο σε μηχανές όσο και αυτοκίνητα . Όπως και κάποιες θείτσες που την είδαν Ολλανδέζες να πήγαινε σούπερ με το ποδήλατο . Σαν συνειδητοποιημενο ορίζω εκείνον που δεν θα προκαλέσει πρόβλημα , εκτός και αν έχεις πρόβλημα από πριν και κάπου γυρεύεσαι να το ξεσπάσεις . Σαν τον κουμπάρο μου ένα πράμα που τον καθυστερούνε τα ποδήλατα ενώ η Αθήνα είναι πηγμένη απο άκρη σε άκρη .

tzimidis
28/11/2019, 21:07
Έλα όποτε θες μαζί μας να σου δείξω .
Όσο αφορά στο σύνολο μπορώ να σου πω πως απο αυτούς που ασχολούνται σοβαρά με το ποδήλατο πλησιάζει και το 100 % . Το πρόβλημα είναι οι τυχάρπαστοι , περιστασιακοί , χιπστερς , πιάνω δύο ρόδες και βγαίνω χαλαρή και σας γράφω όλους στα @@ μου . Τέτοιοι όμως υπάρχουν ατελείωτοι τόσο σε μηχανές όσο και αυτοκίνητα . Όπως και κάποιες θείτσες που την είδαν Ολλανδέζες να πήγαινε σούπερ με το ποδήλατο . Σαν συνειδητοποιημενο ορίζω εκείνον που δεν θα προκαλέσει πρόβλημα , εκτός και αν έχεις πρόβλημα από πριν και κάπου γυρεύεσαι να το ξεσπάσεις . Σαν τον κουμπάρο μου ένα πράμα που τον καθυστερούνε τα ποδήλατα ενώ η Αθήνα είναι πηγμένη απο άκρη σε άκρη .
Δέχομαι ότι η κατηγορία των συνειδητοποιημενων είναι 100% συνειδητοποιημένοι, και ότι το συνολο των ΜΗ συνειδητοποιημενων είναι 100% ΜΗ συνειδητοποιημενοι.
Αυτό που ρωτάω όμως είναι ποια ειναι η αναλογία των μεν και των δε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/11/2019, 22:51
Έλα όποτε θες μαζί μας να σου δείξω .

Βρε τη κοιλιά του την είδες???:lol:

tzimidis
28/11/2019, 23:20
Βρε τη κοιλιά του την είδες???:lol:

Ξέρεις τι ροπή βγάζει σε downhill??
Ασταμάτητος λέμε....

BLiTzER
28/11/2019, 23:25
Φυσικά και το καταλαβαίνω , όπως και εσύ ότι οφείλεις να κινείσαι πάντα με ταχύτητα τέτοια που να μπορείς να ελέγξεις το όχημα σου σε κάποια έκτακτη περίπτωση , φρενάρισμα κλπ .

Κοίτα, μέχρι στιγμής με έχουν δικαιώσει και τα 4 δικαστήρια που έχουν γίνει (ποινικό, αστικό + εφέσεις), και του έχουν καταλογίσει υπαιτιότητα. Αλλά αν γίνει κάποια στιγμή επόμενο για να του πάρω το χρήμα, θα φροντίσω να ενημερώσω τον δικαστή ότι ο ανρίτσου, φανατικός ποδηλάτης από το moto.gr, ο οποίος πιστεύει ότι τα καρότσια βρεφών πρέπει να διέπονται από τον ίδιο ΚΟΚ με τα ποδήλατα, επειδή έχουν ρόδες και αναβάτη, θεωρεί ότι εγώ οφείλω να κινούμαι με ταχύτητα τέτοια που μπορώ να ελέγξω το όχημά μου, όταν κάποιος καθυστερημένος ποδηλάτης πεταχτεί από το πουθενά κάθετα σε λεωφόρο, παραβιάζοντας 49 νόμους ταυτόχρονα.

tzimidis
28/11/2019, 23:26
Πάντως εκτός από όλες τις προαναφερθεισες κατηγορίες, υπάρχει και η χειρότερη και πιο επικίνδυνη ολων: ο Jogger με το σμαρτφοουν στο μπράτσο και τα ακουστικά στα αυτιά, που την έχει δει "άμα σταματήσω θα με λιώσει η λαβα/θα με φάνε οι κροκόδειλοι",
και που δεν υπάρχει σταμάτημα ούτε σε φανάρι, ούτε δε διασταύρωση, ούτε πουθενά.
Το είδος ευδοκιμεί ιδιαίτερα στον Κορυδαλλό, κατά μήκος της Γ. Λαμπράκη.
Τελευταία φυονται και βαδιστές, στο ίδιο μοτίβο πάντα. Ας με πατήσει το λεωφορειο, αρκεί να μην χάσω το ρυθμό

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/11/2019, 04:38
Ξέρεις τι ροπή βγάζει σε downhill??
Ασταμάτητος λέμε....

:lol:

doctoras
29/11/2019, 06:59
ο Jogger με το σμαρτφοουν στο μπράτσο και τα ακουστικά στα αυτιά, που την έχει δει "άμα σταματήσω θα με λιώσει η λαβα/θα με φάνε οι κροκόδειλοι",
Ας με πατήσει το λεωφορειο, αρκεί να μην χάσω το ρυθμό

xaxaxaxx:lol::lol:

εντάξει περαν της πλάκας υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας και η στροφή σε αυτό είναι ίσως η ύστατη για να καταπολεμήσουν της ασθένεια τους, μη τα ισοπεδώνουμε όλα

tzimidis
29/11/2019, 07:48
xaxaxaxx:lol::lol:

εντάξει περαν της πλάκας υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας και η στροφή σε αυτό είναι ίσως η ύστατη για να καταπολεμήσουν της ασθένεια τους, μη τα ισοπεδώνουμε όλα

ΟΚ, ΑΛΛΆ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΆΝΕ ΣΤΑ ΦΑΝΆΡΙΑ.
Ή τουλαχιστον να κοιτάνε μην έρχεται κάνα φορτηγό πριν περάσουν κάθετα την κεντρική λεωφόρο.

The_Scientist
29/11/2019, 08:16
Ψιλό-άστοχη η συζήτηση. Ο τρόμπας πάντα παραμένει τρόμπας και ανάλογα με το μέσο (αυτο, μότο, ποδήλατο, πεζός) που θα διαλέξει κάθε φορά που θα βγει από το σπίτι του θα κάνει τις αντίστοιχες μ@λ@κιες.

Είναι θέμα έλλειψης παιδείας προφανώς, αλλά σίγουρα τα πρόστιμα είναι μια καλή αρχή.

Εγώ με άλλο απορώ πάντως. Αυτοί οι τύποι όντως πιστεύουν ότι είναι υγιεινό να κάνουν ποδήλατο στην Κηφισίας?

viper1
29/11/2019, 08:58
Υποδομή για ποδήλατο σε μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει με εξαίρεση κάποιες πόλεις στην επαρχία. Και υποδομή δεν υπάρχει γιατί σαν κράτος δεν ασχολείται με τις δευτερεύουσες ανάγκες των πολιτών. Εδώ δεν μπορεί να καλύψει τις πρωτεύον...
Οι νόμοι κανονισμοί υπάρχουν για να καταπατούνται. Αλλιώς δεν θα είχαμε νόμους. Βγήκαν με σκοπό οι περισσότεροι να ακολουθούν τις ίδιες οδηγίες και να μην κάνει καθένας ότι νομίζει σωστό. Αυτό είναι για τις μάζες. Είτε με νόμους είτε χωρίς πάντα κάποιοι θα υπάρχουν που θα δρουν αυτόνομα. Κατά βούληση. Η παιδεία? Πολύ σημαντικός ρόλος στο να ακολουθεί κάποιος τους νόμους. Το θέμα έρχεται λοιπόν σε εκείνους που θα πρέπει να προστατέψουμε τους ίδιους τους οικείους τους αλλά και εκείνους που δεν τηρούν τους νόμους. Και εννοώ ότι πέραν της άγνοιας του κινδύνου (ποδηλάτες σε λεωφόρους κλπ πχ)τους προστατεύουμε εμείς οι ίδιοι (Όσοι έχουμε αντανακλαστικά ακόμα) από το να μην χάσουν την ζωή τους . Δεν είναι κάθε μέρα Κυριακή όμως και κάποιοι όχι μόνο ποδηλάτες δείχνουν με την συμπεριφορά τους οδηγική και μη να μην το καταλαβαίνουν. Πόσο κοντά έρχονται στο να συναντήσουν τον δημιουργό τους....Αυτή είναι η καθημερινότητα. Όσο για κάποιους κάποιος που αστειευτηκε με το θέμα ποδηλάτης και τον έριξε κάτω του έδωσα να καταλάβει ακόμα και αστειευόμενος η πιθανή αφαίρεση ζωής ακόμα και άθελά μας είναι κάτι θλιβερό που ελπίζω να μην το ζήσει ποτέ κάνεις

Anritsu
29/11/2019, 09:38
Κοίτα, μέχρι στιγμής με έχουν δικαιώσει και τα 4 δικαστήρια που έχουν γίνει (ποινικό, αστικό + εφέσεις), και του έχουν καταλογίσει υπαιτιότητα. Αλλά αν γίνει κάποια στιγμή επόμενο για να του πάρω το χρήμα, θα φροντίσω να ενημερώσω τον δικαστή ότι ο ανρίτσου, φανατικός ποδηλάτης από το moto.gr, ο οποίος πιστεύει ότι τα καρότσια βρεφών πρέπει να διέπονται από τον ίδιο ΚΟΚ με τα ποδήλατα, επειδή έχουν ρόδες και αναβάτη, θεωρεί ότι εγώ οφείλω να κινούμαι με ταχύτητα τέτοια που μπορώ να ελέγξω το όχημά μου, όταν κάποιος καθυστερημένος ποδηλάτης πεταχτεί από το πουθενά κάθετα σε λεωφόρο, παραβιάζοντας 49 νόμους ταυτόχρονα.

Οχι βέβαια . Εσύ να κινείσαι με την βεβαιότητα πως όλοι οι άλλοι είναι νομοταγείς και θα σεβαστούν την προτεραιότητα σου . Φαντάζομαι σε κάθετους που οι άλλοι έχουν στοπ δεν ψιλοφρενάρεις να δεις αν κατεβαίνεις κάνας μπάρμπας ή κάποιος που μιλάει σε κινητό . Μακάρι να βρεις το δίκιο σου , από το να μπλέξω με δικαστήρια , προτιμώ να μην μπλέξω καθόλου . Και αν πάθεις καμιά μόνιμη βλάβη περίμενε αποζημίωση ...

Anritsu
29/11/2019, 09:41
Ξέρεις τι ροπή βγάζει σε downhill??
Ασταμάτητος λέμε....

Και όμως . Ειναι κάτι κοιλάραδες που κάνουν το 6 Χ 200 της Αλεξανδρούπολης για πλάκα . Είναι να γίνει η αρχή .

BLiTzER
29/11/2019, 09:41
Οχι βέβαια . Εσύ να κινείσαι με την βεβαιότητα πως όλοι οι άλλοι είναι νομοταγείς και θα σεβαστούν την προτεραιότητα σου . Φαντάζομαι σε κάθετους που οι άλλοι έχουν στοπ δεν ψιλοφρενάρεις να δεις αν κατεβαίνεις κάνας μπάρμπας ή κάποιος που μιλάει σε κινητό . Μακάρι να βρεις το δίκιο σου , από το να μπλέξω με δικαστήρια , προτιμώ να μην μπλέξω καθόλου . Και αν πάθεις καμιά μόνιμη βλάβη περίμενε αποζημίωση ...

Δεν πετάχτηκε από κάθετο. Πετάχτηκε από την κεντρική νησίδα. Γιατί έτσι. Γενικά, σταμάτα να προσπαθείς να δικαιολογήσεις την πλήρη καθυστέρηση και να έχεις μια - συνήθως ατυχή - απάντηση για όλα. Εντάξει, το καταλάβαμε, κάνεις ποδήλατο.

Κι εγώ προτιμώ να μην μπλέξω καθόλου, αλλά οι ηλίθιοι είναι αμέτρητοι, δύσκολα τους αποφεύγεις όλους. Και μερικοί αξίζουν κάθε ταλαιπωρία, κάθε δευτερόλεπτο, κάθε ευρώ που σπαταλάς.

doctor_john
29/11/2019, 10:46
έχω 4 ατυχήματα με το ποδήλατο στην πολη, δύο με μοτοσυκλέτες απο παραβίαση stop και κόκκινο και δύο από ποδηλάτες ανοικτής θαλάσσης.
Οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρθηκαν, με αποζημείωσαν αυτόβουλα, ήπιαμε εσπρέσους.. οι ποδηλάτες με σκυλόβρισαν και με απείλησαν.
Υπόψιν ότι οι μοτοσυκλετιστές είχαν σοβαρές ζημιές και τραυματισμούς ενώ οι ποδηλάτες έσωσα το χέρι της μίας από βέβαια απώλεια δακτύλων
και προτίμησα να κτυπήσω ασχημα για να μην σκοτωθεί ο δεύτερος που ήταν πολύ αδύνατος και σε πολύ λάθος θέση.

μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα;
το μόνο που έχει νόημα είναι να τους παρασύρεις να ανοίξουν τα μάτια τους. Με βία και καταστολή δεν έχει αποτέλεσμα γιατί
θέλουμε μοκροχρόνια διάρκεια χωρίς να πρέπει να εφαρμόζουμε βια και καταστολή συνέχεια..

sniper
29/11/2019, 11:19
....

... ... Με βία και καταστολή δεν έχει αποτέλεσμα γιατί
θέλουμε μοκροχρόνια διάρκεια χωρίς να πρέπει να εφαρμόζουμε βια και καταστολή συνέχεια..

Χρωστάς οθόνη, καφέ, παντελόνι και μπλούζα.

Panos76
29/11/2019, 12:02
Χρωστάς οθόνη, καφέ, παντελόνι και μπλούζα.

413059

:bawl:

sniper
29/11/2019, 12:07
413059

:bawl:


Nαι, δεν θα πάω καν στις τροχαίες παραβάσεις του στυλ "σας έχω γραμμένους όλους στα π@π@ρια μου (έχω ή κι αν δεν έχω) και καβαλάω το πιο οικολογικό όχημα στον κόσμο (νομίζει) και κάντε μου την χάρη" αλλά σε φάση που μου έτυχε πριν λιγες μέρες, νύχτα, σε πηγμένη Κηφισσίας - σε στυλ παρκαρισμένα για ώρα στη σειρά αμάξια, να έχεις μπροστά σου τουρντεφρανς® τύπο να πηγαίνει με 5-6χαω (τόσο έδειχνε το κοντερ μου) να είμαι πίσω του αρκετή ώρα, ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΟΡΝΑΡΕΙ αλλά ακούγεται η εξάτμιση (τι να κάνουμε τώρα) και στο φανάρι να γυρίζει και να μου λέει "καλα ρε δεν ντρέπεσαι να με πιέζεις έτσι;"

Έδειξα αυτοσυγκράτηση.

telegonos
29/11/2019, 12:07
τς τς τς , τι είσαστε εσείς ρε.

Θέλει να πει, δεν έχει νόημα να κάνεις σωστούς τους ανθρώπους με συνεχή βία και καταστολή, πρέπει να γίνονται από μόνοι τους έτσι, μέσω παιδείας κ.ο.κ. με μόνιμη κατάσταση.

sniper
29/11/2019, 12:08
τς τς τς , τι είσαστε εσείς ρε.

Θέλει να πει, δεν έχει νόημα να κάνεις σωστούς τους ανθρώπους με συνεχή βία και καταστολή, πρέπει να γίνονται από μόνοι τους έτσι, μέσω παιδείας κ.ο.κ. με μόνιμη κατάσταση.


Έτσι κατέληξες εσύ αυτό που είσαι; :tooth:

BLiTzER
29/11/2019, 12:18
Θέλει να πει, δεν έχει νόημα να κάνεις σωστούς τους ανθρώπους με συνεχή βία και καταστολή, πρέπει να γίνονται από μόνοι τους έτσι, μέσω παιδείας κ.ο.κ. με μόνιμη κατάσταση.

413061

sniper
29/11/2019, 12:32
413061


Παράδειγμα (https://www.youtube.com/watch?v=aQtWvwdgICg).

telegonos
29/11/2019, 12:32
Καμιά υπεράσχετη εξυπνάδα ακόμα θα πείτε ή να μείνουμε στο ότι όντως δεν καταλάβατε;

BLiTzER
29/11/2019, 12:34
Εγώ δυσκολεύομαι λίγο με αυτά τα πολύ ψαγμένα, είναι η αλήθεια. :lol:

Nostradamus
29/11/2019, 14:15
Μερικα πραγματα λυνονται μονο με βια και καταστολη..

doctor_john
29/11/2019, 14:18
Χρωστάς οθόνη, καφέ, παντελόνι και μπλούζα.

την υπογραφή σου σκεφτόμουν και έλεγα να γράψω "σε μικρής διάρκειας επαφές προτίνεται, κάνεις δουλειά" :lol: