PDA

View Full Version : Πληροφορίες για το Varadero - TDM900



apost73
05/12/2005, 19:20
Γειά σας,

θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία από Varadero / TDM900 να μου πεί τη γνώμη του. Γενικά κόστος συντήρησης, αν καίνε και πόσο, αν έχουν βγάλει ζημιές, αν είναι εύκολα στην οδήγηση μέσα στη πόλη? Γενικά μια περιγραφή, το προφίλ αυτών των μηχανών.
Τι μου προτείνετε?

Varadero 1000 - TDM 900 - V Strom 650

Σας ευχαριστώ.

Daemon
05/12/2005, 23:30
Βασικα μπορω να σου πω μονο για το TDM900 που το εχω, τα αλλα δεν τα ξερω, καποιος αλλος θα σου πει σιγουρα.

1. Σερβις καθε 10.000 χλμ, βαλβιδες καθε 20.000 χλμ. Τιμες δεν θυμαμαι τωρα, θα σου πω
2. Δεν εχω κοιταξει ποτε ποσο καει, αλλα υπολογησε οτι μεσα στην Αθηνα, στην κινηση, μου εβγαλε περιπου 260χλμ χωρις ρεζερβα "20λ ντεποζιτο/3λ ρεζερβα" (Υποψην οτι φοραει ανοιχτες εξατμισεις και φιλτρο αερα)
3. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να σου βγαλει το TPS (Throttle Position Sensor). Το δικο μου ειναι μοντελο 2004, δεν ειχε ποτε προβλημα. Καλυπτεται μεσα στην εγγηυση. Επισης, στα 30.000 χλμ μου εβγαλε μικροπροβλημα στους δισκους καμπανας. Θα αλλαζω δισκους και μεταλικους και αυτο ητανε.
4. Σαν οδηγηση, για μενα προσωπικα ειναι κατι σαν παπι. Πολυ καλο ζυγισμα, ευκολοδηγητο, ροπη απο πολυ χαμηλα. Σπανια θα ανεβασεις στροφες πανω απο 3-4000 μεσα στην πολη.

Αυτα, μακαρι να σε βοηθησα.. :wave2:

GST
06/12/2005, 08:06
για κοιτα λιγο το μανιουαλ για το tdm γιατι νομιζω οτι κατι γραφει για βαλβιδες στα 40.000χλμ :)

Daemon
06/12/2005, 10:59
Το service manual λεει καθε 40.000 ναι. Μπορει να τα χρειαστης και στα 20.000 ομως. Στο owners manual λεει για 20.000. Οπως σου πει ο μηχανικος σου :wave2:

GST
06/12/2005, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Το service manual λεει καθε 40.000 ναι. Μπορει να τα χρειαστης και στα 20.000 ομως. Στο owners manual λεει για 20.000. Οπως σου πει ο μηχανικος σου :wave2:

παντως σε δυο φιλους που το ανηξαν και αυτοι στις 20000 ...δεν χρειαζοταν...τζαμπα λεφτα δωσανε ....και μαλλον το εργοστασιο ξερει καλυτερα απο τους μηχανικους ....υπαρχει και η εγγυηση u know!!:lol:

φιλικα ε :wave2:

Daemon
06/12/2005, 13:10
Ναι, i know για την εγγηυση :) Σε καποια χρειαζεται (εμενα μου χρειαστηκε) γι'αυτο λεει ελεγχος καθε 20.000χλμ :wave2:

ironbum2
06/12/2005, 13:59
Κι εγώ για το TDM θα σου πω...

Κατ'αρχήν το δικό μου είναι μοντέλο 7ος/2003 και μέχρις ώρας δεν έχει κάνει τσικ. Μια υποψία για δίσκους συμπλέκτη καλύφθηκε άμεσα μεσα στην εγγύηση.

Σέρβις κάθε 10.000 χλμ όπως είπε και ο φίλος πιο πριν με κόστος περίπου στα 100 ευρώ. Για βαλβίδες η αντιπροσωπεία και το συνεργείο μου είπαν για 40.000 χλμ. Αν όμως το ταλαιπωρείς πολύ στην πόλη ίσως χρειαστεί και νωρίτερα.

Στην οδήγηση είναι όντως παπί και μέσα στην πόλη χωράει παντού. Σε ταξίδι άνετα κρατάς τα 160 φορτωμένος και δικάβαλος αρκεί να έχεις αλλάξει ζελατίνα.

Από κατανάλωση: Ανάλογα πόσο βαρύ είναι το χέρι σου...έχω βγάλει μέχρι και 400 χλμ πριν χτυπήσει ρεζέρβα. Αλλά έχω βγάλει και 215 χλμ.....μέσος όρος είναι 280 χλμ περίπου με 17 λίτρα.

αν θμηθώ κάτι άλλο θα στο γράψω.

Daemon
06/12/2005, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Για βαλβίδες η αντιπροσωπεία και το συνεργείο μου είπαν για 40.000 χλμ.

Αποκλειεται να εχεις παρει στην αντιπροσωπεια εδω (τουλαχιστον στα κεντρικα της yamaha, αν εχεις παρει σε καποιο υποκαταστημα που εχει υπαρχει περιπτωση να σου εχει πει λαθως καποιος καινουργιος υπαληλος) και να σου εχουν πει 40.000χλμ. Αν θελεις ξαναρωτας για να ξερει και το συνεργειο που το πας, 210-6293400 ειναι το τηλ απ'τα κεντρικα της Yamaha.

:) :wave2:

ironbum2
06/12/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Αποκλειεται να εχεις παρει στην αντιπροσωπεια εδω (τουλαχιστον στα κεντρικα της yamaha, αν εχεις παρει σε καποιο υποκαταστημα που εχει υπαρχει περιπτωση να σου εχει πει λαθως καποιος καινουργιος υπαληλος) και να σου εχουν πει 40.000χλμ. Αν θελεις ξαναρωτας για να ξερει και το συνεργειο που το πας, 210-6293400 ειναι το τηλ απ'τα κεντρικα της Yamaha.

:) :wave2:

Λοιπόν επίσημη αντιπροσωπεία Yamaha εξουσιοδοτημένο service Yamaha για την Πάτρα μου τα είπαν. Άλλωστε αν κάτι δεν πάει καλά με τις βαλβίδες το ακούς κιόλας!!!! Μάλλον τα 20.000 χλμ είναι για να σου τα παίρνουν. Κάτι ανάλογο κάνει και η Aprilia με το Capo που οι Ιταλοι λένε ρύθμιση βαλβίδων κάθε 15.000 χλμ και η εδώ αντιπροσωπεία προτείνει κάθε 7.500 χλμ. Όλα για το χρήμα....

GST
06/12/2005, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Λοιπόν επίσημη αντιπροσωπεία Yamaha εξουσιοδοτημένο service Yamaha για την Πάτρα μου τα είπαν. Άλλωστε αν κάτι δεν πάει καλά με τις βαλβίδες το ακούς κιόλας!!!! Μάλλον τα 20.000 χλμ είναι για να σου τα παίρνουν. Κάτι ανάλογο κάνει και η Aprilia με το Capo που οι Ιταλοι λένε ρύθμιση βαλβίδων κάθε 15.000 χλμ και η εδώ αντιπροσωπεία προτείνει κάθε 7.500 χλμ. Όλα για το χρήμα....



:beer:

αχ αυτες οι βαλβιδες......και οι ελληνες ρυθμιστες τους :lol: :rotflmao:

ironbum2
07/12/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
:beer:

αχ αυτες οι βαλβιδες......και οι ελληνες ρυθμιστες τους :lol: :rotflmao:

Όπως το είπες..."...οι έλληνες ρυθμιστές τους"

όταν παζάρευα το Capo και ρώτησα τον αντιπρόσωπο για ποιο λόγο η Ελληνική αντιπροσωπεία λέει κάθε 7500 χλμ ρύθμιση ή έλεγχο (και καλά τώρα...) ενώ οι Ιταλοί λένε κάθε 15000 το πρώτο πράγμα που του ξέφυγε ήταν "κι εσύ που το ξέρεις???"

Μετά βέβαια προσπάθησε να τα μπαλώσει λέγοντας για τις "αντίξοες" καιρικές συνθήκες τις Ελλάδας (ζέστη,σκόνη κλπ) Λες και η Ιταλία είναι στο Βόρειο Πόλο. Δίπλα είναι ρεεεεεεεεεεεεε
Τέσπα, με έχασε από πελάτη ησύχασε και αυτός κι εγώ.

zeli
08/12/2005, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2

όταν παζάρευα το Capo και ρώτησα τον αντιπρόσωπο για ποιο λόγο η Ελληνική αντιπροσωπεία λέει κάθε 7500 χλμ ρύθμιση ή έλεγχο (και καλά τώρα...) ενώ οι Ιταλοί λένε κάθε 15000.......

Καθε 7500 ?:look: :eyepop: :uplate: :hypnotize

Οχι μην είναι και καθε 500
:a31:

πάντως καλά σε ρώτησε ο άνθρωπος για το που το ξέρεις δεδομένο ότι το manual λέει έλεγχος στα 1000 και στα 30000...

ironbum2
09/12/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Καθε 7500 ?:look: :eyepop: :uplate: :hypnotize

Οχι μην είναι και καθε 500
:a31:

πάντως καλά σε ρώτησε ο άνθρωπος για το που το ξέρεις δεδομένο ότι το manual λέει έλεγχος στα 1000 και στα 30000...

To manual του πρώτου Capo που είχα διαβάσει έλεγε κάθε 15000
ίσως να έχει αλλάξει (για το 30000 που λες) Πάντως για τα 7500 η ελληνική αντιπροσωπεία το έχει δώσει και στα περιοδικά (βλέπε ΜΟΤΟ). Στην Ελλάδα τελικά ότι δηλώσεις είσαι και ότι γουστάρεις κάνεις....ΑΣΥΔΟΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Vandarero
09/12/2005, 22:24
Φίλε μου, εγώ που έχω το Varadero, στο πρώτο service που θεωρείται δωρεάν (1000χλμ), πλήρωσα 82 Ευρώ. Στο δεύτερο (6000Χλμ) πλήρωσα 190. Χώρια ότι καίει όσο ένα αυτοκίνητο 1600cc. Αν βάλεις και ασφάλεια τέλη κυκλοφορίας κλπ το κόστος είναι αρκετά μεγάλο. Αν όμως το γουστάρεις πολύ δεν κοιτάς "μικροπράγματα". Εντελώς πληροφοριακά να σου 'πω ότι το service των 12000χλμ κοστίζει περίπου 400 ευρώ χωρίς όμως να το έχω διασταυρώσει.

el_hymador
11/12/2005, 12:16
χμμμ.....εχεις δει πως πλαναρει ενα καλοτριμαρισμενο φουσκωτο στην θαλασσα? αυτο ειναι το TDM.....
............εχεις δει πως μανουβραρει το Ε/Β ''θεοφιλος'' οταν ερχεται απο Χιο φορτωμενο μετα τον δεκαπενταυγουστο?....αυτο ειναι το Varadero.....:rotflmao: :rotflmao:

zeli
12/12/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
To manual του πρώτου Capo που είχα διαβάσει έλεγε κάθε 15000
ίσως να έχει αλλάξει (για το 30000 που λες) Πάντως για τα 7500 η ελληνική αντιπροσωπεία το έχει δώσει και στα περιοδικά (βλέπε ΜΟΤΟ). Στην Ελλάδα τελικά ότι δηλώσεις είσαι και ότι γουστάρεις κάνεις....ΑΣΥΔΟΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

www.caporider.com www.apriliaforum.com εκεί υπάρχουν όλα...

DRAKOS1
12/12/2005, 16:26
φιλε εγω το βαραντερο το κανω σερβις μονος μου.
απο λαδια, φιλτρα, μεχρι και λαδια στα πηρουνια αλλαξα. τα προγματα ειναι απλα και ευκολα. αγορασα το μανουαλ απο την χοντα εναντι 120 ευρο και αυτο ηταν.
αρκει να πιανουν τα χερια σου .

tassos73
22/02/2006, 17:05
Δοκίμασε και τα δύο και απλά πάρε όποιο σου αρέσει καλύτερα.
Εγώ έχω ένα TDM-900A και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Καλή αγορά και να έχεις υγεία ότι και αν πάρεις να το χαρείς με προσοχή πάντα!!! και σεβασμό στους νόμους τησ φυσικής και των ανθρώπων!!!

BLUEMAN1000
27/02/2006, 15:00
ο φιλος el_hymador ειναι λιγο υπερβολικος... :eek:
Ειμαι κάτοχος ενος varadero εδω και 6 χρονια αρα λόγω της παλαιοτητας του μοντέλου μου δεν μπορω να μιλήσω για την κατανάλωση (με το καρμπυρατερ ειναι επιεικως στον ...θεο)

Oσων αφορα όμως την ευκολια μανουβραρίσματος και την ανεση στον χειρισμό του εχω να πώ μόνο τα καλύτερα... πράγμα φυσιολογικο για μια μηχανη 230 κιλων με 101 αλογα στον τροχο (απο 97 και μονο με μια μικρη ρυθμιση στα καρμπυρατερ... και ενα φιλτρακι ΚΝ) βεβαια... αυτο δεν ειναι πανακεια... για να ισχυσει αυτο προυποθέτει και εναν οδηγο αναλογου "μεγέθους" - υψους...

το κοστος των σερβις παντως με εχει φέρει αρκετες φορες σε πολυ δυσκολη θεση... με ενα απλο (λαδια - μπουζι - καθαρισμος φιλτρου) να ξεκιναει απο τα 150euro και το ακριβοτερο που εχω πληρώσει να φτάνει τα 560euro... :eyepop:

αυτος είναι και ο μοναδικός λόγος που κι εγω θα την αλλαξω και απο βασιλιας θα γινω ιπποκόμος αγοράζοντας (...μαλλον) το TDM 900 :rolleyes:

πάντως η επιλογή είναι πολυ δύσκολη (αν αναλογιστει κανεις την νεα τιμη της VARADERO 1000 ABS - 11.500) ΕΙΝΑΙ ΔΙΛΛΗΜΑ!!

ελπίζω να βοήθησα λιγο... (ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... :(


:rotflmao:

Vandarero
27/02/2006, 21:20
το κοστος των σερβις παντως με εχει φέρει αρκετες φορες σε πολυ δυσκολη θεση... με ενα απλο (λαδια - μπουζι - καθαρισμος φιλτρου) να ξεκιναει απο τα 150euro και το ακριβοτερο που εχω πληρώσει να φτάνει τα 560euro...





Γιατί πλήρωσες τόσα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο; Με ενδιαφέρει γιατί πλησιάζει το Service των 12000 χλμ...

the_passenger
27/02/2006, 21:55
Βρε συνάδελφοι σαν πολλά μου φαίνεται να δίνετε! μα πού κάνετε σέρβις;;;

Ο μάστοράς μου μου πήρε 60? για το πρώτο (με 4λίτρα λάδι μέσα).

Και όπως μου τα είπε, στο "μεγάλο" (γιατί πρίν είχα το 650) έχεις περιθώρια να αλλάζεις μεν πχ λάδια κάθε 5 όπως μου πρότεινε, και (ανάλογα και χρήση κλπ) να παρατείνεις τα μεγάλα (όπως βαλβίδες) οπου πραγματικά δεν χρειάζεται να γίνονται συχνά στο 1000...

Φυσικά είναι εξουσιοδοτημένος και ισχύει και η εγγύηση - αν θέλετε και καθότι 3 χρόνια απόλυτα ευχαριστημένος, σαν στον συστήνω ανεπιφύλακτα!

ironbum2
28/02/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger


...Και όπως μου τα είπε, στο "μεγάλο" (γιατί πρίν είχα το 650) έχεις περιθώρια να αλλάζεις μεν πχ λάδια κάθε 5 όπως μου πρότεινε, και (ανάλογα και χρήση κλπ) να παρατείνεις τα μεγάλα (όπως βαλβίδες) οπου πραγματικά δεν χρειάζεται να γίνονται συχνά στο 1000...




Πρώτη φορά ακούω οτι το διάστημα ρύθμισης βαλβίδων έχει σχέση με τα κυβικά!!!! Μάλλον κάποιο ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ κάνεις.:wave2:

the_passenger
28/02/2006, 11:04
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι μόνο βαλβίδες και ποιά άλλα το ομολογώ - νομίζω οτι ούτως ή άλλως είναι αραιό το προτεινόμενο σέρβις για βαλβίδες (σόρυ για τα πολλά νομίσματα... :blush: )
Θα ρωτήσω το μηχανικό μου για να είμαι πιό σωστός!
;) :wave2:

ironbum2
28/02/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι μόνο βαλβίδες και ποιά άλλα το ομολογώ - νομίζω οτι ούτως ή άλλως είναι αραιό το προτεινόμενο σέρβις για βαλβίδες (σόρυ για τα πολλά νομίσματα... :blush: )
Θα ρωτήσω το μηχανικό μου για να είμαι πιό σωστός!
;) :wave2:

Τα διαστήματα συντήρησης και τις εργασίες που πρέπει να γίνουν, τα καθορίζει ο κατασκευαστής φίλε μου και όχι ο κάθε μηχανικός. Αν θυμάμαι καλά για το VARADERO η HONDA λέει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24.000 χλμ. Τώρα αν ο μηχανικός σου ανοίξει το μοτέρ και σου πει οτι δεν χρειάζονται τότε οκ. Αλλά τα λεφτά θα τα σκάσεις!!!

BLUEMAN1000
28/02/2006, 15:14
Γιατί πλήρωσες τόσα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο; Με ενδιαφέρει γιατί πλησιάζει το Service των 12000 χλμ...


πλήρωσα τοσα γιατι ακουγα φιλους και γνωστους που μου ελεγαν πως μονο ο εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος πρέπει να "βαζει χερι" στην μηχανή μου...
:nono:

ευτυχώς εφυγα απο αυτον (ευχαριστως να τον "δωσω" σε οποιον ενδιαφερεται) και πηγαινοντας στον παλιο μου (στην κυριολεξια μαστορα) μηχανικο ειδα τι μπορει να κανει το varadero μου, με ενα σωστο ρυθμισμα βαλβίδων - καρμπυρατερ και το βασικοτερο ολων με το μισο κόστος, ολα τα ανταλλακτικα γνησια και επιδειξη των παλιων πριν πεταχτουν.

the_passenger
28/02/2006, 22:21
[i] ... Αν θυμάμαι καλά για το VARADERO η HONDA λέει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24.000 χλμ. ... [/B]

Εδώ νομίζω οτι είναι και μια βασική διαφορά με το 650 οπου οι βαλβίδες είναι κάθε 12.000 - διορθώστε με αν κάνω λάθος.

tassos73
19/03/2006, 19:51
Γενικά τα σέρβις όλων των μεγάλων μηχανών είναι ψιλοακριβά!
Εσείς στην αθήνα έχετε και τα καλά σας λόγο ανταγωνισμού και πολλών και καλών μηχανικών σε αντίθεση με μας στην επαρχία όπου απλά χάσαμΚαλό βράδυ:)