PDA

View Full Version : Θύμα απάτης



Σελίδες : [1] 2 3

Dalt0n
19/10/2019, 01:03
Επειδή η ψυχολογία μου είναι χάλια θα τα γράψω περιληπτικά
Ένας τύπος εδώ απ' το χωριό πουλούσε ένα Ζ750 σε πολύ καλή κατάσταση με 44.000 χιλιόμετρα αποφασίζω τελευταία στιγμή να το αγοράσω.. μιλάμε δίνουμε ραντεβού σε μια καφετέρια μέρα Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου συμφωνούμε πάμε στο ΑΤ μου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση μου δίνει και την άδεια κυκλοφορίας του δίνω τα χρήματα και παίρνω το μότο.. πάω την άλλη μέρα Δευτέρα στο ΚΕΠ να κάνω μεταβίβαση μαθαίνω χρωστάει 110 ευρώ τέλη.. αφήνω την μεταβίβαση για αργότερα γτ δν είχα χρήματα... πέρασαν οι μέρες είχα κάποιες οικονομικές δυσκολίες και δν την έκανα..με βρίσκει την προηγούμενη Παρασκευή μου λέει τη έκανες του λέω όχι ακόμη... την Κυριακή ήρθε με ένα δεύτερο κλειδί που είχε πήρε την μότο και μαζί της την άδεια κυκλοφορίας το χαρτί της εξουσιοδότησης και την ταυτότητα μου που τα είχα κάτω απ' την σέλα.. πέρασε όλη η βδομάδα κάνοντας υπομονή μήπως και βγάλω άκρη μαζί του.ακρη δν έβγαλα... εγώ πέρσυ τον Ιανουάριο είχα ένα θέμα με την αδερφή μου και έναν βλάκα πιτσιρικά και σε ένα δικαστήριο έφαγα 6 μήνες φυλακή με δύο χρόνια αναστολή..δν θέλω να του σπάσω το κεφάλι γτ δν θέλω να κάτσω πάλι ούτε ένα βράδυ στο κρατητήριο ούτε έχουν χρήματα οι δικοί μ να με βγάλουν..τι μπορώ να κάνω τώρα? Δν έχω τπτ στα χέρια μου.. βρίσκομαι σε μια κατάσταση χάλια

gasto
19/10/2019, 03:24
Και καλα σου εκανε... αν εσυ δλδ εκανες κανα τροχαιο και εγταλειπες θυμα και μηχανη εκει ποιον θα κυνηγαγανε?
Οταν εμαθες οτι χρωσταει 110 ευρω τελη γιατι δε του το ειπες?Τη διαδικασια μεταβιβασης δε τη ξερεις?Δε γνωριζεις οτι πρεπει να σου δωσει μαζι χαρτια οτι απο εφορια δε χρωσταει τπτ και οτι ειναι περασμενο κτεο και ασφαλσιμενο?
Και στη τελικη γτ δε πας κα εσυ με το κλειδι που εχεις να τη παρεις πισω και πιεσε τον να κανετε μεταβιβαση.

BLiTzER
19/10/2019, 03:28
Έχεις εξαντλήσει κάθε Darwin award για φέτος. Περίμενε του χρόνου.

thunder ace
19/10/2019, 04:27
Δηλ το θεμα ειναι τα 110 ευρω; (προς θεου, δεν τα απαξιωνω)
Εχεις κανει καποια συμφωνια οτι θα τα πληρωνες εσυ;

buckley
19/10/2019, 07:08
Και καλα σου εκανε... αν εσυ δλδ εκανες κανα τροχαιο και εγταλειπες θυμα και μηχανη εκει ποιον θα κυνηγαγανε?
Οταν εμαθες οτι χρωσταει 110 ευρω τελη γιατι δε του το ειπες?Τη διαδικασια μεταβιβασης δε τη ξερεις?Δε γνωριζεις οτι πρεπει να σου δωσει μαζι χαρτια οτι απο εφορια δε χρωσταει τπτ και οτι ειναι περασμενο κτεο και ασφαλσιμενο?
Και στη τελικη γτ δε πας κα εσυ με το κλειδι που εχεις να τη παρεις πισω και πιεσε τον να κανετε μεταβιβαση.

Αλήθεια το γραψες αυτό όταν σου λέει ότι έχει μπλεξίματα και με το νόμο ...
Ρε Ντάλτον ήμαρτον ρε έλα στη θέση του να είχες δώσει μηχανάκι και για 1,5 μήνα να ήταν ακόμα στο όνομά σου με ότι αυτό σημαίνει :cry:

typhoon
19/10/2019, 08:22
Το σενάριο του Ντάλτον κάπου μπάζει. Τα γεγονότα όπως τα παρουσιάζεις είναι ξεκάθαρα η δική σου μεριά κ αυτη στρογγυλεμενη.

Καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει μλκια απ την στιγμή που δεν τήρησες μια συμφωνία.

Έκανες υπομονή μαζί του μια βδομαδα. Δηλαδή τι υπομονή? Που δε του σπας το κεφάλι γιατί φοβάσαι την αναστολή?

lykourgi
19/10/2019, 08:24
Με τα λεφτά που έδωσες και την ταυτότητά σου, τι έγινε;

George_M.
19/10/2019, 08:27
Τα απαντα του Δαλτον.

Το χε πει ο "γερος" παλιότερα
Οταν καποιος νεος ειχε ρωτησει τι να διαβασει πρωτο στο φορουμ

teogtp
19/10/2019, 08:32
Άκου να δεις τωρα.....
Εγώ έχω ένα γνωστό που πούλησε το αυτοκίνητο του σε κάποιον"γνωστό" μου με υπεύθυνη δήλωση κλπ.
Αυτός ο "γνωστός" μου δεν έκανε ποτέ την μεταβίβαση και μετά από 5 χρόνια ο πωλητής μένει με ένα χρέος στην εφορία για απλήρωτα τέλη και κάποιες αρκετές κλήσεις στην τροχαία.

Bowleno
19/10/2019, 08:57
Κάτι ανάλογο είχα πάθει κι εγώ, το μακρινό πλέον 1991 όταν πούλησα το XL250S σε συνάδελφο στην εταιρία που δούλευα. Για καλή μου όμως, τύχη, είχα φροντίσει να κάνω μια επικυρωμένη δήλωση όπου αμφότεροι δηλώναμε την πώληση στον εν λόγω συνάδελφο.
Ο κύριος λοιπόν αυτός, έναν μήνα μετά που το πήρε (και μη έχοντας κάνει ακόμα την μεταβιβαση) τράκαρε έναν γεράκο με αμάξι και....του έδωσε τα δικά μου στοιχεία!!!!!
Φυσικα δεν μου είπε το παραμικρό.
2 μήνες μετα, εμγανίζεται ο εν λόγω γεράκος στο σπίτι μου :uplate: αξιώνοντας όπως ήταν λογικό την αποζημίωση για το τρακάρισμα!
Του έδειξα την δήλωση και επίσης αναγνώρισε δια....της φωνής μου :uplate: (έχω ιδιαίτερη χροιά και προφορά λόγω της γνωστής υπερηφάνειας στα αυτιά, κοινώς, κουφάλογο :D ) ότι δεν ήμουν εγώ ο υπαίτιος
Και αυτό διότι ο εκλεκτός συνάδελφος όση ώρα έδινε τα στοιχεία μου δεν είχε βγάλει το κράνος! επίσης έχουμε και μια διαφορά ύψους, του ρίχνω ένα κεφάλι+.....
Είπα στον γεράκο να περάσει από την εταιρία για τα καθέκαστα, την επόμενη το πρωί.
Την συνέχεια την φαντάζεστε..... Ναι τόσο μ@λ@κ@ς ήταν ο "συνάδελφος" .....και φυσικά απολύθηκε με συνοπτικές.

Πολύ καλά του έκανε λοιπόν που του πήρε το μηχανάκι.....

MG
19/10/2019, 09:04
φιλε μου τι να σου πω τωρα... αυτα ειναι βασικα πραγματα...

Για μεταβιβαση πρεπει να εχεις βεβαιωση Τελων... κ ΚΤΕΟ... βασικα πραγματα ρε φιλε... πως πας κι εσυ δινεις χρηματα ετσι...

Το μονο αποδεικτικο που εχεις στα χερια σου ειναι η εξουσιοδοτηση για τη μεταβιβαση... μπορεις να κινηθεις εναντιον του με αυτο το χαρτι... αν εχεις ενα γνωστο δικηγορο μπορεις να του στειλεις ενα εξωδικο με απειλη αγωγης για απατη.... το οποιο θα του το στειλεις με δικαστικο επιμελητη για παραδοση... (αυτο κοστιζει περιπου κανενα 40αρι ο δικαστικος επιμελητης συν ο,τι σου παρει ο δικηγορος για τη συνταξη του εξωδικου)

Αλλιως δανεισου τα 110 ευρω, πηγαινε πληρωσε τα τελη, Δες αν εχει ΚΤΕΟ, αν εχει καλως πηγαινε κανε τη μεταβιβαση και πηγαινε να την παρεις.... αν δε στη δινει πηγαινε στην αστυνομια και κανε δηλωση κλοπης της μοτο και πες οτι ξερεις που βρισκεται....

Bowleno
19/10/2019, 09:10
φιλε μου τι να σου πω τωρα... αυτα ειναι βασικα πραγματα...

Για μεταβιβαση πρεπει να εχεις βεβαιωση Τελων... κ ΚΤΕΟ... βασικα πραγματα ρε φιλε... πως πας κι εσυ δινεις χρηματα ετσι...

Το μονο αποδεικτικο που εχεις στα χερια σου ειναι η εξουσιοδοτηση για τη μεταβιβαση... μπορεις να κινηθεις εναντιον του με αυτο το χαρτι... αν εχεις ενα γνωστο δικηγορο μπορεις να του στειλεις ενα εξωδικο με απειλη αγωγης για απατη.... το οποιο θα του το στειλεις με δικαστικο επιμελητη για παραδοση... (αυτο κοστιζει περιπου κανενα 40αρι ο δικαστικος επιμελητης συν ο,τι σου παρει ο δικηγορος για τη συνταξη του εξωδικου)

Αλλιως δανεισου τα 110 ευρω, πηγαινε πληρωσε τα τελη, Δες αν εχει ΚΤΕΟ, αν εχει καλως πηγαινε κανε τη μεταβιβαση και πηγαινε να την παρεις.... αν δε στη δινει πηγαινε στην αστυνομια και κανε δηλωση κλοπης της μοτο και πες οτι ξερεις που βρισκεται....

Μα είπε ότι όλα τα χαρτιά ήταν στην σέλα της μηχανής... Ούτε αυτήν δεν έχει τώρα.
Άρα επαφίεται την καλή θέληση και μόνο του πωλητή, πλέον για να πάρει την μηχανή. Η ιστορία πάντως, μπάζει αρκετά...

bros400pgm
19/10/2019, 09:18
Κάθε ιστορία του Dalton μπαζει...

Coyote.V
19/10/2019, 09:20
Που μπάζει ρε παίδες, δεν βλέπω κάτι περίεργο, δεν είχε χρήματα και το τρέναρε.... ντάξει θα έπρεπε να μιλήσουν με τον τύπο που την πούλησε και να του πει το πρόβλημα, χωρίς να αναγκαστεί ο άλλος να ψάχνεται αν έγινε η μεταβίβαση ή όχι.
Το μόνο λάθος.
Από την άλλη το καθίκι είχε κρατήσει κλειδί.

g_m900
19/10/2019, 09:23
Μπαζει... Ξεμπαζει... Καλα εκανε κ του πηρε την μηχανη. Εχει το κεφάλι του ησυχο ο πωλητής γιατι προφανως η ο ιδιος το σκεφτηκε η καποιος του ανοιξε τα ματια οτι η μοτο μπορει να εμπλακει σε τροχαιο... Ληστεια η οτιδηποτε αλλο. Να βρεις τα 110... Να κανεις την μεταβιβαση. Τελος.

buckley
19/10/2019, 09:29
φιλε μου τι να σου πω τωρα... αυτα ειναι βασικα πραγματα...

Για μεταβιβαση πρεπει να εχεις βεβαιωση Τελων... κ ΚΤΕΟ... βασικα πραγματα ρε φιλε... πως πας κι εσυ δινεις χρηματα ετσι...

Το μονο αποδεικτικο που εχεις στα χερια σου ειναι η εξουσιοδοτηση για τη μεταβιβαση... μπορεις να κινηθεις εναντιον του με αυτο το χαρτι... αν εχεις ενα γνωστο δικηγορο μπορεις να του στειλεις ενα εξωδικο με απειλη αγωγης για απατη.... το οποιο θα του το στειλεις με δικαστικο επιμελητη για παραδοση... (αυτο κοστιζει περιπου κανενα 40αρι ο δικαστικος επιμελητης συν ο,τι σου παρει ο δικηγορος για τη συνταξη του εξωδικου)

Αλλιως δανεισου τα 110 ευρω, πηγαινε πληρωσε τα τελη, Δες αν εχει ΚΤΕΟ, αν εχει καλως πηγαινε κανε τη μεταβιβαση και πηγαινε να την παρεις.... αν δε στη δινει πηγαινε στην αστυνομια και κανε δηλωση κλοπης της μοτο και πες οτι ξερεις που βρισκεται....

Μην γράφετε ότι να ναι ρε μάγκες.
ΥΓ Ντάλτον, ο μοναδικός που ψάχνει λύση στο φόρουμ παρά στην αστυνομία :cry:

p@nos
19/10/2019, 09:37
αντι για κεφαλι μηπως να του σπασεις ποδι?

νομιζω δε μπαινεις κρατητηριο για αυτο...

τωρα με νδ σπασμενα αριστερα ποδια νομιζω επιδοτουνται απο ΕΣΠΑ

MG
19/10/2019, 09:47
Μην γράφετε ότι να ναι ρε μάγκες.
ΥΓ Ντάλτον, ο μοναδικός που ψάχνει λύση στο φόρουμ παρά στην αστυνομία :cry:

Γιατι ο,τι να ναι? πας και λες μου την εκλεψε αυτος αν ειναι στο ονομα σου και δε στη δινει ο αλλος...

PaNick67
19/10/2019, 09:51
Γιατι ο,τι να ναι? πας και λες μου την εκλεψε αυτος αν ειναι στο ονομα σου και δε στη δινει ο αλλος...

Γιατι...


την Κυριακή ήρθε με ένα δεύτερο κλειδί που είχε πήρε την μότο και μαζί της την άδεια κυκλοφορίας το χαρτί της εξουσιοδότησης και την ταυτότητα μου που τα είχα κάτω απ' την σέλα.

χωρις τα χαρτια αυτα πως θα κανει μεταβιβαση;

teogtp
19/10/2019, 09:57
Γιατι ο,τι να ναι? πας και λες μου την εκλεψε αυτος αν ειναι στο ονομα σου και δε στη δινει ο αλλος...

Αφού δεν έχει κάνει την μεταβίβαση ο δαλτωνας,πως θα αποδείξει ότι είναι δική του;

MG
19/10/2019, 10:02
Γιατι...



χωρις τα χαρτια αυτα πως θα κανει μεταβιβαση;

ΟΚ πασο... νομιζα οτι ειχε το χαρτι εξουσιοδοτησης ακομη στα χερια του...

MG
19/10/2019, 10:06
Αφού δεν έχει κάνει την μεταβίβαση ο δαλτωνας,πως θα αποδείξει ότι είναι δική του;

Γραφω πιο πριν οτι αν ειχε το χαρτι της μεταβιβασης να εκανε τη μεταβιβαση πρωτα...

δε φανταστηκα οτι το μοναδικο χαρτι που εχει θα το παραταγε κατω απο τη σελα...

Τι να πω... δεν υπαρχει σωτηρια τωρα...

Coyote.V
19/10/2019, 10:10
Γραφω πιο πριν οτι αν ειχε το χαρτι της μεταβιβασης να εκανε τη μεταβιβαση πρωτα...

δε φανταστηκα οτι το μοναδικο χαρτι που εχει θα το παραταγε κατω απο τη σελα...

Τι να πω... δεν υπαρχει σωτηρια τωρα...

Υπάρχει, αν πάει με τα 110 να κάνει επί τόπου την μεταβίβαση δεν νομίζω ο άλλος να μην του το δώσει... το πήρε για να είναι καλυμμένος.

Dalt0n
19/10/2019, 10:19
Την μηχανή την σκότωσε για τα λεφτά που μου την πούλησε αλλά τα είχε ανάγκη εγώ αυτά είχα του τα έδωσα..από κει και πέρα όταν έμαθα ότι τελικά χρωστάει τέλη το άφησα για αργότερα γτ δν είχα.την μηχανή την πήγαινα απ' το σπίτι στο μαγαζί που δουλεύω.ενα τετράγωνο μακριά.. αυτός μόλις αντιλήφθηκε ότι δν έχω κάνει μεταβίβαση ήρθε σαν κύριος και την πήρε..η ιστορία που μπαζει? είχα κ άλλο μότο να κινουμε.. εγώ έχω χάσει 1500 ευρώ της αγοράς συν 300ευρω που έβαλα στην μηχανή για να κινηθεί αξιοπρεπώς..τον τύπο τον ξέρω πολλά χρόνια δούλευε και στο μαγαζί που δουλεύω εγώ.. τώρα τον βλέπω κάθε μέρα έξω και κάνει την πάπια..με λόγια δν βγάζω άκρη..και δν θέλω να το πάω αλλού γτ με πνίγει και το δίκιο και θα πνίξω αυτόν και θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο μότο.γρ αν το πάμε αλλού

Coyote.V
19/10/2019, 10:22
Την μηχανή την σκότωσε για τα λεφτά που μου την πούλησε αλλά τα είχε ανάγκη εγώ αυτά είχα του τα έδωσα..από κει και πέρα όταν έμαθα ότι τελικά χρωστάει τέλη το άφησα για αργότερα γτ δν είχα.την μηχανή την πήγαινα απ' το σπίτι στο μαγαζί που δουλεύω.ενα τετράγωνο μακριά.. αυτός μόλις αντιλήφθηκε ότι δν έχω κάνει μεταβίβαση ήρθε σαν κύριος και την πήρε..η ιστορία που μπαζει? είχα κ άλλο μότο να κινουμε.. εγώ έχω χάσει 1500 ευρώ της αγοράς συν 300ευρω που έβαλα στην μηχανή για να κινηθεί αξιοπρεπώς..τον τύπο τον ξέρω πολλά χρόνια δούλευε και στο μαγαζί που δουλεύω εγώ.. τώρα τον βλέπω κάθε μέρα έξω και κάνει την πάπια..με λόγια δν βγάζω άκρη..και δν θέλω να το πάω αλλού γτ με πνίγει και το δίκιο και θα πνίξω αυτόν και θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο μότο.γρ αν το πάμε αλλού

Κάτσε ρε Δάλτονα... τι συζητάτε; Αν πας με τα 110 δεν θα στην δώσει;

πυξιδας990
19/10/2019, 10:27
Την μηχανή την σκότωσε για τα λεφτά που μου την πούλησε αλλά τα είχε ανάγκη εγώ αυτά είχα του τα έδωσα..από κει και πέρα όταν έμαθα ότι τελικά χρωστάει τέλη το άφησα για αργότερα γτ δν είχα.την μηχανή την πήγαινα απ' το σπίτι στο μαγαζί που δουλεύω.ενα τετράγωνο μακριά.. αυτός μόλις αντιλήφθηκε ότι δν έχω κάνει μεταβίβαση ήρθε σαν κύριος και την πήρε..η ιστορία που μπαζει? είχα κ άλλο μότο να κινουμε.. εγώ έχω χάσει 1500 ευρώ της αγοράς συν 300ευρω που έβαλα στην μηχανή για να κινηθεί αξιοπρεπώς..τον τύπο τον ξέρω πολλά χρόνια δούλευε και στο μαγαζί που δουλεύω εγώ.. τώρα τον βλέπω κάθε μέρα έξω και κάνει την πάπια..με λόγια δν βγάζω άκρη..και δν θέλω να το πάω αλλού γτ με πνίγει και το δίκιο και θα πνίξω αυτόν και θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο μότο.γρ αν το πάμε αλλού
τα σηματακια ειναι υποχρεωση του πωλητη να ειναι πληρωμενα
110ε σημαινει 2 χρονια απληρωτα,αρα κυκλοφοραγε ετσι..και συνεχιζει να κυκλοφοραει το μηχανακι.
καλα εισαστε στο ιδιο χωριο και κανατε εξουδιοδοτηση?
στο κεπ δεν πηγαιναντε παρεα να καθαρισετε?

Coyote.V
19/10/2019, 10:31
Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι το πρόβλημα... η απάτη έγκειται στα 110€ των σημάτων που δεν το ήξερε μάλλον ο Δάλτονας.

Μαλακία του βέβαια γιατί πριν δώσει τα χρήματα έπρεπε να έχει το χαρτί μη οφειλής... τώρα αν για 110€ σφαχτούν τι να πω...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/10/2019, 10:37
Κάτσε ρε Δάλτονα... τι συζητάτε; Αν πας με τα 110 δεν θα στην δώσει;

Δεν είναι μόνο τα 110.Βάλε και άλλα 70 (στο περίπου )την μεταβίβαση που επιβαρύνει τον αγοραστή. Θέλει κάνα 200αρι να ξεμπερδέψει.

Γνώμη μου. Βρες τα λεφτά επειγόντως και πηγενε με όμορφο τρόπο και μιλάς μαζί του. Ρίξε και μια συγνώμη και ένα "είμαι μ@λακας "και πιστεύω κάτι θα βγάλεις.


Και που σε. ....Όχι τσαμπουκαδες ρε δαλτονα! !!Θέλουμε να σε βλέπουμε εδώ γύρω :lol:

buckley
19/10/2019, 10:56
τα σηματακια ειναι υποχρεωση του πωλητη να ειναι πληρωμενα
110ε σημαινει 2 χρονια απληρωτα,αρα κυκλοφοραγε ετσι..και συνεχιζει να κυκλοφοραει το μηχανακι.
καλα εισαστε στο ιδιο χωριο και κανατε εξουδιοδοτηση?
στο κεπ δεν πηγαιναντε παρεα να καθαρισετε?

Έχει το 19 απλήρωτο και έχει φάει πρόστιμο που έχει διαπλασιαστεί.Ντάλτον το άφησες στο αέρα και τώρα πρέπει να τα βάλεις όλα μάλλον αλλιώς εσύ θα είσαι ο χαμένος ,αν νομίζεις ότι του το πήρες λίγα δανείσου και προχώρα ...σε λίγο έρχονται άλλα 110 έχε υπόψιν αν δεν τα βρείτε :wave2:

Acacius
19/10/2019, 11:01
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά μου θύμισες την κατάληξη στο παρακάτω θέμα

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154010&page=2&p=2908515&viewfull=1#post2908515

Πάνω-κάτω ό,τι έγραψε και ο Παπασούζας, πιο πιθανό να καταφέρεις κάτι με το μαλακό.

doctoras
19/10/2019, 11:12
Moto.gr (εκτος τον άλλων και) γραμμη ψυχολογικής υποστήριξης για εσας τους αχαριστους νεοι που παραπονιεστε μερικες φορες.

Οτι σου ειπαν οι αποπανω, πηγαινε με το καλο στο κεπ με τα 110 να κανεις μεταβίβαση, εαν εχεις ολα τα εγγραφα και το κεπ λαβει τα εγγγραφα το μηχανακι θα ειναι συντομα δικο σου. Πες και τον τυπο οτι δεν κανουμε ετσι μιλαμε πρωτα αλλιως ειναι στια-που στο χωριο μας.

g_m900
19/10/2019, 12:29
Παιδια... Του εχει αγορασει το μηχανακι και ο αλλος το εχει για δικο του μια και η μεταβιβαση δεν έγινε ...και λεφτα του Νταλτον δεν του επιστραφηκανε. Μονο με εξωδικο μπας και ψαρωσει φιλε μου να πατε να κανετε την μεταβιβαση.
Επειδη διαβαζω στο ποδι δεν ξερω αν μου ξεφυγε κάτι και γραφω αρλούμπες

MG-KTiNoS
19/10/2019, 12:38
Επειδή η ψυχολογία μου είναι χάλια θα τα γράψω περιληπτικά
Ένας τύπος εδώ απ' το χωριό πουλούσε ένα Ζ750 σε πολύ καλή κατάσταση με 44.000 χιλιόμετρα αποφασίζω τελευταία στιγμή να το αγοράσω.. μιλάμε δίνουμε ραντεβού σε μια καφετέρια μέρα Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου συμφωνούμε πάμε στο ΑΤ μου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση μου δίνει και την άδεια κυκλοφορίας του δίνω τα χρήματα και παίρνω το μότο.. πάω την άλλη μέρα Δευτέρα στο ΚΕΠ να κάνω μεταβίβαση μαθαίνω χρωστάει 110 ευρώ τέλη.. αφήνω την μεταβίβαση για αργότερα γτ δν είχα χρήματα... πέρασαν οι μέρες είχα κάποιες οικονομικές δυσκολίες και δν την έκανα..με βρίσκει την προηγούμενη Παρασκευή μου λέει τη έκανες του λέω όχι ακόμη... την Κυριακή ήρθε με ένα δεύτερο κλειδί που είχε πήρε την μότο και μαζί της την άδεια κυκλοφορίας το χαρτί της εξουσιοδότησης και την ταυτότητα μου που τα είχα κάτω απ' την σέλα.. πέρασε όλη η βδομάδα κάνοντας υπομονή μήπως και βγάλω άκρη μαζί του.ακρη δν έβγαλα... εγώ πέρσυ τον Ιανουάριο είχα ένα θέμα με την αδερφή μου και έναν βλάκα πιτσιρικά και σε ένα δικαστήριο έφαγα 6 μήνες φυλακή με δύο χρόνια αναστολή..δν θέλω να του σπάσω το κεφάλι γτ δν θέλω να κάτσω πάλι ούτε ένα βράδυ στο κρατητήριο ούτε έχουν χρήματα οι δικοί μ να με βγάλουν..τι μπορώ να κάνω τώρα? Δν έχω τπτ στα χέρια μου.. βρίσκομαι σε μια κατάσταση χάλια

Ή πάρε τους 6 μήνες ή κλάψε τα λεφτά σου
και στους μπάτσους να πας ούτε θα σε ακούσουν.
Δεν έχεις καμία απόδειξη ότι πληρώθηκες.
ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ

AUFGEBRACHT
19/10/2019, 12:49
"Θα είναι σα να έχεις μηχανή, αλλά δεν θα έχεις"...

basilis_k6
19/10/2019, 12:52
Η εξουσιοδότηση μεταβίβασης επρεπε να απαγορεύεται αναμεσα σε ιδιωτες. Εχω βαρεθει να διαβαζω ιστοριες που ξεκινανε με αυτη την φακιν εξουσιοδότηση.

toyar
19/10/2019, 13:24
Ο τύπος έχει ακόμα την ταυτότητα σου;

Bowleno
19/10/2019, 13:35
"Θα είναι σα να έχεις μηχανή, αλλά δεν θα έχεις"...

Κοέλιο η γέροντας Παίσιος; :lol:

katsar
19/10/2019, 13:37
Αν είναι όπως τα γράφεις και ο άλλος άρπαξε χρήμα και μοτέρ,το παίζει τρέλα και δεν σε εξηγήθηκε ''μάγκα πλέρωσε μεταβίβαση κ το παίρνεις'' φαντάζομαι τι είναι κ αυτός.
Να υποθέσω πως το χωριό σου εκτός από Ντάλτονς έχει και Jesse James,Billy the Kid,Butch Cassidy και τα λοιπά :lol:

Μας λες φίλος ότι ο άλλος το παίζει τρέλα,τι εννοείς;Τι ντίλια κάνετε ρε πστμ.Όπως και ναχει πάρτον με τα λόγια να βγάλεις άκρη ρε φίλος,να πάρεις τουλάχιστον τα φράγκα πίσω.

thunder ace
19/10/2019, 13:55
Την μηχανή την σκότωσε για τα λεφτά που μου την πούλησε αλλά τα είχε ανάγκη εγώ αυτά είχα του τα έδωσα..από κει και πέρα όταν έμαθα ότι τελικά χρωστάει τέλη το άφησα για αργότερα γτ δν είχα.την μηχανή την πήγαινα απ' το σπίτι στο μαγαζί που δουλεύω.ενα τετράγωνο μακριά.. αυτός μόλις αντιλήφθηκε ότι δν έχω κάνει μεταβίβαση ήρθε σαν κύριος και την πήρε..η ιστορία που μπαζει? είχα κ άλλο μότο να κινουμε.. εγώ έχω χάσει 1500 ευρώ της αγοράς συν 300ευρω που έβαλα στην μηχανή για να κινηθεί αξιοπρεπώς..τον τύπο τον ξέρω πολλά χρόνια δούλευε και στο μαγαζί που δουλεύω εγώ.. τώρα τον βλέπω κάθε μέρα έξω και κάνει την πάπια..με λόγια δν βγάζω άκρη..και δν θέλω να το πάω αλλού γτ με πνίγει και το δίκιο και θα πνίξω αυτόν και θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο μότο.γρ αν το πάμε αλλού

τι μαρκα καπνιζεις;

Dalt0n
19/10/2019, 14:05
Ναι την έχει ακόμη.. επίσης όταν έμαθα πως χρωστάει τέλη ΚΑΙ ότι τελικά ούτε ΚΤΕΟ έχει μιας και το πήρα τζάμπα συμφωνήσαμε να τα πληρώσω εγώ αυτά..δν τίθεται θέμα χρημάτων.. απλά ο τύπος πήρε το μότο χθες το εξαφάνισε κιόλας και δν ξέρω τι σκοπό έχει..να τι πουλήσει αλλού ίσως?
Σήμερα πρωί πήγε του μίλησε ο πατέρας μου ήρεμα και ωραία αλλά σαφή απάντηση δν έδωσε το άφησαν από Δευτέρα.. σήμερα το απόγευμα ή αύριο θα πάει και το αφεντικό μου να του μιλήσει.. πάντως με πέτυχε στο δρόμο και με χαιρέτησε.. εγώ αν πάω θα μου πει πάλι δικαιολογίες του τύπου αθέτησης την συμφωνία που κάναμε για την μεταβίβαση και το άφησες καιρό έτσι και τώρα θέλει και ΚΤΕΟ και εγώ δουλεύω κάθε μέρα και σε σένα δν το δίνω να πας..και θα δούμε αύριο και θα δούμε μεθαύριο και το μότο δν το βλέπω και θα τον γυρίσω καμία και ξέρει πολύ καλά τι θέματα έχω με τον νόμο και θα μπλέξω περισσότερο

telegonos
19/10/2019, 14:05
τι μαρκα καπνιζεις;

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Bob_o_mastoras
19/10/2019, 14:20
Ωπα ρε Δαλτωνα, ακουσες 6 μηνες στο δικαστηριο και δεν μπηκε αρχειο με το νομο Παρασκευοπουλου? Πως γινεται αυτο? Ποτε εγινε το δικαστηριο?

MAIK72
19/10/2019, 14:20
Ναι την έχει ακόμη.. επίσης όταν έμαθα πως χρωστάει τέλη ΚΑΙ ότι τελικά ούτε ΚΤΕΟ έχει μιας και το πήρα τζάμπα συμφωνήσαμε να τα πληρώσω εγώ αυτά..δν τίθεται θέμα χρημάτων.. απλά ο τύπος πήρε το μότο χθες το εξαφάνισε κιόλας και δν ξέρω τι σκοπό έχει..να τι πουλήσει αλλού ίσως?
Σήμερα πρωί πήγε του μίλησε ο πατέρας μου ήρεμα και ωραία αλλά σαφή απάντηση δν έδωσε το άφησαν από Δευτέρα.. σήμερα το απόγευμα ή αύριο θα πάει και το αφεντικό μου να του μιλήσει.. πάντως με πέτυχε στο δρόμο και με χαιρέτησε.. εγώ αν πάω θα μου πει πάλι δικαιολογίες του τύπου αθέτησης την συμφωνία που κάναμε για την μεταβίβαση και το άφησες καιρό έτσι και τώρα θέλει και ΚΤΕΟ και εγώ δουλεύω κάθε μέρα και σε σένα δν το δίνω να πας..και θα δούμε αύριο και θα δούμε μεθαύριο και το μότο δν το βλέπω και θα τον γυρίσω καμία και ξέρει πολύ καλά τι θέματα έχω με τον νόμο και θα μπλέξω περισσότερο

Ζήτα όμορφα και ωράια ένα Μεγάλο Συγνώμμη καθώς και τα λεφτά σου ,την ταυτότητα και την υπεύθυνη δήλωση. Μόνο έτσι θα βγείς κερδισμένος. Δεν θα ήθελα το μηχανάκι μετά από όσα έχουν προηγηθεί. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κάν την ταυτότητα πίσω ή την υπέθυνη. Θα έκανα μόνο δήλωση απώλειας και θα του τα άφηνα ενθύμιο εφόσον έπαιρνα τα χρήματα πίσω

doctoras
19/10/2019, 14:36
Καλα το ασυληπτο ειναι οτι κανει παρακράτηση της ταυτοτητας σου. Αυτο ειναι παρανομο και αν ρωτήσεις εναν νομικό θα σου πει την ποινή επιφέρει
Δηλαδη πηγε ο μπαμπας σου και δεν το λυ εδωσε καν ταυτοτητα??
Απο πιο χωριο ειστε απλως να ξερουμε

typhoon
19/10/2019, 14:37
Την μηχανή την σκότωσε για τα λεφτά που μου την πούλησε αλλά τα είχε ανάγκη εγώ αυτά είχα του τα έδωσα..από κει και πέρα όταν έμαθα ότι τελικά χρωστάει τέλη το άφησα για αργότερα γτ δν είχα.την μηχανή την πήγαινα απ' το σπίτι στο μαγαζί που δουλεύω.ενα τετράγωνο μακριά.. αυτός μόλις αντιλήφθηκε ότι δν έχω κάνει μεταβίβαση ήρθε σαν κύριος και την πήρε..η ιστορία που μπαζει? είχα κ άλλο μότο να κινουμε.. εγώ έχω χάσει 1500 ευρώ της αγοράς συν 300ευρω που έβαλα στην μηχανή για να κινηθεί αξιοπρεπώς..τον τύπο τον ξέρω πολλά χρόνια δούλευε και στο μαγαζί που δουλεύω εγώ.. τώρα τον βλέπω κάθε μέρα έξω και κάνει την πάπια..με λόγια δν βγάζω άκρη..και δν θέλω να το πάω αλλού γτ με πνίγει και το δίκιο και θα πνίξω αυτόν και θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο μότο.γρ αν το πάμε αλλού

όταν λέω γω ότι η ιστορία μπάζει...
Διαβάστε προσεκτικά τι γράφει
Μόνος του εκτίθεται
Ασε την κλάψα ρε φίλε
Πήγες για μαλλί , αλλά βγηκες κουρεμένος. Ήταν πιο μάγκας απο σενα ο άλλος ο τσόγλανος κ τωρα σε κρατάει απ τ αρχιδια..
Το κατοστάρικο για τη μεταβίβαση δε το είχες. Οικονομικά προβλήματα.

Το 300€ που έριξες στην μηχανή το είχες όμως.
Απλά έγραψες στα παπαρια σου την υποχρέωση σου.

Μην κλαις, δεν σε λυπάμαι.

MAIK72
19/10/2019, 14:39
Καλα το ασυληπτο ειναι οτι κανει παρακράτηση της ταυτοτητας σου. Αυτο ειναι παρανομο και αν ρωτήσεις εναν νομικό θα σου πει την ποινή επιφέρει
Δηλαδη πηγε ο μπαμπας σου και δεν το λυ εδωσε καν ταυτοτητα??
Απο πιο χωριο ειστε απλως να ξερουμε

Απώλεια ή κλοπή δήλωσε θα αναρωτιέται :sick: Για μένα είναι άχρηστη η ταυτότητα πλέον. Και να το πάρει θα πρέπει να αλλάξει και κλειδαριά


this deal is off

telegonos
19/10/2019, 15:27
Πηρε το μοτό πίσω γιατί είδε κι απόειδε, να το δώσει αλλού, και όταν πληρωθεί από αλλού, θα σου δώσει πίσω εσένα τα λεφτά σου, που εν τω μεταξύ έχει ξοδέψει γιατί δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι θα χρειαζόταν αναστροφή η πώληση.

Θέλει πολύ μυαλό;

kostaskk
19/10/2019, 15:39
μπινια καταρχην τα χαρτια επρεπε να ηταν μεσα στο σπιτι κλειδωμενα, η μηχανη σε γκαραζ κλειδωμενη μεχρι να γινει η μεταβιβαση.
αυτες οι δουλειες θελουν να τελειωνουν σε 1 μερα. να πηγαινατε μαζι κεπ,να μεταβιβαζοταν παρουσια και των 2 και τελος.

τωρα το καλο σεναριο ειναι να σου την δωσει πισω αν πληρωσεις τα παντα και την μεταβιβασεις. η τα λευτα πισω
το κακο σεναριο ειναι να μην την ξαναδεις,αυτος να κρατισει τα 1500 και την μηχανη και με την ταυτοτητα σου καποιος αχμετ να βγαλει διαβατηριο

MAIK72
19/10/2019, 15:40
Πηρε το μοτό πίσω γιατί είδε κι απόειδε, να το δώσει αλλού, και όταν πληρωθεί από αλλού, θα σου δώσει πίσω εσένα τα λεφτά σου, που εν τω μεταξύ έχει ξοδέψει γιατί δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι θα χρειαζόταν αναστροφή η πώληση.

Θέλει πολύ μυαλό;


Αυτό κι αν είναι η επιτομή της απάτης και του εκβιασμού
Πολύ μυαλό θέλει να καταγράψει την επόμενη συνομιλία ?;) Ας είναι και παράνομο... απλά θα έχει κάποια πειστήρια

buckley
19/10/2019, 16:04
Ναι την έχει ακόμη.. επίσης όταν έμαθα πως χρωστάει τέλη ΚΑΙ ότι τελικά ούτε ΚΤΕΟ έχει μιας και το πήρα τζάμπα συμφωνήσαμε να τα πληρώσω εγώ αυτά..δν τίθεται θέμα χρημάτων.. απλά ο τύπος πήρε το μότο χθες το εξαφάνισε κιόλας και δν ξέρω τι σκοπό έχει..να τι πουλήσει αλλού ίσως?
Σήμερα πρωί πήγε του μίλησε ο πατέρας μου ήρεμα και ωραία αλλά σαφή απάντηση δν έδωσε το άφησαν από Δευτέρα.. σήμερα το απόγευμα ή αύριο θα πάει και το αφεντικό μου να του μιλήσει.. πάντως με πέτυχε στο δρόμο και με χαιρέτησε.. εγώ αν πάω θα μου πει πάλι δικαιολογίες του τύπου αθέτησης την συμφωνία που κάναμε για την μεταβίβαση και το άφησες καιρό έτσι και τώρα θέλει και ΚΤΕΟ και εγώ δουλεύω κάθε μέρα και σε σένα δν το δίνω να πας..και θα δούμε αύριο και θα δούμε μεθαύριο και το μότο δν το βλέπω και θα τον γυρίσω καμία και ξέρει πολύ καλά τι θέματα έχω με τον νόμο και θα μπλέξω περισσότερο

Πατέρας και μετά αφεντικό :cry:, λίγη ντροπή ρε ανήλικος είσαι ? Κόψε τον κώλο σου βρες τα λεφτά πήγαινε ζήτα 10 συγγνώμες και καθάρισε σαν ΑΝΤΡΑΣ :smokin:

MAIK72
19/10/2019, 16:10
Πατέρας και μετά αφεντικό :cry:, λίγη ντροπή ρε ανήλικος είσαι ? Κόψε τον κώλο σου βρες τα λεφτά πήγαινε ζήτα 10 συγγνώμες και καθάρισε σαν ΑΝΤΡΑΣ :smokin:

Συμφωνώ. Προς γνώση και συμμόρφωση όλων και ειδικά όταν έχεις και προηγούμενα με τον νόμο και κάποιος μοχλέυει την όλη κατάσταση με θράσσος ή πλαγίως. Να σημειωθεί στα πρακτικά παρακαλώ .

bulmont
19/10/2019, 16:15
Πατέρας και μετά αφεντικό :cry:, λίγη ντροπή ρε ανήλικος είσαι ? Κόψε τον κώλο σου βρες τα λεφτά πήγαινε ζήτα 10 συγγνώμες και καθάρισε σαν ΑΝΤΡΑΣ :smokin:

https://www.youtube.com/watch?v=jGtfsqk958I

MAIK72
19/10/2019, 16:29
https://www.youtube.com/watch?v=jGtfsqk958I

"ουδείς άσφαλτος" :D

extisatokat
19/10/2019, 16:49
"ουδείς άσφαλτος" :D

επειδη πολυ εχει κατηγορηθει η αντζελα γι αυτο δες οτι ειχε δικηο στην κατηγορια επιθετο

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%AC%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CF%82

gasto
19/10/2019, 19:38
Βασικα και οι 2 πλευρες ειναι Ελληναραδες κλασικοι....
Ο ενας πουλαει μηχανη με εξουσιοδοτηση και με οφειλες στο κρατος και ο αλλος κυκλοφορει μηχανακι σε ξενο ονομα.
Ο πωλητης βεβαια τσεπωνει τα λεφτα κραταει και αντικλειδι ομως.Ποιος σου λεει οτι δε θα ερχοταν να στο παρει ακομα και μεταβιβαση να ειχες κανει.....

rainmike
19/10/2019, 20:11
Ρε μάγκες ας σταματήσουμε λίγο να το παίζουμε δικαστές.Ο άνθρωπος έκανε μαλακία να οδηγεί το μηχανάκι χωρίς να
έχει κάνει τη μεταβίβαση αλλά με το να του υπενθυμίζουμε απλά τη μαλακία του δεν τον βοηθάμε σε κάτι,τα μισά ποστς
είναι <αν εμπλεκόταν σε ατύχημα> <αν τον έγραφε η αστυνομία> και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι.
Φίλε μου χωρίς χαρτιά στα χέρια σου δεν μπορεις να αποδείξεις τιποτα.Τουλάχιστον η πληρωμή έγινε με καταθεση στο ονομά του έτσι?
Αν δεν τα βρείτε στα λόγια και το πας δικαστικώς αυτό θα μετρήσει.

BLiTzER
19/10/2019, 20:26
Ρε μάγκες ας σταματήσουμε λίγο να το παίζουμε δικαστές.Ο άνθρωπος έκανε μαλακία να οδηγεί το μηχανάκι χωρίς να
έχει κάνει τη μεταβίβαση αλλά με το να του υπενθυμίζουμε απλά τη μαλακία του δεν τον βοηθάμε σε κάτι

Στη μια μαλακία, είναι απλώς μαλακία και έχεις δίκιο. Στις 7235, το λες διαφορετικά.

o_gavros
19/10/2019, 20:39
Μάγκες, αντιλαμβάνεστε ότι δεν είστε τηλεδικαστές σε πάνελ του σταρ τσάνελ ή αξιωματικοί υπηρεσίας,έτσι;
με αποκορύφωμα αυτο του τυφώνα (ρε φίλε, αν είχες νεύρα, γιατί μπήκες εδώ να τα ξεσπάσεις; ) η πλειοψηφία των ποστ ξεχειλίζει κακία.
Λεφτά σας ζήτησε στην τελική ή σας χάλασε τη σούπα;
Χαλαρώστε ρε μλκς λίγο.

Lioulios
19/10/2019, 21:34
Ολα καλά θα πανε . Θα δειτε .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/10/2019, 22:36
Ολα καλά θα πανε . Θα δειτε .

Μακάρι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/10/2019, 22:38
.Ποιος σου λεει οτι δε θα ερχοταν να στο παρει ακομα και μεταβιβαση να ειχες κανει.....

Ναι αλλά τότε θα είχε κάτι στα χέρια του.

BLiTzER
19/10/2019, 22:40
Ναι αλλά τότε θα είχε κάτι στα χέρια του.

Μονίμως έχει κάτι στα χέρια του.

DoctoR_k6
19/10/2019, 22:49
Αυτό το θέμα ούτε Παρασκευή δεν θα ετρεχε...:cry:

Bowleno
20/10/2019, 00:12
Ολα καλά θα πανε . Θα δειτε .


Μακάρι.

Ελάτε, πείτε αλήθεια, ψοφατε να ανοίξει θρεντ "έβαλα πιστόνια wiseco bobe στο z και καρφωθηκαν πάνω τους οι βαλβίδες, γιατί άραγε;" Η "θέλω να βάλω ψαλίδι από Ρένα, μπροστινά από GSXR1100 στο z, γίνεται;" :cry:

:lol:

Dalt0n
20/10/2019, 01:45
Ελάτε, πείτε αλήθεια, ψοφατε να ανοίξει θρεντ "έβαλα πιστόνια wiseco bobe στο z και καρφωθηκαν πάνω τους οι βαλβίδες, γιατί άραγε;" Η "θέλω να βάλω ψαλίδι από Ρένα, μπροστινά από GSXR1100 στο z, γίνεται;" :cry:

:lol:

Δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω αλλά με την κατάληξη που παίρνει η ιστορία δν θα ανοίξω τέτοια θέμα..καλό χρυσό το Ζ οικονομικό δν έχασα και πάρα πολλά λεφτά αλλά έχασα την ευκαιρία να έχω αξιοπρεπές μότο να το βάζω μόνο τζινα επειδή δν έκανα μεταβίβαση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/10/2019, 04:55
Δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω αλλά με την κατάληξη που παίρνει η ιστορία δν θα ανοίξω τέτοια θέμα..καλό χρυσό το Ζ οικονομικό δν έχασα και πάρα πολλά λεφτά αλλά έχασα την ευκαιρία να έχω αξιοπρεπές μότο να το βάζω μόνο τζινα επειδή δν έκανα μεταβίβαση.

Μετά από όλα αυτά που σου είπαμε πως σκοπεύεις να κινηθείς?

tai
20/10/2019, 06:00
Το οτι μπορούμε να μην είμαστε σωστοί,τυπικοί και να μην κρατάμε τις υποσχέσεις που δίνουμε, αλλά ταυτόχρονα να φταίνε οι άλλοι που δεν πιάνονται μαλάκες, και από την άλλη να μην θέλουμε να μας βαραίνουν οι συνέπειες των πράξεων μας, είναι μια νέα μόδα ή εγώ έχω γεράσει αρκετά και έχουν αλλάξει τα πρότυπα;

viper1
20/10/2019, 07:00
Μετά από όλα αυτά που σου είπαμε πως σκοπεύεις να κινηθείς?

Θα κρατήσει το FZR

toyar
20/10/2019, 07:20
δεν ξερω για μηχανακια και λεφτα αλλα το να σου κραταει καποιος την ταυτοτητα ειναι πολυ σοβαρο

Cpt. Haddock
20/10/2019, 08:01
Πέραν όλων των άλλων, εγώ στέκομαι στο παρακατω


μιλάμε δίνουμε ραντεβού σε μια καφετέρια μέρα Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου συμφωνούμε πάμε στο ΑΤ μου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση μου δίνει και την άδεια κυκλοφορίας του δίνω τα χρήματα και παίρνω το μότο..

Αυτή η φράση μυρίζει τόσο Ελλάδα :pink:

viper1
20/10/2019, 08:18
Πέραν όλων των άλλων, εγώ στέκομαι στο παρακατω



Αυτή η φράση μυρίζει τόσο Ελλάδα :pink:

Ναι αλλά όταν τα πράγματα ήταν λίγο πιο αθώα. Σήμερα δεν το κάνεις για κανέναν λόγο

alexis72
20/10/2019, 08:24
φίλε dalton ...μιά ερώτηση μόνο ...
ποιά ειναι η ηλικία σου ????
αν εισαι κάτω απο 15 δικαιολογείσαι κάπως ...
αν εισαι πάνω απο 17-18 ....αστα να πάνε

g_m900
20/10/2019, 08:32
Dalton πηγαινε στο τμημα και ρωτα τον Αξιωματικο Υπηρεσιας αν θυμαται την περίπτωση σας και ισως του κανει συστασεις. Δεν εχεις να χασεις κατι. Ισα ισα αν συμφωνησει μπορεί να κανεις μηνυση οτι ηρθε και σου εκλεψε την μηχανη πριν κανεις την μεταβιβαση.

viper1
20/10/2019, 08:52
Dalton πηγαινε στο τμημα και ρωτα τον Αξιωματικο Υπηρεσιας αν θυμαται την περίπτωση σας και ισως του κανει συστασεις. Δεν εχεις να χασεις κατι. Ισα ισα αν συμφωνησει μπορεί να κανεις μηνυση οτι ηρθε και σου εκλεψε την μηχανη πριν κανεις την μεταβιβαση.

Με τι αποδεικτικά? Μου είπε του είπα? Και τι είναι η αστυνομία? Νηπιαγωγός να κάνει παρατήρηση στο παιδάκι?

viper1
20/10/2019, 08:53
Νταλτον έκανες λάθος και από εδώ μέσα δεν θα βρεις άκρη εκτός και αν κάνουμε την ετήσια στο χωριό σου και μπαστακωθουμε όλοι έξω από το σπίτι του φίλου με το Ζ

g_m900
20/10/2019, 09:03
Viper δεν υπάρχει σου ειπα μου ειπες οταν γινεται υπογραφη εγγραφου στην αστυνομια. Ο αστυνομικος ειναι μαρτυρας και ουσιαστικα ο εγγυητης της γνησιοτητας των εγγραφων που υπογραφονται. Αν σκεφτεται να προχωρησει σε καταγγελια τοτε ισως βρει μαρτυρα απο το πουθενα. Αυτο.

Kickstart
20/10/2019, 09:16
Α. Μασε τα λεφτά που χρειάζονται για να πληρωθούν τα κερατιάτικα του μαλάκα και πήγαινε με τα φράγκα στο χέρι με ωραίο τρόπο και πεστου πάμε να κλείσουμε το θέμα να πάρω το μηχανάκι.

Β. Πεστου να σου δώσει με διορία 2-3 ημερών τα λεφτά σου και την ταυτότητα σου πίσω αλλιώς θα απευθυνθείς στις αρχές για τα περαιτέρω... Άσε τα καουμπολιλίκια γιατί ειναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χάσεις το οποίο δίκιο έχεις στην υπόθεση (έχει κι άλλος ένα ποσοστό)

viper1
20/10/2019, 09:16
Viper δεν υπάρχει σου ειπα μου ειπες οταν γινεται υπογραφη εγγραφου στην αστυνομια. Ο αστυνομικος ειναι μαρτυρας και ουσιαστικα ο εγγυητης της γνησιοτητας των εγγραφων που υπογραφονται. Αν σκεφτεται να προχωρησει σε καταγγελια τοτε ισως βρει μαρτυρα απο το πουθενα. Αυτο.

Μάλλον σκέφτεσαι σε σφαίρα φαντασίας. Για να στηριχτεί μια υπόθεση χρειάζονται αποδεικτικά στοιχεία τα οποία στηνβπροκειμενη περίπτωση δεν υπάρχουν. Και μήνυση να κάνει όταν η υπόθεση πάει στο δικαστήριο θα ζητηθούν στοιχεία που δεν θα υπάρχουν και οι πιθανοί μαρτυρες που θα βρεθούν ενδέχεται να κριθούν ως ψευδομαρτυρες και μετά μπλέκουν περισσότερο τα πράγματα.
Άσε που στην μήνυση τι θα γράψει? Μου είπε του είπα και μου πήρε το μηχανάκι του πίσω?

harris_x
20/10/2019, 09:21
Νταλτον έκανες λάθος και από εδώ μέσα δεν θα βρεις άκρη εκτός και αν κάνουμε την ετήσια στο χωριό σου και μπαστακωθουμε όλοι έξω από το σπίτι του φίλου με το Ζ
Την ποια;

:bawl:

BLiTzER
20/10/2019, 09:22
Μάλλον σκέφτεσαι σε σφαίρα φαντασίας. Για να στηριχτεί μια υπόθεση χρειάζονται αποδεικτικά στοιχεία τα οποία στηνβπροκειμενη περίπτωση δεν υπάρχουν. Και μήνυση να κάνει όταν η υπόθεση πάει στο δικαστήριο θα ζητηθούν στοιχεία που δεν θα υπάρχουν και οι πιθανοί μαρτυρες που θα βρεθούν ενδέχεται να κριθούν ως ψευδομαρτυρες και μετά μπλέκουν περισσότερο τα πράγματα.
Άσε που στην μήνυση τι θα γράψει? Μου είπε του είπα και μου πήρε το μηχανάκι του πίσω?

Φαντάζεσαι τη στιγμή που ο δικαστής θα τον ρωτήσει "δηλαδή είχες την ταυτότητά σου και όλα τα χαρτιά στο ξένο μηχανάκι;" και μετά θα κάνει ":lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:" ;

viper1
20/10/2019, 09:23
Την ποια;

:bawl:

Μπερδεύτηκα.... Αφού την κάναμε την περασμένη Κυριακή :D

KonstantinS
20/10/2019, 09:29
Νταλτον τηλεφωνησε στην εκπομπη της Καινουργιου εχει λυσεις σε τετοια θεμα.
Να προχθες μια πεθερα την παστελονε ο γαμπρος της και ζητησε βοηθεια για το πως να σταματησει αυτη την κατασταση και την ρωτησε το φοβερο η παρουσιαστρια '' ΑΛΛΕΣ ΚΟΡΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΕΧΕΙΣ? " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ :a23: Γι αυτο σου λεω τηλεφωνα για :a4: και θα καθαρησεις .

g_m900
20/10/2019, 09:38
Βρε παιδια αμεσως να την πείτε ειστε.
Δηλαδη στο δικαστηριο αν ο μαρτυρας αστυνομικος πει οτι πηγανε και υπογραφηκαν τα απαραιτητα εγγραφα ωστε να γινει η μεταβιβαση και μετα ο Dalton πει οτι του πηρε ο αλλος το μηχανακι πισω ενω ειχε πληρωθει χωρις να εχει γινει η μεταβιβαση... Ειναι σφαιρα φαντασιας? Τι λέτε ρε παιδια? Την διαθεση του αστυνομικου πρέπει να τσεκαρει ο φιλος και όχι αν γινεται... Γιατι γινεται. Μην ειστε απολυτοι για οτι απλα νομιζετε.

viper1
20/10/2019, 09:44
Βρε παιδια αμεσως να την πείτε ειστε.
Δηλαδη στο δικαστηριο αν ο μαρτυρας αστυνομικος πει οτι πηγανε και υπογραφηκαν τα απαραιτητα εγγραφα ωστε να γινει η μεταβιβαση και μετα ο Dalton πει οτι του πηρε ο αλλος το μηχανακι πισω ενω ειχε πληρωθει χωρις να εχει γινει η μεταβιβαση... Ειναι σφαιρα φαντασιας? Τι λέτε ρε παιδια? Την διαθεση του αστυνομικου πρέπει να τσεκαρει ο φιλος και όχι αν γινεται... Γιατι γινεται. Μην ειστε απολυτοι για οτι απλα νομιζετε.

Ελπίζω να μην εξασκείς την δικηγορική :lol:

g_m900
20/10/2019, 10:01
Εξασκω την αστυνομικη... Αλλα δεν πειραζει. Αφου ξερετε καλυτερα καποιοι εδω μεσα... Ειρωνευτειτε ελευθερα. Πιθανη λυση προτεινω πριν φτασει ολο αυτο σε πιθανη αντιδικια

andreastwin
20/10/2019, 11:01
τη μπορεις να σκεφτεις ομως για τον τυπο που ειχε κρατησει το δευτερο κλειδι!!!!! Α, το ειχε ξεχασει στο ντουλαπακι του κατηχητικου.:priest: αγιο παιδι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/10/2019, 11:12
φίλε dalton ...μιά ερώτηση μόνο ...
ποιά ειναι η ηλικία σου ????
αν εισαι κάτω απο 15 δικαιολογείσαι κάπως ...
αν εισαι πάνω απο 17-18 ....αστα να πάνε

Γιατί ρε φίλε? Εσύ πόσο είσαι? Δεν εχεις κάνει μαλακιες στη ζωή σου?


Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.

viper1
20/10/2019, 11:14
Εξασκω την αστυνομικη... Αλλα δεν πειραζει. Αφου ξερετε καλυτερα καποιοι εδω μεσα... Ειρωνευτειτε ελευθερα. Πιθανη λυση προτεινω πριν φτασει ολο αυτο σε πιθανη αντιδικια

Δεν είναι ειρωνεία. Είναι η πραγματικότητα με λίγο χιούμορ. Η μόνη περίπτωση να πήγαινε ο αξιωματικός υπηρεσίας σαν μάρτυρας είναι να έχει γινει καταγραφη σε αρχείο ημέρας του τμήματος που να αναφέρεται η πράξη. Αλλά αν δεν κάνω λάθος οι καταγραφες έχουν σταματήσει χρόνια τώρα.
Οπότε επιστρέφουμε σε αυτά που έχω γράψει

g_m900
20/10/2019, 11:19
Ο αξιωματικος υπηρεσιας ειναι ταυτοχρονα και μαρτυρας... ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ. Τονιζω το ΑΝ. Ομως προκειται για μια κλειστη κοινωνια και πιο ευκολα γινεται αυτο παρα σε ενα Α/Τ της Αθηνας που γινεται χαμος απο γνησια υπογραφής.
Ολα τα υπολοιπα ειναι για δικηγορους.

Dalt0n
20/10/2019, 11:47
Θα μας θυμάται σίγουρα.. λίγα τετράγωνα μακριά μου μένει

Dalt0n
20/10/2019, 11:49
Επίσης το χαρτί της εξουσιοδότησης το έχει δεί και ένας άλλος συνάδελφος που με σταμάτησε για έλεγχο (δν ξέρω αν θα θυμάται το συμβάν ο συγκεκριμένος) και ένας τύπος στο ΚΕΠ όταν πήγα να κάνω μεταβίβαση και έμαθα πως χρωστάει τέλη.(αυτός στο ΚΕΠ θα θυμάται σίγουρα)

viper1
20/10/2019, 11:52
Επίσης το χαρτί της εξουσιοδότησης το έχει δεί και ένας άλλος συνάδελφος που με σταμάτησε για έλεγχο (δν ξέρω αν θα θυμάται το συμβάν ο συγκεκριμένος) και ένας τύπος στο ΚΕΠ όταν πήγα να κάνω μεταβίβαση και έμαθα πως χρωστάει τέλη.(αυτός στο ΚΕΠ θα θυμάται σίγουρα)

Προτείνω να πας σε όλους και όποιος σου κάτσει

alexis72
20/10/2019, 14:20
Γιατί ρε φίλε? Εσύ πόσο είσαι? Δεν εχεις κάνει μαλακιες στη ζωή σου?


Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.
εχω κάνει 2 φορές ΛΑΘΟΣ αγορά μία σε αμάξι κ μία σε μοτο (βγήκαν προβληματικά αν κ τα ειχαν ελέγξει φίλοι μηχανικοί κ τα 2 ) ,αλλά ΠΟΤέ δεν εδωσα ΟΛΑ τα λεφτά στο χέρι αν ΔΕΝ γινόταν πρώτα ΝΟΜΙΜΑ ολη η διαδικασία αγοραπωλησίας ,εδώ μιλάμε για αρες μάρες κουκουνάρες ,
αντι να δώσει τα 110 ευρώ κ να γίνει νόμιμη η μεταβίβαση ,προτίμησε να δώσει 300 ευρώ για να την ...σουλουπώσει την μοτο ,χωρίς να εχει μεταβιβαστεί στο ονόμά του... :wave2:

arisrodolivos
20/10/2019, 14:41
Ντάλτον τα πάθη μας τα λαθη μας.Κι όπως λέει και ένας απ' την παρέα :μια μέρα θα τα θυμόμαστε και θα γελαμε

thunder ace
20/10/2019, 14:49
Δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω αλλά με την κατάληξη που παίρνει η ιστορία δν θα ανοίξω τέτοια θέμα..καλό χρυσό το Ζ οικονομικό δν έχασα και πάρα πολλά λεφτά αλλά έχασα την ευκαιρία να έχω αξιοπρεπές μότο να το βάζω μόνο τζινα επειδή δν έκανα μεταβίβαση.
Δλδ ρε dalton.το προηγουμενο μηχανακι σου (FZR με μοτερ απο THUNDERACE) δεν ηταν αξιοπρεπες;
Τωρα με προσβαλες.












:a22:

kostaskk
20/10/2019, 15:12
τα 300 που πηγαν? μαζεμα η τελικο?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/10/2019, 16:57
εχω κάνει 2 φορές ΛΑΘΟΣ αγορά μία σε αμάξι κ μία σε μοτο (βγήκαν προβληματικά αν κ τα ειχαν ελέγξει φίλοι μηχανικοί κ τα 2 ) ,αλλά ΠΟΤέ δεν εδωσα ΟΛΑ τα λεφτά στο χέρι αν ΔΕΝ γινόταν πρώτα ΝΟΜΙΜΑ ολη η διαδικασία αγοραπωλησίας ,εδώ μιλάμε για αρες μάρες κουκουνάρες ,
αντι να δώσει τα 110 ευρώ κ να γίνει νόμιμη η μεταβίβαση ,προτίμησε να δώσει 300 ευρώ για να την ...σουλουπώσει την μοτο ,χωρίς να εχει μεταβιβαστεί στο ονόμά του... :wave2:

Ναι βρε.Μαζί σου και εγώ. Απλά λέω ότι μαθενουμε από τα λάθη μας. Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. :D

Dalt0n
20/10/2019, 22:02
Δλδ ρε dalton.το προηγουμενο μηχανακι σου (FZR με μοτερ απο THUNDERACE) δεν ηταν αξιοπρεπες;
Τωρα με προσβαλες.












:a22:

Σαν το Ζ δν ήταν.... τους κόφτες και το ξύλο που έφαγε το Ζ σε 40 μέρες δν έφαγαν ούτε και τα τρία μοτέρ του φζρ

o teos
20/10/2019, 22:04
Σαν το Ζ δν ήταν.... τους κόφτες και το ξύλο που έφαγε το Ζ σε 40 μέρες δν έφαγαν ούτε και τα τρία μοτέρ του φζρ

40 μέρες σε ξενο ονομα και καγκουριες διχως αυριο και το παραδέχεσαι τόσο κουλ........τα θέλεις μαν μου...:facepalm:

BLiTzER
20/10/2019, 22:13
Όταν μιλάω εγώ...