PDA

View Full Version : Honda GTR 150 vs SYM VF 185



Σελίδες : [1] 2

Nospecialname
19/10/2019, 13:56
Αν έπρεπε να αποφασίσετε μεταξύ των δύο ποιο θα παιρνατε?Ξέρω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες μηχανές με περισσότερα κυβικά σε αυτά τα λεφτά μεταχειρισμένες αλλά στο νήμα αυτό θέλω να συζητήσουμε μόνο για αυτά τα 2 παπιά χωρίς να αναφέρουμε καμία άλλη μηχανή ως επιλογή

Το 150 Φαίνεται πολύ πιο όμορφο , το κοντέρ του είναι υπέροχο και σαν ποιότητα φαίνεται πολλά βήματα παραπάνω , αλλά ρε γαμωτο 3500€ για 15 άλογα δεν σου πάει η καρδιά να τα δώσεις!Από την άλλη το 185 έχει μια πολύ καλύτερη τιμή , ένα πολύ πιο δυνατό μοτέρ και για τα λεφτά του πρόσφερει κάτι πολύ καλύτερο σε σύγκριση με την σχέση ποιότητας-τιμης του χοντα

Δηλαδή ενώ το χοντα πρέπει να είναι πιο ποιοτικό , είναι υπερβολικά ποίο ακριβό

Επίσης αν το χοντα είχε τα ίδια άλογα σίγουρα θα πήγαινα σε αυτό , αλλά το VF πρέπει να υπερτερεί στους δρόμους και είναι μακράν το ισχυρότερο παπί..

toyar
19/10/2019, 14:02
με αυτα που λες απορριπτεις το honda........και καλα κανεις
γενικα τα υπερπαπια δεν ειναι vfm

fatsas35
19/10/2019, 15:17
Αν έπρεπε να αποφασίσετε μεταξύ των δύο ποιο θα παιρνατε?Ξέρω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες μηχανές με περισσότερα κυβικά σε αυτά τα λεφτά μεταχειρισμένες αλλά στο νήμα αυτό θέλω να συζητήσουμε μόνο για αυτά τα 2 παπιά χωρίς να αναφέρουμε καμία άλλη μηχανή ως επιλογή

Το 150 Φαίνεται πολύ πιο όμορφο , το κοντέρ του είναι υπέροχο και σαν ποιότητα φαίνεται πολλά βήματα παραπάνω , αλλά ρε γαμωτο 3500€ για 15 άλογα δεν σου πάει η καρδιά να τα δώσεις!Από την άλλη το 185 έχει μια πολύ καλύτερη τιμή , ένα πολύ πιο δυνατό μοτέρ και για τα λεφτά του πρόσφερει κάτι πολύ καλύτερο σε σύγκριση με την σχέση ποιότητας-τιμης του χοντα

Δηλαδή ενώ το χοντα πρέπει να είναι πιο ποιοτικό , είναι υπερβολικά ποίο ακριβό

Επίσης αν το χοντα είχε τα ίδια άλογα σίγουρα θα πήγαινα σε αυτό , αλλά το VF πρέπει να υπερτερεί στους δρόμους και είναι μακράν το ισχυρότερο παπί..

Απάντησες ήδη μόνος σου.. Όσο ποιοτικό κ να είναι το gtr 3500 ευρώ είναι πολλά λεφτά για παπί.. Στην θέση σου θα έπαιρνα το vf ασυζητητί..

doctoras
19/10/2019, 15:39
Εαν θέλεις να πάρεις μηχανακι απο την συγκεκριμένη κατηγορία και τα εχεις τα λεφτα θα παρεις το χοντα. Αν δεν τα εχεις, το συμ.
Το να συγκρίνουμε εχω 3500€ για φαγωμα τι μηχαμακι να παρω ειναι αοριστο και αλλο θεμα

νεοσσός
19/10/2019, 16:28
Επισημάνω ότι αμφότερα δεν καλύπτονται από το δίπλωμα Α1 που έχεις. Πρέπει να περιμένεις να βγάλεις δίπλωμα Α2 για να τα οδηγείς νόμιμα και να σε καλύπτει η ασφάλεια. Όταν φθάσεις όμως να έχεις Α2, είτε θα θέλεις κανονικό παπί για οικονομία, είτε θα πας σε κάτι καλύτερο. Θα έχει ξεφύγει το μυαλό σου από τον περιορισμό που σου θέτει το Α1 και σε κάνει να σκέφτεσαι κυρίως παπιά.

Nospecialname
19/10/2019, 16:54
Επισημάνω ότι αμφότερα δεν καλύπτονται από το δίπλωμα Α1 που έχεις. Πρέπει να περιμένεις να βγάλεις δίπλωμα Α2 για να τα οδηγείς νόμιμα και να σε καλύπτει η ασφάλεια. Όταν φθάσεις όμως να έχεις Α2, είτε θα θέλεις κανονικό παπί για οικονομία, είτε θα πας σε κάτι καλύτερο. Θα έχει ξεφύγει το μυαλό σου από τον περιορισμό που σου θέτει το Α1 και σε κάνει να σκέφτεσαι κυρίως παπιά.

Το ξέρω δεν σκοπεύω να πάρω άλλο παπί στα επόμενα χρόνια , από περιέργεια άνοιξα το θέμα να δω τι πιστεύει ο κόσμος

typhoon
19/10/2019, 17:58
Προσωπικά θα προτιμουσα το sym. Παρόλα αυτα έχουν ακουστεί κάτι θέματα με το κιβώτιο. Εμδομυχα θέλω να πιστευω οτι έχουν πέσει θυματα κακοποίησης απλά... Ο χρόνος θα δείξει.

Το Honda το αγόρασε πρόσφατα φίλος. Είναι όντως πανέμορφο κ ποιοτικό. Το οδηγησα κ σε τεστ ραιντ. Για παπι παει γρήγορα αλλά θέλει σκίσιμο συνέχεια.
Το vf δεν το έχω οδηγήσει, αλλά το έχω πετυχει στο δρόμο κ πάει εντυπωσιακά δυνατά

Theo_k
19/10/2019, 19:46
Έχω καβαλήσει το sym ενός φίλου αν και δεν το άνοιξα πολύ μιας και είχε μόνο 300km φαίνεται να βγάζει την δύναμη στις ποιο υψηλές στροφές ο κινητήρας του sym μου έδωσε την εντύπωση ότι φτιάχτηκε με σκεπτικό για ποιο sport οδήγηση αλλά λόγο των κυβικών αποδίδει μια χαρά και σε νορμαλ χρήση δεν απογοητεύει στα χαμηλά γενικά είναι πολύ δυνατό και πως να μην είναι στα 185cc

Δεν με εντυπωσίασε το εμπρός δισκόφρενο όχι ότι δεν είναι καλό αλλά το περίμενα καλύτερο ίσως χρειαζόταν λίγο μεγαλύτερο δίσκο ίσως περισσότερη δύναμη στη τρόμπα και δαγκάνα , ένιωθα ότι το abs έμπαινε πολύ νωρίς και εύκολα, από ότι μου είπε ο φίλος που έχει οδηγήσει και το gtr σε εκείνο ήταν καλύτερο ένιωσε όπως είπε ότι είχε καλύτερο φρενάρισμα μέχρι να ενεργοποιηθεί

Στο sym του φίλου πάντως πριν συμπληρώσει τα 1000km του έβγαλε ελαττωματική αντλία βενζίνης όχι ότι σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό απλά το αναφέρω... γενικά πάντως φαίνεται ποιοτικό και ότι είναι το vfm σε αυτή την κατηγορία άσχετα αν η κατηγορία αυτή δεν είναι vfm

Alexinhogr
19/10/2019, 20:15
Πάρε ένα ζεντ 250 κ άσε τις παπιες

TsoliasGR
20/10/2019, 00:12
To SYM να πάρεις να δώ και εγώ... σε πόσο καιρό θα σκορπίσει!!! :a014: :evil: Όλα τα ημιαυτόματα SYM έχουν θέματα με τον επιλογέα (και ίσως όχι μόνο)... ;)

TKM
20/10/2019, 01:01
Σαφώς το Honda, τα λεφτά που κοστίζει είναι περισσότερα αλλά σκέψου ότι θα είναι πιο ποιοτικό και θα έχει και πολύ καλύτερη μεταπώληση. Βέβαια... τόσα λεφτά για παπί δεν θα έδινα, θα κοίταζα να πάρω κάτι πιο "σοβαρό". Αλλά μια και ζητάς να συγκρίνουμε μεταξύ των δυο, Honda.

jawaforever
20/10/2019, 06:56
Ανάμεσα σε αυτά τα 2, διαλέγω kawasaki zzr1400.

typhoon
20/10/2019, 08:11
Όλα τα ημιαυτόματα SYM έχουν θέματα με τον επιλογέα (και ίσως όχι μόνο)...

Πιθανώς να έχουν..
Μόνο που το συγκεκριμένο είναι με κανονικό συμπλέκτη

doctoras
20/10/2019, 08:26
Πιθανώς να έχουν..
Μόνο που το συγκεκριμένο είναι με κανονικό συμπλέκτη

ναι αλλά το σημαντικότερο θέμα του wolf 300 που δε περπάτησε (ενω είχε όλα τα φόντα έναντι του ανταγωνισμού) είναι το πολύ σκληρό μηχανικό κιβώτιο(με συμπλέκτη) δεν ξέρω εάν λύθηκε το θεμα στο vf

Alexinhogr
20/10/2019, 13:47
Άλλαξε τίτλο, όταν πετάς ένα κάρο φράγκα για να κάνεις την πάπια χαχα

Kickstart
27/02/2020, 17:54
Συνεχίζω από δω την κουβέντα που είχαμε σε άλλο τοπικ για τις δύο αυτές πάπιες... Έχω επικεντρωθεί σε αυτά τα δύο και κρατάω μια πισινή για την πρόταση της Γιάμαχα που είναι στα σκαριά να ρθει στη χώρα μας...

Πριν από λίγο πήγα και έκανα μισάωρο τεστ το χοντα..

Παίδες το μηχανάκι πετάει πραγματικά..Εγω που είχα να οδηγήσω παπί 20 χρόνια σχεδόν έπαθα ένα κατιτίς.. Μπαίνει παντού, συμπλέκτη πούπουλο, σέλα ναι μεν σκληρή και κάπως κατηφορική αλλά ως εντουρας ο είναι συνηθισμένος ο κωλος μου και σε πολύ χειρότερα..

Τα φρένα μιλάμε δεν πίστευα ότι φοράει παπί τέτοια φρένα μέχρι που τα τσαρουχωσα από 70 και απλά ένα τακ-τακ στο ποδοφρενο και καρφώθηκε κάτω το μηχανάκι χωρίς ίχνος σπινιας ή πέταγματος μούτρο και κωλου.. Τα λάστιχα ναι δεν είναι της προκοπής και η αίσθηση μου δόθηκε από τα πρώτα μέτρα αλλά αυτό διορθώνεται αμέσως.. Το οργανακια του μια χαρά και ευδιάκριτο αν και προσωπικά έπρεπε να σκύβω λίγο το κεφάλι μου για να έχω εικόνα συνεχώς.. (ξέρω ξέρω έχω συνηθίσει από τις μηχανές που τα έχω φάτσα κάρτα τόσα χρόνια)... Το μηχανάκι της δοκιμής είχε 450χλμ στο κοντέρ... Με χάλασε λίγο που όταν έσκυψα να το περιεργαστω διέκρινα κλασμένη τσιμουχα στο ένα καλάμι (είχε εμφανή διαρροή)

Καταλαβαίνω ότι τα κανιβαλιζουν (σούζες κτλ) αλλά είναι πολύ λίγα τα χλμ για να κλασει η τσιμουχα.. Επίσης ο σταυρος των καλάμιων είναι βαμμένος κάπως άσχημα σαν να είναι με μαύρο βερνίκι νυχιών, δεν μου άρεσε το φινίρισμα του έδειχνε φτηνιάρικος...

Kickstart
27/02/2020, 18:56
Συνεχίζω..

Ο λεβιές ταχυτήτων που πίστευα ότι θα με χαλάσει επειδή είναι παπισιος δεν με χάλασε καθόλου τελικά, αλλάζα κανονικά με το παπούτσι μόνο στη μπροστά θέση όπως και στις μηχανές, μάλιστα μου είπαν στο κατάστημα ότι κάποιοι που το πήραν πάνε και κόβουν το πισω κομμάτι γιατί δεν το χρησιμοποιούν.. Όχι κακή ιδέα..

Το κοστούμι του δείχνει αρκετά ποιοτικό και έχει καλή συναρμογή δεν άκουσα κάποιο τρίξιμο παρόλο που από φανάρι σε φανάρι του τα σκαγα από 2α 3η κτλ..

Μ άρεσε ο ήχος που ερχόταν από το φιλτροκουτι ένα μπάσο βαθύ μουγκρητό που μόνο σε παπί δεν περίμενα να ακούσω.. Δεν το κράτησα πολύ ώρα ώστε να μπορέσω να ανεβάσω δεύτερο άτομο να δω συμπεριφορά καθώς ότι πάρω κάθε μέρα διπλός θα μαι από και προς δουλειά...

Χρώμα εννοείται το ματ ολομαυρο με τα κόκκινα αυτοκολλητα και τρώνε σουτ μπανάνα με το καλημέρα αυτά τα πίσω πλαϊνά που γράφουν one Hurt από τη μια και σατου μάτι ξέρω γω από την αλλη..

Sebastian1980
27/02/2020, 19:26
Συνεχίζω..

Ο λεβιές ταχυτήτων που πίστευα ότι θα με χαλάσει επειδή είναι παπισιος δεν με χάλασε καθόλου τελικά, αλλάζα κανονικά με το παπούτσι μόνο στη μπροστά θέση όπως και στις μηχανές, μάλιστα μου είπαν στο κατάστημα ότι κάποιοι που το πήραν πάνε και κόβουν το πισω κομμάτι γιατί δεν το χρησιμοποιούν.. Όχι κακή ιδέα..

Το κοστούμι του δείχνει αρκετά ποιοτικό και έχει καλή συναρμογή δεν άκουσα κάποιο τρίξιμο παρόλο που από φανάρι σε φανάρι του τα σκαγα από 2α 3η κτλ..

Μ άρεσε ο ήχος που ερχόταν από το φιλτροκουτι ένα μπάσο βαθύ μουγκρητό που μόνο σε παπί δεν περίμενα να ακούσω.. Δεν το κράτησα πολύ ώρα ώστε να μπορέσω να ανεβάσω δεύτερο άτομο να δω συμπεριφορά καθώς ότι πάρω κάθε μέρα διπλός θα μαι από και προς δουλειά...

Χρώμα εννοείται το ματ ολομαυρο με τα κόκκινα αυτοκολλητα και τρώνε σουτ μπανάνα με το καλημέρα αυτά τα πίσω πλαϊνά που γράφουν one Hurt από τη μια και σατου μάτι ξέρω γω από την αλλη..

Το ματ ολομαυρο καλύτερα να το ξανασκεφτείς.
Θα λερώνετε με την σκέψη. Προσεκτικό πλύσιμο με ειδικο απορρυπαντικό για ματ επιφάνειες, ειδικό πανί για ματ επιφάνειες. Μια απλή γρατζουνιά να θέλεις να σβήσεις θέλεις μάστορα(δεν σβήνει με γυαλόχαρτο νερού και αλοιφές γιατί θα φαίνεται).
Στην πρώτη βροχή γίνεται χάλι μαυρο.
Γενικά τα ματ χρώματα έχουν πολλα μειονεκτήματα.
Θα σου πρότεινα να διαλέξεις χρώμα με γυαλιστερή επιφάνεια.
Όλα αυτά στα γράφω παντα καλοπροαίρετα απλά να τα γνωρίζεις πριν το αγοράσεις.

THRESH
27/02/2020, 19:46
Το πρώτο μου δίπλωμα το πήρα με ένα Yamaha Y125ZR , το δίχρονο για όσους θυμούνται που είναι συγκρισιμο απο πλευράς επιδόσεων με αυτά που αναφέρουμε, μπορεί και λίγο καλύτερο
αφού ήταν πούπουλο.
Όποιος δεν έχει καβαλήσει τέτοιο παπί, καλό θα είναι να το κάνει, είναι διασκεδαστικά πρωτίστως (χαμηλό βάρος, εύκολα στην οδήγηση και σβέλτα).
Έχουν επίσης μικρή σχέση με κλασικά παπιά , πολύ μεγαλύτερη σχέση με "κανονικές" μοτοσυκλέτες.

Προφανώς αν κάποιος έχει τα έξτρα χρήματα, καλό θα είναι να τα δώσει για το Honda.

Ειδάλλως, παίρνει το SYM και έχει καναδυό χρόνια να λύσει τα οποιαδήποτε teething problems και συν αυτώ , ένα μακρύ κατάλογο αξεσουάρ απο
Μαλαισία-Ινδονησία μεριά που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια ως VF3i

Επίσης, ένα παλικάρι εδώ ή σε παραδίπλα φόρουμ, μηχανικός-μάστορας, έχει ένα τέτοιο και το περιποιήθηκε εκεί που πονούσε
(π.χ έβαλε πλάκα για την μπροστά ανάρτηση, έπαιξε με ψυγείο , δούλεψε με διαφορετικά λάδια) και δείχνει να ξέρει τι κάνει και πως
να λύσει θέματα.

ΥΓ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν είναι ορθολογική αγορά, αρκεί να ξέρεις οτι το παίρνεις πρωτίστως για βόλτα-διασκέδαση , για 2ο , για commuting ίσως.
Αν αναλογίζεσαι "να πάρω μηχανή καλύτερα?" , άσε την αγορά ενός υπερ-παπιού , σημαίνει οτι δεν θα το διασκεδάσεις.

Kickstart
27/02/2020, 20:29
Όπως τα λες φίλε.. Από μηχανή δεν ξεμενουμε φυσικά... Καλά να μαστε... Αλλά αφού θα πάω σε παπί για μέσα στην πόλη ναι θέλω και τη διασκέδαση... Και αυτά τα δύο είμαι σίγουρος ότι την προσφέρουν απλόχερα..

Red Rider
28/02/2020, 14:16
Kick πες μου τι θέλεις να σε κατατοπίσω!
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι συνεργείο για το service των 6 χιλιάδων χιλιομέτρων

Kickstart
28/02/2020, 17:15
6000 ε;

Αρα έχει περπατήσει..

Θέλω να μου πεις αν σου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα το αμορτισέρ μπροστα τίποτα κλασμενες τσιμούχες ή στίγματα σκουριάς στο σταυρό που ενώνει τα καλάμια αυτό το μαύρο κακοβαμμενο πράμα που έχουν βάλει εκεί.. Είναι το σημείο που με χάλασε οπτικά γι αυτό ρωτάω.. Στο μηχανάκι δοκιμής με 450 χλμ τα καλάμια είχαν λαδιλες επάνω από διαρροή στις τσιμουχες.. Λάστιχα άλλαξες; κι αν ναι σταμάτησε η περίεργη αίσθηση που μου έδωσαν τα μαμά ένα πράμα δλδ σα να πηγαίνει να φύγει δεξιά αριστερά όταν έχει ανωμαλίες ο δρόμος..

Αυτο το αυτοκόλλητο που γράφει abs δίπλα από το λαμπάκι του συστήματος εκεί ψηλά στα όργανα αντέχει στο ήλιο ή έχει αλλάξει χρώμα γιατί στο μάτι μου χτύπησε λίγο ψευτέ..

Από τρίξιμο τα πλαστικά είναι εντάξει μετά από τα χλμ που έχεις;

Στη σέλα πόση ώρα σερί βγάζεις πάνω της χωρίς να πονέσουν τα μαλάκα μόρια; (νταξ αυτό είναι και ψιλό διαφορετικό στον καθένα ανάλογα με την σωματοδομη)

Αν βάζεις δεύτερο άτομο γλιστρά προς τα πάνω σου στα φρενάρισματα;

Τα φώτα τη νύχτα είναι ικανοποιητικα; ρωτώ γιατί εγώ το πήρα λίγο πριν σουρπωσει και δεν έβγαλα καλό συμπέρασμα..
Πόσα χλμ σου βγάζει μέσα στην πόλη από γεμάτο..;

Το ματ έχεις; αν ναι πως είναι μετά από τη χρήση τα πλυσίματα κτλ... Αντέχει ή έχει γεμίσει αράχνες και στίγματα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ότι θυμηθείς που σε χάλασε όσο καιρό το έχεις πες μου..

DRAKONET
28/02/2020, 17:49
και στην μανιβελα δεν εχει λαστιχακι....να τα λεμε και αυτα!
By the way....Το SYM ..ποτε θα το βολταρεις ??

Kickstart
28/02/2020, 18:01
Μάλλον Τρίτη... το βρίσκω μονο Γέρακα στον Παπανικολακη τα ξέρω τα παιδιά λόγω καβασακι χώμα κτλ, μου πέφτουν όμως κάπως μακριά, αλλά να σου πω δεν έχω ρωτήσει αλλου.. Δεν ξέρω πετσας βυνιος κτλ το δίνουν για βόλτα;

Red Rider
28/02/2020, 20:34
6000 ε;

Αρα έχει περπατήσει..

Θέλω να μου πεις αν σου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα το αμορτισέρ μπροστα τίποτα κλασμενες τσιμούχες ή στίγματα σκουριάς στο σταυρό που ενώνει τα καλάμια αυτό το μαύρο κακοβαμμενο πράμα που έχουν βάλει εκεί.. Είναι το σημείο που με χάλασε οπτικά γι αυτό ρωτάω.. Στο μηχανάκι δοκιμής με 450 χλμ τα καλάμια είχαν λαδιλες επάνω από διαρροή στις τσιμουχες.. Λάστιχα άλλαξες; κι αν ναι σταμάτησε η περίεργη αίσθηση που μου έδωσαν τα μαμά ένα πράμα δλδ σα να πηγαίνει να φύγει δεξιά αριστερά όταν έχει ανωμαλίες ο δρόμος..

Αυτο το αυτοκόλλητο που γράφει abs δίπλα από το λαμπάκι του συστήματος εκεί ψηλά στα όργανα αντέχει στο ήλιο ή έχει αλλάξει χρώμα γιατί στο μάτι μου χτύπησε λίγο ψευτέ..

Από τρίξιμο τα πλαστικά είναι εντάξει μετά από τα χλμ που έχεις;

Στη σέλα πόση ώρα σερί βγάζεις πάνω της χωρίς να πονέσουν τα μαλάκα μόρια; (νταξ αυτό είναι και ψιλό διαφορετικό στον καθένα ανάλογα με την σωματοδομη)

Αν βάζεις δεύτερο άτομο γλιστρά προς τα πάνω σου στα φρενάρισματα;

Τα φώτα τη νύχτα είναι ικανοποιητικα; ρωτώ γιατί εγώ το πήρα λίγο πριν σουρπωσει και δεν έβγαλα καλό συμπέρασμα..
Πόσα χλμ σου βγάζει μέσα στην πόλη από γεμάτο..;

Το ματ έχεις; αν ναι πως είναι μετά από τη χρήση τα πλυσίματα κτλ... Αντέχει ή έχει γεμίσει αράχνες και στίγματα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ότι θυμηθείς που σε χάλασε όσο καιρό το έχεις πες μου..

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Τα καλάμια δεν έχουν ίχνος διαρροής,και κάνω και σουζιτσες από τα 1500 χιλιόμετρα..
Μακράν το πιο στιβαρό μπροστινό που έχω δει σε παπί.
Ο σταυρός είναι μια χαρά καταμαυρος με μόνη παρατήρηση μια ελαφρια "ψώρα" που παρατήρησα μέσα στον άξονα του πιρουνιού.Πραγματικα δεν πάει το μάτι σου..Το καθάρισα απλά με wd40,έβαλα λιγο γρασσο και τέλος.

Τα λάστιχα απλά καλά σε στεγνο.Αν πατήσουν βρεγμένο ξέχνα την πρόσφυση.. Παρόλαυτα καμια ασάφεια.
Μετά το καλοκαίρι πέταμα πάντως.

Το αυτοκολλητακι του abs το κολλάνε εδώ στον Σαρακάκη, όποτε καταλαβαίνεις ...καμία φθορά πάντως. Περισσότερο θα σε προβληματίσουν τα αυτοκόλλητα που γράφουν abs στο φτερό(υπάρχουν ανάγλυφα κορυφαίας ποιότητας σε χαμηλή τιμή)

Τριξιματα ΜΗΔΕΝ και έχω αλλάξει και όλες τις βίδες με ergal φαντάσου.

Από άνεση είναι καθαρά πόσο σιδερόκωλος είσαι.
Μέχρι Λαύριο και πίσω ήμουν ΟΚ,αλλά δεν είναι για παραπάνω αν δεν κάνεις στάση.
Η θέση οδήγησης αρχικά,μετά από 11 χρόνια πάνω σε crypton x μου φάνηκε λιγο ψηλή.Αφου συμφιλιωθηκα δεν έχω κανένα πρόβλημα και είμαι 1.82.
Συνοδηγό βάζω μόνο την γυναίκα μου που είναι 50 κιλά.Δεν είναι για πολλά πολλα...Σαφως πιο SS σελάκι από οποιαδήποτε παπί.

Τα φώτα μου φαίνονται πάρα πολύ καλά,ειδικά για τις ταχύτητες που αναπτύσσει.Σε ορεινή διαδρομή χωρίς καθόλου φώτα δεν είχα κανένα πρόβλημα.Μεσα στην πόλη ελάχιστα καταλαβαίνεις.

Κατανάλωση από 2,5 έως 3 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.

Το ματ εχω.Το λεγόμενο αραχνιασμα παρουσιάζεται σε γυαλιστερό βερνίκι.Αντιθετως το ματ γυαλίζει αν το τριψεις,και φαίνονται και κάποια στιγματακια.
Η ποιότητα των βαμμένων πλαστικών πάντως είναι πάρα πολύ καλή!
Εγώ το πλένω μόνος μου με ένα καλό σαμπουάν με κερί και δεν έχω κανένα προβλημα.Τα άβαφα πλαστικά που δεν έχουν το carbon look θέλουν λίγο προσοχή γιατί γρατζουνιούνται πανευκολα.Η λύση είναι λίγο λάδι σιλικόνης με ένα πινελακι για ενυδάτωση και προστασία.

Και στο σημαντικότερο ζήτημα,ζημιές...
Απολύτως τίποτα.Ουτε καμμένη λάμπα.

Σε συζήτηση που έκανα σήμερα με το μάστορα μου ,που εμπορεύεται και hondaκαι Sym,μου είπε χαρακτηριστικά την γνωστή φράση..
Συγκρίνεις την .... με τη βούρτσα.....

Red Rider
28/02/2020, 20:46
...

νεοσσός
28/02/2020, 20:59
Τέτοια γράφετε και αρχίζω σιγά-σιγά να το σκέφτομαι. Αν και περισσότερο μου περνάει από το μυαλό 300άρι scooter.

Kickstart
28/02/2020, 21:19
Ευχαριστώ red πολύ χρήσιμα όλα, βοηθάς πολύ φίλε.

DRAKONET
28/02/2020, 22:00
O χιωτης με το καναλι στο you tube με το VF...να του εστελνες κανα μνμ ??

Kickstart
28/02/2020, 22:10
Drakonet παρακολουθώ τα βιντεακια και τις συζητήσεις στα σχόλια από κάτω στο YouTube σε έχω δει που τα λέτε εκεί.. Επίσης και αυτά εκεί με βοηθάνε να σχηματίσω μια άποψη.. Την Τρίτη θα πάω από Γκοργκολη να οδηγήσω το sym.. Πιστεύω να μου το αφήσει κάποια ώρα να το κάνω μια καλή γύρα..

Red Rider
29/02/2020, 07:54
Τέτοια γράφετε και αρχίζω σιγά-σιγά να το σκέφτομαι. Αν και περισσότερο μου περνάει από το μυαλό 300άρι scooter.
Αν θες το βολεμα σου μην σκέπτεσαι αυτά τα παπια.
Ανυπαρκτος χώρος ,άβολες σέλες σε σχέση με ένα scooter και μηδενική προστασία από αερα-νερα.
Εγώ για τις μικρομετακινησεις μου μπορώ να σου πω ότι βολεύομαι πολύ περισσότερο με ένα helmin...

Γιώργης
03/03/2020, 08:29
Drakonet παρακολουθώ τα βιντεακια και τις συζητήσεις στα σχόλια από κάτω στο YouTube σε έχω δει που τα λέτε εκεί.. Επίσης και αυτά εκεί με βοηθάνε να σχηματίσω μια άποψη.. Την Τρίτη θα πάω από Γκοργκολη να οδηγήσω το sym.. Πιστεύω να μου το αφήσει κάποια ώρα να το κάνω μια καλή γύρα..

Αν βρεις χρόνο γράψε τις εντυπώσεις σου μετά το test ride. Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτή η σύγκριση.

Kickstart
03/03/2020, 12:44
Αν βρεις χρόνο γράψε τις εντυπώσεις σου μετά το test ride. Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτή η σύγκριση.

εννοείται φίλε.

τελικά το ραντεβού κλείστηκε αύριο το απόγευμα για το sym..ελπίζω να μην βρέχει και να το κάνω μια καλή βόλτα...αμέσως μετά θα πούμε περισσότερα.

(+1 για το αβαταρ με τον Jax)

Kickstart
05/03/2020, 07:53
415558

περισσότερα σε λίγο...

Panos76
05/03/2020, 08:06
Συμβαίνει τώρα;; :)

Kickstart
05/03/2020, 09:05
καλημέρα Πάνο...συνέβη εχθές το απόγευμα.

πήγα λοιπόν φίλοι μου όπως είχαμε πει και καβάλησα για μισή ωρίτσα και τον υπερπάπιο της sym...

περισσότερο μπερδεύτηκα παρά ξεκαθάρισα τα πράγματα στα μυαλό μου θα λεγα...

ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης του καταστήματος με παρακάλεσε να μην το πιέσω το μηχανάκι μιας και είναι στο στρώσιμο (600 κάτι χλμ στο ρολόι) οπότε σεβόμενος την επιθυμία του δεν το πήγα στα κόκκινα σε στροφές αλλά και ούτε πάνω από 90 χλμ την ώρα.

οπότε ως προς τελικές και τέτοια αν και το έβγαλα σε μεγάλο δρόμο δεν έχω εικόνα.

τα συμπεράσματα που έβγαλα για το παπί είναι θετικά...

σε σχέση με το χοντα είναι σίγουρα και ασυζητητί πιο δυνατό..σε εκκινήσεις από φανάρι σε φανάρι απλώνει τη δύναμη του πολύ πιο γρήγορα ενώ το μεγαλύτερο βάρος του μου έδινε στις μικρές ταχύτητες μια καλύτερη αίσθηση στιβαρότητας και πατήματος στο δρόμο..(τα λάστιχα που φορούσε εντελώς για τον μπέο)..

είναι σίγουρα πιο ψηλό και κάπως πιο ογκώδες και ελίσσεται μέσα στην πυκνή κίνηση όπως κάθε παπί δλδ ανετότατα...οι αναρτήσεις μου άρεσαν δεν αισθάνθηκα να με κοπανάνε και το έριξα στην ευθεία σε καπάκια φρεατίων επίτηδες για να δω αντιδράσεις...τα όργανα του κατά τη γνώμη μου πολύ όμορφα περισσότερο ευανάγνωστα σε σχέση με το gtr και έχουν ένα λευκό λεντ φωτισμό που σίγουρα θα κάνει καλύτερη δουλειά τη νύχτα από αυτό το κοκκινωπό του χοντα..το κιβώτιο και ο συμπλέκτης το ιδιο καλά όπως το gtr...βούτυρο συμπλέκτης δεν εχασα-μπέρδεψα καμία σχέση ενώ έβρισκα τη νεκρά χωρίς πρόβλημα σε όλες τις προσπάθειες.

Η θέση οδήγησης πολύ καλή κάθεσαι κοτσονάτος κολοκωτρόνικα τα χέρια έρχονται ωραία στα γκρίπ χωρίς να σκύβεις ή να γέρνεις προς τα μπρος όπως συμβαίνει ελαφρά στο gtr (τουλάχιστον στο δικό μου ύψος 1.82) ενώ τα πόδια αγκαλιάζουν ωραία στην ποδιά αν λυγίσεις ελαφρώς τα γόνατα σου προς τα μέσα σε ένα σημείο που υπάρχουν αεραγωγοί που στέλνουν μια υποψία ζεστής από το μοτέρ προς το εσωτερικό των ποδιών πράγμα πιστεύω χρήσιμο τις χειμερινές ημέρες.

Τα φρένα του παρόλο που αρχικά πριν το καβαλήσω δεν σας κρύβω ότι είχα μια διάθεση οτι δεν θα μου αρέσουν λόγω της απουσίας abs στον πίσω τροχό δεν σας κρύβω ότι δεν με προβλημάτισαν καθόλου...σε παρατεταμένο τσαρούχωμα σε παράπλευρη άδεια οδό μεγάλης λεωφόρου απο τα 60 περίπου χλμ την ώρα δεν αισθάνθηκα καποιο κίνδυνο πετάγματος κώλου ενώ το μπροστινό με ένα δυο τικ στη μανετα επιβράδυνε πολύ ομαλά το μηχανάκι φρενάροντας με ασφάλεια...δεν ξέρω σε μεγαλύτερες ταχύτητες τι μπορεί να γίνεται και πως συμπεριφέρεται το πίσω...αλλά ακόμα και υπό κλίση σε μεγάλη στροφή (χαμοστέρνας) πατώντας επίτηδες φρένο μέσα στη στροφή δεν διαπίστωσα κάτι ανησυχητικό...γενικό συμπέρασμα λοιπόν για τα φρένα θετικό και η απουσία abs πίσω δεν με χάλασε όσο περίμενα συγκριτικά πάντα με το gtr.

ο ήχος που έρχεται από το μοτέρ μια χαρά αν και είχα διαβάσει δεξιά αριστερά ότι ειναι κάπως αδιάφορος και όχι το ίδιο καλός με gtr, εμένα μου φάνηκε το ίδιο και μάλιστα του sym λιγότερο τραχύς σα να δούλευε πιο ξεκούραστα αν και δεν πίεσα ψηλά όπως προείπα..πάντως σαν ήχος μια χαρά και το παπί ανεβάζοντας δεν σου έδινε την αίσθηση ότι πιέζεται ή ότι θα διαλυθεί..

Kickstart
05/03/2020, 09:06
στα αρνητικά και σε αυτά που με χάλασαν είναι σίγουρα η σέλα του...μιλάμε για μαρτύριο...από το πρώτο δεκάλεπτο μου προκάλεσε δυσφορία (κάτι που δεν το έπαθα με το χοντα ούτε στο μισάωρο)...ήθελα να ανασηκώνομαι λίγο, να πάω λίγο πίσω λίγο μπρος για να ηρεμήσω (ξέρετε την αίσθηση)...πολύ σκληρή και κάνει και μια μύτη προς τα μπρος βάζοντάς σε μέσα και αυτή η μύτη μου πίεζε τα ξέρετε πια με αποτέλεσμα στο έντονο φρενάρισμα να επιτείνεται το πρόβλημα άνεσης...η σέλα λοιπόν αν έπαιρνα αύριο αυτό το μηχανάκι είχε φύγει επιτόπου για ανακατασκευή...(κι άλλα λ7)

οι διακόπτες του δεν είναι το ίδιο ποιοτικοί με το χοντα...να σας δώσω να καταλάβετε σε καινούργιο μηχανάκι να ανάβεις φλας και μετά να το πιέζεις στο κέντρο να σβήσει και ο διακόπτης και το κούμπωμα να σου δίνει μια αίσθηση ψευτιάς και τρέμουλου...κακής ποιότητας...ίσως ήταν στο συγκεκριμένο παπί δεν ξέρω αλλά αυτό είδα αυτό λέω..

Τα πλαστικά του κακά δεν τα λες, είναι όμορφα κουμπωμένα δεν υπάρχει τρίξιμο πουθενά ακόμα και στις λακκούβες ή στο ανέβασμα σε πεζοδρόμιο..αλλά κακά τα ψέμματα το gtr υπερέχει ξεκάθαρα πιο χοντρά και με καλύτερο φινίρισμα..επίσης το βάψιμο του μοτέρ και των μεταλλικών μερών δεν μου άρεσε τόσο όσο στο χοντα...μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι είναι χάλια στο sym λέω σε σχέση με αυτό που είδα στο χοντα..

το χρώμα μπλε μαύρο μου άρεσε καλύτερα σε σχέση με το χρυσάφι μαύρο ματ που έβλεπα εδώ και καιρό στα περιοδικά και το νετ.

το πιρούνι μπροστά δεν μου έδωσε κακή αίσθηση αν και μικρότερης ελαφρώς διαμέτρου απο το gtr.

ένα τρέμουλο κοντά στα 90 το είχα σαν δεξιά αριστερά κάπως...αφήνοντας τα χέρια από το τιμόνι ανέβαζε σε ένταση κιόλας (φαντάζομαι μετά τα 100 θα υπάρχει ένας χαμούλης)...αυτό πιστεύω σχετίζεται και με τα πολύ μούφα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης...(άλλο ένα έξοδο που ίσως κληθεί ο υποψήφιος αγοραστής να κάνει με το καλημέρα)

τα φλας κάθε φορά που τα ανάβεις και μέχρι να τα σβήσεις βγάζουν έναν διακοπτόμενο ήχο τακ-τακ-τακ που δεν μου άρεσε μου θύμισε κινεζόπαπα και δεν θυμάμαι να το άκουσα στο gtr (μπορεί να κάνω λάθος δεν είμαι σίγουρος)...

overall πολύ καλό μηχανάκι το sym σίγουρα αν καταλήξω στην αγορά παπιού παραμένει υποψήφιο...η τιμή του αυτή τη στιγμή είναι στα 2.800 παίζουν πολλά χρηματοδοτικά (πχ 36 άτοκες όλο το πόσο) και δεν τη λες και λίγη τη διαφορά σε σχέση με το μεγάλο αντίπαλο.

θα δούμε...δεν βιαζόμαστε και λοξοκοιτάζω-παρακολουθώ διαρκώς τι θα κάνει η Γιαμάχα ή αλλε προτάσεις που πιθανόν έρθουν πχ https://youtu.be/JgLbmvk0b3A προτού καταλήξω. :beer:

DRAKONET
05/03/2020, 15:18
Μην περιμενεις τιποτα αλλο απο τον ανταγωνισμο...οπως το βιντεο που εβαλες
ουτε απο την yamaha...

Kickstart
05/03/2020, 16:31
Για πες φίλε ντρακο.. Τι ξέρεις; δεν παίζει να φέρει η γιαμαχα το δικό της λόγω euro4;

DRAKONET
05/03/2020, 20:39
Για πες φίλε ντρακο.. Τι ξέρεις; δεν παίζει να φέρει η γιαμαχα το δικό της λόγω euro4;

Aκριβως αυτο!
Αλλωστε και να το εκανε αυτη την στιγμη που μιλαμε....απο 1-1-2021...μπαινει το euro 5 !
Οποτε αλλα εξοδα για την εταιρια.
Η honda τα παπια της τα κανει αναβαθμιση εδω στην ελλαδα απο καποιον αντιπροσωπο που μου διαφευγει αυτη την στιγμη.

Parkaki
07/03/2020, 00:49
Δε καταλαβαινω σε ποιους απευθυνονται αυτα τα 2 μηχανακια. Παιδακια που εχουν καυλες δε μπορουν να τα οδηγησουν λογω διπλωματος, επαγγελματιες δε θα τα παρουν λογω συμπλεκτη και ισως λογω τιμης.. Μεγαλυτεροι σε ηλικια θα προτιμησουν μηχανες/σκουτερ λογω περισσοτερης δυναμης στις μηχανες και λογω της ανεσης στα σκουτερ.. Αρα ποιος θα τα παρει; Το κριπτον ξ πουλησε επειδη δεν ειχε συμπλεκτη αλλα ειχε το γκαζι, τα προτιμησαν και επαγγελματιες επειδη ηταν σκυλια..αυτα ομως;

Και το honda πανακριβο, με αυτα τα λεφτα εχει πολλες επιλογες και σε μεταχειρισμενες μηχανες αλλα και σε καινουργια σκουτερ.

Kickstart
07/03/2020, 09:33
Άκουσε με φίλε για να λυθεί η απορία σου.. Μηχανή δεν θέλω να πάρω έχω..

Μέσα στην Αθήνα θέλω να κινηθώ παντού με γκάζι όταν χρειαστεί άνεση να κάνω προσπεράσεις σε ανοικτό δρόμο και παράλληλα τα φρένα μου να είναι της προκοπής και όχι Χάρος που μπλοκάρει στην παραμικρή υποψία απότομου φρενάρισματος... Επίσης θέλω οικονομία θέλω να το λύνω και να το δένω στο γκαράζ μου με τα εργαλεία μου για πλάκα το μηχανάκι.. Θέλω μικρό βάρος και αερατα περάσματα μέσα στο μποτιλιαρισμα.. Θέλω να πηγαίνω φέρνω τα παιδιά μου στα διάφορα γύρω_γυρω χωρίς να ταλαιπωρώ τη μηχανή.. Επίσης δεν μου αρέσουν τα σκούτερ.. Δεν μου κάνουν βρε αδερφέ.. Με κάνει να αισθάνομαι πιο γερός απ ότι είμαι αυτό το γκάζι φρένο όλη μέρα... Άσε που έχουν συντήρηση μοτοσυκλετας σε κόστος..
Μ αρέσει κι ο συμπλέκτης το πα;

Ειναι το φετίχ μου.. 21 χρόνια έλεγχος της μοτο με συμπλέκτη δεν κόβεται εύκολα ούτε ξαναγυρναω στην ντελιβεράδικη εφηβεία μου με το ένα χέρι στο τιμόνι.. Αυτά...

Οπότε πέρα από τους πιτσιρικάδες που ψάχνονται για κόντρες φιγούρες κτλ είμαστε κι άλλοι που τα γουστάρουμε τα υπερπαπιά που έχουν πέσει στην αγορά και μακάρι να γίνουν κινήσεις κι από άλλες εταιρείες γιατί όντως ειδικά το χοντα που το έχω ερωτευτεί είναι πανάκριβο.. Αλλά αν το πάρει κάποιος για πάντα τα πράγματα αλλάζουν.

toyar
07/03/2020, 09:41
περιγραφεις παπι εργαλειο κι αυτα δεν ειναι εργαλεια
ειναι ακριβα παιχνιδια που κοντραρονται για την κορυφη της κατηγοριας
τωρα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να εχεις το ακριβοτερο για μουλαρι..........καλο για σενα:)

katsar
07/03/2020, 10:20
Έτσι,ακριβό παιχνίδι :beer:
Κάποιος θα πάρει SS 20+ ετών για την γκ@υλ@ του ,από απωθημένο ,άλλος τέτοιο παπί ,ότι μας κάνει να νιώθουμε καλά!
Σίγουρα δεν είναι εργαλείο όπως λέει ο Parkakis,είναι για άλλους αγοραστές.Βλέπω ένα GTR εδώ στο χωριό ,το καβαλάει ένας τύπος σίγουρα 15 χρόνια μεγαλύτερος μου ,δηλαδή 55ρης αν όχι 60ρης.
Του έχει βάλει πιο μακρύ ψαλίδι , εξάτμιση κάτι σε στυλ μαύρη racetech και βολτάρει :lol: (καλά κάνει φυσικά )

Parkaki
07/03/2020, 10:21
Άκουσε με φίλε για να λυθεί η απορία σου.. Μηχανή δεν θέλω να πάρω έχω..

Μέσα στην Αθήνα θέλω να κινηθώ παντού με γκάζι όταν χρειαστεί άνεση να κάνω προσπεράσεις σε ανοικτό δρόμο και παράλληλα τα φρένα μου να είναι της προκοπής και όχι Χάρος που μπλοκάρει στην παραμικρή υποψία απότομου φρενάρισματος... Επίσης θέλω οικονομία θέλω να το λύνω και να το δένω στο γκαράζ μου με τα εργαλεία μου για πλάκα το μηχανάκι.. Θέλω μικρό βάρος και αερατα περάσματα μέσα στο μποτιλιαρισμα.. Θέλω να πηγαίνω φέρνω τα παιδιά μου στα διάφορα γύρω_γυρω χωρίς να ταλαιπωρώ τη μηχανή.. Επίσης δεν μου αρέσουν τα σκούτερ.. Δεν μου κάνουν βρε αδερφέ.. Με κάνει να αισθάνομαι πιο γερός απ ότι είμαι αυτό το γκάζι φρένο όλη μέρα... Άσε που έχουν συντήρηση μοτοσυκλετας σε κόστος..
Μ αρέσει κι ο συμπλέκτης το πα;

Ειναι το φετίχ μου.. 21 χρόνια έλεγχος της μοτο με συμπλέκτη δεν κόβεται εύκολα ούτε ξαναγυρναω στην ντελιβεράδικη εφηβεία μου με το ένα χέρι στο τιμόνι.. Αυτά...

Οπότε πέρα από τους πιτσιρικάδες που ψάχνονται για κόντρες φιγούρες κτλ είμαστε κι άλλοι που τα γουστάρουμε τα υπερπαπιά που έχουν πέσει στην αγορά και μακάρι να γίνουν κινήσεις κι από άλλες εταιρείες γιατί όντως ειδικά το χοντα που το έχω ερωτευτεί είναι πανάκριβο.. Αλλά αν το πάρει κάποιος για πάντα τα πράγματα αλλάζουν.

Δεκτο , απλα δεν υπαρχουν πολλοι σαν και εσενα και πιστευω δε θα πουλησουν στην ελληνικη αγορα για αυτο και αλλες εταιριες δεν ασχολουνται. Προσφατα ρωτησα στη γαμαχα που ειχα παει και μου ειπαν οτι δε σκοπευουν ακομη να φρρουν αλλο παπι περα απο το κριπτον Σ, το ξ και το Τ εχουν καταργηθει και για μεγαλο μοντελο δε ξερουν ακομα.

Νομιζω αν φερουν αλλες εταιριες υπερπαπια θα ειναι χωρις το συμπλεκτη και θα πουλησουν για πλακα. Ακομη και τα παπακια της δικιας μου γενιας, z125, dynamik, fx 125 δε πουλησαν τοσο οσο αλλα παπακια της τοτε εποχης, και μιλαμε για εποχες χωρις κριση που η βενζινη εκανε 90 λεπτα και βαζαμε 2 ευρω στο καμπ να πηγαινουμε 1 βδομαδα σχολειο

νεοσσός
07/03/2020, 10:36
Ακομη και τα παπακια της δικιας μου γενιας, z125, dynamik, fx 125 δε πουλησαν τοσο οσο αλλα παπακια της τοτε εποχης, και μιλαμε για εποχες χωρις κριση που η βενζινη εκανε 90 λεπτα και βαζαμε 2 ευρω στο καμπ να πηγαινουμε 1 βδομαδα σχολειο
Τη θυμάμαι στα 0,63€/L και ίσως ήταν και λιγότερο το 2002 που ήρθε το ευρώ. Σε δραχμές ήταν ακόμα πιο χαμηλά και μάλιστα σε εποχές που οι μισθοί ήταν υψηλότεροι. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν σαν να κόστιζε το λίτρο 40 λεπτά και πρακτικά δεν σε απασχολούσε σαν έξοδο, ακόμα κι αν είχες Varadero.

Alexinhogr
07/03/2020, 10:42
Εγώ θυμάμαι το τ80 με 250 δραχμές γέμιζε χάχα,

doctoras
07/03/2020, 10:49
το χοντα που το έχω ερωτευτεί είναι πανάκριβο.. Αλλά αν το πάρει κάποιος για πάντα τα πράγματα αλλάζουν.

2800 vs 3500 ειναι 25% διαφορά. Το ποσοστό αυτο δεν αντικατοπτρίζει την διαφορα των δυο κατασκευαστών?
Εγω αν το ηθελα και ημουν στην θεση σου δεν θα ειχα ενδοιασμούς.χονταρα καρφωτό (ακομη και αν ειναι λίγο υποδεέστερο σε καποιους τομείς συγκριτικα).

Kickstart
07/03/2020, 10:54
Ακριβώς όπως τα λες ντοκ..

Αυτή η διαφορά φαίνεται αν τα βάλεις διπλα_διπλα.. Εγώ αν τελικά πάρω παπί δεν το ξαναδινω.. Θα πεθάνουμε παρέα.. Μηχανές μπορεί να αλλάξω .. Παπι ποτέ... Για αυτό κοιτάω για καινούριο.

typhoon
07/03/2020, 11:34
Όσον αφορά το ποιος θα το πάρει που αναρωτιέστε παραπάνω..
Πρώτον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ το πορτοφόλι σας (μας)

Δευτερον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ την γιαμαχα που έχει πάρει ψηλά τον αμανέ κι αυτη κ οι ιδιοκτήτες των χ

Τρίτον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ τους ντελιβεραδες κ τι τους βολεύει. Οδηγουν που οδηγουν ανεύθυνα, βρήκαμε τώρα λόγο να κράζουμε τον συμπλεκτη γιατί δεν αφήνει το αριστερό χέρι ελεύθερο για τσάντα διανομής, κινητό, καφέ, παίξιμο πουτσας..

Κατ αντιστοιχία λοιπόν με αυτόν που αγοράζει multi με 160 άλογα για να πηγαίνει γρήγορο τουρισμό με 120 στο εξωτερικό, με αυτόν που αγοράζει s1000rr για να πηγαίνει Επίδαυρο, με αυτόν που αγοράζει t max με 13.000€ κ καταργεί την μετάδοση με ιμαντα κ βάζει κιτ με αλυσίδα γιατί δείχνει πιο "μηχανή"... Έτσι λοιπόν τα υπερπαπια θα τα αγοράσουν εκείνοι που απλά γουστάρουν να έχουν το καλύτερο.

Ειδάλλως θα είμασταν όλοι με 600αρια γιατί μην μου πει κανείς ότι έχει χρησιμοτητα, χρηστικοτητα κ πολυδιασταση με μεγαλύτερες μηχανές. Απλά την καβλα μας κάνουμε

panavour
07/03/2020, 12:01
[QUOTE=typhoon;3037470]
γιατί δεν αφήνει το αριστερό χέρι ελεύθερο για τσάντα διανομής, κινητό, καφέ, παίξιμο πουτσας..

Τεκνον μου αν και αμαρταινεις βωμολοχωντας ,κατα τα αλλα τα ειπες ολα:priest::a024::lol:

Parkaki
07/03/2020, 12:13
Όσον αφορά το ποιος θα το πάρει που αναρωτιέστε παραπάνω..
Πρώτον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ το πορτοφόλι σας (μας)

Δευτερον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ την γιαμαχα που έχει πάρει ψηλά τον αμανέ κι αυτη κ οι ιδιοκτήτες των χ

Τρίτον δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω απ τους ντελιβεραδες κ τι τους βολεύει. Οδηγουν που οδηγουν ανεύθυνα, βρήκαμε τώρα λόγο να κράζουμε τον συμπλεκτη γιατί δεν αφήνει το αριστερό χέρι ελεύθερο για τσάντα διανομής, κινητό, καφέ, παίξιμο πουτσας..

Κατ αντιστοιχία λοιπόν με αυτόν που αγοράζει multi με 160 άλογα για να πηγαίνει γρήγορο τουρισμό με 120 στο εξωτερικό, με αυτόν που αγοράζει s1000rr για να πηγαίνει Επίδαυρο, με αυτόν που αγοράζει t max με 13.000€ κ καταργεί την μετάδοση με ιμαντα κ βάζει κιτ με αλυσίδα γιατί δείχνει πιο "μηχανή"... Έτσι λοιπόν τα υπερπαπια θα τα αγοράσουν εκείνοι που απλά γουστάρουν να έχουν το καλύτερο.

Ειδάλλως θα είμασταν όλοι με 600αρια γιατί μην μου πει κανείς ότι έχει χρησιμοτητα, χρηστικοτητα κ πολυδιασταση με μεγαλύτερες μηχανές. Απλά την καβλα μας κάνουμε


Αρα συμφωνουμε οτι ειναι πολυτελεια αυτα τα παπια. Οπως ειναι πολυτελεια να εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο και αμαξι.. εφοσον εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο δε χρειαζεσαι, κρατας το παπι και το αμαξι και τελος. Η μεγαλη μοτο αχρηστευεται αμεσως αφου το αμαξι ειναι καλυτερο για ταξιδια και η παπια καλυτερη για commute. Εννοειται ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του, κουβεντα κανουμε. Απλα εγω αυτα τα 2 παπια τα θεωρω ψιλο αχρηστα εφοσον υπαρχουν σκουτερ πιο ανετα και πιο γρηγορα με χωρους κλπ στα ιδια λεφτα..

thunder ace
07/03/2020, 12:42
[QUOTE=typhoon;3037470]
γιατί δεν αφήνει το αριστερό χέρι ελεύθερο για τσάντα διανομής, κινητό, καφέ, παίξιμο πουτσας..

Τεκνον μου αν και αμαρταινεις βωμολοχωντας ,κατα τα αλλα τα ειπες ολα:priest::a024::lol:

Ατυχοι εμεις οι δεξιοχειρες.

telegonos
07/03/2020, 13:12
..ειναι πολυτελεια αυτα τα παπια...

:uplate:

Να σκεφτείς, σκέφτεται το υπουργείο να τους βάλει τεκμήριο όπως τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα.

:lol:

andreaspetr
07/03/2020, 21:18
Αρα συμφωνουμε οτι ειναι πολυτελεια αυτα τα παπια. Οπως ειναι πολυτελεια να εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο και αμαξι.. εφοσον εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο δε χρειαζεσαι, κρατας το παπι και το αμαξι και τελος. Η μεγαλη μοτο αχρηστευεται αμεσως αφου το αμαξι ειναι καλυτερο για ταξιδια και η παπια καλυτερη για commute. Εννοειται ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του, κουβεντα κανουμε. Απλα εγω αυτα τα 2 παπια τα θεωρω ψιλο αχρηστα εφοσον υπαρχουν σκουτερ πιο ανετα και πιο γρηγορα με χωρους κλπ στα ιδια λεφτα..

ποια ειναι αυτα τα σκουτερ γιατι δεν βλεπω κατι της προκοπης σε αυτα τα λευτα?

DRAKONET
09/03/2020, 15:06
ποια ειναι αυτα τα σκουτερ γιατι δεν βλεπω κατι της προκοπης σε αυτα τα λευτα?

εξαρτατε τι ?? θεωρεις της προκοπης
και βεβαια εχει σκουτερ σε αυτα τα χρηματα !!
με 3500...δεν περνεις σκουτερ ?
Sym Joyride 200 i S ABS σε καινουριο
Keeway Silverblade 250i σε καινουριο
Sym JOYMAX Z 250 σε καινουριο
Sym Citycom 300i σε καινουριο
καθως και πληθωρα μεταχειρισμενα !!

Nitse3
09/03/2020, 18:00
Αρα συμφωνουμε οτι ειναι πολυτελεια αυτα τα παπια. Οπως ειναι πολυτελεια να εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο και αμαξι.. εφοσον εχεις υπερπαπι μεγαλη μοτο δε χρειαζεσαι, κρατας το παπι και το αμαξι και τελος. Η μεγαλη μοτο αχρηστευεται αμεσως αφου το αμαξι ειναι καλυτερο για ταξιδια και η παπια καλυτερη για commute. Εννοειται ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του, κουβεντα κανουμε. Απλα εγω αυτα τα 2 παπια τα θεωρω ψιλο αχρηστα εφοσον υπαρχουν σκουτερ πιο ανετα και πιο γρηγορα με χωρους κλπ στα ιδια λεφτα..

Μονο που ο Ταιφουν μίλησε για γκάβλα και εσύ μιλάς για commute.

andreaspetr
09/03/2020, 22:39
εξαρτατε τι ?? θεωρεις της προκοπης
και βεβαια εχει σκουτερ σε αυτα τα χρηματα !!
με 3500...δεν περνεις σκουτερ ?
Sym Joyride 200 i S ABS σε καινουριο
Keeway Silverblade 250i σε καινουριο
Sym JOYMAX Z 250 σε καινουριο
Sym Citycom 300i σε καινουριο
καθως και πληθωρα μεταχειρισμενα !!

αυτα ειναι τα πιο "γρηγορα" και πιο ανετα κλπ κλπ που κανουν το παπι αχρηστο?

Kickstart
10/03/2020, 07:51
δηλαδή όντως συγκρίνουμε τις μπανιέρες με ρόδες
415652

415653

415654

με αυτό; (από το τεστ που το πηγα)

415655

σιγουρα υπάρχουν και πιο φθηνές και πιο αντε να το πω λογικές λύσεις παιδιά...αλλα είναι το gtr καψούρα λέμε...όπως ξέρετε οτι και να καβαλάμε πρέπει να μας βλωνεικά και λίγο αλλιως θα πηγαίναμε κάθε πρωί όλοι με τέτοια στις δουλειές μας..

415656

DRAKONET
10/03/2020, 09:39
αυτα ειναι τα πιο "γρηγορα" και πιο ανετα κλπ κλπ που κανουν το παπι αχρηστο?

αυτο ρωτησες?
οτι κανουν το παπι αχρηστο ??
απαντησες στον parkaki.... ο οποιος ειπε
''υπαρχουν σκουτερ πιο ανετα και πιο γρηγορα με χωρους κλπ στα ιδια λεφτα''
και τωρα ξαναδιαβασε το ποστ σου........... τι ειπες.
Δεν φτανει που σε βγαζουμε απο την δυσκολη θεση του ψαξιματος :lol: μας την λες απο πανω !!:bawl:

DRAKONET
10/03/2020, 09:42
δηλαδή όντως συγκρίνουμε τις μπανιέρες με ρόδες
415652

415653

415654

με αυτό; (από το τεστ που το πηγα)

415655

σιγουρα υπάρχουν και πιο φθηνές και πιο αντε να το πω λογικές λύσεις παιδιά...αλλα είναι το gtr καψούρα λέμε...όπως ξέρετε οτι και να καβαλάμε πρέπει να μας βλωνεικά και λίγο αλλιως θα πηγαίναμε κάθε πρωί όλοι με τέτοια στις δουλειές μας..

415656

Εννοειτε οχι...ο ανθρωπος ρωτησε ''ποια ΣΚΟΥΤΕΡ εχει σε αυτα τα χρηματα !
Δεν λεμε για συγκριση....εγω τουλαχιστον :D

BLiTzER
10/03/2020, 11:45
δηλαδή όντως συγκρίνουμε τις μπανιέρες με ρόδες

με αυτό; (από το τεστ που το πηγα)


Όχι. Τα σκούτερ είναι καλύτερα στα πάντα.

(εκτός της οικονομίας)



Αν θες κάτι να σε καυλώνει, παίρνεις μοτοσικλέτα. Τα σκούτερ και τα παπιά είναι φτιαγμένα για να είναι χρηστικά, όχι καυλωτικά. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με +50 κυβικά και 2 έξτρα πλαστικά.

buckley
10/03/2020, 11:48
Όχι. Τα σκούτερ είναι καλύτερα στα πάντα.

(εκτός της οικονομίας)



Αν θες κάτι να σε καυλώνει, παίρνεις μοτοσικλέτα. Τα σκούτερ και τα παπιά είναι φτιαγμένα για να είναι χρηστικά, όχι καυλωτικά. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με +50 κυβικά και 2 έξτρα πλαστικά.

Όλα ή κάποια συγκεκριμένα χρώματα :bawl:

BLiTzER
10/03/2020, 11:50
Όλα ή κάποια συγκεκριμένα χρώματα :bawl:

Όλα, αλλά να ξεκαθαρίσουμε ότι "σκούτερ" εννοώ τα σκούτερ, όχι τις μπανιέρες με μεταξόνιο πούλμαν.

Kickstart
10/03/2020, 12:14
Όταν λέμε στα πάντα καλύτερα τα σκούτερ εννοούμε και κίνηση μέσα στο μποτιλιάρισμα;

εννοούμε και ανέβα κατέβα σε πεζοδρόμιο για να το αφήσεις έξω από δουλειά ή άλλες δραστηρίοτητες της καθημερινότητας;

εννοούμε σε χώρο που πιάνει στο ήδη περιορισμένο παρκιν σου (είπαμε έχουμε κι άλλα οχήματα)

εννοούμε σε ηλεκτρικά;


εννοούμε σε κατανάλωση βενζίνης;

εννοούμε σε σέρβις;

εννοούμε σε κόστος αντικατάστασης πλαστικών και διακοσμητικών σε περίπτωση πτώσης έστω και στατικής; (αν πέσει η μπανιέρα με την πλαστικούρα που ειναι ντυμένη, απλά την πουτσισες)

εννοούμε σε ευκολία να βάλεις μόνος σου χέρι και να γλιτώσεις κανα κερατιατικο απο τα συνεργεία;

ή εννοούμε ΜΟΝΟ σέλα παπουδιερα πόδια κουβέρτες, τζαμαρία μπροστά και δεν ξέρω γω τι άλλο βρίσκουμε συνήθως στο σαλόνι του σπιτιού μας;

μηχανή για τις άλλες κ..λες είπα εδώ και δυο σελίδες έχω.

το παπι θα ειναι ο καθημερινός μου σύντροφος στην πόλη και μην σου πω οτι θα το σέρνω και στο χωριό το καλοκαίρι με τρέιλερ...

το οτι θέλω να με φτιαχνει λίγο με το ντιζαϊν του, τα περιφερειακά του και η οποια απόδοση του (σε σχέση με ένα κακομουτσονο παπί που δουλεύει με κιβωτιο-μυλος ντελιβερα) κι εφόσον είμαι διατεθειμένος να σκάσω τον παρά δεν νομίζω ότι ακυρώνει την χρηστικότητα ή αφαιρεί πόντους κ...λας.

BLiTzER
10/03/2020, 12:34
Όταν λέμε "στα πάντα", εννοούμε σε αυτά που έχουν τη μέγιστη σημασία για καθημερινή μετακίνηση στην πόλη. Αυτόματο, άνεση και χώροι. ;)

Φυσικά θα πάρεις ό,τι γουστάρεις. Ό,τι βολεύει τον καθένα. Προφανώς δεν είναι όλα τα μηχανάκια για όλους τους ανθρώπους. Αλλά για το 95%* αυτών, το σκούτερ είναι πάντα η καλύτερη επιλογή.





* εννοείται ότι μιλάμε για τη συγκεκριμένη χρήση

buckley
10/03/2020, 12:53
Όταν λέμε "στα πάντα", εννοούμε σε αυτά που έχουν τη μέγιστη σημασία για καθημερινή μετακίνηση στην πόλη. Αυτόματο, άνεση και χώροι. ;)

Φυσικά θα πάρεις ό,τι γουστάρεις. Ό,τι βολεύει τον καθένα. Προφανώς δεν είναι όλα τα μηχανάκια για όλους τους ανθρώπους. Αλλά για το 95%* αυτών, το σκούτερ είναι πάντα η καλύτερη επιλογή.





* εννοείται ότι μιλάμε για τη συγκεκριμένη χρήση

Πολλοί πάρα πολλοί τα σιχαίνονται και γω μαζί, τι μιλάς τώρα για εξορθολογισμούς και πράσινα άλογα και αυτοματισμούς και χώρους κλπ κλπ :cry:

BLiTzER
10/03/2020, 13:22
Τι θα πει "τα σιχαίνονται"; Όταν ένα εργαλείο είναι το καλύτερο για τη δουλειά σου και "σιχαίνεσαι" να το χρησιμοποιείς, ε οκ, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα. :p Γιατί εδώ μιλάμε για ακριβώς αυτό: εργαλεία. Το γούστο είναι για την αναψυχή, όχι τη δουλειά.

Δεν έχω απολύτως κανένα λόγο να υποστηρίξω τα σκούτερ, και πιθανότατα έχω πολύ πιο ακραίες ιδέες και από τους 2 σας για το τι είναι μοτοσικλέτα και μοτοσικλετισμός, αλλά άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

katsar
10/03/2020, 13:26
Μα ο κικσταρτ δεν ψάχνει εργαλείο.Κάτι που να μην του θυμίζει κάθε μέρα ότι μεγάλωσε θέλει .

buckley
10/03/2020, 13:34
Τι θα πει "τα σιχαίνονται"; Όταν ένα εργαλείο είναι το καλύτερο για τη δουλειά σου και "σιχαίνεσαι" να το χρησιμοποιείς, ε οκ, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα. :p Γιατί εδώ μιλάμε για ακριβώς αυτό: εργαλεία. Το γούστο είναι για την αναψυχή, όχι τη δουλειά.

Δεν έχω απολύτως κανένα λόγο να υποστηρίξω τα σκούτερ, και πιθανότατα έχω πολύ πιο ακραίες ιδέες και από τους 2 σας για το τι είναι μοτοσικλέτα και μοτοσικλετισμός, αλλά άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Να σε βοηθήσω ,τι νοιώθεις εσύ για τα παλιά μηχανάκια και τους ποδηλάτες :bawl:

Panos76
10/03/2020, 13:35
Μα ο κικσταρτ δεν ψάχνει εργαλείο.Κάτι που να μην του θυμίζει κάθε μέρα ότι μεγάλωσε θέλει .

Τότε θέλει αυτό και δεν το ξέρει :D

415662

buckley
10/03/2020, 13:38
Μα ο κικσταρτ δεν ψάχνει εργαλείο.Κάτι που να μην του θυμίζει κάθε μέρα ότι μεγάλωσε θέλει .

Από τους κυριότερους λόγους που ασχολείται ο Μπάκλης και βρίσκεται εδώ μέσα και κλπ κλπ :smokin:
:wave2:

BLiTzER
10/03/2020, 13:42
Μα ο κικσταρτ δεν ψάχνει εργαλείο.Κάτι που να μην του θυμίζει κάθε μέρα ότι μεγάλωσε θέλει .

Δεκτό, φυσικά. Το έγραψα από την αρχή. Σχολίασα μόνο επειδή μπήκε στον κόπο να κάνει σύγκριση.




Εγώ, ό,τι και να καβαλάω, ό,τι τιμόνι και να κρατάω στα χέρια μου, σαν 25χρονος το κάνω, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. :smokin:

katsar
10/03/2020, 13:53
Και φυσικά τα σκούτερ έχουν όσα καλά είπες,όταν ανεβαίνω στο πατρικό μου με αυτοκίνητο και παίρνω το 100ρι ZIP δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει στο κέντρο.

panavour
10/03/2020, 14:18
Ατελειωτη χιλιοπαιγμενη ταινια.Με ποιο μηχανακι την βρισκει ο καθενας.
Αφηστε τα μιση και παρτε οτι γουσταρει ο καθενας,ουτως ή αλλως απ τους 100 που ρωτανε εδω μεσα οι 99 εχουν κανει την επιλογη τους και απλως ψαρευουν την επιβεβαιωση της επιλογης τους.
Χτες για πρωτη φορα ειδα delivery πιτσας γνωστης αλυσιδας με..................
SUZUKI GSR 600.
Αυτο ειχε προχειρο το παλληκαρι μ αυτο δουλευε να βγαλει τα προς το ζειν.Τι θα του πουμε ολοι εμεις οι αποξω δεν εχει καμμια σημασια:wave2::wave2:

buckley
10/03/2020, 14:44
Δεκτό, φυσικά. Το έγραψα από την αρχή. Σχολίασα μόνο επειδή μπήκε στον κόπο να κάνει σύγκριση.




Εγώ, ό,τι και να καβαλάω, ό,τι τιμόνι και να κρατάω στα χέρια μου, σαν 25χρονος το κάνω, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. :smokin:

16 o Μπάκλης ,κορόιδο :bawl:
https://www.greeklyrics.gr/stixoi?view=single&tpl_view=lyric&id=21626

bulmont
10/03/2020, 16:49
Χτες για πρωτη φορα ειδα delivery πιτσας γνωστης αλυσιδας με..................
SUZUKI GSR 600......


:bawl: :bawl: :bawl:


415664

katsar
10/03/2020, 16:54
To μισό μεροκάματο σε βενζίνη και Motul :lol:

buckley
10/03/2020, 17:00
:bawl: :bawl: :bawl:


415664

Λονδίνο πριν 5 χρόνια να υποθέσω ? γιατί γελάς όμως ρε ,για κλάματα είναι :cry:

katsar
10/03/2020, 17:07
Άσχετο,δεν θυμάμαι περιοχή και όνομα γαμωτ,στην Αθήνα έξω από πιτσαρία με όνομα Italy κάτι είχαν μια ducati με κουτί πακετάδικο πίσω.Δεν ρώτησα αλλά μάλλον ήταν μέρος της ''ιταλικής ατμόσφαιρας'' και διακοσμησης.

BLiTzER
10/03/2020, 17:09
Άσχετο,δεν θυμάμαι περιοχή και όνομα γαμωτ,στην Αθήνα έξω από πιτσαρία με όνομα Italy κάτι είχαν μια ducati με κουτί πακετάδικο πίσω.Δεν ρώτησα αλλά μάλλον ήταν μέρος της ''ιταλικής ατμόσφαιρας'' και διακοσμησης.

Ναι, απλά το κουτί δεν είχε πίτσες, είχε ένα καινούριο μοτέρ και μια 12άδα λάδια.

Kickstart
10/03/2020, 17:44
μάγκες καλά κι εποικοδομητικά όλα όσα λέτε και πραγματικά για αυτό γουστάρω moto.gr που το διάβαζα πολλά χρόνια αλλά τώρα τελευταία γράφτηκα και γράφω κι εγώ τις απόψεις μου..

όσο για το Gtr το γουστάρω πρώτα απ΄όλα γιατί είναι μηχανή που κάνει την ... πάπια

και ναι...δεν μπορώ τα σκούτερ...πολύ παπούδιασμα...ακόμα και συνεπιβάτης όταν ανεβαίνω καμιά φορά ξενερώνω.

Red Rider
10/03/2020, 19:33
Δεκτο , απλα δεν υπαρχουν πολλοι σαν και εσενα και πιστευω δε θα πουλησουν στην ελληνικη αγορα για αυτο και αλλες εταιριες δεν ασχολουνται. Προσφατα ρωτησα στη γαμαχα που ειχα παει και μου ειπαν οτι δε σκοπευουν ακομη να φρρουν αλλο παπι περα απο το κριπτον Σ, το ξ και το Τ εχουν καταργηθει και για μεγαλο μοντελο δε ξερουν ακομα.

Νομιζω αν φερουν αλλες εταιριες υπερπαπια θα ειναι χωρις το συμπλεκτη και θα πουλησουν για πλακα. Ακομη και τα παπακια της δικιας μου γενιας, z125, dynamik, fx 125 δε πουλησαν τοσο οσο αλλα παπακια της τοτε εποχης, και μιλαμε για εποχες χωρις κριση που η βενζινη εκανε 90 λεπτα και βαζαμε 2 ευρω στο καμπ να πηγαινουμε 1 βδομαδα σχολειο

Και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω....Και έχω και μηχανή..Μην βλέπετε τα πράγματα μονόπλευρα!
ΥΓ. Honda μονο:lol:

Red Rider
10/03/2020, 19:39
Όλα, αλλά να ξεκαθαρίσουμε ότι "σκούτερ" εννοώ τα σκούτερ, όχι τις μπανιέρες με μεταξόνιο πούλμαν.

Από τότε που τα scooter εχασαν τις μανιβελες, πέθαναν οριστικά για εμένα...
Και το VF δεν έχει ,αλλά μπορείς να το βάλεις σπρωχτό.

andreaspetr
11/03/2020, 01:51
Απλα εγω αυτα τα 2 παπια τα θεωρω ψιλο αχρηστα εφοσον υπαρχουν σκουτερ πιο ανετα και πιο γρηγορα με χωρους κλπ στα ιδια λεφτα..

εγω αυτο διαβασα...

Red Rider
11/03/2020, 16:21
εγω αυτο διαβασα...

Στα ίδια λεφτα ,και πιο γρήγορα δεν παίζει με τίποτα....Άνετα και με χώρους Ναι...

Kickstart
14/03/2020, 20:11
Άμα είναι να το βάζουμε και Βαρυμπόμπη να την κάνουμε την υπέρβαση.. :D

Δείτε από το 5.25 και μετά

https://m.youtube.com/watch?v=C_p01wBBB1Q

S705
15/03/2020, 07:41
Άμα είναι να το βάζουμε και Βαρυμπόμπη να την κάνουμε την υπέρβαση.. :D

Δείτε από το 5.25 και μετά

https://m.youtube.com/watch?v=C_p01wBBB1Q



Το λέει η καρδούλα του σε τέτοιο στενό δρόμο να το πάει φέτες!

Sebastian1980
15/03/2020, 11:09
Πάντως ωραίους δρόμους έχουν. Ούτε διπλές γραμμές σε δρόμους που δεν έχεις καλή ορατότητα ουτε τίποτα. Αφού δεν έκανε προσπέραση και τον αστυνομικό πάλι καλά.
Αν υπήρχε και στο αντίθετο ρεύμα ένας ίδιος οδηγός σαν και αυτόν, σε κάποια στροφή σίγουρα θα είχαν "φιληθεί".

Panos76
15/03/2020, 14:43
Άμα είναι να το βάζουμε και Βαρυμπόμπη να την κάνουμε την υπέρβαση.. :D

Δείτε από το 5.25 και μετά

https://m.youtube.com/watch?v=C_p01wBBB1Q

Εγώ το glx που νομίζεις ότι το κινώ κάθε καλοκαίρι στο χωριό? :D

Κ με δρομισια λάστιχα..

Kickstart
18/03/2020, 09:34
καλημέρα παίδες...ελπίζω να στε όλοι καλά.

κατάφερα τις τελευταίες ώρες και μπήκα στην σχετική ομάδα στο φεϊς γύρω από το vf185 της sym.

το συμπέρασμα είναι οτι έχει πολλά θεματάκια το μηχανάκι...δεν ξέρω βέβαια πως του συμπεριφέρονται οι κάτοχοι γιατί και αυτό παίζει το ρόλο του σε κάθε όχημα για το λόγο αυτό διατηρώ και τις επιφυλάξεις μου για την κάθε αναφορά που γίνεται εκεί μέσα...
αλλα όπως και να το κάνουμε ένα όχημα που στα πρώτα μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα:

τρέμει και κοσκινάει σε κάποιες ταχύτητες..

χάνει ο οδηγός ξαφνικά την πέδηση στο πίσω φρένο λόγω προβληματικής τρόμπας φρένου

η μαμά μπαταρία αντέχει μόνο κάποιους μήνες χρήσης

το πλαϊνό σταντ κάνει διάφορα κόλπα δημιουργώντας μπέρδεμα στις προειδοποιητικές λυχνίες του καντράν ενώ δεν αφήνει τον κινητήρα να εκκινήσει κατά περίπτωση.

κάποιες βίδες χαλαρώνουν μόνες τους και θέλουν σφίξιμο με πιο επικίνδυνη αυτή που συγκρατεί το ψαλίδι πίσω..

ο λεβιές ταχυτήτων διαρρέει λαδιά από την βάση του και το μηχανάκι γίνεται από το πουθενά πτανα από κάτω και στο πλάι..

τα πλαστικά τρίζουν και σε κάποιους τρίζουν πολύ κιόλας (μιλάμε πάντα για καινούργια μηχανάκια έτσι)

ακούγονται κάποια βουητά από το μοτέρ σε άσχετες στιγμές τα οποία φεύγουν κι έρχονται...

σε κάποιους κατόχους έσπασαν κάποια κλιπσακια από το ανοιξε-κλεισε της σέλας

και φυσικά αναρωτιέμαι πόσα άλλα πιθανότατα δεν αναφέρονται καν λόγω του κλασικού χαζοεγωϊσμού που έχουμε ως νεοέλληνες οδηγοί ότι "το δικό μου το μοτόρι είναι το καλύ(ι)τερο"

σιγουρα δεν είναι και η καλύτερη εικόνα αυτή για τον υποτιθέμενο βασιλια όπως λεει το σλογκαν της sym...καλή η τιμολογηση της εταιρείας αλλα αμα είναι να σκασω 2.800 και στα πρώτα χλμ ειμαι πηγαινε-ελα στα συνεργεία όχι δεν θα πάρω...

καλύτερα να κάνω υπομονή μπας και τα διορθώσουν εν καιρό γιατι ως καινουργιο μοντέλο καπου είναι λογικό να χει τις λεγόμενες παιδικές ασθένειες που φυσικα έχουν και οι πρεμιουμ εταιρείες...(bmw κουτα πηρα καποτε και εβγαλε σε 1,5 χρονο τρεις ανακλήσεις)

doctoras
18/03/2020, 09:56
περίμενε λίγο να το βγάλει σε κανα σωστό χρωματισμό και πάρτο
416163

Kickstart
18/03/2020, 10:14
τελευταια είδα σε βιτρίνα και μου αρέσει κι αυτό

416164

αλλα Ασία έχει αρκετές παραλλαγές και μλκια τους που δεν δίνουν τουλαχιστον την επιλογή η εγχώρια χοντα να το φέρεις παραγγελία με τέτοια κουστούμια

πχ
416169

SoR
18/03/2020, 14:38
για μηχανάκι πόλης δεν θα έπαιρνα κανένα απο τα δύο. μου φαίνονται ακριβά και με 120αρι πίσω λάστιχο, δεν το θεωρώ οικονομικό. Ωστόσο, όμορφα είναι και τα δυο και μεσα στην πολή θα ειναι εργαλεία.

έχω κάνει τεστ ραιντ το χόντα και μου άρεσε πάρα πολυ. Δυνατό για τα δεδομένα του, άνετα, με τα abs.. μέσα στην πολη θα είναι απόλαυση.
φαντάζομαι...το sym θα είναι το ίδιο. και κανα 1.000αρικο πιο φθήνο απο ότι νομίζω.

Με τα ίδια (ή και λιγότερα) λεφτά θα έπαιρνα κάνα εντουράκι 200-250 που έχει τα ίδια έξοδα σε ασφάλειες-τέλη - πιο οικονομική συντήρηση αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση που αυτό μπορεί να περιοριστεί με το χέρι του καθενός.

Kickstart
18/03/2020, 14:51
φιλαράκι άμα δεις στις πιο πίσω σελιδες εξηγώ γιατί θέλω ντε και καλά παπί...\\επισης αυτο με το πιο οικονομικό εντουρακι που λες δεν ισχύει..

καμία μοτοσυκλέτα δεν είναι πιο οικονομική έναντι πάπιας σε τίποτα (λάστιχα, λάδια, βενζίνες, αλυσιδογραναζα φίλτρα κτλ)

επίσης αν δεις εκεί που σου πα λέω οτι θελω καινούργιο που να με φτιάχνει και λιγο οπτικά και οδηγικά...όχι κάποια κινεζιά με όψη εντουρο ούτε μεταχειρισμένο 250αρι τύπου "κάποτε θρυλικό τώρα μαθουσάλας εικοσαετίας" (είχα και τέτοιο πριν 6-7 χρόνια)

typhoon
18/03/2020, 21:32
"κάποτε θρυλικό τώρα μαθουσάλας εικοσαετίας
Άχαχαχαχα!
Άσε έχει κάνει τρελή " ζημιά " το mrcg, έχουν αναστηθεί όλα τα πτώματα κ έχουν πάρει οι τιμές την ανιουσα

bulmont
18/03/2020, 21:44
Mπά.....πάντα κάποιοι πίστευαν πώς αυτό που έχει φυτρώσει κάτω από μιά μουριά ή συκιά
αξίζει χρυσάφι....αρκεί να εύρισκαν τον ''γνώστη''..............

BLiTzER
18/03/2020, 21:56
Όσο υπάρχουν "γνώστες", θα πωλούνται και χρέπια.

Iaswnas1988
19/03/2020, 02:25
Μήπως το kawasaki d tracker είναι καλύτερη επιλογή;;

Spar1991
19/03/2020, 14:50
Οταν το πηρα μου ειπαν! Πολυ καλο μηχανακι αλλα ειναι ευαισθητο.. Αυτο με το λεβιε το παθα αλλα διορθωθηκε αμεσα(μην ξεχναμε ολα στην εγγυηση)
Μου καηκε το δεξι μπροστα φλας και αλλαχτηκε ολοκληρο επειδη ειναι κλειστου τυπου. Με το σταντ εχεις θεμα αν ενω το βαλεις μπροστα το ανεβασεις σιγα σιγα κι αυτο γτ εχει αισθητηρα για το σταματα ξεκινα!
Βουητα απο το μοτερ δεν ακουω περα απο καποια αλλαγη στον ηχο οταν εχω κανει καποια χιλιομετρα αλλα προσεξα οτι ισως φταιει κι η βενζινη! Πλαστικα δεν τριζουν. (περα απο το δεξια) που μαλλον τριζει γιατι το βγαλαν και το ξαναβαλαν για να αλλαχθει το φλας..
Ενα αλλο θεμα που χω ειναι οταν απο πρωτη αλλαζω σε δευτερα και μπαινει η νεκρα ..σε λιγα χλμ εχω το σερβις των 3.000 και θα τα δω αυτα οπως επισης θα βαλω και λαδια μοτουλ 7100 και οχι αττα της sym!