PDA

View Full Version : Πρόβλημα ρεύμα Triumph Tiger



alexnoize
21/10/2019, 08:42
Γειά σας παιδιά,έχω Tiger 955, είχα ένα θέμα με ρεύματα, άλλαξα μπαταρία όλα οκ για κανένα 3 μηνο,στη ένδειξη που έχω φόρτιζε σε βόλτα στα 12,8 ρελαντί 13 και για να πάρεις μπροστά στα 12 , βρήκαμε το πρόβλημα ανορθωτης, άλλαξα ανορθωτη όλα τέλεια έβαλα έναν ενισχυμένο 40 αμπέρ , χθές σε μία βόλτα προς Βέροια έβλεπα στον μετρητή ότι δε φόρτιζε η ένδειξη ήταν από 11,8 έως 12,8 και σε κάποιες φάσεις με το ζόρι 14.να προσθέσω όταν έβαλα ανορθωτη καινούργιο φόρτιζε στα 14,7 η μηχανή δούλευε ρολόι.Σημερα που ήρθα να το βάλω μπροστά άψυχο δεν είχε μπαταρία, λέτε να είναι Πηνεία, όταν ζεσταίνεται να μην φορτίζει? Θα σκάσω γμτ το μπελά μου μέσα.

typhoon
21/10/2019, 09:50
Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις πολλά στη περίπτωση σου. Απλά βεβαιώσου ξανά ότι η μπαταρια δεν είναι για κάποιο λόγο ελαττωματική κ δεν κρατάει φορτίο ή βραχυκλωνει κάποιο στοιχειο.
Κατόπιν δες σε ηλεκτρολόγο τα πηνεια σου, μέτρα τα κ ζεστό κ κρυο μοτέρ.
Αν υπάρχει θέμα θα κάνεις μια περιελιξη κ έτοιμος.

alexnoize
21/10/2019, 12:39
Και εγώ αυτό σκέφτηκα, φίλε μου,την πήγα στο μάστορα τώρα.Οταν είναι ζεστή πέφτει η φόρτιση, μάλλον για εκεί πάει η δουλειά

OldMan
21/10/2019, 13:05
Σε Tiger δεν ρωταμε.. Παμε κατευθειαν για μπομπίνα..

alexnoize
21/10/2019, 14:18
Πηνεία μάγκες, κόστος 120 ευρώ Θεσσαλονίκη.

typhoon
22/10/2019, 07:43
Καλά είναι...

Kickstart
24/10/2019, 08:05
περαστικά...το καλό ειναι οτι θα ησυχάσεις για πολυ καιρό.

alexnoize
16/11/2019, 14:57
Επανέρχομαι στο θέμα παιδιά, μπήκαν καινούργια Πηνεία ο ανορθωτης όλα μια χαρά, πρόσεξα όμως ότι στο ρελαντί όταν είμαι στο φανάρι το οργανακι του ρεύματος κατεβαίνει βστα 12,8 πορεία δουλεύει 14,4 έως 14,7 . Επίσης το βράδυ στο ρελαντί τρεμοπαιζουν τα φώτα δλδ αν μαρσαρω ελαφρώς δυναμώνουν τα όργανα του καντράν.Ολοι μου λένε ότι είναι φυσιολογικό, καμία γνώμη? τώρα που καηκαμε φυσάμε και το γιαούρτι , αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Eiver
16/11/2019, 17:18
φυσιολογικο ειναι

alexnoize
16/11/2019, 18:53
Αυτά είναι τα Πηνεία όπου τα έλιωσε412805412805

telegonos
16/11/2019, 20:23
Αυτό στην διπλή φωτό, είναι ο μεταλλικός πυρήνας των πηνίων. Όχι τα πηνία σαν σύνολο. Το σύρμα των πηνίων έχει αφαιρεθεί.

alexis72
16/11/2019, 21:11
Αυτά είναι τα Πηνεία όπου τα έλιωσε412805412805

πόσο σού στοίχησε φίλε ολη αυτή η ιστορία ?
πηνία + μάστορας ?

alexnoize
16/11/2019, 21:32
Επειδή είχαν λιώσει τα σύρματα έβαλα καινούργια,δεν έκανα περιέλιξη,250 ευρώ καινούργια Πηνεία συν 120 ευρώ ανορθωτης 40αμπερ συν 40 ευρώ τα λάδια συν ένα 30αρι τα εργατικά κάνε τη πρόσθεση . Στείλαμε να μας κάνει περιέλιξη και δε γινόταν δυστυχώς και πήγαμε σε καινούργιο.

MAIK72
16/11/2019, 23:57
Επειδή είχαν λιώσει τα σύρματα έβαλα καινούργια,δεν έκανα περιέλιξη,250 ευρώ καινούργια Πηνεία συν 120 ευρώ ανορθωτης 40αμπερ συν 40 ευρώ τα λάδια συν ένα 30αρι τα εργατικά κάνε τη πρόσθεση . Στείλαμε να μας κάνει περιέλιξη και δε γινόταν δυστυχώς και πήγαμε σε καινούργιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γινόταν περιέλιξη.:confused: Η καμμένη μόνωση αφαιρείται και μπαίνει καινούρια. Παράδειγμα... (https://stadar.org/content/f800gs-stator-coil-rebuild#)

alexnoize
17/11/2019, 00:36
Δε ξέρω φίλε μου,μου έστειλαν πακέτο πίσω το χαλασμένο και μου είπαν ότι δε γίνεται, βάλαμε καινούργιο.Πλεον δε βγάζω άκρη με μερικά μαστοριά.

Eiver
17/11/2019, 10:53
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γινόταν περιέλιξη.:confused: Η καμμένη μόνωση αφαιρείται και μπαίνει καινούρια. Παράδειγμα... (https://stadar.org/content/f800gs-stator-coil-rebuild#)

εχει να περιελιξει 18 πηνια με το χερι τα οποια βρισκονται σε πολυ κοντινη αποσταση.Αρκετα δυσκολη δουλεια,ποιος να κατσει να ασχοληθει,για να ζητησει ποσα;100 ευρω;

MAIK72
17/11/2019, 12:04
εχει να περιελιξει 18 πηνια με το χερι τα οποια βρισκονται σε πολυ κοντινη αποσταση.Αρκετα δυσκολη δουλεια,ποιος να κατσει να ασχοληθει,για να ζητησει ποσα;100 ευρω;

https://www.youtube.com/watch?v=FyRhEE_q-0I:p

viper1
19/11/2019, 11:01
εχει να περιελιξει 18 πηνια με το χερι τα οποια βρισκονται σε πολυ κοντινη αποσταση.Αρκετα δυσκολη δουλεια,ποιος να κατσει να ασχοληθει,για να ζητησει ποσα;100 ευρω;

Αν έχει 200 καινούργιο πόσα να ζητήσει Δηλαδή? Και ένα πάση περίπτωση όταν έχεις μαγαζί και λες ότι κάνεις περιελιξεις για να έχεις δουλειά πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός σε σχέση με την αγορά καινούργιου ανταλλακτικου. Αλλιώς το κλείνεις και τέλος

OldMan
19/11/2019, 12:27
Αν έχει 200 καινούργιο πόσα να ζητήσει Δηλαδή? Και ένα πάση περίπτωση όταν έχεις μαγαζί και λες ότι κάνεις περιελιξεις για να έχεις δουλειά πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός σε σχέση με την αγορά καινούργιου ανταλλακτικου. Αλλιώς το κλείνεις και τέλος

Να σε δω ρε μπαγασα οταν θα ψαχνεις φρεσκοκομενο καφε και θα τρεχεις στο Βολο να σου καβουρντισει τους κοκκους ο Θόδωρας..

viper1
19/11/2019, 12:56
Να σε δω ρε μπαγασα οταν θα ψαχνεις φρεσκοκομενο καφε και θα τρεχεις στο Βολο να σου καβουρντισει τους κοκκους ο Θόδωρας..

Αν πίνω μόνο συγκεκριμένο καφέ και τους κοκκους τους φέρνει μόνο ο Θοδωρας τους οποίους καβουρντισει κιόλας θα πάω .... if you catch me:smokin:

MAIK72
19/11/2019, 16:03
Να σε δω ρε μπαγασα οταν θα ψαχνεις φρεσκοκομενο καφε και θα τρεχεις στο Βολο να σου καβουρντισει τους κοκκους ο Θόδωρας..
Ναι μόνο που έδωσε 250 Αν λοιπόν το πρόβλημα ήταν στην μόνωση και εντελώς τυχαία ...

https://www.car.gr/parts/view/4411946/

alexnoize
19/11/2019, 20:22
Παιδιά είμαι μέσα στη πόλη κάνω βόλτα,σταματώ πάω μετά να ξεκινήσω βλέπω ότι το ρελαντί παίζει από 800 στροφές έως 1100 ,το οργανακι του ρεύματος δείχνει πορεία 14,7 -14,5 ρελαντί σταματημένος σε φανάρι με φώτα αναμμένα 12,5 είναι φυσιολογικό? Θα σκάσω γ@μω το μπελά τους μέσα.Να αναφέρω όταν σταμάτησα και πήγα ένα βάλω μπροστά έπαιρνε και μετά έσβηνε.

telegonos
19/11/2019, 20:31
Παιδιά είμαι μέσα στη πόλη κάνω βόλτα,σταματώ πάω μετά να ξεκινήσω βλέπω ότι το ρελαντί παίζει από 800 στροφές έως 1100 ,το οργανακι του ρεύματος δείχνει πορεία 14,7 -14,5 ρελαντί σταματημένος σε φανάρι με φώτα αναμμένα 12,5 είναι φυσιολογικό? Θα σκάσω γ@μω το μπελά τους μέσα.

Εξαρτάται από που μετράει το οργανάκι.

Αν μετράει κατευθείαν από πόλους μπαταρίας, το 12.5 στο ρελαντί, ΙΣΩΣ και να είναι χαμηλό, ΙΣΩΣ και να μην είναι.
Αν το οργανάκι μετράει από αλλού, μετά την κλειδαριά στο κύκλωμα δλδ, είναι μια χαρά.

Αν πάντως δεν έχεις κάποια κακή λειτουργία, δεν βρήσκεις την μπαταρία χωρίς φορτίο μετά από κίνηση κ.ο.κ. μην ανησυχείς άδικα επειδή είδες ένα 12.5 στο ρελαντί.

alexnoize
19/11/2019, 20:34
Παίρνει ρεύμα από τον διακόπτη.Απο εκεί τράβηξε ο ηλεκτρολόγος, εκεί που θα σκάσω είναι γιατί ενώ φορτίζει η μπαταρία έπαιζε τόσο πολύ το ρελαντί,σαν να έπαιρνε από κάπου αέρα.

Pew
19/11/2019, 20:42
12,5 ακομα και σε παροχη της πλεξουδας... ειναι πολυ λιγα.
Η μπαταρια για να φορτισει σωστα, θελει 13,8 και πανω.

Βγαλε τη μπαταρια, φορτισε την καλα και αφησε την ενα 8ωρο τουλαχιστον σε ηρεμια. Σκετη, μονη της, ν'αγιασει η κακομοιρη.
Εαν μετρηθει με λιγοτερα απο 13volt καλο ειναι να παρει πουλο γιατι πλεον τα εφαγε τα ψωμια της.

Επιπλεον, ο ανορθωτης αλλαχτηκε εν τελει η οχι;

Αν ναι, μπηκε ο γνησιος; Αν οχι, πως ξερεις οτι εχει την ιδια και σωστη συμπεριφορα;
Μιλας για χαμηλο ρελαντι, δεν παραγουν τα πηνια το ιδιο ρευμα στις 800rpm σε συγκριση με 1200rpm ας πουμε.
Το ρελαντι σου γιατι ειναι χαμηλο, μηπως θα πρεπει να δεις στο φυσιολογικο ρελαντι τι δινει?

alexnoize
19/11/2019, 21:13
Ανορθωτης έβαλα από Νάκος Moto,όπου είναι η δουλειά τους στους ανορθωτές,ο ανορθωτης είναι 40αμπερ ενισχυμένος και όχι 30 , όταν πήρα για να παραγγείλω μου είπαν ότι ο 40ρης είναι ενισχυμένος και θα κάνει σαφώς πιο καλή δουλειά.Πριν πάθω ζημιά στα Πηνεία τον είχα βάλει τον καινούργιο ανορθωτη, μετά έβγαλε Πηνεία και από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος ο ανορθωτης δεν πειραχτηκε.Δλδ λες να έχει θέμα το ρελαντί και να .Θα πάω μεθαύριο στον μάστορα να το δεί.Γιατι έχεις δίκιο όταν έπεσαν οι στροφές του ρελαντί έπεσαν οι τιμές στο οργανακι, όταν ανέβασε ξανά ανέβηκαν.Ο ανορθωτης να προσθέσω ότι είναι για 955i αλλά ενισχυμένος.αυτο μου είπε ο άνθρωπος.Επισης αν η μπαταρία αρπαξε όταν κάηκαν τα Πηνεία τι προτείνετε τζελ.?

Pew
19/11/2019, 21:16
Η μπαταρια δεν αρπαξε απο τα πηνια. Περισσοτερο ταλαιπωρηθηκε οντα αποφορτισμενη.
Ελεγξε μπαταρια και ρελαντι κατα την αποψη μου εφοσον εισαι σιγουρος οτι ο ανορθωτης λειτουργει σωστα.

alexnoize
19/11/2019, 21:27
Pew pew σευχαριστω πολύ, θα το πάω να τα δει ο μάστορας.Ελπιζω να λυθεί το μυστήριο.

OldMan
20/11/2019, 14:17
12,5 ακομα και σε παροχη της πλεξουδας... ειναι πολυ λιγα.
Η μπαταρια για να φορτισει σωστα, θελει 13,8 και πανω.

Και ποιος σου ειπε οτι στο ρελαντι η μπαταρια φορτιζεται σωστα..??

Pew
21/11/2019, 22:03
Και ποιος σου ειπε οτι στο ρελαντι η μπαταρια φορτιζεται σωστα..??

Θείο, φορα τα γυαλια και ξαναδιαβασε.
Στα δικα μου μηχανακια τουλαχιστον, ακομα και στο ρελαντι με αναμενα φωτα + δυνατη σκαλα, ποτε δεν ειχα χαμηλοτερη ταση απο 13,6
Στο ιταλικο μπουρδελο ειδικα (σκουτερ), ρελαντι, με δυνατη + μεσαια + πατημενο φρενο, εχω 14,3.


Μιλας για χαμηλο ρελαντι, δεν παραγουν τα πηνια το ιδιο ρευμα στις 800rpm σε συγκριση με 1200rpm ας πουμε.


Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη φυσικα σε χαμηλες rpm.
Δεν ειναι απαραιτητο να τα παιξει μια και εξω.

OldMan
22/11/2019, 10:30
Στα δικα μου μηχανακια τουλαχιστον, ακομα και στο ρελαντι με αναμενα φωτα + δυνατη σκαλα, ποτε δεν ειχα χαμηλοτερη ταση απο 13,6
Στο ιταλικο μπουρδελο ειδικα (σκουτερ), ρελαντι, με δυνατη + μεσαια + πατημενο φρενο, εχω 14,3.

Οτι πεις, αγορινα..

Προφανως ετυχες στις σουπεργαμαουα γεννητριες που εχουν σταθερη ταση εξοδου ανεξαρτητως στροφων..

Αααα.. Και αυτό που απαντας στον εαυτό σου, να το κοιταξεις - μη το αφησεις..

alexnoize
22/11/2019, 15:38
Πήγα το πήρα από τον μάστορα τον τιγρακο.Ευτυχως όλα καλά, απλά στο θέμα σβησιματος μου είπε ότι έδωσε πολύ καύσιμο και το έπνιξε όταν πήγα να το βάλω μπροστά, από ρεύματα είμαι εντάξει από ρελαντί εντάξει.Εγινε και μία δυναμομετρηση να δούμε πόσο δουλεύει412942

alexnoize
22/11/2019, 18:12
Να προσθέσω ότι ο μάστορας μου κατεβαίνει στα dragster

Pew
22/11/2019, 19:51
Οτι πεις, αγορινα..

Προφανως ετυχες στις σουπεργαμαουα γεννητριες που εχουν σταθερη ταση εξοδου ανεξαρτητως στροφων..

Αααα.. Και αυτό που απαντας στον εαυτό σου, να το κοιταξεις - μη το αφησεις..
Quote στον εαυτο μου εκανα για να προσθεσω κατι, δειχνοντας σου ξανα, τι εγραψα.

Δεν μιλησα για γεννητρια σταθερης τασης εξοδου, αλλα για γεννητρια + ανορθωτη που ακομα και σε χαμηλες rpm κανει τη δουλεια του σωστα.

Εαν σου φαινεται λογικο ενα μηχανακι στο ρελαντι να ξεφορτιζει τοτε παω πασο.
Λογικα κουβαλας απο πισω μια μπαλαντεζα και εναν φορτιστη.

viper1
22/11/2019, 23:28
Να προσθέσω ότι ο μάστορας μου κατεβαίνει στα dragster

Στα dragster δεν φοράνε γεννήτριες...:lol:

thanosgp
24/11/2019, 21:10
Quote στον εαυτο μου εκανα για να προσθεσω κατι, δειχνοντας σου ξανα, τι εγραψα.

Δεν μιλησα για γεννητρια σταθερης τασης εξοδου, αλλα για γεννητρια + ανορθωτη που ακομα και σε χαμηλες rpm κανει τη δουλεια του σωστα.

Εαν σου φαινεται λογικο ενα μηχανακι στο ρελαντι να ξεφορτιζει τοτε παω πασο.
Λογικα κουβαλας απο πισω μια μπαλαντεζα και εναν φορτιστη.

Eννοεί ότι κάτω από κάποιες στροφές δε γίνεται σωστή φόρτιση ,μάλλον!

Pew
24/11/2019, 21:27
Eννοεί ότι κάτω από κάποιες στροφές δε γίνεται σωστή φόρτιση ,μάλλον!

Προφανως και δε γινεται, αλλα στην προκειμενη περιπτωση το ρελαντι ηταν πολυ πιο κατω απο το φυσιολογικο.

alexnoize
25/11/2019, 21:24
Έγινε δυναμομετρηση έγινε έλεγχος σε ρεύματα όλα βγήκαν οκ, το πρόβλημα ήταν ότι το οργανακι θέλει αλλαγή γιατί είδαμε ότι εκεί δε μετρά σωστά και επίσης στις επόμενες μέρες θα μπει και μία μπαταρία λιθίου καλής ποιότητας

OldMan
26/11/2019, 12:02
Εαν σου φαινεται λογικο ενα μηχανακι στο ρελαντι να ξεφορτιζει τοτε παω πασο.

Το τι φαινεται λογικο σε μενα δεν εχει να κανει σε τπτ με το τι φαινεται πρακτικο στους κατασκευαστες..
Αμα δεν βαριεσαι, μετρησε την μπαταρια σου μετα απο ηρεμια καποιων ωρων, βαλε μπροστα και αστο στο ρελαντι για κανα μισαωρο (αμα γουσταρεις και αναμενες καταναλωσεις, ακομη καλυτερα..)
Ασε παλι την μπαταρια να ηρεμησει λιγες ωρες και ξαναμετρα την ταση της..

Pew
26/11/2019, 17:58
Το τι φαινεται λογικο σε μενα δεν εχει να κανει σε τπτ με το τι φαινεται πρακτικο στους κατασκευαστες..
Αμα δεν βαριεσαι, μετρησε την μπαταρια σου μετα απο ηρεμια καποιων ωρων, βαλε μπροστα και αστο στο ρελαντι για κανα μισαωρο (αμα γουσταρεις και αναμενες καταναλωσεις, ακομη καλυτερα..)
Ασε παλι την μπαταρια να ηρεμησει λιγες ωρες και ξαναμετρα την ταση της..

Θειο το μετρησα μιας και ο καιρος ηταν "υγρος" με τα δυο μηχανακια να ξεκουραζονται στους 18 βαθμους.
Παρε αποτελεσματα:

12,8v το GSR600 ακινητο 2 εβδομαδες ισως και παραπανω
13,1v το Aprilia SR Max 300 ακινητο 3 μερες.
13,3v μια εφεδρικη μπαταρια που εχω αποσυνδεδεμενη απο τον συντηρητη τις 27 Οκτωβρίου 2019 μεχρι και σημερα.

Ολα αυτα χωρις να βαλω μπρος, γυρισα παρκαρα τ'αμαξι και τσεκαρα για παρτυ σου.
Να κατεβω στο γκαραζ να βαλω μπρος ή σου αρκει;

Μας λεει κατι αυτο εκτος απο το οτι οι μπαταριες ειναι ΟΚ εξαιρουμενης του GSR η οποια θελει φορτιση αλλα αναμενεται συντομα να κυκλοφορησει καθως ο Διας σταματησε επιτελους να γαμιεται?


Επαναλαμβανω, δεν ειχα ποτε οχημα με καρκινιαρικο συστημα φορτισης.
Σε ολα λειτουργουσε μια χαρα και παντα ακομα και στο ρελαντι με καταναλωσεις εβλεπα πανω απο 13,6V
Στο σκουτερ το οποιο εκλασε (οχι ολοκληρωτικα) ο ανορθωτης, εβλεπα στο ρελαντι 12,9V με πατημενο φρενο και φωτα ανοιχτα. Χωρις, ηταν ολα ενταξει.
Αλλαξα ανορθωτη και ολα ηρθαν εκει που πρεπει, δηλαδη 14,3 στο ρελαντι, Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ. Φωτα μεγαλη μεσαια σκαλα, πατημενο φρενο, διπλο 12βολτο USB απο κατω να φορτιζει κινητο και ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Βεβαια μονοκοπανια με το συγκεκριμενο απο καινουριο μεχρι τωρα του φορτωσα 65000χλμ και εργοστασιακο καντραν με βολτομετρο, ηξερα τα χουγια του απ'εξω και ανακατωτα.

OldMan
27/11/2019, 11:57
Αφου δε νογας τι σε κρενω, let it be..