PDA

View Full Version : Ηχος μοτερ-εξατμισης



panlaz
21/10/2019, 17:09
ειναι λογικο να αλλαζει ο ηχος του μοτερ (ή της εξατμισης) οσο οδηγιεται το μηχανακι; ας πουμε κατα το στρωσιμο της μηχανης, σιγα σιγα αρχιζει να αλλαζει ο ηχος ή πρεπει να μενει ιδιος;
εχω καινουριο σκουτερ και σαν να ακουω λιγο διαφορετικο ηχο απο την πρωτη μερα που το εβαλα μπρος. μπορει και να ειναι απλα στο μυαλο μου, ομως θελω να σιγουρευτώ οτι δεν εχει κατι. εχω κανει 150 χλμ.

doctor_john
21/10/2019, 18:34
Σίγουρα, ολα ζεστένονται, παίρνουν σιγά σιγά τις ανοχές τους κλπ ακόμα και όταν βάζουμε καινούριο λάδι ακούγεται διαφορετικά η μοτό.
Με ανησυχεί λίγο το ότι το παρατήρησες, συνήθως αυτές οι διαφορές γίνονται λίγο λιγό και τις συνηθίζουμε.

Αν περνάς από τον μηχανικό σου, ζήτησε του να κάνει μια βόλτα μη τυχόν και έχει λασκάρει κατι επικίνδυνα.
Αλλιώς αν δεν ακούγεται κάτι τελείως παράξενο, κάνε λίγη υπομονή, μεγαλούτσικες βόλτες να στρωθεί ωραία και το βλέπεις
στο πρώτο τσεκ στα 500Km.

Kickstart
21/10/2019, 18:37
Εξαρτάται φίλε... Αν μιλάς για μικρή αλλαγή ναι είναι φυσιολογικό... Σιγά σιγά με τη χρήση τα μέταλλα αλλάζουν από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται ενώ οι κραδασμοι και τα φορτια επηρεάζουν επίσης το όλο σύνολο... Οι αλλαγές αυτές είναι αμελετηες και πολλές φορές περνούν απαρατήρητες..αυτο που με προβληματίζει είναι ότι έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για να παρατηρείς τέτοια πράγματα.. Τσέκαρε μια τα λάδια ότι είναι σωστά και έλεγξε περιμετρικά την εξάτμιση και το μοτέρ ότι όλες οι βίδες είναι σφιγμενες σωστά και δεν χάσκει καμία... Κάποιες φορές στη συναρμολογηση στο εργοστάσιο ή οταν φτάνουν εδώ και βγαίνουν από την κούτα τα μηχανάκια υπάρχουν και αστοχίες..

extisatokat
21/10/2019, 20:16
ειναι λογικο να αλλαζει ο ηχος του μοτερ (ή της εξατμισης) οσο οδηγιεται το μηχανακι; ας πουμε κατα το στρωσιμο της μηχανης, σιγα σιγα αρχιζει να αλλαζει ο ηχος ή πρεπει να μενει ιδιος;
εχω καινουριο σκουτερ και σαν να ακουω λιγο διαφορετικο ηχο απο την πρωτη μερα που το εβαλα μπρος. μπορει και να ειναι απλα στο μυαλο μου, ομως θελω να σιγουρευτώ οτι δεν εχει κατι. εχω κανει 150 χλμ.

τι μαρκα ειναι το σκουτερ αν επιτρεπεται?