PDA

View Full Version : Πρόστιμο εκπροθεσμης κατάθεσης



SpirosMessiniss
23/10/2019, 16:30
Καλησπέρα σας,26 Ιουλίου πήγα στην εφορία,να πάρω πίσω τις πινακίδες της μηχανής μου,επειδή δεν την ήθελα μέχρι το τέλος του έτους, αποφάσισα να βγάλω πινακίδες για 3 μήνες, και πλήρωσα το ποσό τον 45€, λανθασμένα πίστεψα ότι εφόσον έβγαλα για 3 μήνες ,θα μπορώ να κυκλοφορώ την μηχανή για 90 ημέρες,χθες λοιπόν που πήγα να καταθέσω, πληροφορήθηκα ότι ο Ιούλιος πιάνετε κανονικά σαν μήνας,και ότι θα έπρεπε να έχω καταθέσει τις πινακίδες 30 του Σεπτέμβρη,δηλαδή στις 64 μέρες,το πρόστιμο για αυτή την περίπτωση είναι τα τέλη όλης της χρονιάς επι 2, δηλαδή 270€ , υπάρχει κάποιος τρόπος,να γλιτώσω αυτό το πρόστιμο;

BLiTzER
23/10/2019, 16:44
411700

Πάντα υπάρχει τρόπος.

MAIK72
23/10/2019, 16:57
E:uplate: ??
Μετά τις μολότοφ όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε κάνεις ρύθμιση χρέους στην εφορία. Δεν νομίζω να το γλυτώσεις. 12 δόσεις μου βγήκε για απλήρωτα τέλη. Κάντο γιατί σε λίγο καιρό φθάνουν και το επόμενα.

telegonos
23/10/2019, 17:30
Καλησπέρα σας,26 Ιουλίου πήγα στην εφορία,να πάρω πίσω τις πινακίδες της μηχανής μου,επειδή δεν την ήθελα μέχρι το τέλος του έτους, αποφάσισα να βγάλω πινακίδες για 3 μήνες, και πλήρωσα το ποσό τον 45€, λανθασμένα πίστεψα ότι εφόσον έβγαλα για 3 μήνες ,θα μπορώ να κυκλοφορώ την μηχανή για 90 ημέρες,χθες λοιπόν που πήγα να καταθέσω, πληροφορήθηκα ότι ο Ιούλιος πιάνετε κανονικά σαν μήνας,και ότι θα έπρεπε να έχω καταθέσει τις πινακίδες 30 του Σεπτέμβρη,δηλαδή στις 64 μέρες,το πρόστιμο για αυτή την περίπτωση είναι τα τέλη όλης της χρονιάς επι 2, δηλαδή 270€ , υπάρχει κάποιος τρόπος,να γλιτώσω αυτό το πρόστιμο;

Οι υπάλληλοι, ΔΕΝ σου εξήγησαν ότι μετράνε τρείς ημερολογιακοί μήνες; Ότι και 30 του μήνα να κάνεις τρίμηνη άρση, ο μήνας μετριέται ολόκληρος; Ότι αν καθυστερήσεις να φέρεις πίσω άδεια πινακίδα στο παραπάνω τρίμηνο, τότε θεωρείσαι σαν να μην πλήρωσες τέλος κυκλοφορίας και πάει πρόστιμο;

Έτσι είναι. Αν στα είπανε και δεν τα πρόσεξες, κακό δικό σου. Αν δεν στα είπανε και δεν ρώτησες να ξέρεις, πάλι κακό δικό σου. Προσέχουμε να είμαστε ακριβείς με το κράτος, και ΔΕΝ υποθέτουμε από μόνοι μας.

Panos76
24/10/2019, 12:14
Προσέχουμε να είμαστε ακριβείς με το κράτος, και ΔΕΝ υποθέτουμε από μόνοι μας.

όπου και πάλι οι εκάστοτε εγκύκλιοι μεταφράζονται / μεταφέρονται προς τον πολίτη ερμηνευόμενες υπό το πρίσμα του κάθε υπαλλήλου.




το έχουμε βιώσει στις εφορίες πολλές φορές και στο τέλος καταλήγουμε στον προϊστάμενο.