PDA

View Full Version : Αλλαγές στα διόδια.



karellen
28/10/2019, 09:49
Το Star μετέδωσε την είδηση χθες στο δελτίο του και σύμφωνα με αυτήν καταργούνται οι ενδιάμεσοι σταθμοί διοδίων και το αντίτιμο θα πληρώνεται στον τελευταίο σταθμό,στην έξοδο από την εθνική.Δεν αλλάζει κάτι χρηματικά απλώς θα μειωθούν οι καθυστερήσεις στο σταμάτα-ξεκίνα κάθε λίγο και λιγάκι,ειδικά εμείς στην Πελλοπόνησο έχουμε αγανακτήσει,Καλαμάτα-Αθήνα είναι 7 διόδια για 230 χιλιόμετρα!

Η απορία μου είναι τι θα γίνεται αν μπαίνεις εθνική στην αρχή και ύστερα από κάμποσα χλμ βγεις απ' αυτήν από έναν παράδρομο και πάρεις πλέον την παλιά,πως θα εξασφαλίζεται η πληρωμή?

Kas_Tracer
28/10/2019, 10:01
Όλοι οι έξοδοι έχουν διόδια πλέον.
Στην Γαλλία-Ιταλία δουλεύει έτσι εδώ και δεκαετίες. Στην έξοδο παραδίνεις το χαρτάκι που πήρες από την είσοδο (αυτόματο μηχάνημα) και πληρώνεις βάση χιλιομέτρων.
Στην Ελλάδα είχαμε βρει τρόπο να τα αρπάζουμε από τους άτυχους (και δεν είχε διαμαρτυρηθεί κανένας)

mikes
28/10/2019, 10:06
Η απορία μου είναι τι θα γίνεται αν μπαίνεις εθνική στην αρχή και ύστερα από κάμποσα χλμ βγεις απ' αυτήν από έναν παράδρομο και πάρεις πλέον την παλιά,πως θα εξασφαλίζεται η πληρωμή?σε ολες τις εισοδους/εξοδους της εθνικης θα υπαρχουν πλευρικοι σταθμοι διοδιων.. θα παιρνεις χαρτακι στην εισοδο, και στην εξοδο θα πληρωνεις αναλογα..

extisatokat
28/10/2019, 10:08
παρτε ενα λινκ στα ελληνικα και κλαψτε ολοι μαζι.

https://www.bgtoll.bg/el/e-sema

σε 100 χρονια μπορει και να τα δουμε και εδω

Kas_Tracer
28/10/2019, 10:15
παρτε ενα λινκ στα ελληνικα και κλαψτε ολοι μαζι.

https://www.bgtoll.bg/el/e-sema

Έχουμε κλάψει πολλά χρόνια πριν. Πολλοί από δω μέσα ξέρουν τι είναι η βινιέτα από χώρες που έχουν ταξιδέψει.
Από την άλλη σκέψου πόσοι Έλληνες αναξιοπαθούντες θα έβγαιναν στην Εθνική χωρίς να έχουν παραλάβει το χαρτάκι .

extisatokat
28/10/2019, 10:18
το χαρτακι επικολλαται στο παρμπριζ ,ευκολο να ελεγχθει,αμα σε πιασουν να πληρωνεις το 5-10πλασιο να δεις πως σφιγγουν οι κωλοι.

extisatokat
28/10/2019, 10:21
50 ευρω τον χρονο στην βουλγαρια,αν ηταν ετσι και δω,γιατι να μην το πληρωσεις και να χρησιμοποιεις ,συνεχεια το εθνικο δικτυο?εδω για να πας θεσσαλονικη θες σχεδον 50

karellen
28/10/2019, 10:32
σε ολες τις εισοδους/εξοδους της εθνικης θα υπαρχουν πλευρικοι σταθμοι διοδιων.. θα παιρνεις χαρτακι στην εισοδο, και στην εξοδο θα πληρωνεις αναλογα..

Οπότε θα φτιάξουν νέα γκισέ γιατί στις περισσότερες εξόδους παραδρόμων δεν υπάρχουν.

g_m900
28/10/2019, 10:47
Προβλεπω ουρες απο Λαμια μεχρι το Συνταγμα

STF
28/10/2019, 13:56
Στην Ελλάδα οτι αντιγράφουμε το αντιγράφουμε με τον χειρότερο τρόπο. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη και είναι λυπηρό να κάνεις τέτοιες παραδοχές.
Οι χώρες που κάνουν χρήση βινιέτας έχουν αποδεχθεί πως διόδια και τέλη κυκλοφορίας δε μπορούν να συνυπάρχουν, ή το ένα ή το άλλο. Αυτό το σκοπό έρχεται να εξυπηρετήσει η βινιέτα με προαιρετική χρήση των Εθνικών οδών και εξαιρετικό δίκτυο επαρχιακών. Σκεφτείτε όμως αυτό.... στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες το όριο ταχύτητας στην Εθνική είναι 110, μικρότερο από οτι στην Ελλάδα. Οπότε ο επαρχιακός δεν είναι και τόσο δραματική επιλογή, άσε που είναι και ομορφότερος συνήθως.

extisatokat
28/10/2019, 15:29
Στην Ελλάδα οτι αντιγράφουμε το αντιγράφουμε με τον χειρότερο τρόπο. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη και είναι λυπηρό να κάνεις τέτοιες παραδοχές.
Οι χώρες που κάνουν χρήση βινιέτας έχουν αποδεχθεί πως διόδια και τέλη κυκλοφορίας δε μπορούν να συνυπάρχουν, ή το ένα ή το άλλο. Αυτό το σκοπό έρχεται να εξυπηρετήσει η βινιέτα με προαιρετική χρήση των Εθνικών οδών και εξαιρετικό δίκτυο επαρχιακών. Σκεφτείτε όμως αυτό.... στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες το όριο ταχύτητας στην Εθνική είναι 110, μικρότερο από οτι στην Ελλάδα. Οπότε ο επαρχιακός δεν είναι και τόσο δραματική επιλογή, άσε που είναι και ομορφότερος συνήθως.

Εαν θεωρητικα με 50 οπως βουλγαρια, ή 100 ή 150, ή και 200 ευρω ακομα τον χρονο ειχε την δυνατοτητα καποιος να χρησιμοποιει ολο το εθνικο δικτυο χωρις να πληρωνει ποτε και πουθενα διόδια ,ποιος δεν θα δεχοταν?ΕΙΔΙΚΑ αυτοι που κανουν λογω δουλειάς πολλες μετακινησεις?Απλως ο Ελληνας ειναι η χρυση αγελαδα που αντεχει στο αρμεγμα,και καποιοι νυν εκδοτες και μεγαλοεργολαβοι κανουν τους μεγαλοτσοπανηδες που αρμεγουν την αγελαδα.Ο νοων νοειτω.

PaNick67
28/10/2019, 15:41
Βινιετες έχουν οι χώρες που αποτελούν πέρασμα για άλλους προορισμούς.
Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία δεν έχουν.
Όταν από την χώρα περνούν εκατομμύρια αυτοκίνητα για άλλες χώρες η βινιετα συμφέρει. Σε άλλη περίπτωση θα ήταν πολύ ακριβή.
Προτιμότερα τα διόδια και ευτυχώς που τους έκοψε να το κάνουν όπως στην Ιταλία. Κάλλιο αργά παρά ποτέ

Coyote.V
28/10/2019, 16:03
Όλοι οι έξοδοι έχουν διόδια πλέον.
Στην Γαλλία-Ιταλία δουλεύει έτσι εδώ και δεκαετίες. Στην έξοδο παραδίνεις το χαρτάκι που πήρες από την είσοδο (αυτόματο μηχάνημα) και πληρώνεις βάση χιλιομέτρων.
Στην Ελλάδα είχαμε βρει τρόπο να τα αρπάζουμε από τους άτυχους (και δεν είχε διαμαρτυρηθεί κανένας)

Θα ισχύσει και στην Αττική οδό; Γιατί αυτή είναι η μεγαλύτερη κλεψιά του αιώνα... είτε την διασχίσεις όλη είτε βγεις στην επόμενη έξοδο πληρώνεις τα ίδια.

Bowleno
29/10/2019, 00:08
Θα ισχύσει και στην Αττική οδό; Γιατί αυτή είναι η μεγαλύτερη κλεψιά του αιώνα... είτε την διασχίσεις όλη είτε βγεις στην επόμενη έξοδο πληρώνεις τα ίδια.

Θεωρητικά θα πρέπει να ισχύσει. Αν όχι, Χ2 η κλεψιά και στα φανερά....

airmav
29/10/2019, 06:35
σημερα το πρωι στο open κατι προσπαθουσε να πει ο ρεπορτερ οτι θα ελεγχεται το μπες βγες με ρανταρ κ κατι τετοια αλλα μου φανηκε ψιλομαλακια κ δεν ηταν κ καταλληλα προετοιμασμενος και δεν ασχοληθηκα παραπανω...οπως και να χει με παραπλευρα διοδια ειναι το καλυτερο. αθηνα ξανθη 15 διοδια...γελαει ο κοσμος...

typhoon
29/10/2019, 07:43
Μη στέκεστε τόσο στην κατάργηση των μετωπικων διοδίων, όσο στις αυξήσεις που θα περασουν στα "κρυφά" για τις ίδιες διαδρομές.
Βινιετες κ ετήσιες κάρτες ξεχάστε τις. Εδώ ότι αλλαγή γίνεται είναι προς το χειροτερο. Ειδικά δε εάν ακουσετε στα τηλεοπτικα παραθυρα τον όρο "δικαιότερο" είναι σίγουρο ότι η πουτσα έρχεται.

andreastwin
29/10/2019, 09:41
Βινιετες έχουν οι χώρες που αποτελούν πέρασμα για άλλους προορισμούς.
Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία δεν έχουν.
Όταν από την χώρα περνούν εκατομμύρια αυτοκίνητα για άλλες χώρες η βινιετα συμφέρει. Σε άλλη περίπτωση θα ήταν πολύ ακριβή.
Προτιμότερα τα διόδια και ευτυχώς που τους έκοψε να το κάνουν όπως στην Ιταλία. Κάλλιο αργά παρά ποτέ

Μακαρι να ειχαμε βινετα και στην ελλαδα, αλλα με τον τροπο που την χρησιμοποιουν οι βουλγαροι. Για ενα διλιτρο αυτοκινητο ειναι 80 € τον χρονο τελη κυκλοφοριας, αλλα εχεις το δικαιωμα να το κυκλοφορεις στον νομο που ειναι η αδεια του αυτοκινητου. Αν θελεις να πας σε αλλο νομο, περνεις την αναλογη βινετα, για μια μερα, μια εβδομαδα,7€ αυτην περνω εγω οταν παω επανω, ενα μηνα, οποτε συμφερει. Αλλωστε ποσοι απο εμας αλλαζουν νομο, και καθε ποτε. Οποτε το 2λιτρο θα κυκλοφορουσε και δεν θα ειχε η εφορια τις πινακιδες.



]Βινιετες έχουν οι χώρες που αποτελούν πέρασμα για άλλους προορισμούς.
Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία δεν έχουν.

Η Ιταλια περασμα δεν ειναι!!!!! δεν εχει βινετα, αλλα διοδια.

BLiTzER
29/10/2019, 09:44
Εδώ ότι αλλαγή γίνεται είναι προς το χειροτερο.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.

Cpt. Haddock
29/10/2019, 09:59
Παίδες από τη στιγμή που καλούμαστε να πληρώσουμε, τέλειος τρόπος δεν υπάρχει. Οπωσδήποτε είναι σωστό που καταργούνται (οσονουπω) τα μετωπικά και θα πληρώνει κανείς στην έξοδο (όποια είναι αυτή). Τα μετωπικά τα έφερε η σαλαμοποίηση των έργων σε πολλούς εργολάβους ώστε να μην υπάρχει μονοπώλιο (χαχα).

Πάντως και στη Γαλλία που έχει δυο κυρίους διαχειριστές αυτοκινητοδρόμων, στο σημείο που αλλάζουν έχει μετωπικά. Βέβαια έχεις κάνει περίπου 400 χλμ, όχι τα 200 του Μωρεα με 4 διόδια...

Τεσπα, εδώ δεν είχαμε ακόμα πληρωμή με κάρτες και έχουμε ακόμα επανδρωμενα :rolleyes: διόδια. Στη χωρα που οταν ανακοινωθηκε ο κβαντικος υπολογιστης, δεν κατάφερε να θεσμοθετησει επιστολικη ψηφο (ταχυδρομειο δλδ) και θα πρέπει να τρεχουμε στα προξενεια.

Αν δε θετε διόδια, ελάτε στη Βρεττάνη :smokin:

buckley
29/10/2019, 10:05
Παίδες από τη στιγμή που καλούμαστε να πληρώσουμε, τέλειος τρόπος δεν υπάρχει. Οπωσδήποτε είναι σωστό που καταργούνται (οσονουπω) τα μετωπικά και θα πληρώνει κανείς στην έξοδο (όποια είναι αυτή). Τα μετωπικά τα έφερε η σαλαμοποίηση των έργων σε πολλούς εργολάβους ώστε να μην υπάρχει μονοπώλιο (χαχα).

Πάντως και στη Γαλλία που έχει δυο κυρίους διαχειριστές αυτοκινητοδρόμων, στο σημείο που αλλάζουν έχει μετωπικά. Βέβαια έχεις κάνει περίπου 400 χλμ, όχι τα 200 του Μωρεα με 4 διόδια...

Τεσπα, εδώ δεν είχαμε ακόμα πληρωμή με κάρτες και έχουμε ακόμα επανδρωμενα :rolleyes: διόδια. Στη χωρα που οταν ανακοινωθηκε ο κβαντικος υπολογιστης, δεν κατάφερε να θεσμοθετησει επιστολικη ψηφο (ταχυδρομειο δλδ) και θα πρέπει να τρεχουμε στα προξενεια.

Αν δε θετε διόδια, ελάτε στη Βρεττάνη :smokin:

Εδώ τρέχουμε ακόμα στα σχολεία ρε Ηλία τι να λέμε, συμφέροντα εκατομμυριών :cry:

BLiTzER
29/10/2019, 10:07
Να μην αναφέρουμε καν το γεγονός ότι χρειάζεσαι περίπου 19 διαφορετικά e-pass για να κινηθείς στους 3 βασικούς αυτοκινητοδρόμους της χώρας. Και θα υπάρξει κεντρικό ηλεκτρονικό σύστημα. Στην Ελλάδα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

MG
29/10/2019, 12:10
Συγνωμη, αλλα ποσοι απο εμας πληρωνουν διοδια με τη μοτο τους;;;;

Ρωταω γιατι βλεπω παντα, μα παντα ομως, οταν βρισκομαι σε διοδια μοτοσυκλετιστες να περνουν ετσι... χωρις πληρωμη...
Δεν το κατακρινω... το εχω κανει κι εγω οταν ξεκινησα για Βολο κι επρεπε να πληρωσω 7 φορες στη διαδρομη απο Αθηνα... αγανακτησα

αυτη η λογικη με εχει κανει να χρησιμοποιω κατα πολυ το δευτερευον οδικο δικτυο που ειναι πολυ πιο ενδιαφερον... στερεισαι βεβαια της γρηγορης μεταβασης...

Panos76
29/10/2019, 12:19
Συγνωμη, αλλα ποσοι απο εμας πληρωνουν διοδια με τη μοτο τους;;;;



Εγώ, κάθε μέρα..

typhoon
29/10/2019, 12:22
Έκαστος φέρει ευθύνη των πράξεων του.
Πλην του Dalton...

basilis_k6
29/10/2019, 14:44
οπως ειπαν απο πανω, οτι αλλαγη γινει θα ειναι προς το χειροτερο, ειδικα τωρα με αυτη την πολιτική κατάσταση (αν δειτε λιγο ειδησεις ειμαστε πλουσιοι, λεφτα έρχονται και πανε, ανάπτυξη για όλους, ομολογα υπερκαλυπτονται, το ελληνικο ειναι έτοιμο σε μερικες μερες κτλ.) θα πληρώνεις σίγουρα περισσοτερα στις διαδρομες σου εκτος αν σκοπευες να κανεις ολη την αποσταση ουτως η άλλως. Αν αλλάξει στην αττική τον ήπια προσωπικά, κάνω σχεδον ολη την αττικη σε μηκος οποτε θα παιξει καλή αυξηση.

OldMan
30/10/2019, 12:03
η πουτσα έρχεται.

Απ' το στομα σου και στον κωλο μας..

thanosgp
02/11/2019, 23:01
επιτέλους, λιγότερο χάσιμο χρόνου!

mia_zoi_kawa
03/11/2019, 14:02
Μη στέκεστε τόσο στην κατάργηση των μετωπικων διοδίων, όσο στις αυξήσεις που θα περασουν στα "κρυφά" για τις ίδιες διαδρομές.
Βινιετες κ ετήσιες κάρτες ξεχάστε τις. Εδώ ότι αλλαγή γίνεται είναι προς το χειροτερο. Ειδικά δε εάν ακουσετε στα τηλεοπτικα παραθυρα τον όρο "δικαιότερο" είναι σίγουρο ότι η πουτσα έρχεται.

Αντιπερισπασμός είναι. Να δείτε που θα βάλουνε βινιετα και θα μας βάλουν να πληρώνουμε για τον Κηφισό...

THEOD
04/11/2019, 17:28
Το να πληρώνεις βάσει διανυθέντων χιλιομέτρων σαφώς και είναι δικαιότερο.
Το να απαλλαχτούμε από τον βραχνά της στάσης-πληρωμής κάθε 30-40 χιλιόμετρα επίσης είναι καλοδεχούμενο.

telegonos
04/11/2019, 18:26
Προσέξτε τώρα τους χρόνους των διοδίων, από πρόσφατη εμπειρία μου (http://forcev4.blogspot.com/2019/11/blog-post.html) σε Ολυμπία και Ιόνια οδό, που πηγαινα κιόλλας με 115-120 χλμ/ω για οικονομία:

11:45 Ελευσίνα
12:13
12:30 Ζευγολατιό
13:06 Ελαιώνας
13:26 Ριο
13:32 Γέφυρα
13:39 Κλόκοβα

Δεν προλαβαίνεις να πιάσεις λίγο ρυθμό, και τσουπ, σταματάς πάλι. Αν πήγαινα και πιο γρήγορα, θα σταμάταγα ανα...5-12 λεπτά! Είναι αστείο.

Καλώς να έρθει το νέο σύστημα

MG
05/11/2019, 09:08
Προσέξτε τώρα τους χρόνους των διοδίων, από πρόσφατη εμπειρία μου σε Ολυμπία και Ιόνια οδό, που πηγαινα κιόλλας με 115-120 χλμ/ω για οικονομία:

11:45 Ελευσίνα
12:13
12:30 Ζευγολατιό
13:06 Ελαιώνας
13:26 Ριο
13:32 Γέφυρα
13:39 Κλόκοβα

Δεν προλαβαίνεις να πιάσεις λίγο ρυθμό, και τσουπ, σταματάς πάλι. Αν πήγαινα και πιο γρήγορα, θα σταμάταγα ανα...5-12 λεπτά! Είναι αστείο.

Καλώς να έρθει το νέο σύστημα


Και το κοστος για τους σταθμους που γραφεις ειναι

για ΜΟΤΟ: EURO 12.20

για AUTO: ΕURO 28.30


για 230 χλμ περιπου...

Δηλαδη ΜΟΤΟ 5 Ευρω/ 100χλμ κ AUTO πανω απο 10 EURO/ 100 χλμ.


Μακαρι να βαλουν Βινιετα... κι ας εχει κοστος 100 Εuro / χρονο ... παλι θα συμφαιρει... αλλα δεν το βλεπω να γινεται... για πολλους λογους. 1ον εχουν συμβασεις παραχωρησης στις εταιρειες διαχειρησης με συγκεκριμενους ορους, 2ον ερχονται να προστεθουν με τα τελη κυκλοφοριας που ειναι κι αυτα υψηλα και 3ον γνωριζουν ολοι οτι η χωρα μας στερειται συνειδησης / παιδίας σε ενα μεγαλο ποσοστο που θα χρειαζεται μια γενικοτερη αστυνομευση για να μην κυκλοφορουν ετσι...

Το καλυτερο ειναι το εισητηριο στο μπες, και πληρωσε οσο τη χρησιμοποιεις στην εξοδο... 2 στασεις μονο κι ολα καλα...

Επισης ας βαλουν κ μηχανηματα ανεπαφης χρεωσης καρτας για να μην υπαρχει καθυστερηση με δωσε χρημα και περιμενε ρεστα... ετσι δημιουργουνται οι ουρες...

DoctoR_k6
05/11/2019, 09:16
Γι αυτο βγαζεις e-pass κ ξεμπερδευεις (στο αμαξι τουλαχιστον).
Εγω τα τελευταια χρονια (απο τοτε που τελειωσε η Ιονια οδος) δεν εχω σταματησει ποτε στα διοδια.
Εχω κ τους 2 πομποδεκτες κ ταξιδευω κυριος.

MG
05/11/2019, 09:26
Γι αυτο βγαζεις e-pass κ ξεμπερδευεις (στο αμαξι τουλαχιστον).
Εγω τα τελευταια χρονια (απο τοτε που τελειωσε η Ιονια οδος) δεν εχω σταματησει ποτε στα διοδια.
Εχω κ τους 2 πομποδεκτες κ ταξιδευω κυριος.

Ωραιο το epass το εχω κι εγω.. τα 2 μηχανακια που καλυπτουν το μεγαλυτερο μερος... ομως σε περιοδους μεγαλης εξοδου μετακινησης, δεν ειναι ελευθερες οι λωριδες τους... οποτε μενεις στην ουρα μεχρι να ερθει η στιγμη που ξεκαθαριζει λιγο και μπορεις να μπεις... Ασε που πριν 2 εβδομαδες στα διοδια της θηβας δεχοντουσαν και πληρωμη στα epass για να ξεμπλοκαρουν τη μεγαλη ουρα που ειχε δημιουργηθει... οποτε περιμενες σαν ολους κι απλα περναγες με το epass ...

DoctoR_k6
05/11/2019, 10:23
Ενταξει εσυ εχεις αλλο προβλημα...αλλα εγω στις μεγαλες εξοδους ειμαι με αμαξι κ 4 καβαλο (μην πω 5 καβαλο με το σκυλι) οποτε το αμαξι παει απο epass κ σφεντονα.
Δεν μου εχει τυχει να πληρωνουν απο epass κ να κολλησω. Μονο αν παιξει καμια βλαβη.
Επι το πλειστον κανω πολυ συχνα το Αθηνα-Γιαννενα κ με Ολυμπια κ Ιονια πλεον ειναι απολαυση.

Παντα θα υπαρχουν θεματακια.

MG
13/11/2019, 14:26
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ https://www.motomag.gr/news/epikairotita/hiliometriki-hreosi-diodion-apo-tin-eleysina-eos-tin-patra-2020?fbclid=IwAR02wA3SSj1GoXUmGtF9RXVPNQz-r1N0gLxTyAJSrn1LdGXR2FZYvQqrLkk

thanosgp
24/11/2019, 21:33
Στη Θεσσαλονίκη έβαλαν πλέον και στον περιφερειακό διόδια,30c για μας ,και 50c για κουτιά...

leftos
25/11/2019, 18:30
Για την γέφυρα Ρίο Αντίρριο να πάρετε το δικό της epass εχει μεγάλη έκπτωση απο την 1 διέλευση απο 13,50 στο 10,60 €.
Πραγματικά έτσι όπως τα έχουν καταντήσει μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι με τα διόδια. είναι στην μέση εταιρίες κοινοπραξίες και τσέπες, Εχουν υπογραφτεί συμβάσεις τί είδους και πώς. Εδω δεν βρίσκουν άκρη με τα e pass μετά απο τόσα χρόνια.

Sebastian1980
25/11/2019, 19:23
Στη Θεσσαλονίκη έβαλαν πλέον και στον περιφερειακό διόδια,30c για μας ,και 50c για κουτιά...

Συγχαρητήρια σε αυτόν που το σκέφτηκε.
5 χιλιόμετρα έξω από την Θεσσαλονίκη , διόδια.
Η πλάκα πια είναι. Ο δρόμος πριν τα διόδια δεξιά και αφού τα περάσεις , πάλι στα δεξιά είναι χάλι μαύρο. Το έχουν σκάψει οι νταλίκες και είναι όλο λακούβες.
Ζητάς να σου πληρώσω την διέλευση, από ένα δρόμο που έχει τα κακά του χάλια και είναι σε πολλά σημεία επικίνδυνος για τις μοτό.
Αλλά και για τα αυτοκίνητα , όπως στην στροφή στο τούνελ του περιφερειακού λόγο λανθασμένης (ανάποδης) κλίσεις του οδοστρώματος. Έχει χαθεί το μέτρημα από αυτοκίνητα που πέφτουν εκεί αριστερά και δεξιά στις μπάρες.

VANDA
15/10/2020, 11:43
Ένας, λέει, ο πομποδέκτης από τον Νοέμβρη. Βηματάρα..

link (https://www.news247.gr/koinonia/ti-simainei-enas-kai-monon-pompodektis-gia-ta-diodia-olis-tis-choras-apo-tis-4-noemvrioy.9019381.html)

yannis24
15/10/2020, 12:33
Ένας, λέει, ο πομποδέκτης από τον Νοέμβρη. Βηματάρα..

link (https://www.news247.gr/koinonia/ti-simainei-enas-kai-monon-pompodektis-gia-ta-diodia-olis-tis-choras-apo-tis-4-noemvrioy.9019381.html)

Το αυτονοητο ...εγινε πραξη μετα απο πολλα χρονια !!!

Parking
15/10/2020, 13:40
Με 50 χρόνια καθυστέρηση επιτέλους κατάλαβαν το αυτονόητο !

:yuck:

νεοσσός
15/10/2020, 13:48
Καλή κίνηση.

Ελπίζω να προβλέψουν κάτι για τις μοτοσυκλέτες.

Bowleno
15/10/2020, 13:59
Καλή κίνηση.

Ελπίζω να προβλέψουν κάτι για τις μοτοσυκλέτες.

Ανέκδοτο.... Κρύο κιόλας:cry:

:lol:

McGyver
15/10/2020, 14:03
Καλή κίνηση.

Ελπίζω να προβλέψουν κάτι για τις μοτοσυκλέτες.


Ανέκδοτο.... Κρύο κιόλας:cry:

:lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=100783&page=2&p=3064883&viewfull=1#post3064883

Parking
15/10/2020, 16:41
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=100783&page=2&p=3064883&viewfull=1#post3064883

Υποτίθεται ότι αυτά το κόλπα τα σχεδιάζουν για να κάνεις τη ζωή σου εύκολη ναι?
:D

motojojo
15/10/2020, 20:02
Ένας πομποδέκτης αλλά για να απολαμβάνεις πακέτα και προσφορες πρέπει να έχεις τον πομποδέκτη της εταιρείας.

ΟΚ για κάποιον που ταξιδεύει σπάνια αλλά για κάποιον με συχνές διελεύσεις πάλι ολους τους πομποδέκτες πρέπει να έχει.