PDA

View Full Version : Συντήρηση παπιου?



Nospecialname
29/10/2019, 19:57
Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω πως κάνω σωστή συντήρηση παπιου...Με λίγα λόγια ποτέ κοιτάω τι

Μέχρι τώρα ξέρω ότι :

Λάδια ανά 1500~χλμ
Λίπανση αλυσίδας ανά 300χλμ
Αλλαγή ελαστικών ανά 30.000χλμ η 3 χρονια


Τακάκια ανά ?
Δυσκοφρενα ανά ?
Ρύθμισμα βαλβίδων ανά ?
Τεντομα αλυσίδας ανά ?
Αλλαγή υγρών φρένων ανά ?


Σας παρακαλώ πείτε μου κάθε πότε είναι αυτά που δεν ξέρω και αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε το

ΤάκηςΜπ
29/10/2019, 20:06
Κοιτάς το manual για τα περισσότερα, χρησιμοποιείς κοινή λογική για τα υπόλοιπα.

Nospecialname
29/10/2019, 20:39
Κοιτάς το manual για τα περισσότερα, χρησιμοποιείς κοινή λογική για τα υπόλοιπα.

Κατατοπιστική απάντηση

MAIK72
29/10/2019, 20:54
Τακάκια ανά ?
Δυσκοφρενα ανά ?
Ρύθμισμα βαλβίδων ανά ?
Τεντομα αλυσίδας ανά ?
Αλλαγή υγρών φρένων ανά ?



Tα τακάκια έχουν πάνω κάτι εγκοπές οπως τα λάστιχα. Μόλις λιώσουν και εξαφανιστούν θέλουν άλλαγμα. Στα λαστιχα πριν εξαφανιστούν.:D 2 χιλ περίπου.
Αλλά φαίνεται και με το μάτι. Αν έχει μέινει υλικό περίπου 2 χιλ στα τακάκια ,είναι για πέταμα.
Μήπως εννοείς δισκόπλακες ? Πάνω στις δισκόπλακες γράφουν όριο φθοράς στο πάχος. 4 χιλ νομίζω? Τα παπιά δεν ξέρω αν γράφουν οι δίσκοι επάνω . Κοιτάς αν έχει φύγει πολύ υλικό από τον δίσκο ,εκεί που πατάνε τα τακακάκια. Θα έλεγα ένα όριο 3 χιλ στην κάθε μεριά . Οχι λογική λοιπόν, μάτι θέλει . ;)
Για ακρίβεια ,καθώς και για τα υπόλοιπα, όπως πολύ σωστά σου είπαν, στο μάνουαλ.

ΤάκηςΜπ
29/10/2019, 21:58
Κατατοπιστική απάντηση

Να'σαι καλά

typhoon
30/10/2019, 08:35
Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω πως κάνω σωστή συντήρηση παπιου...Με λίγα λόγια ποτέ κοιτάω τι

Μέχρι τώρα ξέρω ότι :

Λάδια ανά 1500~χλμ
Λίπανση αλυσίδας ανά 300χλμ
Αλλαγή ελαστικών ανά 30.000χλμ η 3 χρονια


Τακάκια ανά ?
Δυσκοφρενα ανά ?
Ρύθμισμα βαλβίδων ανά ?
Τεντομα αλυσίδας ανά ?
Αλλαγή υγρών φρένων ανά ?


Σας παρακαλώ πείτε μου κάθε πότε είναι αυτά που δεν ξέρω και αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε το

Λάδια ανα 1000χλμ αν κινείσαι συνεχώς σε κίνηση ή κάθε έτος ακόμη κι αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χλμ.
Λίπανση ανα 300χλμ its ok, ή όσο συχνότερα μπορείς (δεν είναι απαραίτητο το σπρευ που είναι ακριβό, πινέλο και λαδάκι απλό ή βαλβολίνη) . Σε κάθε περίπτωση όμως κάθε φορά που κινήθηκες σε βροχή (την επόμενη ημέρα δηλαδή που θα έχει στεγνώσει)

Λάστιχα όταν δείς τον δείκτη φθοράς ή στα 2-3 χιλιοστά εναπομείναν αυλάκι. Σε κάθε περίπτωση, αλλαγή ανα 2ετία ακόμη κι αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χλμ ή δεν έχουν βγεί οι δείκτες.

Τακάκια, έχουν κι αυτά δείκτη φθοράς. Εναλλακτικά και εφόσον είναι σωστά τα υγρά σου, όταν φτάσει η στάθμη στο min. Mην πολύεμπιστεύεσαι όμως αυτή την μέτρηση.Προτίμησε τον δείκτη φθοράς.

Δισκόφρενα πολύ σπάνια, μετράς το πάχος τους. Θεωρητικά γράφει επάνω κάποιο ελάχιστο όριο.Συνήθως είναι τα 4 χιλιοστά πάχους. Οι δίσκοι είναι σχεδιασμένοι να αντέχουν για πολλές χιλιάδες χλμ. Όσο χρησιμοποιούμε τα σωστά υλικά τριβής. Κάτι μαλακίες που κάνουν αρκετοί με "μεταλλικά" τακάκια για καλύτερο φρενάρισμα υποτίθεται, προκαλούν υπέρμετρη φθορά στους δίσκους και μπορεί να θες αλλαγή στο δεύτερο ζευγάρι "μεταλλικά" τακάκια.

Βαλβίδες, ότι συστήνει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχεις το manual, άνα 4.000χλμ είναι ένας τυφλοσούρτης. Εαν δείς ότι ανα 4.000 δεν θέλουν ρύθμισμα, αύξησε ανα 1.000χλμ το επόμενο τσεκ και αντίστροφα, αν είναι εντελώς εκτός ορίων, μείωσε το κατά 1.000χλμ

Αλυσίδα, τακτικός έλεγχος ανάλογα την χρήση. Αν χρησιμοποιείς πολύ δικάβαλο, θέλεις συχνότερα έλεγχο. Τσεκάρεις με το δάχτυλο το παίξιμο.Για ρύθμιση στα έγραψα στο άλλο ποστ.

Υγρά φρένων, αλλαγή κάθε χρόνο αυστηρά!

Γενικά τα παπάκια είναι εύκολα και οικονομικά στην συντήρησή τους. Αν δεν τους πίνεις και το αίμα κίολας θα αντέξει για πάρα πολλά χρόνια.

OldMan
30/10/2019, 11:59
Κατατοπιστική απάντηση

Εισαι ζορικος, τελικα...:beer:

Δηλ. για να καταλαβω, ήθελες ο αλλος να καθισει και να αντιγραψει εδω το manual για να ειναι αναλυτικος..??

sapila racing
30/10/2019, 12:13
Κατατοπιστική απάντηση

Δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι αλλά αυτές τις πληροφορίες που ζητάς θα πρέπει να τις βρείς στο manual που πρέπει να σου έδωσαν όταν το αγόρασες.
Μόνο απο εκεί μπορείς να είσαι σίγουρος.
Το οτι πχ το Crypton θέλει ρυθμιση βαλβίδων ανα Χ χιλιόμετρα δεν σημαίνει οτι και το δικό σου θέλει ρυθμιση βαλβίδων στα ίδια χλμ.

Τωρα για φρένα κλπ, όλα αυτα έχουν να κανουν με την χρήση και τον τρόπο οδήγησης.

Αν δεν σου έδωσαν owners manual να πας να το ζητήσεις, ειναι υποχρέωσή τους να στο δώσουν.

Nospecialname
30/10/2019, 14:14
Λάδια ανα 1000χλμ αν κινείσαι συνεχώς σε κίνηση ή κάθε έτος ακόμη κι αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χλμ.
Λίπανση ανα 300χλμ its ok, ή όσο συχνότερα μπορείς (δεν είναι απαραίτητο το σπρευ που είναι ακριβό, πινέλο και λαδάκι απλό ή βαλβολίνη) . Σε κάθε περίπτωση όμως κάθε φορά που κινήθηκες σε βροχή (την επόμενη ημέρα δηλαδή που θα έχει στεγνώσει)

Λάστιχα όταν δείς τον δείκτη φθοράς ή στα 2-3 χιλιοστά εναπομείναν αυλάκι. Σε κάθε περίπτωση, αλλαγή ανα 2ετία ακόμη κι αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χλμ ή δεν έχουν βγεί οι δείκτες.

Τακάκια, έχουν κι αυτά δείκτη φθοράς. Εναλλακτικά και εφόσον είναι σωστά τα υγρά σου, όταν φτάσει η στάθμη στο min. Mην πολύεμπιστεύεσαι όμως αυτή την μέτρηση.Προτίμησε τον δείκτη φθοράς.

Δισκόφρενα πολύ σπάνια, μετράς το πάχος τους. Θεωρητικά γράφει επάνω κάποιο ελάχιστο όριο.Συνήθως είναι τα 4 χιλιοστά πάχους. Οι δίσκοι είναι σχεδιασμένοι να αντέχουν για πολλές χιλιάδες χλμ. Όσο χρησιμοποιούμε τα σωστά υλικά τριβής. Κάτι μαλακίες που κάνουν αρκετοί με "μεταλλικά" τακάκια για καλύτερο φρενάρισμα υποτίθεται, προκαλούν υπέρμετρη φθορά στους δίσκους και μπορεί να θες αλλαγή στο δεύτερο ζευγάρι "μεταλλικά" τακάκια.

Βαλβίδες, ότι συστήνει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχεις το manual, άνα 4.000χλμ είναι ένας τυφλοσούρτης. Εαν δείς ότι ανα 4.000 δεν θέλουν ρύθμισμα, αύξησε ανα 1.000χλμ το επόμενο τσεκ και αντίστροφα, αν είναι εντελώς εκτός ορίων, μείωσε το κατά 1.000χλμ

Αλυσίδα, τακτικός έλεγχος ανάλογα την χρήση. Αν χρησιμοποιείς πολύ δικάβαλο, θέλεις συχνότερα έλεγχο. Τσεκάρεις με το δάχτυλο το παίξιμο.Για ρύθμιση στα έγραψα στο άλλο ποστ.

Υγρά φρένων, αλλαγή κάθε χρόνο αυστηρά!

Γενικά τα παπάκια είναι εύκολα και οικονομικά στην συντήρησή τους. Αν δεν τους πίνεις και το αίμα κίολας θα αντέξει για πάρα πολλά χρόνια.

Ευχαριστώ πολύ!

Μια ακόμα ερώτηση , τι εννοείς αν δω ότι δεν θέλουν ρύθμισμα?Πως καταλαβαίνεις αν θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες? Επίσης αν τις παραμελήσεις θα πάθει ζημιά το μοτέρ?

Nospecialname
30/10/2019, 14:15
Δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι αλλά αυτές τις πληροφορίες που ζητάς θα πρέπει να τις βρείς στο manual που πρέπει να σου έδωσαν όταν το αγόρασες.
Μόνο απο εκεί μπορείς να είσαι σίγουρος.
Το οτι πχ το Crypton θέλει ρυθμιση βαλβίδων ανα Χ χιλιόμετρα δεν σημαίνει οτι και το δικό σου θέλει ρυθμιση βαλβίδων στα ίδια χλμ.

Τωρα για φρένα κλπ, όλα αυτα έχουν να κανουν με την χρήση και τον τρόπο οδήγησης.

Αν δεν σου έδωσαν owners manual να πας να το ζητήσεις, ειναι υποχρέωσή τους να στο δώσουν.

Μου το έχουν δώσει και το διάβασα ολόκληρο (και άλλες 3-4 φορές στο παρελθόν) αλλά δεν απαντήθηκαν οι ερωτήσεις μου..

Nospecialname
30/10/2019, 14:16
Εισαι ζορικος, τελικα...:beer:

Δηλ. για να καταλαβω, ήθελες ο αλλος να καθισει και να αντιγραψει εδω το manual για να ειναι αναλυτικος..??

Όχι θα μπορούσε να πει πχ

Τακάκια 10000χλμ
Βαλβίδες 5000
Λάδια 1000
Δίσκοι 50.000
Τελος

OldMan
30/10/2019, 14:17
Μια ακόμα ερώτηση , τι εννοείς αν δω ότι δεν θέλουν ρύθμισμα?Πως καταλαβαίνεις αν θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες?

Φιλικη συμβουλη..

Μαθε πρωτα οτι οι - φυσιολογικες - βιδες ξεβιδωνουν αριστεροστροφα και μετα περναμε και στην ρυθμιση των βαλβιδων..

Υ.Γ.
Αν θεωρησεις οτι σε ειρωνευομαι, κανεις λαθος..
(απλα σε χλευαζω..)

ΤάκηςΜπ
30/10/2019, 14:41
Όχι θα μπορούσε να πει πχ

Τακάκια 10000χλμ
Βαλβίδες 5000
Λάδια 1000
Δίσκοι 50.000
Τελος

Δηλαδή πρέπει να κατεβάσω εγώ το manual σου και να σ'το αναπαράγω αντί να το ανοίξεις εσύ και να το διαβάσεις; Καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις πράγματα και ότι τα forums είναι εξαιρετική πηγή πληροφοριών σε συνδιασμό με την διαδραστικότητα του πράγματος,αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις τα έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος online και υπάρχει έτοιμη απάντηση.Μην νομίζεις ότι όλοι είναι μ@λ@κες και κανείς δεν θέλει να σε βοηθήσει,απλά ρωτάς χιλιοειπωμένα πράγματα και ανοίγεις 5 threads την βδομάδα που έχουν μηδενική ουσία.

JasonEV
30/10/2019, 22:31
Το velos δεν εχεις; Η Daytona εχει τα στοιχεια συντηρησης στο σαιτ της στη σελιδα καθε μοντελου. Μπες στη σελιδα του μοντελου σου και κατεβασε το pdf. Για τις βαλβιδες που ρωτησες ενα εμπειρο αυτι ξερει ποτε θελουν ρυθμιση απο τον θορυβο που κανουν.

typhoon
30/10/2019, 22:43
Για τις βαλβίδες που ρωτάς, καλυτερα να μην ασχοληθείς ο ίδιος με το ρυθμισμα, αλλά κάποιος επαγγελματίας. Αυτός θα σου πει αν ήθελαν ή όχι.
Πάντως όπως λένε κ τα παιδιά, χρειάζεται να ανατρεξεις στο manual για πιο εξειδικευμένες πληροφορίες σχετικά με το μοντέλο σου, μιας κ όντως ότι ισχυει για ένα μηχανάκι δεν ισχυει κ για τα υπόλοιπα της κατηγορίας

Nospecialname
31/10/2019, 01:47
Φιλικη συμβουλη..

Μαθε πρωτα οτι οι - φυσιολογικες - βιδες ξεβιδωνουν αριστεροστροφα και μετα περναμε και στην ρυθμιση των βαλβιδων..

Υ.Γ.
Αν θεωρησεις οτι σε ειρωνευομαι, κανεις λαθος..
(απλα σε χλευαζω..)

Προφανώς και το ξέρω απλά ήμουν κουρασμένος και το σκέφτηκα ως εξής

"Οι βίδες βιδωνουν δεξιόστροφα οπότε ξεβιδονουν αριστερόστροφα , άρα , για να την ξεβιδωσω θα το κάνω... Δεξιόστροφα.."

Λαθοι συμβαίνουν πάνω στην κουράσει και δεν το πολυπεδευσα , δεν ήθελα καν να αρχίσω την διαδικασία οπότε το παράτησα και συνιδιτιποιησα σμρ το λάθος που παλι καλά έκανα γιατί δεν ήθελα να ασχοληθώ και πολύ

Τώρα , πιστεύω όσα περισσότερα ξες τόσο το καλύτερο και για αυτό ρωτάω κιόλας

Nospecialname
31/10/2019, 01:49
Δηλαδή πρέπει να κατεβάσω εγώ το manual σου και να σ'το αναπαράγω αντί να το ανοίξεις εσύ και να το διαβάσεις; Καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις πράγματα και ότι τα forums είναι εξαιρετική πηγή πληροφοριών σε συνδιασμό με την διαδραστικότητα του πράγματος,αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις τα έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος online και υπάρχει έτοιμη απάντηση.Μην νομίζεις ότι όλοι είναι μ@λ@κες και κανείς δεν θέλει να σε βοηθήσει,απλά ρωτάς χιλιοειπωμένα πράγματα και ανοίγεις 5 threads την βδομάδα που έχουν μηδενική ουσία.

Ξαναλέω , το manual ΔΕΝ τα λέει αυτά , το έχω διαβάσει

JasonEV
31/10/2019, 02:05
Ξαναλέω , το manual ΔΕΝ τα λέει αυτά , το έχω διαβάσει

412124
412125

Nospecialname
31/10/2019, 02:08
412124
412125

Ευχαριστώ το κατέβασα και εγω

MAIK72
31/10/2019, 02:18
412124
412125

Εχω πεθάνει με τα δεξιόστροφα και τώρα αυτό :roflmao:

viper1
31/10/2019, 03:28
Θέλω να πάρω ένα κρυπτον μεταχειρισμένο. Τι εξάτμιση και καρμπυρατερ να του βάλω?
Επίσης αυτό με τις βίδες ότι σφίγγουν δεξιά και ξεσφιγγουν αριστερά ισχύει και αν τις κοιτάς και απο άλλη πλευρά? Δηλαδή αν κοιτάς το τελειωμα της βίδες και όχι το κεφάλι.
Επίσης κάποιος έγραψε ότι οι κανονικές βίδες σφίγγουν δεξιά και λύνουν αριστερά. Υπάρχουν και μη κανονικές? Και γιατί? Και αυτές οι μη κανονικές θέλουν διαφορετικά εργαλεία ?
Δεν έχω ίντερνετ explorer . Γράφω από αιπαντ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/10/2019, 04:53
Θέλω να πάρω ένα κρυπτον μεταχειρισμένο. Τι εξάτμιση και καρμπυρατερ να του βάλω?
Επίσης αυτό με τις βίδες ότι σφίγγουν δεξιά και ξεσφιγγουν αριστερά ισχύει και αν τις κοιτάς και απο άλλη πλευρά? Δηλαδή αν κοιτάς το τελειωμα της βίδες και όχι το κεφάλι.
Επίσης κάποιος έγραψε ότι οι κανονικές βίδες σφίγγουν δεξιά και λύνουν αριστερά. Υπάρχουν και μη κανονικές? Και γιατί? Και αυτές οι μη κανονικές θέλουν διαφορετικά εργαλεία ?
Δεν έχω ίντερνετ explorer . Γράφω από αιπαντ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν έχεις φιάλες υγραερίου οί βίδες ξεβιδονουν δεξιόστροφα. Γκεγκε?:D

Nospecialname
31/10/2019, 12:38
Θέλω να πάρω ένα κρυπτον μεταχειρισμένο. Τι εξάτμιση και καρμπυρατερ να του βάλω?
Επίσης αυτό με τις βίδες ότι σφίγγουν δεξιά και ξεσφιγγουν αριστερά ισχύει και αν τις κοιτάς και απο άλλη πλευρά? Δηλαδή αν κοιτάς το τελειωμα της βίδες και όχι το κεφάλι.
Επίσης κάποιος έγραψε ότι οι κανονικές βίδες σφίγγουν δεξιά και λύνουν αριστερά. Υπάρχουν και μη κανονικές? Και γιατί? Και αυτές οι μη κανονικές θέλουν διαφορετικά εργαλεία ?
Δεν έχω ίντερνετ explorer . Γράφω από αιπαντ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κατά κανόνα όλα βιδωνουν δεξιόστροφα..Ακόμα και ο νιπτήρας νερού , για να σταματήσει να βγάζει νερό , πρέπει να στρίψεις το κυκλικό χερούλι δεξιόστροφα

Εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά είναι ελάχιστες , και αν γυρίσεις ανάποδα , προφανώς αλλάζει η φορά αλλά πώς θα ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά;

OldMan
31/10/2019, 12:55
Εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά είναι ελάχιστες , και αν γυρίσεις ανάποδα , προφανώς αλλάζει η φορά αλλά πώς θα ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά;
:rolleyes:

Το οτι εισαι trollαρος το καταλαβαμε...
(το ποιος σκατοψυχος φουστης σε εχει βαλει, δεν εχουμε βρει ακόμη..)

Nospecialname
31/10/2019, 16:05
:rolleyes:

Το οτι εισαι trollαρος το καταλαβαμε...
(το ποιος σκατοψυχος φουστης σε εχει βαλει, δεν εχουμε βρει ακόμη..)

Γιατί είπα κάτι παράλογο??

OldMan
31/10/2019, 16:33
Γιατί είπα κάτι παράλογο??

Εξαρταται..

Προσπαθησα να το ερμηνευσω και με επαγωγικο και με υποθετικο-παραγωγικο συλλογισμο και με σοφιστικο ελεγχο και στωϊκη λογικη και με συλλογιστικη/προτασιακη/κατηγορηματικη/τροπικη/ατυπη λογικες αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη στο:

<και αν γυρίσεις ανάποδα , προφανώς αλλάζει η φορά αλλά πώς θα ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά;>

Δωσε μου λιγο χρονο ακομη να το επεξεργαστω με την λογικη του δισθενους και νομου της αποκλεισμενη μέσης (Βασιλιεβιτς, Λουκασεβιτς & σια) και επανερχομαι για επιβεβαιωμενα συμπερασματα.. ;)

Nospecialname
31/10/2019, 17:07
Εξαρταται..

Προσπαθησα να το ερμηνευσω και με επαγωγικο και με υποθετικο-παραγωγικο συλλογισμο και με σοφιστικο ελεγχο και στωϊκη λογικη και με συλλογιστικη/προτασιακη/κατηγορηματικη/τροπικη/ατυπη λογικες αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη στο:

<και αν γυρίσεις ανάποδα , προφανώς αλλάζει η φορά αλλά πώς θα ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά;>

Δωσε μου λιγο χρονο ακομη να το επεξεργαστω με την λογικη του δισθενους και νομου της αποκλεισμενη μέσης (Βασιλιεβιτς, Λουκασεβιτς & σια) και επανερχομαι για επιβεβαιωμενα συμπερασματα.. ;)

Κοιτώντας μια βίδα από την μπροστά μεριά , την ξεβιδωνεις προς τα αριστερά

Αν την κοιτάξεις από την άλλη μεριά , δηλαδή από πίσω τής , για να την ξεβιδωσεις την γυρνάς δεξιόστροφα (από την μεριά που είσαι) , με αποτέλεσμα να κινηθεί αριστερόστροφα αν την κοιτάς από την κανονική μεριά

Αλλά αυτό που λέω είναι , γιατί να την ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά και γιατί αυτή η ερώτηση

MAIK72
31/10/2019, 17:34
, γιατί να την ξεβιδωσεις από την άλλη μεριά και γιατί αυτή η ερώτηση
ισχύει σε κάτι φλάς που το παξιμάδια είναι από μέσα και δεν φτάνει ούτε το μικρό δαχτυλάκι να πιάσει το παξιμάδι. Κ@λος έγινα για να αλλάξω ένα φλας, Μπήκα ολόκληρος κάτω απ΄την ρόδα :D

OldMan
31/10/2019, 18:46
Κοιτώντας μια βίδα από την μπροστά μεριά , την ξεβιδωνεις προς τα αριστερά
Αν την κοιτάξεις από την άλλη μεριά , δηλαδή από πίσω τής , για να την ξεβιδωσεις την γυρνάς δεξιόστροφα (από την μεριά που είσαι) , με αποτέλεσμα να κινηθεί αριστερόστροφα αν την κοιτάς από την κανονική μεριά..

Και που να δεις τι γινεται αν κανεις καμια λαλακια και πας να την ξεβιδωσεις απο το πλαϊ...
(μπερδευεται το μπρος-πισω με το μεσα-εξω και το πανω-κατω και ΕΥΤΥΧΩΣ που ζουμε - ή τουλαχιστον ετσι νομιζουμε - σε χωρο 3 διαστασεων γιατι αν βαλουμε και τον χρόνο μεσα θα θελουμε τεταρτοβάθμια συναρτηση μεταφορας Laplace για να βγαλουμε ακρη προς τα που θα γυρισουμε το γαμωκλειδο..)

Υ.Γ.
Συνιστω ανεπιφυλακτα να διαβασεις "Το στριψιμο της βιδας" του Henry James..!!!
Το θέμα του ειναι παντελως ασχετο με τον τιτλο, οποτε και θα σε βοηθήσει να διατηρήσεις σωας τα φρένας(*)

(*) και τας μανέτας, τας δισκοπλακας και τας δαγκανας, επίσης..