PDA

View Full Version : Βεντιλατέρ crf



jtoros
01/11/2019, 22:32
Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω αυτό το κιτ στο crfάκι μου.

https://www.trailtech.net/732-fn6


Δύο ερωτήσεις έχω.
Πρώτη αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος θα ήθελα να μου πει αν η εγκατάστασή του είναι τόσο εύκολη όσο λένε οι οδηγίες. Επίσης έχει το crf στα πλευρικά των ψυγείων αναμονές για βάσεις βεντιλατέρ; Στις οδηγίες που έχουν στο παραπάνω λινκ έτσι φαίνεται.

Δεύτερη, η αντλία στο crf παίρνει νερά από το κάτω μέρος του δεξιού ψυγείου.
Το βεντιλατέρ πού είναι καλύτερα να μπει; Στο δεξί ή στο αριστερό; Και αν, λέμε αν, οι βάσεις ταιριάζουν, ψηλά στα ψυγεία ή χαμηλά;

Τελικά μου ήρθε και μια τρίτη.
Στους πόσους βαθμούς να το βάλω να ανοίγει; Όλοι λένε στους 95-105, οκ.
Αλλά έχουν διαφορά οι 10 βαθμοί στη ζωή του κινητήρα, στην απόδοση ή σε οτιδήποτε άλλο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

doctor_john
02/11/2019, 10:51
Kαλημέρα,

σου προτείνω να ξεκινήσεις την μελέτη σου βρίσκοντας τις ιδανικές θερμοκρασίες λειτουργίας
για το crf (τι λέει το εργοστάσιο, τι λένε οι χρήστες).
Μετά να πάρεις μετρήσεις από την χρήση με τα δικά σου δεδομένα και να δείς αν όντως χρειάζεται,
αν τις ξεπερνάς συχνά και πόσο.

Το προτίνω γιατί το crf δείχνει μελετημένο για να πιέζεται, ο χαρακτήρας του μας προδιαθέτει να το κρατησουμε
απλό χωρίς περιτά πράγματα που θα χρειαστεί να προστατέψουμε - συντηρούμε κλπ.

Για παράδειγμα, αν τα δεδομένα και οι μετρήσεις σου δείχνουν πως όντως χρειάζεσαι καλύτερη ψύξη
μπορεί μια βελτιωμένη αντλία να σου δώσει την καλύτερη λειτουργία που χρειάζεσαι χωρίς να προσθέσεις κάτι.

Kickstart
02/11/2019, 11:26
Φίλε έχω το klx450 της καβασακι...

Έχω βάλει το βεντιλατερ αριστερά (όπως καθόμαστε) με αυτοσχέδια βάση που έφτιαξα μόνος μου.. Το έχω με μπουτον ον οφ στο τιμόνι και το δουλευω κατά βούληση... Κυρίως σε δυσβατα μονοπάτια το έχω μόνιμα ανοικτό γιατί αν κολλήσει ο μπροστινός ή έχει πολύ σκαρφάλωμα και πατιναρισμα έρχονται γρήγορα τα βρασιματα..

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να προσέξεις να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται στο ψυγείο ώστε να μην στέλνει τον ζεστό αέρα στο τεποζιτο της βενζίνης και σου βράζει την βενζίνη.. Επίσης φρόντισε να το προφυλάξεις κάπως από το ενδεχόμενο τούμπας από την μεριά που θα το βάλεις.. Σε καμία ώρα θα βγάλω καμιά φώτο να πάρεις μια ιδέα πως το εχω...

Kickstart
02/11/2019, 13:45
φωτο

412210

412211

412212

azar41
04/11/2019, 07:58
Να υποθέσω πως κανένα απ τα δύο δεν έχει δοχείο υπερχείλισης.

OldMan
04/11/2019, 12:32
Τα κουζινετακια του αξονα δεν συμπαθουν και πολυ τους εντονους και συνεχομενους κραδασμους..