PDA

View Full Version : Η πρώτη επαφή σας με την μηχανή



Swoozm8
04/11/2019, 15:10
Γεια σας, σε μερικούς μήνες αν όλα πάνε καλά, θα δώσω για AM δίπλωμά και εφόσον δεν έχω καμία απολύτως επαφή με μηχανές ( μονή φορά π ανέβηκα ήταν στην Δευτέρα δημοτικού *είμαι 15* ) θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας ιστορίες! Πως μπήκατε στον κόσμο των 2 τροχών και σε τι ηλικία ?Ποιο ήταν το πρώτο σας μηχανάκι και τι συμβουλές θα δίνεται σε άτομα που Θέλουν να μπουν κ αυτοί στον κόσμο των δυο τροχών?

katsar
04/11/2019, 15:37
Να φοράς κράνος.

harris_x
04/11/2019, 15:53
[...] τι συμβουλές θα δίνεται σε άτομα που Θέλουν να μπουν κ αυτοί στον κόσμο των δυο τροχών?να φοράς κράνος, μπουφάν και γάντια κατ' ελάχιστο, και όταν πάρεις το δίπλωμα και το μηχανάκι σου, να παρακολουθήσεις κάποια ημερίδα ασφαλούς οδήγησης.

:wave2:

Swoozm8
04/11/2019, 18:03
Κρανος: Check
Μπουφαν:Check
Γαντια: Στο μελοντικο μελον :P

Δεν ειχα σκεφτεί την ημερίδα, άμα πάρει τίποτα το μάτι μ θα το τσεκάρω!

Επεισις ζώνη στο αμάξι! Είναι εξίσου σημαντικό!

harris_x
04/11/2019, 18:41
Δεν ειχα σκεφτεί την ημερίδα, άμα πάρει τίποτα το μάτι μ θα το τσεκάρω!



Δες εδω: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152433

Nostradamus
04/11/2019, 18:47
Κράνος απαραίτητο και όσο πιο σύντομα πλήρη εξοπλισμό τόσο το καλύτερο.

Σχολείο ασφαλούς οδήγησης θα βοηθούσε όσο δεν φαντάζεσαι.

Τέλος, όσο στραβό και αν σου ακουστεί, επειδή είσαι 15 και προλαβαίνεις ακόμη, ορθογραφία, γραμματική και συντακτικό.

Καλή τύχη στον χώρο.

ΤάκηςΜπ
04/11/2019, 19:11
Εκτός από τα προφανή,έχουμε την τύχη να ζούμε σε μια εποχή που μπορείς να ανέβεις πάνω στο δίκυκλο πολύ πιο μυαλωμένος.Δες σίγουρα twist of the wrist,μάθε θεωρητικά πως δουλεύει το counter steering,πως φρενάρουμε,πώς στρίβουμε,δες τι είναι το trail braking και γενικά ότι μπορείς να μάθεις πριν καβαλήσεις τόσο πιο εύκολο θα σου το κάνει.

Επίσης,2 πράγματα που θα ήθελα να μου'χε πει κάποιος(ειδικά αν αυτός ο κάποιος ήταν ο δάσκαλος της σχολής μου,αλλά που; ) είναι 1)στρίβουμε με το σώμα,όχι με το τιμόνι,εκτός από όταν πηγαίνουμε με πολλή χαμηλή ταχύτητα 2)αν δεις στροφή μπροστά σου και καταλάβεις ότι έχεις πολλά χιλιόμετρα και λογικά είτε θα βγεις αντίθετο είτε εκτός δρόμου(είτε ακόμα χειρότερα θα φας τούμπα) καρυδώνεις τα φρένα όσο είσαι ακόμα ίσιος και μετά στρίβεις

m2c,καλές βόλτες και προσοχή

Bowleno
04/11/2019, 19:12
Γαντια: Στο μελοντικο μελον :P

Δεν ειχα σκεφτεί την ημερίδα, άμα πάρει τίποτα το μάτι μ θα το τσεκάρω!

Επεισις ζώνη στο αμάξι! Είναι εξίσου σημαντικό!

Blitzeeeeer! Που είσαι, το φελέκι μου μέσα; Πελατεία πλάκωσε!:lol:

Παλικάρι, ότι σου είπαν οι από πάνω....

gior-gos
04/11/2019, 20:07
στρίβουμε με το σώμα,όχι με το τιμόνι,εκτός από όταν πηγαίνουμε με πολλή χαμηλή ταχύτητα

Δηλαδή το τιμόνι στις μοτοσικλέτες υπάρχει για τις πολύ χαμηλές ταχύτητες;
Και για τις επιτόπιες μανούβρες να προσθέσω :beer:

Nostradamus
04/11/2019, 20:13
Trail braking? Σοβαρά τώρα??

ΤάκηςΜπ
04/11/2019, 20:28
Trail braking? Σοβαρά τώρα??


θεωρητικά

:) :beer:

νεοσσός
04/11/2019, 20:30
1)στρίβουμε με το σώμα,όχι με το τιμόνι,εκτός από όταν πηγαίνουμε με πολλή χαμηλή ταχύτητα
Ε, ρε Χούντρα που τον θες... :p

ΤάκηςΜπ
04/11/2019, 20:51
Με το σώμα εννοούσα δίνοντας κλίση στην μοτοσυκλέτα,όχι κάνοντας σαν τον Rossi.

νεοσσός
04/11/2019, 20:52
Με το σώμα εννοούσα δίνοντας κλίση στην μοτοσυκλέτα,όχι κάνοντας σαν τον Rossi.
Μαύρος Θανάσης που σε έφαγε... :p

Αν πας στο Riding School, από τα πρώτα που θα ακούσεις είναι ότι η αρχή της στροφής γίνεται με counter steering και όχι με σώμα, μέση, φρένο.

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/11/2019, 20:53
στρίβουμε με το σώμα,όχι με το τιμόνι

Μπορώ να κάνω τον Ταρζάν πάνω στη σέλα, κ η μηχανή να συνεχιζει νά πηγαίνει ισια. Οπότε? ;)

ΤάκηςΜπ
04/11/2019, 21:00
Μαύρος Θανάσης που σε έφαγε... :p

Αν πας στο Riding School, από τα πρώτα που θα ακούσεις είναι ότι η αρχή της στροφής γίνεται με counter steering και όχι με σώμα, μέση, φρένο.

Έχεις δίκιο,γενίκευσα.Σίγουρα είναι ένας συνδιασμός πραγμάτων.

BLiTzER
04/11/2019, 21:16
Επίσης,2 πράγματα που θα ήθελα να μου'χε πει κάποιος(ειδικά αν αυτός ο κάποιος ήταν ο δάσκαλος της σχολής μου,αλλά που; ) είναι 1)στρίβουμε με το σώμα,όχι με το τιμόνι,εκτός από όταν πηγαίνουμε με πολλή χαμηλή ταχύτητα

Δάσκαλος τι σχολής ακριβώς; Γεωπονικής;

harris_x
04/11/2019, 22:47
Καλό θα ήταν προτού δώσουμε συμβουλές να είμαστε σίγουροι ότι αυτά που γράφουμε είναι και σωστά.

Η μηχανή αλλάζει κατεύθυνση μόνο από το τιμόνι, με όσα χλμ κι αν πηγαίνουμε.

:beer:

Swoozm8
04/11/2019, 23:48
Wow, δεν περίμενα τόσες απαντήσεις :D Ξέρω θεωρητικά τι είναι το counter steering και ξεκίνησα να δω το twist of the wrist και είναι υπέροχο, τα εξηγεί πολύ κάλα Είδα το μισό και θα συνεχίσω αύριο πάλι! Επίσης ο harris_x έχει δίκιο, όση κλίση και να έχεις η μηχανή θα στρίψει ελάχιστα δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις την στροφή χωρίς το τιμόνι!Αυτό είναι αυτό στρίβει την μηχανή ( σύμφωνα με το βίντεο). Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

TsoliasGR
05/11/2019, 12:38
Καλό θα ήταν προτού δώσουμε συμβουλές να είμαστε σίγουροι ότι αυτά που γράφουμε είναι και σωστά.

Η μηχανή αλλάζει κατεύθυνση μόνο από το τιμόνι, με όσα χλμ κι αν πηγαίνουμε.

:beer:

Σχετικό αυτό...Πολλές φορές αλλάζω λωρίδα μόνο με το σώμα.Πάντα με κάποια ταχύτητα.

Εν πάση περιπτώση προς τον φίλο....Πρώτη φορά καβάλησα 50ρι στρογγυλοφάναρο όταν ήμουνα 12...φυσικά παράνομα τότε.Εκεί έμαθα.
Μετά πέρασα σε astrea grand,kaze-r,suzuki bandit 400V και ένα σωρό άλλα μηχανάκια.
Αλλά ΠΑΝΤΑ κράνος,προστατευτικό εξοπλισμό, και ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.Ο δρόμος δεν είναι πίστα,είναι ένα απρόβλεπτο περιβάλλον με πολλούς παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν πτώση η και τραυματισμό η και κάτι άλλο μακρυά απο εμάς.
Επίσης άλλη μια απαραίτητη προυποθεση για μένα είναι να πας μια βόλτα απο το ΚΑΤ να δεις απο τα τροχαία τα παιδιά...ΠΡΙΝ καβαλήσεις.

sniper
05/11/2019, 12:44
Σχετικό αυτό...Πολλές φορές αλλάζω λωρίδα μόνο με το σώμα.Πάντα με κάποια ταχύτητα.

Εν πάση περιπτώση προς τον φίλο....Πρώτη φορά καβάλησα 50ρι στρογγυλοφάναρο όταν ήμουνα 12...φυσικά παράνομα τότε.Εκεί έμαθα.
Μετά πέρασα σε astrea grand,kaze-r,suzuki bandit 400V και ένα σωρό άλλα μηχανάκια.
Αλλά ΠΑΝΤΑ κράνος,προστατευτικό εξοπλισμό, και ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.Ο δρόμος δεν είναι πίστα,είναι ένα απρόβλεπτο περιβάλλον με πολλούς παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν πτώση η και τραυματισμό η και κάτι άλλο μακρυά απο εμάς.
Επίσης άλλη μια απαραίτητη προυποθεση για μένα είναι να πας μια βόλτα απο το ΚΑΤ να δεις απο τα τροχαία τα παιδιά...ΠΡΙΝ καβαλήσεις.

Πάμε λίγο από την αρχή.

Η μηχανή κινείται σε 2 ρόδες, την πίσω την γράφουμε στα @@ μας όταν θέλουμε να στρίψουμε, και στρίβει μόνο με την μπροστά ρόδα, την οποία τη ελέγχει μόνο το τιμόνι.
Αν θες να στρίψεις, στρίβεις το τιμόνι (στην αντίθετη μεριά, γιατί πρέπει να εξηγούμε κάθε γ@μημένη μέρα τα ίδια και τα ίδια). Τα σώματα αφήστε τα στη θέση τους.

BLiTzER
05/11/2019, 12:45
Επίσης άλλη μια απαραίτητη προυποθεση για μένα είναι να πας μια βόλτα απο το ΚΑΤ να δεις απο τα τροχαία τα παιδιά...ΠΡΙΝ καβαλήσεις.

412382

sniper
05/11/2019, 12:47
412382


Εντάξει του είπε το lvl 1. Στο 2 σε πάνε σε νεκτροταφείο.

MAIK72
05/11/2019, 12:51
θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας ιστορίες! Πως μπήκατε στον κόσμο των 2 τροχών και σε τι ηλικία ? και τι συμβουλές θα δίνεται σε άτομα που Θέλουν να μπουν κ αυτοί στον κόσμο των δυο τροχών?

Με ποδήλατο στα 8.
Να μάθετε καλή ισορροπία :D

Panos76
05/11/2019, 13:06
θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας ιστορίες! Πως μπήκατε στον κόσμο των 2 τροχών και σε τι ηλικία ? Ποιο ήταν το πρώτο σας μηχανάκι και τι συμβουλές θα δίνεται σε άτομα που Θέλουν να μπουν κ αυτοί στον κόσμο των δυο τροχών?

Πρώτα στο δημοτικό με το ζούνταπ ενός θείου στο χωριό που απλά το μάρσαρα επάνω στο σταντ.

Κατόπιν στα 15-16 με ένα Java (μοτοποδήλατο) ενός φίλου, κοπάνα από το σχολείο ενδιάμεσα και ανεβοκατεβάσματα σε έναν δρόμο του Χαλανδρίου (Διονύσου) και στη συνέχεια δανεικές βόλτες από άλλους προύχοντες συμμαθητές/φίλους (με κορυφαίο NS 50 :D )

Στα 17 με αιματηρή οικονομία αγορά του πρώτου c50 (σε 72cc) - 60.000δρχ - παράνομα, δηλ. κρυφά από τους γονείς και καβατζωμένο σε πυλωτή άλλης πολυκατοικίας (μέσω γονιού φίλου - μεγάλη ιστορία).

Το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς ('94 - 17,5 ετών) αφού έπιασα δουλειά σε πιτσαρία του Χαλανδρίου, αναγκάζεται ο πατέρας μου να συναινέσει σε υπογραφή για έκδοση διπλώματος 50cc.. Ακόμα πίστευε ότι το μηχανάκι ήταν δανεικό από φίλο.. Κατόπιν του είπα ότι ο φίλος το πουλάει και πως θα ήταν καλή ιδέα να το αγοράζαμε :D

Μετά ενηλικιώθηκα και συνέχισα την πορεία μου :lol:

Συμβουλή: Να γουστάρεις πραγματικά ότι κάνεις, να μη βαριέσαι, να έχεις μεράκι στα πάντα και δεν θα προδοθείς. Είναι η ευκαιρία σου σε έναν κόσμο που επικρατεί η έκπτωση και η μετριότητα.

Swoozm8
05/11/2019, 13:59
La casa de παπί :bawl:

Swoozm8
05/11/2019, 14:07
Επίσης άλλη μια απαραίτητη προυποθεση για μένα είναι να πας μια βόλτα απο το ΚΑΤ να δεις απο τα τροχαία τα παιδιά...ΠΡΙΝ καβαλήσεις.

Έχω ακούσει πολλές ιστορίες με "μάγκες" που κατέληξαν στο νοσοκομείο αλλά κυρίως έχω δει πολλά βίντεο και φωτογραφίες. Δεν σκοπεύω να καταλήξω εκεί! Εννοείτε πάντα κράνος και μπουφάν MINIMUM!!

DRAKONET
05/11/2019, 14:37
Έχω ακούσει πολλές ιστορίες με "μάγκες" που κατέληξαν στο νοσοκομείο αλλά κυρίως έχω δει πολλά βίντεο και φωτογραφίες. Δεν σκοπεύω να καταλήξω εκεί! Εννοείτε πάντα κράνος και μπουφάν MINIMUM!!

και να μην τρεχεις....5 λεπτα πιο μετα και ολοκληρος..ειναι παντα καλυτερα :p

νεοσσός
05/11/2019, 14:47
Σχετικό αυτό...Πολλές φορές αλλάζω λωρίδα μόνο με το σώμα.Πάντα με κάποια ταχύτητα.


Πάμε λίγο από την αρχή.

Η μηχανή κινείται σε 2 ρόδες, την πίσω την γράφουμε στα @@ μας όταν θέλουμε να στρίψουμε, και στρίβει μόνο με την μπροστά ρόδα, την οποία τη ελέγχει μόνο το τιμόνι.
Αν θες να στρίψεις, στρίβεις το τιμόνι (στην αντίθετη μεριά, γιατί πρέπει να εξηγούμε κάθε γ@μημένη μέρα τα ίδια και τα ίδια). Τα σώματα αφήστε τα στη θέση τους.
Δεν είναι λανθασμένο αυτό που έγραψε. Ένας κεκλιμένος κυκλικός τροχός κινείται διαγώνια προς την πλευρά της κλίσης. Για παράδειγμα, μπορώ να στρίψω το ποδήλατο ως πεζός, ενώ το κρατάω από τη σέλα, γέρνοντάς τη απλά προς τη μία πλευρά. Ακολουθεί βέβαια και το τιμόνι που στρίβει, αλλά η καμπύλη τροχιά ξεκινάει σπρώχνοντας λίγο τη σέλα προς το πλάι.

Παρόλα αυτά, με το counter steering στρίβεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

sniper
05/11/2019, 14:56
Δεν είναι λανθασμένο αυτό που έγραψε. Ένας κεκλιμένος κυκλικός τροχός κινείται διαγώνια προς την πλευρά της κλίσης. Για παράδειγμα, μπορώ να στρίψω το ποδήλατο ως πεζός, ενώ το κρατάω από τη σέλα, γέρνοντάς τη απλά προς τη μία πλευρά. Ακολουθεί βέβαια και το τιμόνι που στρίβει, αλλά η καμπύλη τροχιά ξεκινάει σπρόχνωντας λίγο τη σέλα προς το πλάι.

Παρόλα αυτά, με το counter steering στρίβεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα.


Eίναι εντελώς λάθος. Το παράδειγμα με το ποδήλατο είναι παραπλανητικό, γιατί δεν αναφέρεις το βάρος του τροχού και τις κάθετες δυνάμεις στον τροχό σε κλίση. Κι αυτό σε ταχύτητες σαύρας.

BLiTzER
05/11/2019, 15:04
Δεν είναι λανθασμένο αυτό που έγραψε. Ένας κεκλιμένος κυκλικός τροχός κινείται διαγώνια προς την πλευρά της κλίσης. Για παράδειγμα, μπορώ να στρίψω το ποδήλατο ως πεζός, ενώ το κρατάω από τη σέλα, γέρνοντάς τη απλά προς τη μία πλευρά. Ακολουθεί βέβαια και το τιμόνι που στρίβει, αλλά η καμπύλη τροχιά ξεκινάει σπρόχνωντας λίγο τη σέλα προς το πλάι.

Παρόλα αυτά, με το counter steering στρίβεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

Επίσης στις μοτοσικλέτες συνήθως δεν είσαι πεζός όταν τις οδηγείς.

Το να κινείσαι με ταχύτητα πεζού δε μετράει.

katsar
05/11/2019, 15:18
Εγώ πάντως όσες φορές δοκίμασα να στρίψω μόνο με το σώμα για δοκιμή κρατώντας το τιμόνι στο κέντρο του με ένα χέρι απαλά ή χωρίς χέρια ,δεν τα κατάφερα.
Εντάξει μια μικρή ταλάντωση που ίσως αλλάξει ελαφριά την αρχική πορεία πριν να ισιώσει πάλι την κάνει αλλα δεν το λες και στρίβω.

ΤάκηςΜπ
05/11/2019, 15:35
Εξ αρχής εννοούσα ότι με πολύ λίγο input στο τιμόνι στρίβουμε την μοτοσυκλέτα και χωρίς να παίρνει αυτό μεγάλες κλίσεις.Εννοείται το είπα λάθος όμως και δέχομαι την καζούρα(ειδικά απ'τον νεοσσό :beer: )

o_gavros
05/11/2019, 19:53
ρε νεοσσέ, ρε λεβέντη μου, τι θα γίνει με σένα και την "επίπεδο: απουσιολόγος" θεωρία σου ρε μόρτη;
και καλά να τα γράφεις σε κάνα πιο σχετικό θρεντ όπου πάει στο θεωρητικό η δουλειά (ντάξει κι εκεί κουράζει αλλά λέμε τώρα), αλλά και σε θρεντ που αναρωτιέται γουαναμπης μηχανακιας;

Ηθελα να γράψω τα παρακάτω απο χθες με αφορμή το σχόλιο του τακημπ, τώρα είδα και το δικό σου και λέω παμε λιγο.
Ρε σεις, ας σκεφτούμε λίγο τι λέμε και σε ποιον.
τι νόημα έχει να φορτώσουμε το απαίδευτο κεφάλι κάποιου νέου με τόσο τεχνικές πληροφορίες (που είναι και λάθος btw);
με τι σημεία αναφοράς και σταθερές θα τις αξιολογήσει;

@ Swoozm8
Σύνεση και εξάσκηση, η δική μου συμβουλή.
και όσο μπορείς, μακριά απο παρέες κοκόρων.