PDA

View Full Version : Z750... Ενθουσιώδεις αναβάτες..



panoswolf
06/11/2019, 08:05
Μια ζωή onoff-as... Η ζωή μου τα έφερε έτσι και βρέθηκε στη κατοχή μου ένα διαβολάκι z750 του 2004.. Το πρώτο.. Αντε να το κρατήσω κάνα μήνα να παίξω και μετά να το δώσω να πάρω μια "άνετη" μοτοσυκλέτα...

Τελικά το έχω κοντά 2 χρόνια.. Το βολεύτηκα και ο μεγάλος μου φόβος, τα ταξίδια, ότι θα τρώω αέρα, δε θα κάθεται καλά η γυναίκα πίσω, θα πονάει η μέση μου όταν οδηγώ για ώρα κτλ εξαφανίστηκαν και ήταν απλά μύθοι.... Εργαλείο καλό λοιπόν, 0 ζημιές, εύκολο στα σέρβις, ασπαστος κινητήρας..

Αυτό όμως που μου έκανε πιο μεγάλη εντύπωση ήταν όταν συναντώ, ακόμα και μέσα στην Αθήνα, άλλο z750... Να σου τα φώτα ο ένας, χαιρετουρα ο άλλος, κόρνα αν δεν τον έχω δει για να τον δω ο τρίτος, γκάζια χαράς ο άλλος... Τι να πω! Πολύ το χαίρομαι!! Δε ξέρω (ακόμα) αν σημαίνει κάτι ή απλά το έχουν καθιερώσει... Αλλα το απολαμβάνω.... Είμαι από τους οδηγούς άλλωστε που πάντα χαιρετώ τις άλλες μοτοσυκλέτες στα ταξίδια άσχετος μάρκας και είδους... Είμαι της παλιάς κοπής... Αλλα έχω αλλάξει 11 μοτοσυκλέτες αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί...

GiorgosLa
06/11/2019, 14:46
Αν σ αρέσει να σε χαιρετάνε στο δρόμο, βάψτο μαύρο και άστο άπλυτο. Θα σε χαιρετάει το μισό φόρουμ. (Αρκεί να είσαι και λίγο εύσωμος.) :D

o_gavros
06/11/2019, 18:42
Είμεθα ενθουσιώδεις νεανίες, πως θα γίνει δηλαδή κυριε Γιωργιολα μας; :p

@Λυκοπάνε,
τείνω να καταλήξω (ως κάτοχος) στο συμπέρασμα, ότι αφού το μηχανάκι έκανε τον κύκλο του στα χέρια των κανιβάλων και των καγκουραίων που το μοσχοαγόραζαν όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πλέον όσοι το καβαλάνε το κάνουν πιο συνειδητά.
Όπου όταν αυτό συμβαίνει, προβολικά ο αναβάτης πιθανώς βλέπει την "αντανάκλαση" του εαυτού του στο απέναντι μηχανακι και ασυναίσθητα βγαινει μια οικειότητα παραπάνω.

Που να δεις, πόσο παραπάνω θα χαμογελάς εσύ, αν αποφασίσεις να επενδύσεις στην αναβάθμιση σε φρένα+αναρτήσεις :D

sapila racing
06/11/2019, 20:44
Είμεθα ενθουσιώδεις νεανίες, πως θα γίνει δηλαδή κυριε Γιωργιολα μας; :p

@Λυκοπάνε,
τείνω να καταλήξω (ως κάτοχος) στο συμπέρασμα, ότι αφού το μηχανάκι έκανε τον κύκλο του στα χέρια των κανιβάλων και των καγκουραίων που το μοσχοαγόραζαν όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πλέον όσοι το καβαλάνε το κάνουν πιο συνειδητά.
Όπου όταν αυτό συμβαίνει, προβολικά ο αναβάτης πιθανώς βλέπει την "αντανάκλαση" του εαυτού του στο απέναντι μηχανακι και ασυναίσθητα βγαινει μια οικειότητα παραπάνω.

Που να δεις, πόσο παραπάνω θα χαμογελάς εσύ, αν αποφασίσεις να επενδύσεις στην αναβάθμιση σε φρένα+αναρτήσεις :D

Πω πω το φιλόσόφησες εσυ!
Κι εγώ νόμιζα οτι χαίρονται που βλέπουν κι άλλο Ζ750 γιατί όλοι νομίζαμε οτι έχουν εκλείψει. :D

Ηταν πολλά τα Ζ750 κάποτε, πάρα πολλά! Εξαφανίστηκαν όμως μέσα σε μερικά χρόνια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/11/2019, 22:13
Πω πω το φιλόσόφησες εσυ!
Κι εγώ νόμιζα οτι χαίρονται που βλέπουν κι άλλο Ζ750 γιατί όλοι νομίζαμε οτι έχουν εκλείψει. :D

Ηταν πολλά τα Ζ750 κάποτε, πάρα πολλά! Εξαφανίστηκαν όμως μέσα σε μερικά χρόνια.

όντως. Τώρα πού το λες. Πού πήγαν όλα αυτά τα ζ πού βρωμούσε ο τόπος?Δε μπορώ να δεχτώ ότι ψοφησαν όλα...

buckley
07/11/2019, 06:55
όντως. Τώρα πού το λες. Πού πήγαν όλα αυτά τα ζ πού βρωμούσε ο τόπος?Δε μπορώ να δεχτώ ότι ψοφησαν όλα...

325 κομμάτια στο car.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&condition=used&offer_type=sale&make=290&make=290&model=1779

o_gavros
07/11/2019, 07:19
πήγαν εκεί που μάλλον πήγαν και οι ορδές των τδμ.
Αν θυμάστε, η σειρά Ζ ήταν το πρωτο στρητφαητερ παραγωγής.
Ως τότε μόνο μοντες απο κατι τζιεσεξαρ1100,σιμπιαρ με καρατιμονες κλπ κλπ.
Και επειδή πρόσφερε το λουκ αλλά και ενα μοτέρ αξιόπιστο με καλό ήχο (στοιχεία αδιαπραγμάτευτα για τους καγκουραίους) πούλαγε σα ζεστό κουλούρι.

panoswolf
07/11/2019, 11:02
Αν σ αρέσει να σε χαιρετάνε στο δρόμο, βάψτο μαύρο και άστο άπλυτο. Θα σε χαιρετάει το μισό φόρουμ. (Αρκεί να είσαι και λίγο εύσωμος.) :D

Λοιπόν... Μαύρο είναι... Το "άπλυτο" είναι εύκολο... Το μόνο που μένει είναι να αρχίσω ασκήσεις όγκου στο γυμναστήριο

panoswolf
07/11/2019, 11:04
Είμεθα ενθουσιώδεις νεανίες, πως θα γίνει δηλαδή κυριε Γιωργιολα μας; :p

@Λυκοπάνε,
τείνω να καταλήξω (ως κάτοχος) στο συμπέρασμα, ότι αφού το μηχανάκι έκανε τον κύκλο του στα χέρια των κανιβάλων και των καγκουραίων που το μοσχοαγόραζαν όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πλέον όσοι το καβαλάνε το κάνουν πιο συνειδητά.
Όπου όταν αυτό συμβαίνει, προβολικά ο αναβάτης πιθανώς βλέπει την "αντανάκλαση" του εαυτού του στο απέναντι μηχανακι και ασυναίσθητα βγαινει μια οικειότητα παραπάνω.

Που να δεις, πόσο παραπάνω θα χαμογελάς εσύ, αν αποφασίσεις να επενδύσεις στην αναβάθμιση σε φρένα+αναρτήσεις :D

Καλα μετά από τα παλιό-on-off μου φαίνονται και τα φρένα και οι αναρτήσεις διαστημικα!!!

DoctoR_k6
07/11/2019, 11:29
325 κομμάτια στο car.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&condition=used&offer_type=sale&make=290&make=290&model=1779

124 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=dm&registration=%3E2004&registration=%3C2006&condition=new&condition=used&offer_type=sale&make=290&model=1779)απο τα πρωτα...

Δεδομενου της χρονολογιας κ των μετεπειτα μοντελων (απο 07 εως σημερα) καλα τα πανε.
Ωραιος κινητηρας με δυναμη κ οικονομικος αλλα σαν στησιμο...κλαφτα Χαραλαμπε.

o_gavros
08/11/2019, 09:46
Καλα μετά από τα παλιό-on-off μου φαίνονται και τα φρένα και οι αναρτήσεις διαστημικα!!!

Ε πσιτ; Είπαμε, με ρεγουλο το δούλεμα :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/11/2019, 11:13
325 κομμάτια στο car.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&condition=used&offer_type=sale&make=290&make=290&model=1779

Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν είναι στους δρόμους :wave2:

sanctusan
08/11/2019, 11:39
Λοιπόν... Μαύρο είναι... Το "άπλυτο" είναι εύκολο...Το μόνο που μένει είναι να αρχίσω ασκήσεις όγκου στο γυμναστήριο

Για να φτάσεις στα επίπεδα του γαύρου θέλει υπερβολική προσπάθεια σε όλα.
Για την απλυσιά του Z χρειάστηκα 1 χρόνο και 18.000 km στο Hornet χωρίς πλύσιμο.
Όσο για το όγκο, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα!

νεοσσός
08/11/2019, 12:06
Πω πω το φιλόσόφησες εσυ!
Κι εγώ νόμιζα οτι χαίρονται που βλέπουν κι άλλο Ζ750 γιατί όλοι νομίζαμε οτι έχουν εκλείψει. :D

Ηταν πολλά τα Ζ750 κάποτε, πάρα πολλά! Εξαφανίστηκαν όμως μέσα σε μερικά χρόνια.
Κι εμένα μου έχει κάνει εντύπωση αυτό. Μάλλον το γύρισαν σε scooter, που είναι η πλειοψηφία των δικύκλων στους αστικούς δρόμους. Ούτε TDM βλέπεις πολλά πλέον. Αλλά κυκλοφορούν πάρα πολλά Tracer 900.

o_gavros
08/11/2019, 18:09
η "φυλή" πάντα θα βρίσκει ένα μοντέλο που θα το κάνει τοτέμ.
Όσοι δεν πίανονται στα δίχτυα των θηριωδών σκούτερ (εχω χάσει τη μπάλα με τα ονόματα), το τρεησε το νιακόσα επιλέγουν.
Άγνωσται αι βουλαί των καγκουραίων.


Για να φτάσεις στα επίπεδα του γαύρου θέλει υπερβολική προσπάθεια σε όλα.
Για την απλυσιά του Z χρειάστηκα 1 χρόνο και 18.000 km στο Hornet χωρίς πλύσιμο.
Όσο για το όγκο, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα!

εσύ Γιάνν' μου φαίνεται ότι κάτι θέλεις που δε στο χω δώσει ... :a021::lol:

thanosgp
24/11/2019, 21:54
124 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=dm®istration=%3E2004®istration=%3C2006&condition=new&condition=used&offer_type=sale&make=290&model=1779)απο τα πρωτα...

Δεδομενου της χρονολογιας κ των μετεπειτα μοντελων (απο 07 εως σημερα) καλα τα πανε.
Ωραιος κινητηρας με δυναμη κ οικονομικος αλλα σαν στησιμο...κλαφτα Χαραλαμπε.

+1 αξιόπιστος κινητήρας,μέτρια ποιότητα κατασκευής,περιφερειακά :cry:

thanosgp
24/11/2019, 22:03
η "φυλή" πάντα θα βρίσκει ένα μοντέλο που θα το κάνει τοτέμ.
Όσοι δεν πίανονται στα δίχτυα των θηριωδών σκούτερ (εχω χάσει τη μπάλα με τα ονόματα), το τρεησε το νιακόσα επιλέγουν.
Άγνωσται αι βουλαί των καγκουραίων.


:beer: