PDA

View Full Version : Μηχανή σαν να βάζει "νεκρα" σε υψηλή ταχύτητα



Σελίδες : [1] 2 3

Nospecialname
06/11/2019, 19:04
Καλησπέρα τον τελευταίο μήνα ενώ οδηγαγα με 4η γύρω στα 80-90 χλμ έγινε το εξής...Έτρεχα και ξαφνικά για 1-2 δεύτερολεπτα ενώ έτρεχα με 4η το παπί έκανε σαν να βάζω ξαφνικά νεκρά , δεν έδινε Δλδ το γκάζι δύναμη στον τροχό και ήτανε σαν να συμπλεκταρα...Την 3η φορά που το έκανε λέω δεν παίζει θα έχει κάνα θέμα η αλυσίδα

Κοιτάω την αλυσίδα και τζόγος...6-7 εκατοστά , ΕΝΤΕΛΏΣ χαλαρή , αν την τράβαγα θα είχα χώρο να απλώσω και ρούχα

Το φτιάχνω τέλος πάντως και σμρ (μετά από πολύ καιρό) το έκανε άλλη μια φορά , τι μπορεί να φταίει?Πάλι έτρεχα με 80 , αλλά νμζα είχα ξεμπερδεψει μιας και χθες το πήγαινα στα 90-100 καμια ώρα συνεχόμενα μιας και πήγα μακρινή βόλτα

Το παπί είναι ιντζεκτιον αν μετράει , λάδια άλλαξα μόνος χθες , και το μόνο που πάει στραβά με αυτό είναι ότι πρέπει να το πηγαίνω σε μαλ@κα μηχανικό για τα δωρεάν μου σέρβις τον οποίο απαγόρευεται υποτίθεται να αλλάξω , και από ότι έχω καταλάβει το παραμελει...

Η αλυσίδα να καταλαβεται έπαιζε τόσο πολύ , μόλις 800χλμ από το τελευταίο "σέρβις"

telegonos
06/11/2019, 19:10
Εντός εγγύησης δεν είσαι;

jawaforever
06/11/2019, 19:26
Όπως το βλέπω, έχεις 2 λύσεις.

Α) Δώσε το, αν βρεις κιόλας και τώρα που προλαβαίνεις , σε κάποιο θύμα
Β) Δες την Α.

MAIK72
06/11/2019, 19:29
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι η νεκρά με υψηλή ταχύτητα. Πετιέται η τετάρτη μόνη της και ξαναμπάινει μόνη της? :confused:

Δεν κατάλαβα Χριστό ...όπως κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την διαφορά εγγύησης με το δωρεάν σέρβις και τι περιλαμβάνει αυτό.
Το δωρεάν λογικά θα περιλαμβάνει μόνο τέντωμα της αλυσίδας και όχι άλλαγμα μιας και θεωρείται αναλώσιμο. Εντός εγγύησης λοιπόν μπορούν να στην τεντώνουν όσες φορές χρειαστεί. Την αλυσίδα ...:lol:

viper1
06/11/2019, 19:39
Θέλει ελατήρια ο συμπλέκτης. Μαλάκωσαν

BLiTzER
06/11/2019, 19:48
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί "μηχανή" και "υψηλή ταχύτητα".

viper1
06/11/2019, 20:10
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί "μηχανή" και "υψηλή ταχύτητα".

Μηχανή ραψιματος και από 4η και πάνω είναι υψηλή ταχύτητα

sapila racing
06/11/2019, 20:19
Πατινάρει το παπί και το δουλεύετε το παιδί!

Nospecialname
06/11/2019, 20:27
Όπως το βλέπω, έχεις 2 λύσεις.

Α) Δώσε το, αν βρεις κιόλας και τώρα που προλαβαίνεις , σε κάποιο θύμα
Β) Δες την Α.

Το παπί το πήρα κούτα 6 μήνες πριν και έχει 2μιση χρόνια ακόμα εγγύηση

viper1
06/11/2019, 20:28
Πατινάρει το παπί και το δουλεύετε το παιδί!

Μάλλον θα έχει βαρύ πόδι και θα πατάει τον λεβιέ ταχυτήτων.

Nospecialname
06/11/2019, 20:30
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι η νεκρά με υψηλή ταχύτητα. Πετιέται η τετάρτη μόνη της και ξαναμπάινει μόνη της? :confused:

Δεν κατάλαβα Χριστό ...όπως κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την διαφορά εγγύησης με το δωρεάν σέρβις και τι περιλαμβάνει αυτό.
Το δωρεάν λογικά θα περιλαμβάνει μόνο τέντωμα της αλυσίδας και όχι άλλαγμα μιας και θεωρείται αναλώσιμο. Εντός εγγύησης λοιπόν μπορούν να στην τεντώνουν όσες φορές χρειαστεί. Την αλυσίδα ...:lol:

Αν έχεις 3η , πατήσεις συμπλέκτη για να βάλεις Τετάρτη τότε "νεκρονει" και αν πατήσεις γκάζι είναι σαν να έχεις νεκρά , αφού αφήσεις όμως τον συμπλέκτη και έχει κουμπώσει η Τέταρτη αν πατήσεις γκάζι θα δώσει φορά

Σε μένα αυτό που συμβαίνει είναι , ενώ τρέχω χωρίς να πατήσω ΤΙΠοΤΑ , για 1 δευτερόλεπτο νεκρονει και αμέσως μετά συνεχίζει λες και δεν τρέχει τπτ

Nospecialname
06/11/2019, 20:31
Μάλλον θα έχει βαρύ πόδι και θα πατάει τον λεβιέ ταχυτήτων.

Όχι το πόδι δεν το έχω ποτέ πάνω στον λεβιέ για λόγους ασφαλείας , πάντως αυτό το "νεκρομα" είναι ακριβώς αυτό που θα γινόταν αν όντως καταλάθος παταγα τον λεβιέ

Nospecialname
06/11/2019, 20:32
Πατινάρει το παπί και το δουλεύετε το παιδί!

Δεν νομίζω να είναι πατιναρισμα αυτό , αφού τρέχω , πως γίνεται να πατιναρει?

Nospecialname
06/11/2019, 20:33
Θέλει ελατήρια ο συμπλέκτης. Μαλάκωσαν

Αυτό μπορει να επηρεάσει την οδήγηση με τον τρόπο που είπα ακόμα και όταν ΔΕΝ επιχειρώ να αλλάξω ταχύτητα?

Nospecialname
06/11/2019, 20:33
Εντός εγγύησης δεν είσαι;

Ναι

telegonos
06/11/2019, 20:40
Ε τράβα το τότε στην αντιπροσωπεία, να περιγράψεις το πρόβλημα, και να στο φτιάξουν.

sapila racing
06/11/2019, 20:42
Δεν νομίζω να είναι πατιναρισμα αυτό , αφού τρέχω , πως γίνεται να πατιναρει?

Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.

MAIK72
06/11/2019, 20:44
Το παπί το πήρα κούτα 6 μήνες πριν και έχει 2μιση χρόνια ακόμα εγγύηση

Σε 6 μήνες κρέμασε η αλυσίδα στο διπλάσιο?Και έβγαλε και δίσκους? Μπράβο... Που το λιώνεις ? Στις διανομές?
Αν είναι SYM μην απαντήσεις :D

Nospecialname
06/11/2019, 20:45
Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.

Ευχαριστώ πολύ

Υπάρχει περίπτωση να είναι και κάτι άλλο πέρα από αυτά τα δύο η να έχω αυτά στο μυαλό μου;

Acacius
06/11/2019, 20:45
Αν και δε μου φαίνεται πολύ εφικτό... υπάρχει πιθανότητα να γλιστράει η αλυσίδα στο γρανάζι αν είναι πολύ χαλαρή;

Nospecialname
06/11/2019, 20:49
Σε 6 μήνες κρέμασε η αλυσίδα στο διπλάσιο?Και έβγαλε και δίσκους? Μπράβο... Που το λιώνεις ? Στις διανομές?

Όχι απλά κάνω πολύ "κακή" χρήση

Το τρέχω πάρα πολύ συνέχεια , είμαι σχεδόν πάντα δικαβαλος (1,91 85 κιλά εγώ και άλλα τόσα συνεπιβάτες , εκτός αν είναι τυχερό το παπί και βάλω πάνω την κοπέλα μ 50 κιλών) το 90% της χρήσης του είναι δικαβαλο, ειδικά το καλοκαίρι πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα κέντρο Αθήνας-γλυφαδα , το έκανα ταξίδι δικαβαλο φορτωμένο Αθήνα-βολο με ταχύτητα στο κόκκινο για ωρες εκ των οποίων τα 40 χλμ είχε λάδι κάτω από το κατώτατο επιτρεπτό όριο από αμέλεια μου (έχω ανέβασε και σε νήμα το ταξίδι) και πολλά άλλα τέτοια

Kickstart
06/11/2019, 20:49
Φίλε τα γρανάζια της αλυσιδιτσας σου μπροστά πίσω τα χεις τσεκάρει οπτικά; Για δες μην έχει κουρέψει κάνα δόντι και πηδαει στιγμιαία.. Αν και πιστεύω είναι πολύ καινούργιο το μηχανάκι (όπως τα λες) για να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Συμβαίνουν και κουλά καμιά φορά..

Την φροντίζεις καθόλου την αλυσίδα; (πλυσιμο, καθάρισμα, λάδωμα) ή μπα;

Μετά ότι σου είπαν τα παιδιά... Μάλλον πατιναρει και είσαι για δίσκους... Το βιάζεις το κιβώτιο με καρφωτές και απότομα κατεβάσματα ή τπτ ξελιγωματα σε σούζα;

Nospecialname
06/11/2019, 20:49
Ε τράβα το τότε στην αντιπροσωπεία, να περιγράψεις το πρόβλημα, και να στο φτιάξουν.

Εσύ έχεις καμία ιδέα για το τι θα μπορούσε να φταίει παντός?

Nospecialname
06/11/2019, 20:52
Αν και δε μου φαίνεται πολύ εφικτό... υπάρχει πιθανότητα να γλιστράει η αλυσίδα στο γρανάζι αν είναι πολύ χαλαρή;

Εγώ αυτό φανταστικά στην αρχή και για αυτό πήγα να την σφίξω και είδα ότι έπαιζε μέχρι τον Θεό , από όταν την έφτιαξα το έκανε μόνο μια φορά μέσα στο διβδομαδο (πριν από 2 βδομάδες την εφτιαξα) ενώ πριν από αυτό το έκανε 3 φορές μέσα σε πολύ λίγο καιρό και για αυτό είπα να κοιτάξω την αλυσίδα

MAIK72
06/11/2019, 20:53
Όχι απλά κάνω πολύ "κακή" χρήση

Το τρέχω πάρα πολύ συνέχεια , είμαι σχεδόν πάντα δικαβαλος (1,91 85 κιλά εγώ και άλλα τόσα συνεπιβάτες , εκτός αν είναι τυχερό το παπί και βάλω πάνω την κοπέλα μ 90 κιλών) το 90% της χρήσης του είναι δικαβαλο, ειδικά το καλοκαίρι πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα κέντρο Αθήνας-γλυφαδα , το έκανα ταξίδι δικαβαλο φορτωμένο Αθήνα-βολο με ταχύτητα στο κόκκινο για ωρες εκ των οποίων τα 40 χλμ είχε λάδι κάτω από το κατώτατο επιτρεπτό όριο από αμέλεια μου (έχω ανέβασε και σε νήμα το ταξίδι) και πολλά άλλα τέτοια

Αν έφτασες και τα 20 χιλ χλμ εκτός από αλυσιδογράναζα θες και δίσκους για βαριά και ανθυγιεινή (στην τσέπη) χρήση :D

Nospecialname
06/11/2019, 20:54
Φίλε τα γρανάζια της αλυσιδιτσας σου μπροστά πίσω τα χεις τσεκάρει οπτικά; Για δες μην έχει κουρέψει κάνα δόντι και πηδαει στιγμιαία.. Αν και πιστεύω είναι πολύ καινούργιο το μηχανάκι (όπως τα λες) για να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Συμβαίνουν και κουλά καμιά φορά..

Την φροντίζεις καθόλου την αλυσίδα; (πλυσιμο, καθάρισμα, λάδωμα) ή μπα;

Όχι την αλυσίδα την έχω εντελώς γραμμένη είναι η αλήθεια και σε καμία περίπτωση δεν την φροντίζω όπως θα έπρεπε..Για να τσεκαρω τα μπροστινά δόντια πρέπει να ξεβιδωσω το καπάκι ε?Επίσης γιατί λες να τσεκαρω τα μπροστά και όχι τα πίσω , η ακόμα και τα 2?

Σούζες κλπ δεν κάνω αλλά γενικά το ταλαιπορω

Nospecialname
06/11/2019, 20:56
Αν έφτασες και τα 20 χιλ χλμ εκτός από αλυσιδογράναζα θες και δίσκους για βαριά και ανθυγιεινή (στην τσέπη) χρήση :D

Δεν σε έπιασα

MAIK72
06/11/2019, 20:59
Όχι την αλυσίδα την έχω εντελώς γραμμένη είναι η αλήθεια και σε καμία περίπτωση δεν την φροντίζω όπως θα έπρεπε..Για να τσεκαρω τα μπροστινά δόντια πρέπει να ξεβιδωσω το καπάκι ε?Επίσης γιατί λες να τσεκαρω τα μπροστά και όχι τα πίσω , η ακόμα και τα 2?

Σούζες κλπ δεν κάνω αλλά γενικά το ταλαιπορω

Τώρα?;)

Nospecialname
06/11/2019, 21:00
Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.

Φίλε μια σημαντική ερώτηση

Αν είναι αυτό που λες , και το παραμέλησω για 1300χλμ μέχρι το επόμενο σέρβις , θα κάνω κακό στο μοτέρ και θα έπρεπε να το κοιτάξω άμεσα , η δεν τρέχει κάτι;

Acacius
06/11/2019, 21:00
Αν πάντως θέλεις δίσκους/ελατήρια και δεν καλύπτονται από την εγγύηση, δες αν υπάρχει συμβατότητα να βάλεις από Honda. Έχω διαβάσει διάφορους που το έκαναν σε Lifan και ηρέμησαν.

Kickstart
06/11/2019, 21:01
Και μπροστά και πίσω.. Τσέκαρε καλά τα δόντια στα 2 γρανάζια να δεις αν λείπει πουθενά δόντι.. Αν η αλυσίδα είναι παραμελημένα αλάδωτη, πολύ χαλαρή ή λανθασμένα σφιχτή μπορεί να γίνει η μλκια ακόμα και να σπάσει η αλυσίδα σου εν κινήσει... Επίσης η πολύ σφιχτή αλυσίδα μπορεί και να προκαλέσει πρόβλημα στους δίσκους του συμπλέκτη. Ξεκίνα με ένα καλό σπεκ στην αλυσίδα σου... Είναι το πιο απλό και βλέπεις..

Nospecialname
06/11/2019, 21:01
Τώρα?;)
Αυτό το κτλβ αλλά γιατί το 20χλμ?Και καλά ανά 20χλμ θα θέλει κοίταγμα (ειρωνικά)?

Nospecialname
06/11/2019, 21:02
Αν πάντως θέλεις δίσκους/ελατήρια και δεν καλύπτονται από την εγγύηση, δες αν υπάρχει συμβατότητα να βάλεις από Honda. Έχω διαβάσει διάφορους που το έκαναν σε Lifan και ηρέμησαν.

Άμα τους αλλάξω σε 1300χλμ θα πάθει ζημιά το μοτέρ , η είναι αμελητέο και το μόνο κακό είναι ότι θα Μ σπάει τα νεύρα?λέω να το τρεναρω μέχρι το επόμενο "σέρβις"

Cpt. Haddock
06/11/2019, 21:11
Άμα τους αλλάξω σε 1300χλμ θα πάθει ζημιά το μοτέρ , η είναι αμελητέο και το μόνο κακό είναι ότι θα Μ σπάει τα νεύρα?λέω να το τρεναρω μέχρι το επόμενο "σέρβις"

Φίλε μην ακούς κανέναν. Άστο όπως είναι μέχρι να διαλυθεί τελείως.

Μετά παίρνεις άλλο ίδιο κι όσο κρατήσει κι αυτό

κλπ

κλπ

Αφού δεν είσαι ούτε για καλή χρήση, ούτε για συντήρηση και ούτε θες να πας σε συνεργείο αλλά θες να σου πούμε από οθόνης τι φταίει.

:wave2:

rainmike
06/11/2019, 21:12
Δεν περίμενες 2 μέρες ρε αγόρι αύριο δουλεύουμε:cry:

Nospecialname
06/11/2019, 21:17
Φίλε μην ακούς κανέναν. Άστο όπως είναι μέχρι να διαλυθεί τελείως.

Μετά παίρνεις άλλο ίδιο κι όσο κρατήσει κι αυτό

κλπ

κλπ

Αφού δεν είσαι ούτε για καλή χρήση, ούτε για συντήρηση και ούτε θες να πας σε συνεργείο αλλά θες να σου πούμε από οθόνης τι φταίει.

:wave2:

"Καλή χρήση" δεν κάνω επειδή πολλές φορές απλά πρέπει να έχω συνεπιβάτη , ε και μου αρέσει να το τρεχω λίγο

Συντήρηση καλή πιστεύω κάνω πέραν της αλυσίδας επειδή πιστεύω ειναι αναλώσιμη αλλά και δεν γίνεται να την ψεκάζω κάθε φορά που βρέχει , όλα τα σέρβις τα έχω κάνει στην ώρα τους , λάδι αλλάζω μόνος ανά 1250χλμ και μετά το πλύσιμο βάζω ακόμα και Κέρι , δεν είναι ότι αδιάφορο , απλα η χρήση που πρέπει να κάνω (καθημερινή μετακίνηση μεγάλων αποστάσεων και με συνεπιβάτες) είναι "κακή"

Παρόλα αυτά κάνω ότι μπορώ , και το μόνο στο οποίο δεν είμαι τυπικοτατος είναι η αλυσίδα , ρίχνω ένα σπρέι ότι νάνε ανά 500χλμ μερικές φορές απλά είναι τόσο φτηνιαρικο που νομίζω είναι λες και δεν ρίχνω τπτ (οικονομικά είμαι στενά)

Δεν είναι ότι δεν θέλω να είναι σε καλή κατάσταση , αν χρειαστεί να αλλάξω και αύριο δίσκους θα το κάνω , αυτό που ρωταω είναι αν όντως πρέπει για να μην γίνει ζημιά , η αν δεν θα πάθει τπτ αν τους αφήσω για άλλα 1300χλμ

MAIK72
06/11/2019, 21:20
Αυτό το κτλβ αλλά γιατί το 20 χιλ χλμ?Και καλά ανά 20 χιλ χλμ θα θέλει άλλαγμα (ειρωνικά)

Πάρτο όπως θες αφού ξαναδιαβάσεις τι έγραψα

Nostradamus
06/11/2019, 21:22
Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

Nospecialname
06/11/2019, 21:52
(!!!!)Παιδιά έριξα λυπαντικο στην αλυσίδα πριν 30 λεπτά (για να μην λέτε το παραμελώ) και το οδήγησα για 15 λεπτά , στα 60χλμ/ώρα ξανά "νέκρωσε" για ενα δευτερόλεπτο

Επίσης ένα σημαντικό ίσως πράγμα που δεν ανέφερα είναι ότι τον τελευταίο μήνα δεν αλλάζουν τόσο εύκολα οι ταχύτητες , σαν να κάνει κάτι περίεργα ο λεβιές

Nospecialname
06/11/2019, 21:53
Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

Γύρω στα 9000

telegonos
06/11/2019, 22:02
Εσύ έχεις καμία ιδέα για το τι θα μπορούσε να φταίει παντός?

Ναι εχω. Ίδια με ότι σου γράψανε, πατινάρει ο συμπλέκτης σου, ή θέλει ρύθμιση από το βιδάκι του ή θέλει δισκάκια.

Και; Νομίζω ότι το να μαζεύεις τι ιδέες έχει ο καθένας που δεν έχει δει καν το μοτό σου από το ιντερνετ, δεν σε βοηθάει σε κάτι. Δεν θα βάλει ο άγνωστος από το ιντερνετ το κατσαβιδι του να φτιαξει την βίδα, το ποστάρισμα ενός θέματος δεν θα φτιάξει αυτόματα το μοτό σου, το καταλαβαινεις τι θέλω να σου γράψω εδώ; Ναι εντάξει, βοηθάει λίγο, να ξέρεις κι εσύ, οκ, καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά μέχρι εκεί.

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία, πες παιδια, μου κανει αυτο κι αυτο, εχω εγγύηση, φτιαχτε το. Έτσι θα δωθεί λύση.

Nospecialname
06/11/2019, 22:28
Ναι εχω. Ίδια με ότι σου γράψανε, πατινάρει ο συμπλέκτης σου, ή θέλει ρύθμιση από το βιδάκι του ή θέλει δισκάκια.

Και; Νομίζω ότι το να μαζεύεις τι ιδέες έχει ο καθένας που δεν έχει δει καν το μοτό σου από το ιντερνετ, δεν σε βοηθάει σε κάτι. Δεν θα βάλει ο άγνωστος από το ιντερνετ το κατσαβιδι του να φτιαξει την βίδα, το ποστάρισμα ενός θέματος δεν θα φτιάξει αυτόματα το μοτό σου, το καταλαβαινεις τι θέλω να σου γράψω εδώ; Ναι εντάξει, βοηθάει λίγο, να ξέρεις κι εσύ, οκ, καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά μέχρι εκεί.

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία, πες παιδια, μου κανει αυτο κι αυτο, εχω εγγύηση, φτιαχτε το. Έτσι θα δωθεί λύση.

Βρε έχεις 100% δίκιο , απλά ο μηχανικός στον οποίο πρέπει να πηγαίνω είναι μαλάκας , αυτό με χαλάει

Acacius
06/11/2019, 22:34
Αν είσαι Αθήνα, δε μπορείς να πας σε κάποιον της αντιπροσωπείας σε άλλη συνοικία;

Nospecialname
06/11/2019, 22:46
Αν είσαι Αθήνα, δε μπορείς να πας σε κάποιον της αντιπροσωπείας σε άλλη συνοικία;

Κοίτα , στην Αθήνα έχει 10 πχ συνεργεία η Daytona , όταν το αγόρασα όμως από πολύ διάσημη αλυσίδα , μου είπαν ότι από όλα τα συνεργεία , για να έχω τα δωρεάν σέρβις και να κρατήσω την εγγύηση πρέπει να πηγαίνω ΜΟΝΟ στον Χ , και με έβαλαν να υπογράψω και χαρτί...

Ο Χ όμως είναι μέγα μαλακ@ς

George_Sp
06/11/2019, 23:03
Είναι αργάμιση αλλά έχω μια ιδέα. Να κανονίσουμε ένα καφέ ένα tinder ένα τήλιο με τον Δάλτονα και το παλικάρι.
Θα περάσει σε νέα εποχή το φορουμ. :look:

jawaforever
06/11/2019, 23:13
Κοίτα , στην Αθήνα έχει 10 πχ συνεργεία η Daytona , όταν το αγόρασα όμως από πολύ διάσημη αλυσίδα , μου είπαν ότι από όλα τα συνεργεία , για να έχω τα δωρεάν σέρβις και να κρατήσω την εγγύηση πρέπει να πηγαίνω ΜΟΝΟ στον Χ , και με έβαλαν να υπογράψω και χαρτί...

Ο Χ όμως είναι μέγα μαλακ@ς

Σπας όλα τα ρεκόρ. Έλεος ρε παιδί.

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/11/2019, 23:59
Το μηχανάκι είναι μπλε?

andreaspetr
07/11/2019, 00:28
διαβασες το χαρτι πριν υπογραψεις?

Nospecialname
07/11/2019, 00:52
διαβασες το χαρτι πριν υπογραψεις?

Ναι , έλεγε ότι ενεργοποιω το πρόγραμμα δωρεάν σέρβις για το οποίο πρέπει να απευθύνομαι στο Χ συνεργείο , κάπως έτσι δεν το έχω τώρα μπροστά Μ το χαρτί μπορω να το δω αύριο

Nospecialname
07/11/2019, 00:53
Σπας όλα τα ρεκόρ. Έλεος ρε παιδί.

*Το χαρτί έλεγε ότι ενεργοποιω τα δωρεάν σέρβις από εκείνη την ημερομηνία , και ότι το μαγαζί που το αγόρασα συνεργάζεται με τον Χ

Nospecialname
07/11/2019, 00:53
Το μηχανάκι είναι μπλε?

Μαύρο

viper1
07/11/2019, 01:55
Dalton racing.gr είναι ο πλέων ειδικός για την περίπτωση σου και είναι εξουσιοδοτημένο

TsoliasGR
07/11/2019, 03:38
Το μηχανάκι σου πατινάρει.Μπορείς να το πάς σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΘΕΣ αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ διοτι ειναι μηχανικό ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ και θα πρεπει να πλερώ απο την τσέπη σου.Εγώ στην θέση σου θα το πήγαινα σε μάστορα που εμπιστεύομαι και ΔΕΝ θα το πέρναγα BOOKSERVICE καθόλου.
Θέλεις δίσκους σασμάν και ΙΣΩΣ ελατήρια.Με ρύθμιση συμπλέκτη υπάρχει μικρή πιθαότητα να φτιάξει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ το πρόβλημα.
Είπαμε ...μόνο γιαμάχα και χόντα....άσε τα κινέζικα....δεν με άκουγες και είμαι παθών και εγώ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΑΒΑΓΑ ΜΕ ΤΟ SYM MAGIK (και ακόμα πιο πολλά).

ioa
07/11/2019, 04:16
Παίζει να κάνει διακοπές η τρόμπα βενζίνης? Άσχετος είμαι αλλά εμένα μου ακούγεται για διακοπές τροφοδοσίας.

nikos6750
07/11/2019, 07:30
Αν εβαλες συνθετικα λαδια βγαλτα και βαλε ορυκτελαιο.Πατιναρει απο το φυγοκεντρικο.

nikosmec
07/11/2019, 07:58
Εκτός από τους δίσκους συμπλέκτη που συμφωνώ εγώ θα έβαζα στην εξίσωση και εμπρός γρανάζι αλυσίδας να έχει παραδώσει πνεύμα. Μου έχει τύχει σε lifan το εμπρός να έχει γίνει σχεδόν στρογγυλό και το πίσω να έχει ακόμα δόντια. Έτσι και αλλιώς αν δεν πας συνεργείο δεν βγάζεις άκρη. Τηλεδιαγνωση δεν μπορεί να γίνει από μια οθόνη. Επειδή ρωτάς συνέχεια αν θα κάνεις ζημιά αν το αφησεις, ναι μπορείς να κάνεις τεράστια ζημιά και να χτυπήσεις κιόλας, μόνο και μόνο από αλυσίδα που θέλει αντικατάσταση και να κοπεί εν κινήσει. Εκεί δεν θα φταίει το μηχανάκι εσύ θα φταις.

vaska
07/11/2019, 07:58
Με τον πρωινό καφέ για να ανοίξει το ματάκι και διαβάζω για δράκους. Ότι θέλει ο καθένας γράφει. Κάναμε το πατιναρισμα μέχρι και ηλ πρόβλημα. Αθάνατο Ελληνικό πνεύμα.
Μεταξύ άλλων στο είπαν πολλοί, δίσκοι συμπλέκτη και πιθανά ελατήρια. Πήγαινε σε κάποιον μάστορα της προκοπής και φτιαξτο ή ακολούθησε τον εναλλακτικό τρόπο. Βαψε το μπλε και στην θάλασσα. Αυτός ήταν κι ο λόγος που κάποιος από πάνω σε ρώτησε τι χρώμα είναι. Μήπως γλίτωνες το βάψιμο

Nospecialname
07/11/2019, 09:16
Το μηχανάκι σου πατινάρει.Μπορείς να το πάς σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΘΕΣ αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ διοτι ειναι μηχανικό ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ και θα πρεπει να πλερώ απο την τσέπη σου.Εγώ στην θέση σου θα το πήγαινα σε μάστορα που εμπιστεύομαι και ΔΕΝ θα το πέρναγα BOOKSERVICE καθόλου.
Θέλεις δίσκους σασμάν και ΙΣΩΣ ελατήρια.Με ρύθμιση συμπλέκτη υπάρχει μικρή πιθαότητα να φτιάξει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ το πρόβλημα.
Είπαμε ...μόνο γιαμάχα και χόντα....άσε τα κινέζικα....δεν με άκουγες και είμαι παθών και εγώ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΑΒΑΓΑ ΜΕ ΤΟ SYM MAGIK (και ακόμα πιο πολλά).

Ένταξη θα το κοιτάξω , πόσο κοστίζουν οι δίσκοι και ίσως τα ελατήρια ξέρουμε?Τα εργατικά δεν θα είναι δωρεάν εφόσων έχω δωρεάν εργασίες σέρβις?Νομίζω ναι αλλά θα κάνω και ένα τηλεφώνημα στην αντιπροσωπεία

Επίσης στα ~9000χλμ είναι λογικό να βγάλει τέτοιο θέμα η μου το έβγαλε πρόωρα και συνήθως αυτά τα αναλώσιμα περιμένεις να σου ζητηθούν πιο μετά?Μήπως φταίει ότι το σκίζω κιόλας;

Επίσης το θέμα επιγει η υποτίθεται πως δεν πρέπει να το οδηγήσω ούτε μέρα παραπάνω μέχρι να το φτιάξω?(δεν λέω να πέσω , εννοώ αν κάνω κακό στην υγεία του μοτέρ η αν δεν έχει σχέση)

Nospecialname
07/11/2019, 09:19
Παίζει να κάνει διακοπές η τρόμπα βενζίνης? Άσχετος είμαι αλλά εμένα μου ακούγεται για διακοπές τροφοδοσίας.

Αδελφέ εσύ που έχεις το ίδιο μηχανάκι , πόσα χλμ έχεις?Έχεις παρατηρήσει ποτέ τπτ αντίστοιχο η γενικά οποιοδήποτε προβλημα?

alexis72
07/11/2019, 09:25
φίλε ...μπάς κ εβαλες στο μοτέρ λάδια αυτοκινήτου ?
δεν το γράφω για τρολιά , απλά εχει τύχη σε γνωστό μου ατομο ..πού ειναι παντογνώστης και τα ξέρει ολα...

Nospecialname
07/11/2019, 09:27
φίλε ...μπάς κ εβαλες στο μοτέρ λάδια αυτοκινήτου ?
δεν το γράφω για τρολιά , απλά εχει τύχη σε γνωστό μου ατομο ..πού ειναι παντογνώστης και τα ξέρει ολα...

Όχι , έβαλα για παπί και συγκεκριμένα αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής

Nospecialname
07/11/2019, 09:30
Επίσης τσολιά συμφωνώ στο να το πάω σε όποιο θέλω και να μην το περάσω στο βιβλίο , αλλά αν μου αλλάξουν αυτό που λες , δεν μπορεί να καταλάβει ο άλλος μηχανικός που το πάω ότι ανοιχτηκε από άλλο συνεργείο και να χάσω την εγγύηση κάπως , η πάλι μλκ*ες λέω?

Cpt. Haddock
07/11/2019, 09:51
Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

Άντε άλλη μια.

- Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
- Συντήρηση του έκανες για κλάματα
- Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
- ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
- Καντου άλλη χρήση
- Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

Αυτά :a014:


υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.

ΟΚΤΑΝΙΟ
07/11/2019, 10:06
Παίζει να κάνει διακοπές η τρόμπα βενζίνης? Άσχετος είμαι αλλά εμένα μου ακούγεται για διακοπές τροφοδοσίας.


Μα καμια σχεση ομως ;)

Nospecialname
07/11/2019, 10:30
Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

Άντε άλλη μια.

- Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
- Συντήρηση του έκανες για κλάματα
- Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
- ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
- Καντου άλλη χρήση
- Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

Αυτά :a014:


υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.

Ένταξη θα το ψάξω περί εγγυήσεων και εξουσιοδοτημένων , πέρα από τα χαρτιά του παπιου που θα τα διαβάσω , έχεις να προτείνεις και κάποιο νήμα του φόρουμ?

Επίσης συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα συντήρησης...Τα σέρβις τα έχω κάνει όλα , τα λάδια ανά 1250χλμ μόνος μου , μόνο την αλυσίδα αντί να την λυπαινω ανά 300χλμ , το κάνω ανά 600 , και αν βρέξει , δεν την ξαναλυπαινω λόγο βροχής πρόωρα

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς συντήρηση για κλάματα

Nospecialname
07/11/2019, 11:04
Να η φωτοτυπία της εγγύησης που σας λέω , διαβάστε την 3η προϋπόθεση

https://m.imgur.com/a/LtwwiZU

andreastwin
07/11/2019, 11:11
Ένταξη θα το ψάξω περί εγγυήσεων και εξουσιοδοτημένων , πέρα από τα χαρτιά του παπιου που θα τα διαβάσω , έχεις να προτείνεις και κάποιο νήμα του φόρουμ?

Επίσης συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα συντήρησης...Τα σέρβις τα έχω κάνει όλα , τα λάδια ανά 1250χλμ μόνος μου , μόνο την αλυσίδα αντί να την λυπαινω ανά 300χλμ , το κάνω ανά 600 , και αν βρέξει , δεν την ξαναλυπαινω λόγο βροχής πρόωρα

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς συντήρηση για κλάματα

το ειπες μονος σου, το ταξιδεψες βολο δικαβαλο και σε ελεχγο που εκανες κατα την διαδρομη τα λαδια ηταν κατω απο το επιτρεπτο οριο, η αλυσιδα εφτασε να σερνεται με 7 ποντους κενο αντι 3,5. αυτα εννοειται οτι τα ελεγχεις πριν ξεκινησεις, και τα λαδια δεν νομιζω να στα εφαγε στην διαδρομη, Αθηνα Βολο, ηταν χαμηλα απο πριν.

Nospecialname
07/11/2019, 11:25
το ειπες μονος σου, το ταξιδεψες βολο δικαβαλο και σε ελεχγο που εκανες κατα την διαδρομη τα λαδια ηταν κατω απο το επιτρεπτο οριο, η αλυσιδα εφτασε να σερνεται με 7 ποντους κενο αντι 3,5. αυτα εννοειται οτι τα ελεγχεις πριν ξεκινησεις, και τα λαδια δεν νομιζω να στα εφαγε στην διαδρομη, Αθηνα Βολο, ηταν χαμηλα απο πριν.

Όχι , τα λάδια τα έλεγξα πριν ξεκινήσω και ήταν στο φουλ..όταν έφτασα τα ξαμαελεγξα από περίεργεια (αφού έριχνα ματιές στο τζάμακι σε κάθε στάση) και είχαν κατέβει ελάχιστα...Στον γυρισμό τα έλεγξα 100χλμ πριν και είδαν φτάσει σχεδόν κάτω από το όριο , αμέσως πήγα σε βενζινάδικο και ζήτησα λάδια αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο... Συνέχισα και 40 χλμ πριν ξανασταματησα όπου είδα ότι είχε πέσει κάτω από το κατώτατο , γύρισα Αθήνα και άλλαξα αμέσως λάδια , όμως αυτά τα 40χλμ τα έκανα με λιγότερο από ότι έπρεπε

Η αλυσίδα μου φάνηκε αδιανόητο να κρέμεται και για αυτό δεν την κοίταξα , 7 μέρες αφού το πήγα στον μ@λακα για σέρβις , που να ηξερα ότι του το πάω και δεν κάνει τίποτα?το έμαθα όμως τώρα , και για αυτό ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω συνεργείο , κοίτα την φωτοτυπία που ανέβασα στο πιο πάνω σχόλιο όμως (για να μην μου λέτε πως λέω βλακείες)

andreastwin
07/11/2019, 11:34
Όχι , τα λάδια τα έλεγξα πριν ξεκινήσω και ήταν στο φουλ..όταν έφτασα τα ξαμαελεγξα από περίεργεια (αφού έριχνα ματιές στο τζάμακι σε κάθε στάση) και είχαν κατέβει ελάχιστα...Στον γυρισμό τα έλεγξα 100χλμ πριν και είδαν φτάσει σχεδόν κάτω από το όριο , αμέσως πήγα σε βενζινάδικο και ζήτησα λάδια αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο... Συνέχισα και 40 χλμ πριν ξανασταματησα όπου είδα ότι είχε πέσει κάτω από το κατώτατο , γύρισα Αθήνα και άλλαξα αμέσως λάδια , όμως αυτά τα 40χλμ τα έκανα με λιγότερο από ότι έπρεπε

Η αλυσίδα μου φάνηκε αδιανόητο να κρέμεται και για αυτό δεν την κοίταξα , 7 μέρες αφού το πήγα στον μ@λακα για σέρβις , που να ηξερα ότι του το πάω και δεν κάνει τίποτα?το έμαθα όμως τώρα , και για αυτό ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω συνεργείο , κοίτα την φωτοτυπία που ανέβασα στο πιο πάνω σχόλιο όμως (για να μην μου λέτε πως λέω βλακείες)

δε λεω οτι λες βλακειες, αλλα σε μηχανακια μικρου κυβισμου οπως το δικο σου, περνεις και ενα λιτρο λαδι μαζι σου να εχεις καβαντζα στο ταξιδι, γιατη δικαβαλο και στο φουλ γκαζι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου τσιμπησει λαδι [ ο κινεζος ] γραναζια, αλυσιδα, θελουν αλλαγη χθες.
οσο για το αδιανοητο να θελει ελεγχο η αλυσιδα, ενω ολοι κραζουν οτι πριν απο καθε ταξιδι ελεγχο , λαδια, αλυσιδα, τζογους, γενικα, φρενα, Κ.Λ.Π.

Nospecialname
07/11/2019, 11:46
δε λεω οτι λες βλακειες, αλλα σε μηχανακια μικρου κυβισμου οπως το δικο σου, περνεις και ενα λιτρο λαδι μαζι σου να εχεις καβαντζα στο ταξιδι, γιατη δικαβαλο και στο φουλ γκαζι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου τσιμπησει λαδι [ ο κινεζος ] γραναζια, αλυσιδα, θελουν αλλαγη χθες.
οσο για το αδιανοητο να θελει ελεγχο η αλυσιδα, ενω ολοι κραζουν οτι πριν απο καθε ταξιδι ελεγχο , λαδια, αλυσιδα, τζογους, γενικα, φρενα, Κ.Λ.Π.

Πριν από το ταξίδι προφανώς τα κοίταξα όλα αυτά και ήταν οκ και η αλυσίδα και όλα (το ταξίδι έγινε μήνες πριν)

Η αλυσίδα ήταν σκ@τα αυτή τη βδομάδα , όχι το καλοκαίρι που έγινε το ταξίδι

Όσο για το λάδι που δεν είχα μαζί μου έχεις απόλυτο δίκιο , δεν ήξερα από αυτά , 18 ήμουν (τώρα 19) και είναι το πρώτο μου δίκυκλο , αν ξανατυχει να πάω μακριά (που δεν το ξανακάνω αυτό το πράγμα με το παπί , για το παπί δηλαδή εγώ αντέχω) προφανώς θα ξέρω ότι πρέπει να πάρω λαδι

nikosmec
07/11/2019, 12:01
Αυτό που γράφει είναι πολύ συγκεκριμένο. Το δωρεάν σέρβις είναι μία παροχή που δίνεται από τον εισαγωγέα και το κατάστημα πώλησης, ο εισαγωγέας επιδοτεί τα ανταλλακτικά και το κατάστημα την εργασία, για αυτό και είσαι υποχρεωμένος να πας στο ίδιο κατάστημα για σέρβις επειδή αυτό το κατάστημα έχει βγάλει κέρδος από την αγορά της μοτοσυκλέτας οπότε και αυτό θα επιβαρυνθεί το κόστος της εργασίας του σέρβις. Αν πας σε άλλο κατάστημα δεν έχει λόγο να σου κάνει δωρεάν εργασία επειδή θα μπει μέσα χωρίς να έχει βγάλει και το κέρδος της αγοράς, απλά και ξάστερα.
Η εγγύηση από την άλλη καλύπτεται από το σύστημα εγγυήσεων του ΓΚΟΡΓΚΟΛΗ αρκεί να κάνεις σέρβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και να το περνάει στο σύστημα.

Προϋπόθεση όλων είναι να γίνονται όλα by the book από εξουσιοδοτημένο, κάτι που δεν έχεις κάνει αλλάζοντας τα λάδια μόνος σου και βάζοντας ναι μεν λάδια μοτοσυκλέτας αλλά όχι Daytona, καλό θα ήταν λοιπόν αυτό να πάψεις να το αναφέρεις πολύ περισσότερο στο συνεργείο γιατί με βάση αυτό που υπόγραψες δεν είναι υποχρεωμένος να σε καλύψει.

Επίσης η φθορά σε αλυσίδα-γρανάζια και δίσκους συμπλέκτη δεν υπόκειται σε καθεστώς εγγύησης και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες στον κόσμο. Πολύ περισσότερο αυτές οι εργασίες είναι στην κατηγορία "έκτακτες επισκευές" σύμφωνα με το χαρτί που υπόγραψες και δεν καλύπτονται ούτε από το πρόγραμμα δωρεάν σέρβις, οπότε ο μόνος που μπορεί να στο κάνει δωρεάν χαριστικά είναι το κατάστημα που στο πούλησε και κανένα άλλο κατάστημα.

Δεν έχει ουσία να κάτσουμε να συζητήσουμε αν τα παραπάνω στέκουν ή όχι (πχ δεν παίζει κανένα ρόλο αν βάζεις πιο καλά και ακριβά λάδια από τα Daytona), αυτή την συμφωνία έκανες αυτό υπόγραψες και αυτό είναι και ας έβαζες εσύ MOTUL 300V με 20€ το λίτρο.

Edit: Τώρα πρόσεξα πως γράφεις πως λάδια έβαλες αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής, παρόλα αυτά τα υπόλοιπα που γράφω ισχύουν.

andreastwin
07/11/2019, 12:11
Πριν από το ταξίδι προφανώς τα κοίταξα όλα αυτά και ήταν οκ και η αλυσίδα και όλα (το ταξίδι έγινε μήνες πριν)

Η αλυσίδα ήταν σκ@τα αυτή τη βδομάδα , όχι το καλοκαίρι που έγινε το ταξίδι

Όσο για το λάδι που δεν είχα μαζί μου έχεις απόλυτο δίκιο , δεν ήξερα από αυτά , 18 ήμουν (τώρα 19) και είναι το πρώτο μου δίκυκλο , αν ξανατυχει να πάω μακριά (που δεν το ξανακάνω αυτό το πράγμα με το παπί , για το παπί δηλαδή εγώ αντέχω) προφανώς θα ξέρω ότι πρέπει να πάρω λαδι

ενταξει, καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι, αλλα περνεις ιδεα τωρα τη πρεπει να κανεις σε αλλη περιπτωση!!! λαδι μαζι, κιτ μπαλωματος το οποιο προσπαθησε να μαθεις πως γινεται, και γενικα ψαξτο λιγο στο internet με το servise για το, οποιο μηχανακι μπορει να εχεις να μαθαινεις πως γινεται.

οσο για το παπι, σε παει οπου θελεις, αρκει να αντεχεις εσει, και να εχεις χρονο. γιατη το παπι αν εχει τελικη 100χιλ, δεν πρεπει να το πηγαινεις 100, αλλα 80. να μη το ξεσκιζεις.

jawaforever
07/11/2019, 12:36
Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

Άντε άλλη μια.

- Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
- Συντήρηση του έκανες για κλάματα
- Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
- ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
- Καντου άλλη χρήση
- Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

Αυτά :a014:


υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.

Κι όμως, το παπάκι συντηρείται, από αυτά που λέει, ικανοποιητικα.
Αλλάζει λάδια κάθε 1200-1300 χλμ και λίπανση αλυσίδας κάθε 500-600 χλμ που οκ, είναι νόρμαλ για παπί.

Από ότι λέει, αν δεν δουλευόμαστε κιόλας, ακολουθεί και το πρόγραμμα συντήρησης.

Βεβαία, το θέμα είναι αν το παλικάρια κάνει για μηχανάκι. Αν δλδ ξέρει πως πρέπει να φερθεί και σε κάποια άλλα πράγματα.

Το να έχει κρεμάσει η αλυσίδα, δεν είναι κάτι που γίνεται ξαφνικά. Ξαφνικά γίνεται μόνο αν ο ιδιοκτήτης του δικυκλου είναι ντιπ άσχετος και δεν νιώθει από θορύβους που ακούγονται ή είναι τελείως κρέας και δεν καταλαβαίνει Χριστό ή όταν δεν κάνει τον κόπο να περνά έναν οπτικό έλεγχο μια στο τόσο.

Σταθμευμένο ένα οποιοδήποτε δίκυκλο με αλυσίδα για μετάδοση, βγάζει μάτι αν θέλει τεντωμα. Αν ο κάτοχος του είναι στην κοσμαρα του, τότε δεν κάνει για δίκυκλο. Ποδήλατο και ΠΟΛΥ του πέφτει.

***Πολύ σωστά είπες να το κρατήσει μέχρι να διαλυθεί και μετά άλλο και μετά άλλο κοκ.

OldMan
07/11/2019, 12:37
απλά ο μηχανικός στον οποίο πρέπει να πηγαίνω είναι μαλάκας

Κοιτα να δεις σύμπτωση..
Πριν λιγη ωρα μιλουσα μαζι του και μου ειπε ακριβως τα ίδια για σενα..

Nospecialname
07/11/2019, 13:31
Κοιτα να δεις σύμπτωση..
Πριν λιγη ωρα μιλουσα μαζι του και μου ειπε ακριβως τα ίδια για σενα..

Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε με αλλον μίλησες , εκτός και αν είναι όντως τόσο μικρός ο κόσμος

Πάντως όταν έρχεται πελάτης για "σέρβις" (ο Θεός να το κάνει σέρβις) και του παραδίδεις μηχανή με τζόγο αλυσίδας 6-7 εκατοστά , χωρίς λιπαντικο (τα οποία οφειλει να κοιτάξει σύμφωνα με το πρόγραμμα σέρβις της Daytona) , τότε μάλλον κάποιος άλλος είναι ο μαλάκας και όχι ο πελάτης

nikosmec
07/11/2019, 14:12
Απλά για την κουβέντα πάντως με βάση την δική μου λογική δεν θα εμπιστευόμουν καθόλου εύκολα όλη αυτή την ιστορία με δωρεάν σέρβις για δύο χρόνια ειδικά σε παπάκι. Ο λόγος είναι απλός, ένας έμπορος βγάζει ένα Α κέρδος από μια καινούρια μηχανή που στην περίπτωση του παπιού είναι σίγουρα μικρό. Αν υπολογίσουμε λοιπόν στα 20€ εργασία το κάθε σέρβις (πολύ λίγα αν έχει και βαλβίδες) για 9 σέρβις της παροχής μιλάμε για 180€. Άρα το συνεργείο δουλεύει τζάμπα ή αλλιώς δεν πολυσκοτίζεται-πολυασχολείται με το σέρβις.
Βέβαια θα μπορούσε να πει κάποιος τι τον νοιάζει τον πελάτη αυτό ας μην έκανε αυτή την συμφωνία με τον εισαγωγέα ο έμπορος. Δίκιο θα έχει αλλά εγώ σαν χρήστης ενός οχήματος θεωρώ πιο σημαντικό να μην μένω στο δρόμο από το να αφιερώσω μερικά χρήματα ή χρόνο στην συντήρησή του. Αν κάποιος αγοράζει ένα φτηνό μηχανάκι με κριτήριο πως θα γλυτώσει περισσότερα χρήματα για την υπόλοιπη ζωή του είναι λογικό να πέφτει σε λούμπες του μάρκετινγκ, για μένα θα προτιμούσα να μου δώσουν δωρεάν τα υλικά του σέρβις για δύο χρόνια και να πληρώνω την εργασία παρά να ψάχνω την προσφορά που θα είναι όλα τζάμπα και τελικά να καταλήξω να έχω ένα όχημα ασυντήρητο με ένα χαρτί που λέει ότι συντηρείτε αλλά που ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα.

Μάλλον κατάφερα να βγω εκτός θέματος....

Cpt. Haddock
07/11/2019, 14:12
Κοιτα να δεις σύμπτωση..
Πριν λιγη ωρα μιλουσα μαζι του και μου ειπε ακριβως τα ίδια για σενα..

:lol::lol::lol::lol::lol::a014:

MAIK72
07/11/2019, 14:16
Οχι δεν οφείλει να σου κοιτάξει την αλυσίδα αν δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Δεν περιλαμβάνεται στο δωρεάν σέρβις!!!!! Δεν το καταλαβαίνεις???
Οφείλει ίσως να στο πει αν είσαι τόσο άσχετος όσο εσύ. Αλλά με αυτήν την διάθεση που έχεις δεν θα στο πει κανείς γιατί εσύ το θες τσάμπα!!

Ακου έκανε 300 χλμ και εφτασε Αθήνα με λάδια κάτω απ΄το όριο !!! Πάνε οι δίσκοι ρεεεεεεεεεεεεεεε!! Ούτε αυτό είναι στο τσάμπα!!

Nospecialname
07/11/2019, 14:17
Απλά για την κουβέντα πάντως με βάση την δική μου λογική δεν θα εμπιστευόμουν καθόλου εύκολα όλη αυτή την ιστορία με δωρεάν σέρβις για δύο χρόνια ειδικά σε παπάκι. Ο λόγος είναι απλός, ένας έμπορος βγάζει ένα Α κέρδος από μια καινούρια μηχανή που στην περίπτωση του παπιού είναι σίγουρα μικρό. Αν υπολογίσουμε λοιπόν στα 20€ εργασία το κάθε σέρβις (πολύ λίγα αν έχει και βαλβίδες) για 9 σέρβις της παροχής μιλάμε για 180€. Άρα το συνεργείο δουλεύει τζάμπα ή αλλιώς δεν πολυσκοτίζεται-πολυασχολείται με το σέρβις.
Βέβαια θα μπορούσε να πει κάποιος τι τον νοιάζει τον πελάτη αυτό ας μην έκανε αυτή την συμφωνία με τον εισαγωγέα ο έμπορος. Δίκιο θα έχει αλλά εγώ σαν χρήστης ενός οχήματος θεωρώ πιο σημαντικό να μην μένω στο δρόμο από το να αφιερώσω μερικά χρήματα ή χρόνο στην συντήρησή του. Αν κάποιος αγοράζει ένα φτηνό μηχανάκι με κριτήριο πως θα γλυτώσει περισσότερα χρήματα για την υπόλοιπη ζωή του είναι λογικό να πέφτει σε λούμπες του μάρκετινγκ, για μένα θα προτιμούσα να μου δώσουν δωρεάν τα υλικά του σέρβις για δύο χρόνια και να πληρώνω την εργασία παρά να ψάχνω την προσφορά που θα είναι όλα τζάμπα και τελικά να καταλήξω να έχω ένα όχημα ασυντήρητο με ένα χαρτί που λέει ότι συντηρείτε αλλά που ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα.

Μάλλον κατάφερα να βγω εκτός θέματος....

Ακριβώς όπως τα λες είναι , τελικά μόνο σε κακό μου έχει βγει το δωρεάν "σέρβις"

Ο λόγος για τον οποίο όμως πίστευα ότι άξιζε είναι επειδή μαζί με τα """"σέρβις"""" (σε πολλά εισαγωγικά) , παίρνω και έναν χρόνο επιπλέον εγγύηση

Nospecialname
07/11/2019, 14:20
Οχι δεν οφείλει να σου κοιτάξει την αλυσίδα αν δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Δεν περιλαμβάνεται στο δωρεάν σέρβις!!!!! Δεν το καταλαβαίνεις???
Οφείλει ίσως να στο πει αν είσαι τόσο άσχετος όσο εσύ. Αλλά με αυτήν την διάθεση που έχεις δεν θα στο πει κανείς γιατί εσύ το θες τσάμπα!!

Ακου έκανε 300 χλμ και εφτασε Αθήνα με λάδια κάτω απ΄το όριο !!! Πάνε οι δίσκοι ρεεεεεεεεεεεεεεε!! Ούτε αυτό είναι στο τσάμπα!!

Προφανώς και ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξει την αλυσίδα , είναι μέσα στο πρόγραμμα των σέρβις κανονικά

MAIK72
07/11/2019, 14:29
Προφανώς και ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξει την αλυσίδα , είναι μέσα στο πρόγραμμα των σέρβις κανονικά


Και πολύ καλά σου έκανε. Το είδε και δεν σου έιπε τίποτα. Π'ηγαινε στον Γκοργκόλη ή στον Αρειο Πάγο να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω φιατί σου αρέσι να πηδάς το μηχανακι χωρίς λάδια στις εθνικές. Και ποδηλατάς θα σε έδιωχνε

Nospecialname
07/11/2019, 14:31
Και πολύ καλά σου έκανε. Το είδε και δεν σου έιπε τίποτα

Να την κοιτάξει και να την φτιάξει εννοούσα

Nospecialname
07/11/2019, 14:33
Και πολύ καλά σου έκανε. Το είδε και δεν σου έιπε τίποτα. Π'ηγαινε στον Γκοργκόλη ή στον Αρειο Πάγο να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω φιατί σου αρέσι να πηδάς το μηχανακι χωρίς λάδια στις εθνικές. Και ποδηλατάς θα σε έδιωχνε

Δικό μου είναι και αν θέλω του βάζω και φωτια

Αυτό αλλάζει το γεγονός ότι ο άνθρωπος δεν κάνει την δουλειά για την οποία πληρώνετε????

MAIK72
07/11/2019, 14:33
Να την κοιτάξει και να την φτιάξει εννοούσα

οχι να στο κάψει πρέπει. Δεν υποφέρεσαι
5 σελίδες κασέτα

vaska
07/11/2019, 14:42
Αν εβαλες συνθετικα λαδια βγαλτα και βαλε ορυκτελαιο.Πατιναρει απο το φυγοκεντρικο.


δλδ εγώ που βάζω στον κρύπτονα από το 07 που τον αγόρασα μέχρι σήμερα και για 45Κ χιλιόμετρα φουλ συνθετικά, να τα πετάξω άμεσα?

Nostradamus
07/11/2019, 14:59
Να την κοιτάξει και να την φτιάξει εννοούσα + να με χρεωσει αναλογα

φιξεντ

Nospecialname
07/11/2019, 15:03
οχι να στο κάψει πρέπει. Δεν υποφέρεσαι
5 σελίδες κασέτα

:yuck::yuck::yuck:

Nospecialname
07/11/2019, 15:04
φιξεντ

Εγώ φίλε έδωσα 1 κατοσταρικο επιπλέον για αυτά τα δωρεάν σέρβις , ειναι μέσα στο πρόγραμμα υπογεγραμμένα και πρέπει ανά επισκέψη να μου λιπαίνει και να τεντώνει την αλυσίδα αν χρειάζεται

MAIK72
07/11/2019, 15:06
Εγώ φίλε έδωσα 1 κατοσταρικο επιπλέον για αυτά τα δωρεάν σέρβις , ειναι μέσα στο πρόγραμμα υπογεγραμμένα και πρέπει ανά επισκέψη να μου λιπαίνει και να τεντώνει την αλυσίδα αν χρειάζεται

και εγω τι είμαι ρε μεγάλε? Ο γκοργκόλης ή ο δικηγόρος του? Τράβα πες του τα. Θέλουμε να διαβάσουμε και κάτι άλλο

Bowleno
07/11/2019, 15:06
Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε με αλλον μίλησες , εκτός και αν είναι όντως τόσο μικρός ο κόσμος

Μάλλον δεν κατάλαβες....:D

OldMan
07/11/2019, 15:08
Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε με αλλον μίλησες , εκτός και αν είναι όντως τόσο μικρός ο κόσμος..

The world is a ghetto, darling.. ;)

Παντως πολυ τον γουσταρω τον μηχανικο σου που του πας μηχανακι με ρυθμισμενη και λαδωμενη αλυσιδα κι αυτός στο παραδιδει με στεγνη αλυσιδα και με τζογο μεγαλυτερο απο το ρηγμα της Βολβης..

George_Sp
07/11/2019, 15:12
Έχω πεθυμήσει το Δάλτονα :cry:

Nospecialname
07/11/2019, 16:04
και εγω τι είμαι ρε μεγάλε? Ο γκοργκόλης ή ο δικηγόρος του? Τράβα πες του τα. Θέλουμε να διαβάσουμε και κάτι άλλο

Καλά ρε ναρκωτικά παίρνετε όλοι?Άρχισα εγώ την κλαψα για τον μηχανικό?Εγώ είπα ότι απλά δεν είμαι ευχαριστημένος και ρώτησα αν επιτρέπεται να πάω σε άλλον , εσείς πέσατε να με φάτε λέγοντας ότι δεν είναι υποχρεωμένος να μου κάνει σωστά τα σέρβις τα οποίο προπληρωσα και για τα οποία τον πληρώνει η εταιρία

Σε αναγκάζει να διαβάζεις στο κάτω κάτω κάνεις τα θρεντ μου?Υπάρχουν αλλά 250 αλλονων , αν όταν ζητάει βοήθεια κάποιος το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάζεις τα αποθιμενα σου ανώνυμα λέγοντας παπαριές σε κάποιον άγνωστο στα φόρουμ , τότε μπράβο σού

Nospecialname
07/11/2019, 16:07
The world is a ghetto, darling.. ;)

Παντως πολυ τον γουσταρω τον μηχανικο σου που του πας μηχανακι με ρυθμισμενη και λαδωμενη αλυσιδα κι αυτός στο παραδιδει με στεγνη αλυσιδα και με τζογο μεγαλυτερο απο το ρηγμα της Βολβης..

Αν εσύ από όλο το θρεντ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα να πας να κοιτάξεις μήπως είσαι σε αρχικά στάδια αλσχαιμερ , δεν είναι και λίγα τα 59 χρόνια , σε δύο χρονακια βγαίνουμε σε σύνταξη

Nospecialname
07/11/2019, 16:08
Μάλλον δεν κατάλαβες....:D

Κατάλαβα αλλά ήθελα να πιστεύω ότι δεν κατάλαβα καλα..

OldMan
07/11/2019, 16:09
Καλά ρε ναρκωτικά παίρνετε όλοι?

Βρε παιρνουμε αλλα δεν μας δινουν...

OldMan
07/11/2019, 16:13
Να σΕ πω λιγο ρε καρντασακο..

Καλη η πλακα, δε λεω, αλλα δεν τις κοβεις τις σιδεροβεργες απο το μπετον αρμε που εχεις για εγκεφαλο μπας και καταφερεις να το δουλεψεις εστω και στο ρελαντι..??
(αϊντε λεβεντια μας καμαρωτή..)

nikos6750
07/11/2019, 16:26
δεω ξερω για το κρυπτονα, το δικο μου supra-x αυτο ακριβως εκανε με motul 7100

Nospecialname
07/11/2019, 17:01
Να σΕ πω λιγο ρε καρντασακο..

Καλη η πλακα, δε λεω, αλλα δεν τις κοβεις τις σιδεροβεργες απο το μπετον αρμε που εχεις για εγκεφαλο μπας και καταφερεις να το δουλεψεις εστω και στο ρελαντι..??
(αϊντε λεβεντια μας καμαρωτή..)

Να πας να παίξεις κάνα μπίνγκο εσύ και να αφήσεις εμένα να κάνω ότι θέλω

mikes
07/11/2019, 17:24
ααααα ρε χαρυ κλυνν ποσο μπροστα ησουν οταν εγραφες αυτο το τραγουδι.... (https://www.youtube.com/watch?v=NwTrRcxKrYg)

Nospecialname αφιερωμενο ρε συ....

ΠΑΜΕ!!

σαν ημουνα κι εγω μικρο παιδι
απεκτησα το πρωτο μου παπι
και ρωταγα συνεχεια δεξια κι αριστερα
να μαθω πως τα φτιαχνουν τα παπια
και μεσα σ' ενα φορουμ το γνωστο moto.gr
τα μελη μου απαντουσαν φιλικα

ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα
γκουμ μπιριλι γκα γκα
αουγκιγκι αουγκιγκι
μπακαλακα ουγκαγκα (δις)

κι εβαλα κι εγω ενα πρωι
να συμαζεψω λιγο το παπι
και ρωταγα συνεχεια πως να βαψω πλαστικα
και αν η βιδα λυνει δεξια η αριστερα
και κατω απ'τη σελα πως τα ριχνω τα νερα
και ολοι μου απαντουσαν φιλικα

ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα
γκουμ μπιριλι γκα γκα
αουγκιγκι αουγκιγκι
μπακαλακα ουγκαγκα (δις)

και ωσπου μια μερα ξαφνικα
νεκρωνει με τεταρτη στα ψηλα
για πειτε μου τι εχει
το ρημαδι ρε παιδια
και ολοι μου απαντουσαν φιλικα

ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα
γκουμ μπιριλι γκα γκα
αουγκιγκι αουγκιγκι
μπακαλακα ουγκαγκα