PDA

View Full Version : Ασχετοι οδηγοί



kaps
06/12/2005, 08:26
Λέμε για τους οδηγούς των αυτοκινήτων και λοιπών τετράτροχων που κάνουν διάφορες βλακείες.Ομως για να είμαστε ειλικρινείς πόσοι από αυτούς που καβαλλάνε δίκυκλα δεν κινούνται χειρότερα και από τον πιο άσχετο οδηγό κουτιού. Παραδείγματος χάριν αυτοί που καβαλλάνε παπάκια χωρίς καθρέφτες , χωρίς κράνος , χωρίς καν φρένα , τους βλέπεις εκεί που είναι ανάμεσα στα αυτοκίνητα τα οποία είναι σταματημένα στο μποτιλιάρισμα και ενώ ενδέχεται να πρενάει κάποιος πεζός ανάμεσα στα αμάξια ή και από στενά να βγαίνουν άλλα οχήματα , αυτοί του κεφαλιού τους . Και καλά να την πάθουν αυτοί οι τρελλοί , οι υπόλοιποι όμως τι φταίνε;. Ακόμα και όταν μια άλλη μηχανή κατευθύνεται στο αντιθετο με αυτούς ρεύμα και βρισκόμαστε και οι δύο με κάποια ταχύτητα , προτιμούν να βγουν στο δικό σου ρεύμα λες και το έχουν σίγουρο ότι εσύ θα φρενάρεις . Σκέφτομαι στιγμιαία καμιά φορά έτσι που είμαι με τη μηχανή να κάνω πως ανοίγω λίγο παραπάνω το γκάζι και να πιάσω και όσο χώρο από το δικό μου ρεύμα έχω περιθώριο να δω πως θα αντιδράσουν . Διότι αν αυτοί είναι κατά εξακολούθηση θρασύς στην οδήγηση είμαι και εγώ αλλά λέμε τώρα άσε το λ.....κα. Η τροχαία που κόβει κλήσεις μόνο για τα κράνη ας κόψει και καμιά κλήση για την έλλειψη καθρεφτών και λοιπών απόντων εξαρτημάτων όπως φώτα στοπ λάστιχων φώτων πορείας και όταν βλέπει κανένα φρόκαλο να καβαλλάει ένα ρημάδι και να δοκιμάζει τις μέρες που του απομένουν ας το πιάσει να του κάνει και κανένα ψυχογράφημα . Πιστεύω ότι θα δείξει επικίνδυνα αύξουσα καμπύλη ψυχολαλά .nono:

apolon10
06/12/2005, 11:48
ασχετοι και ασυνειδητοι.
Βγαινω χθες καθετα στην Κηφησιας απο στενο διπλα στο Carrefour. Για οσους ξερουν το στενο θελει προσοχη πως σταματας πριν βγεις στην Κηφησιας γιατι εχει κλιση προς τα δεξια και αν σταματησεις λαθος θα σε παρει η κατηφορα και θα σε πλακωσει η μηχανη. Λοιπον απο χθες πρεπει να κοιταω οχι μονο αν ερχονται οχηματα απο την κηφησιας, αλλα και αν προσπαθουν απο δεξια να χωθουν παπακια και να βγουν πιο γρηγορα απο μενα, για να μην χασουν ουτε λεπτο. Γιατι ενας πολυ μ...κας χθες ξεκρανωτος παπακιας πηγε την ωρα που εβγαινα να με προσπερασει απο δεξια με αποτελεσμα να κινδυνεψουμε να τρακαρουμε, αφου λογικα δεν τον ειχα δει και επρεπε να παραμεινω στη δεξια λωριδα για να μη με φαει κανας ιχς.
Και μην πει κανεις για ρατσισμο για τα παπακια , γιατι εχω και εγω παπακι. Δηλ παπακι σημαινει οτι κανω οτι μου κα@λωσει και οτι το μυαλο ειναι περιτο?

kaps
06/12/2005, 12:49
Επιπλέον δεν κοιτάνε που πάνε ακόμα και όταν είναι μπροστά σου και εκεί που πάνε λες και σε κηδεία και εσύ πας να τους προσπεράσεις αφού τα γκάζια υπάρχουν και έχεις ελέγξει κάθε πιθανή παράμετρο , κόβουν ξαφνικά την νιρβάνα τους και στήνουν και καλά κοντρίτσες . Εχω έναν τέτοιο τύπο με ένα Τ ΜΑΧ που κατεβαίνει το πρωί από Δεκελείας και δεν λέει να το καταλάβει ότι εγώ απλά πάω στη δουλειά μου ...

crs-k
06/12/2005, 12:56
Τα παπια και τα διαφορα συνδρομα τους, δυστυχως, ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο ... :(

Μιας κι ειναι ενα "ευκολο" μεσο που το καβαλαει ο καθε ασχετος για να κανει την δουλεια του ... :sick:

Ας μην επεκταθω στο θεμα γιατι θα πω πολλα ... :mad:

Tigas
07/12/2005, 13:51
Φίλε οι καθρέφτες δέν είναι must και έχει και -3hp σε βρίσκω λίγο ντεμοντε.:lol:

Τώρα και να τρακάρουμε λίγο επειδή δέν έχουμε καθρέφτες και φλας τουλάχιστον ας το κάνουμε με στύλ και κομψότητα.:lol:

+10000000000 για τους καθρεφτες ειδικά σε παποσκουτεροειδή.

Tigas
07/12/2005, 13:56
Τώρα ο τίτλος που έβαλες δέν ταιριάζει ακριβώς με αυτό που περιγράφεις και όπως λέει και ο Χρήστος crs-k άστο για άλλη φορά γιατί δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστο οδηγων και auto και moto
δέν έχουν την ΄΄αντιληψη΄΄ που χρειάζεται και βέβαια άν πεις σε κάποιον ότι ξέρεις δεν κάνεις σωστά αυτό θα σου πει και ΄΄τραβα γαμήσου ρε μαλακα΄΄ διότι ώς γνωστό εμείς οι Ελληνάρες είμαστε γαμάουα οδηγοί :D

jimmis77
07/12/2005, 20:37
παντως αξιζει να επισκεφθητε την ιστιοσελιδα της λεμοτ και
να διαβασετε για το πειραμα του γοριλα

stavrobeis
28/12/2005, 16:52
AYTO POY GINETAI TA TELEYTAIA XRONIA ME TA PAPAKIA , ALLA IDIOS ME TA SKOUTERAKIA EINAI APISTEFTO....

O KATHE XLIMITZOURAS KAVALAEI ENA SKOUTER, VAZEI APO PISO KAI TI GOMENA...KAI FIGAME...

STH MESI TIS LORIDAS ME 30, KAI OPIOS THELEI NA PERASEI,...ELA MORE....

H STO STENO ME 80 KAI SFINES, KAI SAS EFAGA OLOUS....

TIS PROALES ENAS ME SCOUTER, MOY KANEI SINEXEIA SFINES KAI PERNAEI KSISTA (FZ6 EGO)

STO FANARI TOU LEO " SIGA RE FILE, TI NOMIZEIS EXEIS KANA 1000ARI?:

KAI MOY LEEI, " THA SOY GAMISO RE!!!!:eek: :eek: :eek: ) KAI PETAEI STA DEKSIA TO SCOUTER!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2:

OMOLOGO POS TIN EKANA, PIGENA STI DOULEIA PROI - PROI...

RE TRELLA POU KOUVALANE ORISMENOI,,,,,,(KAI XORIS KATHREFTES...):beer:

GhostDog
28/12/2005, 18:21
ρε παιδιά μην τα φορτώνουμε όλα στα παπιοσκουτεράκια... αυτός που είναι επικίνδυνος είναι επικίνδυνος είτε οδηγεί αμάξι, είτε παπί είτε χιλιάρα. παπάκι έχω (glx72) και στη δουλειά ένα 125άρι, σημαίνει αυτό ότι είμαι ασυνείδητος; δεν σκοπεύω να μείνω στο παπί όμως.. ο μόνος λόγος που μπορείς να κατηγορήσεις αυτά τα μέσα είναι ότι λόγω της ευκολίας τους βγάλαν πολύ κόσμο στον δρόμο που δεν ξέρει.

αλλά κοιτάχτε λίγο και τους μοτοσυκλετιστές με τις μεγάλες μηχανές;; μήπως μερικές φορές είναι και αυτοί λίγο υπερβολικοί στις αντιδράσεις τους;; ανέβαινα πηγμένη κηφισίας πίσω από varadero και με πήγαινε σταμάτα ξεκίνα όταν άνοιξε κάπως πέρασα από αριστερά του (θα μπορούσε να θεωρηθεί σφήνα αλλά υπήρχε χώρος) και μετά είχα ένα βαραντέρο κολλημένο στην πινακίδα μου μέχρι να φτάσω στα village. :lol: :lol:

crs αν έχεις χρόνο ανέλυσε λίγο αυτό το "Τα παπια και τα διαφορα συνδρομα τους, δυστυχως, ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο ..." που είπες γιατί με ενδιαφέρει η άποψή σου.

:beer:

ps: καθρέφτες στο παπί δεν έχω γιατί είμαι 2 μέτρα και βλέπω τον ώμο μου εκτός και αν βάλω κάτι γκουμούτσες που όταν φυσάει άμα τα στρίβω θα μπορώ να οδηγώ με αυτούς το μηχανάκι :lol: :lol: το σκούτερ της δουλειάς έχει και τους χρησιμοποιώ

crs-k
28/12/2005, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
................................
crs αν έχεις χρόνο ανέλυσε λίγο αυτό το "Τα παπια και τα διαφορα συνδρομα τους, δυστυχως, ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο ..." που είπες γιατί με ενδιαφέρει η άποψή σου.
...............................


Μολις βρω καποιο χρονο και ειμαι και ηρεμος ... :wacko:

Αν γραψω "εν οργη" θα γινω ισως υπερβολικος και δεν θα το 'θελα ... :)

Τους εχω ΠΟΛΛΑ μαζεμενα βλεπεις ... :sick:


:smokin: :beer: :wave2:

STOYBI
28/12/2005, 22:25
Ευτηχως που υπαρχουν οι οδηγοι των μεγαλων on-off και ss που σωνουν καταστασεις ! :sick: Ειδικα αυτοι των μεγαλων ΟΝ-ΟFF. Που κοκκαλωνουν ξαφνικα αναμεσα στα αυτοκινητα, γιατι θυμηθηκαν οτι δεν χωραει η μπαγκαζιερα τους η οι καθρεφτες τους, ανα μεσα απο τους καθρεφτες των αυτοκινητων ( και εσυ ο δυστηχης που ερχεσε απο πισω ψαχνεις πορτα να πεσεις απανω της μην σου ερθει η εξατμιση του ΟΝ-ΟFF πιπα στο στομα ).. Η των ςς που θα σε περασουν με 200 ξυστα στην Πειραιως για να σταματησουν στο φαναρι 50 μ παραπανω...:sick: :sick:

Spazz
28/12/2005, 22:52
ναι ρε στανταρ οι χειροτεροι ειναι αυτοι που περνανε απο διπλα σου συριζα και με χιλιομετρα!!!!μου την δινει τρελα αυτο!:evil:

ε και εννοειτε μετα αν προλαβω περναω κι εγω ξυστα τους προκλητικα.

αυτο το κανουν και οδηγοι ss και scooter και με τα παντα.πολυ επικινδυνο και ηλιθιο.!!καλα απορω σε αυτους δεν συμβαινει??τι μααααλακες που ειναι.

καπου ειπωθηκε για καθρεφτες???τι ειναι αυτο??κεφαλι που ειναι πιο αξιοπιστο!εγω δε πιστευω τιποτα αν δε το δω με τα ιδια μου τα ματια!!:eyepop: :eyepop:

φλας???τι τα εχουμε τα χερια??καλα πινακιδα δεν το συζηταμε ε...ααααντε γεια...

crs-k
28/12/2005, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ευτηχως που υπαρχουν οι οδηγοι των μεγαλων on-off και ss που σωνουν καταστασεις ! :sick: Ειδικα αυτοι των μεγαλων ΟΝ-ΟFF. Που κοκκαλωνουν ξαφνικα αναμεσα στα αυτοκινητα, γιατι θυμηθηκαν οτι δεν χωραει η μπαγκαζιερα τους η οι καθρεφτες τους, ανα μεσα απο τους καθρεφτες των αυτοκινητων ( και εσυ ο δυστηχης που ερχεσε απο πισω ψαχνεις πορτα να πεσεις απανω της μην σου ερθει η εξατμιση του ΟΝ-ΟFF πιπα στο στομα ).. Η των ςς που θα σε περασουν με 200 ξυστα στην Πειραιως για να σταματησουν στο φαναρι 50 μ παραπανω...:sick: :sick:



Μηπως η ειρωνια ΔΕΝ ειναι ο καλυτερος τροπος για να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα? :sick:

steliosf78
28/12/2005, 23:33
PAIDIA TA MOTO OTI KAI NA EINAI APO PAPAKIA EOS SS DEN FTENE APO MONATOS SE TIPOTA!
OLA TA KANI O ODIGOS !

AMA O ODIGOS EINAI M@L@KAS OTI KAI NA EXEI TO IDIO KANI !
AKOMA KAI ME TA PODIA NA EINAI M@L@K@S UA ENAI KAI M@L@KIES UA KANI!

OPTI MHN PSAXNETE PIO MOTO FTEH OLA PIOS M!!!!!! TO KADALAI !!!!
:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

STOYBI
29/12/2005, 01:10
crs-k
Μηπως η ειρωνια ΔΕΝ ειναι ο καλυτερος τροπος για να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα?

Μηπως τα παπια και τα σκουτερ ειναι και αυτα μοτοσυκλετες???


:confused:

Μηπως και αυτοι που τα καβαλανε ειναι και αυτοι μοτοσυκλετιστες???:confused:

Μηπως τα παραπανω που ειπα δεν τα συναντας καθε μερα στους δρομους ????

Ειρωνια γιατι??? Μηπως γιατι το δικο μου μυνημα ειχε πολλα κυβικα????:rolleyes:

sorry φιλε μου δεν ξερω γιατι εσυ τα εχεις μαζεμενα μονο για τα παπακια και τα σκουτερ, αλλα εγω τα εχω μαζειμενα με τον μαλακα ανεφ κατηγοριας μοτο.... ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΟΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ κατα προτιμηση, ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ...:lol:

crs-k
29/12/2005, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
crs-k

Μηπως τα παπια και τα σκουτερ ειναι και αυτα μοτοσυκλετες???


ΝΑΙ !
Ειναι !




Μηπως και αυτοι που τα καβαλανε ειναι και αυτοι μοτοσυκλετιστες???:confused:


ΟΧΙ !!!
Σε Ποσοστο (τουλαχιστον) 95% ΔΕΝ ειναι !!! :mad:
ΔΕΝ εχουν μοτοσυκλετιστικη παιδια!




Μηπως τα παραπανω που ειπα δεν τα συναντας καθε μερα στους δρομους ????


Εγω τουλαχιστον, τα συνανταω εδω και 15 χρονια ανελλιπως!
Ειδικα το τελευταιο τετραμηνο κανω απο 600 - 800 χλμ την βδομαδα στο ΚΕΝΤΡΟ!

Εσυ ???





Ειρωνια γιατι??? Μηπως γιατι το δικο μου μυνημα ειχε πολλα κυβικα????:rolleyes:


Γι' αυτο και μονο ΔΕΝ θα 'πρεπε να απαντησω ...
Σκεφτομουνα μαλιστα μηπως ειχα κανει λαθος και δεν ησουν ειρωνικος, αλλα τωρα σιγουρευτηκα, δυστυχως.





sorry φιλε μου δεν ξερω γιατι εσυ τα εχεις μαζεμενα μονο για τα παπακια και τα σκουτερ, αλλα εγω τα εχω μαζειμενα με τον μαλακα ανεφ κατηγοριας μοτο.... ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΟΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ κατα προτιμηση, ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ...:lol:


Σ' αυτο συμφωνουμε.
Ο μαλακας υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ!


Μιας και τις επομενες δυο μερες θα τρεχω πολυ (και δη στο κεντρο), υποσχομαι οτι θα επανελθω πιο επεξηγηματικα στο θεμα σε πρωτη ευκαιρια ...

STOYBI
29/12/2005, 11:22
ΟΧΙ !!! Σε Ποσοστο (τουλαχιστον) 95% ΔΕΝ ειναι !!!
ΔΕΝ εχουν μοτοσυκλετιστικη παιδια!


Aληθεια τι εννοεις μοτοσυκλετιστικη παιδια! :confused:

Οταν μου εξηγησεις επανερχομαι...



Εγω τουλαχιστον, τα συνανταω εδω και 15 χρονια ανελλιπως!Ειδικα το τελευταιο τετραμηνο κανω απο 600 - 800 χλμ την βδομαδα στο ΚΕΝΤΡΟ!

Εσυ ???



Εγω τα συνανταω πανω απο 22 χρονια οδηγησης με μοτοσυκλετα...Οσο για τα χιλμ που κανεις εντος η εκτος πολης ,απλα δεν μου λεει τιποτα... Για τον απλουστατο λογο οτι και πολυ πιο λιγα χιλμ να εκανες ειναι σιγουρο οτι θα τα συναντουσες και παλι σε μικροτερο βαθμο. Αρα καταλαβαινεις πολυ καλα τι λεω και δεν μπορω να κατανοησω προς τι οι συγκρισεις που θες να κανεις με χιλμ και χρονια οδηγησης..:confused:






Σ' αυτο συμφωνουμε.Ο μαλακας υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ!



Παλι καλα που συμφωνουμε σε κατι !!!:wacko:

LIBYKOS
29/12/2005, 13:02
Μπαίνω κι εγώ στην κουβέντα σας και λέω πως όλα είναι θέμα παιδείας. Δείτε πως αντιδρά ο ελληνας σε όλες του τις δραστηριότητες. Σπασμωδικά και το χειρότερο εγωιστικά. Πως περιμένετε να συμπεριφέρεται στην οδήγησή του;
Ολοι μας ανεξαιρέτως μάθαμε εμπειρικά το πως οδηγείται μια μοτο ( είτε είναι παπί είτε είναι super sport ). Είναι λοιπόν θέμα ατόμου το πως θα οδηγεί. Και είναι σίγουρο πως ο,τιδήποτε και να καβαλήσει, τα ίδια θα κάνει.
Η μόνη προστασία ( δυστυχώς ) που έχουν όλοι αυτοί που ψάχνονται πως να γίνουν καλύτεροι οδηγοί είναι οι σχολές ασφαλούς οδήγησης ( ένα μεγάλο μπράβο !!! ) και η σύνεση, δηλ άμυνα στην καθημερινή μετακίνηση.
Ολοι μας έχουμε κάνει τη λακαμιά μας και την ταρζανιά μας. Μέσα όμως σ'αυτή τη ζούγκλα που ζούμε, είναι δυνατόν να μην ξεφύγεις ποτέ;

akaposto
29/12/2005, 13:35
goodevening everyone,να πω και εγω κάτι ε?
μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που έχει την
νοοτροπία αλλά και την στοιχειώδη αντίληψη για το τι είναι αυτό που καβαλάει
είτε είναι 50cc,250cc,600...1000 (όπα καλά είναι μέχρι εδώ :D )

παπιά χωρίς καθρέπτες.Στο παπί δεν είχα καθρέπτες,προσπάθησα να έχω , δοκίμασα
να τους βάλω,αλλά μαντέψτε:
δεν έβλεπα τίποτα,τελείως άβολοι.
Δεν μπήκαν ποτέ.
Για όσους προτρέξουν, στην μηχανή δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς καθρέπτες
(μου έσπασαν τον αριστερό,και τις μέρες που δεν τον είχα,δεν μπορούσα να οδηγήσω,φοβόμουν).Δεν έβγαινα εθνική για αυτόν τον λόγο.
(μην βαράτε,πήγα πήρα :smilea: )

Προσωπική εμπειρία:
ποιο πολλές είναι οι φορές που κόντεψα να κοπανήσω με on-off,παρά με παπιά
(τα μαλακιστήρια <18 δεν μετράνε,
φταίνε άλλοι για αυτούς)

Να πω και ένα ωραίο που ακόμα δεν το κατάλαβα.Ανεβαίνω μια ανηφόρα,φαρδύς πλατύς ο δρόμος, τελικιασμένος με την πάπια
( ίσα με 60km :lol: )
και με προσπερνά ένα translalp με +10km απο αριστερά κανονικότατα ,so far so good,έλα όμως που με το που περνάει 10μέτρα κλείνει το γκάζι του ο τύπος,εγώ ακάθεκτος με καμια 60 συνεχίζω,και φυσικά τον πλησιάζω,
και ξαφνικά το θαύμα, απο τέρμα αριστερά ( είπαμε φαρδύς ο δρόμος)
χωρίς φλάς (είναι στον extra εξοπλισμό)
ρίχνει το μπρίκι του δεξιά για να στρίψει.
ποια φρένα???δεξιά αυτός δεξιά και εγώ,
θαύμα νούμερο 2,αποφασίζει να κοιτάξει
τον καθρέπτη του και να ανακαλύψει ότι υπάρχει και άλλη ζωή στην γη.
Ευτηχώς ισιώνει πάλι,και καταφέρνω να τον περάσω απο δεξια ανέπα-φως.
(όπου φώς,τό φώς της αποκάλυψης!)
Το κερασάκι είναι που με έβρισε!
Και όπως είπα στην αρχή,αυτό είναι που δεν κατάλαβα!!!

Απο τότε συμορφώθηκα και όποτε περνάει on-off,το ρίχνω στο χαντάκι,γκεμό κτλ,γιατι ποιος είμαι εγώ να πατάω τον ίδιο δρόμο με αυτό το εργαλείο? :lol:
( τέτοιες φάσεις τις περιμένω απο αυτοκίνητα,
αλλά και απο μοτο??? κρίμα )

αντε βίβα :beer:

zolotas
29/12/2005, 14:43
ειδικα αυτοι με τα πειραγμενα παπια ειναι το κατι αλλο,με εξατμισεις motogp...2-3 μαζι ακουγονται λες και περναει το ιππικο

βλεπε δυτικες συνοικιες για θεσσαλονικη
και ασχετοι και θορυβος!!

lopi
20/02/2006, 16:55
Paidia oi ANEGEFALOI papakides einai i xiroteri fara.makari na einai kala ta paidia alla skata exoun sto kefali tous...kai idika otan kanoun penintari na akougetai san Hayabusa kai mou pairnoun ta aftia mourxetai na na tous valo tin eksatmisi...............

dio650gs
22/02/2006, 09:42
Παίδες , όλοι έχουν το δικαίωμα να κινούνται στο δρόμο... Είτε έχουν παπάκι, ss ,On-off ακόμη και ποδήλατο. Το θέμα είναι να ξέρεις τι καβαλάς και γιατί το καβαλάς και πάνω απ'όλα να ξέρεις ότι δεν έίσαι μόνος σου στους δρόμους. Ο σεβασμός προς τους άλλους δεν είναι δικαίωμα , είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ.

Τώρα, άν κάποιος είναι Κάγκουρας , θα εξακολουθεί να είναι κάγκουρας ότι και να καβαλάει.

Οσο για τα Οn-off που αναφέρθηκε οτι σταματούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα, ε ναι ρε φίλε, τι να κάνουμε.... να τα ξηλώσουμε όλα για να περάσει άκοφτο το παπί που έχει κολλήσει πίσω μας????

Maira
22/02/2006, 11:23
Δεν έχει σημασία τι μηχανή καβαλάει κάποιος ή πόσα χρόνια οδηγάει. Όλοι κάνουμε λάθη. Κάποιοι ζητάμε και συγνώμη όταν τα κάνουμε!!! Είμαστε άνθρωποι και έχουμε και τα προβλήματά μας που δυστυχώς τα κουβαλάμε μαζί μας, είτε οδηγάμε, είτε περπατάμε, είτε κοιμόμαστε. Δεν πιστεύω ότι η σωστή οδήγηση είναι θέμα παιδείας. Ο άχρηστος οδηγός όσο κι αν παιδευτεί δεν πρόκειτε ποτέ να οδηγήσει σωστά. Εκτός από τους άχρηστους όμως, η μεγάλη πλειοψιφία είναι αυτοί που δεν σέβονται. Δε σέβονται τους άλλους οδηγούς, δε σέβονται τον Κ.Ο.Κ., δε σέβονται την ίδια τους τη ζωή.

Τα περισσότερα φαινόμενα τα βλέπουμε με παπιά και σκούτερ γιατί είναι τα πιο εύκολα μηχανάκια να τα βρεις ή να τα αγοράσεις.

Είναι και το σύνδρομο του Έλληνα, πως είναι μόνος του στο δρόμο. Άρχοντας της ασφάλτου και κάνει ό,τι του κατεβάσει η γκλάβα του ανα πάσα στιγμή!!!

Κι αν κάνεις το λάθος να του μιλήσεις (ρε φίλε υπάρχουμε κι εμείς) μπορεί να σε πλακώσει και στις μάπες!!!!

Σκηνικό: Είμαι με το παπί ακόμα, πηγαίνω ανάμεσα από σταματημένα τα οποία δεν κινούνται ούτε για πλάκα. Πίσω ακολουθεί μια Varadero. Τι έκανε ο τύπος; Άρχησε να κορνάρει για να κάνω στην άκρη. Δύο επιλογές είχα: Να τον αφήσω να περάσει από πάνω μου ή να μπω μαζί με το παπί μέσα σε κανά διπλανό αμάξι!!!! Το γέλιο στο πρώτο φανάρι κατάφερα να κάνω στην άκρη, πέρασε μπροστά και πήγαινε πιο αργά από μένα!!!!!

Δεν είμαστε μόνοι μας στο δρόμο!!!

Και σε όποια μηχανή - μηχανάκι κάνει μ....κια ένα έχω να πω: Ρε παίδες μας τρώνε που μας τρώνε τα ιχ είναι ανάγκη να φαγοθούμε και μεταξύ μας;;;;

:sick: :(

Latino
22/02/2006, 14:40
καλησπέρα σε όλους!!!:wave2:
θα συμφωνήσω μαζί σας. Ναι λοιπόν είναι γεγονός ότι υπάρχουν και κακοί οδηγοί μοτοσυκλετών. Θα ήταν ναι μεν θεμιτό, πλην δε παράλογο να μην υπήρχαν.
και ξεκινάω κάπως έτσι......... Μια φορά και έναν καιρό, δούλευα σε μια εταιρία (courier), και έπρεπε μια μέρα να κάνω μια παράδοση με το αυτοκίνητο σε έναν Χ πελάτη. Αφού έχω συμβουλευτεί τον οδικό χάρτη και μετά απο 1 ώρα οδήγηση, φτάνω στην επίμαχο οδό (μονόδρομος) και ψάχνω το νούμερο (ας πούμε το 30). Περνάω μια φορά το δρόμο όλο, πουθενά το 30. Ξαναπιάνω το δρόμο απο την αρχή (είπαμε μονόδρομος-άρα ολόκληρο γύρω έκανα), τον ξανακατεβαίνω πάλι τίποτα. Έβλεπα συνέχεια ας πούμε 2,4,6,8,10,12,14,16,18,και μετά απο 30 μέτρα 54,56 και κ.α.
:hypnotize
Τα έχω πάρει στο κρανίο κάθε φορά που τερματίζει ο δρόμος και πρέπει να ξανακάνω τον κύκλο, που υπάρχει αυτό το τρελό κενό στα κ@λ@νούμερα σε πόρτες κατοικιών και καταστημάτων, που δεν υπάρχει ούτε ταμπέλα στην είσοδο του πελάτη που ψάχνω, που τρέχω να προλάβω το χρόνο και που έχω φάει όλη αυτή την κίνηση και ταλαιπωρία. :a018:
Με τα πολλά το βρίσκω, μπαίνω μέσα όλο νεύρα με ψιλομπινελίκια και αφού με ρωτάει κάποιος "υπάλληλος" γιατί όλα αυτά του εξηγώ τα παραπάνω.
Κατάληξη: Ο "υπάλληλος" ήταν το ίδιο το αφεντικό :blush: ο οποίος και μου είπε: Στην θεωρεία έχεις δίκιο σε όλα, στην πραγματικότητα όμως είσαι λάθος. Η πραματικότητα είναι αυτή που είναι, δεν μπορείς να την αλλάξεις. Τι κατάφερες? έσπασες τα νεύρα σου, είσαι αναποτελεσματικός στη δουλειά σου γιατί έχασες τόση ώρα να με βρείς και φυσικά παρεκτρέπεσε!!! Θα έπρεπε να συμβιβαστείς με την πραγματικότητα και να ελιχθείς με άλλο τρόπο, εξυπνότερα!!! (π.χ. ρώτα κάποιον εκεί κοντα που χάνονται τα νούμερα)
Συμπέρασμα για το θέμα μας:
Υπάρχουν κακοί οδηγoί moto- πραγματικότητα
μποτιλιάρομαι πίσω απο μεγάλα on-off ή πολύ αργά παπιά κ scooter ανάμεσα σε auto- επιλέγω την άλλη λωριδα εάν υπάρχει, εάν όχι?-μένω εκεί (be cool) όχι καβάλημα πεζοδρόμιου, όχι κόρνα.
προσέχω πάντα (όσα μάτια έχω) για κάγκουρες απο πίσω για τυχόν σφήνες, ξυστά περάσματα κ.α.- ακόμα και να μου την κάνει κάποιος ΔΕΝ του μιλάω στο φανάρι. Είναι δυνατόν κάποιος που έκανε τέτοια επικίνδυνη μ@λ@κία να είναι ανοικτός σε διάλογο? μπα
Και φυσικά εξοπλισμός απαραιτήτως- προστατεύει απο Μ@λ@κες!!!
Για να γυρνάω λοιπόν πάντα σπίτι μου το βράδυ όπως έφυγα το πρωί ( αρτιμελής και καλοδιάθετος) τηρώ τα παραπάνω. Ε, όπως και να 'χει, με αγαπάω λιγάκι.

Φιλικά προς όλους!

;) :wave2:

koutroulis
22/02/2006, 14:59
να παραθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία

προσωπική


κηφισίας απόγευμα, πανικός και πηγαίνουμε ανάμεσα από τα τουτου

μπροστά μου είναι ένα εντουρο

το οποίο, λίγο παρακάτω όπως τσουλάγαμε σηκώνει σούζα ανάμεσα στα αυτοκίνητα

και εγώ έχω μείνει παγωτό να σκέφτομαι

πόσο μαλάκας μπορεί να είσαι!!!

προς γνώση και συμμόρφωση

Maira
23/02/2006, 13:41
Χτες σκοτώθικε ένας φίλος με μηχανή. Του πετάχτικε κάποιος από στοπ. Δεν υπάρχει θέμα "είναι άσχετοι οι οδηγοί"

Το θέμα είναι πως δεν τηρούν τίποτα πια!!!

:mad:

tifoefs
23/02/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Χτες σκοτώθικε ένας φίλος με μηχανή. Του πετάχτικε κάποιος από στοπ. Δεν υπάρχει θέμα "είναι άσχετοι οι οδηγοί"

Το θέμα είναι πως δεν τηρούν τίποτα πια!!!

:mad:

Τι ειπες βρε ...

καλο του ταξιδι...

Καλυτερα ετσι παρα με πονο και αρρωστια ...

:eyepop: :sad:

Maira
24/02/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Τι ειπες βρε ...

καλο του ταξιδι...

Καλυτερα ετσι παρα με πονο και αρρωστια ...

:eyepop: :sad:

Έχεις δίκιο, όπως ξέρω ότι αυτός ησύχασε τώρα. Το δύσκολο είναι για εμάς που μένουμε πίσω!!!

Ας τηρίσουμε τον γ...νο τον Κ.Ο.Κ.!!!!

:a29: