PDA

View Full Version : Μέθοδοι διάγνωσης "υγείας" ρουλεμάν μπιέλας και στροφάλου.



SeniorCanardo
22/11/2019, 14:15
Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;

Μέχρι στιγμής έκανα έλεγχο και δεν βρήκα τζόγο στην μπιέλα πάνω-κάτω αλλά μόνο δεξιά-αριστερά.

Όταν δίνω κίνηση στον στρόφαλο με το χέρι μέσω μπιέλας δεν νοιώθω δάγκωμα, αλλά ακούω ένα χρα-χρα-χρα την ώρα της περιστροφής.
Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως είναι ο φυσιολογικός ήχος για να συγκρίνω.

Κουνώντας το βολάν δεν βρήκα τζόγους.

---------------------------
Σημειώνω μιλάμε για δίχρονο εντουράκι, το μοτέρ έχει κατέβει-είναι στο πάγκο και έχουν αφαιρεθεί μέχρι στιγμής, κύλινδρος, πιστόνι, βολάν, πηνιοφόρος, καμπάνα και πλατώ συμπλέκτη.

Θα προτιμούσα αν μπορούσα να το αποφύγω να ανοίξω-κλείσω κάσες, γιατί θα χρειαστούν εργαλεία που δεν έχω, αλλά αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα το κάνω.

Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος διάγνωσης να δοκιμάσω;

kordix
22/11/2019, 22:04
Είναι ευκαιρία να το φρεσκάρεις τώρα που είναι λυμένο. Αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πήγαινέ το σε κάποιο συνεργείο. Δεν νομίζω να σου πάρει πολλά, διχρονάκι είναι.

typhoon
23/11/2019, 07:13
Δεν πρέπει να κάνουν κανένα θόρυβο κ να έχουν καθόλου τζογο

karellen
23/11/2019, 08:14
Τα περισσότερα μοτέρ στην αριστερή πλευρά, στο καπάκι,έχουν μία πλαστική τάπα που ξεβιδώνοντάς την αποκαλύπτεται η άκρη του στροφάλου με ένα παξιμάδι.Είναι για να μπορείς να τον γυρίζεις με το χέρι όταν χρειαστεί να χρονίσεις τον εκκεντροφόρο.
Λοιπόν ένα μπακαλίστικος τρόπος είναι να σφηνώσεις ένα κατσαβίδι στο κενό στρόφαλος-τρύπα και να το πιέζεις για να δεις αν αυτός 'ακούει'.

viper1
23/11/2019, 10:34
Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;

Μέχρι στιγμής έκανα έλεγχο και δεν βρήκα τζόγο στην μπιέλα πάνω-κάτω αλλά μόνο δεξιά-αριστερά.

Όταν δίνω κίνηση στον στρόφαλο με το χέρι μέσω μπιέλας δεν νοιώθω δάγκωμα, αλλά ακούω ένα χρα-χρα-χρα την ώρα της περιστροφής.
Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως είναι ο φυσιολογικός ήχος για να συγκρίνω.

Κουνώντας το βολάν δεν βρήκα τζόγους.

---------------------------
Σημειώνω μιλάμε για δίχρονο εντουράκι, το μοτέρ έχει κατέβει-είναι στο πάγκο και έχουν αφαιρεθεί μέχρι στιγμής, κύλινδρος, πιστόνι, βολάν, πηνιοφόρος, καμπάνα και πλατώ συμπλέκτη.

Θα προτιμούσα αν μπορούσα να το αποφύγω να ανοίξω-κλείσω κάσες, γιατί θα χρειαστούν εργαλεία που δεν έχω, αλλά αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα το κάνω.

Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος διάγνωσης να δοκιμάσω;

Υπάρχει κάποια υπόνοια η ακούγεται κάποιος θόρυβος και θέλεις να δεις τις ανοχές?
Διότι τρόπος μέσω των αισθήσεων για να δεις τις ανοχες δεν υπάρχει. Η το ανοίγεις και μετράς η το κλείνεις και το αφήνεις στην ησυχία του

S705
23/11/2019, 11:13
Ο τζόγος Δεξί Αριστερά πρέπει να υπάρχει. Στο manual θα δεις πόσος πρέπει να είναι και τον μέτρα με φιλερ.
Για το πάνω κάτω δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι εάν δεν είναι χάλια από πριν!

Eiver
23/11/2019, 13:34
αν μπορεις να αισθανθεις τις ανοχες ενος στασιμου κινητηρα κουνωντας με το χερι καποιο εξαρτημα ...εεεεε αυτο σημαινει οτι ειναι εντελως χαρχαλο και σε λειτουργια βαραει ασυστολα

typhoon
23/11/2019, 17:35
Ποιον εκκεντροφορο? Δίχρονο είναι

o_gavros
23/11/2019, 17:38
τι είδους εργαλεία θα σου χρειάζονταν για αυτό που θες να κάνεις;

stefanos
24/11/2019, 01:24
Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;


Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι οτι λέει το manual.

SeniorCanardo
25/11/2019, 12:21
Sorry, απαντάω λίγο μαζεμένα γιατί το ΣΚ δεν είχα πρόσβαση.


Είναι ευκαιρία να το φρεσκάρεις τώρα που είναι λυμένο. Αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πήγαινέ το σε κάποιο συνεργείο. Δεν νομίζω να σου πάρει πολλά, διχρονάκι είναι.

Συμφωνώ αλλά θα προτιμούσα να το αναβάλω.


Δεν πρέπει να κάνουν κανένα θόρυβο κ να έχουν καθόλου τζογο

Ο τζόγος Δεξί Αριστερά πρέπει να υπάρχει. Στο manual θα δεις πόσος πρέπει να είναι και τον μέτρα με φιλερ.
Για το πάνω κάτω δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι εάν δεν είναι χάλια από πριν!

Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι οτι λέει το manual.

Παρόλο που τα manual γενικά είναι λίγο φειδωλά σε τέτοια θέματα, οι πλευρικές ανοχές ελέγχθηκαν με φίλερ και είναι εντός ορίων.
Δεν έχω βρεί τιμή για τον τζόγο στο πάνω μέρος της μπιέλας όταν την κουνάς δεξιά - αριστερά αλλά γενικά ξέρω ότι μέχρι 3mm είναι ΟΚ.
Με "τάπωμα", κλείδωμα των γραναζιών και τράβηγμα - σκούντημα δεν νοιώθω τζόγο και δεν ακούω μεταλλικό ήχο. (Αυτές είναι και οι μόνες μέθοδοι έλεγχου που γνωρίζω).
Όταν γυρίζω το στρόφαλο με το χέρι ακούγεται ένας ήχος!
Δεν βαράνε μέταλλα, ούτε γράγκα-γκρουγκα, αλλά δεν είναι και τελείως αθόρυβο.
Αν βοηθάει να ανεβάσω αρχείο ήχου.


Ποιον εκκεντροφορο? Δίχρονο είναι
Η ερώτηση είχε και γενικότερο χαρακτήρα πέρα, από το συγκεκριμένο πρόβλημα, οπότε η απάντηση του Νίκου δεν είναι εκτός θέματος.


Υπάρχει κάποια υπόνοια η ακούγεται κάποιος θόρυβος και θέλεις να δεις τις ανοχές?
Διότι τρόπος μέσω των αισθήσεων για να δεις τις ανοχές δεν υπάρχει. Η το ανοίγεις και μετράς η το κλείνεις και το αφήνεις στην ησυχία του
Ναι υπήρχε ένας θόρυβος απλά εγώ τον εντόπιζα στο πάνω μέρος του κινητήρα, άλλοι που το άκουσαν στο κάτω μέρος και άλλοι και στο πάνω και στο κάτω.:D
Απλά δεν βρίσκω ικανοποιητικές ενδείξεις ώστε να μπορέσω να περιορίσω την αιτία του προβλήματος.


τι είδους εργαλεία θα σου χρειάζονταν για αυτό που θες να κάνεις;
Engine splitter-crank puller.
Είχα ανοίξει αντίστοιχο θέμα κάπου στα εργαλεία.
Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, απλά τους περισσότερους τους θεωρώ "μπακαλίστικους".

MAIK72
25/11/2019, 12:40
S

Παρόλο που τα manual γενικά είναι λίγο φειδωλά σε τέτοια θέματα, οι πλευρικές ανοχές ελέγχθηκαν με φίλερ και είναι εντός ορίων.
Δεν έχω βρεί τιμή για τον τζόγο στο πάνω μέρος της μπιέλας όταν την κουνάς δεξιά - αριστερά αλλά γενικά ξέρω ότι μέχρι 3mm είναι ΟΚ.

Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, απλά τους περισσότερους τους θεωρώ "μπακαλίστικους".

3mm ?? :confused:Μήπως έιναι 0,3 mm? Εντελώς μπακαλίστικα τo πάνω κάτω είναι απειροελάχιστο. https://www.youtube.com/watch?v=0Em0GiLSO70

και ο σωστός τρόπος https://www.youtube.com/watch?v=cKT6UeMmDr4

SeniorCanardo
25/11/2019, 13:35
3mm ?? :confused:Μήπως έιναι 0,3 mm? Εντελώς μπακαλίστικα τo πάνω κάτω είναι απειροελάχιστο. https://www.youtube.com/watch?v=0Em0GiLSO70

και ο σωστός τρόπος https://www.youtube.com/watch?v=cKT6UeMmDr4

Το διάκενο ανάμεσα στο κάτω μέρος της μπιέλας και τα μάγουλα του στρόφαλου είναι 0.025-0.035mm. (Μέγεθος D στην εικόνα).
Η εικόνα είναι ενδεικτική για να δείξω τα μεγέθη και δεν αφορά το υπό συζήτηση μοντέλο.

Το άλλο μέγεθος είναι το μέγεθος F στην παρακάτω εικόνα και το βρίσκω σαν μέγιστη τιμή στα 3mm.
412978

MAIK72
25/11/2019, 13:42
https://www.youtube.com/watch?v=7ESai2CZx_c Ενδεικτικά ;)

Δεν ξέρω άλλο τρόπο για να γίνει σωστά η μέτρηση στις ανοχές. Αν γίνεται χωρίς να λύσεις το μοτέρ θα ήθελα να το μάθω κι εγώ :wave2:

OldMan
25/11/2019, 14:08
Το διάκενο ανάμεσα στο κάτω μέρος της μπιέλας και τα μάγουλα του στρόφαλου είναι 0.025-0.035mm. (Μέγεθος D στην εικόνα).

Η τιμη αυτου του διακενου δεν λεει κατι απο μονη της (εννοω στην περιπτωση που ειναι μικροτερη της μεγιστης αποδεκτής) αλλα πρεπει να συνεκτιμηθει με την ανοχη του πανω μερους της μπιελας (εκει που περναει ο πειρος του εμβολου) για να μην αρχιζει να "αλλοιθωριζει" το πιστονι ..

SeniorCanardo
25/11/2019, 15:07
Η τιμη αυτου του διακενου δεν λεει κατι απο μονη της (εννοω στην περιπτωση που ειναι μικροτερη της μεγιστης αποδεκτής) αλλα πρεπει να συνεκτιμηθει με την ανοχη του πανω μερους της μπιελας (εκει που περναει ο πειρος του εμβολου) για να μην αρχιζει να "αλλοιθωριζει" το πιστονι ..

Δυστυχώς η KTM δεν δίνει (από όσο ξέρω στα μετά το 2000 service manual ) τιμή για το συγκεκριμένο μέγεθος, ούτε έχω βρει κάτι σχετικό.

Αν μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία ή έστω παραπομπή για διάβασμα θα βοηθούσε.

stefanos
25/11/2019, 17:23
Αυτά τα νούμερα είναι μονο για έλεγχο μπιέλας και όχι για ρουλεμαν στροφάλου.
Και το small end play με το στρόφαλο στο κάρτερ επηρεάζεται και απο τον τζόγο στα ρουλεμαν στροφάλου.

SeniorCanardo
27/11/2019, 11:07
Αυτά τα νούμερα είναι μονο για έλεγχο μπιέλας και όχι για ρουλεμαν στροφάλου.
Και το small end play με το στρόφαλο στο κάρτερ επηρεάζεται και απο τον τζόγο στα ρουλεμαν στροφάλου.

Πολύ σωστά τα λες!

Από την στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να δούμε, από ότι καταλαβαίνω, την "υγεία" των προαναφερθέντων χωρίς να ανοίξουμε κάσες, ας το πάμε "ανάποδα".

1. Αν είχαν τζόγο τα ρουλεμάν στροφάλου θα έπρεπε να έχω τζόγο στο βολάν κουνώντας το δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω.

2. Θα έπρεπε πιθανότατα να έχω φθορά στις αντίστοιχες τσιμούχες.

3. Θα έπρεπε με κάποιο τρόπο αυτός ο τζόγος να αποτυπώνεται στα τοιχώματα του πιστονιού.

4. Θα έπρεπε να είχα κάποιου είδους "ηχητική ένδειξή" να έρχεται από τα ρουλεμάν.

Αν είχα αντίστοιχα τζόγους στο κάτω ρουλεμάν της μπιέλας, θα έπρεπε να ισχύουν, αίσθηση τζόγου, φθορά στα τοιχώματα κυλίνδρου, πιστονιού κλπ.

Διορθώστε με αν λέω κάποια βλακεία.

Αντιλαμβάνομαι το ότι αν δεν υπάρχουν τα παραπάνω σημάδια δεν σημαίνει ότι αύριο δεν θα "χτυπήσει" κάτι, αφού η μέθοδος αποσφαλμάτωσης (debugging) είναι εμπειρική και όχι ακριβείας, αλλά ούτε και πως πρέπει να γίνει αντικατάσταση εδώ και τώρα.

Και για την "παραφιλολογία" του θέματος, έστω ότι πήγαινα το μηχανάκι σε μάστορα τι θα έκανε;
Θα έλεγε, "φίλε, κάτσε να ανοίξω κάσες να πάρω μετρήσεις και να σου πω ή έλα μωρέ να τα αντικαταστήσουμε όλα και άσε μου ένα 200άρι εργατικά";

leftos
30/11/2019, 09:09
Οταν πάς σε μάστορα τα αλλάζεις όλα. Το άν στα αλλάζει όλα στην πραγματικότητα είναι άλλη κουβέντα που έχει γίνει.
Εσυ το άνοιξες γιατί δεν είχες συμπίεση κόλλησε τι έγινε; Αυτό που είχες πάρει πρόσφατα δεν είναι και δεν το έχεις χαρεί;
Κλείστο και βγές στο βουνό να κάνεις βόλτες και αν έρθει η κακιά ώρα το ανοίγεις πάλι αφου το παλέυεις μόνος σου.
Και αφού σκέφτεσαι κι'όλας να το ανοιξεις μην το ανοίγεις.
Αυτα τα μηχανήματα έχουν βγεί για να βγαίνουν καθε βδομάδα και να κάνουν βαριές προπονήσεις.
Οι 1-2 "βόλτες" το μήνα που τους κάνουμε μπορεί να πάρει χρόνια για να βγάλει τέτοια βλάβη.
Όλα εξαρτιόνται απο την χρήση.

SeniorCanardo
02/12/2019, 11:48
Οταν πάς σε μάστορα τα αλλάζεις όλα. Το άν στα αλλάζει όλα στην πραγματικότητα είναι άλλη κουβέντα που έχει γίνει.
Εσυ το άνοιξες γιατί δεν είχες συμπίεση κόλλησε τι έγινε; Αυτό που είχες πάρει πρόσφατα δεν είναι και δεν το έχεις χαρεί;
Κλείστο και βγές στο βουνό να κάνεις βόλτες και αν έρθει η κακιά ώρα το ανοίγεις πάλι αφου το παλέυεις μόνος σου.
Και αφού σκέφτεσαι κι'όλας να το ανοιξεις μην το ανοίγεις.
Αυτα τα μηχανήματα έχουν βγεί για να βγαίνουν καθε βδομάδα και να κάνουν βαριές προπονήσεις.
Οι 1-2 "βόλτες" το μήνα που τους κάνουμε μπορεί να πάρει χρόνια για να βγάλει τέτοια βλάβη.
Όλα εξαρτιόνται απο την χρήση.

Ναι αυτό το ρημάδι είναι το πήρα, βγήκα 2-3 βόλτες και μετά άρχισαν τα μαστορέματα.

Το μηχανάκι σκαλίζοντας το ανακάλυψα ότι ήταν από ασυντήρητο έως τσαπατσουλιασμένο και επειδή θα βγαίνω μόνος στα πουρνάρια, μου προκαλούσε τρομερή ανασφάλεια πως θα με αφήσει κάποια στιγμή στη μέση του πουθενά και θα πρέπει να το κουβαλάω στην πλάτη.

Η ερώτηση μου έχει καθαρά εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα για να μάθω αλλά να αποφύγω και τις μαστορο-παπαριές.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα το μηχανάκι έκανε ένα θόρυβο.
Εγώ τον εντοπίζω στο πάνω μέρος του κινητήρα, κάποιοι φίλοι και γνωστοί που τον άκουσαν (μέσω βίντεο) τους φάνηκε επίσης περίεργος, αλλά τον εντοπίζουν άλλοι πάνω, άλλοι κάτω και άλλοι παντού.:lol:
Οπότε κατέβηκε η μηχανή και άρχισα να ελέγχω από πιο κοντά τα πιθανά προβληματικά σημεία.

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι οι ενδείξεις είναι αντιφατικές και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Οπότε ρώτησα και εδώ (αλλά και αλλού) μπας και έχει κανένας άλλος καμιά γνώμη με περισσότερη εμπειρία.

stefanos
02/12/2019, 13:06
https://www.amazon.com/Mechanics-Sonarscope-Stethoscope-Sonarcope-Diagnostic/dp/B07DYPDDKV

SeniorCanardo
02/12/2019, 14:42
https://www.amazon.com/Mechanics-Sonarscope-Stethoscope-Sonarcope-Diagnostic/dp/B07DYPDDKV

Ωραίο αυτό θα το έχω στα υπόψιν, αλλά προτίμησα τη φθηνή λύση του κατσαβιδιού προς το παρόν.

Βέβαια τίποτα από αυτά δεν έχει νόημα στην παρούσα φάση γιατί όπως λέω και πιο πάνω η μηχανή έχει κατέβει κλπ κλπ.