PDA

View Full Version : Βελτίωση (;) φωτισμου σε παπι με προβολακι;



JasonEV
23/11/2019, 23:48
Απο τα πιο κλασικα προβληματα ο κακος φωτισμος στα παπια. Δυστηχως δεν προβλεπεται αγορα μοτοσυκλετας πολυ συντομα και κανω και καποιες βραδινες διαδρομες ειδικα οταν εχει καλο καιρο, οπωτε σκεφτομαι και εγω πως μπορω να διορθωσω το προβλημα του αδυναμου φωτισμου. Με τις μπαγιονετ λαμπες που εβαλε η kawasaki στο Joy-R (και οχι μονο) η πιθανοτητα του να βρεθει ενα καλυτερο σετ με λαμπες απο τις εργοστασιακες (2 Χ 18W), ειναι μαλλον αδυνατο να συμβει. Ετσι σκεφτομουν την πιθανοτητα να βαλω ενα led προβολακι να λειτουργει καπως συμπληρωματικα περνοντας ρευμα κατευθειαν απ' τη μπαταρια. Το ερωτημα ειναι...Θα υπαρξει οντως βελτιωση η τζαμπα τα λεφτα; Οπως το σκεφτομαι θελω κατι με κλειστη δεσμη για να μην τυφλωνω τους απεναντι με 10W το πολυ αν θελω να δουλευει συμπληρωματικη με τα φωτα του παπιου η με παραπανω αφηνωντας μονο την πορειας αναμενη απο τα εργοστασιακα του. Τι λετε θα αντεξει η μπαταρια; κοιτουσα για κατι σαν αυτο (https://leds4u.gr/led-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B1-led-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%89%CE%BD/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-12v-24v/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%82-led-6w-%CF%88%CF%85%CF%87%CF%81%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-rtd-e03) η αυτο (https://www.electronicaeshop.eu/index.php?route=product/product&product_id=2454)

karellen
24/11/2019, 08:28
Προχώρα άφοβα στη σκέψη σου,θα δεις σημαντική βελτίωση.Μην βάλεις όμως το δεύτερο,έχει 3 λειτουργίες που θα σε μπερδεύουν θα πατας μεγάλη σκάλα και θα αναβει το στρόμπο κλπ μ@λακίες.

doctor_john
24/11/2019, 08:58
Μήπως να τσεκάρει πρώτα αν γίνεται εύκολα αλλαγή των ντουι σε Η4;

Μπορεί να μην είναι πολύ δύσκολο και γίνεται συμβατό με δυνατες led μετά.

o_gavros
24/11/2019, 14:54
Θα υστερεί το κάτοπτρο το ίδιο σε τέτοια περίπτωση νομιζω.

Επίσης, ένα παπί με προβολακι.
Το έχεις κάνει καθόλου εικόνα φίλε;
Ναι αναγνωρίζω την ανάγκη αλλά όσοι έχουμε παπια,και δεν είμαστε καγκουρό, έχουμε συμβιβαστεί.

doctor_john
24/11/2019, 15:37
Μπορεί να υστερεί αλλά είναι δύο, με το πολλαπλάσιο φως απο πρίν... για να αποφύγει το προβολάκι.
Μόλις μου 'πε φίλος πως έβαλε δύο προβολάκια στο δικό σου, νομίζω κάτω απο τα φλάς.. baja!

O ίδιος μου είπε πως υπάρχουν μπαγιονετ led και βλέπω πως έυκολα βρίσκεις 900lm-3000lm (4W-18W).

Aυτό θα δοκίμαζα πρώτο μάλλον.

MAIK72
24/11/2019, 16:07
Θα υστερεί το κάτοπτρο το ίδιο σε τέτοια περίπτωση νομιζω.

Επίσης, ένα παπί με προβολακι.
Το έχεις κάνει καθόλου εικόνα φίλε;
Ναι αναγνωρίζω την ανάγκη αλλά όσοι έχουμε παπια,και δεν είμαστε καγκουρό, έχουμε συμβιβαστεί.


To καγκουρό όμως δεν θα το φάνε τα τσακάλια σε τίποτα θεοσκότεινα βουνά Το έχω δει με 2 προβολάκια των 12 ευρώ και είναι μια χαρά οταν μπαίνεις σε καμιά σπηλιά :look:

JasonEV
24/11/2019, 18:46
Μπορεί να υστερεί αλλά είναι δύο, με το πολλαπλάσιο φως απο πρίν... για να αποφύγει το προβολάκι.
Μόλις μου 'πε φίλος πως έβαλε δύο προβολάκια στο δικό σου, νομίζω κάτω απο τα φλάς.. baja!

O ίδιος μου είπε πως υπάρχουν μπαγιονετ led και βλέπω πως έυκολα βρίσκεις 900lm-3000lm (4W-18W).

Aυτό θα δοκίμαζα πρώτο μάλλον.

Θα δουλεψουν ομως με το ρευμα απ΄το δυναμο το οποιο δεν ειναι σταθερο οι μπαγιονετ λαμπες;

doctor_john
24/11/2019, 18:57
Δεν ξέρω. Για φώτα auto moto τις δίνουν πάντως.
Στο κατάστημα που θα τις πάρεις είναι αρμόδιοι ;)

typhoon
25/11/2019, 10:57
Επειδή έχω κάνει την πατέντα εδώ κ χρονια.
Απ αυτά που προτείνεις ΙΣΩΣ το δευτερο που είναι προβολακι κανονικο. Αλλά κ μ αυτό θα έχεις θεμα γιατί έχει παρα πολυ εστιασμένη δέσμη, στυλ φακός.

Γενικά το θέμα με τα φθηνά φανάρια τυπου λεντ είναι αυτό. Ή θα είναι focus ή θα είναι flood lights.

Tα focus δίνουν πολυ μακρινή, αλλά πολυ μικρου ευρους δέσμη
Τα flood κάνουν την νυχτα μέρα, αλλά μόνο στα 10 μέτρα. Κανένα βάθος. Σε συνθήκες πλήρους σκότους, ουτε φώτα δρόμου δηλαδή, είναι κ γαμω. Μέσα στην πόλη δεν βοηθάνε κ πολυ.

Ωστόσο!
Είναι καλυτερα απο τα μάμισια(δηλαδή απλά καλυτερα απ το για τον πουτσο που είναι τα εργοστασιακα)
Κ το σημαντικότερο είναι ότι πλέον είσαι ορατός και την ημέρα.

Ναι τα flood στραβώνουν τον απέναντι γιατί έχουν διάχυση κ φωτανε μέχρι κ τον πρώτο όροφο στις πολυκατοικίες.
Αλλά επειδή δεν είναι πολυ ισχυρά δεν είναι όσο ενοχλητικές είναι οι ξενον που σου καίνε τον αμφιβληστροειδή ή οι καλές αλλά κακορυθμισμενες λεντ.

Επειδή είχα ψαχτει τότε κατέληξα σε τετράγωνο προβολεα με 16λεντ. Συνολο 48w την στιγμή που η λάμπα μου ήταν 35w.
Παρόλα αυτα κ παρότι μονοφασικο το παπί, τόσα χρόνια δεν έχω κανένα θέμα με τα ρεύματα ή με το δυναμο.

Υπόψην καταργησα εντελώς την μικρή σκάλα(τα διασταυρωσεως που λέμε) , ανάβει μόνο το λεντ κ τράβηξα από κει γραμμή απευθείας στην λάμπα, χωρίς ασφάλεια.

Αν τα βάλεις επάνω στην μπαταρία, βάλε ασφάλεια κ ξεχωριστό διακόπτη για να ανάβεις την λεντ. Αλλά όχι ταυτόχρονα λεντ κ απλή, θα έχει θέμα συντομα.

typhoon
25/11/2019, 11:01
https://www.car.gr/parts/view/9568962/

Αυτόν έχω εγώ.
Ψαξε λίγο τις τιμές.

OldMan
25/11/2019, 13:38
Θα δουλεψουν ομως με το ρευμα απ΄το δυναμο το οποιο δεν ειναι σταθερο οι μπαγιονετ λαμπες;

Τι σχεση εχει το ντουϊ των λαμπτηρων με το ρευμα τους..??

JasonEV
25/11/2019, 22:00
Τι σχεση εχει το ντουϊ των λαμπτηρων με το ρευμα τους..??

Καμια. Το "μπαγιονετ" θα μπορουσε η αληθεια ειναι να λειπει απο την προταση.

OldMan
26/11/2019, 11:56
Καμια. Το "μπαγιονετ" θα μπορουσε η αληθεια ειναι να λειπει απο την προταση.

Οι πλουραλιστες συγχωρουνται..;)
(αρκει να εχουν καλες προθεσεις..)

Παμε τωρα στο "ασταθες" ρευμα του δυναμο..
Το ρευμα που δινει το δυναμο ειναι αυτο που του ζητειται απο το εκαστοτε φορτίο..
(και ειναι σταθερο για σταθερο φορτιο και σταθερη ταση εξοδου..)
Επειδη προφανως ηθελες να αναφερθεις σε μη σταθερη ταση, δεν υπαρχει προβλημα, με την προϋποθεση οτι η ισχυς της καταναλωσης (P=VxI) απαιτει ρευμα που δεν ξεπερναει τα ορια ασφαλειας του φορτίου..
(π.χ. μια λαμπα 24W μπορει να δουλεψει ειτε με 12V και 2Α ειτε με 6V και 4Α - στην δευτερη περίπτωη ομως κινδυνευει και να καει..)
Κοινως, για "παιξιμο" της τασης στο επιπεδο του π.χ. 10% (απο 10.8 μεχρι 13.2 Volts, για ονομαστικη ταση 12V) δεν θα εχουν προβλημα οι λαμπες..
(το αν εχεις τρεμοπαιξιμο στην φωτεινη ενταση, ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο..);)

Acacius
26/11/2019, 15:25
Το θέτω περισσότερο ως ερώτηση: αντί για προβολάκι, δε μπορεί να μπει κάτι τέτοιο (https://www.ebay.com/itm/Newest-4x6-H4-Plug-LED-Headlight-For-Chevrolet-Pickup-High-Low-Beam-DRL/264532414922), και να έχει ο ΙάσωνΗΒι και μια υποτυπώδη σκάλα για να μην τυφλώνει (ειδικά αν αντέχει το κύκλωμα να καλωδιωθεί μαζί με τα κανονικά φώτα) ; Ή αυτά τα φανάρια είναι τελείως για πέταμα, όπως με υποψιάζουν τα "300W" ισχύος που ισχυρίζεται ο πωλητής;

MAIK72
26/11/2019, 15:54
Το θέτω περισσότερο ως ερώτηση: αντί για προβολάκι, δε μπορεί να μπει κάτι τέτοιο (https://www.ebay.com/itm/Newest-4x6-H4-Plug-LED-Headlight-For-Chevrolet-Pickup-High-Low-Beam-DRL/264532414922), και να έχει ο ΙάσωνΗΒι και μια υποτυπώδη σκάλα για να μην τυφλώνει (ειδικά αν αντέχει το κύκλωμα να καλωδιωθεί μαζί με τα κανονικά φώτα) ; Ή αυτά τα φανάρια είναι τελείως για πέταμα, όπως με υποψιάζουν τα "300W" ισχύος που ισχυρίζεται ο πωλητής;
Γιατί ,τα 30000 λούμεν δεν σε υποψιάζουν? Για βεγγαλικό πρέπει να κάνει πάντως :D

Προτιμώ να βλέπω και τι λένε όσοι αγόρασαν κάτι παρόμοιο https://www.amazon.com/Zmoon-24000lm-Aluminum-Die-casting-Spotlight/dp/B07H26541B/ref=pd_rhf_dp_s_rtpb_0_8?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07H26541B&pd_rd_r=b25f751d-20e6-4025-b7f0-fe7d374c4689&pd_rd_w=m85L4&pd_rd_wg=fF8yu&pf_rd_p=3aec0144-49f4-4a88-9a0e-c345eb34e97e&pf_rd_r=GCZVYZJC34F6MHEA8SBX&psc=1&refRID=GCZVYZJC34F6MHEA8SBX#customerReviews

https://www.amazon.com/dp/B00IZ9VAOI/ref=psdc_15730331_t3_B07H26541B

OldMan
27/11/2019, 12:16
Δουλειες ανοιξες ρε JasonEV.. :rolleyes:

Η φωτεινη ενταση μετριεται αναλογα με το ΕΙΔΟΣ των λαμπτηρων (και την διακριτικη ευχερεια των κατασκευαστων)..
(στα LED π.χ. μετριεται υπό μια συγκεκριμενη γωνία και αποσταση απο την "πλακα" (καθοδο) σε διασταυρούμενη επιφανεια..)

Αυτο που ενδιαφερει (απο ηλεκτρικη αποψη) ειναι η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ του λαμπτηρα, η οποια (κακως μεν, αναγκαστικα και για πρακτικους λογους δε) μεχρι προτινος αναγραφοταν σε μοναδες ηλεκτρικης ισχύος (Watts), οι οποίες μοναδες δεν ταυτιζοταν απολυτα σε σχέση με την πηγη τροφοδοσίας (DC ή AC)..
Απλα, ηταν βολικο να εχει ενα μετρο συγκρισης φωτεινοτητας ο τελικος καταναλωτης, παρα του οτι οι μοναδες του μετρου αυτού δεν ειχαν ΚΑΜΙΑ σχεση με το ζητούμενο..

To makle long story short, ουτε τα Watts ουτε τα Lumens μπορούν να αντικατοπτρισουν την πραγματικη ηλεκτρικη καταναλωση του λαμπτηρα..
(ειδικα με τις κινεζιες που η μονη "προδιαγραφη" τους ειναι το GMP - η οποια δεν ειναι κανενος ειδους προδιαγραφη - ο μονος ασφαλης τροπος για να βγαλει καποιος ακρη είναι το αμπερόμετρο..):(

MAIK72
27/11/2019, 13:24
Δουλειες ανοιξες ρε JasonEV.. :rolleyes:

Η φωτεινη ενταση μετριεται αναλογα με το ΕΙΔΟΣ των λαμπτηρων (και την διακριτικη ευχερεια των κατασκευαστων)..
(στα LED π.χ. μετριεται υπό μια συγκεκριμενη γωνία και αποσταση απο την "πλακα" (καθοδο) σε διασταυρούμενη επιφανεια..)

Αυτο που ενδιαφερει (απο ηλεκτρικη αποψη) ειναι η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ του λαμπτηρα, η οποια (κακως μεν, αναγκαστικα και για πρακτικους λογους δε) μεχρι προτινος αναγραφοταν σε μοναδες ηλεκτρικης ισχύος (Watts), οι οποίες μοναδες δεν ταυτιζοταν απολυτα σε σχέση με την πηγη τροφοδοσίας (DC ή AC)..
Απλα, ηταν βολικο να εχει ενα μετρο συγκρισης φωτεινοτητας ο τελικος καταναλωτης, παρα του οτι οι μοναδες του μετρου αυτού δεν ειχαν ΚΑΜΙΑ σχεση με το ζητούμενο..

To makle long story short, ουτε τα Watts ουτε τα Lumens μπορούν να αντικατοπτρισουν την πραγματικη ηλεκτρικη καταναλωση του λαμπτηρα..
(ειδικα με τις κινεζιες που η μονη "προδιαγραφη" τους ειναι το GMP - η οποια δεν ειναι κανενος ειδους προδιαγραφη - ο μονος ασφαλης τροπος για να βγαλει καποιος ακρη είναι το αμπερόμετρο..):(

Στο πρώτο link ο FatManTolly σε σχετικό βίντεο ορκίζεται ότι του βγάζει μόλις 2 Αμπέρ! :p

OldMan
27/11/2019, 14:57
Απο που ακριβως "βγαινουν" αυτα τα Amperes..??

Προφανως μιλαμε για καταναλωση και οχι για παραγωγη..

MAIK72
27/11/2019, 17:15
Απο που ακριβως "βγαινουν" αυτα τα Amperes..??

Προφανως μιλαμε για καταναλωση και οχι για παραγωγη..

Προφανώς και δεν γνωρίζω την διαφορά :D αλλά είναι 2 amp γαι κάθε λάμπα χώρια. Μεταφέρω ότι διαβάζω .Το σύνολο 20Α

OldMan
27/11/2019, 17:59
Το σύνολο 20Α

Αστειο ποσόν..

toyar
29/11/2019, 12:09
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ άνθρωπο με 3 ονόματα δεν τον εμπιστευομαι

Gardenakis
06/12/2022, 20:18
Καλησπέρα σας. Έχω κρυπτόν Ρ 115 του 07.
Τράβηξα έναν θετικό πόλο από την μπαταρία, έβαλα ένα διακόπτη ον-οφφ και έλυσα το θέμα. Θα δείξω φωτο αύριο. Έχω ιμιτασιον φανάρι, είχα λοιπόν ένα θέμα, κάηκε το 1 ντουι, ΚΑΗΚΕ, ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΑΡΠΑΞΑ ΛΙΓΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν έβρισκα πουθενά ντουι 2πολικο σαν αυτο του φαναριου μου, έπρεπε να αγοράσω άλλο φανάρι. Οπότε πήρα άλλη μια λάμπα λεντ, Η4 μιας και βολεψαν οι επαφές τους. Θα δείξω φωτο Πώς τις συνδεσα να πάρεις μια ιδέα. Έβαλα και προβολακι, παλι με την ίδια λογική. Πλέον τα ρεύματα από τα πηνία έχουν έναν σκοπό, να φορτίζουν την μπαταρία. Φώτα μπρος πίσω είναι κατευθείαν από μπαταρία, φορτιστής κινητού κατευθείαν από μπαταρία, φώτα στοπ κατευθείαν από μπαταρία, αύριο θα βάλω και θερμενομενα γκριπ, θα ανεβάσω φωτο, με ασφαλεια σε κάθε γραμμή ξεχωριστά.
Τώρα, για δυνατό φως. Είτε με λεντ είτε χωρίς ΜΑΚΡΥΆ Δεν βλέπεις, οπότε έβαλα προβολακι και τελείωσα. Όσο και να ρύθμιζε το φανάρι βλέπω λίγα μέτρα μακριά, σε παράδρομο μια βραδιά καλοκαιρινή ερχομουν απο βολτα στον ωροπο και τα κάνα πάνω μου,Δεν έβλεπα τίποτα με διπλό φανάρι και λεντ που πραγματικά είναι πολύ δυνατά κοντά, για στενάκια είναι ότι πρέπει, για δρόμους μεγάλους με κακό φωτισμό αστο, βλέπεις την στροφή μπροστά σου χαχαχα. Θα σου δείξω αύριο και φωτο συνδεσμολογία και λοιπά, Δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμα αλλά θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχει σαν μια ιδέα για κάποιον.

OldMan
07/12/2022, 13:26
ΜΜΜΜΜ..!!!
(γιαμ γιαμ γιαμ..):a2:

DoctoR_k6
07/12/2022, 15:02
Σε 2 μερες σοβαρη κουβεντα...δεν ειναι παιξε γελασε. :D

sapphire
09/12/2022, 08:39
Καλησπέρα σας. Έχω κρυπτόν Ρ 115 του 07.
Τράβηξα έναν θετικό πόλο από την μπαταρία, έβαλα ένα διακόπτη ον-οφφ και έλυσα το θέμα. Θα δείξω φωτο αύριο. Έχω ιμιτασιον φανάρι, είχα λοιπόν ένα θέμα, κάηκε το 1 ντουι, ΚΑΗΚΕ, ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΑΡΠΑΞΑ ΛΙΓΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν έβρισκα πουθενά ντουι 2πολικο σαν αυτο του φαναριου μου, έπρεπε να αγοράσω άλλο φανάρι. Οπότε πήρα άλλη μια λάμπα λεντ, Η4 μιας και βολεψαν οι επαφές τους. Θα δείξω φωτο Πώς τις συνδεσα να πάρεις μια ιδέα. Έβαλα και προβολακι, παλι με την ίδια λογική. Πλέον τα ρεύματα από τα πηνία έχουν έναν σκοπό, να φορτίζουν την μπαταρία. Φώτα μπρος πίσω είναι κατευθείαν από μπαταρία, φορτιστής κινητού κατευθείαν από μπαταρία, φώτα στοπ κατευθείαν από μπαταρία, αύριο θα βάλω και θερμενομενα γκριπ, θα ανεβάσω φωτο, με ασφαλεια σε κάθε γραμμή ξεχωριστά.
Τώρα, για δυνατό φως. Είτε με λεντ είτε χωρίς ΜΑΚΡΥΆ Δεν βλέπεις, οπότε έβαλα προβολακι και τελείωσα. Όσο και να ρύθμιζε το φανάρι βλέπω λίγα μέτρα μακριά, σε παράδρομο μια βραδιά καλοκαιρινή ερχομουν απο βολτα στον ωροπο και τα κάνα πάνω μου,Δεν έβλεπα τίποτα με διπλό φανάρι και λεντ που πραγματικά είναι πολύ δυνατά κοντά, για στενάκια είναι ότι πρέπει, για δρόμους μεγάλους με κακό φωτισμό αστο, βλέπεις την στροφή μπροστά σου χαχαχα. Θα σου δείξω αύριο και φωτο συνδεσμολογία και λοιπά, Δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμα αλλά θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχει σαν μια ιδέα για κάποιον.

Πολύ πιθανό να έχεις θέμα με την μπαταρία σύντομα ...

strokt up
10/12/2022, 10:44
Σε ενα suzuki shogun που ειχα, εβγαλα τελείως τα φωτα απο το εργοστάσιο και τράβηξα μια καινούργια γραμμή για το φανάρι και το κοντέρ με ασφάλεια και ρελε.. Με το που άνοιγες δηλαδή τον διακόπτη είχες αν ήθελες φωτα κανονικά χωρίς να βάλεις μπροστά. Εβαλα μια λάμπα h4 αφού κατακρεουργησα αυτή και το καβούκι του κοντέρ για να μπει. Γύρω στους τρεις μήνες καθημερινής χρήσης που το κράτησα δεν ειχα κανένα θεμα με την μπαταρία ούτε την ειχα δει ποτέ να ζορίζεται παρόλο που ειχα και εναν κινεζοσυναγερμο πάνω.