PDA

View Full Version : Συλλογές 3/8 της ίντσας vs 1/4" + 1/2"



STF
30/11/2019, 19:21
Βρήκα λίγο χρόνο και διάβαζα πάλι από την αρχή το θέμα με τα καρυδάκια.

Φίλε Απόστολε @daz, έχει γίνει πολύ νοικοκυρεμένη δουλειά στα θέματα με τα εργαλεία. Αν κάποιος έχει όρεξη να διαβάσει θα καλύψει οποιαδήποτε απορία του -πριν την εκφράσει- και μάλλον θα μάθει και πολλά επιπλέον πράγματα. Είναι πολλοί οι συνάδελφοι που και γνωρίζουν και μοιράζουν τη πληροφορία και με τον καλύτερο τρόπο μάλιστα.

Με αφορμή το "ξανά"-διάβασμα του επίμαχου θέματος... να μου επιτραπεί να κάνω μια παρατήρηση και να τη καταθέσω ως προσωπική μου άποψη. Έχω διαβάσει αρκετές φορές για την ανεπάρκεια μιας συλλογής 3/8 σε σχέση με το δίδυμο 1/4 & 1/2. Φυσικά ισχύει, ειδικά όταν αναφερόμαστε στη πληρότητα του εύρους μιας συλλογής εργαλείων.

Θα βάλω στο τραπέζι της συζήτησης όμως δύο παραμέτρους. Η πρώτη είναι οτι κατά βάση οι περισσότεροι ασχολούμαστε με τις μοτοσυκλέτες. Η δεύτερη είναι μάλλον προϋπόθεση, δηλαδή όταν συζητάμε για 3/8 να μιλάμε για ποιοτική συλλογή. Καμία ποιοτική συλλογή σε 3/8 δε θα κολώσει ούτε σε 14 ούτε σε 17. Η ευκολία και το εύρος χρήσης μιας συλλογής 3/8 (όταν ασχολούμαστε με μοτοσυκλέτα) ξεπερνάει το 60-70%. Εγώ κυριολεκτικά στις μοτοσυκλέτες "έμαθα" να εργάζομαι με 3/8 και 1/4 δεν είχα ποτέ (δούλευα με αντάπτορα στη καστάνια ή με γερμανοπολύγωνα τα μικρά νούμερα).

Τι θέλω να πω με αυτό... τα εργαλεία -πολύ περισσότερο τα ποιοτικά εργαλεία- υπάρχουν για να μας διευκολύνουν τη ζωή. Και οι 3 συλλογές χρειάζονται (δεν το συζητώ). Στη μοτοσυκλέτα όμως αν έχτιζα μια εργαλειοθήκη από το μηδέν θα αγόραζα πρώτα τη 3/8, ακολούθως την 1/2 και τελευταία την 1/4 (όσο και αν αυτό φαίνεται παράξενο). Συνοπτικά η εξήγηση μου είναι πως με ποιοτική συλλογή 3/8 κάνω μεγαλύτερο πλήθος εργασιών ΕΥΚΟΛΑ. Η 1/2 είναι απαραίτητη γιατί θα μπορούσα να πω πως κάποια πράγματα δεν γίνονται χωρίς αυτήν (μικρό εύρος εφαρμογών αλλά σε συνήθης εργασίες). Παραδόξως η 1/4 ενώ έχει μεγάλο εύρος εφαρμογής τη βάζω τρίτη γιατί μπορείς τα μικρά νούμερα να τα δουλέψεις με εναλλακτικές λύσεις/εργαλεία.
Πρόσφατα αντικατέστησα μια παλιά συλλογή που είχα σε 3/8 με Facom της οποίας η καστάνια έχει σπαστή κεφαλή και είναι και τηλεσκοπική. Μαθημένος να δουλεύω 3/8 μου πρόσφερε ακόμη μεγαλύτερη άνεση.

Τα παραπάνω τα καταθέτω για συζήτηση μετ' επιχειρημάτων και εξαγωγή συμπερασμάτων.

Leon67
30/11/2019, 20:52
Εγώ συμφωνώ αλλά πρέπει να είναι καλή 3/8'. Λεπτά ανθεκτικά καρυδάκια και σπαστή μανέλα κτλ, όμως αυτά κοστίζουν.

STF
30/11/2019, 22:42
Εγώ συμφωνώ αλλά πρέπει να είναι καλή 3/8'. Λεπτά ανθεκτικά καρυδάκια και σπαστή μανέλα κτλ, όμως αυτά κοστίζουν. Το θεμα ξεκίνησε με 3 επιλογες στα 80 πανω κατω ευρώ και εχουμε φτασει τα 200+. Σε συζήτηση για το τι πρεπει να εχουμε για τις μοτο ναι τα εχουμε ξαναπει και μπορουμε να το ξανασυζητήσουμε όμως ο ανθρωπος θελει κατι στα 80 ευρώ και όλοι (και εγώ) τον σπρώχνουμε προς τα πάνω.


Έχεις μπερδέψει τον moure με τον jtoros. Οι τελευταίες απαντήσεις είναι για τον moure που πόσταρε (και αγόρασε τελικά) μια gedore 180€.


Έχεις μπερδέψει τον moure με τον jtoros. Οι τελευταίες απαντήσεις είναι για τον moure που πόσταρε (και αγόρασε τελικά) μια gedore 180€.

Δε ξέρω αν απαντάτε με αφορμή το δικό μου σχόλιο. Εγώ ότι έγραψα το έγραψα ως μια γενική τοποθέτηση. Το θέμα έχει μεγαλώσει κι έχει αρκετές σελίδες πλέον. Επειδή λοιπόν τις ξαναδιάβασα όλες σήμερα θεώρησα πως τα θέματα αυτά γύρω από τα εργαλεία δίνουν απαντήσεις σε ερωτήματα αλλά παράλληλα είναι και πηγή γνώσης.

Στην σημερινή ανάγνωση του συνόλου του θέματος, έπεσα αρκετές φορές πάνω στη προτροπή: "καλύτερα 1/4 + 1/2, παρά 3/8" πράγμα που είναι σωστό αν μείνουμε στην ακριβολογία των λέξεων σε σχέση με το τι παίρνεις και τι επισκευαστικές δυνατότητες έχεις με δυο ακραίες συλλογές σε σχέση με μία ενδιάμεση. Από τη πλευρά μου ήθελα με το τρόπο μου να υπενθυμίσω πως ο κυριότερος λόγος ύπαρξης και δημιουργίας των εργαλείων είναι και η διευκόλυνση επί του έργου. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν τόσες υποκατηγορίες στις καστάνιες και στα καρυδάκια. Θες επειδή το έφερε η τύχη να έχω για αρκετά χρόνια αυτήν ως μοναδική, θες επειδή πραγματικά με έχει βολέψει πολύ, θεωρώ πάντως πως η πιο εύχρηστη συλλογή για τη μοτοσυκλέτα είναι η 3/8 χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι άλλες περιττεύουν.

daz
30/11/2019, 23:22
Stf σε κάποιον που θέλει τα ελάχιστα δυνατόν εργαλεία, με τα οποία θα μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές με τις οποίες θα ασχοληθεί ο ερασιτέχνης, τι μέγεθος καρυδακια θα του έλεγες να πάρει;

STF
01/12/2019, 02:19
Έχω απαντήσει ήδη νομίζω. Αντί για 1/4 & 1/2 θα πρότεινα 3/8 & 1/2. Επίσης θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς 1/2 (συλλογή) με συγκεκριμένα νούμερα σε καρυδάκια 1/2 και μια μανέλα... αλλά μόλις πρόσεξα πως γράφεις να μπορεί να κάνει "όλες τις δουλειές" με τις οποίες θα ασχοληθεί ο ερασιτέχνης.
Χμμμ... δύσκολη η απάντηση. Σίγουρα 1/4 & 1/2 καλύπτουν όλες τις ερασιτεχνικές εργασίες.

Αν το ζητούμενο αυστηρά ήταν ο μικρός αριθμός εργαλείων (εγώ) θα ζούσα και με μια 3/8 συν μια συλλογή από γερμανοπολύγωνα μέχρι no 32. Καταλαβαίνω φυσικά πως η λογική θα οδηγούσε στη συνδυαστική λύση. Πάντως το χέρι μου πάντοτε ζητάει την οικεία αίσθηση της 3/8.

toyar
01/12/2019, 08:17
συμφωνω κι εγω για την 3/8 και το εχω αναφερει και παλιοτερα ειδικα οταν αναφερομαστε σε εργασιες σε μοτοσυκλετα
και μαζι με ενα ροποκλειδο 10-50 κανεις τα παντα εκτος απο αξονες τροχων και καμπανα
η ευκολια που μου εχει δωσει μια 1/4 ειναι οτι εχει μεσα βασικες μυτες κατσαβιδιων, τορξ και αλλεν μαζι με τα καρυδακια σε συνδυασμο με πολυ μικρο ογκο και βαρος
χρησιμοποιω proxxon χωρις προβλημα η παραπονο

daz
01/12/2019, 09:59
To διαχώρισα για να μη χαθούμε, για να μη φωνάζει ο Λεό και για να το δουν περισσότεροι. Λεό εβαλα χέρι στο ποστ σου γιατί τα άσχετα δεν κολλάνε εδώ μέσα. ;)

Leon67
01/12/2019, 18:35
To διαχώρισα για να μη χαθούμε, για να μη φωνάζει ο Λεό και για να το δουν περισσότεροι. Λεό εβαλα χέρι στο ποστ σου γιατί τα άσχετα δεν κολλάνε εδώ μέσα. ;)

Καλα δεν πειράζει, οποιος εχει Honda αμάξι θελει 31mm κοντό.

DrIoannis
01/12/2019, 21:06
Εγώ στο BMW βασικά με 3/8 δουλεύω. Ακόμη και τροχούς με 3/8 δυναμόκλειδο τους τοποθετώ. Έχω και μία καστάνια 1/4 αλλά σπάνια τη χρησιμοποιώ.

leftos
02/12/2019, 10:03
Η 1/4 θα λύσει καρμπυρατερ για να αλλάξεις θέση στην βελόνα που δεν χωράει τίποτα άλλο. Γενικά με κατσαβίδια , αλλεν και πλέον torx που έχουν όλα τα αυτοκίνητα και μηχανάκια την χρειάζεσαι.
Σιγουρα η 3/8 με μια σειρά καρυδάκια 10 μέχρι 19 κάνεις όλες τις δουλειές και χωράει καλύτερα αρά βολέυει. Απλά πιθανότατα εγώ εδώ που μένω αν μου λείπει καρυδάκια η χρειαστώ ενα νούμερο άλλεν για την δαγκάνα φρένων σε 3/8 δεν θα το βρώ.
Οπότε παίζει και αυτό το ρόλο του που οδηγούμαστε στην 1/2.

S705
03/12/2019, 00:40
προσωπικά με μια συλλογή σε 3/8 και μια καστάνια 1/4 με μερικά καρυδάκια και μύτες κάνω όλες τις δουλείες στην μηχανή χωρίς κανένα θέμα.
μέχρι και άξονα ψαλιδιού έλυσα ,σφιγμένο στα 110nm που είχε να λύσει 11 χρονιά χωρίς να ζορίσω το εργαλείο.
οκ για τους τροχούς μόνο βάζω μια μανελα 1/2 άλλα και πάλι είναι ίσως το μόνο σημείο που χρειάζεται.
πιστεύω ότι στην μηχανή οποί οι χώροι είναι περιορισμενοι η 3/8 είναι ότι καλύτερο.

stefanos
03/12/2019, 22:16
Η λογική του 1/4 ξεκινάει από την ανάγκη μου να κουβαλάω μερικά εργαλεία μαζί μου στο μηχανάκι.
Λόγω χώρου η 1/4 είναι μονόδρομος σε συνδυασμό με μύτες και απαραίτητα καρυδάκια και αντάπτορες.
Από εκεί και πέρα το λόγικό βήμα είναι η 1/2.

STF
04/12/2019, 00:50
Η λογική του 1/4 ξεκινάει από την ανάγκη μου να κουβαλάω μερικά εργαλεία μαζί μου στο μηχανάκι.
Λόγω χώρου η 1/4 είναι μονόδρομος σε συνδυασμό με μύτες και απαραίτητα καρυδάκια και αντάπτορες.
Από εκεί και πέρα το λόγικό βήμα είναι η 1/2.

Σύμφωνοι συνονόματε, το ίδιο κάνω/έχω κι εγώ. Η συζήτηση εδώ όμως αφορά -όπως θα δεις στο τίτλο- συλλογές που θα χρησιμοποιήσουμε στο σταθερό μας χώρο. Στις μηχανές μας συνήθως κουβαλάμε μεμονωμένα και συγκεκριμενοποιημένα πράγματα.

stefanos
04/12/2019, 03:54
Σύμφωνοι συνονόματε, το ίδιο κάνω/έχω κι εγώ. Η συζήτηση εδώ όμως αφορά -όπως θα δεις στο τίτλο- συλλογές που θα χρησιμοποιήσουμε στο σταθερό μας χώρο. Στις μηχανές μας συνήθως κουβαλάμε μεμονωμένα και συγκεκριμενοποιημένα πράγματα.

Ναι δεν ήμουν αρκετά σαφής.
Εγώ με αυτά τα εργαλεία κάνω τα συνηθισμένα λάδια φίλτρα τακάκια μπουζί όταν βρω λίγο χρόνο στη δουλειά γιατί στο σπίτι δεν υπάρχει χώρος,
Να τονίσω ότι αυτά αφορούν το σκούτερ που τα πράγματα είναι ιδιαίτερα στριμωγμένα ακόμα και για την 1/4.
Και βέβαια με τις μύτες ουσιαστικά δεν χρειάζομαι ούτε κατσαβίδια άλεν τορξ...
Τα παραπάνω βέβαια προέκυψαν από τις συγκεκριμένες ανάγκες που προσπαθώ να καλύψω.
Είδα τι δουλειές έχω να κάνω συνήθως και διάλεξα αυτά που με βολεύουν καλύτερα.
Για μένα πάντως η 1/4 είναι απολύτως απαραίτητη.

BUZZ
04/12/2019, 11:25
Eγω θεωρω οτι πρεπει να δουλευεις το μεγαλυτερο που σε παιρνει για να μη γινουν σωβρακο τα εργαλεια σε βαθος χρονου. Για παραδειγμα πρεπει να δουλεψεις ενα 18 παξιμαδι, αυτο μπορεις να το δουλεψεις και με 3/8 και με 1/2. Σε 3/8 η καστανια θα ειναι πιο μαζεμενη, ομως η 1/2 αρκετα πιο δυνατη αρα και σε βαθος χρονου θα κρατησει καλυτερα.
Οσον αφορα αυτο με τον χωρο εχει επισης να κανει και με τις μαρκες των εργαλειων. Π.χ η φακομ η 1/2 ειναι πολυ πιο μαζεμενη και ελαφρυα απο τηn αντιστοιχη force αρα και δουλευεται αρκετα πιο ευκολα

BUZZ
27/02/2021, 19:19
Με τρώει τώρα κάποιες μέρες να κάνω κίνηση για συλλογή σε 3/8 αλλά μέχρι στιγμής το δίδυμο 1/4 +3/8 με καλύπτει πέραν μιας πρόσφατης αλλαγής μπουζί σε αυτοκίνητο που δε πέρναγε το μπουζοκαρυδακι 1/2. Σκέφτομαι ομως ότι η 3/8 θα είναι πιο πρακτική υπό προυποθεσεις.
Γενικά οι πιο μάχιμοι δουλεύετε 3/8 τακτικά ?

toyar
27/02/2021, 19:42
η 3/8 ειναι αρκετα ευχρηστη αλλα μαλλον πλεονασμος αν εχεις ηδη τις αλλες
μιλωντας για μπουζι συγκεκριμενα μπορεις να παρεις τρια μπουζοκαρυδα 16 19 και 21 που ειναι τα ποιο κοινα σε 3/8 και εναν ανταπτορα 3/8 σε 1/2 ωστε να χρησιμοποιεις την καστανια σου