PDA

View Full Version : Βαλβίδα διακλάδωσης (junction valve) για το πίσω φρένο.



ptc
02/12/2019, 14:11
Ψαχνοντας τροπο για να βαλω μανετα πισω φρενου στη μηχανη μου επεσα πανω σε αυτη τη λυση.

413121

Χρησιμοποιειται σε ειδικες χρησεις που θελουμε να εχουμε και χειριστηριο πισω φρενου, περα απο το πενταλ (πχ μανετα για stunting ή φρενο αντιχειρα για αγωνες). Η πιο συνηθισμενη λυση για τη χρηση που θελω (stunting) ειναι να μπει δευτερη δαγκανα πισω που συνδεεται με το χειροφρενο. Ψαχνοντας ομως για μια πιο οικονομικη (και λιγοτερο παρεμβατικη) λυση επεσα στο εν λογω εξαρτημα.

http://www.moto-madness.com/HoHey-Junction-Valve-Adapter-Stunt-Rear-Hand-Brake-Handbrake-Tear-Drop.html

https://www.demon-tweeks.com/eu/gp-tech-teardrop-junction-valve-gptjvtd-1/

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω; Ακομα κι αν δεν το εχει συναντησει κανεις, μηπως οι πιο τεχνικα καταρτησμενοι μπορουν να σκεφτουν καποιο προβλημα αυτης της συνδεσμολογιας; Εναλλακτικα μπορω φυσικα να καταργησω εντελως το πενταλ και να συνδεσω την πισω δαγκανα κατευθειαν με την τρομπα του φρενου στο αριστερο χερι (οπως ειναι τα φρενα σε ενα σκουτερ δηλαδη).

telegonos
02/12/2019, 15:10
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Όταν θα πατάς το πετάλι, θα δουλεύει σαν κανονικό πίσω φρένο.

Όταν θα πιέζεις την μανέτα στην πάνω τρόμπα που θα μπει, πάλι στέλνει πίεση η οποία απλά περνάει κι από την κάτω τρόμπα και ... πάλι φρενάρει.

Απλό, λιτό και έξυπνο.

S705
02/12/2019, 17:02
Εγώ γιατί δεν βλέπω κανέναν διακλαδωτηρα!
Ένας απλός ανταπτορας είναι που αντικαθιστά το πλαστικό κομμάτι με μεταλλικό για να βάλεις σύνδεσμο με μακριτερο σωληνα.εσυ χρειάζεσαι κάτι που να έχει δύο εισόδους και μάλιστα με ανεπιστροφη βαλβίδα μεταξύ τους.,ωστε να μην πηγενε η πίεση από το ένα δοχείο στο άλλο.

Pew
02/12/2019, 17:53
Εγω παλι θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι μονο για μικρες πιεσεις και ουσιαστικα το μονο "στοπ" στην οποια διαρροη ειναι τα τσιμουχακια απο το καθε εμβολο της τρομπας (ειτε μανετας, ειτε ποδοφρενου) δεχεται την πιεση.

argiris34
03/12/2019, 15:19
Αντικαθιστα το δοχειο με τρομπα σε αλλη θεση και ασκείται πιεση στα εμβολα ειτε πατας απο την μια ειτε απο την αλλη αν καταφερω να κανω ενα σχημα θα το ανεβασω

argiris34
03/12/2019, 15:57
413141413141

S705
03/12/2019, 19:32
σωστός !!!!!
δεν το είχα σκεφτεί έτσι.