PDA

View Full Version : Γράσσο για ορινγκ δαγκάνας



kostaspetrou
02/12/2019, 23:02
Έχω το μαμά κιτ για R6 και έχει σακουλάκια από ροζ γράσσο(rubber grease).

Αυτό πωλείται ξεχωριστά;

Ρωτώ γιατί εντός των ημερών θα κάνω σέρβις στο αυτοκίνητο(σωληνάκια υψηλής,υγρά και ορινγκ δαγκάνας).

Τα ορινγκ ήρθαν χωρίς γράσσο (FIAT λέμε).

Να βάλω απ' το R6 γράσσο ή να μη το κάνω επειδή δεν πωλείται ξεχωριστά;

Να βάλω σκέτο υγρό φρένων;
Να βάλω βαζελίνη;

Να βάλω Γονίδη και Σφακιανάκη;

:cry::lol:

Που μπορώ να βρω γράσσο για ορινγκ δαγκάνας;

Kas_Tracer
02/12/2019, 23:25
Μια και δεν είναι O-Ring (αφού έχουν τετράγωνο προφίλ :p) να βάλεις μόνο υγρό φρένων.
Για τις δαγκάνες του R6 δεν ξέρω , αλλά για τα MT η Yamaha λέει αποκλειστικά υγρό φρένων και τίποτα άλλο.
Το τελευταίο που ξέρω είναι ότι η τριβή που υπάρχει μεταξύ τσιμούχας-πιστονιού (και κατ'επέκταση η παραμόρφωση που προκαλείται στην τσιμούχα όταν φρενάρεις)
είναι και αυτή που επαναφέρει το πιστόνι στην θέση του .

toyar
03/12/2019, 05:40
Υγρό φρένων μονο

lospsi
03/12/2019, 06:28
Κάποιοι βάζουν, άλλοι όχι. Δες εδώ για διάφορες πληροφορίες, φαίνεται σοβαρός https://www.greaseexpert.com/
Εγώ Ελλάδα δεν βρήκα το rubber grease και το πήρα από eBay.co.uk

Από ότι έχω καταλάβει, συνήθως το γράσο το βάζουν χωρίς να λύσουν δαγκάνα, απλά για να λιπαίνει τα εμβολάκια. Εγώ θα βάλω στα εμβολάκια της δαγκάνας στο βεσπάκι, όταν αξιωθώ να την καθαρίσω...
Αυτά από μένα, ερασιτέχνης που το χαζό ψάχνει.

mikes
03/12/2019, 08:35
Εγω οταν εκανα το μηχανικο παντως, στα συνεργεια που δουλευα βαζελινη βαζαμε..

BLiTzER
03/12/2019, 09:27
Εγω οταν εκανα το μηχανικο παντως, στα συνεργεια που δουλευα βαζελινη βαζαμε..

Δε μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου, φίλε.

MAIK72
03/12/2019, 10:35
Δε μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου, φίλε.

:bawl::bawl:

OldMan
03/12/2019, 10:55
η τριβή που υπάρχει μεταξύ τσιμούχας-πιστονιού (και κατ'επέκταση η παραμόρφωση που προκαλείται στην τσιμούχα όταν φρενάρεις)
είναι και αυτή που επαναφέρει το πιστόνι στην θέση του .

Ουδεν αληθεστερον τουτου..!! ;)
(συνεπικουρουμενου και του γεγονοτος της εκτόνωσης του υδραυλικου υγρου κατα την απελευθερωση της μανετας..)

Τα γρασσα που μπαινουν στο συστημα εμβολακια/τσιμουχες/τακακια ειναι, για μεν την μετωπικη επιφανεια των εμβολων (αυτη που ερχεται σε επαφη με το τακακι) copper grease, για δε την εξωτερικη επιφανεια των τσιμουχων (καθαρα για λογους ευκολης και σωστης τοποθετησης ) rubber grease..

Το υγρο φρενων (και μονο αυτό) μπαινει για να διευκολύνει την συναρμογη τσιμουχας/εμβολου ωστε σε θεση ηρεμιας να μην υπαρχει παραμορφωση της τσιμουχας..

MAIK72
03/12/2019, 10:59
Τα γρασσα που μπαινουν στο συστημα εμβολακια/τσιμουχες/τακακια ειναι, για μεν την μετωπικη επιφανεια των εμβολων (αυτη που ερχεται σε επαφη με το τακακι) copper grease, για δε την εξωτερικη επιφανεια των τσιμουχων (καθαρα για λογους ευκολης και σωστης τοποθετησης ) rubber grease..



¨Οταν το έψαχνα δεν το εβρισκα πουθενά. Στην castrol βάλαν τα γέλια όταν τους πήρα:D Το λένε και θαυματουργό το γράσσο αυτό για ξεραμένα λάστιχα

OldMan
03/12/2019, 11:01
Προφανως νομισαν οτι εψαχνες για καποτα με λιπαντικο..

MAIK72
03/12/2019, 11:04
Προφανως νομισαν οτι εψαχνες για καποτα με λιπαντικο..

:bawl:


Δε κυκλοφορεί εδώ το rubber grease. Λέγε ότι θες. Σε συνεργεία μπορεί και να το δίνουν με τον ντενεκέ:p

kostaspetrou
03/12/2019, 15:06
Ο μάστορας μου είπε να βάλω βαζελίνη στην τρύπα και στα λαστιχένια αντικείμενα που θα μπουν μέσα της.

BLiTzER
03/12/2019, 15:06
Ο μάστορας μου είπε να βάλω βαζελίνη στην τρύπα και στα λαστιχένια αντικείμενα που θα μπουν μέσα της.

Καλή διασκέδαση.

Bowleno
03/12/2019, 15:26
Δε μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου, φίλε.


Προφανως νομισαν οτι εψαχνες για καποτα με λιπαντικο..

Ρε σεις... Έλεος μου φύγανε τα σφραγίσματα λέμε:bawl::bawl:

lykourgi
03/12/2019, 20:05
Ο μάστορας μου είπε να βάλω βαζελίνη στην τρύπα και στα λαστιχένια αντικείμενα που θα μπουν μέσα της.
Βάλε φωτογραφίες. :winka:

Kas_Tracer
03/12/2019, 21:02
https://youtu.be/pNjSLz_xFdw?t=20

DrIoannis
03/12/2019, 21:29
H ATE βγάζει πχ http://www.trade-wind.gr/ate-brake-cylinder-paste-180-gr.html

Castrol
https://www.castrol.com/en_au/australia/products/cars/greases/red-rubber-grease.html

Έχω και τα 2 αλλά δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω κανένα :D ακόμη...

kostaspetrou
03/12/2019, 22:05
H ATE βγάζει πχ http://www.trade-wind.gr/ate-brake-cylinder-paste-180-gr.html

Castrol
https://www.castrol.com/en_au/australia/products/cars/greases/red-rubber-grease.html

Έχω και τα 2 αλλά δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω κανένα :D ακόμη...

Το ΑΤΕ δεν ξέρω αν κάνει για όρινγκ.

Για το καστρόλ ρώτησα αλλά μου είπαν δεν υπάρχει στην Ελλάδα,δεν το φέρνουν.

Αν ξέρεις κάποιον που να έχει στοκ,στείλε σε μήνυμα τα στοιχεία του.

Αλλιώς με βλέπω να χώνω βαζελίνη.
:cry:

toyar
03/12/2019, 22:15
413181

αυτο βαζω στις ακρες των τακακιων που πατανε στη δαγκανα και κυριως στους πειρους της δαγκανας
σε εμβολο και τσιμουχα μονο υγρο φρενων

MAIK72
03/12/2019, 23:19
https://www.castrol.com/en_au/australia/products/cars/greases/red-rubber-grease.html

Έχω και τα 2 αλλά δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω κανένα :D ακόμη...

Aπο κει παραγγέλνει τα βαρέλια και o oldman dante κροκοδειλάκιας. Απ΄την χώρα των Αβοριγίνων .Πρέπει να το τρώει για πρωινό μαζί με μολόχες κοάλα. :lol::lol::lol:

OldMan
04/12/2019, 12:57
Αλλιώς με βλέπω να χώνω βαζελίνη.:cry:

Καλυτερα να μη το κανεις..

Η βαζελινη ειναι πετρελαϊκης βασης βαρυ κλασματικο αποσταγμα (μεγαλος αριθμος αλκανίων) και δεν συμπεριφερεται πολυ φιλικα στις τσιμουχες/O-rings κ.λ.π.

BLiTzER
04/12/2019, 13:10
Water-based αυστηρά. Είναι γνωστό.

kostaspetrou
04/12/2019, 15:17
Καλυτερα να μη το κανεις..

Η βαζελινη ειναι πετρελαϊκης βασης βαρυ κλασματικο αποσταγμα (μεγαλος αριθμος αλκανίων) και δεν συμπεριφερεται πολυ φιλικα στις τσιμουχες/O-rings κ.λ.π.

Δεν ξέρω,πραγματικά.

Απ' την άλλη ρώτησα χημικό και μου είπε ακριβώς επειδή δεν ξέρουμε από τί αποτελούνται τα όρινγκ,
καλύτερα να εφαρμόσεις την αρχή "εαν ο μάστορας το κάνει χρόνια και δουλεύει, κάντο".


Έχω κάτι σακουλάκια γράσσο σιλικόνης για ηλεκτρικά.

Να βάλω τέτοιο;

DrIoannis
04/12/2019, 16:22
Το ΑΤΕ δεν ξέρω αν κάνει για όρινγκ.

Για το καστρόλ ρώτησα αλλά μου είπαν δεν υπάρχει στην Ελλάδα,δεν το φέρνουν.

Αν ξέρεις κάποιον που να έχει στοκ,στείλε σε μήνυμα τα στοιχεία του.

Αλλιώς με βλέπω να χώνω βαζελίνη.
:cry:
Πάρε της ΑΤΕ κάνει...
http://www.ate-info.de/en/details/produkte/ate-bremszylinder-paste-180-ml

Castrol δεν είχα βρει ούτε εγώ. Το αγόρασα από εξωτερικό.

OldMan
05/12/2019, 12:25
Έχω κάτι σακουλάκια γράσσο σιλικόνης για ηλεκτρικά.
Να βάλω τέτοιο;

Παλι θα ελεγα, οχι..!!

Και εξηγουμαι:
Οτιδηποτε αδιαλυτο στα υγρα φρενων ενέχει τον κινδυνο να περασει στο κυκλωμα υπο μορφην μικρων συσσωματων (πολλα μικρουτσικα μαλακα "γρεζακια" που δεν κανουν μεν καμια ζημια σε τσιμουχες κ.λ.π. αλλα μπορει να σπασει ο διαολος το ποδαρι του και να βρεθουν πολλα απο αυτα πολυ κοντα..
Επειδη αυτες οι παπαριες ειναι κατα βαση πολωμενα μακρομορια (θα στα εξηγησει ο χημικος πολυ καλυτερα..) παιζει και να σχηματισουν μια ωραια μπαλιτσα μεσα στο κυκλωμα - πραγμα που δεν το θελουμε, νομιζω..;)
Οτιδηποτε (ημι ή πληρως) διαλυτο στα υγρα φρενων αλλαζει τις τεχνικες τους προδιαγραφες (συμπιεστοτητα, σημειο βρασμου, ιξωδες, κ.λ.π.) - πραγμα που επίσης δεν το θελουμε..

Θα μΕ πεις τωρα, πολυ το ψειρίζεις το θεμα αλλα μουχαμπετι κανουμε για πασατεμπο..

toyar
05/12/2019, 15:04
η απλη αυτονοητη και ασφαλης λυση του ιδιου του υγρου φρενων γιατι μας ξινιζει τοσο;

OldMan
05/12/2019, 15:31
η απλη αυτονοητη και ασφαλης λυση του ιδιου του υγρου φρενων γιατι μας ξινιζει τοσο;

Γιατι δεν μπορεις να τα πεις και γλυκουτσικα τα υγρα φρενων..

viper1
05/12/2019, 16:11
Στην εργασία μου τα orings τα λυπαινουμε με το υγρό του συστήματος που θα δουλέψουν.
Σε στεγνά συστήματα έχουμε ένα γρασσο oring grease της DOW CORNING
Πάντως πρόσφατα που έκανα rebuild σε εξαπιστονες της tocikko μαζί με τα oring μου έστειλαν και ένα κόκκινο γρασσο . Δεν το χρησιμοποιήσα. Έβρεξε τα oring με φρέσκο υγρό φρένων και τα φόρεσα στις υποδοχές

OldMan
05/12/2019, 18:03
Έβρεξε τα oring με φρέσκο υγρό φρένων και τα φόρεσα στις υποδοχές

Δηλ. τα o-rings αλλου τρωνε και πινουνε και αλλου πανε και και τον δινουνε..

viper1
05/12/2019, 18:48
Δηλ. τα o-rings αλλου τρωνε και πινουνε και αλλου πανε και και τον δινουνε..

Όπως και πολλά άλλα στην ζωή μας.....;)

kostaspetrou
05/12/2019, 19:18
kolofardia.gr : Βρήκα από φίλο της ΑΤΕ,του έχει περισσέψει, οπότε θα το βάλω.

@Οldman: καταλαβαίνω τι λες αλλα δε νομίζω με τα υγρά φρένων να έχει θέμα διότι τα όρινγκ είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε περιβάλλον υγρου φρένων.


Επίσης σωστό στο περί διαλυτών/μη διαλυτών.

Να πω επίσης κάτι που εκ πρώτης όψεως θα φανεί παράδοξο: απ' τη στιγμή που δεν έχουν κατασκευάσει 100% υδρόφοβα υγρά φρένων, ευτυχώς που η υγρασία απορροφάται,άρα υπάρχει ομοιόμορφα στο υγρό φρένων και δε λιμνάζει πχ στο κατώτατο/ ανώτερο σημείο του κυκλώματος.

@viper1: λινκ για το oring grease της DOW CORNING υπάρχει;

viper1
06/12/2019, 02:52
kolofardia.gr : Βρήκα από φίλο της ΑΤΕ,του έχει περισσέψει, οπότε θα το βάλω.

@Οldman: καταλαβαίνω τι λες αλλα δε νομίζω με τα υγρά φρένων να έχει θέμα διότι τα όρινγκ είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε περιβάλλον υγρου φρένων.


Επίσης σωστό στο περί διαλυτών/μη διαλυτών.

Να πω επίσης κάτι που εκ πρώτης όψεως θα φανεί παράδοξο: απ' τη στιγμή που δεν έχουν κατασκευάσει 100% υδρόφοβα υγρά φρένων, ευτυχώς που η υγρασία απορροφάται,άρα υπάρχει ομοιόμορφα στο υγρό φρένων και δε λιμνάζει πχ στο κατώτατο/ ανώτερο σημείο του κυκλώματος.

@viper1: λινκ για το oring grease της DOW CORNING υπάρχει;

https://www.amazon.com/d/Water-Coolers-Filters/Dow-Corning-Molykote-55-Grease/B00B2OHYMU

www.dowcorning.com

viper1
06/12/2019, 03:00
Επαναλαμβάνω ότι αυτό το oring grease ΔΕΝ κάνει για την δουλειά που θέλεις να κάνεις.

OldMan
06/12/2019, 12:26
@Οldman: καταλαβαίνω τι λες αλλα δε νομίζω με τα υγρά φρένων να έχει θέμα διότι τα όρινγκ είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε περιβάλλον υγρου φρένων.
Γιατι, εγω ειπα κατι το αντιθετο..?? :confused: