PDA

View Full Version : Κλήση παράβασης από δημοτική αστυνομία μετά από 20 χρόνια



doctoras
05/12/2019, 07:32
Καλημέρα, ναι είναι όπως το διαβάζετε, μου ήρθε ραβασάκι(ατομική ειδοποίηση) μέσω ελτα από τον δήμο Θεσσαλονίκης, το οποία εντελώς λιτά ανέφερε ονομα αφμ και ποσό πληρωμής 58,69 Ε για παράβαση που έκανα. Και την προειδοποιηση στα κάτω κάτω πως αν δεν το πληρώσω μεχρι 31/12 θα λάβω προσαυξήσεις και δεν θα μου εκδίδεται ενημερότητα και τα τι αυτά. Καμία αλλη πληροφορία.
εντομεταξύ αναρωτιέμαι και δεν έχω καμια κλήση στα χέρια μου απο δήμο είτε αστυνομία ανεξόφλητη, συνεπώς έπρεπε να μάθω πια είναι η παράβαση που έκανα και δεν έχω λάβει την παράβαση επιτόπου

το ραβασάκι έδινε καμια 10ρια αριθμούς εξυπηρέτησης πολιτών, ε μαντέψτε καμία απο αυτές δε απαντούσε ούτε υπήρχε εναλλακτικά κάποια διεύθυνση email

τελικά να μη πολυλογώ μέσω κάποιου γνωστού μου που δουλεύει στον δήμο με προώθησε στο αρμόδιο τμήμα, ο υπάλληλος, μου βεβαίωσε οτι η κλήση αυτή έγινε τον Οκτώβριο του 2000. Έμεινα λαλακας...Οταν δε τον ρώτησα γιατί άργησε να μου σταλεί αυτή την ειδοποίηση 19 χρόνια? όπως και πως γνωρίζω? οτι ενώ δε χρωστάω τίποτα και είμαι από αυτούς που τακτοποιούν άμεσα τέτοια θέματα, είχα πληρώσει τότε, αλλά απο το μπάχαλο που διακρίνεται στην διευθέτηση θεμάτων του δήμου να μου δίνεται η εντολή για δεύτερη φορά να πληρώσω.... ε καλα δε περίμενα να πάρω απάντηση..

Συμφωνήσαμε να μου στείλει με email όχι με ταχυδρομείο(μη τυχόν και πάρει άλλα 20χρόνια) την επίμαχη κλήση


ιδού η κλήση

413205

Γνωρίζει κανείς τι δικαιώματα έχουμε πάνω σε κάτι τέτοιο?

THEOD
05/12/2019, 08:50
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120527&highlight=%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B7

Διάβασε το - είναι διδακτικό του πως λειτουργούν

bulmont
05/12/2019, 09:10
Καλημέρα, ναι είναι όπως το διαβάζετε, μου ήρθε ραβασάκι(ατομική ειδοποίηση) μέσω ελτα από τον δήμο Θεσσαλονίκης, το οποία εντελώς λιτά ανέφερε ονομα αφμ και ποσό πληρωμής 58,69 Ε για παράβαση που έκανα. Και την προειδοποιηση στα κάτω κάτω πως αν δεν το πληρώσω μεχρι 31/12 θα λάβω προσαυξήσεις και δεν θα μου εκδίδεται ενημερότητα και τα τι αυτά. Καμία αλλη πληροφορία.
εντομεταξύ αναρωτιέμαι και δεν έχω καμια κλήση στα χέρια μου απο δήμο είτε αστυνομία ανεξόφλητη, συνεπώς έπρεπε να μάθω πια είναι η παράβαση που έκανα και δεν έχω λάβει την παράβαση επιτόπου

το ραβασάκι έδινε καμια 10ρια αριθμούς εξυπηρέτησης πολιτών, ε μαντέψτε καμία απο αυτές δε απαντούσε ούτε υπήρχε εναλλακτικά κάποια διεύθυνση email

τελικά να μη πολυλογώ μέσω κάποιου γνωστού μου που δουλεύει στον δήμο με προώθησε στο αρμόδιο τμήμα, ο υπάλληλος, μου βεβαίωσε οτι η κλήση αυτή έγινε τον Οκτώβριο του 2000. Έμεινα λαλακας...Οταν δε τον ρώτησα γιατί άργησε να μου σταλεί αυτή την ειδοποίηση 19 χρόνια? όπως και πως γνωρίζω? οτι ενώ δε χρωστάω τίποτα και είμαι από αυτούς που τακτοποιούν άμεσα τέτοια θέματα, είχα πληρώσει τότε, αλλά απο το μπάχαλο που διακρίνεται στην διευθέτηση θεμάτων του δήμου να μου δίνεται η εντολή για δεύτερη φορά να πληρώσω.... ε καλα δε περίμενα να πάρω απάντηση..

Συμφωνήσαμε να μου στείλει με email όχι με ταχυδρομείο(μη τυχόν και πάρει άλλα 20χρόνια) την επίμαχη κλήση


ιδού η κλήση

413205

Γνωρίζει κανείς τι δικαιώματα έχουμε πάνω σε κάτι τέτοιο?

Δικαιώματα;;;;; Τι δικαιώματα....Παραβάτης θα είσαι και μετά από εκατό χρόνια.....
Εδώ πάρκαρες παράνομα, δεν γλυτώνεις, αν είχες πριτσινώσει τίποτα πιτσιρίκια
θα στα παραγράφαμε.............
Πλέρω γιατί εσύ δεν είσαι πολιτευτής-βουλευτής ή κάτι παρόμοιο ώστε να σου παραγραφεί......
το αδίκημα.

billy84
05/12/2019, 10:41
Μετά από τόσα χρόνια δεν υπάρχει παραγραφή? Εδώ παράγραφονται σοβαρά αδικήματα.

panos_zip
05/12/2019, 10:47
Μετά από τόσα χρόνια δεν υπάρχει παραγραφή? Εδώ παράγραφονται σοβαρά αδικήματα.

Όχι τόσο σοβαρά οσο αυτό.

telegonos
05/12/2019, 10:56
Ποσό 20000;;;;; Σε δραχμές είναι; Ευρώ και μόνο ευρώ, δεν είχαμε 19/10 του 2000;

teogtp
05/12/2019, 11:00
Ποσό 20000;;;;; Σε δραχμές είναι; Ευρώ και μόνο ευρώ, δεν είχαμε 19/10 του 2000;

Οχαι.

doctoras
05/12/2019, 11:06
ωπ... δεν το γνώριζα οτι υπήρχαν κι άλλα θύματα πάνω σε αυτό..

Anyway φυσικά όπως λέτε υπάρχει ο νομος του ισχυρού και εγώ δεν είμαι κάτι τόσο δημοφιλής για να παραγραφεί, συνεπώς πάμε με την νόμιμη οδό αν γνωρίζει κάποιος μέσω νομίμου εκπροσώπου εάν μπορούμε να "απαντήσουμε" σε τέτοια έγγραφα και αν πραγματικά υπάρχει κάποιο δικαίωμα παραγραφής λόγο εκπρόθεσμου.

Εαν δε βγει ακρη μέχρι 31/12 θα το πληρώσω απο τα λεφτά του χριστουγεννιάτικου δώρου, η κρατική μαλακία είναι ανίκητη

teogtp
05/12/2019, 11:19
Παρόμοια κατάσταση με συγγενή μου.
Αν είχε περάσει την 20ετια θα είχε παραγραφει.

typhoon
05/12/2019, 12:15
Τα στοιχεία του οχήματος στην κλήση ειναι σωστά όλα?

OldMan
05/12/2019, 12:29
TOYOTA ΜΠΛΕ στην Παυλου Μελα, μπορει να θεωρηθει ελλιμενισμενο..
(για περνα απο το Λιμεναρχειο να κανεις την ενστασουλα σου..);)

Kickstart
05/12/2019, 13:54
θα το πληρώσω απο τα λεφτά του χριστουγεννιάτικου δώρου

Το ποιο;

Καλό.
Μάλλον σε πήραν χαμπάρι ότι περνεις τέτοιο και βρήκαν τρόπο να στο ψαλιδισουν..

Πλάκα κάνω.

Πληρωσε τη φιλε, και κράτα το αποδεικτικο της πληρωμής γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το υδροκεφαλο κράτος που έχουμε μπλέξει.

ΤάκηςΜπ
05/12/2019, 14:00
Εγώ θα πήγαινα στην τροχαία και θα τους εξηγούσα τι έχει συμβεί. Στα Γλυκά νερά σβήνουν σχετικά εύκολα κλήσεις,πόσο μάλλον στην δική σου περίπτωση. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αυστηροί είναι στα βόρεια.

viper1
05/12/2019, 14:11
Εγώ θα πήγαινα στην τροχαία και θα τους εξηγούσα τι έχει συμβεί. Στα Γλυκά νερά σβήνουν σχετικά εύκολα κλήσεις,πόσο μάλλον στην δική σου περίπτωση. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αυστηροί είναι στα βόρεια.

Στα γλυκά νερά σβήνονται και κλήσεις από την δημοτική αστυνομία?
Αν είναι να στείλω πελάτες

ΤάκηςΜπ
05/12/2019, 14:16
Στα γλυκά νερά σβήνονται και κλήσεις από την δημοτική αστυνομία?
Αν είναι να στείλω πελάτες

Αυτό δεν το γνωρίζω. Ίσως έχει κάθε δήμος ξεχωριστή αρχή ή υπόκεινται στην δικαιοδοσία του εκάστοτε ατ.

OldMan
05/12/2019, 14:26
Χωρις "ισως"..!!! ;)

doctoras
05/12/2019, 14:30
Πληρωσε τη φιλε, και κράτα το αποδεικτικο της πληρωμής γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το υδροκεφαλο κράτος που έχουμε μπλέξει.

κρατάω σε φακέλους αποδείξεις απο το '10
ειδικά τέτοιες μαλακίες πρέπει να τις κρατάς εγγράφως αλλά και ηλεκτρονικώς σε κανα δυο τρία hdd...Δεν υπάρχουμε

doctoras
05/12/2019, 14:33
Εγώ θα πήγαινα στην τροχαία και θα τους εξηγούσα τι έχει συμβεί. Στα Γλυκά νερά σβήνουν σχετικά εύκολα κλήσεις,πόσο μάλλον στην δική σου περίπτωση. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αυστηροί είναι στα βόρεια.

δεν έχουν δικαιοδοσία αλλά και να είχαν εάν δεν είσαι τίποτα ψινάκης κλπ σελεμπριταιοι είσαι δύσκολος

το κακό είναι οτι έψαξα στα έγγραφα μου για να βρω αποδεικτικά αλλά μάταια δε βρήκα τίποτα σχετικό

STF
05/12/2019, 14:57
δεν έχουν δικαιοδοσία αλλά και να είχαν εάν δεν είσαι τίποτα ψινάκης κλπ σελεμπριταιοι είσαι δύσκολος

το κακό είναι ότι έψαξα στα έγγραφα μου για να βρω αποδεικτικά αλλά μάταια δε βρήκα τίποτα σχετικό

Αυτό που γνωρίζω είναι πως οικονομικές διαφορές μεταξύ ιδιωτών παραγράφονται μετά από 5ετία και μεταξύ ιδιώτη και δημοσίου μετά από 10ετία.
Κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να πληρώσεις τίποτα!
Ρώτα κάποιον γνωστό σου δικηγόρο. Αν επιβεβαιώσει αυτά που σου λέω, πήγαινε στο Δήμο και πες τους τα. Αν δε σου τη διαγράψουν άμεσα περίμενε το δικαστήριο. Κράτα κάθε αποδεικτικό στοιχείο που μπορείς να έχεις στα χέρια σου, ακόμη και το φάκελο με την ημερομηνία από την ατομική ειδοποίηση που σου ήρθε. Κάνουν καταχρηστική ανάγνωση του νόμου περί παραγραφών, στο τέλος θα σου που συγνώμη λάθος!

EDIT: Βλέπω πως άλλαξαν το νόμο και τον πήγαν σε 20ετία.... Το κράτος μας γνωρίζει τα κουσούρια του... τρομερό!!!

https://www.aftodioikisi.gr/ota/dimoi/ti-ischyei-gia-tin-paragrafi-ton-prostimon-k-o-k-gia-toys-dimoys/

doctoras
05/12/2019, 16:15
Αυτό που γνωρίζω είναι πως οικονομικές διαφορές μεταξύ ιδιωτών παραγράφονται μετά από 5ετία και μεταξύ ιδιώτη και δημοσίου μετά από 10ετία.
Κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να πληρώσεις τίποτα!
Ρώτα κάποιον γνωστό σου δικηγόρο. Αν επιβεβαιώσει αυτά που σου λέω, πήγαινε στο Δήμο και πες τους τα. Αν δε σου τη διαγράψουν άμεσα περίμενε το δικαστήριο. Κράτα κάθε αποδεικτικό στοιχείο που μπορείς να έχεις στα χέρια σου, ακόμη και το φάκελο με την ημερομηνία από την ατομική ειδοποίηση που σου ήρθε. Κάνουν καταχρηστική ανάγνωση του νόμου περί παραγραφών, στο τέλος θα σου που συγνώμη λάθος!

EDIT: Βλέπω πως άλλαξαν το νόμο και τον πήγαν σε 20ετία.... Το κράτος μας γνωρίζει τα κουσούρια του... τρομερό!!!

https://www.aftodioikisi.gr/ota/dimoi/ti-ischyei-gia-tin-paragrafi-ton-prostimon-k-o-k-gia-toys-dimoys/

Ετσι εξηγείται...σου λεει να προλαβω την 20ετια..αν το εστελναν πριν την εφαρμογή του νομου θα επαιρναν τα @@ τους...
Συνεπώς παιρνω τον μπουλο..

Να σας πω και το αλλο ρώτησα πως μπορω να πληρώσω και μου είπαν πρεπει να παω στο δημαρχείο με το υπογειο παρκιν για τους πολίτες του δημου κανει 3.5 ευρω η ωρα!! :) :)

viper1
05/12/2019, 16:21
Ετσι εξηγείται...σου λεει να προλαβω την 20ετια..αν το εστελναν πριν την εφαρμογή του νομου θα επαιρναν τα @@ τους...
Συνεπώς παιρνω τον μπουλο..

Να σας πω και το αλλο ρώτησα πως μπορω να πληρώσω και μου είπαν πρεπει να παω στο δημαρχείο με το υπογειο παρκιν για τους πολίτες του δημου κανει 3.5 ευρω η ωρα!! :) :)

Πάρκαρε απέξω ακριβώς. Αν σε γράψουν θα την πληρώσεις πριν κλείσει η επόμενη 20ετια :bawl:

basilis_k6
05/12/2019, 17:40
πανε μοναστηράκι να παρεις 2 δεκαχιλιαρα με κανα 5ευρω και δωστους τα. :lol:

typhoon
05/12/2019, 19:18
Είσαι δημότης στο δήμο που βεβαιωθηκε η παράβαση?
Αν ναι, δυσκολα τα πράγματα, θα την βρεις μπροστά σου στο μέλλον, οπότε φρόντισε να την τακτοποιησεις. Είτε εξόφληση είτε κλάμα μπας κ στη σβήσουν ή την μειώσουν. Μπορεί να περνάει κ τσαμπουκάς εκεί. Δε ξερω, κρίνε ο ίδιος με προσοχή στο αυτόφωρο.

Αν δεν είσαι δημότης, γραψτη στα παπαρια σου κ εαν ποτέ σου χρεωθεί στην εφορία μέσω taxisnet, την βάζεις σε δόσεις κ τα πληρωνεις λίγα λίγα.

Ο δήμος αν κατάλαβα καλά ψάχνει έσοδα. Εάν την στείλει στην εφορία το πόσο της κλήσης πηγαίνει στο κράτος κι όχι στο δήμο, οπότε γενικά δε τις στέλνουν εφορία κι οποίος τσιμπήσει τσίμπησε

doctoras
05/12/2019, 22:11
Είσαι δημότης στο δήμο που βεβαιωθηκε η παράβαση?
Αν ναι, δυσκολα τα πράγματα, θα την βρεις μπροστά σου στο μέλλον, οπότε φρόντισε να την τακτοποιησεις. Είτε εξόφληση είτε κλάμα μπας κ στη σβήσουν ή την μειώσουν. Μπορεί να περνάει κ τσαμπουκάς εκεί. Δε ξερω, κρίνε ο ίδιος με προσοχή στο αυτόφωρο.

Αν δεν είσαι δημότης, γραψτη στα παπαρια σου κ εαν ποτέ σου χρεωθεί στην εφορία μέσω taxisnet, την βάζεις σε δόσεις κ τα πληρωνεις λίγα λίγα.

Ο δήμος αν κατάλαβα καλά ψάχνει έσοδα. Εάν την στείλει στην εφορία το πόσο της κλήσης πηγαίνει στο κράτος κι όχι στο δήμο, οπότε γενικά δε τις στέλνουν εφορία κι οποίος τσιμπήσει τσίμπησε

Παλαιοτερα τα επαιρνα πιο σοβαρα κατι τέτοια, τωρα μπααα, δουλευω, μπορω να δωσω 60 ευρω, θα προτιμούσα να τα κερνουσα σε τσιπουρα αλλα δε μαμης..
Σιγα μη κλαψω που λεει και ο αγγελακας

Απλως θα παρω υπογεγραμμένη βεβαίωση οτι δε χρωστάω τιποτα στο δήμο και θα την σκανάρω σε 2-3 αποθηκευτικά μεσα

basilis_k6
05/12/2019, 22:50
Παλαιοτερα τα επαιρνα πιο σοβαρα κατι τέτοια, τωρα μπααα, δουλευω, μπορω να δωσω 60 ευρω, θα προτιμούσα να τα κερνουσα σε τσιπουρα αλλα δε μαμης..
Σιγα μη κλαψω που λεει και ο αγγελακας

Απλως θα παρω υπογεγραμμένη βεβαίωση οτι δε χρωστάω τιποτα στο δήμο και θα την σκανάρω σε 2-3 αποθηκευτικά μεσα

ρε αντε που θα πληρωσεις κιολας. πανε στο δημο να κανεις φασαρια και πες τους οτι 19 χρονια μετα δεν μπορουν να αποδειξουν οτι χρωστας και δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν χρωστας. βρες τον αντιδημαρχο (καπου εκει θα βολοδερνει) και στολισε τον.