PDA

View Full Version : Honda XL750 Transalp 2023



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

lleonidas
05/12/2019, 11:59
Το motomag (https://www.motomag.gr/news/nea-montela/neo-honda-transalp-apokleistiki-epivevaiosi-sto-moto-pos-etoimazoyn) το παρουσιάζει ως επιβεβαιωμένη παγκόσμια πρώτη αποκάλυψη!
Αναμένουμε νεότερα!

giorgosb
07/12/2019, 00:13
Χλωμό να εξελίξουν νέο V2, άρα λογικά θα ναι Ι2. Αποκλείεται να είναι τιμολογιακά απέναντι απο V-Strom στα 9.000, οπότε θα παίξει λίγο ακριβότερο από Tenere στα 11.000, για να είναι μεταξυ CB500X και Africa..

νεοσσός
07/12/2019, 08:53
Ανυπομονώ να δω πόσο θα βελτιώσουν το θέμα της κατανάλωσης καυσίμου, που είναι από τα κύρια ψεγάδια του, μαζί με τον πολύ ήπιο κινητήρα.

lleonidas
07/12/2019, 09:25
Αν επιβεβαιωθεί το πρώτο σενάριο που αναφέρεται στο δημοσίευμα και τελικά επιλέξουν τον κινητήρα του NC 750, θα είναι αρκετά οικονομικός.
Προσωπικά θα εκπλαγώ αν επιδιώξουν να βγάλουν ένα μεσαίο on/off αγρίμι! Νομίζω πως θα προσπαθήσουν να παράξουν ένα αξιόπιστο μηχάνημα το οποίο θα θυμίζει σε σημεία τον προσανατολισμό του παλιού Transalp χωρίς να απειλεί τις πωλήσεις του NC και θα έχει τα φόντα να χτυπήσει το Tenere 700.
Μένει να δούμε αν θα είναι ενδιαφέρον ως προς την εμφάνιση, αν θα γέρνει πιο πολύ προς το on ή προς το οff και βέβαια πόσο πάνω ή πόσο κάτω από τα 10 χιλιάρικα θα τιμολογηθεί.

Alexinhogr
07/12/2019, 10:26
Αποφάσισαν να αφήσουν αυτόν το V πατάτα που έκαιγε σαν δίχρονο; αυτό είναι είδηση.

extisatokat
07/12/2019, 10:42
Αποφάσισαν να αφήσουν αυτόν το V πατάτα που έκαιγε σαν δίχρονο; αυτό είναι είδηση.

τοσο πατατα που μετα το παπι ηταν το πιο πουλημενο μοντελλο.:lol:

BLiTzER
07/12/2019, 12:05
Αν φτιάξουν ένα μικρότερο, πιο μαζεμένο Africa Twin, θα είναι υπέροχο. Αν διατηρήσουν την παράδοση των ΤΑ, με τα 250 κιλά και τα 40 άλογα, θα είναι υπέροχο για πέταμα.

extisatokat
07/12/2019, 13:09
Αν φτιάξουν ένα μικρότερο, πιο μαζεμένο Africa Twin, θα είναι υπέροχο. Αν διατηρήσουν την παράδοση των ΤΑ, με τα 250 κιλά και τα 40 άλογα, θα είναι υπέροχο για πέταμα.

218 κιλα 54 αλογα 180 χλμ/ωρα.
ΟΧΙ για γληηηηηγορους,χεραδες,ροσσι κλπ.
Για ολους εμας τους υπολοιπους
Και το νεο για τους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥς θα ειναι.

νεοσσός
07/12/2019, 13:15
218 κιλα 54 αλογα 180 χλμ/ωρα.
ΟΧΙ για γληηηηηγορους,χεραδες,ροσσι κλπ.
Για ολους εμας τους υπολοιπους
Και το νεο για τους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥς θα ειναι.
Επιπλέον, όσο λιγότερο πιεσμένος είναι ο κινητήρας, τόσο περισσότερο χρόνο ζωής θα έχει. Έχω μιλήσει με κάμποσους κατόχους Transalp. Οι περισσότεροι πίνουν νερό στο όνομά του και έχουν πάρει και δεύτερο. Ένας μάλιστα το γύρισε για λίγο σε Varadero, αλλά ξαναγύρισε στο Transalp, ως καταλληλότερο για αστική μετακίνηση.

Υπάρχουν βέβαια οι αγωνιάρηδες που το κρίνουν ως μοτοσυκλέτα χωρίς χαρακτήρα, με ράθυμο κινητήρα. Ευτυχώς υπάρχουν εταιρείες και μοντέλα για όλες τις προτιμήσεις των αγοραστών.

doctoras
09/12/2019, 16:40
το θέμα είναι οτι τα 650 μεγάλωσαν και μαζί και το κόστος κτήσης. μέχρι το '09 κοστιζαν 7-7.5k τώρα αγγίζουν τα 10 και τα ευρωπαικά στα 12+ σε μια φτωχοποιημένη νεα λουιζιάνα του ευρωπαικού νότου. Αντικατάστάτες των τότε best seller cb500x, versys 300x, trk502x για όλες τις χρήσεις, οι ευκατάστατοι θα αγοράζουν r1250gs και τέλος..
Η συζητήσεις ειναι καθαρά φιλολογικού ενδιαφέροντος "μου αρέσει/δε μου αρέσει"

Δεινόσαυρος
09/12/2019, 19:01
Εγω πάλι αναρωτιέμαι εφόσον υπάρχει το NC750X, ετούτο το ΤΑ τι το διαφορετικό θα προσφέρει; Ακτίνες κα άντε καναν 19αρι μπρος; Αλουμινέ σαμάρια; Παλι NC δεν θα ειναι; κι ας το βγάλουν ο,τι θένε...

BLiTzER
09/12/2019, 19:11
218 κιλα 54 αλογα

Το αστείο είναι ότι ξεκάθαρα υπερέβαλα, αλλά τα πραγματικά νούμερα είναι τόσο κοντά που δεν είμαι σίγουρος αν είναι για γέλια ή κλάματα. :lol:

extisatokat
09/12/2019, 19:23
Ουτε για γελια,ουτε για κλαμματα,η ιστορια εχει γραφτει,ο καθενας εκανε τις επιλογες του,ευτυχως υπαρχουν μοντελλα για τον καθενα,αν οι αριθμοι των πωλησεων οριζουν την επιτυχια ενος μοντελλου,τοτε η τρανσαλπ σιγουρα θα εφερε ΧΑΜΟΓΕΛΑ στην χοντα,και ας κλαινε ή γελανε οσο θελουν οι υπολοιποι.:)

nickald
09/12/2019, 19:30
Εγω πάλι αναρωτιέμαι εφόσον υπάρχει το NC750X, ετούτο το ΤΑ τι το διαφορετικό θα προσφέρει; Ακτίνες κα άντε καναν 19αρι μπρος; Αλουμινέ σαμάρια; Παλι NC δεν θα ειναι; κι ας το βγάλουν ο,τι θένε...

Το ονομα θα αρμεξουν.

Ανακυκλωση υπαρχοντων μηχανικων μερων θα κανει η χονδα οπως κανει χρονια τωρα

billy84
09/12/2019, 20:07
Εγω πάλι αναρωτιέμαι εφόσον υπάρχει το NC750X, ετούτο το ΤΑ τι το διαφορετικό θα προσφέρει; Ακτίνες κα άντε καναν 19αρι μπρος; Αλουμινέ σαμάρια; Παλι NC δεν θα ειναι; κι ας το βγάλουν ο,τι θένε...

Μάλλον το μοτέρ του NC θα φοράει.Η 19αρα μπροστά θα δώσει περισσότερες επιλογές σε χωμάτινα λάστιχα.Τώρα υπάρχει μόνο το TKC80 μπροστά,που στην Ελλάδα είναι και δυσεύρετο.Αν έχει αναρτήσεις με μεγαλύτερες διαδρομές και μεγαλύτερη απόσταση απο το έδαφος θα προσφέρει πολλά περισσότερα απο το NC που είναι ασφάλτινο ψευδο on off (άσχετα με το τι κάνω εγώ βέβαια :lol:)

Θεωρώ απίθανο να εξελίξουν νέο μοτέρ καθώς τόσο το NC όσο και το Africa έχουν DCT στο οποίο ποντάρει πολλά η Honda.

extisatokat
09/12/2019, 20:15
Το ονομα θα αρμεξουν.

Ανακυκλωση υπαρχοντων μηχανικων μερων θα κανει η χονδα οπως κανει χρονια τωρα

Με επιτυχια ομως ως συνηθως ,και με μεγαλη συμβολη στην ευρεση ανταλλακτικων.
Ειπαμε ΧΟΝΤΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

doctoras
09/12/2019, 20:30
Αν αυξήσουν (στο μοτερ του nc750) 1000rpm παραπανω τον κοφτη δηλαδη να μπορει να φτασει 7500 θα ηταν μια χαρα και το μηχανικο κιβώτιο και θα μπορουσε να το βάλει και σε αλλα σύνολα οπως το νεο ΤΑ

billy84
09/12/2019, 21:15
Αν αυξήσουν (στο μοτερ του nc750) 1000rpm παραπανω τον κοφτη δηλαδη να μπορει να φτασει 7500 θα ηταν μια χαρα και το μηχανικο κιβώτιο και θα μπορουσε να το βάλει και σε αλλα σύνολα οπως το νεο ΤΑ

Έχει ήδη γίνει απο το 2018 αυτό.Πλέον το NC750 στροφάρει μέχρι τις 7.500.To περίεργο είναι οτι με 1200 στροφές παραπάνω δηλώνει τα ίδια άλογα ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ιπποδύναμης!

BLiTzER
09/12/2019, 21:32
To περίεργο είναι οτι με 1200 στροφές παραπάνω δηλώνει τα ίδια άλογα ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ιπποδύναμης!

Κράτησαν την ιπποδύναμη στα ίδια επίπεδα για να μην έχουμε ανακοπές. :lol:

basilis_k6
09/12/2019, 21:40
Έχει ήδη γίνει απο το 2018 αυτό.Πλέον το NC750 στροφάρει μέχρι τις 7.500.To περίεργο είναι οτι με 1200 στροφές παραπάνω δηλώνει τα ίδια άλογα ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ιπποδύναμης!

δεν ειναι τέτοιο μοτερ που δινει άλογα οσο του δινεις καυσιμο και στροφάρει. λογικά η μεγιστη ροπη του ειναι αρκετά πριν τις 7κ οπότε οσο και να δινεις στροφες δεν θα κάνει κάτι στην ιπποδύναμη, τσαμπα καις βενζινα δλδ.

doctoras
09/12/2019, 21:57
Δεν το ηξερα. Οπως σωστα ειπε και ο αποπανω ειναι τετοια η σχεδιαση του μοτερ που οχι μονο η ροπη αλλα και την μεγιστη ισχυ την επιανε νωρις (στις 6500). Ομως ο κοφτης επρεπε να ανεβει λιγο παραπανω γιατι στα μηχανικα κυβωτια λιγη περισσότερη αναμονη στην μανετα τρως το κοφτη στην μαπα και ειναι λιγο αποτομο και ενοχλητικό. Ενω τωρα φαβταζοναι υπαρχει το διαστημα εκεινο να επιμείνεις λιγο ακομη και στη συνέχεια να ανεβασεις πριν να σε προλάβει ο κοφτης.

kordix
09/12/2019, 22:11
Κράτησαν την ιπποδύναμη στα ίδια επίπεδα για να μην έχουμε ανακοπές. :lol:

:bawl:

billy84
09/12/2019, 22:51
Κράτησαν την ιπποδύναμη στα ίδια επίπεδα για να μην έχουμε ανακοπές. :lol:


Πάλι καλά γιατί θα ήταν σκοτώστρα με 5 άλογα παραπάνω!:lol:

Acacius
10/12/2019, 01:01
Πάλι καλά γιατί θα ήταν σκοτώστρα με 5 άλογα παραπάνω!:lol:

Ναι, αλλά θα "τρακοσάριζε" τόσο γρήγορα όσο το v-strom με αποτέλεσμα επικές κόντρες.

Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, και τώρα πιάνει τα τριακόσια τόσο γρήγορα όσο το v-strom (ποτέ :lol: )

Volpad
10/12/2019, 01:09
Αν πέφτουν από πολύ ψηλά, πάνω κάτω τον ίδιο χρόνο θα κάνουν...

McGyver
10/12/2019, 12:07
Εγώ δε μιλάω μη γίνει καμιά μαλακία πάλι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155908)...

:bawl:

sapila racing
10/12/2019, 12:37
Έχει ήδη γίνει απο το 2018 αυτό.Πλέον το NC750 στροφάρει μέχρι τις 7.500.To περίεργο είναι οτι με 1200 στροφές παραπάνω δηλώνει τα ίδια άλογα ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ιπποδύναμης!

Προφανώς το μοτέρ έχει ήδη κρεμάσει και η ροπή έχει ήδη πάρει την κατιούσα πολύ πριν φτάσει σε αυτές τις στροφές.
Μην ξεχνάμε οτι ειναι αυτοκινητάδικο μοτέρ.


Κράτησαν την ιπποδύναμη στα ίδια επίπεδα για να μην έχουμε ανακοπές. :lol:

Τι κακός! :lol:

nickald
10/12/2019, 12:43
Με επιτυχια ομως ως συνηθως ,και με μεγαλη συμβολη στην ευρεση ανταλλακτικων.
Ειπαμε ΧΟΝΤΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

Ρε φίλε 4 χονδα αλλαξα μη μου λες τι κανει και τι δεν κανει.... οσο για τα ανταλλακτικα αν εχεις κανενα μπαρμπα να στα στελνει οκ, αν περιμενεις απο το επισημο δικτυο χεσε μεσα πολυχρονη...

Γιατι αισθανεσαι την αναγκη να υπερασπιζεσαι μια εταιρεια? Ποσοστα εχεις?

billy84
10/12/2019, 14:57
Προφανώς το μοτέρ έχει ήδη κρεμάσει και η ροπή έχει ήδη πάρει την κατιούσα πολύ πριν φτάσει σε αυτές τις στροφές.
Μην ξεχνάμε οτι ειναι αυτοκινητάδικο μοτέρ.



Τι κακός! :lol:


Τα αυτοκίνητα απο όσο θυμάμαι με ένα πρόγραμμα και ανέβασμα τον κόφτη 1.000 στροφές κάτι τσίμπαγαν απο ιπποδύναμη.Ουσιαστικά ίδια αρχιτεκτονική μοτέρ.Μάλλον όμως ισχύει αυτό που λες και απλά ανέβασαν τον κόφτη γιατί παραέμπαινε εύκολα τουλάχιστον στις πρώτες 3 ταχύτητες.

kostaspetrou
10/12/2019, 17:58
Αν ο εκκεντροφόρος και ο χρονισμός του είναι ο ίδιος, τότε μόνο η αύξηση του ορίου περιστροφής λίγα πράγματα θα κάνει.

extisatokat
10/12/2019, 20:34
Ρε φίλε 4 χονδα αλλαξα μη μου λες τι κανει και τι δεν κανει.... οσο για τα ανταλλακτικα αν εχεις κανενα μπαρμπα να στα στελνει οκ, αν περιμενεις απο το επισημο δικτυο χεσε μεσα πολυχρονη...

Γιατι αισθανεσαι την αναγκη να υπερασπιζεσαι μια εταιρεια? Ποσοστα εχεις?

Μ αρεσει σαν εταιρια γιατι πιανει τον σφυγμο των υπολοιπων πολλωνοπως ειπα και πιο πανω,γιατι ειναι ανθωποκεντρικη,γιατι προσαρμοζεται στα ΜΠΟΡΩ των περισσοτερων ,και γιατι ποιοτικα σε βαθος χρονου ειναι για τον μεσο αναβατη ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
Αρα υπο την ευρυτερη εννοια-αν και εσυ το εθεσες προσωπικα-ΕΧΩ και ΕΓΩ ποσοστο κερδους σαν καταναλωτης.

p@nos
10/12/2019, 20:38
Μ αρεσει σαν εταιρια γιατι πιανει τον σφυγμο των υπολοιπων πολλωνοπως ειπα και πιο πανω,γιατι ειναι ανθωποκεντρικη,γιατι προσαρμοζεται στα ΜΠΟΡΩ των περισσοτερων ,και γιατι ποιοτικα σε βαθος χρονου ειναι για τον μεσο αναβατη ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
Αρα υπο την ευρυτερη εννοια-αν και εσυ το εθεσες προσωπικα-ΕΧΩ και ΕΓΩ ποσοστο κερδους σαν καταναλωτης.


η χοντα πιανει τον σφυγμο μονο οσων θελουν αυτοκινητο και οχι μοτοσυκλετα

οποτε αμα σου κανει το τρανσαλπ, κατα βαθος μαλλον θες σμαρτ

extisatokat
10/12/2019, 20:53
η χοντα πιανει τον σφυγμο μονο οσων θελουν αυτοκινητο και οχι μοτοσυκλετα

οποτε αμα σου κανει το τρανσαλπ, κατα βαθος μαλλον θες σμαρτ

ΣΥ ΕΙΠΑΣ

katsar
10/12/2019, 21:39
Δηλαδή οι άλλες εταιρίες , οι υπόλοιπες Γιαπωνέζικες ας πούμε, δεν τα κάνουν όλα αυτά; Ρε τι διαβάζουμε .

extisatokat
10/12/2019, 21:53
Δηλαδή οι άλλες εταιρίες , οι υπόλοιπες Γιαπωνέζικες ας πούμε, δεν τα κάνουν όλα αυτά; Ρε τι διαβάζουμε .

ΑΝ ΑΥΤΟ καταλαβες με γεια σου.ΕΓΩ απαντησα για την ΧΟΝΤΑ και γιατι την προτιμω.Νομιζω δε οτι για τους λογους που ανεφερα ,εχει και τις περισσοτερες πωλησεις.ΑΥΤΟ δεν σημαινει, οτι και οι αλλες εταιριες δεν τα κανουν σε ενα βαθμο και αυτες, αυτα που κανει η ΧΟΝΤΑ,αλλα ΟΧΙ σαν την ΧΟΝΤΑ.

Alexinhogr
11/12/2019, 14:05
Εγώ μια ζωή έλεγα σαν το Honda δεν έχει άλλα αφού πήρα Κλάρα κάθισα κ το φιλοσοφησα, κοντά στο 90 παίρνεις ένα μοτέρ μεσαίου cc και το βάζεις σε όλα τα μοντέλα, ονοφ νακεντ πίστας τσοπερ. Εμένα σαν καταναλωτή με συμφέρει για τι κ μετά από είκοσι χρόνια και τριάντα βρίσκεις ότι θες κ σε καλές τιμές, ενώ χοντα 125 έχει·V σε σειρά σε μόνο κύλινδρο αερεψυκτο υγροψυκτο ελαιοψυκτο βρε δεν γαμ χοντα, αχαχαχ

sniper
11/12/2019, 14:09
Εγώ μια ζωή έλεγα σαν το Honda δεν έχει άλλα αφού πήρα Κλάρα κάθισα κ το φιλοσοφησα, κοντά στο 90 παίρνεις ένα μοτέρ μεσαίου cc και το βάζεις σε όλα τα μοντέλα, ονοφ νακεντ πίστας τσοπερ. Εμένα σαν καταναλωτή με συμφέρει για τι κ μετά από είκοσι χρόνια και τριάντα βρίσκεις ότι θες κ σε καλές τιμές, ενώ χοντα 125 έχει·V σε σειρά σε μόνο κύλινδρο αερεψυκτο υγροψυκτο ελαιοψυκτο βρε δεν γαμ χοντα, αχαχαχ


Brain f#cked.

Alexinhogr
11/12/2019, 16:29
Kawa brain

lleonidas
13/03/2020, 16:02
Ίσως τελικά το αναμενόμενο μεσαίο on-off της Honda να είναι μια μικρότερη Africa Twin και όχι ένα νέο Transalp. Βάση θα αποτελέσει ο κινητήρας του NC750 και ο καινούριος(Euro 5) , αναβαθμισμένος ως προς την ισχύ και τη ροπή, αναμένεται στα 790cc.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα (https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/2021-honda-africa-twin-middleweight/) , η τιμή θα κυμαίνεται κοντά στις £8500.

Επίσης ετοιμάζονται δύο νέα μοντέλα ΝC: ένα γυμνό και ένα πιο classic.

Parking
13/03/2020, 16:24
Εγώ μια ζωή έλεγα σαν το Honda δεν έχει άλλα αφού πήρα Κλάρα κάθισα κ το φιλοσοφησα, κοντά στο 90 παίρνεις ένα μοτέρ μεσαίου cc και το βάζεις σε όλα τα μοντέλα, ονοφ νακεντ πίστας τσοπερ. Εμένα σαν καταναλωτή με συμφέρει για τι κ μετά από είκοσι χρόνια και τριάντα βρίσκεις ότι θες κ σε καλές τιμές, ενώ χοντα 125 έχει·V σε σειρά σε μόνο κύλινδρο αερεψυκτο υγροψυκτο ελαιοψυκτο βρε δεν γαμ χοντα, αχαχαχ

Γατάκι
:D

Οι Γιαπωνέζικες μάρκες έχουν κύριους μετόχους -εδώ και κάμποσα χρόνια-
4 5 μεγάλες τράπεζες
Έτσι δεν ανταγωνίζονται ΠΟΤΕ η μία την άλλη και βρίσκονται σε διαφορά φάσης.
Μεγάλο Άφρικα εσύ μικρό τενερέ εγώ
1200 Άφρικα εσύ 1000 μπιγκ εγώ
κλπ κλπ κλπ
Εσύ καταναλωτή θα πάρεις τα μπιπ μου και οι τιμές θ ανεβαίνουν ελαφρά
αλλά σταθερά.
Το αόρατο χέρι της αγοράς θ αυτορρυθμίζει το χούφτωμα που θα σου ρίχνει

:cool:

panavour
13/03/2020, 16:38
Γατάκι
:D

Οι Γιαπωνέζικες μάρκες έχουν κύριους μετόχους -εδώ και κάμποσα χρόνια-
4 5 μεγάλες τράπεζες
Έτσι δεν ανταγωνίζονται ΠΟΤΕ η μία την άλλη και βρίσκονται σε διαφορά φάσης.
Μεγάλο Άφρικα εσύ μικρό τενερέ εγώ
1200 Άφρικα εσύ 1000 μπιγκ εγώ
κλπ κλπ κλπ
Εσύ καταναλωτή θα πάρεις τα μπιπ μου και οι τιμές θ ανεβαίνουν ελαφρά
αλλά σταθερά.
Το αόρατο χέρι της αγοράς θ αυτορρυθμίζει το χούφτωμα που θα σου ρίχνει

:cool:

μια φορα πηγε η ΓΙΑΜΑΧΑ να παρει την αρχηγια απο την ΧΟΝΤΑ και παραλιγο να χρεωκοπησει

Parking
13/03/2020, 17:35
μια φορα πηγε η ΓΙΑΜΑΧΑ να παρει την αρχηγια απο την ΧΟΝΤΑ και παραλιγο να χρεωκοπησει

αυτό ήταν ΠΑΛΙΑ (30 40 χρόνια πίσω)
:cool:

giorgosb
13/03/2020, 21:17
Η πρόβλεψη για την τιμή παραείναι αισιόδοξη. Οι 11.000 ευρώ είναι ένα πιο ρεαλιστικό νούμερο..

BLiTzER
14/03/2020, 01:03
Αν φτιάξουν ένα μικρότερο, πιο μαζεμένο Africa Twin, θα είναι υπέροχο. Αν διατηρήσουν την παράδοση των ΤΑ, με τα 250 κιλά και τα 40 άλογα, θα είναι υπέροχο για πέταμα.


Ίσως τελικά το αναμενόμενο μεσαίο on-off της Honda να είναι μια μικρότερη Africa Twin και όχι ένα νέο Transalp. Βάση θα αποτελέσει ο κινητήρας του NC750 και ο καινούριος(Euro 5) , αναβαθμισμένος ως προς την ισχύ και τη ροπή, αναμένεται στα 790cc.

You're welcome. :smokin:

lleonidas
14/03/2020, 08:55
Ωχ, δεν το είχα παρατηρήσει αυτό!
Είχα ξεχάσει και ότι είσαι χοντάκιας :D

lleonidas
25/04/2020, 14:34
Ολοένα και περισσότερο διακρίνεται στον ορίζοντα το σημείο συνάντησης της σειράς NC με την Africa Twin.

Από την αρχική εκτίμηση για υποκυβισμένη Αφρικάνα, οι νέες πληροφορίες μιλούν για επέκταση προς τα πάνω της γκάμας των NC, με ένα νέο (ή μεγαλύτερο) δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα με τους κυλίνδρους σε οριζόντια θέση, στη λογική που γνωρίζουμε τώρα από τη φαμίλια των NC750.

Η λογική λέει πως αυτή η νέα πλατφόρμα θα χρησιμοποιηθεί για περισσότερα από ένα μοντέλα και πιθανότατα να είναι αυτή που θα φιλοξενήσει και το μικρότερο Africa Twin – αυτό που αποκαλούσαμε «νέο Transalp» πριν λίγο καιρό.


Ο κινητήρας αυτός, ως εξέλιξη του παρόντος, θα μπορεί να φορέσει DCT, αλλά και να προσαρμοστεί σε εκδόσεις διπλωμάτων Α2, δύο απαιτήσεις που πρέπει να βρίσκονται ψηλά στη λίστα των «θέλω» των Ιαπώνων.

Παράλληλα, έχουμε ήδη αρκετές ενδείξεις πως η Honda σκοπεύει σύντομα να χτίσει κι άλλα μοντέλα γύρω από το μοτέρ του τελευταίου Africa Twin.

Πηγή (https://www.bikeit.gr/nea-montela-honda/item/23700-honda-nc800-2021-patentes-epivevaionoun-tis-fimes?m=1)

sisos
29/11/2020, 14:49
https://m.youtube.com/watch?v=IT8k9bSUSHE

karellen
29/11/2020, 15:37
Αν δε σου κάνει κόπο γράψε και δυο λόγια δικά σου,λεπτομέρειες για το μοντέλο,πότε θα βγει,αν βγει κλπ.

giorgosb
25/02/2021, 19:31
Η Honda κατοχυρώνει εκ νέου το όνομα Transalp..

https://www.2wo.gr/news/nea-montela/6139-honda-transalp-2022

doctoras
25/02/2021, 20:14
υποκυβισμένο 1000ρι(απο το αφρικα) στα 700-800cc, εύκολα
εικάζω

alexis72
25/02/2021, 20:24
ας ελπίσουμε να εχει 6αρι κιβώτιο ταχυτητων ...
κ οχι 5αρι οπως τα προηγουμενα translap ....

Lioulios
25/02/2021, 20:33
Tο ενδιαφερον ειναι εκει που λεει για παραπανω απο ενα μοντελα .
Αν βγει nt 800 θα χω προβλημα ...καλο.

DrBig
25/02/2021, 20:34
Εγω πιστευω θα βασιζεται στο μοτερ του cb500 με αλλο πλαισιο, οψη και ελπιζω 21 μπροστινο.

Kickstart
26/02/2021, 07:33
Καταθέτω κι εγώ τις ίδιες ελπίδες με τους συντρόχους από πάνω και να προσθέσω, να μην πίνει τον αμπακα σε καύσιμο όπως τα προηγούμενα τρανσαλπ.

giorgosb
26/02/2021, 08:17
Θα συμφωνήσω με doctora, ίσως πάει σε υποκυβισμένο Africa και δεν μου φαίνεται απίθανο να ονομαστεί και CRF800 Transalp. Ο 21" μπροστά πιστεύω θα είναι σίγουρος για να σταθεί απέναντι σε Tenere και Tuareg.

Και ιδανικά θα έβαζαν το μοτέρ αυτό και σε ένα ασφάλτινο NT800 που λέει κι o Lioulios, με 17άρηδες. Για να δούμε...

billy84
26/02/2021, 09:00
Αν τελικά το βγάλουν θα έχει το μοτέρ του NC750 που έχει πλέον 59 άλογα, όσα και το τρανσαλπ 700 αλλά με πολύ μικρότερη κατανάλωση, ροπή χαμηλά, με χώρο στο ψευδοτεποζιτο (αυτό είναι η κινηση ματ) και DCT έτοιμο για όποιον θέλει. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να εξελίξουν νέο μοτέρ η να υποκυβισουν το μοτέρ του αφρικα(μεγαλύτερο κόστος) . Οι Ιάπωνες δε χτυπάνε ο ένας τον άλλον αλλά διαφοροποιουνται σε αυτες τις κατηγορίες. Δε θα προσφέρουν ένα τενερε 700 με χοντα αυτοκόλλητα αλλά κάτι διαφορετικό πιο πασπαρτού που θα έχει άλλα πλεονεκτήματα.

DrBig
26/02/2021, 10:12
Αν τελικά το βγάλουν θα έχει το μοτέρ του NC750 που έχει πλέον 59 άλογα, όσα και το τρανσαλπ 700 αλλά με πολύ μικρότερη κατανάλωση, ροπή χαμηλά, με χώρο στο ψευδοτεποζιτο (αυτό είναι η κινηση ματ) και DCT έτοιμο για όποιον θέλει. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να εξελίξουν νέο μοτέρ η να υποκυβισουν το μοτέρ του αφρικα(μεγαλύτερο κόστος) . Οι Ιάπωνες δε χτυπάνε ο ένας τον άλλον αλλά διαφοροποιουνται σε αυτες τις κατηγορίες. Δε θα προσφέρουν ένα τενερε 700 με χοντα αυτοκόλλητα αλλά κάτι διαφορετικό πιο πασπαρτού που θα έχει άλλα πλεονεκτήματα.

Το μοτερ nc δε προσφερεται τουλαχιστον ως εχει λογω κλισης κυλινδρων. Μακαρι παντως να βαλουν αυτο το μοτερ.

Lioulios
26/02/2021, 12:55
Και δε μου λετε ...
Ποτε λεει θα γινουν ολα αυτα ;
Ή τουλαχιστον ...εικονα ποτε θα εχουμε ;

billy84
26/02/2021, 13:45
Το μοτερ nc δε προσφερεται τουλαχιστον ως εχει λογω κλισης κυλινδρων. Μακαρι παντως να βαλουν αυτο το μοτερ.

Ισχύει οτι χωροταξικά δε χωράει έτσι οπως είναι ούτε καν 19αρα ζάντα.Αν θυμάσαι όμως το X-Adv με τον Ιταλό που κέρδισε το Γιβραλταρ ράλλυ,σε αυτό είχε μπει 19αρα μπροστά και 17αρα πίσω(απο 15αρα που φοράει μαμα) και άλλες αναρτήσεις ,μάλλον είχε μεγαλύτερο μήκος το μπροστινό για να χωρέσει. Ετσι ίσως μπορεί να γίνει και είναι σίγουρα φθηνότερο απο το να τροποποιήσουν το μοτέρ του Αφρικα.

DrBig
26/02/2021, 14:54
Ισχύει οτι χωροταξικά δε χωράει έτσι οπως είναι ούτε καν 19αρα ζάντα.Αν θυμάσαι όμως το X-Adv με τον Ιταλό που κέρδισε το Γιβραλταρ ράλλυ,σε αυτό είχε μπει 19αρα μπροστά και 17αρα πίσω(απο 15αρα που φοράει μαμα) και άλλες αναρτήσεις ,μάλλον είχε μεγαλύτερο μήκος το μπροστινό για να χωρέσει. Ετσι ίσως μπορεί να γίνει και είναι σίγουρα φθηνότερο απο το να τροποποιήσουν το μοτέρ του Αφρικα.

Ναι το θυμαμαι, αλλα οπως λες εκεινο ειχε μακρυτερες αναρτησεις και σελα στο θεο. Τωρα βεβαια θα μου πεις γιατι να μη το στριψουν λιγο, να το φερουν πισω λιγο να χωρεσει. Μακαρι γιατι θα ειναι ιδανικο για ονοφ.

bros 650
26/02/2021, 16:56
Εφόσον το NC του κατέβασαν τις αναρτήσεις και το έκαναν πιο στρητ όπως έπρεπε να είναι γιατί πολλοί λίγοι έμπαιναν χωματόδρομο με το nc ,θεωρώ φυσικό να κάνουν ένα τρανσαλπ με το μοτέρ του nc αλλά πιο ΟΦ και λιγότερο ον έτσι ώστε ο πελάτης να έχει επιλογή δύο μοντέλα. Το στρητ NC και το OFon τρανσαλπ με 21 τροχό μεγάλες αναρτήσεις και το πρόγραμμα G στο dct στο κιβώτιο που έχει και το Άφρικα .Πιο οφ αισθητική κάγκελα μούρη ακτίνες κτλπ. Η τιμή πιστεύω του θα βρίσκεται στην περιοχή των 10.000/11.000 ευρώ.

billy84
04/03/2021, 14:00
426034



Αυτό είναι ένα πρότζεκτ που είχε γίνει σε NC750 του 2014-2015 και είχε παρουσιαστεί σε κάποια έκθεση!Η μπροστά ζάντα σαν 21 μου φαίνεται?Τι λετε?

Το μπροστινό σύστημα και οι ζάντες απο τι μηχανάκι είναι?Τράνσαλπ?Αφρικα 750?Δείχνει πιο μακρύ για να χώρεσε αυτή η τεράστια ζάντα.


Κάπως έτσι θα μπορούσε να βγει το νεο Τρανσαλπ πάντως.Διατηρείται και ο κουβάς!Ο,τι πρέπει!

giorgosb
04/03/2021, 14:14
Δεν είν' κακό. Και ίσως κρατήσει χαμηλά τιμή έτσι. Η ζάντα για 19άρα μου κάνει..

kordix
04/03/2021, 15:14
426034



Αυτό είναι ένα πρότζεκτ που είχε γίνει σε NC750 του 2014-2015 και είχε παρουσιαστεί σε κάποια έκθεση!Η μπροστά ζάντα σαν 21 μου φαίνεται?Τι λετε?

Το μπροστινό σύστημα και οι ζάντες απο τι μηχανάκι είναι?Τράνσαλπ?Αφρικα 750?Δείχνει πιο μακρύ για να χώρεσε αυτή η τεράστια ζάντα.


Κάπως έτσι θα μπορούσε να βγει το νεο Τρανσαλπ πάντως.Διατηρείται και ο κουβάς!Ο,τι πρέπει!

Από Τρανσαλπ 700 πρέπει να είναι και ο συνδυασμός19-17 μια χαρά είναι για γενική χρήση. Θα είχε ενδιαφέρον μια τέτοια έκδοση.

Τώρα για το τι θα παρουσιάσει η Χονδα κανείς δε ξέρει πια με αυτή την εταιρεία.

giorgosb
13/09/2021, 13:17
Το ενδιαφέρον είναι -αν κατάλαβα καλά- ότι ο κινητήρας θα είναι εντελώς νέος 755cc και όχι ο ήδη υπάρχων 745cc από το NC..

basilis_k6
13/09/2021, 13:34
παλι 750? δεν πανε βημα πλεον τα 750. τα 1000 γίνανε 1100-1200 και τα 750 θα μεινουν εκει? δωσε 850 μαρη χοντα, που να παμε με 70 άλογα?

Λευκάδιος
13/09/2021, 13:58
παλι 750? δεν πανε βημα πλεον τα 750. τα 1000 γίνανε 1100-1200 και τα 750 θα μεινουν εκει? δωσε 850 μαρη χοντα, που να παμε με 70 άλογα?

Προφανώς κοιτάνε προς tenere 700 και Tuareg 660. Το Tenere για τον χαρακτήρα που έχει η δύναμη του είναι ικανοποιητική για τους περισσότερους.

giorgosb
13/09/2021, 14:07
δωσε 850 μαρη χοντα, που να παμε με 70 άλογα?

Κόβω να έρχεται σε τιμή για 850 όμως :cool:


Προφανώς κοιτάνε προς tenere 700 και Tuareg 660. Το Tenere για τον χαρακτήρα που έχει η δύναμη του είναι ικανοποιητική για τους περισσότερους.

Λογικά θα ακολουθήσει την συνταγή που θέλει ένα μοτέρ σε τρεις εκδοχές. Ένα για το Transalp (Tenere/Tuareg), ένα γυμνό Hornet (ΜΤ07/Trident) και ένα σπορ τουρινγκ ίσως ΝΤ750 (Tracer7/Tiger660).

doctoras
13/09/2021, 19:13
Το μοτερ θεωρώ θα ειναι ενα υπερκυβισμενο 500cc και οχι αυτο του nc(που ηταν αλλο πρότζεκτ)

billy84
13/09/2021, 21:13
Θα κάτσουν να σχεδιάσουν ένα νέο μοτέρ που να έχει και DCT.Και για ποιο λόγο?Για να βγάλουν ένα Transalp το οποίο να είναι κοντά στο Τενερέ?Ακριβή λύση δεδομένου οτι οι Ιάπωνες σκόπιμα δεν χτυπάνε ο ένας τον άλλον και προσφέρουν διαφορετικά πράγματα σε κάθε κατηγορία(πλην SS).

Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν αυτές οι φήμες βγουν αληθινές εφόσον υπάρχει ήδη μοτέρ δοκιμασμένο και ιδανικό για off road με ροπή χαμηλά+DCT.Για να δούμε!

basilis_k6
13/09/2021, 22:44
η χοντα χτυπαει τα τελευταια χρονια τον πελάτη με αξιοπιστία-κατανάλωση-ουδετεροτητα. δεν κανει ουτε περιεργα σχεδια, ουτε ζορικα μοτερ ουτε πειραματα. θα φτιαξει ενα σωστο 750αρι ον οφφ με χαμηλη κατανάλωση και ποιοτητα που ποτε δεν ειχε η yamaha ουτε η άλλως και θα πουλησει σωστα χωρις να κλεψει απο το Africa η το cb500x. δεν την ενδιαφερει καν το τενερε, δεν θα κανει τιποτα πραγματικά χωματινο, δεν εκανε ποτε, δεν θα κανει ουτε τωρα. ομοιογένεια=χοντα=πωλησεις. Αλλο που εγω θα ηθελα ενα 800+cc και μια πιο αγρια μηχανη.

gior-gos
12/10/2021, 16:25
Νέα εποχή στον τουρισμό; :eek:

https://m.youtube.com/watch?v=uq0QMWrj-4Q&feature=youtu.be

νεοσσός
12/10/2021, 16:27
Νέα εποχή στον τουρισμό; :eek:

https://m.youtube.com/watch?v=uq0QMWrj-4Q&feature=youtu.be
Από τη διαφήμιση καταλαβαίνω ότι και με αυτή τη μοτοσυκλέτα βρίσκεις ταίρι εύκολα. :p

Lioulios
12/10/2021, 18:32
Σαν την Απριλια και αυτο θα ναι κακασχημο σε σημειο που ντεπονται και να το δειξουν

doctoras
12/10/2021, 19:29
Κρίνοντας απο το ρεζερβουαρ θεωρω οτι ειναι τουριστικη εκδοση του nc και μαλλον αντικατάστατης των nt700.
Και θεωρω οτι θα ειναι αρκετα καλαίσθητο

gior-gos
12/10/2021, 19:37
Σαν την Απριλια και αυτο θα ναι κακασχημο σε σημειο που ντεπονται και να το δειξουν

:lol: κι εγώ περίμενα να είναι ανταγωνιστής του τενερέ 700 και του τουαρέγκ με χωμάτινο προσανατολισμό αλλά το 2κάβαλο με 3βάλιτσο σε άσφαλτο χωρίς καγκουρίλικια στο χώμα και η επικεφαλίδα τούρινγκ δείχνουν μάλλον ασφάλτινο προσανατολισμό· οψόμεθα.

giorgosb
12/10/2021, 19:53
Το βίντεο έχει να κάνει με το ΝΤ1100 και όχι με το νέο Transalp..

gior-gos
12/10/2021, 21:03
Το βίντεο έχει να κάνει με το ΝΤ1100 και όχι με το νέο Transalp..

Α έτσι εξηγείται· σε λάθος θέμα το έβαλα :D

Pew
12/10/2021, 21:36
Tι ειδαν τα ματουδια μου;
Ενα μεγαλο deauville ;;

CorpseAlive
13/10/2021, 09:43
Άσχετη ερώτηση, πως θεωρείτε θα επηρεάσει στην τιμή το νέο τρανσαλπ τα προηγούμενα μοντέλα?
Αξίζει να το πουλήσω λίγο πριν βγει μπας και το πάρω ή όχι? (ΤΑ 700)

doctoras
13/10/2021, 09:55
Άσχετη ερώτηση, πως θεωρείτε θα επηρεάσει στην τιμή το νέο τρανσαλπ τα προηγούμενα μοντέλα?
Αξίζει να το πουλήσω λίγο πριν βγει μπας και το πάρω ή όχι? (ΤΑ 700)

το δικό σου έχει καταργηθεί απο το '12 αν δεν κάνω λάθος λόγω μη εξέλιξης του V2 για euro4 απο την honda, συνεπώς δεν είναι μοντέλο που είχε συνέχεια με αυτό που θα υπάρξει

το δικό σου όμως είναι ενα αυθεντικό V2 συνεχιστής του πρώτου 1987, το σημερινό θα είναι ένα I2 στα πρότυπα της εποχής

η τιμή πώλησης καθορίζεται απο την φυσική κατάσταση της μοτοσυκλέτας σου σε σχέση με το εμπορικό κοινό της αγοράς μεταχειρισμένου.
Αν είναι κελεπούρι γνωρίζοντας πραγματικά τα χλμ και μπορείς να το αποδείξεις αυτό μπορεί να πιάσει πάνω απο τον μ.ο. αν δεν γνωρίζεις τα πραγματικά του χλμ γιατί παιζει να πέρασε απο έμπορο ή έχουν περάσει απο άλλα τρία χέρια χωρίς ύπαρξη ιστορικού θα κινηθείς στον μ.ο. και ίσως πιο δελεαστικά για τους υποψήφιους για να φύγει

CorpseAlive
13/10/2021, 10:31
το δικό σου έχει καταργηθεί απο το '12 αν δεν κάνω λάθος λόγω μη εξέλιξης του V2 για euro4 απο την honda, συνεπώς δεν είναι μοντέλο που είχε συνέχεια με αυτό που θα υπάρξει

το δικό σου όμως είναι ενα αυθεντικό V2 συνεχιστής του πρώτου 1987, το σημερινό θα είναι ένα I2 στα πρότυπα της εποχής

η τιμή πώλησης καθορίζεται απο την φυσική κατάσταση της μοτοσυκλέτας σου σε σχέση με το εμπορικό κοινό της αγοράς μεταχειρισμένου.
Αν είναι κελεπούρι γνωρίζοντας πραγματικά τα χλμ και μπορείς να το αποδείξεις αυτό μπορεί να πιάσει πάνω απο τον μ.ο. αν δεν γνωρίζεις τα πραγματικά του χλμ γιατί παιζει να πέρασε απο έμπορο ή έχουν περάσει απο άλλα τρία χέρια χωρίς ύπαρξη ιστορικού θα κινηθείς στον μ.ο. και ίσως πιο δελεαστικά για τους υποψήφιους για να φύγει
Συγκεκριμένα το μηχανάκι μου είναι διαμάντι. Έχουν επιδιορθωθεί όλα τα κακώς κείμενα από την ακινησία γιατί το πήρα στα 27.000 χλμ και από την ακινησία είχε φθαρεί ο διακλαδωτής παραφλού και συν τοις άλλοις έχω αλλάξει όλα τα υγρά , όλες τις τσιμούχες , έχει αλλαχθεί και το λάστιχο υποπιεσης της τρόμπας βενζίνης που εκεί πάσχουν τα συγκεκριμένα, αλυσιδογράναζα , δισκόπλακες γενικά έριξα πάνω από 1000ρικο για να ξέρω τι καβαλάω. Αν το πουλούσα όμως δεν θα το έδινα σε κάτι τιμές που βλέπω και γελάω τύπου 4,500 ευρώ κλπ...

spyro
13/10/2021, 11:38
το Tenere 700 σκορπάει πόνο και αυτό βγαίνει προς τα έξω

AristidisZ
13/10/2021, 11:42
Συγκεκριμένα το μηχανάκι μου είναι διαμάντι. Έχουν επιδιορθωθεί όλα τα κακώς κείμενα από την ακινησία γιατί το πήρα στα 27.000 χλμ και από την ακινησία είχε φθαρεί ο διακλαδωτής παραφλού και συν τοις άλλοις έχω αλλάξει όλα τα υγρά , όλες τις τσιμούχες , έχει αλλαχθεί και το λάστιχο υποπιεσης της τρόμπας βενζίνης που εκεί πάσχουν τα συγκεκριμένα, αλυσιδογράναζα , δισκόπλακες γενικά έριξα πάνω από 1000ρικο για να ξέρω τι καβαλάω. Αν το πουλούσα όμως δεν θα το έδινα σε κάτι τιμές που βλέπω και γελάω τύπου 4,500 ευρώ κλπ...

Το τι είναι το δικό σου μηχανάκι και πόσο θα το πουλήσεις ελάχιστη (έως καθόλου) σημασία έχει με το αν βγάλει η Honda ένα μηχανάκι το 2022 και το πει transalp :wave2:

CorpseAlive
13/10/2021, 14:06
Το τι είναι το δικό σου μηχανάκι και πόσο θα το πουλήσεις ελάχιστη (έως καθόλου) σημασία έχει με το αν βγάλει η Honda ένα μηχανάκι το 2022 και το πει transalp :wave2:

Να μην παίξω και εγώ χρηματιστήριο με το μηχανάκι μου δηλαδή?
Έλεγα να το πουλήσω να πάρω μισό μισό CryptonX με έναν φίλο και μετά απευθείας ανταλλαγή με την Honda με το νέο TA.


















μπορεί και όχι προχωράμε.

lleonidas
07/04/2022, 18:22
Νέες φήμες (https://www.cycleworld.com/story/motorcycle-news/2022-honda-xl750l-transalp-motorcycle-rumors/) από Ιαπωνία για Transalp 750 αλλά και για Hornet 750.

Teaser (https://www.motorbikemag.es/honda-hornet-2022-formulario-interesados/) που δημοσιεύει στο instagram η Honda Ισπανίας με τα λογότυπα της σειράς Hornet, προαναγγέλοντας τον ερχομό της καινούριας.
Ο ήχος παραπέμπει σε δικύλινδρο..οεο;

Manalishi
07/04/2022, 18:24
Θα το βγάλουν μόλις κυκλοφορήσει και το Chaos...

doctoras
07/04/2022, 18:43
το έχουν αναφέρει απέξω απέξω οι χονταίοι...οι τετρακύλινδροι θα μείνουν μονο λιτρου και στα ss.
αυτό το χόρνετ θα φάει ένα ωραίο μηχανάκι το cb650r με το Ι4 μοτερ...
1-0

και το απαράδεκτο αισθητικό αποτέλεσμα αισθητικής new era, πιο κοντά στα ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες εκεί που θα πάει στο μέλλον η κατάσταση...
2-0


Ελπίζω οτι θα υπάρχουν κατασκευαστές που θα αντισταθούν στην λαίλαπα

basilis_k6
06/06/2022, 18:15
αν και οι επιθυμίες μου θα πέσουν στο κενο, ελπίζω σε ενα 800αρι 2κ με αξιοπρεπεις επιδόσεις χωρις την κατανάλωση να είναι το Α και το Ω στην φιλοσοφία του κινητήρα. Δυστυχως οι μοτοσυκλέτες οπως τις ξέραμε δεν θα υπαρχουν πλέον. Τα αυτοκινηταδικα μοτερ θα ειναι η νεα πραγματικοτητα και η χοντα, αν δεν φορεσει ξανα το 750 του nc η κάτι παρόμοιο, θα με εκπλήξει ευχαριστα.

kordix
07/06/2022, 08:35
αν και οι επιθυμίες μου θα πέσουν στο κενο, ελπίζω σε ενα 800αρι 2κ με αξιοπρεπεις επιδόσεις χωρις την κατανάλωση να είναι το Α και το Ω στην φιλοσοφία του κινητήρα. Δυστυχως οι μοτοσυκλέτες οπως τις ξέραμε δεν θα υπαρχουν πλέον. Τα αυτοκινηταδικα μοτερ θα ειναι η νεα πραγματικοτητα και η χοντα, αν δεν φορεσει ξανα το 750 του nc η κάτι παρόμοιο, θα με εκπλήξει ευχαριστα.

Kρατα μικρό καλάθι για τις επιδόσεις.

Πιστεύω πως θα είναι λίγα τα άλογα, σίγουρα λιγότερα από του Άφρικα και εύχομαι περισσότερα από του NC. Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι η τιμή που θα έχει.

panavour
07/06/2022, 10:43
Kρατα μικρό καλάθι για τις επιδόσεις.

Πιστεύω πως θα είναι λίγα τα άλογα, σίγουρα λιγότερα από του Άφρικα και εύχομαι περισσότερα από του NC. Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι η τιμή που θα έχει.
Χοντα ειναι κυριος.Δεν ειναι για πλεμπαιους,πτωχαντζες.:lol::cry:

billy84
07/06/2022, 16:44
Γενικά δε βλέπω κάτι περισσότερο απο τις κλασσικές εικασίες των περιοδικών κάθε χρόνο μέσα στο καλοκαίρι πριν την EICMA. Κάτι δε λένε και για ΝΧ500 με μοτερ ίσως απο το CB500X? Σύμφωνα με τα περιοδικά δηλαδή θα υπάρχουν 2 on-off με διαφορά 200-300 κυβικών στα μεσαία χωρίς να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο όπως το DCT? Ή θα βγαίνει και το Hornet με DCT? Δύσκολο το βλέπω. Θα δείξει!

PaNick67
07/06/2022, 18:20
Τωρα που το NC εγινε πιο street υπαρχει χωρος για ενα πιο χωματινο δικυλινδρο 800ρι.

basilis_k6
07/06/2022, 18:38
Γενικά δε βλέπω κάτι περισσότερο απο τις κλασσικές εικασίες των περιοδικών κάθε χρόνο μέσα στο καλοκαίρι πριν την EICMA. Κάτι δε λένε και για ΝΧ500 με μοτερ ίσως απο το CB500X? Σύμφωνα με τα περιοδικά δηλαδή θα υπάρχουν 2 on-off με διαφορά 200-300 κυβικών στα μεσαία χωρίς να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο όπως το DCT? Ή θα βγαίνει και το Hornet με DCT? Δύσκολο το βλέπω. Θα δείξει!

παει καλα το dct και η χοντα θελει να το κανει στανταρ παντου. θεωρω οτι δεν θα ξαναβγαλει μοτοσυκλέτα χωρις dct στο μέλλον.

billy84
07/06/2022, 19:11
Τωρα που το NC εγινε πιο street υπαρχει χωρος για ενα πιο χωματινο δικυλινδρο 800ρι.


Σίγουρα υπάρχει χώρος. Το ερώτημα είναι πόσα κιλά θα είναι. Γιατί με τα υπάρχοντα δεδομένα πάμε για 220, δηλαδή μόλις 5 κιλά κάτω απο το Africa που είναι 1100. Αν προσπαθήσουν να το βγάλουν ελαφρύ θα είναι πολύ ακριβό. Αν έχουν βγάλει και νέο μοτερ το οποίο θα βγαίνει και με DCT νομίζω θα κανιβαλιστεί με το μεγάλο Africa. Για μένα η όλη φάση θα είχε νόημα αν απλά με κάποιες τροποποιήσεις στο NC έμπαινε μια 19αρα ώστε να κρατηθεί σε μια χαμηλή τιμή μέχρι 10-11 χιλιάρικα.

To λέω λόγω του ότι σαν πιο καθαρόαιμο ελαφρύ χωμάτινο λογικά θα είναι το ΝΧ500 (προφανώς με 21 μπροστα), εφόσον ήδη το CB500X έχει γίνει λίγο πιο οff με 19αρα. Στο τέλος δε θα βγάλουν τίποτα όπως πέρισυ μου φαίνεται!:lol:




παει καλα το dct και η χοντα θελει να το κανει στανταρ παντου. θεωρω οτι δεν θα ξαναβγαλει μοτοσυκλέτα χωρις dct στο μέλλον.


Σωστός! Της έχει βγει το DCT και σίγουρα θα το βάζει σχεδόν παντού. Άραγε το Χόρνετ με το νέο μοτέρ θα έχει?

basilis_k6
07/06/2022, 19:41
Σωστός! Της έχει βγει το DCT και σίγουρα θα το βάζει σχεδόν παντού. Άραγε το Χόρνετ με το νέο μοτέρ θα έχει?

αν ειναι σπορ τυπου cb1000r μάλλον οχι. αλλα δεν νομίζω οτι θα φτάξει σπορ μοτοσυκλέτα πλην των cbxxxr μοντέλων στο μέλλον. το hornet ποσο διαφορετικο θα ειναι απο το cb650r ομως? Η σειρά cb ήταν τα χορνετ. τωρα εχει το 4κ 650 και θα βγάλει ενα 2κ που θα ειναι το ίδιο αλλα οχι ακριβως το ίδιο? δεν ξερω τι θα κάνουν αλλα το dct στα πλην R μοντελα νομιζω θα γινει στανταρ. μενει να δουμε τι ειναι το hornet γιατι πιο πολύ για σειρά F το βλέπω.

STF
07/06/2022, 19:56
αν και οι επιθυμίες μου θα πέσουν στο κενο, ελπίζω σε ενα 800αρι 2κ με αξιοπρεπεις επιδόσεις χωρις την κατανάλωση να είναι το Α και το Ω στην φιλοσοφία του κινητήρα. Δυστυχως οι μοτοσυκλέτες οπως τις ξέραμε δεν θα υπαρχουν πλέον. Τα αυτοκινηταδικα μοτερ θα ειναι η νεα πραγματικοτητα και η χοντα, αν δεν φορεσει ξανα το 750 του nc η κάτι παρόμοιο, θα με εκπλήξει ευχαριστα.

Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση, το πρόβλημα είναι οι ρύποι που παράγονται από την υψηλή κατανάλωση. Για αυτό το λόγο τα τελευταία χρόνια για να διατηρήσουν τις επιδόσεις αυξάνουν τους κυβισμούς και τα 200άρια έγιναν 250άρια και 300άρια. Γιαυτό το νέο NC-FORZA-AXDV θα γίνει 800 και αργότερα η Africa 1200...

Τα άλογα σε On/Off των 700/800cc τι να τα κάνεις; Αν βάλεις άλογα, θα βάλεις ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα και η τιμή θα πάει στο θεό. Τότε θα αρχίσει άλλη γκρίνια. Όπως βλέπεις οι δρόμοι έχουν γεμίσει από ΚΤΜ 790/890 ADV, λόγω ιπποδύναμης. Ας είναι στα 65-70 άλογα και θα είναι μια χαρούλα.

basilis_k6
07/06/2022, 20:02
Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση, το πρόβλημα είναι οι ρύποι που παράγονται από την υψηλή κατανάλωση. Για αυτό το λόγο τα τελευταία χρόνια για να διατηρήσουν τις επιδόσεις αυξάνουν τους κυβισμούς και τα 200άρια έγιναν 250άρια και 300άρια. Γιαυτό το νέο NC-FORZA-AXDV θα γίνει 800 και αργότερα η Africa 1200...

Τα άλογα σε On/Off των 700/800cc τι να τα κάνεις; Αν βάλεις άλογα, θα βάλεις ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα και η τιμή θα πάει στο θεό. Τότε θα αρχίσει άλλη γκρίνια. Όπως βλέπεις οι δρόμοι έχουν γεμίσει από ΚΤΜ 790/890 ADV, λόγω ιπποδύναμης. Ας είναι στα 65-70 άλογα και θα είναι μια χαρούλα.

η χοντα το έχει παει πολύ παραπέρα απο τα euro5. ξερω τι λες αλλα η yamaha εχει και ενα tracer 900 ας πουμε. η χοντα εχει παθει ψυχωση με τα μοτερ που πάνε αξιοπρεπως και καινε ελάχιστα. αυτο το αξιοπρεπως ειναι μονο για συνταξιουχους πλεον. καλη η χαμηλη κατανάλωση αλλα αν το transalp 800 έχει επιδόσεις αντίστοιχες με το cb500x θα είναι στα 70-75 άλογα τροχο. παρτο πετα το δηλαδη. το 790 δεν πουλάει λογω τιμής και ασχήμιας. το norden αν ηταν πιο φθηνο (επειδη ειναι ομορφο) θα πουλαγε πολυ. η κτμ ομως δεν θελει να πουλαει το 790/890. οι επιταγες του μαρκετινγκ ειναι να χαντακώνεις το μεσαιο για να πουλάει το μεγάλο. το ίδιο κανει η bmw με τα 800f, 800xr κτλ.

STF
07/06/2022, 20:02
Γενικά δε βλέπω κάτι περισσότερο απο τις κλασσικές εικασίες των περιοδικών κάθε χρόνο μέσα στο καλοκαίρι πριν την EICMA. Κάτι δε λένε και για ΝΧ500 με μοτερ ίσως απο το CB500X? Σύμφωνα με τα περιοδικά δηλαδή θα υπάρχουν 2 on-off με διαφορά 200-300 κυβικών στα μεσαία χωρίς να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο όπως το DCT? Ή θα βγαίνει και το Hornet με DCT? Δύσκολο το βλέπω. Θα δείξει!

Εγώ περιμένω ένα On/Off στα 800cc με βελτιωμένο -ελαφρά- τον κινητήρα του NC. Μετά το χαμήλωμα του NC δημιούργησε κενό στη μεσαία κατηγορία. Όπως αντικατέστησε το CrossTourer 1200 με το ΝΤ 1100, έτσι θα βάλει και μια νέα Trasalp στα 800cc με ήπιο τουριστικό χαρακτήρα με κάποιες δυνατότητες στη χωμάτινη βόλτα και με επιλογή DCT έκδοσης (αυτό το θεωρώ δεδομένο).

Βασικά βλέπω τη μηχανή που θα αντικαταστήσει αυτό που έχεις (κάποια στιγμή) ;)

billy84
07/06/2022, 20:06
Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση, το πρόβλημα είναι οι ρύποι που παράγονται από την υψηλή κατανάλωση. Για αυτό το λόγο τα τελευταία χρόνια για να διατηρήσουν τις επιδόσεις αυξάνουν τους κυβισμούς και τα 200άρια έγιναν 250άρια και 300άρια. Γιαυτό το νέο NC-FORZA-AXDV θα γίνει 800 και αργότερα η Africa 1200...

Τα άλογα σε On/Off των 700/800cc τι να τα κάνεις; Αν βάλεις άλογα, θα βάλεις ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα και η τιμή θα πάει στο θεό. Τότε θα αρχίσει άλλη γκρίνια. Όπως βλέπεις οι δρόμοι έχουν γεμίσει από ΚΤΜ 790/890 ADV, λόγω ιπποδύναμης. Ας είναι στα 65-70 άλογα και θα είναι μια χαρούλα.


Σωστός αν και δε θα εστίαζα στα περιφερειακά που πρέπει να μπουν σε μια δυνατή μοτοσυκλέτα. Τα χωμάτινα λάστιχα αυτή τη στιγμή δεν ακολουθούν τις μεγάλες ιπποδυνάμεις. Τα περισσότερα παίζουν με δείκτη Q και είναι πολύ μαλακά, δηλαδή μέχρι 160km και δε συζητάω πως αν το κυνηγάς στις 2.000km απλά δεν έχεις τακούνι για πιο σοβαρές καταστάσεις.

Συνεπώς για κάποιον που θέλει ένα on-off και έχει χωμάτινες απαιτήσεις απο τη μοτοσυκλέτα του, τα άλογα και η δύναμη είναι παντελώς άχρηστα. Σίγουρα στο ευρύ κοινό παίζουν ρόλο γιατί αγοράζει με βάση τα specs. Ουσιαστικά όμως η υπερβολική δύναμη και το βάρος στα on off δημιουργούν περισσότερα προβλήματα έχοντας μόνο ένα πλεονέκτημα.