PDA

View Full Version : Sym NH-Trazer 200cc -Ιανουάριος 2020-



Σελίδες : [1] 2 3

lefteris
05/12/2019, 22:08
Παιδιά καταρχήν καλησπέρα κι ευχαριστώ για την αποδοχή!Νέο μέλος στο club σας,παλιός μοτοσικλετιστής (άνω των 25 χρόνων).Λοιπον θέλω τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο μοντέλο απο την sym το οποίο έρχεται τον Ιανουάριο εδώ στην Ελλάδα σε πολύ καλή τιμή και σκέφτομαι να το αγοράσω.https://www.sym.gr/model/nh-t-200/

DRAKONET
05/12/2019, 22:33
να το παρεις...με αυτη την τιμη πιστευω θα πουλησει αρκετα.
το μοτερ ειναι ιδιο με το παπι VF 185.
4-5 ντελιβεραδες που βρηκα στον δρομο..ειναι μια χαρα ειπαν !

fatsas35
06/12/2019, 06:17
Παιδιά καταρχήν καλησπέρα κι ευχαριστώ για την αποδοχή!Νέο μέλος στο club σας,παλιός μοτοσικλετιστής (άνω των 25 χρόνων).Λοιπον θέλω τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο μοντέλο απο την sym το οποίο έρχεται τον Ιανουάριο εδώ στην Ελλάδα σε πολύ καλή τιμή και σκέφτομαι να το αγοράσω.https://www.sym.gr/model/nh-t-200/
Μηχανή σε τιμή υπερπαπιου.. Χτυπά το κ καλά γούστα! :)

doctoras
06/12/2019, 07:00
ενδιαφέρον φαίνεται

Bowleno
06/12/2019, 07:33
Μόνο μην προκύψει περίπτωση Τσολιάςgr....:lol:

Sebastian1980
06/12/2019, 19:09
Πάντως εγώ που το είδα από κοντά το αντίστοιχο στα 125cc μου άρεσε πολύ.
Ήταν πολύ προσεγμένο και φαίνονταν από την πρώτη στιγμή ότι θα έβαζαν μεγαλύτερο κινητήρα.
Αλλά έπρεπε να βάλουν τον 300αρη από τον λύκο. Τότε πιστεύω θα ήταν το ιδανικότερο φθηνό on-of της αγοράς.
Από αυτά που μου άρεσαν στο sym ήταν :
1) Πολύ μεγάλη σέλα.(ελπίζω και άνετη)
2)Το μέγεθος των ελαστικών του.
3)Οι αναρτήσεις φαίνονταν να έχουν αρκετή διαδρομή.
4)Το πλαίσιο πολύ γεροδεμένο.
5) Φυσικά η τιμή του.
Αλλά αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ότι ενώ η sym φαίνεται ότι το έχει μελετήσει πολύ το μηχανάκι , του έβαλε πλαστικά που φαίνονται πολύ ψεύτικα.
Εγώ το είδα σε καφέ με κάτι τετραγωνάκια πιο ανοιχτού χρώματος, μακάρι σε άλλους χρωματισμούς (άσπρο) να δείχνουν πιο καλά.
Επίσης ενώ έχει αρκετό ύψος από το έδαφος , την εξάτμιση την βάλανε πολύ χαμηλά.
Παρόλαυτα για τα χρήματα που κοστίζει είναι μια χαρά.
Θέλω να δω όταν έρθει τι συμπεριφορά θα έχει στους χωματόδρομους σε κάποιο τεστ.
Λίγο υπομονή και σε λίγο θα ξέρουμε.
Πάντως φίλε σαν επιλογή φαίνεται πολύ καλή, προχώρα και εμείς εδώ ήμαστε να μας πεις εντυπώσεις.
Και εγώ citycom εχω. Γενικά η sym βγάζει κατά καιρούς πολύ τίμια μηχανάκια.

lefteris
08/12/2019, 10:20
Πάντως εγώ που το είδα από κοντά το αντίστοιχο στα 125cc μου άρεσε πολύ.
Ήταν πολύ προσεγμένο και φαίνονταν από την πρώτη στιγμή ότι θα έβαζαν μεγαλύτερο κινητήρα.
Αλλά έπρεπε να βάλουν τον 300αρη από τον λύκο. Τότε πιστεύω θα ήταν το ιδανικότερο φθηνό on-of της αγοράς.
Από αυτά που μου άρεσαν στο sym ήταν :
1) Πολύ μεγάλη σέλα.(ελπίζω και άνετη)
2)Το μέγεθος των ελαστικών του.
3)Οι αναρτήσεις φαίνονταν να έχουν αρκετή διαδρομή.
4)Το πλαίσιο πολύ γεροδεμένο.
5) Φυσικά η τιμή του.
Αλλά αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ότι ενώ η sym φαίνεται ότι το έχει μελετήσει πολύ το μηχανάκι , του έβαλε πλαστικά που φαίνονται πολύ ψεύτικα.
Εγώ το είδα σε καφέ με κάτι τετραγωνάκια πιο ανοιχτού χρώματος, μακάρι σε άλλους χρωματισμούς (άσπρο) να δείχνουν πιο καλά.
Επίσης ενώ έχει αρκετό ύψος από το έδαφος , την εξάτμιση την βάλανε πολύ χαμηλά.
Παρόλαυτα για τα χρήματα που κοστίζει είναι μια χαρά.
Θέλω να δω όταν έρθει τι συμπεριφορά θα έχει στους χωματόδρομους σε κάποιο τεστ.
Λίγο υπομονή και σε λίγο θα ξέρουμε.
Πάντως φίλε σαν επιλογή φαίνεται πολύ καλή, προχώρα και εμείς εδώ ήμαστε να μας πεις εντυπώσεις.
Και εγώ citycom εχω. Γενικά η sym βγάζει κατά καιρούς πολύ τίμια μηχανάκια.

Αν δεν κάνω λάθος θα είναι και πιο μεγάλο σε όγκο το 200cc διάβασα κάπου(χωρίς τις βαλίτσες πισω δεξιά-αριστερά).Βεβαια αν δεν το κάνω κι εγώ προσωπικά test drive είμαι διστακτικός γιατί ειναι το 1ο on-off που βγάζει η sym για την αγορά του.Δλδ στα mega scooter κι όχι μόνο είναι κορυφή..Ειδικα στο citicom ..

telegonos
08/12/2019, 10:27
Ούτε απέξω δεν πέρναγα.

Σαν παιδικό παιχνίδι στα Jumbo είναι η κατασκευή.

Δείτε καλαμάκια παπίσια στο πηρούνι, δείτε δοκό πιο λεπτή_δεν_γίνεται στο ψαλίδι. Δείτε φρένα, λες και είναι minibike για 8χρονα.

Η σχεδίαση και αν είναι τέρμα ψεύτικη.

Πάρε μια μοτοσυκλέτα πραγματική καλύτερα.

Ninjaki
08/12/2019, 12:09
Πολύ ωραίο φαίνεται και αξιόλογο μοτοσυκλετάκι για την πόλη!



https://www.youtube.com/watch?v=Q-jcv0MmfcQ&t=9s

BLiTzER
08/12/2019, 12:31
Γελάω λίγο με το "Trazer".

Iaswnas1988
08/12/2019, 13:48
Άμα έβγαζε το γυμνό με αυτό το κινητήρα,το έπαιρνα αύριο

katsar
08/12/2019, 14:33
Το μηχανάκι των πλειμομπιλ.Σαν πλαστική μινιατούρα είναι.

Sebastian1980
08/12/2019, 17:12
Αν δεν κάνω λάθος θα είναι και πιο μεγάλο σε όγκο το 200cc διάβασα κάπου(χωρίς τις βαλίτσες πισω δεξιά-αριστερά).Βεβαια αν δεν το κάνω κι εγώ προσωπικά test drive είμαι διστακτικός γιατί ειναι το 1ο on-off που βγάζει η sym για την αγορά του.Δλδ στα mega scooter κι όχι μόνο είναι κορυφή..Ειδικα στο citicom ..

Αν είσαι διστακτικός για την αγορά του , άσε να έρθει Ελλάδα , να κυκλοφορήσει λίγο , κάνα τρίμηνο και μετά από το test drive αποφασίζεις.
Να ξέρεις όμως το μέγεθος θα είναι το ίδιο με το 125 μόνο ο κινητήρας αλλάζει.
Ότι και να λένε τα παιδιά , εμένα μου άρεσε.( αν εξαιρέσεις τα πλαστικά και την εξάτμιση)
Μοτοσικλέτα πόλης είναι , άντε και λίγο πατημένο χωματόδρομο, δεν θα πας για εντουρο με αυτο.
Αν ήταν πιο εξοπλισμένη δεν θα κόστιζε 2.800€.
Το θέμα είναι αν τα αξίζει αυτά.
Σε λίγους μήνες θα έχουμε πλήρει εικόνα.

lefteris
08/12/2019, 18:31
Τι να πω ρε φίλε telegonos την έχεις δει απο κοντά και το λες;Γιατί απο φωτογραφίες την βλέπουμε όλοι γιατί η συγκεκριμένη δεν έχει έρθει ακόμα.Παντως μέχρι στιγμής οι γνώμες είναι διάφορες.Και για να έρθουμε στο θέμα μου μιας που είπα ότι σκέφτομαι να την πάρω μόνο και μόνο για την τιμή της,και για την ακρίβεια είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην zontes 310t on-off.

basilis_k6
08/12/2019, 18:59
Τι να πω ρε φίλε telegonos την έχεις δει απο κοντά και το λες;Γιατί απο φωτογραφίες την βλέπουμε όλοι γιατί η συγκεκριμένη δεν έχει έρθει ακόμα.Παντως μέχρι στιγμής οι γνώμες είναι διάφορες.Και για να έρθουμε στο θέμα μου μιας που είπα ότι σκέφτομαι να την πάρω μόνο και μόνο για την τιμή της,και για την ακρίβεια είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην zontes 310t on-off.

αρχικα έχει καλή τιμη οντως. βεβαια 18 άλογα δεν θα έχει, μάλλον 15-16 και θεωρω πως ειναι για πολύ βασική μετακίνηση που ενα σκουτερ μαλλον την κάνει καλύτερα. εσυ γιατι το θες αυτο?

DRAKONET
08/12/2019, 20:18
αρχικα έχει καλή τιμη οντως. βεβαια 18 άλογα δεν θα έχει, μάλλον 15-16 και θεωρω πως ειναι για πολύ βασική μετακίνηση που ενα σκουτερ μαλλον την κάνει καλύτερα. εσυ γιατι το θες αυτο?

18.4 αλογα θα εχει

DRAKONET
08/12/2019, 20:50
Ούτε απέξω δεν πέρναγα.

Σαν παιδικό παιχνίδι στα Jumbo είναι η κατασκευή.

Δείτε καλαμάκια παπίσια στο πηρούνι, δείτε δοκό πιο λεπτή_δεν_γίνεται στο ψαλίδι. Δείτε φρένα, λες και είναι minibike για 8χρονα.

Η σχεδίαση και αν είναι τέρμα ψεύτικη.

Πάρε μια μοτοσυκλέτα πραγματική καλύτερα.

Δεν συμφωνω και αντιπαραθετω..

τα πιο πιο προσφατα υπερκυβισμενα παπια εχουν διαμετρο 30mm-31 mm στα καλαμια...
αυτο εχει 37mm....η να στο πω αλλιως εχει την διαμετρο ενος super-sport 300 κυβικων..μιας R3 η ενος Z300 αν θες
ενω 41mm εχει ενα XT 600 που ειναι ας πουμε ''οδηγος'' αρα θεωρω πολυ καλη την διαμετρο.
Το ψαλιδι επισης δεν το ειδες απο κοντα για να το συγκρινεις....ποσο ''ιδια'' ειναι..που δεν ειναι !
Τελος τα φρενα που λες...288 mm εμπρος δισκο...ειναι λιγο?
Θα παρω παλι τον''οδηγο'' ΧΤ 600...εμπρος εχει 282mm.
Δικαιωμα σου να μην περναγες ουτε απέξω...οπως επισης οτι δεν σου αρεσει η σχεδιαση ...το χρωμα....το εςιδος οτι θες που εχει να κανει με το προσωπικο γουστο αλλα ολα τα αλλα που αναφερεις θεωρω απλα δεν στεκουν

DRAKONET
08/12/2019, 20:52
Άμα έβγαζε το γυμνό με αυτό το κινητήρα,το έπαιρνα αύριο

μπορει και να το βγαλει.

lefteris
08/12/2019, 21:12
Φίλε basilhsk6 μου το σκέφτηκα για το Symphony st200i αλλά επειδή υπάρχει ανηφόρα μεγάλη στο γυρισμό απο την δουλειά,και θα έχω και τη γυναίκα πάνω γι αυτό είπα να πάω σε κάτι πιο δυνατό αλλά να μην ξεφύγω και στην τιμή...Για ημερήσιο δουλειά πήγαινε-έλα το θέλω το μηχανάκι γύρω στα 30χλμ.Επισης έχει δίκιο ο Dragonet θα έχει 18.4hp.το TH.

telegonos
09/12/2019, 07:54
Δεν συμφωνω και αντιπαραθετω..

τα πιο πιο προσφατα υπερκυβισμενα παπια εχουν διαμετρο 30mm-31 mm στα καλαμια...
αυτο εχει 37mm....η να στο πω αλλιως εχει την διαμετρο ενος super-sport 300 κυβικων..μιας R3 η ενος Z300 αν θες
ενω 41mm εχει ενα XT 600 που ειναι ας πουμε ''οδηγος'' αρα θεωρω πολυ καλη την διαμετρο.
Το ψαλιδι επισης δεν το ειδες απο κοντα για να το συγκρινεις....ποσο ''ιδια'' ειναι..που δεν ειναι !
Τελος τα φρενα που λες...288 mm εμπρος δισκο...ειναι λιγο?
Θα παρω παλι τον''οδηγο'' ΧΤ 600...εμπρος εχει 282mm.
Δικαιωμα σου να μην περναγες ουτε απέξω...οπως επισης οτι δεν σου αρεσει η σχεδιαση ...το χρωμα....το εςιδος οτι θες που εχει να κανει με το προσωπικο γουστο αλλα ολα τα αλλα που αναφερεις θεωρω απλα δεν στεκουν

:lol:

doctoras
09/12/2019, 08:07
Αν μεσες ακρες οι κατοχοι vf185 ειναι ικανοποιημένοι απο το value for money γιατι να μην ειναι και για αυτο αφου μοιράζονται τα περισσοτερα στοιχεια με το κυριοτερο το μοτερ. Επισης νονιζω δεν ειμαι διγουρος η sym εχει καλη αντιπροσώπευση οπότε γιατι οχι.

fatsas35
09/12/2019, 13:53
Σε αυτά τα λεφτά λογικό να μην έχει κ την καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε πλαστικά κ τα συναφή.. Για μένα είναι καλό vfm.. Ειδικά αν το βγάλουν με το 300αρι μοτέρ

doctoras
09/12/2019, 14:42
αν το βγάλουν με το 300αρι μοτέρ
αν το βγάλουν με το 300ρι θα πάει ένα χιλιάρικο πάνω και εκεί θα έχει ανταγωνισμό απο trk251, 310t. Δύσκολα, ενώ τώρα μ'αυτό παίζουν μονοί τους

Alexinhogr
09/12/2019, 15:07
Kle 500 μέχρι να σβήσει ο ήλιος, δεν έχουνε λεφτά δεν παίρνουμε εργαλείο, εκτός αν θέλει κανείς να μου χαρίσει κάνα versys 300 ή z300 ή cbx500 ή μτ χαχα

extisatokat
09/12/2019, 17:36
Αν εξαιρεσεις την εξατμιση ,που ειναι σας καγκουριά χιλιαριού δεκαετιας 90,δυτικων προαστιων,καλο φαινεται για τα λεφτα του.

Acacius
09/12/2019, 19:38
Ενδιαφέρον μηχανάκι και σε λογική τιμή, αλλά αυτή η αισθητική με κάνει να ψάχνω στο πρόγραμμα της τηλεόρασης τι ώρα παίζει το Degrassi Junior High στην ΕΡΤ

johnnybond
09/12/2019, 21:50
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις σε κάτι περισσότερο επώνυμο μεταχειρισμένο. Σε αυτό το budget αν όχι και λίγο παραπάνω υπάρχουν πολλές καλές επιλογές.. και στα πλαίσια α2 ( οικονομικά απλης κατασκευής μηχανάκια)
Αν είχε κυλήσει περισσότερο στην αγορά να φανούν και οι τυχόν αδυναμίες του ίσως ήμουν πιο θετικός

fatsas35
10/12/2019, 03:23
αν το βγάλουν με το 300ρι θα πάει ένα χιλιάρικο πάνω και εκεί θα έχει ανταγωνισμό απο trk251, 310t. Δύσκολα, ενώ τώρα μ'αυτό παίζουν μονοί τους

Ένα χιλιάρικο πάνω γτ? Μπορουνε να κρατήσουν τιμή στα 3.5 κ και να παίζουν κ εκεί μόνοι τους..

doctoras
10/12/2019, 06:29
Ένα χιλιάρικο πάνω γτ? Μπορουνε να κρατήσουν τιμή στα 3.5 κ και να παίζουν κ εκεί μόνοι τους..

4k δίνουν τον λύκο στην κατηγορία γυμνών, το αντβε που είναι πιο εμπορικό είδος λιγότερο? δεν θα έχει ξαναγίνει, καλά θα ήταν συμφωνώ

DRAKONET
10/12/2019, 14:11
Αν εξαιρεσεις την εξατμιση ,που ειναι σας καγκουριά χιλιαριού δεκαετιας 90,δυτικων προαστιων,καλο φαινεται για τα λεφτα του.

συμφωνω...το χαλαει

DRAKONET
10/12/2019, 14:13
Kle 500 μέχρι να σβήσει ο ήλιος, δεν έχουνε λεφτά δεν παίρνουμε εργαλείο, εκτός αν θέλει κανείς να μου χαρίσει κάνα versys 300 ή z300 ή cbx500 ή μτ χαχα

οταν λες ''δεν εχουνε''...τι εννοεις/
που εχεις μπλεξει φιλε μου/ πες μας θα σε βοηθησουμε ολοι :D

DRAKONET
10/12/2019, 14:15
Ενδιαφέρον μηχανάκι και σε λογική τιμή, αλλά αυτή η αισθητική με κάνει να ψάχνω στο πρόγραμμα της τηλεόρασης τι ώρα παίζει το Degrassi Junior High στην ΕΡΤ

αυτο ηταν το 87 ?
μαλλον για την εξατμιση θα λες ?
τα αλλα μια χαρα ειναι

telegonos
10/12/2019, 15:52
Ναι, δίπλα στο 916 στο γκουγκενχαιμ στην Νέα Υόρκη, θα πάνε να βάλουνε κι ένα τέτοιο.

Acacius
10/12/2019, 16:40
αυτο ηταν το 87 ?
μαλλον για την εξατμιση θα λες ?
τα αλλα μια χαρα ειναι

Προβολέας, πλαστικά, γραφικά... όλα.

Σα να προσπάθησε Κινέζος να αντιγράψει Anhelo, που το είδε μόνο σε θολή φωτογραφία.

katsar
10/12/2019, 16:48
Τουλάχιστον τα κινεζοινδικά σε αυτά τα λεφτά βλέπονται (nk,zontes,pulsar).
Αυτό είναι και κακάσχημο .

DRAKONET
10/12/2019, 16:52
https://www.sym.gr/model/nh-t-200/
ειχε το ΄87 παραλλαγη τυπου pixel...προβολεις με LED φωτα
και μυτονγκες αλλα CBX ?

telegonos
10/12/2019, 17:03
Από την ουλή του TRON στο TRON Uprising το αντέγραψαν

413319

fatsas35
10/12/2019, 17:24
4k δίνουν τον λύκο στην κατηγορία γυμνών, το αντβε που είναι πιο εμπορικό είδος λιγότερο? δεν θα έχει ξαναγίνει, καλά θα ήταν συμφωνώ

Δεν ήξερα ότι πωλείται τόσο το γυμνό..Εχεις δίκιο τότε.. Αν κ δεν είναι κ λογικό να πωλείται το 200αρι αντβε ίδια τιμή με το παπί πχ..

Acacius
10/12/2019, 18:38
https://www.sym.gr/model/nh-t-200/
ειχε το ΄87 παραλλαγη τυπου pixel...προβολεις με LED φωτα
και μυτονγκες αλλα CBX ?

Γούστα είναι αυτά, αισθητικά θεωρώ ότι είναι πολύ πίσω, ένα LED φανάρι δε σώνει την κατάσταση. Η παραλλαγή pixel είναι η μόνη που υποφέρεται, τα άλλα χρώματα είναι χάλια με αυτά τα γραφικά. Στις δε μυτόνγκες, πρώτος διδάξας είναι το DR Big :D . Μακάρι να είναι τίμιο και να πουλήσει.

DRAKONET
10/12/2019, 20:42
Γούστα είναι αυτά, αισθητικά θεωρώ ότι είναι πολύ πίσω, ένα LED φανάρι δε σώνει την κατάσταση. Η παραλλαγή pixel είναι η μόνη που υποφέρεται, τα άλλα χρώματα είναι χάλια με αυτά τα γραφικά. Στις δε μυτόνγκες, πρώτος διδάξας είναι το DR Big :D . Μακάρι να είναι τίμιο και να πουλήσει.

DR BIG...σωστοοοος !!:a18:
πανε και 30 χρονια
εχουμε και μικροτερους εδω...να μην πω αγενητους και ετσι τοποθετηθηκα σε αυτο το μοντελο !

Potis
11/12/2019, 20:03
Εμφανισιακά ουδέτερο μου φαίνεται. Αν σκεφτόμουν όχημα αντίστοιχης κατηγορίας μάλλον στο 251 trk benelli θα πήγαινα, και πιο όμορφο και με λίγο παραπάνω άλογα. ( Βέβαια και ποιο ακριβό )

Sebastian1980
22/01/2020, 20:50
Τι έγινε ρε παλληκάρια;
Τελικά ήρθε Ελλάδα ή όχι ακόμη;
Είχαμε κανένα νέο;
Στο car.gr βλέπω ότι πωλείται αλλά φωτογραφίες νιεντε.

athletico
23/01/2020, 07:51
Παιδιά να σας ρωτήσω
Με ένα τέτοιο μηχανάκι αν θέλεις να κάνεις ένα μικρό ταξιδάκι περίπου 60χλμ απόσταση
με τι ταχύτητα μπορεί να ταξιδέψεις άνετα?
Δλδ μπορεί να ταξιδέψει με 120 πχ χλμ?

johnnybond
23/01/2020, 08:33
Παιδιά να σας ρωτήσω
Με ένα τέτοιο μηχανάκι αν θέλεις να κάνεις ένα μικρό ταξιδάκι περίπου 60χλμ απόσταση
με τι ταχύτητα μπορεί να ταξιδέψεις άνετα?
Δλδ μπορεί να ταξιδέψει με 120 πχ χλμ?

Καλημέρα.. 60 χιλιόμετρα δεν είναι και πολλά, τα κάνεις και με παπί όποτε δεν θα έχεις θέμα.
Αν έχει κοντερίσια καμία 135-140αρα τελική τα 120 πιστεύω θα τα έχει σε ψηλές στροφές και θα ζορίζεται λίγο πολύ.
Νομίζω στα 100-110 θα είναι πιο νορμάλ.

Sebastian1980
23/01/2020, 20:42
Καλημέρα.. 60 χιλιόμετρα δεν είναι και πολλά, τα κάνεις και με παπί όποτε δεν θα έχεις θέμα.
Αν έχει κοντερίσια καμία 135-140αρα τελική τα 120 πιστεύω θα τα έχει σε ψηλές στροφές και θα ζορίζεται λίγο πολύ.
Νομίζω στα 100-110 θα είναι πιο νορμάλ.

Θα συμφωνήσω με τον johnnybond.
Ιδανική ταχύτητα για ταξίδι πιστεύω θα είναι τα 100-110 το πολύ.
Σε βίντεο που είδα από Βραζιλία το αντίστοιχο γυμνό, αδελφακι του είχε τελική 135 χιλιόμετρα την ωρα. Ένδειξη κοντέρ πάντα.
Τώρα το NH-T 200 είναι λίγο πιο βαρύ από το γυμνό. Άρα άντε να βγάζει 130 χιλιόμετρα στο κοντέρ , δηλαδή περίπου 120 πραγματικά.
Πάντως μακάρι να αποδειχθεί καλό , γιατί η τιμή του είναι πολύ καλή.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/01/2020, 06:35
Θα συμφωνήσω με τον johnnybond.
Ιδανική ταχύτητα για ταξίδι πιστεύω θα είναι τα 100-110 το πολύ.
Σε βίντεο που είδα από Βραζιλία το αντίστοιχο γυμνό, αδελφακι του είχε τελική 135 χιλιόμετρα την ωρα. Ένδειξη κοντέρ πάντα.
Τώρα το NH-T 200 είναι λίγο πιο βαρύ από το γυμνό. Άρα άντε να βγάζει 130 χιλιόμετρα στο κοντέρ , δηλαδή περίπου 120 πραγματικά.
Πάντως μακάρι να αποδειχθεί καλό , γιατί η τιμή του είναι πολύ καλή.

Στο βίντεο από πάνω λέει ότι έχει τελική 120.Οπότε με 100 και τα υπόλοιπα για καμία προσπέραση...

DRAKONET
24/01/2020, 18:11
Παιδιά να σας ρωτήσω
Με ένα τέτοιο μηχανάκι αν θέλεις να κάνεις ένα μικρό ταξιδάκι περίπου 60χλμ απόσταση
με τι ταχύτητα μπορεί να ταξιδέψεις άνετα?
Δλδ μπορεί να ταξιδέψει με 120 πχ χλμ?

Εχει ειπωθει ξανα..και αλλου
αυτο θα σε παει...εσυ ποσο αντεχεις! ?
ΚΑΠΟΙΟς-καπου-καποτε....απο αθηνα με παπι c50 (72 κιτ) γερμανια-μοναχο μεσω ιταλιας (οπου κλαπηκε και η μανιβελα) με το καραβι
παραλαβη του καταξανθου γαλανοματικου κορασιου (ααααχχχ)...και επιστροφη στηον πειραια για τσαρκα στα νησια!
Αρα..αυτο βενζινη και νερα θελει..ο δικος σου ο πισινος τι και ποσο αντεχει !

athletico
24/01/2020, 19:02
Εχει ειπωθει ξανα..και αλλου
αυτο θα σε παει...εσυ ποσο αντεχεις! ?
ΚΑΠΟΙΟς-καπου-καποτε....απο αθηνα με παπι c50 (72 κιτ) γερμανια-μοναχο μεσω ιταλιας (οπου κλαπηκε και η μανιβελα) με το καραβι
παραλαβη του καταξανθου γαλανοματικου κορασιου (ααααχχχ)...και επιστροφη στηον πειραια για τσαρκα στα νησια!
Αρα..αυτο βενζινη και νερα θελει..ο δικος σου ο πισινος τι και ποσο αντεχει !


Νεκτάριε φίλε μου έχεις κάνει ωραία γούστα για κάποιο μωρό.:a25::a18:
Αυτά μένουν στην τελική.
Εϊσαι κατατοπιστικότατος.

DRAKONET
25/01/2020, 17:02
Στο βίντεο από πάνω λέει ότι έχει τελική 120.Οπότε με 100 και τα υπόλοιπα για καμία προσπέραση...

που εχει βιντεο ?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/01/2020, 06:56
που εχει βιντεο ?

Το ποστ #9:wave2:

Potis
26/01/2020, 07:36
Εχει ειπωθει ξανα..και αλλου
αυτο θα σε παει...εσυ ποσο αντεχεις! ?
ΚΑΠΟΙΟς-καπου-καποτε....απο αθηνα με παπι c50 (72 κιτ) γερμανια-μοναχο μεσω ιταλιας (οπου κλαπηκε και η μανιβελα) με το καραβι
παραλαβη του καταξανθου γαλανοματικου κορασιου (ααααχχχ)...και επιστροφη στηον πειραια για τσαρκα στα νησια!
Αρα..αυτο βενζινη και νερα θελει..ο δικος σου ο πισινος τι και ποσο αντεχει !

Αυτά είναι τα όμορφα. Είδες drakonet τι κάνει το ωραίο φύλλο.

Sebastian1980
24/02/2020, 21:18
Πήγα σήμερα στο MAKINA moto γιατί ήθελε εξαέρωση το πίσω φρένο στο citycom.
Ρώτησα τον ιδιοκτήτη ποτέ τελικά θα έρθει το sym NH-T 200 στο μαγαζί ( Θεσσαλονίκη) .
2-3 Μαρτίου θα έχουν έρθει.
Σε κουβέντα που πιάσαμε μου είπε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από τον κόσμο και ότι κάποιος του έχει προπληρωσει ένα.
Άντε να δουμε αν όντως αξίζει.

Sebastian1980
29/02/2020, 10:00
Καλός ήρθαν στην Ελλάδα.
Από τι είδα στο car.gr τα πρώτα sym NH-T 200 ήρθαν σε Αιγάλεω και Τρίκαλα.
Το ασπρόμαυρο-γκρι πιο όμορφο.
Ελπίζω να βγεί καλό για τα χρήματα του.
Zontes ετοιμάσου να πέσεις από το θρόνο σου.

athletico
13/03/2020, 12:52
Παιδιά το είδα στα Τρίκαλα.
Ελαφρύ είναι και πιστεύω ότι για αστικές μετακινήσεις είναι ιδανικό.
Σαν να μου φάνηκε ότι με έπαιρνε προς τα μπροστά η σέλλα και κολλούσαν στο ντεπόζιτο.
Αλλα πιστεύω ότι αν ισχύει αυτό γενικά μπορεί να διορθωθεί με μια μικρή παρέμβαση.
Αρκετά όμορφο μηχανάκι.
Προσωπικά πιστεύω επειδή ήμουν κοντά στο KLE 500 από 15ετιας και πάνω κοντά στα 1800 ευρώ, το σκέφτομαι ότι ίσως να αξίζει να δώσω αλλά 1000 και να πάρω κούτας και πιο σύγχρονης τεχνολογίας.
Το θέλω αποκλειστικά και μόνο γιαμετακινγσεις στα Τρίκαλα μέσα.
Τι λέτε;

Thakokk6
13/03/2020, 13:04
Αν θέλεις μετακίνηση μόνο στην πόλη πάρε παπι η σκουτερ

athletico
13/03/2020, 13:28
Αν θέλεις μετακίνηση μόνο στην πόλη πάρε παπι η σκουτερ

Θανάση δυστυχώς δεν μου αρέσουν καθόλου τα σκούτερ.
Παπίείχα χρόνια πριν.
Θέλω στα 53 μου να αλλάζω ταχύτητες σε on off.

Thakokk6
13/03/2020, 13:44
Ούτε σε μένα αρέσουν αλλά είναι πρακτικά εργαλεία όσο για τα πάπια είναι οι βασιλιάδες της πόλης, στα φανάρια βγενουν μπροστά, με το μοτορι πού σκέφτεσαι να πάρεις το τιμόνι θα βρίσκει τους καθρέπτες των ιχ, άσε που δίνει τη δύναμη ψηλά και θα πεζεις συνέχεια με το συμπλέκτη θα το βαρεθείς αυτό το πραμα

Sebastian1980
13/03/2020, 19:39
Πήγα εχθές σε γνωστό αντιπρόσωπο sym στην δυτική Θεσσαλονίκη για να καβαλήσω το Honda crf 250l και να ρωτήσω για το NH-T 200.Ποτε θα το έχει στο μαγαζί του για να κάτσω και σε αυτό, να δω πως είναι.Μου είπε ότι τα δυο που έφερε στο μαγαζί, τα πηραν σε δυο-τρεις μέρες. Τον ρώτησα ποτε έρχεται η δεύτερη παρτίδα NH-T 200 και αφου το έψαξε στον υπολογιστή, μου είπε δυστυχώς 5/5/2020. Κρίμα, γιατί ήθελα να το δω.
Τελικά ο Κορονοϊός τα έχει παει όλα πισω.



Καλο και χρυσό το παπί αλλά σαν την ασφάλεια, άνεση της μοτοσικλέτας δεν υπάρχει.

Sebastian1980
14/07/2020, 11:36
Τελικά έκανα την κίνηση και το παράγγειλα.
Σε χρώμα ασπρόμαυρο.
10-12 Αυγούστου θα το έχω (πιστεύω) στα χέρια μου.
Όσο για την μεγάλη μοτοσυκλέτα που θέλω να πάρω, θα το αποφασίσω στο μέλλον. Γεροί να ήμαστε και βλέπουμε.
Πάντως σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε συχνά στους δρόμους μας το sym NH-T 200, γιατί μαθαίνω ότι πάει καλά στις παραγγελίες.

ptc
14/07/2020, 11:53
Ωραια μηχανη! Αν και ιαπωνοφιλος το συγκεκριμενο μηχανακι ανετα το επαιρνα αν κοιτουσα στην κατηγορια. Με το καλο να ερθει και σου ευχομαι να ταιριαξετε!

Οταν με το καλο το παρεις κανονιζουμε και καμια βολτα αν θες, καρντασης κι εγω. :beer:

Sebastian1980
14/07/2020, 12:48
Ευχαριστώ φίλε ptc.
Όταν με το καλό το στρώσω, γιατί όχι.
Βασικά το citycom που έχω είναι πραγματικά ιδανικό για την πόλη αλλά όπως όλα τα σκουτερ πάσχει στις αναρτήσεις του.
Επίσης το sym NH-T 200 έχει την δυνατότητα να διαβεί και χωματόδρομο, κάτι που λόγο χόμπι (κυνήγι-ψαρεμα) με βολευει.
Τώρα για επιδόσεις,δεν περιμένω την τελική του citycom με τα 27 αλογατα , αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Από κινητήρα και αναρτήσεις να είναι εντάξει και θα είμαι ευχαριστημένος.
Από το μαγαζί που το αγόρασα μου είπαν ότι ήδη ο κινητήρας είναι τρία χρόνια στην παγκόσμια αγορά χωρίς προβλήματα. Ευχόμαι να έχει δίκιο.

fatsas35
14/07/2020, 14:46
Megia sou file mou!!!Kalotaxido na einai !!!:beer:Tha deixei o xronos gia to sugkekrimeno mhxanaki..Therwtika fainetai ena polu kalo vfm..!!

doctoras
14/07/2020, 15:14
Καλορίζικο! Ωραιο μηχανακι και τιμιο φαινεται
Εχει ελάχιστα βιντεο στον σωληνα να δουμε πως τα παει

DRAKONET
14/07/2020, 15:39
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !
δεν χρειαζεται να σου πω κατι αλλο...την θεωρω μονοπωλιο σε αυτα τα κυβικα και το στυλ της !

Sebastian1980
14/07/2020, 17:04
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές.
10-12 Αυγούστου θα το έχω στα χέρια μου.(Μέσα στις διακοπές μου)
Φυσικά, εννοείται ότι θα σας γράφω εντυπώσεις από το sym NH-T 200.
Έσπαγα το κεφάλι μου τόσο καιρό πια μεγάλη μοτοσυκλέτα να πάρω.
Παίρνω το NH-T 200 σαν "παυσίπονο" και για μεγάλη, βλέπουμε στο μέλλον . Ίσως είναι και καλύτερα ετσι μέχρι να ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου τι πραγματικά θέλω.
Να είστε όλοι καλά.


Το citycom μάλλον θα το πουλήσω. Γιατί το ένα μοτο ακυρώνει το άλλο. Με μόνο 6.000 χιλιόμετρα.

doctoras
14/07/2020, 18:21
Λογικο να το πουλήσεις το σκουτερ, νομιζω οτι για τις χρησεις που θελεις να κανεις ειναι πιο αντιπροσωπευτικό.

Sebastian1980
14/07/2020, 19:09
Ένα χρόνο πιο νωρίς να έβγαινε το sym NH-T 200 δεν θα έπαιρνα το citycom. Αλλά το αγόρασα γιατί έκανα τραμπα το Daytona remix 125 από το μαγαζί που ήμουν πελάτης.

kirkinezi
12/08/2020, 12:35
Καλημέρα. Χθές παρέλαβα το NH-T 200
Οι πρώτες εντυπώσεις λοιπόν. Μου άρεσε πολύ το περπάτημα, οδική συμπεριφορά, αναρτήσεις ,σταθερότητα θέση οδήγησης (1,80 ύψος). Φώτα πολύ καλά και το κοντέρ ευανάγνωστο. Μου άρεσε επίσης το σασμάν, καλές αλλαγές και με ωραίο κούμπωμα. Από την άλλη με χάλασαν τα αυτοκόλλητα, οι λαστιχένιες επικαλύψεις σε μανετες και θύρα usb. Επίσης έως και τις 5000 στροφές που το πήγα δεν με ενθουσίασε. Με λίγα λόγια νιώθεις ότι έχεις μηχανή, σε εμφάνιση και ποιότητα κύλισης αλλά σε επιδόσεις υστερεί. Θεωρώ ότι θα έχει άλλη συμπεριφορά πάνω από τις 6000 στροφές. Με χάλασε που ήρθε χωρίς κεντρικό σταντ. Αυτά προς το παρόν. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Εάν μετά το στρώσιμο δω και καλύτερες επιδόσεις τότε πραγματικά είναι vfm.

strokt up
12/08/2020, 13:33
Καλημέρα. Χθές παρέλαβα το NH-T 200
Οι πρώτες εντυπώσεις λοιπόν. Μου άρεσε πολύ το περπάτημα, οδική συμπεριφορά, αναρτήσεις ,σταθερότητα θέση οδήγησης (1,80 ύψος). Φώτα πολύ καλά και το κοντέρ ευανάγνωστο. Μου άρεσε επίσης το σασμάν, καλές αλλαγές και με ωραίο κούμπωμα. Από την άλλη με χάλασαν τα αυτοκόλλητα, οι λαστιχένιες επικαλύψεις σε μανετες και θύρα usb. Επίσης έως και τις 5000 στροφές που το πήγα δεν με ενθουσίασε. Με λίγα λόγια νιώθεις ότι έχεις μηχανή, σε εμφάνιση και ποιότητα κύλισης αλλά σε επιδόσεις υστερεί. Θεωρώ ότι θα έχει άλλη συμπεριφορά πάνω από τις 6000 στροφές. Με χάλασε που ήρθε χωρίς κεντρικό σταντ. Αυτά προς το παρόν. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Εάν μετά το στρώσιμο δω και καλύτερες επιδόσεις τότε πραγματικά είναι vfm.

Τι εννοεις λαστιχιένιες επικαλύψεις στις μανέτες;
Καλοτάξιδο όπως και να έχει. Όταν "ανοίξει" το μοτέρ θα βελτιωθούν λίγο οι επιδόσεις, αλλιώς υπάρχουν βελτιωτικά ήδη για το vf οπότε θα κάνουν και στον δικό σου κινητήρα.

ptc
12/08/2020, 13:49
Τι εννοεις λαστιχιένιες επικαλύψεις στις μανέτες;


Λογικα αναφερεται σε αυτο.

420162

Καλοταξιδο το εργαλειο, παντα ορθιος!

Ετσι ειναι παντως, το κρατος των Αθηνων παλι χτυπησε. Τα τιμια παλικαρια της Θεσσαλονικης ακομα περιμενουν, ενω στην πρωτευουσα παιρνεις τη μηχανη αμεσως και μαλιστα μεσα στο Δεκαπενταυγουστο. :lol:

strokt up
12/08/2020, 14:18
Λογικα αναφερεται σε αυτο.

420162

Καλοταξιδο το εργαλειο, παντα ορθιος!

Ετσι ειναι παντως, το κρατος των Αθηνων παλι χτυπησε. Τα τιμια παλικαρια της Θεσσαλονικης ακομα περιμενουν, ενω στην πρωτευουσα παιρνεις τη μηχανη αμεσως και μαλιστα μεσα στο Δεκαπενταυγουστο. :lol:

Πες μου οτι πήρες και sym μετά το suzuki

ptc
12/08/2020, 14:36
Πες μου οτι πήρες και sym μετά το suzuki

Όχι ρε, το πείραγμα πάει στον Sebastian1980 που το περιμένει κάνα μήνα τώρα.

Sebastian1980
13/08/2020, 18:28
Όχι ρε, το πείραγμα πάει στον Sebastian1980 που το περιμένει κάνα μήνα τώρα.



Και ακόμη... περιμένει ο Sebastian1980...
Λογικά από εβδομάδα... Που ανοίγει και το μαγαζί που το παρήγγειλα.
Καλά που έχω και το citycom.
Δεν πειράζει είμαι και σε διακοπές.


Φίλε ptc ωραίο το αστείο σου μόνο που ο kirkinezi δεν είναι από Αθήνα.

Sebastian1980
13/08/2020, 19:00
Φίλε kirkinezi καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Όταν το στρώσεις θα δεις τι αγόρασες.
Τώρα λόγο στρωσιματος, επειδή δεν γεμίζεις πολυ τις ταχυτητες, λογικό να μην έχεις την πλήρη επιτάχυνση.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σου αρέσουν τα ελάσματα στις μανετες;. Εννοείς αισθητικά μάλλον, γιατί την χρησιμότητα τους θα την δεις στον πρωτο ξερό χωματόδρομο που θα μπεις. Προστατεύει την ντιζα του συμπλέκτη από τις σκόνες, λάσπες, βροχή.
Η σέλα πως είναι;.Ανετη;.
Έχεις κανένα νέο για την σχάρα;.

kirkinezi
13/08/2020, 22:04
Ευχαριστώ και άντε με το καλό να παραλάβεις και σύ. Δεν μου άρεσε η συναρμογή των δύο υλικών. Λάστιχο και σίδερο, δεν εφαρμόζει το ένα στο άλλο σωστά (λεπτομέρειες). Η σέλα μου άρεσε. Δεν έχω κάνει και πολλά χλμ για να έχω πλήρη άποψη, αλλά για τον οδηγό είναι καλή (λίγο σκληρή). Για σχάρα θα μάθουμε από βδομάδα που θα ανοίξει η αντιπροσωπεία. Επίσης δεν έχει κεντρικό σταντ. Το 125 , το έχει, σε εμένα έλειπε. Μάλλον θα το παραγγείλω και αυτό. Πάντως το έχω λατρέψει.

Sebastian1980
13/08/2020, 22:38
Επειδή έτυχε να πιασω στα χέρια το κεντρικό σταντ του NH-T στο μαγαζί που ήμουν (κάποιος το είχε παραγγείλει) εντύπωση μου έκανε το βάρος του και το ποσο στιβαρό ήταν.
Εγώ μάλλον δεν θα βάλω κεντρικό σταντ. Για να έχω μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι το σταντ προστατεύει και τον σωλήνα της εξάτμισης. Σε κάποια πέτρα πρώτα θα βρει αυτό και όχι η εξάτμιση.
Και στο μέλλον φυσικά θα αλλάξω τελικό εξάτμισης γιατί η αλήθεια είναι η μαμά εξάτμιση χαλάει όλοι την εικόνα της μοτοσυκλέτας.
Πρέπει να βρούμε μια άκρη με την σχάρα γιατί είναι απαραίτητη. Χωρίς top case δεν γίνεται.
Κράνος και super market το κάνουν απαραίτητο.

doctoras
14/08/2020, 09:37
Για την ωρα μονο αυτο βρίσκεται
https://shop.motogb.co.uk/item/sym-nh-t-125-rear-rack

Για σουπερμαρκετ δε υπαρχει καλυτερο μεσο στήριξης απο ενα πλαστικο τελάρο που το πιάνεις με ιμάντες(στην βαση του)στο πισω κάθισματος & προέκταση ουρας και το φορτώνεις φουλ(χωρις να χανεις τιμονι).
Η μπαγαζιερα χωραει ελαχιστα πραγματα.
Ενω ευκολα το αφαιρείς μετα το σουπερ μαρκετ και εχεις παλι ομορφη ουρα μοτοσυκλετας.

Το κρανος ειναι θεμα συνήθειας, εχεις το κάλυμμα του κρανους και το κουβαλας στον ώμο παντου χωρις να εκτίθεται στις κλιματολογικές συνθήκες.
Και αν σε καποια πεζοπορα βολτα πρεπει να το αφήσεις στην μοτοσυκλέτα βαζεις μια κλειδαρια κουλουρα ποδηλάτου που μαζεύεται ευκολα στον αποθηκευτικό χωρο της μοτο ή κάποιου τσαντακι που θα κουβαλας και κλειδώσεις ανετα 2 fullface στο τιμόνι ή στο πλαισιο της μοτο

Zinc
14/08/2020, 21:49
Σχάρα θα βρεις εδώ:
https://www.xo.gr/profile/profile-911075436/el/

Sebastian1980
15/08/2020, 07:55
Σχάρα θα βρεις εδώ:
https://www.xo.gr/profile/profile-911075436/el/

Φίλε Zinc , την σχάρα για το NH-T την είδες στο μαγαζί της ή υποθέτεις ότι εφόσον είχε για το δικό σου SYM Wolf 300 θα έχει και για αυτό;.
Γιατί λίγο δυσκολο μου φαίνεται, όπως γράφει και ο doctoras μόνο έξω υπάρχει ακόμη και αυτή δεν είναι της μαμάς sym.

Zinc
15/08/2020, 13:45
Φίλε Zinc , την σχάρα για το NH-T την είδες στο μαγαζί της ή υποθέτεις ότι εφόσον είχε για το δικό σου SYM Wolf 300 θα έχει και για αυτό;.
Γιατί λίγο δυσκολο μου φαίνεται, όπως γράφει και ο doctoras μόνο έξω υπάρχει ακόμη και αυτή δεν είναι της μαμάς sym.

Ο ίδιος μου ανέφερε ότι έχει και για το NH-T σχάρα, γι' αυτό και το αναφέρω.
Δεν την έχω δει για να σου πω ακριβώς περί τίνος πρόκειται.
Τηλεφωνικά μου το είπε πάνω στην κουβέντα για κάτι άλλες σχάρες. Απ'ότι κατάλαβα είναι δικής τους κατασκευής.

Sebastian1980
28/08/2020, 15:08
Θα ήθελα να δώσω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε μέλος του φόρουμ μας και συγκεκριμένα στόν kirkinezi.
Φίλε Χρήστο σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια που μου έδωσες. Έτσι σήμερα έχω στα χέρια μου ένα κοκκινο sym NH-T 200.Αν δεν ήσουν εσυ "να μου ανοίξεις τα μάτια" ότι στην Κοζάνη υπάρχει ένα διαθέσιμο NH-T θα περίμενα εκτός από τις 45 μέρες ( λόγο λάθους στην παραγγελια), άλλες 30+ για να το παρω από Θεσσαλονίκη.
Τέτοιοι χαρακτήρες σπανίζουν στις μέρες μας, που βοηθούν χωρίς να περιμένουν αντάλλαγμα.
Αν ξανάρθω Κοζάνη, σειρά μου είναι να κεράσω καφεδακι.
Να σε καλά.

Sebastian1980
28/08/2020, 15:48
Επίσης να ενημερώσω ότι το sym NH-T 200 πλεον η αντιπροσωπεία της sym Ελλάδας θα το δίνει και με τον ορθοστατη. (60€)
Αγοράστηκαν χωρίς, (το δικό μου και του kirkinezi) αλλά σήμερα το παρέλαβα με ορθοστατη.
Όπως με ενημέρωσε ο αντιπρόσωπος sym Κοζάνης, η sym μετά την αγορά του δευτερου NH-T έστειλε άμεσα τους ορθοστατες δωρεάν.
Και στηρίζει το NH-T πολύ εύκολα.

doctoras
28/08/2020, 16:15
Ωραια καλοριζικα και στους δυο! Δώστε φωτό στον λαό!

ptc
28/08/2020, 18:33
Καλοτάξιδο φίλε, με το καλό να το στρώσεις.

Έχω πολύ καλό feeling γι'αυτό το μηχανάκι, πιστεύω πως θα τα πάτε καλά.

:beer:

kirkinezi
28/08/2020, 19:16
Καλοταξιδο και πάντα όρθιος φίλε Σεμπάστιαν. Χαίρομαι που γνωριστήκαμε και από κοντά. Τελικά σε αυτό το forum εκτός από πληροφορίες για τα δίκυκλα δίνει και ευκαιρίες για γνωριμίες. Και πάλι καλοταξιδο.

Sebastian1980
28/08/2020, 20:59
Να είστε καλά, παιδιά.
Ευχαριστώ.
Λένε, το καλό πραγμα αργή, για να δουμε.
Πάντως ακόμη και στην βόλτα των 124 χιλιομέτρων οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές. Έπεσα σε όλες τις λακούβες που υπάρχουν στην Εγνατία οδό στην διαδρομή Κοζάνη-θεσσαλονικη για να δω την συμπεριφορά από τις αναρτήσεις. Αν και λίγο σφιχτές ακόμη είχαν καλή απόσβεση.
Πήρα κανά δυο φορές τα χέρια από το τιμόνι για να ξεκουραστούν και το NH-T ,"τρένο", συνέχισε την πορεία του σαν να τα είχα πανω. Ο 19αρης τροχός μπροστά το κρατάει ακουνητο, στην πορεια του.
Φωτογραφίες μην περιμένετε, λόγο ασχετοσύνης με την τεχνολογία.
Όταν τελειώσω το στρωσιμο του NH-T, που θα γίνει μέχρι τα 1000 χιλιόμετρα θα γράψω τις εντυπώσεις μου από αυτό.
Άυριο το πρόγραμμα έχει ξεκουραση, καθάρισμα του citycom που πάει για πουλημα και βόλτες με το NH-T.

Acacius
28/08/2020, 21:40
Καλορίζικα και στους δύο και πάντα όρθιοι. Θα χαρώ να δω αναφορές σας

DRAKONET
30/08/2020, 12:24
Φίλε Zinc , την σχάρα για το NH-T την είδες στο μαγαζί της ή υποθέτεις ότι εφόσον είχε για το δικό σου SYM Wolf 300 θα έχει και για αυτό;.
Γιατί λίγο δυσκολο μου φαίνεται, όπως γράφει και ο doctoras μόνο έξω υπάρχει ακόμη και αυτή δεν είναι της μαμάς sym.

Διαβασμενος ο Zinc !
Λοιπον να ξερεις ο συγκεκριμενος κυριος ηρακλης το ονομα του συνεργαζεται με μια βιοτεχνια μεταλικων κατασκευων που φτιαχνει σχαρες...μεσω του βυνιου !
οταν ειχα παρει το KLX....και δεν ειχε σχαρα...με εστειλε στον ηρακλη στην HDP (οι μεγαλυτερης ηλικιας θυμουνται αυτη την μαρκα ελληνικα και αριστης ποιοτητας και βγαζει ακομη αλλα μας εfαγαν τα dainese ).
O ανθρωπος ηθελε να βοηθησει και με εστειλε στον αγιο στεφανο στην βιοτεχνια οπου ενας μαστορας μετρησε...την εφτιαξε και την πηρα σε 3 μερες...τοτε δενν ειχε αλλο πατρον για KLX.
Πηγαινε...ποτε δεν ξερεις.....αααα.εκει εχει και το προσθετο γυρω απο το κρανος για τον χειμωνα...βασικα εχει αρκετα ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !

Sebastian1980
30/08/2020, 17:58
Φίλε DRAKONET εννοείς με το " Πήγαινε..." να το παραγγείλω τηλεφωνικά. Γιατί με αστρωτο το NH-T να κατέβω από Θεσσαλονίκη - Νέα Φιλαδέλφεια Αττικής λίγο δυσκολο...
Να είναι καλά ο kirkinezi που έψαξε και βρήκε μια σχάρα της αγοράς και αφου έκοψε τα λαμακια της και την έβαψε, την προσάρμοσε στο NH-T.
Τόσο καλή δουλειά έκανε, που εγώ που την είδα από κοντά μου φάνηκε σαν της Μαμάς sym.
Έτσι φευγοντας από Κοζάνη ο αντιπρόσωπος της sym μου έκανε δώρο την ίδια σχάρα. Μένει μόνο η τροποποίησή της.

Sebastian1980
30/08/2020, 18:36
Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι το κατάστημα του αντιπροσώπου της sym στη Κοζάνη, μου φέρθηκε με άκρως επαγγελματικό τρόπο.
Την Τρίτη τον πλήρωσα και την Παρασκευή το πήρα με πινακιδες και όλα τα χαρτιά έτοιμα.
Τα καλά να τα λέμε...

DRAKONET
30/08/2020, 22:33
Φίλε DRAKONET εννοείς με το " Πήγαινε..." να το παραγγείλω τηλεφωνικά. Γιατί με αστρωτο το NH-T να κατέβω από Θεσσαλονίκη - Νέα Φιλαδέλφεια Αττικής λίγο δυσκολο...
Να είναι καλά ο kirkinezi που έψαξε και βρήκε μια σχάρα της αγοράς και αφου έκοψε τα λαμακια της και την έβαψε, την προσάρμοσε στο NH-T.
Τόσο καλή δουλειά έκανε, που εγώ που την είδα από κοντά μου φάνηκε σαν της Μαμάς sym.
Έτσι φευγοντας από Κοζάνη ο αντιπρόσωπος της sym μου έκανε δώρο την ίδια σχάρα. Μένει μόνο η τροποποίησή της.

δεν θυμηθηκα καθολου οτι εισαι Θεσσαλονικη:(

Sebastian1980
31/08/2020, 18:40
δεν θυμηθηκα καθολου οτι εισαι Θεσσαλονικη:(

Δεν πειράζει, φτάνει που βρέθηκε άκρη με την σχάρα.
Αυτή την εβδομάδα θα την φτιάξω.
Το καλό είναι ότι έχω στην δουλειά ακριβώς τα εργαλεία που θα χρειαστώ.

Sebastian1980
02/09/2020, 20:04
Σήμερα μετά από 292 χιλιόμετρα με το NH-T και αφού στο καντράν από τα έξη κουτάκια ένδειξης βενζίνης είχε μόνο ενα, είπα να πάω να το φουλάρω, να δω πόσο έκαψε.
Για περίπου 300 χιλιόμετρα έκαψε 7,28 λίτρα βενζίνης δηλαδή 2,42/100.
Με οδήγηση μέχρι 5.000 στροφές, περίπου 80-85 max ταχύτητα.
Πιστεύω είναι πολυ καλά.
Όμως η ένδειξη στο καντράν είναι λίγο προβληματική, όταν σου δείχνει ότι έχεις ένα τελευταίο κουτάκι ενώ στην πραγματικότητα έχεις 11 λίτρα ρεζερβουάρ - 7,28=3,72 λίτρα βενζίνης. Ποσότητα που σου φτάνει για πανω απο 100 χιλιόμετρα.

TKM
02/09/2020, 20:48
Πολύ καλή κατανάλωση έχει. Για τη σύγκριση μέτρησα το δικό μου (Benelli BN 251) και έκαψε σε συνθήκες ταξιδιού στην Εθνική Οδό 3,52/100.

Sebastian1980
02/09/2020, 21:47
Πολύ καλή κατανάλωση έχει. Για τη σύγκριση μέτρησα το δικό μου (Benelli BN 251) και έκαψε σε συνθήκες ταξιδιού στην Εθνική Οδό 3,52/100.

Η κατανάλωση είναι στο στρωσιμο. Γι'αυτό είναι τόσο μικρή.
Πάντως και το δικό σου το BN 251 που είναι +7 ίππους δυνατότερο και 11 κιλά βαρύτερο μια χαρά κατανάλωση έχει. Ίδια σχεδόν με το citycom που έχω.

Agrimis
02/10/2020, 15:13
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.ενδιαφερομαι για αυτό το μηχανάκι πολύ.απο εβδομάδα θα πάω να το κλείσω.το θέλω για μετακίνηση στην πόλη κυρίως αλλά και κυριακάτικες βόλτες των 100 με 150 χιλιομέτρων.θα ήθελα όμως από τους κατόχους να μου πουν θετικά και αρνητικά του μηχανακιου.εαν θα το ξανααγοραζαν με λίγα λόγια..κάθε βοήθεια δεκτή.ευχαριστω!!καλός σας βρήκα και παλι

parkaris
02/10/2020, 18:09
Ρε παιδιά μονό εμένα με φοβίζει το σημείο του ρεζερβουάρ ψυκτικού υγρού?

Sebastian1980
02/10/2020, 19:51
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.ενδιαφερομαι για αυτό το μηχανάκι πολύ.απο εβδομάδα θα πάω να το κλείσω.το θέλω για μετακίνηση στην πόλη κυρίως αλλά και κυριακάτικες βόλτες των 100 με 150 χιλιομέτρων.θα ήθελα όμως από τους κατόχους να μου πουν θετικά και αρνητικά του μηχανακιου.εαν θα το ξανααγοραζαν με λίγα λόγια..κάθε βοήθεια δεκτή.ευχαριστω!!καλός σας βρήκα και παλι

Για σου φίλε. Έχω 920 χιλιόμετρα με το NH-T.
Θετικά:
1) Οικονομικό. Αν και είμαι ακόμη στο στρωσιμο με max ταχύτητα τα 90 χιλιόμετρα/ώρα, έκαψε 8 λίτρα για 280 χιλιόμετρα.
2) Καλές αναρτήσεις. Περνάς πανω απο λακούβες και ανωμαλίες των δρόμων άνετα.
3) Σχετικά καλή σέλα.
4)Πολυ άνετη θέση οδήγησης για τα χέρια και την σπονδυλική στήλη. Οδηγάς καμαρωτα.
5) Έχει πολυ ελαφριά αίσθηση. Τα 152 κιλά του, σου φαίνονται λιγότερα.
6) Μέχρι τα 90 χιλιόμετρα/ώρα που το έχω παει είναι πολυ σταθερό στο δρόμο. Το 19αρη ελαστικό μπροστά κάνει δουλειά... Και να παρεις τα χέρια από το τιμόνι( που λέει ο λόγος), αυτό συνεχίζει σαν να το κρατάς.
7) Έχει ωραίο ήχο η εξάτμιση, που σε κάνει να νομίζεις ότι οδηγάς μοτοσικλέτα μεγαλύτερου κυβισμού.
8) Πάει σε χωματοδρομο άνετα αλλά θέλει προσοχη στην πολυ ψιλή άμμο λόγο ελαστικών.
Αρνητικά:
1) Η σέλα αν και σχετικά άνετη δεν έχει πολυ αφροδες υλικό και έχει κλίση προς τα κάτω με αποτέλεσμα να σε στέλνει κολλητά στο ρεζερβουάρ. ( Κάποια στιγμή θα την φτιάξω στα μέτρα μου).
2) Η ένδειξη βενζίνης είναι αναξιόπιστη. Νομίζεις ότι θα μείνεις από βενζίνη ενώ έχεις μέσα καυσιμο για αλλά 100+ χιλιόμετρα.
3) Αδύναμα φώτα μικρή σκάλας με παράξενη δέσμη. (Φέτες). Η μεγάλη είναι μια χαρά.
4) Μπαίνει πολυ συχνά το βεντιλατερ. Ήθελε μεγαλυτερο ψυγείο.
Πραγματικά αν και είναι νωρίς ακόμη το NH-T ήταν αυτό που χρειαζόμουν. Δεν έχω μετανιώσει που το αγόρασα. Ελπίζω να βγει αξιόπιστο.
Χαίρεσαι να το οδηγάς και δεν είναι υπερβολή.

Agrimis
02/10/2020, 22:45
Για σου φίλε. Έχω 920 χιλιόμετρα με το NH-T.
Θετικά:
1) Οικονομικό. Αν και είμαι ακόμη στο στρωσιμο με max ταχύτητα τα 90 χιλιόμετρα/ώρα, έκαψε 8 λίτρα για 280 χιλιόμετρα.
2) Καλές αναρτήσεις. Περνάς πανω απο λακούβες και ανωμαλίες των δρόμων άνετα.
3) Σχετικά καλή σέλα.
4)Πολυ άνετη θέση οδήγησης για τα χέρια και την σπονδυλική στήλη. Οδηγάς καμαρωτα.
5) Έχει πολυ ελαφριά αίσθηση. Τα 152 κιλά του, σου φαίνονται λιγότερα.
6) Μέχρι τα 90 χιλιόμετρα/ώρα που το έχω παει είναι πολυ σταθερό στο δρόμο. Το 19αρη ελαστικό μπροστά κάνει δουλειά... Και να παρεις τα χέρια από το τιμόνι( που λέει ο λόγος), αυτό συνεχίζει σαν να το κρατάς.
7) Έχει ωραίο ήχο η εξάτμιση, που σε κάνει να νομίζεις ότι οδηγάς μοτοσικλέτα μεγαλύτερου κυβισμού.
8) Πάει σε χωματοδρομο άνετα αλλά θέλει προσοχη στην πολυ ψιλή άμμο λόγο ελαστικών.
Αρνητικά:
1) Η σέλα αν και σχετικά άνετη δεν έχει πολυ αφροδες υλικό και έχει κλίση προς τα κάτω με αποτέλεσμα να σε στέλνει κολλητά στο ρεζερβουάρ. ( Κάποια στιγμή θα την φτιάξω στα μέτρα μου).
2) Η ένδειξη βενζίνης είναι αναξιόπιστη. Νομίζεις ότι θα μείνεις από βενζίνη ενώ έχεις μέσα καυσιμο για αλλά 100+ χιλιόμετρα.
3) Αδύναμα φώτα μικρή σκάλας με παράξενη δέσμη. (Φέτες). Η μεγάλη είναι μια χαρά.
4) Μπαίνει πολυ συχνά το βεντιλατερ. Ήθελε μεγαλυτερο ψυγείο.
Πραγματικά αν και είναι νωρίς ακόμη το NH-T ήταν αυτό που χρειαζόμουν. Δεν έχω μετανιώσει που το αγόρασα. Ελπίζω να βγει αξιόπιστο.
Χαίρεσαι να το οδηγάς και δεν είναι υπερβολή.ευχαριστω πολυ για την απαντηση..κυριοτερα μειονεκτηματα για εμενα ειναι η σελα και τα φωτα..καπου ειχα διαβασει οτι τα φωτα μικρα μεγαλα ειναι πολυ καλα.τωρα με εριξες λιγο.για την σελα το ειχα ξαναδιαβασει.και την βλεπω κιολας..αλλα ειναι κατι που φτιαχνει ενω τα φωτα οχι...

Agrimis
02/10/2020, 22:57
Ρε παιδιά μονό εμένα με φοβίζει το σημείο του ρεζερβουάρ ψυκτικού υγρού?

Να σου πω δεν ειναι και στο καλυτερο σημειο σιγουρα.αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει.η χρηση της δεν θα ειναι εκτος δρομου τοσο οσο να εχω θεμα με αυτο