PDA

View Full Version : Τροχαίο Παιανία.....



DimisK
06/12/2019, 13:47
https://www.ethnos.gr/ellada/75951_tragodia-stin-asfalto-binteo-ntokoymento-apo-thanatiforo-trohaio-stin-paiania

Από το πουθενά.....

Προσοχή όλοι και παντού σύντροχοι/ες!

Cpt. Haddock
06/12/2019, 18:08
Προσοχή όλοι και παντού σύντροχοι/ες!

Κράνος βασικά πέραν της προσοχής...

DimisK
06/12/2019, 18:23
Κράνος βασικά πέραν της προσοχής...

Κράνος πάντα!
Αν το φορούσε μπορει και να γλίτωνε ο άνθρωπος....

Panos76
06/12/2019, 19:00
Περνάω από εκεί κάθε μέρα. Η Λαυρίου είναι γενικά δρόμος επικινδυνότητας, είναι κ η ΒΙΠΕ κοντά και γίνεται ένα κοκτέιλ με κάθε λογής οχήματα και οδηγούς σε μια στενή λεωφόρο.

telegonos
06/12/2019, 19:32
Το σημείο αυτό είναι στα μέρη μου, και περνάω , αν και το αποφεύγω.

Έχει εμπορικά μαγαζιά, μεγάλο σουπερ μάρκετ, μεγάλο πολυκατάστημα ηλεκτρικών. Πρόκεται για τόσο πολυσύχναστο δρόμο, συνήθως μποτιλιαρισμένο, με τίγκα κάθετα δρομάκια, κάποιος μπαίνει-κάποιος βγαίνει στα καταστήματα, και συνήθως είναι ένα ΧΑΟΣ η κατάσταση εκεί. Είναι σαν να οδηγείς μέσα σε λαική αγορά, κανείς δεν κινείται προβλέψιμα, άλλος σταματάει, άλλος ξεκινάει, άλλος θέλει να στρίψει σε κάποιο κάθετο...

Δεν δικαιολογώ την ηλικιωμένη, αλλά είναι ΕΓΚΛΗΜΑ εις βάρος του ευατού σου, να πηγαίνεις με μοτοσυκλέτα με πάνω από 20χμ/ω και πάλι οριακά είναι. Στον δρόμο αυτό, ανά πάσα στιγμή, δεν ξέρεις από ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥΡΘΕΙ.

Τα θύματα, δυστυχώς, απόσο είδα, δεν σέβονταν, ούτε τον δρόμο, ούτε τις συνθήκες, οπότε μην τα ρίχνουμε μόνο στις ηλικιωμένες.

extisatokat
06/12/2019, 20:12
Το σημείο αυτό είναι στα μέρη μου, και περνάω , αν και το αποφεύγω.

Έχει εμπορικά μαγαζιά, μεγάλο σουπερ μάρκετ, μεγάλο πολυκατάστημα ηλεκτρικών. Πρόκεται για τόσο πολυσύχναστο δρόμο, συνήθως μποτιλιαρισμένο, με τίγκα κάθετα δρομάκια, κάποιος μπαίνει-κάποιος βγαίνει στα καταστήματα, και συνήθως είναι ένα ΧΑΟΣ η κατάσταση εκεί. Είναι σαν να οδηγείς μέσα σε λαική αγορά, κανείς δεν κινείται προβλέψιμα, άλλος σταματάει, άλλος ξεκινάει, άλλος θέλει να στρίψει σε κάποιο κάθετο...

Δεν δικαιολογώ την ηλικιωμένη, αλλά είναι ΕΓΚΛΗΜΑ εις βάρος του ευατού σου, να πηγαίνεις με μοτοσυκλέτα με πάνω από 20χμ/ω και πάλι οριακά είναι. Στον δρόμο αυτό, ανά πάσα στιγμή, δεν ξέρεις από ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥΡΘΕΙ.

Τα θύματα, δυστυχώς, απόσο είδα, δεν σέβονταν, ούτε τον δρόμο, ούτε τις συνθήκες,ουτε τον εαυτο τους οπότε μην τα ρίχνουμε μόνο στις ηλικιωμένες.

Αυτο βεβαως δεν δικαολογει την γυναικα που οπως ειδα βγηκε με φορα και μαλλον ηθελε οχι απλως να στριψει δεξια προς το ρευμα κυκλοφοριας ,αλλα μαλλον να περασει απεναντι και να στριψει αριστερα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2019, 20:41
Αυτο βεβαως δεν δικαολογει την γυναικα που οπως ειδα βγηκε με φορα και μαλλον ηθελε οχι απλως να στριψει δεξια προς το ρευμα κυκλοφοριας ,αλλα μαλλον να περασει απεναντι και να στριψει αριστερα.

Ναι.Και βρίσκεται σε κατάσταση σοκ και τα @@ μας κουνιούνται ...
Μία μάνα κλαίει το παιδί της.

Eiver
06/12/2019, 20:47
1) ο οδηγος του smart καλα αντανακλαστικα μαλλον αντιληφθηκε τι θα γινει και προλαβε να ακινητοποιηθει
2)παρατηρηστε κατα την συγκρουση της μηχανης με το smart πως το smart τιναχθηκε προς τα πισω

doctoras
06/12/2019, 20:51
Αυτο βεβαως δεν δικαολογει την γυναικα που οπως ειδα βγηκε με φορα και μαλλον ηθελε οχι απλως να στριψει δεξια προς το ρευμα κυκλοφοριας ,αλλα μαλλον να περασει απεναντι και να στριψει αριστερα.

δεν δηκαιολογείται και θα υποστεί τις συνέπειες, αλλά ο άλλος συγχωρέθηκε να ζήσουν οι συγγενείς του να τον θυμούνται....

οτι λένε οι αποπανω, παλαιότερα δεκαετία 80 σκοτωνοντουσαν περισσότερο είτε επειδή τρώγανε καπάκια με πολλά είτε βγαίναν με πολλά από τον δρόμο λόγο ανικανότητας-εκπαίδευσης....η συνέχεια στο σήμερα με εκατομμύρια περισσότερα οχήματα που ο καθένας βιάζεται και παραβιάζει κοκ, όσοι οδηγούν δίκυκλο(και όχι μονο αλλα ένα παραπάνω) οφείλουν να σεβαστούν τον εαυτό τους και να:
1.είναι υποψιασμένοι παντού σε όλες τις διασταυρώσεις και συνθήκες
2.να οδηγάνε αμυντικά ειδικότερα σε αστικό σε περιβάλουν
3.να φοράνε μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό.
Αν δεν τηρείς αυτά τα τρία βασικά πράγματα αυτά δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε, είναι θέμα χρόνου να συμβεί το κακό

o teos
06/12/2019, 21:08
ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΣΤΟΠ.....Η κουβέντα σταματάει εκεί, τα περί ευθύνης κρανους μπλα μπλα μπλα εε αναρωτηθείτε πόσοι έχετε ανέβει συνοδηγοι χωρίς κράνος για τον Α,Β λογο....θες κι άλλο??ΗΛΙΚΙΩΝΕΝΗ.....λοιπόν.....Όλοι μετά τα 60 θα έπρεπε να παραδίδουν τα διπλώματα τους και τέλος η οδήγηση και όποιος μου πει εδώ μέσα ότι έιναι 60+ και έχει ακόμα τα ίδια αντανακλαστικά όπως όταν ήταν 30 Η ότι οδηγάει το ίδιο καλα τότε είναι άξιος χλευασμού...Σόρρυ αν αυτά που γράφω δείχνουν σκληρά αλλά έτσι είναι απ τη στιγμή που η επανεξέταση στη χώρα μας για να ανανεωσεις δίπλωμα είναι αστεία,ειδικά αν υπάρχει το μαρούλι για λαδακι στον κάθε ασυνείδητο γιατρό της πλάκας
.......ΟΒΕΡ Εντ αουτ γιατί δεν το ποστάρω για αντιπαράθεση...περαστικά στα παλικάρια και ελαφρύ το χώμα για τον ένα που έτυχε να μη φοράει κράνος..:wave2:

Eiver
06/12/2019, 21:22
ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΣΤΟΠ.....Η κουβέντα σταματάει εκεί, τα περί ευθύνης κρανους μπλα μπλα μπλα εε αναρωτηθείτε πόσοι έχετε ανέβει συνοδηγοι χωρίς κράνος για τον Α,Β λογο....θες κι άλλο??ΗΛΙΚΙΩΝΕΝΗ.....λοιπόν.....Όλοι μετά τα 60 θα έπρεπε να παραδίδουν τα διπλώματα τους και τέλος η οδήγηση και όποιος μου πει εδώ μέσα ότι έιναι 60+ και έχει ακόμα τα ίδια αντανακλαστικά όπως όταν ήταν 30 Η ότι οδηγάει το ίδιο καλα τότε είναι άξιος χλευασμού...Σόρρυ αν αυτά που γράφω δείχνουν σκληρά αλλά έτσι είναι απ τη στιγμή που η επανεξέταση στη χώρα μας για να ανανεωσεις δίπλωμα είναι αστεία,ειδικά αν υπάρχει το μαρούλι για λαδακι στον κάθε ασυνείδητο γιατρό της πλάκας
.......ΟΒΕΡ Εντ αουτ γιατί δεν το ποστάρω για αντιπαράθεση...περαστικά στα παλικάρια και ελαφρύ το χώμα για τον ένα που έτυχε να μη φοράει κράνος..:wave2:
εντος κατοικημενης περιοχης ηταν αν πεταγοταν η ηλικωμενη πεζη ή ενα μικρο παιδι και σκοτωνοταν ο πεζος θα λεγαμε παλι οτι ο πεζος παραβιασε stop και τελειωνει εκει η κουβεντα;

doctoras
06/12/2019, 21:27
ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΣΤΟΠ.....Η κουβέντα σταματάει εκεί, τα περί ευθύνης κρανους μπλα μπλα μπλα εε αναρωτηθείτε πόσοι έχετε ανέβει συνοδηγοι χωρίς κράνος για τον Α,Β λογο....θες κι άλλο??ΗΛΙΚΙΩΝΕΝΗ.....λοιπόν.....Όλοι μετά τα 60 θα έπρεπε να παραδίδουν τα διπλώματα τους και τέλος η οδήγηση και όποιος μου πει εδώ μέσα ότι έιναι 60+ και έχει ακόμα τα ίδια αντανακλαστικά όπως όταν ήταν 30 Η ότι οδηγάει το ίδιο καλα τότε είναι άξιος χλευασμού...Σόρρυ αν αυτά που γράφω δείχνουν σκληρά αλλά έτσι είναι απ τη στιγμή που η επανεξέταση στη χώρα μας για να ανανεωσεις δίπλωμα είναι αστεία,ειδικά αν υπάρχει το μαρούλι για λαδακι στον κάθε ασυνείδητο γιατρό της πλάκας
.......ΟΒΕΡ Εντ αουτ γιατί δεν το ποστάρω για αντιπαράθεση...περαστικά στα παλικάρια και ελαφρύ το χώμα για τον ένα που έτυχε να μη φοράει κράνος..:wave2:

Μα, αυτο που εκανε η ηλικιωμένη δεν ειναι θεμα ικανότητας, αλλα νοοτροπίας, προσπάθησε σε διπλή διαχωριστική να αλλαξει κατεύθυνση, θα το έκανε οποιοσδήποτε ανεξαρτήτου ηλικίας(νοοτροπια).
Αν ανέβαινα συνεπιβάτης, χωρις κρανος (που δεν εμπιστεύομαι κανεναν) στα παλικαρια αυτα, εαν πήγαιναν παρσπανω απο 50 στο συγκεκριμένο σημείο θα ζητούσα αμεσα να κατεβω(και αυτοί οπως φαίνεται πήγαιναν)..
Δεν ειναι θεμα φόβου αλλα οδικης και οδηγικης αντίληψης

o teos
06/12/2019, 21:36
εντος κατοικημενης περιοχης ηταν αν πεταγοταν η ηλικωμενη πεζη ή ενα μικρο παιδι και σκοτωνοταν ο πεζος θα λεγαμε παλι οτι ο πεζος παραβιασε stop και τελειωνει εκει η κουβεντα;

Αν δεν ήταν στη διάβαση η περνούσε με κόκκινο φανάρι για τους πεζούς Ναι...τελειώνει εκεί η κουβέντα...

Kas_Tracer
06/12/2019, 21:56
Το ότι ηλικιωμένη κυρία παραβίασε το στοπ το ξέρουμε και το βλέπουμε.
Αλλά εσείς τι κάνετε για να προστατέψετε τους εαυτούς σας?
Παράλληλη πορεία ? Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρουμε ότι είναι επικίνδυνο?
Οι παρατηρήσεις κάποιου ο οποίος περνάει από εκεί δεν φτάνουν?
Όταν εγώ φτάσω στα 60 ποίος είναι αυτός που θα μου υποδείξει τι είμαι ικανός να κάνω και πότε ? Ποίος είναι αυτός που θα πει ότι θα είμαι ανίκανος να οδηγήσω? Απλώς για να ξέρω ρωτάω.
Το δίπλωμα να το παραδώσω ακριβώς την επόμενη ή θα μου αφήσετε 5-6 μέρες περιθώριο?

Κοιτώντας προς τα πίσω την χρονιά που περνάει 5-6 παραλίγο στιγμές που είχα (και με το αυτοκίνητο και με το μηχανάκι ) καμία δεν ήταν από ηλικιωμένο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι έχω δει εγώ αντιπροσωπεύει και ολόκληρο το σύμπαν.

o teos
06/12/2019, 22:25
Το ότι ηλικιωμένη κυρία παραβίασε το στοπ το ξέρουμε και το βλέπουμε.
Αλλά εσείς τι κάνετε για να προστατέψετε τους εαυτούς σας?
Παράλληλη πορεία ? Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρουμε ότι είναι επικίνδυνο?
Οι παρατηρήσεις κάποιου ο οποίος περνάει από εκεί δεν φτάνουν?
Όταν εγώ φτάσω στα 60 ποίος είναι αυτός που θα μου υποδείξει τι είμαι ικανός να κάνω και πότε ? Ποίος είναι αυτός που θα πει ότι θα είμαι ανίκανος να οδηγήσω? Απλώς για να ξέρω ρωτάω.
Το δίπλωμα να το παραδώσω ακριβώς την επόμενη ή θα μου αφήσετε 5-6 μέρες περιθώριο?

Κοιτώντας προς τα πίσω την χρονιά που περνάει 5-6 παραλίγο στιγμές που είχα (και με το αυτοκίνητο και με το μηχανάκι ) καμία δεν ήταν από ηλικιωμένο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι έχω δει εγώ αντιπροσωπεύει και ολόκληρο το σύμπαν.

Για να σου απαντήσω σοβαρά και χωρίς ίχνος ειρωνείας.....θα πρέπει να το παραδώσεις μόνος σου...τόσο απλά...δεδομένου ότι τα πράγματα θα έχουν μείνει ως έχουν στο θέμα έλεγχος επανεξέταση ικανότητας κλπ κλπ..Αν βλέπεις ότιη όραση σου έχει πάει τάρταρα τα αντανακλαστικά σου είναι πιο αργά από χελώνα πριν το θάνατο και πας με 15χλμ ανα ώρα παν4ου εεεε τι κάνει νιάου νιάου...Δε λέω για καταστάσεις που έχουν σοβαρό θέμα υγείας τύπου έχουν περάσει 3 εμφράγματα και συνεχίζουν και οδηγανε.....Τώρα αν η ψωροπερηφανια του άντρα που ακόμα και στα 70 κάνει τα πάντα δε σε αφήσει και προκαλέσεις και εσύ ένα ατύχημα...Γνώθι σαυτόν φίλε μου...προφανώς και μπορεί να είσαι ακμαίος και κοτσονατος στα 70 σου αλλά 30 δε θα σαι....από κει και πέρα έτσι όπως είναι το κράτος μας δε σε υποχρεώνει κάνεις...Τώρα το ποιος προκαλεί τα ατυχήματα ας μη το πιάσουμε Ε?ήδη κάναμε το θέμα τσίρκο...Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη...Ο καθένας παίζει μπαλα όπως θέλει...εξάλλου μέχρι τα 60 μας παίζει να μας πηγαίνουν τα οχήματα Όχι εμείς αυτά....:wave2:

rainmike
06/12/2019, 22:30
Το ότι ηλικιωμένη κυρία παραβίασε το στοπ το ξέρουμε και το βλέπουμε.
Αλλά εσείς τι κάνετε για να προστατέψετε τους εαυτούς σας?
Παράλληλη πορεία ? Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρουμε ότι είναι επικίνδυνο?
Οι παρατηρήσεις κάποιου ο οποίος περνάει από εκεί δεν φτάνουν?
Όταν εγώ φτάσω στα 60 ποίος είναι αυτός που θα μου υποδείξει τι είμαι ικανός να κάνω και πότε ? Ποίος είναι αυτός που θα πει ότι θα είμαι ανίκανος να οδηγήσω? Απλώς για να ξέρω ρωτάω.
Το δίπλωμα να το παραδώσω ακριβώς την επόμενη ή θα μου αφήσετε 5-6 μέρες περιθώριο?

Κοιτώντας προς τα πίσω την χρονιά που περνάει 5-6 παραλίγο στιγμές που είχα (και με το αυτοκίνητο και με το μηχανάκι ) καμία δεν ήταν από ηλικιωμένο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι έχω δει εγώ αντιπροσωπεύει και ολόκληρο το σύμπαν.
Ρε σύ τι είναι αυτά που λες,καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά η γιαγιά παραβίασε ΣΤΟΠ,τέλος.
Δεν υπάρχει δικαιολογία.Φόνος εξαμελείας ας πρόσεχε και αυτή και η νομοθεσία που το 60 σίγουρα είναι υπερβολή αλλά
έχει και κάτι περήφανα νιάτα 80+ που ξεκινάνε το καρούλι και όποιον πάρει ο χάρος.

peterTHErider
06/12/2019, 22:42
Ρε σύ τι είναι αυτά που λες,καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά η γιαγιά παραβίασε ΣΤΟΠ,τέλος.
Δεν υπάρχει δικαιολογία.Φόνος εξαμελείας ας πρόσεχε και αυτή και η νομοθεσία που το 60 σίγουρα είναι υπερβολή αλλά
έχει και κάτι περήφανα νιάτα 80+ που ξεκινάνε το καρούλι και όποιον πάρει ο χάρος.


θυμαμαι χαρακτηριστικα,ειχα μπροστα μου αμαξι χρεπι,και αρχιζει και περναει 3 σερι φαναρια κοκκινα ξερα χωρις καν να κοψει.φτανω διπλα και βλεπω 80χρονο+.του λεω στα κοκκινα να σταματαμε και γυρναει και με ρωταει:που ειχε κοκκινο????
τον ακολουθησα μεχρι το σπιτι του και ειπα στους δικους του να το μαζεψουν.

Στα του ατυχηματος τωρα,οτι μαλακια και να εκαναν με τα μηχανακια ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γινοταν αν δεν παραβιαζε το στοπ η κυρια.ΤΙΠΟΤΑ απολυτος.απλα τα πραγματα.Εγω θα προσεχα παραπανω,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι για οτι εγινε ποιος εχει ευθυνη.ναι,αν πηγαινε πιο αμυντικα και φορουσε κρανος δεν θα ηταν στο φερετρο,αλλα και παλι,ΑΛΛΟΣ φταιει.

S705
06/12/2019, 23:53
για να συμβεί ένα ατύχημα ,συνήθως χρειάζονται δυο άνθρωποι να κάνουν από ένα λάθος ο καθένας ταυτόχρονα!

σίγουρα το λάθος του ενός είναι το μεγαλύτερο , το μοιραίο που λέμε.

προσωπικά για να μην πέσω θύμα του λάθους του άλλου ανθρώπου ,προσπαθώ να προβλέπω συμβάντα σε περίεργες συνθήκες.

στην συγκεκριμένη φάση πολύ λιγότερα χιλιόμετρα. όπως και στην διασταύρωση Μ. Μερκουρη με Λ. ηράκλειου ,οποίος μένει εκεί κοντά ξέρει...

mia_zoi_kawa
07/12/2019, 00:01
Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα. Το ότι δεν φόραγε κράνος το θύμα; Ακόμα και να φόραγε θα μπορούσε να μείνει παραλυτο. Μου χει τύχει και εμένα παρόμοια φάση φορώντας κράνος και το ατύχημα μου κατέστρεψε σχεδόν την ζωή.

katsar
07/12/2019, 00:06
Φταίνε και αυτές κύριε δικαστά που ντύνονται προκλητικά ...
υγ σκατόγρια,είδα και εγω μία να παραβιάζει στοπ και να σακατεύει πιτσιρικά με παπί,το είχα γράψει και εδώ.

BLiTzER
07/12/2019, 03:19
Δεν "παραβίασε στοπ" απλά. Ετοιμαζόταν να παραβιάσει και τη διπλή διαχωριστική. Κάθετα. Κακός ψόφος, χωρίς πολλά πολλά.

Φυσικά, τεράστια βλακεία το να μη φοράς κράνος, αλλά αυτό δε σε καθιστά υπαίτιο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2019, 07:21
Δεν έπρεπε να το συζητάμε καθόλου το ποιός φταίει και γιατί. Ένα παραπάνω εμείς που κινούμαστε σε 2 ρόδες τόσο συχνά.
Για μένα το λιγότερο που πρέπει να πάθει η ηλικιωμένη είναι να τής αφαιρεθεί για πάντα το δίπλωμα (αν είχε κιόλας)και να δώσει στις οικογένειες των θυμάτων μία παχιά αποζημίωση.
Άσε πού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μόλις έρθει στά καλά της θα βγάλει και γλώσσα του τύπου ότι οί άλλοι έτρεχαν και έτσι όπως πήγαιναν δε τους ειδα...Αυτή τη νοοτροπία έχουν οί περισσότερες.Η γλώσσα πάνω πάνω.
Όπως είπα και παραπάνω μία μάνα κλαίει το παιδί της. Όλα τά υπόλοιπα είναι στραγάλια για την όρεξη...

telegonos
07/12/2019, 07:46
Καταρχήν το όριο των 60 είναι εντελώς αυθαίρετο και εντελώς λάθος. Γιατί 60 και όχι 50; Γιατί 50 και όχι 45; Εγώ λέω να παραδίδουμε, στο δεύτερο παιδί.

Τι ανοησίες είναι αυτές; Στα 60, στην σύχρονη δυτική κοινωνία, οι άνθρωποι δεν είναι γέροι, και μια χαρά μπορούν να οδηγούν. Εκτός του ότι το νούμερο 60 είναι μια ανοησία, και σωστό να ήταν, πάλι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει άλλο όριο, άλλη γήρανση και διαφορετικό ρυθμό. Άλλος δεν μπορεί να οδηγήσει στα 55 και άλλος οδηγάει στα 75 καλύτερα από το μέσο όρο.

Αν θα έπρεπε να γίνει κάτι, δεν είναι ανόητα και φασιστικής κοινωνίας όρια, αλλά ΣΟΒΑΡΕΣ εξετάσεις ικανότητας, από μια ηλικία και μετά, κάθε ορισμένα χρόνια.

Αυτό είναι το λάθος που δεν κάνουμε, οι σοβαρές εξετάσεις.

doctoras
07/12/2019, 07:49
γιατί είμαστε δικαστές να δικάσουμε ποιος φταίει και ποιος όχι??


εμείς μέσω αυτού του μέσου που δίνεται ένα βήμα να πούμε κάτι είναι, για να μη θρηνούμε άλλα θύματα (βλέπεται πόσο αντιαισθητικό και άσχημο είναι να βλέπεις ένα σώμα 80κιλών να σωριάζεται κάτω σα σακι πατάτες), οφείλουμε τουλάχιστο όσοι οδηγούμε δίτροχο η τέλοσπάντων όχημα που η παθητική ασφάλεια του περιορίζεται στον εξοπλισμό αναβάτη να προσέχουμε και να προβλέπουμε αυτούς που παραβιάζουν κοκ
Δε το κανεις? στα παπακια σου? μπορεί να μην μη γυρίσεις σπίτι...

g_m900
07/12/2019, 07:57
Εμενα παντως το 2012 πηγε να με φαει τρωγοντας κοκκινο μια 20χρονη η Στεφανια που μετα ο πατερας της μου ελεγε οτι πιεζεται και δεν πρεπει να την ενοχλω οταν "ξεχασανε" να με συμπεριλαβουν στη δηλωση και το 2013 μια 45χρονη που βγηκε καθετα στον δρομο τρωγοντας στοπ.
Και στις 2 φασεις ημουν οπως επρεπε με κρανος...μπουφαν...γαντια.

Οι 60+ πρεπει να περνανε σοβαρες εξετασεις αν 3ετια να δειχνουν εμπρακτα αν μπορου να οδηγησουν.

Βασικα ολοι μας... Αλλα αυτο ειναι αλλη συζήτηση

doctoras
07/12/2019, 07:58
Αυτό είναι το λάθος που δεν κάνουμε, οι σοβαρές εξετάσεις.

Αντε πάλι, ρε παιδιά αυτό που κάνει η κυρία δεν είναι μη ικανή διαχείριση, αλλά νεοελληνική νοοτροπία "πήρα λάθος στροφή και σιγά-σιγά θα σφάξω τον δρόμο στην μεση για να αλλάξω κατεύθυνση.. Αντί να οδηγήσω μερικά χιλιόμετρα παραπάνω για να αλλάξω απο επιτρεπόμενη πορεία το όχημα κατεύθυνση"

οι περισσότεροι παπούδες ποσοστιαία που μαλακίζονται είναι λόγο κακης νοοτροπίας όχι λόγο ικανότητας (δεν λέω οτι δεν υπάρχουν και τέτοιοι).

Η ηλίθια νοοτροπία διακατέχει καθημερινά όλες τις ηλικίες όχι μονο τους ώριμους ηλικιακά, οι παραβιάσεις γίνονται απο όλους.
Και αν θέλετε να το παμε παρακατω, δείτε τα θανατηφόρα που παραδίδει καθε χρόνο η τροχαία θα δείτε ότι οι περισσότεροι εμπλεκόμενοι ποσοστιαία είναι μικρής-μέσης ηλικίας

Bowleno
07/12/2019, 08:31
γιατί είμαστε δικαστές να δικάσουμε ποιος φταίει και ποιος όχι??


εμείς μέσω αυτού του μέσου που δίνεται ένα βήμα να πούμε κάτι είναι, για να μη θρηνούμε άλλα θύματα (βλέπεται πόσο αντιαισθητικό και άσχημο είναι να βλέπεις ένα σώμα 80κιλών να σωριάζεται κάτω σα σακι πατάτες), οφείλουμε τουλάχιστο όσοι οδηγούμε δίτροχο η τέλοσπάντων όχημα που η παθητική ασφάλεια του περιορίζεται στον εξοπλισμό αναβάτη να προσέχουμε και να προβλέπουμε αυτούς που παραβιάζουν κοκ
Δε το κανεις? στα παπακια σου? μπορεί να μην μη γυρίσεις σπίτι...

Ρε μαν, οδηγώ 35 κάτι χρόνια μοτοσυκλέτα, έχω γλυτώσει τα όσα λόγω εμπειρίας και προβλέπω την μ@λ@κι@ του άλλου, είδικα εδώ στην περιοχή που μένω η σήμανση (όχι ότι έχει και τόσο σημασία αλλά τέσπα....) είναι ανεπαρκής και όλοι μα όλοι αγνοούν το "ο δεξιά ερχόμενος έχει προτεραιότητα" (sic) και πάνε με όσα όπου νάναι. Μαζί και η γυναίκα μου :uplate::moutza: και μάντεψε, ότι και όσα καντήλια και να της έχω κατεβάσει, χαμπάρι δεν παίρνει.... μια φορά κιόλας, κοντέψαμε να τρακάρουμε μεταξύ μας, με το αμάξι αυτή και την μηχανή εγώ! :uplate: βγήκε λοξά από στοπ χωρίς να ελέγξει επαρκώς εγώ την είχα δει ομως και πήγα ίσια πάνω της και σταμάτησα 2 πόντους πριν ακουμπήσω το φτερό του αμαξιού. Τα έκανε πάνω της :lol:
Όμως, στο θέμα μας.... τα μηχανάκια κινούνταν σε ΚΕΝΤΡΙΚΗ λεωφόρο με πολλή κίνηση, πόσο εύκολο είναι να προβλέψεις ότι θα βγει ηλίθιος/α, γέρος/ια, η ότι άλλο, χύμα και όπως νάναι, από παράδρομο;; το να είσαι με κράνος κ.λ.π. είναι εννοούμενο και δεν χρειάζεται ανάλυση.

ΤάκηςΜπ
07/12/2019, 08:43
Σπάνια είμαι μαγκωμενος όταν οδηγώ. Το συγκεκριμένο σημείο της Λαυρίου όμως(σαν ένα σημείο της Πεντέλης) με κάνει να νιώθω τόσο άσχημα που μερικές φορές κάθομαι και πίσω από τα αμάξια. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού και καλά ξεμπερδέματα στους τραυματίες.

doctoras
07/12/2019, 08:48
Ρε μαν, οδηγώ 35 κάτι χρόνια μοτοσυκλέτα, έχω γλυτώσει τα όσα λόγω εμπειρίας και προβλέπω την μ@λ@κι@ του άλλου, είδικα εδώ στην περιοχή που μένω η σήμανση (όχι ότι έχει και τόσο σημασία αλλά τέσπα....) είναι ανεπαρκής και όλοι μα όλοι αγνοούν το "ο δεξιά ερχόμενος έχει προτεραιότητα" (sic) και πάνε με όσα όπου νάναι. Μαζί και η γυναίκα μου :uplate::moutza: και μάντεψε, ότι και όσα καντήλια και να της έχω κατεβάσει, χαμπάρι δεν παίρνει.... μια φορά κιόλας, κοντέψαμε να τρακάρουμε μεταξύ μας, με το αμάξι αυτή και την μηχανή εγώ! :uplate: βγήκε λοξά από στοπ χωρίς να ελέγξει επαρκώς εγώ την είχα δει ομως και πήγα ίσια πάνω της και σταμάτησα 2 πόντους πριν ακουμπήσω το φτερό του αμαξιού. Τα έκανε πάνω της :lol:
Όμως, στο θέμα μας.... τα μηχανάκια κινούνταν σε ΚΕΝΤΡΙΚΗ λεωφόρο με πολλή κίνηση, πόσο εύκολο είναι να προβλέψεις ότι θα βγει ηλίθιος/α, γέρος/ια, η ότι άλλο, χύμα και όπως νάναι, από παράδρομο;; το να είσαι με κράνος κ.λ.π. είναι εννοούμενο και δεν χρειάζεται ανάλυση.

βρε φίλε αν συμφωνήσω εδώ, θα μας φταίει το κράτος οι υποδομές η κακή νοοτροπία η κακή εκπαίδευση η κακή επανεξέταση θα αγκαλιαστούμε και τι ωραίοι ποου είμαστε και τι καλά που τα λέμε... και απο την αλλη μερια η ζωούλα σου.....και τι θα κάνεις για αυτήν

ΝΑΙ πρέπει να έχεις το νου σου οτι θα σου έρθει μάρμαρο σοβατεπι απο κακοσυντηρημένη πολυκατοικία όταν περπατάς απο κάτω, δε λέω οτι φταις (οδικά και νομικά) είσαι ένοχος που σε σκότωσε κάποιος γιατί δεν πρόβλεψες την μηριαία παράβαση του.
Λέω οτι πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό να το είσαι σοβαρά υποψιασμένος μπας και προβλέψεις την έσχατη μαλακία

Και εγώ παθόν την έχω πατήσει απο κάτι που "δεν προβλεπόταν"(δεν είχε λογική) να γίνει ώσπου έγινε, παθών μαθών

lleonidas
07/12/2019, 09:54
Αυτή η συζήτηση πάνω από το φέρετρο νέων συνήθως ανθρώπων δε θα σταματήσει ποτέ και είναι πάντα το ίδιο μακάβρια.
Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:
-Οι ποινές για τέτοιες εγκληματικές παραβάσεις του ΚΟΚ πρέπει να είναι πολύ σκληρότερες, ακόμα και αν ο/η οδηγός είναι ηλικιωμένος.Η αφαίρεση διπλώματος είναι "χάδι".
Αυτό που διαπράττει η συγκεκριμένη (και πόσοι ακόμα κάθε μέρα) θα έπρεπε να ονομάζεται απόπειρα φόνου και φόνος με μόνο ελαφρυντικό ότι δεν είχε πρόθεση.
-Οντως οι ηλικιωμένοι έχουν μειωμένα αντανακλαστικά αλλά δεν είναι λογικό να θεσπιστεί νόμος "τέλος η οδήγηση για όλους τους ανθρώπους άνω των 60", είναι ακραίο κατά την άποψή μου.Κανονικες και ενδελεχείς εξετάσεις για τους οδηγούς από μια ηλικία και πάνω, ανά τακτά διαστήματα. Όλοι έχουμε στο περιβάλλον μας 60-65ρηδες που είναι καλοί, έμπειροι και προσεκτικοί όδηγοι...δε φταίνε να πληρώσουν το τίμημα για τους χάρους που κυκλοφορούν εκεί έξω.
-Από την πρώτη μέρα που πιάνουμε τιμόνι στα χέρια μας ξέρουμε ότι είμαστε εκτεθειμένοι στον καιρό, στο κακό οδόστρωμα, στη μαλακία του άλλου κτλ. Οφείλουμε και εμείς να προσέχουμε πώς οδηγούμε και να φοράμε εξοπλισμό...αν χτυπούσε αμάξι πάνω στην κυριούλα, ίσως να μην είχε ανοίξει ούτε μύτη.Το δίτροχο όμως είναι κάτι άλλο. Εκ των πραγμάτων θα υπάρξουν αναποδιές στις διαδρομές που διανύουμε, είναι στατιστικά βέβαιο.Οφειλουμε λοιπόν να οδηγούμε σαν να μην έχουμε πουθενά προτεραιότητα...δυστυχώς.

νεοσσός
07/12/2019, 10:03
Συλλυπητήρια στους συγγενείς του θύματος και καλή ανάρρωση στους τραυματίες.

Ένα οδυνηρό μάθημα για τους υπόλοιπους, ώστε να οδηγούμε αμυντικά και με πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, πάντοτε.

Βάζοντας ένα ακόμα θέμα στο τραπέζι, το συγκεκριμένο περιστατικό είναι ακόμη μία απόδειξη ότι η η ιδιωτική μετακίνηση με Ι.Χ. έχει αποτύχει και η αυτόνομη οδήγηση οχημάτων έχει εύκολο αντίπαλο να ανταγωνιστεί, παρόλα τα προβλήματά της. Ακόμα και καλοί οδηγοί έχουν στιγμές κακής οδήγησης, με νεύρα, κούραση, στρες, έπαρση, οι οποίες, υπό συνθήκες, οδηγούν σε ατυχήματα.

extisatokat
07/12/2019, 10:04
φονος εξ αμελειας λεγεται και οι ποινες ειναι γνωστες και με αναστολη.

nic mor
07/12/2019, 10:58
2005-2017 κάθε μέρα ,πρωί απόγευμα από αυτό το δρομολόγιο Περισσό κορωπι..

Ξεκίνησα άπειρος,χαζός και κ@υλομενος να κατεβαίνω με τέρμα γκάζι (παπί και μετα tt250) ή 120-180 (όταν έβγαζα το στρώμα) ήμουν παρα πολυ τυχερός και επιβιωσα.
Και κατέληξα μετά από μερικά χρόνια ,αφού αγόρασα 2 μικρά οικοπεδακια και την πορτα του tigra της Σισσις, να τον περνάω 40-100 ή μόνο Αττική οδό.

Και τι δεν έχω δει σε αυτό το δρόμο,απο καιρικά φαινόμενα ή στουκες όλων των ειδών, το περιστατικό με τους γαβροβαζελους ευτυχώς μου ξεφύγε, αλλά κατά τα άλλα φρίκη και μόνο φρίκη!

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού, για την κ@λογρια δεν θέλω να πω κάτι.

Προσοχή παίδες, πρέπει να το πάρουμε απόφαση.. Αφού δεν μας προσέχει κάνεις, να προσέχουμε εμείς τον εαυτό μας!

Bladerunner
07/12/2019, 11:54
Αδιαμφισβήτητα η οδηγός του αυτοκινήτου προκάλεσε το ατύχημα και φταίει 100%.

Αν ο οδηγός της μοτοσυκλέτας ήταν πιο υποψιασμένος και φορούσε κράνος ίσως να γλίτωνε. Δε φταίει. Δεν το προκάλεσε. Ίσως όμως να γλίτωνε.

Triathlon 7
07/12/2019, 13:18
Ότι θα διάβαζα σχόλια τύπου Απογευματινής ακόμα και στο moto.gr, είναι κάτι που δεν το περίμενα ειλικρινά.

Ας πάμε λίγο(?) πίσω.

"Να καταργηθούν τα μηχανάκια", κραύγαζαν τα πρωτοσέλιδα του κίτρινου τύπου, εκεί στα 70s αναρτημένα φάτσα - κάρτα στα περίπτερα σε όλη την Ελλάδα, ύστερα από κάθε ατύχημα που εμπλεκόταν μηχανή.
Έμπαινε ο άσχετος οδηγός αυτοκινήτου στο αντίθετο ρεύμα, σκότωνε το νομιμότατο ζευγάρι μοτοτουριστών, και στο κύριο θέμα(!) της εφημερίδας διάβαζες με πηχυαίους τίτλους, για τους δολοφόνους καμικάζι! Προκαλώντας και δημιουργώντας ανάλογες συζητήσεις στο συντηρητικό κόσμο της εποχής. Έπρεπε εμείς οι μοτοσυκλετιστές να απολογούμαστε συνέχεια και να αποδεικνύουμε την ...ψυχική μας ισορροπία σχετικά με την επιλογή μας να οδηγούμε μηχανή.
Ακόμα παλαιότερα, όπως μου έλεγε ο πατέρας μου, στο στόχαστρο ήταν οι γυναίκες οδηγοί. Πέρα από τα σχόλια για το ήθος τους(!), εάν μία προκαλούσε και κάποιο τροχαίο, δέχονταν και τις επικρίσεις (κατάρες) των πάντων. Μαζί με ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες οδηγούς.

Τώρα στις μέρες μας, στα διαδικτυακά ταμπλόιντ, "πιασάρικο" στοιχείο στα τροχαία είναι η ηλικία του δράστη, εφόσον όμως είναι είτε νέος, είτε ηλικιωμένος. Θα έλεγα και αλλοδαπός.
"18χρονος ξεκλήρισε οικογένεια", "65χρονος σκότωσε ζευγάρι", "Αλβανός σκόρπισε τον χάρο" και άλλα εντυπωσιακά (για ελαφρόμυαλους). Θα πρέπει να είναι κάπου στην μέση ηλικία και ημεδαπός προκειμένου να εστιάσουν στα πραγματικά αίτια του ατυχήματος, χωρίς κίτρινους εντυπωσιασμούς και γενικεύσεις.

Οπότε για να έρθω στο συγκεκριμένο τροχαίο, η δολοφόνος σύμφωνα με τις απόψεις ορισμένων, δεν συνήθιζε να παραβιάζει τα STOP και τον ΚΟΚ πριν μερικά χρόνια.. Δεν απαιτούσε, έχοντας την προστασία της λαμαρίνας, να σταματήσεις εσύ ο μοτοσικλετιστής, έχεις δεν έχεις προτεραιότητα. Περίμενε να φθάσει στην τρίτη ηλικία για να αρχίσει τις θανατηφόρες παραβάσεις. Και αυτή και οι στρατιές των υποψήφιων δολοφόνων που αντιμετωπίζουμε όλοι καθημερινά. Μέχρι τότε, είναι "σίγουρο", τηρούσε με ευλαβική προσοχή τον ΚΟΚ, οδηγούσε ένα καλοσυντηρημένο όχημα, είχε τέλεια υγεία, άψογη φυσική και νοητική κατάσταση και αντανακλαστικά πιλότου της ΠΑ.

Αν όμως έβγαζα και εγώ συμπεράσματα με βάση τις δικές μου εμπειρίες (και τα κιλά τιτάνιου που έχω διάσπαρτα επάνω μου), γενικεύοντας επιπόλαια, τότε μάλλον δεν θα έπρεπε να επιτρεπόταν η οδήγηση σε κανέναν! Ευτυχώς, υπάρχουν οι πραγματικού ειδικοί επιστήμονες που παίρνουν τις αποφάσεις. Οι μελέτες, τα συμπεράσματα και οι προβληματισμοί των οποίων υπάρχουν διαθέσιμα σε όλους στο διαδίκτυο.

Ας είναι. Αφού το λέει οθεός, κάτι θα ξέρει παραπάνω. Σπεύδω λοιπόν από Δευτέρα να καταθέσω αναδρομικά την άδεια οδήγησης μου, σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πρωτοτυπία. Να θυμηθώ να ακυρώσω και την παραγγελία του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Να ειδοποιήσω και τα φιλαράκια μου (ισόβιοι μηχανόβιοι και αυτοί) να κάνουν το ίδιο.

Και μετά να πάω στην δουλειά μου, ένας θεός ξέρει πως, αφού δεν υπάρχει συγκοινωνία εκεί, σκοτώνοντας πολλούς (μα πολλούς) περισσότερους ανθρώπους λόγω της φύσης της εργασίας μου!




Ελπίζω το χιούμορ μου, εκεί που το χρησιμοποίησα, να μην είναι παρεξηγήσιμο.:)

extisatokat
07/12/2019, 13:32
Ο δρομος εκει εξω ειναι ζουγκλα.Και στην ζουγκλα πας εξοπλισμενος.Δεν πας για μαθηματα SAVOIR VIVRE,στα αγρια ζωα της,ουτε για μαθηματα ανθρωπινων δικαιωματων και διεθνους δικαιου στα λιονταρια και στους κροκοδειλους.
Η οδηγος εσφαλλε και θα πληρωσει συμφωνα με τους ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΝΟΜΟΥΣ.Το θυμα θα το παραλαβει ο ΚΥΡΙΟΣ δια τα περαιτερω.ΑΝ ηταν πιο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ και ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ εξοπλισμενος ΠΙΘΑΝΩΣ να ζουσε τωρα.Ολα τα αλλα ειναι για μουχαμπετι που λεει και ο ΓΕΡΩΝ.:wave2:

MAIK72
07/12/2019, 14:00
Τι να πω ?:( Ολα λάθος τα βλέπω εκτός απ΄το smart που ήταν προσεκτικός . Μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ επειδή έπεσε το παιδί επάνω ,αλλά ήταν ο μόνος που πρόσεχε και είδε και την τυφλή θεία και τα διπλά μηχανάκια.

Καλό κουράγιο στην οικογένεια

https://www.google.com/maps/place/%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86.+%CE%9B%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85+150,+%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B1%C E%BD%CE%AF%CE%B1+190+02/@37.9501258,23.8628079,3a,75y,159.33h,85.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1snqOYb_uSI_WRgZe-_ALqUQ!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x14a190b40c74aa55:0x692777491eff8c5a!8m2!3d37.9495391!4d23.8630 828

g_m900
07/12/2019, 14:05
Οι μηχανοβιοι καθημερινα είμαστε παραβατες. Διηθηση... Προσπεραση σε μονοδρομο... Γενικα επικίνδυνη οδηγηση... Μην ειμαστε αμοιροι ευθυνων. Το θεμα ειναι οταν θα γινει η στραβη επειδη φταιμε η οχι τι εχουμε κανει για την προστασια μας.
Αυτη τη στιγμη γραφω απο αεροδρομιο Εδιμβουργου οπου πηγα για μια βδομαδα. Εδω να δειτε σεβασμο οι οδηγοι προς πεζους και γενικα σεβασμος αμφιδρομος.
Η παιδεια μας φταιει και εμεις ειμαστε υπευθυνοι δυστυχως.
Το παλικαρι που εφυγε ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΡΑΝΟΣ.
Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο

telegonos
07/12/2019, 14:10
να δώσει στις οικογένειες των θυμάτων μία παχιά αποζημίωση.

Μια που θα το διαβάσει ο Τρομάρας (ο γέρος), μια που θα σε κυνηγάει, έτσι και δει αυτό που έγραψες... :lol:

basilis_k6
07/12/2019, 18:38
αν οδηγούσε κανονικα και με το κρανάκι του δεν θα είχε καν σπασει δακτυλα. το ποιος χρεώνεται την παρανομία/παράβαση/whatever δεν εχει καμια σημασια οταν εισαι νεκρος. οταν πηρες διπλωμα, αντε 1-2 μήνες μετα, εμαθες/είδες/ακουσες οτι σε καθε δρομο, σε καθε γωνια, σε καθε φαναρι μπορει καποιος να σε χτυπησει. Θα μπορούσε αντι για τη γιαγια να ειναι ενας πολύ νεος οδηγος, ενας απροσεκτος οδηγος, δεν ειναι δολοφονια, ειναι απλα λαθος ακομη και αν ειναι στα ορια του εγκληματικου λαθους. Για την παραβαση φταιει μονο εκεινος που βγηκε χυμα, για τον θανατο σου φταις και εσυ. Πριν μερικα λεπτα στον κηφισο στο υψος του περιστεριου ενα παλικαρι με gs έπαιζε με το κινητο του (50-60χλμ ειχε). Λίγο μετα, στη renault με περασε με 120-130 για να μπει σφηνα στα αυτοκίνητα, χωρις κρανος, χυμα αναμεσα τους. Ναι αν καποιος αλλαξει λωριδα θα φταιει, αν σκοτωθει ομως θα φταίει και εκεινος. Η αποδέχεσαι οτι ετσι ειναι οι δρόμοι, ή αποδεχεσαι το ρίσκο να αφηνεις τη ζωη σου πανω μου.

viper1
07/12/2019, 19:45
Το ότι το όχημα παραβίασε στοπ ερυθρό σηματοδότη αντικανονική προσπέραση you turn οδηγηση υπο την επήρεια αλκοόλ κλπ θα συμβαίνει πάντα. Ανεξαρτήτως φίλου ηλικίας αντανακλαστικών.
Η μοτοσυκλέτα διαθέτει τρομερή ενεργητική ασφάλεια ενώ παθητική καμμία. Η μόνη παθητική ασφάλεια που υπάρχει διαθέσιμη είναι ο εξοπλισμός μας . Όσο λιγότερος είναι τόσο περισσότερο εκτεθειμένοι είμαστε στο λάθος όχι μόνο του άλλου αλλά και στο δικό μας .
Μην γινόμαστε δικαστήριο λοιπόν. Το ανθρώπινο λάθος είναι δεδομένο πως θα γίνει. Το θέμα είναι πως μπορεί ο καθένας από εμάς, οδηγός αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, να βάλει πρόσθετα μέτρα ασφαλείας στις επιλογές τρόπου οδήγησης, συμπεριφοράς και αυτοελέγχου

lleonidas
07/12/2019, 20:07
Άλλο ένα ατύχημα (https://www.zougla.gr/greece/article/sklires-ikones-mixanaki-pefti-epano-se-ntalika) σήμερα στην Πάτρα, ευτυχώς αυτός τη γλίτωσε. Πέρασε αέρα από παλλόμενο κίτρινο και χτύπησε ξεκράνωτος στο πίσω μέρος μιας νταλίκας.

lospsi
07/12/2019, 20:22
Τι να το κάνει ο πληγωμένος ή ο σκοτωμένος αν έφταιγε ή όχι, τι σημασία έχει?

Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσοχή από όλους μας παιδιά όταν καβαλάμε, να προβλέπουμε, να σκεφτόμαστε με λογική και να αξιολογούμε τις καταστάσεις. Όσο το δυνατόν πιο πλήρης εξοπλισμός, όσο το δυνατόν συχνότερα φορεμένος.

rainmike
07/12/2019, 20:24
Αλλο ένα ατύχημα πριν απο λίγο Θεσσαλονίκη,Αγιου Δημητρίου με Κατσιμίδη.
Γυρνώντας απο προπόνηση με το ντουκ ειδα στο άλλο ρευμα ασθενοφόρο και κράνος
αφημένο στο δρόμο.Μακάρι όλοι να είναι καλά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2019, 20:51
Μια που θα το διαβάσει ο Τρομάρας (ο γέρος), μια που θα σε κυνηγάει, έτσι και δει αυτό που έγραψες... :lol:

1ον δε με νοιάζει για το γερό και 2ον γιατι?

toyar
08/12/2019, 06:32
Άλλο ένα ατύχημα (https://www.zougla.gr/greece/article/sklires-ikones-mixanaki-pefti-epano-se-ntalika) σήμερα στην Πάτρα, ευτυχώς αυτός τη γλίτωσε. Πέρασε αέρα από παλλόμενο κίτρινο και χτύπησε ξεκράνωτος στο πίσω μέρος μιας νταλίκας.

αν πας να περασεις τοσο μεγαλη διασταυρωση με παπι με πορτοκαλι σε βρεγμενο δρομο χωρις να δεις ολοκληρη νταλικα και χωρις κρανος τοτε δε χρειαζεται λαθος αλλου για να σκοτωθεις:rolleyes:

MAIK72
08/12/2019, 13:00
αν πας να περασεις τοσο μεγαλη διασταυρωση με παπι με πορτοκαλι σε βρεγμενο δρομο χωρις να δεις ολοκληρη νταλικα και χωρις κρανος τοτε δε χρειαζεται λαθος αλλου για να σκοτωθεις:rolleyes:

Ορατότης μηδεν ! Ούτε το stop πρόσεξε που είναι ίσα με το μπόι του . :confused: Αφού σηκώθηκε όλα καλά.
https://www.google.com/maps/@38.2119398,21.7306047,3a,75y,198.78h,84.46t/data=!3m6!1e1!3m4!1s1N8bKOT1yOHj_TzFDYk0wQ!2e0!7i13312!8i6656

MAIK72
08/12/2019, 13:12
Κάποια στιγμή όμως κάπου πρέπει να μπει και ένα φρένο και να υπάρξουν μαζικές μηνύσεις σε Δήμους και Περιφέρειες / Το συναντάμε καθημερινά .
https://tempo24.news/eidisi/177753/patra-ti-ehoyn-pathei-ta-fanaria-tora-teleytaia-polles-oi-vlaves-megalos-o-kindynos

Λίγο παλιό μεν :D

katsar
08/12/2019, 14:30
Όταν χαλάνε τα φανάρια δεν θα έπρεπε να έχει τροχονόμους;

cityfly
08/12/2019, 14:45
Όταν χαλάνε τα φανάρια δεν θα έπρεπε να έχει τροχονόμους;

Όταν χαλάν τα φανάρια προφανώς βοηθάει το να υπάρχει τροχονόμος, ΑΛΛΑ, τα σήματα που υπάρχουν στα φανάρια είναι εκεί για αυτόν ακριβώς το λόγο, για να ορίζουν την προτεραιότητα αν για οποιοδήποτε λόγο δεν λειτουργούν, κι αυτό οφείλει να το ξέρει κάθε οδηγός

katsar
09/12/2019, 10:12
Βρε έτσι είναι δεν αντιλέω.
Αν είχε πολισμεν εκεί στην διασταύρωση που είναι και δρόμος με κίνηση , το μ@λ@κισμενο θα έκοβε και δεν θα περνούσε αέρα..
Εγώ ποιο πολύ τον κουτάκια σκέφτομαι που θα είναι στην θέση της πάπιας και εμένα-τον Χ-Ψ στην θέση του φορτηγού.

BLiTzER
09/12/2019, 10:13
Βρε έτσι είναι δεν αντιλέω.
Αν είχε πολισμεν εκεί στην διασταύρωση που είναι και δρόμος με κίνηση , το μ@λ@κισμενο θα έκοβε και δεν θα περνούσε αέρα..
Εγώ ποιο πολύ τον κουτάκια σκέφτομαι που θα είναι στην θέση της πάπιας και εμένα-τον Χ-Ψ στην θέση του φορτηγού.

Αν δεν είχες φορτηγό, δε θα περνούσες έτσι. ;)

Coyote.V
09/12/2019, 13:16
Το φανάρι δεν δουλεύει, αλλά και η πινακίδα από κάτω δεν πάει πίσω.

MAIK72
09/12/2019, 15:46
Eγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που το βλέπω συνέχεια? Αυτοί οι τύποι δεν θα έπρεπε να πληρώνουν πρόστιμα?:a52: Μου έχει τύχει πολλές φορές σε διασταύρωση να μην μπορώ να δω την κυκλοφορία και έχω κατέβει και την έσκισα επιτόπου!
Αυτοκόλλητα πάνω σε σήματα μέχρι και σε φανάρια! Αυτόι οι τύποι μόνο να τους πετύχω την ώρα που σαλιώνουν το αυτοκόλλητο ή την αφίσα!!! Βγάινουν ξημερώματα σαν τους ποντικούς να μην τους πάρει κάνα μάτι και αρχίζουν το σάλιωμα όπου βρουν. Αμα δε σταθείς και ακίνητος θα στο κολλήσουν και στην μούρη:a52: Στις πολυκατοικίες απαγορεύεται πλέον ο χαρτοπόλεμος και στους δρόμους γίνεται καρναβάλι .
413273

BLiTzER
09/12/2019, 15:53
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τα περίπτερα που έχουν φωτάκια, σειρήνες, συναγερμούς, neon, xenon, strobe και ό,τι άλλη μαλακία σκεφτούν, χωρίς κανέναν έλεγχο σε αυτό το μπουρδέλο που ζούμε. Μια μέρα θα βγω και θα αρχίσω να πυροβολώ λάμπες.

Kickstart
09/12/2019, 16:01
Αμυντική οδήγηση πάντα παίδες.. Όχι μαγκιές και καγκουριές μέσα στις πόλεις, πάντα εξοπλισμό και κάτι προσωπικό για όσους πιστεύετε.. Τον σταυρό σας κάθε πρωί που ξεκινάτε.

Μηχανές οδηγαμε είναι 100% σίγουρο ότι κάποια στιγμή ο Χάρος θα μας χτυπήσει την πόρτα.. Τηρώντας τα παραπάνω είμαστε κάπως προετοιμασμενοι..

Όσο για τις ηλικίες που γράφτηκαν παραπάνω δεν σχολιάζω καν.. Είναι άπειροι οι πιτσιρικάδες που θέλω να σφαλιαρωσω κάθε μέρα στους αθηναϊκούς δρόμους που οι παππούδες μου μοιάζουν πλέον πιλότοι.

MAIK72
09/12/2019, 16:19
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τα περίπτερα που έχουν φωτάκια, σειρήνες, συναγερμούς, neon, xenon, strobe και ό,τι άλλη μαλακία σκεφτούν, χωρίς κανέναν έλεγχο σε αυτό το μπουρδέλο που ζούμε. Μια μέρα θα βγω και θα αρχίσω να πυροβολώ λάμπες.

Ολα τα σήματα γράφουν από πίσω ότι τυχών δολιοφθορά μπορεί να επιφέρει μέχρι και 2 έτη φυλάκιση.Και δεν είναι ψιλά γράμματα !!Κάποια στιγμή πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος!! Αυτοί που κολλάνε επάνω(ο σαλιωτης), ο διανομέας και ο διαφημιζόμενος θα πρέπει να πληρώνουν τσουχτερά πρόστιμα.Είπαμε ελευθερία εκφρασης αλλά αυτοί είναι επικίνδυνοι!
Για τα περίπτερα με φάρους και λέιζερ σαν διαστημόπλοια φαντάζομαι θα πρέπει να ισχύει κάτι ανάλογο.

Εδώ έγινε ολόκληρο θέμα για τους σταυρούς των φαρμακείων που βγάζαν μάτι από τα 15 χιλιόμετρα και μπήκε φρένο!

Acacius
09/12/2019, 17:23
Ακόμα χειρότεροι είναι κάτι κομματικοί δεινόσαυροι οι οποίοι πάνε και δένουν μεγάλα πανό από κολώνα σε κολώνα στις διασταυρώσεις, οπότε δε βλέπεις τι έρχεται κάθετα.


Τον σταυρό σας κάθε πρωί που ξεκινάτε.
Εγώ τον κρατάω μέχρι να πετύχω τον πρώτο μαλάκα της ημέρας (κανένα πεντάλεπτο δηλαδή). Μετά πέφτουν και τα υπόλοιπα καντήλια. :evil::evil::evil:

MAIK72
09/12/2019, 17:49
Ακόμα χειρότεροι είναι κάτι κομματικοί δεινόσαυροι οι οποίοι πάνε και δένουν μεγάλα πανό από κολώνα σε κολώνα στις διασταυρώσεις, οπότε δε βλέπεις τι έρχεται κάθετα.




Ολα από κάπου ξεκινάνε. Μουτζουρογκραφιτάδες σκυλοαφίσες και κομματόσκυλα. Εχεις περάσει κοντά από σχολείο με τους πιστιρικάδες να έχουν μουτζουρώσει με τους μαρκαδόρους του μπαμπά όλες τις πινακίδες των οδών για 10 τετράγωνα? Απο κει ξεκινάει η νοοτροπία του γύφτουλα. Που να μην βρούν ποτέ τον δρόμο που θέλουν να πάνε, από τις μουτζούρες που κάναν άλλοι σαν αυτούς. Θα έλεγα το δρόμο που θα ακολουθήσουν γενικότερα αλλά θα τους πέσει πολύ βαρύ. Και σε αυτά και στον μπαμπά με τους ανεξίτηλους.

extisatokat
09/12/2019, 18:31
Ολα ξεκινανε απο την οικογενεια.ΔΕΝ μπορουμε να εχουμε ,εναν χωροφυλακα για τον καθενα μας.

MAIK72
09/12/2019, 18:42
Ολα ξεκινανε απο την οικογενεια.ΔΕΝ μπορουμε να εχουμε ,εναν χωροφυλακα για τον καθενα μας.

Για να το διευκρινίσουμε, γιατί μάλλον άλλο καταλαβαίνω με αυτό που γράφεις. Οι ευθύνες και η παιδεία σταματάει στην πόρτα του δικού μας σπιτιού και όχι παραέξω?

extisatokat
09/12/2019, 19:28
Για να το διευκρινίσουμε, γιατί μάλλον άλλο καταλαβαίνω με αυτό που γράφεις. Οι ευθύνες και η παιδεία σταματάει στην πόρτα του δικού μας σπιτιού και όχι παραέξω?

Ειπα ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ
ΔΕΝ απεκλεισα τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ
Ο νοων νοειτω

DimisK
09/12/2019, 20:03
Παλι χθες στη Συγγρού μηχανη έσκασε πανω σε τζιπ που την έκλεισε. Το παιδι σκοτωθηκε...Ίσως έτρεχε και υπερβολικά. Δεν ξερω

Τόσα πολλά περιστατικά.
Κάτι πρέπει να γίνει. Δεν είναι λύση να αφήσουμε τις μηχανές μας. Αυτό είναι αποφυγή ευθυνών.

Και ναι εχω ευθύνη σαν οδηγός δικυκλου να προσέχω 10 φορες παραπάνω.
ΕΞΟΠΛΙΣΜΌΣ ΠΑΝΤΑ
ΑΜΥΝΤΙΚΉ ΟΔΉΓΗΣΗ ΠΆΝΤΑ
Αν με χτυπήσει ο απρόσεκτος και με στείλει στον άλλο κόσμο, εκει τι να την κάνω την αποζημίωση?
Το ανθρώπινο λάθος είναι αναπόφευκτο. Η αδιαφορία και η βλαχομαγκια στους δρόμους ομως ειναι τα ασυγχωρειτα!
Θέλει κινητοποίηση το πράγμα. Θελει ενημέρωση!

Βανακι κόβει κάθετα στην παλαιά Εθνική στην Κόρινθο. Γλίτωνω στο τσακ.
Δεν τον έβρισα, δεν τον αρχισα στις γρήγορες.
Οι καρδιά μου χτύπαγε 200.
Τον σταμάτησα στην άκρη και του εξηγησα με όση ειλικρίνεια μπορούσα οτι Για μια απροσεξία του θα με σκότωνε και ειμαι μολις 30! Έσκυψε το κεφάλι. Ίσως είδε τη σοβαρότητα των πράξεων του και όλων μας.
Ο Έλληνας εχει μάθει στη μανούρα και το βρισίδι. Έχει ανοσία. Δεν τον πιάνει!
Πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους.
Να πιέσουμε για εφαρμογή του ΚΟΚ. Να πιεζουμε τους εαυτούς μας! Όχι άλλο δε βαριέσαι.

Οι ενώσεις μοτοσυκλετών υπάρχουν?
Εμείς μπορούμε να κάνουμε κάποια κίνηση συμβολική εστω?
Να παραθέσουμε προτάσεις κλπ

Σορυ για το μακροσκελές εκ των προτέρων

o_gavros
09/12/2019, 22:14
Εμείς μπορούμε να κάνουμε κάποια κίνηση ?

να προσέχουμε.
τίποτα άλλο. :(

DimisK
10/12/2019, 09:16
Σίγουρα κάτι θα υπάρχει...
Κάποια όχληση στα υπουργεία;
Κάποια "μοτο-πορεία" συμβολική για ενημέρωση; (και των ιδίων των 2τροχων)
Κάποια συνεργασία από μοτολέσχες θα μπορούσε να γίνει;

Όλοι κάνουμε τις λαλακίες μας. Αλλά αυτό το πράγμα, ειδικά Αθήνα που μένω, έχει γίνει εκτός ελέγχου.. :a018:

Εδώ βλέπεις βγαίνουν και διαμαρτύρονται μέχρι και για τα δικαιώματα της γάτας για παράδειγμα (έχω σκύλο :evil: :D)
Για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, δεν μπορεί να γίνει κάτι;

Το μάθημα οδικής ασφάλειας υπάρχει στα σχολεία;

telegonos
10/12/2019, 09:22
Τα σχολεία είναι 95% πάρκινγκ παιδιών, για να πάνε οι γονείς τους δουλειά. Δεν κάνουν στην πραγματικότητα μαθήματα γενικώς, κυκλοφοριακή αγωγή θα κάνανε;

katsar
10/12/2019, 11:04
Τι ψάχνεις τώρα.Μου έλεγε η μάνα μου που πήγε δημοτικό σε Γερμανικό σχολείο πριν να έρθει στην Ελλάδα ότι είχαν σαν μάθημα και κολύμβηση σε πισίνα για να μαθαίνουν κολύμπι + τους λόγους υγείας .

DimisK
10/12/2019, 13:10
Τι ψάχνεις τώρα.Μου έλεγε η μάνα μου που πήγε δημοτικό σε Γερμανικό σχολείο πριν να έρθει στην Ελλάδα ότι είχαν σαν μάθημα και κολύμβηση σε πισίνα για να μαθαίνουν κολύμπι + τους λόγους υγείας .

Σίγουρα Νίκο (χρόνια πολλά παρεμπιπτόντως), πολλά μπορούν να διορθωθούν.
Αλλά το "χ" παράδειγμα της κολύμβησης, προαπαιτεί και μία πισίνα! Πράγμα απίθανο για κάθε σχολείο.
Το να προσθέσεις όμως ένα μάθημα σταθερά, από πολυ μικρές ηλικίες μάλιστα, δεν νομίζω ότι έχει τόσες δυσκολίες στην υλοποίησή του. Ας ξεκινήσουμε από αυτά που μπορούν να γίνουν έστω.
* Διάβαζα κάπου ότι θα μπεί μάθημα οδικής ασφάλειας με το νέο έτος. Δεν ξέρω αν ισχύει.

¨Τηλέγονε¨ έχεις εν μέρει δίκιο, αν και πιστεύω σε όλα τα σχολεία, σίγουρα υπάρχουν και συγκεκριμένα μαθήματα ουσίας και καθηγητές/δάσκαλοι που κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Όπως βλέπουμε όμως από τα θέματα που βγαίνουν ένα ένα, πάσχουμε σε πάρα πολλούς τομείς και υπάρχει αλυσίδα του προβλήματος.

Ας ξεκινήσουμε από κάπου. Στο τι μπορούμε να κάνουμε ο καθένας μας

tzimidis
10/12/2019, 13:15
Τι ψάχνεις τώρα.Μου έλεγε η μάνα μου που πήγε δημοτικό σε Γερμανικό σχολείο πριν να έρθει στην Ελλάδα ότι είχαν σαν μάθημα και κολύμβηση σε πισίνα για να μαθαίνουν κολύμπι + τους λόγους υγείας .

Έτσι είναι.
Εκεί πήγα κι εγώ σχολείο.
Και δεν χρειάζεται ένα κολυμβητήριο για κάθε σχολείο.
Στο δημοτικό κολυμβητήριο, όλα τα σχολεία, 1 φορά την εβδομάδα, εκ περιτροπής.
Βολευονται άνετα 3 σχολεια την ημερα.

Panos76
10/12/2019, 13:19
Έτσι είναι.
Εκεί πήγα κι εγώ σχολείο.
Και δεν χρειάζεται ένα κολυμβητήριο για κάθε σχολείο.
Στο δημοτικό κολυμβητήριο, όλα τα σχολεία, 1 φορά την εβδομάδα, εκ περιτροπής.
Βολευονται άνετα 3 σχολεια την ημερα.

Γίνεται αυτό ήδη. Αν θυμάμαι καλά από 3η δημοτικού και μετά, τα πάνε στο δημοτικό κολυμβητήριο (εμείς κάθε Παρασκευή). Αμ πως! :lol:

stefanos
10/12/2019, 20:03
Η Παιανία το Κορωπί και γενικά τα Μεσόγεια πρίν 50 χρόνια ήταν χωριά με λίγους κάτοικους και ελάχιστα αυτοκίνητα.
Πλέον είναι περιοχές πρώτης κατοικίας με βιομηχανία βιοτεχνία και το αεροδρόμιο.
Πολύς πληθυσμός πολλά ιχ φορτηγά μοτό.
Οι δρόμοι είναι ακριβώς οι ίδιοι...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/12/2019, 22:17
Γίνεται αυτό ήδη. Αν θυμάμαι καλά από 3η δημοτικού και μετά, τα πάνε στο δημοτικό κολυμβητήριο (εμείς κάθε Παρασκευή). Αμ πως! :lol:

Αυτό ακριβώς. Φέτος ήρθε και σε μας. Άσχετα πού η μικρή δεν πάει γιατί ντρέπεται μη την δούνε οι φίλοι* τής με μαγιό :lol:

*Κάνει παρέα μόνο με αγοράκια. Τά κορίτσια της τάξης της λέει συνέχεια μαλώνουν μεταξύ τους και φωνάζουν :lol: