PDA

View Full Version : Βαψιμο μοτερ σε καποια σημεια



ioannispar
07/12/2019, 21:07
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να βαψω καποια σημεια που εχει χτυπηθει το μοτερ απο πεσιμο (οχι απο εμενα) αλλα χωρις να λυσω μοτερ. Πηρα ενα cbf 600 του 04 πριν κανα διμηνο και θελω σιγα σιγα να το κανω αστραφτερο και οσο γινεται οπως ηταν στα νιατα του. Ευχαριστω προκαταβολικα!

Eiver
07/12/2019, 21:14
μπερδευουν λιγο οι φωτο το χρωμα.το πραγματικο χρωμα ποιο ειναι;μαυρο οπως στην πρωτη φωτο;

doctor_john
07/12/2019, 21:52
Φιλέ Εiver έχει μια διαδικασία αυτό που λες και θα πρέπει να λύσεις τα καπάκια τουλάχιστον.
Η εύκολη - πρόχειρη λύση, είναι να πας να σου φτιάξουν τα χρώμματα σαν χρώμμα μονής ή να τα βρεις
μόνος σε σπρέυ.
Λειαίνεις το κτύπημα με γυαλόχαρτο, απολυμαίνεις με καθαριστικό και βάφεις με πινελάκι ή αερογράφο.
Την άλλη μέρα το πλένεις με σκληρό σφουγγάρι και ματάρει.
Μπορείς να έχεις βάλει και αστάρι για αλουμίνια με τον ίδιο τρόπο.

Αν λύσεις καπάκια έχεις άλλες λύσεις πιο ανθεκτικές.

υγ: με'γειές! :beer:

I-want-a-moto
07/12/2019, 22:38
Με λεπτα κομματια χαρτοταινια και υπομονη μπορες να μασκαρεις γυρω γυρω και να βαψεις καθετα με σπρευ ετσι τα 2 χρωματα θα ενωνονται στη γωνια και δε θα ξεχωριζουν πολύ και δε θα βαφτουν και οι βιδες και θα φαινεται μαμα. εναλλακτικα αν πετυχεις το χρωμα αρκετα κοντα με ψιλο πινελακι μονο τα χτυπήματα θα τα "γεμισει" ετσι και το χρωμα κάπως. Στη πρωτη περιπτωση θελει τριψιμο και καθαρισμα τα σημεια που θα βαφουν ενω στη δευτερη απλα καλο καθαρισμα.

ioannispar
07/12/2019, 22:39
doctor_john Σε ευχαριστω πολυ! Θα το δω και με αερογραφο που ασχολουμαι λιγο.

ioannispar
07/12/2019, 22:41
μπερδευουν λιγο οι φωτο το χρωμα.το πραγματικο χρωμα ποιο ειναι;μαυρο οπως στην πρωτη φωτο;

Η ιδια μηχανη ειναι, αλλα μπερδευει μαλλον ο φωτισμος

ioannispar
07/12/2019, 22:42
Με λεπτα κομματια χαρτοταινια και υπομονη μπορες να μασκαρεις γυρω γυρω και να βαψεις καθετα με σπρευ ετσι τα 2 χρωματα θα ενωνονται στη γωνια και δε θα ξεχωριζουν πολύ και δε θα βαφτουν και οι βιδες και θα φαινεται μαμα. εναλλακτικα αν πετυχεις το χρωμα αρκετα κοντα με ψιλο πινελακι μονο τα χτυπήματα θα τα "γεμισει" ετσι και το χρωμα κάπως. Στη πρωτη περιπτωση θελει τριψιμο και καθαρισμα τα σημεια που θα βαφουν ενω στη δευτερη απλα καλο καθαρισμα.

Νομιζω οτι θα παω στην λυση του αερογραφου. Αλλα δυστηχως δεν υπαρχει ο χωρος για να λυθει και να βαφτει κανονικα.

basilis_k6
07/12/2019, 23:08
Νομιζω οτι θα παω στην λυση του αερογραφου. Αλλα δυστηχως δεν υπαρχει ο χωρος για να λυθει και να βαφτει κανονικα.

οτι και να κανεις θα δειχνει χειροτερα. το φρεσκο χρωμα στον ήλιο θα κανει μπαμ. αν δεν μπορεις να το βαψεις ολο αστο ετσι.

MAIK72
08/12/2019, 01:30
¨Οπως ειπώθηκε ήδη η πιο σωστή λύση είναι να τα βάψεις πάλι
https://www.car.gr/parts/?ca=30&ca=711&ca=715&ca=2897&models=Honda+Hornet+600&pg=1&sort=modified

ioannispar
08/12/2019, 11:20
¨Οπως ειπώθηκε ήδη η πιο σωστή λύση είναι να τα βάψεις πάλι
https://www.car.gr/parts/?ca=30&ca=711&ca=715&ca=2897&models=Honda+Hornet+600&pg=1&sort=modified

Μηπως τελικα να παρω ενα μεταχειρισμενο και να το βαψω θεωρω οτι οντως ειναι η καλυτερη λυση!!!

MAIK72
08/12/2019, 12:43
Μηπως τελικα να παρω ενα μεταχειρισμενο και να το βαψω θεωρω οτι οντως ειναι η καλυτερη λυση!!!

Και να δώσεις διπλά λεφτά?:confused: Τα έβαλα σε περίπτωση που θα τα αντικαταστήσεις . Τα λεφτά που θα δώσεις για ένα σωστό βάψιμο δεν θα είναι λιγότερα και από τα 2 καπάκια μαζί. Ισως και λίγο λιγότερα.

doctor_john
08/12/2019, 13:37
Mια ιδέα είναι να λυθούν τα τρία καπάκια που είναι εύκολο, να βαφούν με κεραμική βαφή στο χρώμα του μαγνησίου.
Θα το "φέρουν" πιο κοντά στο σήμερα και αν θες κάποια στιγμή κάνεις και τις μπότες του μπροστινού έτσι.

Με το χρώμα που έχει θα δείξει πιο προσεγμένο.

αυτές οι κόκκινες ρίγες νομίζω είναι περίεργη λεπτομέρεια :ninja:

BLiTzER
08/12/2019, 15:56
Δε θα έβαφα μοτέρ γι'αυτές τις μικρογρατζουνιές.

rainmike
08/12/2019, 18:21
Δε θα έβαφα μοτέρ γι'αυτές τις μικρογρατζουνιές.

+675 αυτά είναι scars of battle:D

ioannispar
08/12/2019, 18:54
Η πλακα ειναι οτι συμφωνω με ολους! Το να το αφησω ετσι ειμαι οκ αλλα θα με τρωει συνεχεια! Το να τα βαψω θα μου αρεσει αλλα το οικονομικο ειναι αρκετο λογω του οτι δεν εχω γκαραζ και δεν μπορω να την λυσω και να την αφησω ετσι. Μπορει ομως σε καποια αδεια να την παρω μαζι στο εξοχικο και να το κανω μονος μου! Επισης την μηχανη την χρησιμοποιω καθε μερα ολο το χρονο ανεξαρτητως καιρικων φαινομενων!

ioannispar
08/12/2019, 18:56
Mια ιδέα είναι να λυθούν τα τρία καπάκια που είναι εύκολο, να βαφούν με κεραμική βαφή στο χρώμα του μαγνησίου.
Θα το "φέρουν" πιο κοντά στο σήμερα και αν θες κάποια στιγμή κάνεις και τις μπότες του μπροστινού έτσι.

Με το χρώμα που έχει θα δείξει πιο προσεγμένο.

αυτές οι κόκκινες ρίγες νομίζω είναι περίεργη λεπτομέρεια :ninja:

Για ποιες κοκκινες ριγες λες γιατρε; Αν εννοεις για τις ζαντες, εγω τις εβαλα.

doctor_john
08/12/2019, 19:14
αχα!
και που καταλήγεις, συνάδουν; :a01:

ioannispar
08/12/2019, 19:26
Βασικα νομιζω πως οχι αλλα τις εβαλα γιατι το ειχα αχτι να εχω λωριδες. Θα δειξει αναλογα με τα κεφια, παιζει να τις βγαλω οταν θα παρω αποφαση και βρω χρονο να βαψω τις ζαντες.

doctor_john
08/12/2019, 23:05
Αν το χεις καημό του πάει! Οι ζάντες δείχνουν καλά, οι μπότες του πιρουνιού θα δείξουν καλύτερα με ένα φινίρισμα.

ioannispar
09/12/2019, 07:49
Καλημέρα, για τις μπότες έχω στα σχέδια ένα καλό καθάρισμα με οδοντόβουρτσα κλπ και αν δεν τότε βάψιμο. Οι ζάντες έχουν αρκετά σημάδια που τα βλέπω και μου την σπάει! Γενικά θα ήθελα να το κάνω να γυαλίσει.

ioannispar
15/01/2020, 19:08
Μια πρόχειρη λύση όπως καθόμουν και δούλευα σήμερα, μου ήρθε στο μυαλό! Είχα ένα αυτοκόλλητο της 3Μ και κάλυψα τις γρατζουνιές που μου έβγαζαν το μάτι τόσο καιρό. Τώρα μένει να δω πώς θα συμπεριφερθεί στις θερμοκρασίες, αν και νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα μιας και το έχω ξαναβάλει σε σημείο που είχε υψηλές θερμοκρασίες.

414288

MAIK72
15/01/2020, 19:41
πλαστιΝτιπ θα έλεγα πριν αλλά συγκρατήθηκα.:p Kαι αυτό δεν είναι κακό...

ioannispar
16/01/2020, 09:05
πλαστιΝτιπ θα έλεγα πριν αλλά συγκρατήθηκα.:p Kαι αυτό δεν είναι κακό...

Θα δούμε πόσο θα αντέξει αν και νομίζω πως δεν θα καταλάβει τίποτα. Το πλάστι ντιπ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά θα ήθελα να δω πως δουλεύεται και τι αντοχή έχει.

harris_x
16/01/2020, 09:32
+675 αυτά είναι scars of battle:D

"σκαρς οφ κουλαμαρα" θα τα έλεγα καλύτερα αλλα νταξ... :tooth:

Kickstart
16/01/2020, 12:14
κι εγω εχω τετοια (οχι σε τετοια εκταση) απο τη μερια που ειναι το καπακι του συμπλεκτη στο μπαντιτ σε ασημι χρωμα μοτερ...ο προηγουμενος το ειχε προχειροπερασει με καποιο προχειρο σπρεϊ (μου το χε πει ηταν τιμιος) αλλα κατα καιρους στα πλυσιματα ολο και καποιο κομματακι σκαει...το σκεφτομαι να λυσω και να περασω ενα σωστο χρωμα με σωστη διαδικασια..αλλα οπως ειπαν και τα παιδια δεν με πολυτρελαινει κιολας...καθαρα λογω ψειρας ασχολουμαι...αλλος δεν θα το βλεπε καν.

βασικα ας δουλευουν σωστα τα μοτερ κι ας εχουν και καμια χαρακια απεξω.

ioannispar
16/01/2020, 12:38
"σκαρς οφ κουλαμαρα" θα τα έλεγα καλύτερα αλλα νταξ... :tooth:

Συμφωνώ και όταν πήγα να το δω πριν το αγοράσω μου είχε πει ότι είχε πέσει στατικά. Εντάξει με χάλασε αλλά οκ θα το ξεπεράσω είπα, αλλά δεν παλεύεται, το μάτι όλο εκεί πάει.

harris_x
16/01/2020, 13:45
Συμφωνώ και όταν πήγα να το δω πριν το αγοράσω μου είχε πει ότι είχε πέσει στατικά. Εντάξει με χάλασε αλλά οκ θα το ξεπεράσω είπα, αλλά δεν παλεύεται, το μάτι όλο εκεί πάει.

μη τρελαίνεσαι πάντως... εγώ μένω σε αυτό που γράφει ο kickstart:


[...] βασικα ας δουλευουν σωστα τα μοτερ κι ας εχουν και καμια χαρακια απεξω.

lospsi
16/01/2020, 17:06
Βγήκε πολύ ωραίο!
Δεν ξέρω αν από τις θερμοκρασίες κρατήσει το αυτοκόλλητο μιας και αυτά ζεσταίνονται για να διαμορφωθούν και να κολλήσουν.

andreastwin
16/01/2020, 18:02
Θα δούμε πόσο θα αντέξει αν και νομίζω πως δεν θα καταλάβει τίποτα. Το πλάστι ντιπ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά θα ήθελα να δω πως δουλεύεται και τι αντοχή έχει.

αν δεν το πλακωνεις με πιεστικο δεν θα παθει τιποτα.

ioannispar
16/01/2020, 18:45
αν δεν το πλακωνεις με πιεστικο δεν θα παθει τιποτα.

Τώρα αν θα το πλακώσω με το πιεστικό δεν ξέρω, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσω να πλένω την μηχανή όπως την έπλενα και θα δούμε τι θα κάνει.

andreastwin
16/01/2020, 19:46
Τώρα αν θα το πλακώσω με το πιεστικό δεν ξέρω, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσω να πλένω την μηχανή όπως την έπλενα και θα δούμε τι θα κάνει.

για το plasti dip αναφερομαι, οχι για το αυτοκολητο.

ioannispar
16/01/2020, 22:23
για το plasti dip αναφερομαι, οχι για το αυτοκολητο.


Οκ :cool: