PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής sm



Firfirikos
14/12/2019, 23:15
Χαιρετώ το φόρουμ και καλώς σας βρήκα. Έχω βάλει μπρος την απόκτηση διπλώματος απεριορίστων κυβικών, ώστε στο έμμεσο μέλλον να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Είμαι μεταξύ των yamaha xtx και KTM duke. Το μπάντζετ θα είναι αυστηρά στα 2.500.
Λίγα πράγματα για μένα: από τα 16 έως τα 20 οδηγούσα 50ρακι και απ' τα 20 έως τα 30(που είμαι τώρα) αμάξι. Πλέον δεν έχω όχημα και όσοι γνωρίζετε, η κατάσταση στη Θεσσαλονίκη με τον ΟΑΣΘ έχει φτάσει στο απροχώρητο. Όσο να ναι, ένα όχημα χρειάζεται και θέλω να πραγματοποιήσω ένα εφηβικό μου απωθημένο!

Λαμβάνοντας υπόψη ότι θα είναι η 1η μου μηχανή και είμαι εντελώς αδαής θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Η χρήση για την οποία την θέλω είναι κυρίως για 15 χιλιόμετρα σύνολο καθημερινά πάνε έλα στην πόλη. Σπίτι-πανεπιστήμιο-δουλειά-(ίσως ξανά σχολή)-σπίτι. Επίσης, θα ήθελα να κάνω με την άνεσή μου καμιά εκδρομή τύπου Θεσσαλονικη-2ο πόδι,Κάβαλα,Κοζάνη, Σέρρες. To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.

Τη μηχανή έχω σκοπό να τη προσέχω, να κάνω τα σέρβις στην ώρα τους και εννοείται ότι πριν την πάρω, θα πάρω τη γνώμη κάποιου μηχανικού. Από την ιντερνετική μου αναζήτηση, ξέρω πως σύμφωνα με τα παραπάνω θα πρεπε να μην το σκέφτομαι και να πάω σε XTX. Παρ' όλα αυτά, αν ερχόταν κάποιος και μου λεγε "σου κάνω δώρο αυτή τη στιγμή όποια μηχανή θες" θα επέλεγα κατευθείαν το Δούκα! Είναι το δίλημμα μεταξύ καρδιάς και λογικής. Σαν χαρακτήρας είμαι του πρώτου, αλλά όταν πρέπει να σκεφτείς και τα οικονομικά πρέπει να σκεφτώ σοβαρά και το 2ο και ξέρω ότι προς τα κει μάλλον θα κλείσει η ψαλίδα. Ο Δούκας δεν είναι απ' ότι έχω καταλάβει για εκδρομές και μικρά ταξιδάκια. Επίσης, είναι πιο πιθανό να βγάλει πρόβλημα σε σχέση με ένα XTX και με ακριβότερα ανταλλακτικά, σωστα?
Κάτι ακόμη όταν βλέπω σε αγγελία για Δούκα ότι είναι από ανακατασκευή τι ακριβώς σημαίνει? Μη βαράτε, σας είπα, είμαι noobas :)

Αυτά! Έχοντας πει όλο αυτό το μπλα μπλα οποιεσδήποτε γνώμες και απόψεις είναι θεμιτές.

ΤάκηςΜπ
15/12/2019, 02:49
To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.


xtx

Tycho Moon
15/12/2019, 05:02
Στη θέση σου θα έβαζα στην εξίσωση και το Aprilia Pegaso Strada που είναι πολύ καλύτερα στημένο από το ΧΤΧ

karellen
15/12/2019, 08:48
ΧΤΧ,θα σου κάτσει μια χαρά σαν νέος που είσαι,στην πόλη παπί και στα ταξίδια αξιοπρεπέστατο.Το duke θα σε έχει συνεχώς στην πρίζα να το πηγαίνεις τσίτα και δεν αρμόζει με αυτά που ζητάς.
Κοίτα και aprilia που είπε ο φίλος από πάνω.

doctor_john
15/12/2019, 09:09
Διαβάζεις, ρωτάς, συμπεραίνεις... για εμένα καρπώνεσαι ήδη ένα καλό ποσοστό της ενασχόλησης μας με την μοτό.
Οι μοτοσυκλέτες που κοιτάς είναι πολύ λογικές και μετρημένες επιλογές.
Στην ουσία σκέφτεσαι αν μπορείς να διορθώσεις - συντηρήσεις το duke έτσι ώστε να μην έχεις προβληματα, ή να
εξελίξεις το xtx με τις ποιότητες που σου αρέσουν στο duke..

Nομίζω πως τώρα θα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς για να διαλέξεις τον μηχανικό σου.
Είναι σαν να διαλέγεις την ομάδα που έχεις στα pit σου. Αν είναι καλός στην δουλειά του και εσύ ακούς τι λέει
μπορείς να έχεις και πιο ευαισθητη μοτό απο το duke.


******
Έχω γνωστό που ζει καθημερινά με sxv 450, ο μηχανικός του οταν του απέδωσα τιμές και τον ρώτησα
τι κάνεις και είναι απροβλημάτιστο; μου είπε: τίποτα ιδιαίτερο, φεύγει 4 το πρωϊ και γυρνά 4 το απόγευμα.. το πιάνει στον ύπνο! :lol:

Kickstart
15/12/2019, 09:56
Επισκευή σημαίνει φίλε ότι έχουν ανοίξει μοτέρ και έχουν κάνει σέρβις (πιστόνι, ελατήρια, τσιμούχες φλατζες κτλ)

Πάρε xt, είναι απροβληματιστο και σίγουρα παίρνεις μικρότερο ρίσκο από την επιλογή ενός ευρωπαϊκού (στην κατηγορία που ψάχνεις πάντα)
Τώρα αν έχεις φάει καψούρα με το ktm σε καταλαβαίνω... Υπάρχει θέμα.. :)

gior-gos
15/12/2019, 11:26
Τον δούκα. Θα το κατευχαριστηθείς. Οι εκδρομές που περιγράφεις δεν είναι πρόβλημα γι αυτό το μηχανακι· ούτε για σένα. Κανε καλό έλεγχο πριν πάρεις οτιδήποτε και μην πάρεις ανακατασκευασμένο.

STF
15/12/2019, 11:33
Στη θέση σου θα έβαζα στην εξίσωση και το Aprilia Pegaso Strada που είναι πολύ καλύτερα στημένο από το ΧΤΧ

Πολύ σωστή συμβουλή, ποιο καλοστημένο και μακράν πιο ποιοτική κατασκευή. Άσε που το βρίσκεις και σε ποιό νορμάλ τιμές.

BLiTzER
15/12/2019, 11:40
Εύκολη επιλογή. Αποφάσισε αν θες SM ή XT. Δεν έχουν καμία σχέση τα 2.

Kickstart
15/12/2019, 15:06
Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

Πχ
https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x

ΤάκηςΜπ
15/12/2019, 15:11
Κάτι κάνει μωρέ και το xtx

https://www.instagram.com/p/BwrE2nUDB8H/?igshid=oq5cd5ff5uhy

dorso
15/12/2019, 15:16
Όπως αναφέρθηκε αποφάσισε τι θες,το ένα είναι μηχανή και το άλλο μηχανάκι..

BLiTzER
15/12/2019, 15:46
Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

Πχ
https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x

Αν καταφέρεις να ξεφορτωθείς 60 κιλά, ίσως.

gior-gos
15/12/2019, 15:52
Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

Πχ
https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x

Το χτΧ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
Το κτμ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
Το κτμ έχει και γαμω τα στησίματα. Τα σημαντικότερα, άκαμπτο πλαίσιο, wp αναρτήσεις, άλογα, και άλλα που κάνουν την διαφορά και δεν τα έχει το χτχ).
Ποιο το στήσιμο του χτΧ της αγγελίας που παρέθεσες; Φατ μπαρ τιμόνι και αγωνιστικό κουστούμι :confused:

Firfirikos
15/12/2019, 16:17
Οι απαντήσεις ήταν αρκετά χρήσιμες και κατατοπιστικές. Καλώς ή κακώς δεν έχω και στη παρέα μου άτομα που να χουν μηχανές, παρά 2-3 γνωστούς-φιλους(με fmx, χτχ και versys) τους οποίους βλέπω σπάνια και πραγματικά, ό,τι είπατε ήταν πράγματα-συμβουλές που χρειαζόμουν. Πλέον θα έχω στο νου μου και 2-3 πραγματάκια που δεν τα είχα σκεφτεί προηγουμένως.
Σαν ομορφιά για το γούστο μου θα έβαζα στo duke 12/10 και στο χτχ 8/10, δλδ το 2ο θα το παιρνα χωρίς να με χαλάσει, μ' αρέσει. Το Aprilia Pegaso Strada δεν το είχα κατά νου και σίγουρα θα παίζει πλέον σοβαρά στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
Αν τα είχα τα λεφτά και δεν με ένοιαζε, θα πήγαινα εύκολα για duke, αλλά ξέρω ότι το όχημα που θα πάρω, θα είναι το μοναδικό μου όχημα για μια 4ετια σίγουρα. Επίσης, όταν δουλεύω ημιαπασχόληση και βγάζω 450-500 κατοστάρικα(δεν έχω παράπονο, τέλεια δουλειά, τέλεια λεφτά για ιδιωτικό τομέα) και αποταμιεύω για το σκοπό αυτό τσίμα τσίμα 300 το μήνα, θέλω η επιλογή που θα κάνω να είναι value for money. Τώρα αν γίνεται να με κάνει να βγάλω και γούστα, ακόμη καλύτερα. Απλά αυτά που έχω ακούσει-διαβάσει για τα duke, με κάνουν να τα φοβάμαι όσον αφορά το κόστος συντήρησης και πιθανά προβλήματα + ότι δεν νιώθω μία από μηχανές, δεν έχω κάποιον γνωστό μηχανικό-συνεργείο να με κατατόπιζε κλπ. Ξέρω με σιγουριά πως ότι και να πάρω, θα το προσέχω για να με προσέχει. Είναι όμως αρκετό για τις συγκεκριμένες μηχανές? Θα μπορεί να κάνει μια στις τόσες 150-200 χιλιόμετρα για κοντινές εκδρομές ή θα παίρνει φωτιά? Αν το μέσο ετήσιο κόστος συντήρησης για ένα xtx είναι 150-200 ευρώ (δεν γνωρίζω, αυθαίρετα και τυχαίους αριθμούς βάζω), αντίστοιχα για το duke παίζει να είναι το διπλάσιο?
Όπως και να χει παιδιά, αλήθεια ευχαριστώ για τις συμβουλές για ακόμη μια φορά.

ptc
15/12/2019, 16:49
...δουλεύω ημιαπασχόληση και βγάζω 450-500 κατοστάρικα...

Αν βγαζεις 500 κατοσταρικα (δηλαδη 50000) παρε ο,τι θελεις. Με 500€ που λογικα βγαζεις ομως για μενα ξεχνα το ΚΤΜ. Αν σου συμβει ο,τι συνεβη σε ολα αυτα τα ανακατασκευασμενα που βλεπεις στις αγγελιες (πραγμα οχι απιθανο), θα μεινεις χωρις μηχανη για μισο χρονο. Τα μεταξωτα βρακια θελουν κι επιδεξιους κωλους.

XTX/ Pegaso/ FMX. Αν δε σε χαλαει εμφανισιακα το Aprilia ειναι το καλυτερο vfm, θα βρεις προσεγμενο μηχανακι στα λεφτα σου. Στο ΧΤΧ στα 2500 εισαι κοντα στον πατο του βαρελιου (κρατανε καλυτερες τιμες επειδη εχουν μεγαλυτερη ζητηση).

Kickstart
15/12/2019, 17:48
Το χτΧ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
Το κτμ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
Το κτμ έχει και γαμω τα στησίματα. Τα σημαντικότερα, άκαμπτο πλαίσιο, wp αναρτήσεις, άλογα, και άλλα που κάνουν την διαφορά και δεν τα έχει το χτχ).
Ποιο το στήσιμο του χτΧ της αγγελίας που παρέθεσες; Φατ μπαρ τιμόνι και αγωνιστικό κουστούμι :confused:
Το xtx όντως είναι μοταρντ από την μάνα του το ίδιο λέμε και απάντησα στο φίλο που το διαχώρισε από το δούκα υπονοώντας περίπου ότι δεν είναι μοταρντ.

Την αγγελία την παρέθεσα τυχαία για να δείξω ότι το μηχανάκι είναι έτοιμο μοταρντ, αυτό εννοουσα με τον όρο στημένο και όχι ότι το έστησε ο κάτοχος με δύο βελτιώσεις (τιμόνι και κουστούμι)

Άλλωστε το συγκεκριμένο που παρέθεσα απέχει πολύ από τα λεφτά που διαθέτει ο φίλος μας.

basilis_k6
15/12/2019, 18:26
με 2500 αυστηρα τι κτμ μπορείς να πάρεις? μιλάμε για μηχανάκια που κοντέυουν τα 20 χρόνια?

Nostradamus
15/12/2019, 18:37
Το ότι μοιάζει με motard δεν το κάνει το ίδιο διασκεδαστικο με ένα σωστά στημένο motard.

Μεταξύ τους δεν συγκρίνονται τα δύο μηχανακια.

Στο διαθέσιμο μπάτζετ σίγουρα πιο ασφαλής επιλογή το γιαπωνέζικο..

Firfirikos
15/12/2019, 18:54
με 2500 αυστηρα τι κτμ μπορείς να πάρεις? μιλάμε για μηχανάκια που κοντέυουν τα 20 χρόνια?

Nαι. Κάποια που βρήκα στα γρήγορα απο car και επίτηδες βάζω 4 τα οποια είναι κατω απο 2500
https://www.car.gr/24574929-ktm-640-duke-duke-ii
https://www.car.gr/20813142-ktm-640-duke-motocross
https://www.car.gr/20775979-ktm-640-duke
https://www.car.gr/13850042-ktm-640-duke
https://www.car.gr/23252846-ktm-640-duke


Αν βγαζεις 500 κατοσταρικα (δηλαδη 50000) παρε ο,τι θελεις. Με 500€ που λογικα βγαζεις ομως για μενα ξεχνα το ΚΤΜ. Αν σου συμβει ο,τι συνεβη σε ολα αυτα τα ανακατασκευασμενα που βλεπεις στις αγγελιες (πραγμα οχι απιθανο), θα μεινεις χωρις μηχανη για μισο χρονο. Τα μεταξωτα βρακια θελουν κι επιδεξιους κωλους.

XTX/ Pegaso/ FMX. Αν δε σε χαλαει εμφανισιακα το Aprilia ειναι το καλυτερο vfm, θα βρεις προσεγμενο μηχανακι στα λεφτα σου. Στο ΧΤΧ στα 2500 εισαι κοντα στον πατο του βαρελιου (κρατανε καλυτερες τιμες επειδη εχουν μεγαλυτερη ζητηση).
Εισαι ο 4ος που μιλάει για το aprilia και οπως είπα, αρχιζω και το γλυκοκοιτάζω. Αυτά που λες για τα duke είναι και αυτό που φοβάμαι

karellen
15/12/2019, 18:59
Το ότι μοιάζει με motard δεν το κάνει το ίδιο διασκεδαστικο με ένα σωστά στημένο motard.

Μεταξύ τους δεν συγκρίνονται τα δύο μηχανακια.

Στο διαθέσιμο μπάτζετ σίγουρα πιο ασφαλής επιλογή το γιαπωνέζικο..

Τις περισσότερες φορές πάντως αυτοί που ζητάνε σμ εννοούν το απλό λουκ με τις 17'' ζάντες.

Kickstart
15/12/2019, 19:03
Α γεια σου! Και ειδικά στην περίπτωση του παιδιού που δηλώνει άπειρος,

Επιμένω xtακι φίλε.. Μια χαρά σου κανει.. Και ταξιδακι κοντινό το πας ανετότατα.

basilis_k6
15/12/2019, 19:22
Nαι. Κάποια που βρήκα στα γρήγορα απο car και επίτηδες βάζω 4 τα οποια είναι κατω απο 2500
https://www.car.gr/24574929-ktm-640-duke-duke-ii
https://www.car.gr/20813142-ktm-640-duke-motocross
https://www.car.gr/20775979-ktm-640-duke
https://www.car.gr/13850042-ktm-640-duke
https://www.car.gr/23252846-ktm-640-duke


Εισαι ο 4ος που μιλάει για το aprilia και οπως είπα, αρχιζω και το γλυκοκοιτάζω. Αυτά που λες για τα duke είναι και αυτό που φοβάμαι

παρε xt

ptc
15/12/2019, 19:25
Εισαι ο 4ος που μιλάει για το aprilia και οπως είπα, αρχιζω και το γλυκοκοιτάζω. Αυτά που λες για τα duke είναι και αυτό που φοβάμαι

Ξεχασα να αναφερω και το ΜΤ-03(660). Μπορει να σου αρεσει περισσοτερο αισθητικα. Επισης πιο φιλικο προς τους κοντους αναβατες σε σχεση με το XTX (πιο χαμηλη σελα).
Κατα τ'αλλα μοτερ ιδιο με XTX, Strada και το βρισκεις στα λεφτα σου.

νεοσσός
15/12/2019, 19:50
Καλώς ήρθες στο forum. Δες και το Suzuki DRZ 400 SM.

Firfirikos
15/12/2019, 20:21
Καλώς ήρθες στο forum. Δες και το Suzuki DRZ 400 SM.
To συγκεκριμένο ήταν-ειναι ο εφηβικός μου έρωτας. Το 2010 βρέθηκα ένα τσακ πριν την αγορά του. Δυστυχώς είναι δυσεύρετα και αυτή τη στιγμή στο car υπάρχουν 3-4 στην Αθήνα, και απο ένα σε Κρήτη και Μυτιλήνη...εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και σε λίγους μήνες που με το καλό θα προχωρήσω σε αγορά η κατάσταση θα είναι ίδια ή και χειρότερη για την εύρεση τους.

Lioulios
15/12/2019, 21:52
Το κτμ ειναι πολυ για 'σενα.
Παρε χτχ ή fmx ή απριλια και δες πως θα τα πας και μετα πας και παρακατω .
Οπως σου ειπαν και πιο πανω ...για να μπεις στην οικογενεια του ready to race , πρεπει να το χεις συνεχεια πενα και αυτο προυποθετει βαθεια τσεπη .
Καλες αγορες οτι και να παρεις .

dorso
16/12/2019, 00:09
Αν όχι ktm τότε aprilia πιο ψαγμενα,από πιο ψαγμενους οδηγούς κ συνήθως πιο καλό συντηρημένα,τα χτ έχουν άλλαξει δέκα χέρια από τα οποία οχτώ είναι πιστιρικαδες με ότι συνεπάγεται αυτό στην συντήρηση..κ με 2500€ αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις κ την έκδοση factory αλλιώς στην απλή θα βρεις σίγουρα κάποιο άριστο..Με το aprilia θα πεταχτείς κ μια Χαλκιδική διπλό για μπανιο..το χτ υπερτιμημένο χωρίς λόγο κ χωρίς να προσφέρει κάτι δείχνει sm αλλά δεν είναι κ ούτε μπορεί να κάτσει δεύτερο άτομο πάνω από μισάωρο στην σέλα του..το χτ είναι μηχανάκι είναι ένα μεγάλο παπι, μπορεί κ όχι,τα καινούρια πάπια με συμπλέκτη μπορεί και να είναι πιο διασκεδαστικα,δεν τα έχω οδηγήσει ακομα..

lyberakos
16/12/2019, 02:41
Και εγώ θα σου πρότεινα aprilia, εάν όμως αποφασίσεις για duke, κοίτα να πάρεις με το γκρι μοτέρ (μοντέλο '03 και μετά) που έχει την αναβαθμισμένη high flow κεφαλή γιατί εκεί πονάγανε κυρίως τα παλιότερα.

contes di Zante
16/12/2019, 07:25
Να σου πω και εγώ την άποψή μου για το strada μια και είχα ένα από τα πρώτα που μπήκαν στην Ελλάδα, μοντέλο του 2005
Το είχα για 12 χρόνια και έκανα 40000χλμ σε όλες τις χρήσεις. Λίγο καθημερινό για δουλειά, περισσότερο για βόλτες το ΣΚ αλλά μαζί του γύρισα σχεδόν όλη την Ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη δικάβαλος.
Σε σχέση με το XTX είναι πιο 'μηχανη'. Η θέση οδήγησής του είναι αυτό που λέμε πιο 'μέσα' και όχι 'πάνω' στη μηχανή. Όσον αφορά την οδήγηση δεν ξέρω άν το XTX είναι πιο παιχνιδιάρικο αλλά σίγουρα σε κράτημα και φρένα δε φτάνει το strada. To strada είναι και πιο άνετο και σίγουρο για ταξίδια, το πόσο μεγάλα είναι ανάλογο με τις αντοχές σου. Επίσης έχει πληρέστατα όργανα και αποθηκευτικό χώρο κάτω από τη σέλα για κλειδαριά, αδιάβροχο κλπ αλλά και για ψιλά, πορτοφόλι, κινητό μπροστά στο ρεζερβουάρ.
Τα μοντέλα του 2005, νομίζω και του 2006 έπασχαν από τρόμπα βενζίνης (όπως και τα XT) που την άλλαζαν μέσα στην εγγύηση και είχε γίνει ανάκληση για την βαλβίδα γκαζιού (TPS sensor). Εκτός από αυτά το μόνο πρόβλημα ήταν τα όργανα που έμπαζαν υγρασία, το δικό μου δεν είχε μπάσει και λύνονταν με μια στεγανοποίηση και ένα καλωδιάκι στον κεντρικό διακόπτη που ήταν πολύ εύκολο να αλλαχτεί.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγήσεις και τα δύο και να πάρεις όποιο κουμπώσεις καλύτερα και σε φτιάξει...η μηχανή δε θέλει και πολύ λογική αλλά συναίσθημα

katsar
16/12/2019, 11:06
Για πες μας εκεί στο μέλλον πως είναι οι μοτοσυκλέτες;;;Και πως γύρισες πίσω;;:D (λάθος πλήκτρο προφανώς, πλάκα κάνω :beer: )

πυξιδας990
16/12/2019, 11:39
αν κοιταξεις strada κοιτα και το φακτορυ....πολυ ωραιο μηχανακι

Nitse3
16/12/2019, 12:22
Είμαι ας πούμε σε παρόμοια φάση με τα ίδιο πάνω κάτω μπάτζετ (μου λείπει κανα χιλιάρικο ακόμα :D) Εγώ εκτός από τα δύο του διλήμματος είχα βάλει στην εξίσωση και το cb 400 sf αλλά το απέρριψα μαζί με το ktm και αποφάσισα να κοιτάω μόνο για xt για όλους τους λόγους που σου ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Επειδή είδα είσαι από Θεσσαλονίκη θα κάνω λίγο hijack το θέμα για να σε ρωτήσω ή και όποιον άλλον ξέρει τα εξής: Επειδή μιλάμε για μπάτζετ κοντά στα 2500 € ξεκίνησα να κοιτάω (αν και αρχές άνοιξης λογικά θα έχω τα λεφτά)κυρίως μηχανάκια από Θεσσαλονίκη, άντε και καμιά Κατερίνη, Κιλκίς κτλ. Στη Θεσσαλονίκη αν παρατήρησες τα μισά σχεδόν μηχανάκια τα έχει ένα μαγαζί στους Αμπελόκηπους MotoBilly. Ξέρουμε κάτι γι' αυτόν αρνητικό ή θετικό;;

fatsas35
16/12/2019, 13:18
Δεν υπάρχει διλλημα σύμφωνα με αυτά που γράφεις.. Η απάντηση είναι xtx.. Τα ktm είναι μηχανάκια για αλλά γούστα.. Δεν είναι για οικονομία..

Bowleno
16/12/2019, 21:42
Να σου πω και εγώ την άποψή μου για το strada μια και είχα ένα από τα πρώτα που μπήκαν στην Ελλάδα, μοντέλο του 2005
Το είχα για 12 χρόνια και έκανα 40000χλμ σε όλες τις χρήσεις. Λίγο καθημερινό για δουλειά, περισσότερο για βόλτες το ΣΚ αλλά μαζί του γύρισα σχεδόν όλη την Ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη δικάβαλος.
Σε σχέση με το XTX είναι πιο 'μηχανη'. Η θέση οδήγησής του είναι αυτό που λέμε πιο 'μέσα' και όχι 'πάνω' στη μηχανή. Όσον αφορά την οδήγηση δεν ξέρω άν το XTX είναι πιο παιχνιδιάρικο αλλά σίγουρα σε κράτημα και φρένα δε φτάνει το strada. To strada είναι και πιο άνετο και σίγουρο για ταξίδια, το πόσο μεγάλα είναι ανάλογο με τις αντοχές σου. Επίσης έχει πληρέστατα όργανα και αποθηκευτικό χώρο κάτω από τη σέλα για κλειδαριά, αδιάβροχο κλπ αλλά και για ψιλά, πορτοφόλι, κινητό μπροστά στο ρεζερβουάρ.
Τα μοντέλα του 2005, νομίζω και του 2006 έπασχαν από τρόμπα βενζίνης (όπως και τα XT) που την άλλαζαν μέσα στην εγγύηση και είχε γίνει ανάκληση για την βαλβίδα γκαζιού (TPS sensor). Εκτός από αυτά το μόνο πρόβλημα ήταν τα όργανα που έμπαζαν υγρασία, το δικό μου δεν είχε μπάσει και λύνονταν με μια στεγανοποίηση και ένα καλωδιάκι στον κεντρικό διακόπτη που ήταν πολύ εύκολο να αλλαχτεί.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγήσεις και τα δύο και να πάρεις όποιο κουμπώσεις καλύτερα και σε φτιάξει...η μηχανή δε θέλει και πολύ λογική αλλά συναίσθημα

Ότι είπε ο Ζακυνθινός....κόμης :D
Το έχω από αρχές 2010 αγορασμένο κούτα και τώρα έχει 80k και κάτι.(ήταν από τα τελευταία στην παραγωγή.....) με λυμένο από το εργοστάσιο το θέμα της τρόμπας και δεν με απασχόλησε ποτέ.
Το θέμα με την υγρασία το αντιμετώπισα με μια απλή στεγανοποίηση κι εγώ, όντως πλήρες όργανο με όλα όσα χρειάζονται.
Επίσης αυτά έπασχαν και στον διακόπτη όπου εντελώς αναίτια η Απρίλια έβαζε τσίμα τσίμα καλώδια, λεπτά κιόλας που καίγονταν και κοβόντουσαν αντιμετωπίστηκε επίσης με 20 ευρώ....
Μοτέρ φοράει το ίδιο με το ΧΤΧ με καλύτερη χαρτογράφηση και 2 παραπάνω ίππους.
Ταξιδεύει ΑΝΕΤΑ με 140-150 χωρίς κουνήματα και άλλα δράματα, ταχύτητες στις οποίες το ΧΤΧ χορεύει καρσιλαμά.... παπί μέσα στην πόλη,
Πριν το πάρω όλοι στην δουλειά (μαζί και ένα επιφανές μέλος του φόρουμ, Χάρη, δεν λέμε ονόματα, έτσι; :lol: ) το οικτηραν για τα ηλεκτρικά του....
Ε, 10 χρόνια μετά, δεν έχω μετανοιώσει στο ελάχιστο, δεν με έχει αφήσει ποτέ που-θε-να εκτός από μια φορά από δική μου και μόνο αβλεψία δεν είχα αλλάξει την μπαταρία ενώ την είχα 5(!) και κάτι χρόνια....και όχι ΔΕΝ το δίνω, θα το κρατήσω ΠΟΛΥ ακόμα ειδικά τώρα που έχω βάλει μπρος κάποια συμμαζέματα (10 χρόνια είναι αυτά) ελαστικά, φλασάκια, ρουλεμάν λαιμού και κάτι άλλα κοκοψίνια, πάμε για μια ακόμα 10ετία εύκολα.....

Firfirikos
16/12/2019, 22:34
@ Nitse3 δυστυχώς δεν γνωρίζω τιποτα για τα μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Το Δουκα μ΄αυτά και μ' αυτά τον βγάζω εκτός. Με ψήσατε για το strada. Σε φάση 70% για strada και 30% για xt. Στο μέλλον όταν μαζέψω το ρευστό, θα ξαναεπανέλθω στο θέμα.

BLiTzER
16/12/2019, 22:40
Μπήκα σε θέμα για SM, διαβάζω για ταξίδια και ανέσεις.

:a014:

SeniorCanardo
17/12/2019, 10:39
Φρούδες ελπίδες!

Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν αναφέρθηκε, με εξαίρεση το DRZ, κανένα SM μηχανάκι με την "παραδοσιακή" τουλάχιστον έννοια του όρου.:confused:

ptc
17/12/2019, 10:54
Μπήκα σε θέμα για SM, διαβάζω για ταξίδια και ανέσεις.



Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν αναφέρθηκε, με εξαίρεση το DRZ, κανένα SM μηχανάκι με την "παραδοσιακή" τουλάχιστον έννοια του όρου.:confused:

Μη μενετε στον τιτλο. Πατε και λιγο πιο κατω...


Λαμβάνοντας υπόψη ότι θα είναι η 1η μου μηχανή και είμαι εντελώς αδαής θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Η χρήση για την οποία την θέλω είναι κυρίως για 15 χιλιόμετρα σύνολο καθημερινά πάνε έλα στην πόλη. Σπίτι-πανεπιστήμιο-δουλειά-(ίσως ξανά σχολή)-σπίτι. Επίσης, θα ήθελα να κάνω με την άνεσή μου καμιά εκδρομή τύπου Θεσσαλονικη-2ο πόδι,Κάβαλα,Κοζάνη, Σέρρες. To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.
.

Και πολυ του ειναι τα "ψευδομοταρντ". Αν θελει να φορτωσει κανα γκομενακι προς Χαλκιδικη το καλοκαιρι μπορει κι αυτα ακομα να του φανουν ζορικα. Και να βριζει που δεν πηρε κατι με παραπανω απο εναν κυλινδρους.

Takis007
20/12/2019, 00:45
Κανε λιγο υπομονη ψαξε μάζεψε μερικα χρηματα σε ενα κουμπαρα και βρες μια ευκαιρια.να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα μηχανακια παρατημενα σε γκαραζ που περιμενουν το νεο τους ιδιοκτητη.επισης ξεκόλλα με τα duke,δες και κανενα 690sm,αυστηρα μετα το 2007 μοντελο αδερφε να φοράει το νεο μοτερ.

Bowleno
20/12/2019, 06:43
Κανε λιγο υπομονη ψαξε μάζεψε μερικα χρηματα σε ενα κουμπαρα και βρες μια ευκαιρια.να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα μηχανακια παρατημενα σε γκαραζ που περιμενουν το νεο τους ιδιοκτητη.επισης ξεκόλλα με τα duke,δες και κανενα 690sm,αυστηρα μετα το 2007 μοντελο αδερφε να φοράει το νεο μοτερ.

Ο άνθρωπος λέει ότι είναι εντελώς αδαής, ότι είναι η πρώτη του μηχανή, ότι θέλει να πηγαίνει και εκδρομές και του λες για 690sm; :rolleyes:
Οκ, είναι άσχετος και έβαλε τίτλο με τον όρο sm αλλά διαβάζουμε και το πλήρες ποστ όπως είπε πιο πάνω ο ptc...