PDA

View Full Version : 3D εκτυπωση σε μηχανη



Σελίδες : [1] 2

ioannispar
16/12/2019, 20:41
Καλησπέρα. Σήμερα όπως πήγα να πάρω τον μικρο από τα αγγλικά και χάζευα τι χρειάζεται καθάρισμα κτλ έπεσε το μάτι μου πάνω στο δακτυλίδι που στηρίζεται το σωληνάκι υγρών φρενών της πίσω δαγκάνας, το οποίο δένει πάνω στο ψαλίδι με μια αλενόβιδα.

ioannispar
16/12/2019, 20:46
Καμένο από τα χρόνια λογικό είναι έσπασε! Εδώ λοιπόν μπαίνει η τεχνολογία και αν ξέρεις και λίγο σχέδιο κάτι γίνεται.

413461413462

ioannispar
16/12/2019, 20:48
Το εκτύπωσα (περίπου 25 λεπτά) σε χρωματάκι περτικαλί γιατί δεν είχα μαύρο και έγινε η σύγκριση.....


413466

ioannispar
16/12/2019, 20:50
Ε και κατέβηκα στη μηχανή για να το τοποθετήσω μιας και ξυπνάω πολύ πρωί μην έχω και αυτό στο μυαλό μου!


413467
413468

george.S
16/12/2019, 21:06
Δεν βλέπω το αποτέλεσμα / συνημμένα

Όπως και να έχει ωραίος

ioannispar
16/12/2019, 21:08
Δεν βλέπω το αποτέλεσμα / συνημμένα

Όπως και να έχει ωραίος

Ωχ σορρυ. Τώρα φαίνονται;

doctor_john
16/12/2019, 21:09
κάτι δεν πάει καλά με τις φωτό.

Τι υλικό χρησιμοποίησες; εννοώ τα χαρακτηριστικά του.

υγ: οκ φωτο, ωραία δουλεια, φαίνεται μεγαλη ανάλυση;

ioannispar
16/12/2019, 21:11
Ρε παιδιά τις ξανά ανέβασα. Για δείτε το ξανά.

ioannispar
16/12/2019, 21:17
Τι υλικό χρησιμοποίησες; εννοώ τα χαρακτηριστικά του.

Χρησιμοποίησα PLA το οποίο έχω δοκιμάσει και σε εξωτερικό χώρο και για περίπου 2 χρόνια τρώει ήλιο, βροχή και κρύο και δεν έχει πάθει τίποτα. Η θερμοκρασία που λιώνει είναι στους 195 βαθμούς, οπότε όσο αντέξει και μετά θα φτιάξω άλλο

DrIoannis
16/12/2019, 21:19
Παιδιά αυτό είναι το μέλλον...Ότι χρειάζεσαι το τυπώνεις.

MAIK72
16/12/2019, 21:24
Παιδιά αυτό είναι το μέλλον...Ότι χρειάζεσαι το τυπώνεις.
Στο εγγύς μέλλον προβλέπω αναδουλειές στην πώληση πλαστικών ανταλλακτικών .Αν βγουν και σκανερ μεγάλης ακρίβειας ..

Γιατί τώρα δεν το τυπώνεις απλά, αλλά το σχεδιάζεις από την αρχή/

ioannispar
16/12/2019, 21:43
Σκάνερ υπάρχουν αλλά είναι πανάκριβα, τουλάχιστον ακόμα. Το επόμενο μου βήμα είναι να φτιάξω τις βάσεις στα μάγουλα που έχουν σπάσει, αλλά αυτό προϋποθέτει άδεια από την δουλειά και χώρο για λύσε δέσε.

MAIK72
16/12/2019, 21:51
Για ένα αντικείμενο πάνω από 20 30 πόντους έχω την εντύπωση ότι πάλι θα είναι πανάκριβα.
Εκτός αν εννοείς χειρός τα οποία δεν θεωρούνται ακριβείας όπου χρειάζεται και πάλι σχεδιασμός πάνω σε σκαρίφημα.
Αν θες δείξε τι σκανερ εννοείς. Τα εντελώς βασικά γνωρίζω κι εγώ.

Bowleno
16/12/2019, 21:52
Παιδιά αυτό είναι το μέλλον...Ότι χρειάζεσαι το τυπώνεις.

Αυτό....είχαν σπάσει κάτι πλαστικά παπαράκια σε μια... παπουτσοθήκη :D που ανοιγόκλειναν και κρατούσαν τα συρτάρια της. Μαντέψτε το μεγάλο κατάστημα στον Κηφισό δεν ήξερε δεν γνώριζε.... βρήκα ένα μαγαζί που έκανε τέτοιες εκτυπώσεις, του πήγα ένα γερό δείγμα και την άλλη μέρα είχα 20 τεμάχια με 15 ευρώ.....

ioannispar
16/12/2019, 22:05
Για ένα αντικείμενο πάνω από 20 30 πόντους έχω την εντύπωση ότι πάλι θα είναι πανάκριβα.
Εκτός αν εννοείς χειρός τα οποία δεν θεωρούνται ακριβείας όπου χρειάζεται και πάλι σχεδιασμός πάνω σε σκαρίφημα.
Αν θες δείξε τι σκανερ εννοείς. Τα εντελώς βασικά γνωρίζω κι εγώ.

Όχι και εγώ αυτά που λες εννοώ. Από σκάνερ δεν ξέρω πολλά, αλλά από εκτυπωτές μπορώ να πω ότι έχω κάνει διατριβή (πολλές νύχτες-ώρες έχω σπαταλήσει).

ioannispar
16/12/2019, 22:08
Αυτό....είχαν σπάσει κάτι πλαστικά παπαράκια σε μια... παπουτσοθήκη :D που ανοιγόκλειναν και κρατούσαν τα συρτάρια της. Μαντέψτε το μεγάλο κατάστημα στον Κηφισό δεν ήξερε δεν γνώριζε.... βρήκα ένα μαγαζί που έκανε τέτοιες εκτυπώσεις, του πήγα ένα γερό δείγμα και την άλλη μέρα είχα 20 τεμάχια με 15 ευρώ.....

Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου άμεσα χωρίς κόπο και εύκολα!

MAIK72
16/12/2019, 22:14
αλλά από εκτυπωτές μπορώ να πω ότι έχω κάνει διατριβή (πολλές νύχτες-ώρες έχω σπαταλήσει).

Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς μετά και αυτήν την ωραία παρουσίαση. Συγχαρητήρια και πάλι για την ωραία δουλειά σου ! :beer: :)

ioannispar
16/12/2019, 22:19
Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς μετά και αυτήν την ωραία παρουσίαση. Συγχαρητήρια και πάλι για την ωραία δουλειά σου ! :beer: :)

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ!!!:beer:

Bowleno
16/12/2019, 23:18
Για ένα αντικείμενο πάνω από 20 30 πόντους έχω την εντύπωση ότι πάλι θα είναι πανάκριβα.
Εκτός αν εννοείς χειρός τα οποία δεν θεωρούνται ακριβείας όπου χρειάζεται και πάλι σχεδιασμός πάνω σε σκαρίφημα.
Αν θες δείξε τι σκανερ εννοείς. Τα εντελώς βασικά γνωρίζω κι εγώ.

Το σκάνερ φαντάσου το σαν ένα κάπως μεγάλο κουτί μέσα στο οποίο βάζεις το αντικείμενο και γύρω γύρω μέσα στο κουτί έχει σαρωτές που το "διαβάζουν" και μετράνε από όλες τις πλευρές... Ανάλογα το κόστος και το είδος πάει και το μέγεθος.

MAIK72
17/12/2019, 00:05
Το σκάνερ φαντάσου το σαν ένα κάπως μεγάλο κουτί μέσα στο οποίο βάζεις το αντικείμενο και γύρω γύρω μέσα στο κουτί έχει σαρωτές που το "διαβάζουν" και μετράνε από όλες τις πλευρές... Ανάλογα το κόστος και το είδος πάει και το μέγεθος.

Aυτό το βίντεο έψαχνα όπου σκανάρουν ολόκληρο αεροπλάνο. Δεν υπάρχει ακρίβεια και το τελικό σχέδιο ολοκληρώθηκε μετά από μήνες!
https://www.youtube.com/watch?v=xBqOHS9EbGw

και ένα ακόμα και θα καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι να σκανάρεις ένα αντικείμενο με την επίδραση του φυσικού φωτός πάνω στην επιφάνεια
https://www.youtube.com/watch?v=J9IYQl82m8c

McGyver
17/12/2019, 06:03
Μπράβο!

:beer: :beer: :beer:

Και ό,τι σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να προτείνω ένα thread που να βάζουμε πραγματάκια που τυπώνουμε για τις μοτοσικλέτες μας.

Εγώ τώρα έχω πάρει τον πρώτο μου entry level 3D printer και έχω ξεκινήσει την εξερεύνηση :D.

doctor_john
17/12/2019, 08:20
Σίγουρα θα υπάρχουν data base με διάφορα εξαρτήματα μοτο.
Εσείς που γνωρίζετε το κοινό και την ορολογία, βρείτε το πιο διαδεδομένο να το γνωρίζουμε
και να δούμε αν αξίζει να γίνουμε μέρος του ή να φτιάξουμε δικό μας.

Μια βιβλιοθήκη με σχέδια ανταλλακτικών μοτό θα είναι όλο και πιο χρήσιμη.
Τα μεγάλα μηχανουργεία εχουν ήδη ενημερωθεί και περιμένουν για να επενδύσουν σε printer μεταλλου.

sapila racing
17/12/2019, 09:02
Πολύ καλό. Μπράβο! :)

ioannispar
17/12/2019, 13:27
Παιδια σας ευχαριστω ολους!

Υπαρχουν σελιδες οπου μπορεις να βρεις διαφορα πραγματα προς εκτυπωση για μοτο αλλα παντα χρειαζεται και η δικη μας πινελια...

Θα επανελθω με φωτο...

ioannispar
17/12/2019, 13:42
Εδω με λιγο κοψε ραψε και αρκετη φαντασια εφτιαξα τα μπρελοκακια...

413486413487
413488

Grafton 505
17/12/2019, 20:13
Άψογος. :beer:

Εγώ θα έχανα τον ύπνο μου με τέτοιο μηχάνημα. Δεν θα ήξερα τι να πρωτοεκτυπώσω. :lol:

teogtp
17/12/2019, 20:19
Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος με το αντικείμενο.
Ο κάθε εκτυπωτής, συνοδεύεται από software με οδηγίες χρήσης;

o_gavros
17/12/2019, 21:38
Μια βιβλιοθήκη με σχέδια ανταλλακτικών μοτό θα είναι όλο και πιο χρήσιμη.
Τα μεγάλα μηχανουργεία εχουν ήδη ενημερωθεί και περιμένουν για να επενδύσουν σε printer μεταλλου.
:eek::eyepop:
πωτς γκένεν;;;;

doctor_john
17/12/2019, 22:06
A, καλά...
εδώ κοντεύουμε να κάνουμε ΜΚΟ για την προστασία της βελόνας των κοντέρ!

Απόλαυσέ το, έχει και ωραία εξάμπλς

https://markforged.com/metal-x/

o_gavros
17/12/2019, 22:13
γκανταμιτ, μη με αρρωσταίνεις βραδυνιάτικα

ioannispar
17/12/2019, 23:06
Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος με το αντικείμενο.
Ο κάθε εκτυπωτής, συνοδεύεται από software με οδηγίες χρήσης;

Δυστυχώς όχι! Μπαίνεις Youtube και αρχίζεις σιγά σιγά. Κάποιοι έχουν τα βασικά στις οδηγίες χρήσης τους.

ioannispar
17/12/2019, 23:12
Άψογος. :beer:

Εγώ θα έχανα τον ύπνο μου με τέτοιο μηχάνημα. Δεν θα ήξερα τι να πρωτοεκτυπώσω. :lol:

Άστα να πάνε! Έχω εκτυπώσει πολλά κιλά και έχω φάει πολλές ώρες όπως και κιλοβατώρες!!!!!!!!!!

Ασχολούμαι και με τον μοντελισμό και είναι φοβερή βοήθεια να έχεις αυτό που σκέφτηκες μέσα σε λίγη ώρα!

ioannispar
17/12/2019, 23:16
A, καλά...
εδώ κοντεύουμε να κάνουμε ΜΚΟ για την προστασία της βελόνας των κοντέρ!

Απόλαυσέ το, έχει και ωραία εξάμπλς

https://markforged.com/metal-x/

Όπως επίσης υπάρχουν και εκτυπωτές (μπετονιέρες) που εκτυπώνουν με τσιμέντο σπίτια https://www.youtube.com/watch?v=wCzS2FZoB-I

MAIK72
17/12/2019, 23:25
Εχει ενδιαφέρον να δείτε πως επιδρούν τα λειζερ στις μηχανικές ιδιότητες των μετάλλων. Μάλλον τα αποδυναμώνουν;)
https://www.youtube.com/watch?v=fzBRYsiyxjI

nassosxlvbros
18/12/2019, 08:11
Καλημέρες!
Εδώ test στον τρίτο εκτυπωτή... :)
Κι άλλος μοντελιστής;
Είμαστε πολλοί τελικά.... :beer:

Grafton 505
18/12/2019, 16:53
Ασχολούμαι και με τον μοντελισμό και είναι φοβερή βοήθεια να έχεις αυτό που σκέφτηκες μέσα σε λίγη ώρα!

Νταξ .... τώρα το χόντρυνες .....:uplate:




Καλημέρες!
Εδώ test στον τρίτο εκτυπωτή... :)
Κι άλλος μοντελιστής;
Είμαστε πολλοί τελικά.... :beer:

ρουλεμάν είναι αυτό ;

ioannispar
18/12/2019, 18:02
Καλημέρες!
Εδώ test στον τρίτο εκτυπωτή... :)
Κι άλλος μοντελιστής;
Είμαστε πολλοί τελικά.... :beer:

Είμαστε πολλοί αλλά σκορποχώρι οι περισσότεροι! Πετάς ή εδάφους είσαι;

lospsi
19/12/2019, 21:56
Σήμερα κουβέντιαζα με έναν φίλο για 3d εκτυπωτή. Δεν είχα ιδέα ότι πλέον μπορείς να αγοράσεις τέτοια μηχανήματα.
Καλό θα ήταν ένα θέμα με τι να κοιτάξουμε αν θέλουμε να αγοράσουμε, πόσο παίζουν κτλ...

Άσχετο, μόνο σε μένα φαίνεται αδόκιμος ο όρος εκτύπωση? Με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί?

doctor_john
19/12/2019, 22:26
Γιατί αδόκιμος; έχει σχέση με την φιλοσοφία εκτύπωσης και είναι εύκολος όρος. Πως να το πεις, τριασδιάστατη έκχυση;
είναι πιο δύσκολο και δεν περιγράφει την λεπτομέρεια απόδοσης όπως το εκτύπωση.

Τώρα όσον αφορά το αν έχει νόημα να πάρεις με τόσα καταστήματα να προσφέρουν τις υπηρεσίες του..
Χρειάστηκα διάφορες εφαρμογές και με εξυπηρέτησαν τρια καταστήματα βοηθόντας με τις γνώσεις τους
και φυσιολογικές τιμές σε σχέση με την επένδυση τους και ενδεικτικά τιμές μηχανουργείου αντίστοιχα.

Νομίζω πως συμφέρει όποιον χρειάζεται συχνά ίδιου τύπου αντικείμενα και οι υπόλοιποι μας συμφέρει
στα καταστήματα γιατί κάνουμε την δουλειά μας οικονομικότερα και με δεδομένη την καλύτερη δυνατή ποιότητα.
(Εννοώ πως καρπωνόμαστε τις γνώσεις των τεχνικών που μας εξυπηρετούν.)

Είναι μια ωραία λύση που σίγουρα θα βοηθήσει σε πολλούς τομείς και θα μετακινήσει θέσεις εργασίας στον δυτικό κόσμο.

Σε δέκα χρόνια μπορεί ένα μεγάλο μέρος ανταλλακτικών να είναι διαθέσιμο την έπομενη μέρα χωρίς
να στοκάρεται. Από την πρώτη ώς την τελεταία μοτό κάθε εταιρείας :a01:

DrIoannis
20/12/2019, 07:03
Θα κάνω μία πρόβλεψη και ας ακουστεί κάπως βαρύγδουπη..."Η επόμενη επανάσταση, μετά το internet, θα είναι η 3D εκτύπωση". Όταν η τεχνολογία ωριμάσει (10-15 χρόνια) και μπορούμε εμείς οι απλοί κοινοί χρήστες να τυπώνουμε γρήγορα, όχι μόνο πλαστικό, αλλά μέταλλο (αλουμίνιο, τιτάνιο κλπ), carbon και άλλα υλικά πιο εξελιγμένα, τότε θεωρώ ότι θα γίνει ένα τεράστιο βήμα για τον πολιτισμό μας. Φυσικά θα υπάρχουν και αρνητικά, όπως σε όλα τα στάδια εξέλιξης, αλλά πιστεύω θα είναι ένα βήμα μπροστά.

DrBig
20/12/2019, 07:24
Θα κάνω μία πρόβλεψη και ας ακουστεί κάπως βαρύγδουπη..."Η επόμενη επανάσταση, μετά το internet, θα είναι η 3D εκτύπωση". Όταν η τεχνολογία ωριμάσει (10-15 χρόνια) και μπορούμε εμείς οι απλοί κοινοί χρήστες να τυπώνουμε γρήγορα, όχι μόνο πλαστικό, αλλά μέταλλο (αλουμίνιο, τιτάνιο κλπ), carbon και άλλα υλικά πιο εξελιγμένα, τότε θεωρώ ότι θα γίνει ένα τεράστιο βήμα για τον πολιτισμό μας. Φυσικά θα υπάρχουν και αρνητικά, όπως σε όλα τα στάδια εξέλιξης, αλλά πιστεύω θα είναι ένα βήμα μπροστά.

Ενα τεραστιο βημα για τον πολιτισμο μας θα γινει οταν βαλουμε μυαλο και δυστυχως η τεχνολογια δε βοηθαει και πολυ σ'αυτο.
Στο θεμα τωρα της 3d εκτυπωσης, το μεγαλο βημα θα γινει οταν βρεθει καποιο θερμοπλαστικο με μηχανικες ιδιοτητες που να πλησιαζουν αυτες των μεταλλων.

p@nos
20/12/2019, 09:53
παντως προς το παρον οι οικιακοι 3d εκτυπωτες κανουν μονο για μοντελισμο, μηχανικες ιδιοτητες μηδεν και συνηθως εχουν και αρκετα θεματακια και αρκετο κοπο μεχρι να τυπωσεις κατι σωστα

dankannn
20/12/2019, 11:52
Ωραιος φιλε μου , εγω ειχα φτιαξει αυτο σαν πρωτη προσπαθεια με εναν 3D printer ultimaker 2+ που ειχε πεσει στα χερια μου.
Μετα φυσικα τα εκανα καλυτερα και δεν ειχαν πορους, αλλα τωρα δεν εχω κατι να σας δειξω γιατι τα εχω χαρισει ολα.
Τι printer εχεις ?

413564

nassosxlvbros
20/12/2019, 13:39
Είμαστε πολλοί αλλά σκορποχώρι οι περισσότεροι! Πετάς ή εδάφους είσαι;

Τώρα πια εδάφους και νερού ενίοτε... :)

nassosxlvbros
20/12/2019, 13:42
Νταξ .... τώρα το χόντρυνες .....:uplate:








ρουλεμάν είναι αυτό ;



Αυτό είναι ρουλεμάν, ναι , για πειράματα ή stress relax... ;)

ioannispar
20/12/2019, 19:52
Ωραιος φιλε μου , εγω ειχα φτιαξει αυτο σαν πρωτη προσπαθεια με εναν 3D printer ultimaker 2+ που ειχε πεσει στα χερια μου.
Μετα φυσικα τα εκανα καλυτερα και δεν ειχαν πορους, αλλα τωρα δεν εχω κατι να σας δειξω γιατι τα εχω χαρισει ολα.
Τι printer εχεις ?


Τωρα εχω εναν Ender 3 pro ψιλο πειραγμενο.

ioannispar
20/12/2019, 19:54
Τώρα πια εδάφους και νερού ενίοτε... :)

Εγώ αέρος πάρα πολύ αλλά και εδάφους λίγο και νερού λίγο περισσότερο.

Pew
21/12/2019, 00:24
Θα κάνω μία πρόβλεψη και ας ακουστεί κάπως βαρύγδουπη..."Η επόμενη επανάσταση, μετά το internet, θα είναι η 3D εκτύπωση".

Ριξε μια ματια σε αυτο...

https://www.youtube.com/watch?v=IUp3oCGZOzk

nassosxlvbros
21/12/2019, 06:17
Ριξε μια ματια σε αυτο...

https://www.youtube.com/watch?v=IUp3oCGZOzk

Yπάρχει και Ελλάδα εκτυπωτής 3d σε μέταλλο.Κόστη δε ξέρω αλλά δε θα είναι και κάτι αστρονομικό αν δε βρίσκεις έτοιμο...αλλά ακόμα και με τον απλό 3d με PLA φτιάχνεις αυτό που θες στο πλαστικό και αν το θες μεταλλικό το αντικείμενο-ειδικά για παραγωγή-υπάρχει ειδικό πλαστικό χύτευσης.. Άμα λάχει φτιάχνεις και καλούπια,και γίνεσαι βιοτέχνης από το τίποτα... :)
Λέμε τώρα.... :)

nassosxlvbros
21/12/2019, 06:23
Τωρα εχω εναν Ender 3 pro ψιλο πειραγμενο.

Ο δικός μας Ender 3 ήταν ο πρώτος μας εκτυπωτής,και... τουμπάνιασε από τον πρώτο μήνα... :) Πολλά κιλά PLA έχουν λιώσει για πάρτη του!
Πρόσφατα αποκτήθηκε και ο ANYCUBIC 3 σε τιμή σούπερ χώμα,και παρ όλες τις επιφυλάξεις μας λόγω χαμηλής τιμής αποδείχτηκε διαμάντι!

nassosxlvbros
21/12/2019, 06:38
παντως προς το παρον οι οικιακοι 3d εκτυπωτες κανουν μονο για μοντελισμο, μηχανικες ιδιοτητες μηδεν και συνηθως εχουν και αρκετα θεματακια και αρκετο κοπο μεχρι να τυπωσεις κατι σωστα

Εξαρτάται τι ζητάς να φτιαχτεί από τον εκτυπωτή σου,και με τι υλικό....
Υπάρχει η δυνατότητα να εκτυπώσεις κάτι που απλώς να υπάρχει και να στέκεται,(πχ ένα βάζο ή ένα κομμάτι φωτιστικού με τρισδιάστατη φωτογραφία) αλλά και εξάρτημα αρκετά ανθεκτικό (πχ από πλαστικό ABS) ώστε να αντέχει σε ισχυρές μηχανικές καταπονήσεις ή σε συνεχή χρήση,πχ γρανάζια ή αλυσίδα μεταφοράς/κίνησης
Έχουμε ήδη φτιάξει αρκετά: Από μια πλαστική ματσόλα και γρανάζια, μέχρι ελαστικό καπάκι μπουκαλιού, :)

Τώρα φτιάχνουμε έναν ιμάντα κίνησης που δε βρίσκεται πουθενά γιατί είναι μικρός,λεπτός και με πυκνό βήμα....

Βασικά τον αγόρασα με το γιο για το μοντελισμό που ασχολούμαστε,αλλά τελικά ελάχιστα κομμάτια έχω φτιάξει για μοντέλα... :) Τα περισσότερα κομμάτια δεν αφορούσαν καν το μοντελισμό ,αλλά εξαρτήματα από παλιά ραδιόφωνα (πχ κουμπιά) μέχρι γρανάζια κίνησης σε πικάπ...

Pew
21/12/2019, 17:37
Yπάρχει και Ελλάδα εκτυπωτής 3d σε μέταλλο.
Δεν ξερω αν ειδες το βιντεο και τη διαδικασια.
O συγκεκριμενος, δεν ειναι ενας απλος 3D εκτυπωτης, αλλα τελειως μπακαλιστικα, λιωνει με laser τοπικα με πολυ μεγαλη ακριβεια σκονη αλουμινιου, τοσο λεπτη, σαν πουδρα, δημιουργωντας ενα στερεο μεγαλυτερο κομματι βημα βημα.
Η καθε στρωση γιατι κανει πολλα περασματα, ειναι λιγα εκατοστα του χιλιοστου!

nassosxlvbros
22/12/2019, 11:48
Δεν ξερω αν ειδες το βιντεο και τη διαδικασια.
O συγκεκριμενος, δεν ειναι ενας απλος 3D εκτυπωτης, αλλα τελειως μπακαλιστικα, λιωνει με laser τοπικα με πολυ μεγαλη ακριβεια σκονη αλουμινιου, τοσο λεπτη, σαν πουδρα, δημιουργωντας ενα στερεο μεγαλυτερο κομματι βημα βημα.
Η καθε στρωση γιατι κανει πολλα περασματα, ειναι λιγα εκατοστα του χιλιοστου!

Είναι χρόνια ατό το βίντεο,και ναι,δεν το λες και απλό εκτυπωτή.....Στις αρχές τους έτσι ήταν και οι εκτυπωτές σε πλαστικό: Μέσα σε ένα κουβά κόκκων πλαστικού χτιζόταν το αντικείμενο.
Πάνω στην ίδια λογική δουλεύει και ο εκτυπωτής του πλαστικού που κάνει την ίδια δουλειά: Χτίζει το κομμάτι που του λες να φτιάξει σε στρώματα πλαστικού που λιώνει σε κάθε πέρασμα.Το πως θα το λιώσει,σε τι φορά,θερμοκρασία,χρόνο,διάρκεια και πάχος, είναι ο καθημερινός μας πονοκέφαλος για να πετύχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη αντοχή και λεπτομέρεια στον ελάχιστο δυνατό χρόνο...

Pew
22/12/2019, 12:15
Σε παρακαλω δες το βιντεο. Εχεις μπερδευτει απο την 1η στιγμη που εκανες παραθεση το λινκ που ανεβασα.

nassosxlvbros
23/12/2019, 09:15
Σε παρακαλω δες το βιντεο. Εχεις μπερδευτει απο την 1η στιγμη που εκανες παραθεση το λινκ που ανεβασα.

Πάμε πάλι :
α) Οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές δεν είναι κάτι νέο,ήδη από το 1986 υπήρχαν σε βρεφική βεβαίως μορφή.
β) Και βέβαια είδα το βίντεο εδώ και καιρό όπως και πολλά άλλα παρόμοια,τι δεν κατάλαβες πως δεν κατάλαβα;
γ) επαναλαμβάνω πως αυτή η διαδικασία εκτύπωσης είναι γνωστή τόσο σε μέταλλο όσο και πλαστικό (στις αρχές)....
και
δ) ψήνεται κανείς για σπιτικό εκτυπωτή μετάλλου (https://www.supereverything.gr/2017/01/3d-ektipotis-metalou.html); :)

ioannispar
23/12/2019, 09:34
Νομίζω πως δεν αξίζει ο συγκεκριμένος κυρίως λόγω τιμής! Όπως είχε γίνει και με τους στάνταρ 3D printers στην αρχή ήταν πανάκριβοι, άλλα με τα χρόνια έπεσαν πάτωμα!!! Εγώ επειδή είμαι και τρελαμένος με αυτά θα περιμένω και μόλις πείσω την γυναίκα μου ότι και αυτό το νέο μηχάνημα είναι ωραίο για το σαλόνι μας, τότε θα κάνω την αγορά...

nassosxlvbros
23/12/2019, 09:40
Νομίζω πως δεν αξίζει ο συγκεκριμένος κυρίως λόγω τιμής! Όπως είχε γίνει και με τους στάνταρ 3D printers στην αρχή ήταν πανάκριβοι, άλλα με τα χρόνια έπεσαν πάτωμα!!! Εγώ επειδή είμαι και τρελαμένος με αυτά θα περιμένω και μόλις πείσω την γυναίκα μου ότι και αυτό το νέο μηχάνημα είναι ωραίο για το σαλόνι μας, τότε θα κάνω την αγορά...

Και γω για το σαλόνι τον σκεφτόμουνα αλλά θα πρέπει να βγάλω τη φρέζα.... :D

ioannispar
23/12/2019, 15:35
Και γω για το σαλόνι τον σκεφτόμουνα αλλά θα πρέπει να βγάλω τη φρέζα.... :D

xaxaxaxaxaxaxa:lol:

McGyver
03/01/2020, 15:52
Honda NC750X, καπάκι (dummy cap) θέσης διακόπτη φώτων ομίχλης (64228-MGH-640).

Original part
413844

3D printed replica
413845

McGyver's version
413846

ioannispar
03/01/2020, 18:57
Ωραίος!!!

ioannispar
12/02/2020, 16:38
Επειδή οι καθρέπτες στο Cbf600 δεν με πολύ βόλευαν σκέφτηκα να βάλω αποστάτες και να τους βγάλω λίγο πιο έξω για καλύτερο οπτικό πεδίο. Εδώ με την βοήθεια του 3D printer και του carbon έφτιαξα τους αποστάτες στα 20mm και πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα!!!

415149

και εδώ τοποθετημένοι .......

415150
415151
415152

ioannispar
14/02/2020, 19:53
Και συνεχίζω φτιάχνοντας τις βάσεις που έχουν τα μάγουλα οι οποίες ήταν οι 3 από τις 4 σπασμένες...

415226

415227

Dant3
15/02/2020, 14:39
ABS υποθετω χρησιμοποιησες?
Γενικα λυνει τα χερια σε καποια πραγματα,ειδικα αν ξερει καποιος να σχεδιαζει.
Ειχα φτιαξει βαση για σπασμενο καθρεπτη σε αυτοκινητο.

ioannispar
15/02/2020, 17:06
Όλα είναι απο PLA αλλά με κατεργασία για να αντέχει σε θερμοκρασίες. Πραγματικά λύνει τα χέρια!!! Χρησιμοποιώ και ABS εκεί που δεν μπορώ να επεξεργαστώ για θερμοκρασίες.

McGyver
16/02/2020, 14:41
Action camera chin mount για HJC FG-ST.

415247

415248

415249

McGyver
16/02/2020, 14:43
415250

415251

BLiTzER, θέλεις ένα;

ioannispar
17/02/2020, 15:09
Ένα από τα επόμενα μπιχλιμπίδια που θέλω να φτιάξω.

BLiTzER
19/02/2020, 13:08
BLiTzER, θέλεις ένα;

Αμέ! Αντέχει ή θα μου στοιχίσει μια GoPro 5;

katsar
19/02/2020, 13:28
Ωραίος,και εγώ είχα πρόβλημα με το FGST σε εκείνο το σημείο και αναγκαστικά την κόλλησα με sugru λίγο στο πλάι ,καλή δουλειά μάστορα.

McGyver
19/02/2020, 13:52
Αμέ! Αντέχει ή θα μου στοιχίσει μια GoPro 5;

Το τυπώνω με 100% infill (άρα είναι solid), οπότε θεωρώ πως ναι :).

Usual disclaimers apply :lol:.

McGyver
19/02/2020, 13:54
Ωραίος,και εγώ είχα πρόβλημα με το FGST σε εκείνο το σημείο και αναγκαστικά την κόλλησα με sugru λίγο στο πλάι ,καλή δουλειά μάστορα.

Κι εγώ με αντίστοιχο του Sugru το είχα...

ioannispar
19/02/2020, 18:45
Το τυπώνω με 100% infill (άρα είναι solid), οπότε θεωρώ πως ναι :).

Usual disclaimers apply :lol:.


Καλύτερα να εκτυπώνεις στο 95% για να δημιουργεί και κάποια νεύρα

McGyver
19/02/2020, 19:46
Καλύτερα να εκτυπώνεις στο 95% για να δημιουργεί και κάποια νεύρα

Ευχαριστώ!

DrBig
20/02/2020, 06:04
Γιατι δε τυπωνετε με nylon?

ioannispar
20/02/2020, 16:01
Βρωμάει και τον έχω στο σαλόνι, οπότε θα πέσει παντόφλα και ας έχω σκίσει τη γάτα...

doctor_john
20/02/2020, 17:00
δεν μου αρέσει καθόλου η παρομοίωση που χρησιμοποιείς αλλά είμαι διατεθημένος να σου προτείνω
οικονομική, φορητή λύση για την μπόχα αν το χρειάζεσαι :lol:

ioannispar
20/02/2020, 18:06
δεν μου αρέσει καθόλου η παρομοίωση που χρησιμοποιείς αλλά είμαι διατεθημένος να σου προτείνω
οικονομική, φορητή λύση για την μπόχα αν το χρειάζεσαι :lol:


Σε ευχαριστώ αλλά ακόμα δεν θα χρειαστώ, θα σε έχω στο νου μου όμως.....;)

Coyote.V
20/02/2020, 20:51
Εγώ αέρος πάρα πολύ αλλά και εδάφους λίγο και νερού λίγο περισσότερο.

Σταματήστε να μιλάτε με γρίφους..... στα cl-215, 415 είσαι; Αν είσαι σε ξέρω και με ξέρεις.

ioannispar
21/02/2020, 07:42
Σταματήστε να μιλάτε με γρίφους..... στα cl-215, 415 είσαι; Αν είσαι σε ξέρω και με ξέρεις.


Μιλάγαμε για μοντελισμό και τι κάνει ο καθένας. Μακάρι να ήμουν εκεί αλλά δυστυχώς δεν είμαι. :wave2:

Coyote.V
22/02/2020, 07:54
Μιλάγαμε για μοντελισμό και τι κάνει ο καθένας. Μακάρι να ήμουν εκεί αλλά δυστυχώς δεν είμαι. :wave2:

Καλά μη το λες... άκου μακάρι... :cry: συνεχίστε να μην χαλάω το νήμα.

BLiTzER
11/03/2020, 09:09
BLiTzER, θέλεις ένα;

Σήμερα παρέλαβα και τον ευχαριστώ πολύ. :pink: :pink: :pink:

415674

Θεωρώ εμένα ιδιαίτερα οργανωμένο και λεπτομερή, αλλά ο Θωμάς είναι σε άλλο επίπεδο. :lol:

Pew
11/03/2020, 12:59
Μπορεις να τυπωσεις και για μενα κατι που χρειαζομαι;
Σχεδιο σε εικονα δεχεσαι;
(2 πλαστικα κομματακια χωρις καμια ιδιαιτερη λεπτομερεια)

McGyver
11/03/2020, 13:00
Σήμερα παρέλαβα και τον ευχαριστώ πολύ. :pink: :pink: :pink:

Θεωρώ εμένα ιδιαίτερα οργανωμένο και λεπτομερή, αλλά ο Θωμάς είναι σε άλλο επίπεδο. :lol:

:D

Χάρηκα που τα είπαμε, έστω και για λίγα λεπτά στο όρθιο.

:beer:

McGyver
21/03/2020, 18:31
Κουτάκι για το τηλεχειριστήριο της γκαραζόπορτας, το οποίο τροφοδοτείται πλέον από switched 12V και τοποθετήθηκε στη θέση που έχει το NC750X για τον controller των εργοστασιακών LED προβολέων ομίχλης.

:D

416249

416250

416251

McGyver
21/03/2020, 18:34
Clips καλωδίων για να τακτοποιηθεί το καλώδιο από το νέο 3D printed κουτάκι του διακόπτη του τηλεχειριστηρίου που φιλοξενεί και το LED του συναγερμού.
Τοποθετήθηκε στην εργοστασιακή θέση του NC750X για το διακόπτη των φώτων ομίχλης.

:D :D

416252

416253

416254

Pew
21/03/2020, 22:13
Να σε ρωτήσω κατι γιατι σκεφτομαι να κανω και εγω παρομοια πατεντα με το κοντρολ της γκαραζοπορτας?

Θα παρω ρευμα απο το μηχανακι... δηλαδη ΜΟΝΟ οταν το κλειδι ειναι γυρισμενο στη θεση ΟΝ.
Παιζει απο 13,6 στη χειρότερη μέχρι 14,8 ...
Θα την παλεψει η πλακετίτσα?
Τροφοδοτειται κανονικά απο μία 12volt μικρή μπαταριούλα.

Πως τροφοδοτεις εσυ την πλακετα ?

McGyver
21/03/2020, 22:50
Να σε ρωτήσω κατι γιατι σκεφτομαι να κανω και εγω παρομοια πατεντα με το κοντρολ της γκαραζοπορτας?

Θα παρω ρευμα απο το μηχανακι... δηλαδη ΜΟΝΟ οταν το κλειδι ειναι γυρισμενο στη θεση ΟΝ.
Παιζει απο 13,6 στη χειρότερη μέχρι 14,8 ...
Θα την παλεψει η πλακετίτσα?
Τροφοδοτειται κανονικά απο μία 12volt μικρή μπαταριούλα.

Πως τροφοδοτεις εσυ την πλακετα ?

Εγώ της δίνω ρεύμα από την πλεξούδα που τροφοδοτεί τα accessories, εκεί βγάζει 12V.

:beer:

Pew
21/03/2020, 23:49
Εγώ της δίνω ρεύμα από την πλεξούδα που τροφοδοτεί τα accessories, εκεί βγάζει 12V.

:beer:

Είναι μετρημένο πως σιγουρα βγαζει 12v ΣΤΑΘΕΡΑ??? :uplate:

toyar
22/03/2020, 07:30
Ωραία πατέντα
Αν είχα χώρο θα ήθελα κι εγώ να έχω τέτοιο κουμπάκι
Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να κρυφτεί κάπου το κοντρόλ και οι επαφές της πλακέτας να ενώνονται μέσω ρελέ με μπουτον στο τιμόνι
Τροφοδοσία κανονικά με την δική του μπαταρια

DrBig
22/03/2020, 09:04
Ποια σχεδιαστικα προγραμματα χρησιμοποιειτε συντροχοι?

McGyver
22/03/2020, 09:49
Ποια σχεδιαστικα προγραμματα χρησιμοποιειτε συντροχοι?

FreeCAD προς το παρόν.
Slicing με CURA.

McGyver
22/03/2020, 10:01
Είναι μετρημένο πως σιγουρα βγαζει 12v ΣΤΑΘΕΡΑ??? :uplate:

Όχι, δεν το έχω μετρήσει :)

ioannispar
22/03/2020, 11:10
Ποια σχεδιαστικα προγραμματα χρησιμοποιειτε συντροχοι?


Tinkercad και Simplify3D

ioannispar
22/03/2020, 11:13
Είναι μετρημένο πως σιγουρα βγαζει 12v ΣΤΑΘΕΡΑ??? :uplate:


Μπορείς να πάρεις ένα σταθεροποιητή στα 12v ή ένα StepDown που είναι και σταθεροποιητής :wave2:





(όταν ανοίξουν τα καταστήματα φυσικά :cry: )

McGyver
30/04/2020, 18:26
Crampbuster (https://www.crampbuster.com/), a.k.a. Throttle Rocker (https://www.throttlerocker.com/)...

417884

McGyver
18/05/2020, 14:11
Addon μόνιμης φόρτισης για το Quickgrip XL από τη RAM mounts.

418308

418309

418310

McGyver
18/05/2020, 14:39
418312

Grafton 505
20/05/2020, 22:53
Πάλι καλά ρε συ McGyver που δεν έχεις 3D εκτυπωτή για μέταλλα. Θα είχες φτιάξει ήδη μοτοσακό !!! :lol:

McGyver
01/06/2020, 10:09
Προσαρμογή εργοστασιακής κλειδαριάς αποσκευών Honda (κωδικοί 08M70-MJE-D03 + 08M71-MJE-D013) σε Givi.

418618

McGyver
01/06/2020, 10:13
Πώς λένε οι παλιοί "πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=98940)";

:lol:

418619

418620