PDA

View Full Version : Κομπρεσερ / Μικρός αεροσυμπιεστής



basilis_k6
18/12/2019, 10:17
Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?

stefanos
18/12/2019, 11:30
Δεν θα προτείνω κανένα, εξάλου υπάρχουν πάρα πολλά μονομπλόκ 50-100 λίτρα φτηνά να διαλέξεις.
Και πιθανόν ο πωλητής να σου πεί ότι κάνουν και κάνα βαψιματάκι.
Την ίδια μ@λ@κία έκανα και εγώ όταν το πήρα πριν καμιά εικοσαριά χρόνια.
Στην διαδρομή βρήκα ένα αερόκλειδο σε καλή τιμή μετά μια αεροκαστάνια, μετά ένα αεροκόπιδο, και κανα πιστολάκι για κανα βαψιματάκι.
Άντε μετά να κόψεις το τσιγάρο, όταν περιμένεις να γεμίσει το αεροφυλάκιο κάθε φορά, μετά από κάθε μπουλόνι...:cry:

daz
18/12/2019, 12:15
Σου άλλαξα τον τίτλο γιατί έχουμε άλλα δυο θρεντ με κομπρεσέρ αλλά είναι για εκείνα τα μικρά φορητά!

DrBig
18/12/2019, 12:38
Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?

Βρισκεις με κατω απο 150-200 και μαλιστα χωρις λαδι που ειναι και αθορυβα. Επαγγελματιας φιλος εχει εδω και χρονια ενα TOROS που το θεωρει σκυλι, πχ:
https://xideas.gr/ergaleia/ergaleia-aera/aerosympiestes/toros-aerosympiestis-monomplok-chamilou-thoruvoy-choris-ladi-24lt-0-75hp-40145.html;sort;p.price;order;ASC

Παρε το μεγαλυτερο στα χρηματα που εισαι διατεθημενος να δωσεις, γιατι οπως ειπαν και παραπανω, τα εργαλεια αερα ειναι καλη φαση.

sapila racing
18/12/2019, 12:51
Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?

Μικρό και φτηνό το βαψιμο το ξεχνάς εκτός αν εννοείς πολύ ψιλολόγια η μοντελισμό.

Τα 24λιτρα που ειναι τα μικρά ειναι μόνο για φύσημα και φούσκωμα, τετοιο εχω κι εγω.
Μην πάρεις κάποιο απο τα φτηνότερα όπως έκανα εγώ, γιατί την διαφορά την πληρωσα αναγκαστικά για αναβαθμιση σε διακόπτες, βανες κλπ που ηταν της πλάκας.

daz
18/12/2019, 13:30
Toros λαδιού με 24λιτρα 2 ίππους, πάει κοντά στα 115. Η διαφορά του απ' τα φθηνότερα ίδιων χαρακτηριστικών δεν είναι πολύ μεγάλη. Αυτά που λέει ο μπίγκουλας δεν τα ξέρω.

SeniorCanardo
18/12/2019, 14:34
Και εγώ παρόμοια εμπειρία έχω, με 24άρι που πήγα να βάψω πέντε πλαστικά, βαρούσε "υπερωρίες" γιατί άδειαζε για πλάκα.
Πάνε σε κάτι μεγαλύτερο.

JNP
18/12/2019, 15:03
Για βάψιμο χρειάζεται εργαλείο με τουλάχιστον 100 λίτρα δεξαμενή αέρα και μοτέρ με ιμάντα.

Bowleno
18/12/2019, 15:30
Είχα 50αράκι κληροδότημα του συχωρεμένου του πατέρα μου (ήταν λουστραδόρος επίπλων) το είχε για να το πηγαίνει για ψιλοδουλειές εδώ κι εκεί, (στο μαγαζί είχε 500άρι το οποίο αναγκαστικά πουλήθηκε λόγω όγκου) όσες φορές έπιασα να λουστράρω διάφορες εργολαβίες που έπαιρνα κατά καιρούς (σχεδόν 30 χρόνια πριν....) κατέβαζα όλο το...αγιολόγιο που διαθέτουμε ως λαός (και είναι και μεγάλο :lol: ) τελικά πουλήθηκε και αυτό και τα πιστόλια που είχα και την έκοψα την δουλειά.
Δεν φτάνει το 50αρι για τέτοιες δουλειές, όπως είπαν και οι από πάνω, κανένα φούσκωμα, φύσημα και πολύ είναι κιόλας.

basilis_k6
18/12/2019, 15:44
Εγραφα απο κινητο και ημουν μεσα σε μαγαζι οποτε δεν ξερω αν ειχε αλλα θεματα παρομοια.
Ωραια ξεχναω το βαψιμο μιας που υπαρχει μεγαλο κομπρεσσερ σε αποσταση 500 μετρα. Μικρο για δουλειες στο σπιτι βρισκω με 75 ευρω. 8λιτρο νομιζω η 6λιτρο. Το θεμα ειναι μην πεταξω λεφτα, να κανει δουλεια στο καθαρισμα τουλαχιστον. Σαν αυτο δλδ https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=12436&skr_prm=WyJhMmYzMzM3NS03YzExLTQwYTItYmUyOS02MjczODE1NmU2ODQiLDE1NzY2NjEyMTA3NjYseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsInRhZ3MiOiIifV0#

sapila racing
18/12/2019, 15:56
Εγώ όταν λέω μικρό εννοώ 24, τα ίδια χρήματα κανουν πανω κατω με αυτα που λες.
Αυτα τα πολύ μικρά 6 η 8 λίτρων που λες οριακά φουσκώνουν μια ρόδα αυτοκινήτου χωρίς να ξαναπαρουν μπρός.

basilis_k6
18/12/2019, 16:02
Εγώ όταν λέω μικρό εννοώ 24, τα ίδια χρήματα κανουν πανω κατω με αυτα που λες.
Αυτα τα πολύ μικρά 6 η 8 λίτρων που λες οριακά φουσκώνουν μια ρόδα αυτοκινήτου χωρίς να ξαναπαρουν μπρός.

Μια ροδα θελει πολυ αερα. Εγω θελω να καθαρισω πραγματα. Δεν μπορω να παρω μεγάλο λογω χωρου οχι λογω τιμης. 12αρι ισως, παραπανω οχι. 12αρι ομως δεν βλεπω, το θεμα ειναι αν απο πίεση ειναι οκ. Ας δουλευει το μοτερ συνεχως, πανω απο 5 λεπτα δεν θα το χρησιμοποιώ το μηνα. Απλα κουραστηκα με τους φυσητηρες και τις φουσκες χειρος. Δεν κανουν δουλεια.
Σημειωση, δεν θελω 12v η μπαταρίας. Ξεκαθαρα 220v

bros400pgm
18/12/2019, 16:53
Εγραφα απο κινητο και ημουν μεσα σε μαγαζι οποτε δεν ξερω αν ειχε αλλα θεματα παρομοια.
Ωραια ξεχναω το βαψιμο μιας που υπαρχει μεγαλο κομπρεσσερ σε αποσταση 500 μετρα. Μικρο για δουλειες στο σπιτι βρισκω με 75 ευρω. 8λιτρο νομιζω η 6λιτρο. Το θεμα ειναι μην πεταξω λεφτα, να κανει δουλεια στο καθαρισμα τουλαχιστον. Σαν αυτο δλδ https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=12436&skr_prm=WyJhMmYzMzM3NS03YzExLTQwYTItYmUyOS02MjczODE1NmU2ODQiLDE1NzY2NjEyMTA3NjYseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsInRhZ3MiOiIifV0#


Aυτο ειναι πολυ μικρο. Το εχω (παρομοιο) στην δουλεια μου για να ελεγχουμε κανα δοχειο διαστολης. Το ΣΥΝ του για εμας ειναι οτι ειναι μικρο, αρα και ευκολο στο κουβαλημα. Μια μερα καναμε πειραμα να φουσκωσουμε τα λαστιχα του αμαξιου, τα οποια ηθελαν απο 8-11 psi. Δεν εβγαζε 2ο λαστιχο και το βαζαμε στο ρευμα να ξαναγεμισει :lol: 4 φορες πηγαμε 15μετρα περα-δωθε.

teogtp
18/12/2019, 16:54
Για ακριβώς αυτή την χρήση έχω πάρει αυτό (https://www.skroutz.gr/s/7231294/Toros-EM-50-2-2hp-50lt-40140.html). 3 χρόνια τώρα κιχ, αλλά αθόρυβο δεν το λες.

JNP
18/12/2019, 18:03
Μια ροδα θελει πολυ αερα. Εγω θελω να καθαρισω πραγματα. Δεν μπορω να παρω μεγάλο λογω χωρου οχι λογω τιμης. 12αρι ισως, παραπανω οχι. 12αρι ομως δεν βλεπω, το θεμα ειναι αν απο πίεση ειναι οκ. Ας δουλευει το μοτερ συνεχως, πανω απο 5 λεπτα δεν θα το χρησιμοποιώ το μηνα. Απλα κουραστηκα με τους φυσητηρες και τις φουσκες χειρος. Δεν κανουν δουλεια.
Σημειωση, δεν θελω 12v η μπαταρίας. Ξεκαθαρα 220v

Για τέτοιες δουλειές έχω ένα 25αρι τριάντα ετών, είναι νομίζω το μικρότερο που θα σε βολέψει.
Τώρα από θέμα χώρου εσύ ξέρεις...

savvas
18/12/2019, 18:52
Τα 24λιτρα που ειναι τα μικρά ειναι μόνο για φύσημα και φούσκωμα, τετοιο εχω κι εγω.
Μην πάρεις κάποιο απο τα φτηνότερα όπως έκανα εγώ, γιατί την διαφορά την πληρωσα αναγκαστικά για αναβαθμιση σε διακόπτες, βανες κλπ που ηταν της πλάκας.
Μια απο τα ιδια!...
Εχω αλλαξει 3 ρυθμιστες, αλλα ολοι χανουν...
Ο τελευταιος που του εβαλα ειναι Ιταλιας, αλλα και αυτος χανει, απο καινουριος.
Συντομα θα καταργησω τον ρυθμιστη, και θα αφησω μονο το βανακι!
Εσυ ποιον ρυθμιστη εβαλες?

I-want-a-moto
18/12/2019, 19:54
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα αλλά για αερογράφο είχα φτιαξει κομπρεσέρ με μοτέρ ψυγείου και φιάλη από φρέον είναι απλή κατασκευή και ανάλογα με τις γνώσεις και τις γνωριμίες σου μπορεί να σου βγεί πάρα πολύ φθηνά ενώ είναι και σχετικά αθόρυβο. Για δεξαμενή κάνει και παλιός πυροσβεστήρας, ενώ κάποιοι με πολλές απαιτήσεις ειχαν φτιάξει κομπρεσέρ με 2 μοτερ πάνω να δουλεύουν ταυτόχρονα. Όλα εξαρτώνται από το κέφι και το μπατζετ σου.

doctor_john
18/12/2019, 20:22
Είναι μια λύση αν σου βρίσκεται γιατί είναι ακριβούτσικο.
Έχω ένα για φούσκωμα ελαστικών, αθάνατο.

basilis_k6
18/12/2019, 20:51
ειδα απο κοντά μερικα 24άρια. ειναι πολύ μεγάλα οπότε θα δοκιμάσω τα μικρά και οτι γίνει. 75 ευρω ειναι, τουλάχιστον θα κάνω την δουλεια που με επείγει τωρα να καθαρίσω κάποια πράγματα που δεν γινετε να κουβαληθουν σε μεγαλύτερο κομπρεσερ.

daz
18/12/2019, 21:28
Πάρε το toros το 6λιτρο. Είναι λίγο ακριβότερο αλλά όπως είπε ο sapilas, τα ίδια θα σου κοστίσει και το φθηνότερο.

sapila racing
19/12/2019, 09:32
Μια απο τα ιδια!...
Εχω αλλαξει 3 ρυθμιστες, αλλα ολοι χανουν...
Ο τελευταιος που του εβαλα ειναι Ιταλιας, αλλα και αυτος χανει, απο καινουριος.
Συντομα θα καταργησω τον ρυθμιστη, και θα αφησω μονο το βανακι!
Εσυ ποιον ρυθμιστη εβαλες?

Τωρα πια δεν θυμάμαι, έχουν περάσει πάνω απο 10 χρόνια!
Τον είχα αγοράσει απο Σπύρου Πάτση αλλά ούτε το μαγαζι δεν θυμάμαι πια. Δεν χάνει πάντως.

basilis_k6
24/12/2019, 18:06
πηρα το bormann τελικα https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=12436&skr_prm=WyJhMmYzMzM3NS03YzExLTQwYTItYmUyOS02MjczODE1NmU2ODQiLDE1NzY2NjEyMTA3NjYseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsInRhZ3MiOiIifV0#
μαζι με το πιστολι και τα παρελκομενα πηγε 100 ακριβως. γυρω στα 5-6sec κραταει η μπουκάλα, τιποτα δλδ. Πάντως η πιεση του σκοτωνει, δεν ηθελα καν τοσο πολυ. ουσιαστικα πρεσαρει μονιμα αλλα οκ, δεν σκοπευω να κάνω τίποτα φοβερο οποτε δεν με νοιαζει. θα έπερνα το τορος αν ειχε 2 χρονια εγγυηση αλλα μου ειπαν 1 οπως και αυτο που πηρα.

STF
24/12/2019, 19:01
Έχω την αίσθηση ότι όσο πιο μεγάλο τόσο ενισχύεται η αξιοπιστία του, αυτό σε όλες τις κλίμακες ποιότητας (συγκρινόμενες μεταξύ τους).
Φυσικά το θέμα χώρος και χρήση είναι σημαντικοί παράγοντες που καθορίζουν μια συγκεκριμένη αγορά. Καλοδούλευτο και εύχομαι να το χαρείς!

STF
24/12/2019, 22:47
Ήθελα να ρωτήσω, στη μικρή κατηγορία αεροσυμπιεστών (άλλα και στη μεγαλύτερη) παρατήρησα πως κάποιες εταιρείες όπως η Metabo βγάζουν παρόμοιες εκδόσεις τη μία με λάδι και την άλλη χωρίς λάδι.
Από ότι κατάλαβα πολύ πρόχειρα αυτά χωρίς λάδι είναι λίγο πιο ήσυχα στη λειτουργία τους.
Όμως η λογική μου λέει πως αυτά που έχουν λάδι ίσως να είναι πιο αξιόπιστα ή κάνω λάθος;
Αν ισχύει -ότι με λάδι είναι πιο αξιόπιστο, ίσως και πιο σύνθετος μηχανισμός λόγω κυκλώματος κυκλοφορίας του λαδιού- μου κάνει εντύπωση που τα OF (Oil Free) είναι πιο ακριβά...

Έχετε άποψη;

doctor_john
25/12/2019, 10:43
Χρησιμοποιώ σχετικά μικρά μοτέρ 2hp με λάδι και 100lt για βαφή και σπάνια του συνδέω άλλα 100lt σε σειρά.
Δεν έχω μείνει ποτέ αλλά και οι επιφάνειες που βάφω είναι σχετικά μικρές.
Πολλές φορές δουλεύει παράλληλα με εμένα για διαστήματα 30' και όταν έχω συνδέσει το δεύτερο δοχείο
λιγότερο.

Έχω δεί τι θερμοκρασίες αναπτύσει και πως τις διαχειρίζεται, νομίζω και εγώ πως είναι καλύτερα με λάδι.

Για τον θόρυβο έχω δοκιμάσει να δώσω μήκος στις εισαγωγές αέρα. Χαμήλωσε ο θόρυβος ~25% αλλά δεν ήθελα
να ασχοληθώ με την εγκατάστασή τους και το άφησα.
Αυτό που χρησιμοποιώ πολλά χρόνια είναι μια απλή δομή λαβύρινθου στον χώρο που το έχω
(κάτω από κλειστό τραπέζι, με πόρτα που καλύπτει τα 3/4 του ύψους).
Κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς να ασχοληθώ και χωρίς να στερείται αέρα - ψύξη.

Είμαι σίγουρος πως για κάποιον που προβληματίζεται με τον θόρυβο, μπορεί να φτιάξει ένα καλύτερο κουτί - γραφείο
με διπλά τοιχώματα που θα βάλει μονωτικό και "πόρτα" με τριπλά τοιχώματα που οδηγεί τον ήχο σαν απλός λαβύρινθος
με πολύ καλύτερες επιδόσεις από το δικό μου.

Αέρα δεν θα χρειαστεί αλλά αν κάποιος πιστεύει πως χρειάζεται μπορεί να εισάγει με εύκολο τρόπο ανάλογα το σημείο που θα το έχει.

STF
31/12/2019, 13:14
Επανέρχομαι με Χρόνια Πολλά, ευχές για Καλή Χρονιά και... μια απορία, επειδή δεν έχω καλυφθεί απόλυτα.

Στη κατηγορία των μονομπλόκ αεροσυμπιεστών είναι προτιμότερη μια επιλογή με λάδι ή μια επιλογή χωρίς λάδι;

Βλέπω πως οι χωρίς λάδι έχουν καλύτερη απόδοση και πιο τσιμπημένη τιμή (ίδια λίτρα, ίδιο εργοστάσιο). Τι είναι προτιμότερο όμως για την διάρκεια ζωής του μηχανήματος.

Για να βοηθήσω είμαι μεταξύ: METABO 250-24W και METABO 250-24W OF, η διαφορά των χρημάτων είναι πολύ μικρή (το OF είναι κατά 15 ευρώ ακριβότερο).

basilis_k6
31/12/2019, 13:24
δεν εχω απάντηση σε αυτο μιας που δεν γνωριζω απο συμπιεστες.
αφου το επανεφερες ομως να πω οτι αν κάποιος θέλει μηχανήμα με πιεση αλλα δεν τον ενδιαφέρει ο ογκος αέρα τα μικρά ειναι αποστευτα δυνατα. δηλωνουν την ιδια πιεση με τα μεγάλα και οσο το δουλεψα -αν δεν θέλεις συνεχη ροη- ειναι ακριβως σαν το 100αρι που ειχα δουλεψει στην δουλεια αρκετες φορες. Δυστυχως η πίεση αυτη διαρκει 5-6 δευτερα. μετα χαμηλωνει οπότε ειναι κυριως για καθάρισμα. ισως έπρεπε να παω εδω https://www.skroutz.gr/s/12712223/Toros-1-5hp-602035.html
μιας που τελικα και στο δικο μου μονιμα δουλευει ο συμπιεστης, μικρη διαφορα πρεπει να έχουν και μια κυρια σε καταστημα μου ειπε οτι το έχει και κάνει πολύ καλη δουλεια. με 75ευρω εχει και αξεσουαρ ενω το δικο μου ήρθε γυμνο τελείως.

STF
31/12/2019, 13:34
Κοίτα, ως συνήθως το πρόβλημα είναι η εξοικονόμηση χώρου. Θα πάω μια βόλτα να τα δω και από κοντά. Πιθανότατα να σκεφτώ και τα αντίστοιχα με δεξαμενές 50 λίτρων αν και ιδανικά θα ήθελα να "χωρέσω" μια δεξαμενή 100 λίτρων καθώς ο ήχος ενός μοτέρ που δουλεύει συνέχεια δεν είναι επιθυμητός αλλά μόνο λύση ανάγκης.
Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι σημαντικό να μάθω αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας, τι είναι προτιμότερο σε μονομπλοκ επιλογές, ένα μοτέρ με ή χωρίς λάδι;

Acacius
31/12/2019, 17:52
Για να συμπληρώσω την παραπάνω ερώτηση με κάτι πιο συγκεκριμένο, υπάρχει περίπτωση τα κομπρεσέρ λαδιού να έχουν -έστω και ελάχιστη- διαρροή λαδιού στο κύκλωμα αέρα, με αποτέλεσμα π.χ. τη δημιουργία ελαττωμάτων κατά τη βαφή αντικειμένων;

stefanos
31/12/2019, 19:44
Κοίτα, ως συνήθως το πρόβλημα είναι η εξοικονόμηση χώρου. Θα πάω μια βόλτα να τα δω και από κοντά. Πιθανότατα να σκεφτώ και τα αντίστοιχα με δεξαμενές 50 λίτρων αν και ιδανικά θα ήθελα να "χωρέσω" μια δεξαμενή 100 λίτρων καθώς ο ήχος ενός μοτέρ που δουλεύει συνέχεια δεν είναι επιθυμητός αλλά μόνο λύση ανάγκης.
Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι σημαντικό να μάθω αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας, τι είναι προτιμότερο σε μονομπλοκ επιλογές, ένα μοτέρ με ή χωρίς λάδι;

Η ανάγκη για oil free αέρα υπάρχει σε πάρα πολλές βιομηχανίες που μπορούν να σηκώσουν το επιπλέον κόστος υλικών και συντήρησης ενός oil free συμπιεστή.
Δεν νομίζω στο δικό μας επίπεδο να αξίζει το κόστος.
Στο σπίτι έχω ένα 100lt 2 άλογα τελευταίας ποιότητας πάρα πολλά χρόνια με αρκετή χρήση χωρίς να πάθει τίποτα ποτέ.
Στην δουλειά έχουμε και ένα https://www.amazon.de/Kaeser-Premium-Compact-Druckluft-Kompressor/dp/B00RHUR8T2
το οποίο βγάζει 10 bar πίεση αντί 8 του δικού μου ,το 1/3 του θορύβου από το δικό μου, υπερδιπλάσια παροχή από το δικό μου (πραγματική όχι κινέζικη) 1/3 του όγκου
και μπορείς να βάφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς να μείνεις από αέρα.
Είναι δε απολύτως φορητό και καταλαμβάνει μια γωνίτσα όταν δεν χρησιμοποιείται.
Κλασική περίπτωση "ότι πληρώνεις παίρνεις"

stefanos
31/12/2019, 19:57
Για να συμπληρώσω την παραπάνω ερώτηση με κάτι πιο συγκεκριμένο, υπάρχει περίπτωση τα κομπρεσέρ λαδιού να έχουν -έστω και ελάχιστη- διαρροή λαδιού στο κύκλωμα αέρα, με αποτέλεσμα π.χ. τη δημιουργία ελαττωμάτων κατά τη βαφή αντικειμένων;

Όλα τα χρόνια με τέτοια κομπρεσέρ βάφουν αυτοκίνητα δεν είναι κάτι νέο.

ioannispar
31/12/2019, 20:08
Και επίσης υπάρχουν διάφορες παγίδες πχ υδατοπαγίδα που έχω και στο δικό μου για την αποφυγή υγρασίας ειδικά όταν βάφεις.

STF
31/12/2019, 21:16
Άρα τα Oil Free δεν θεωρούνται υποδεέστερα από άποψη αξιοπιστίας; Αναφέρομαι πάντα σε μονομπλοκ κομπρεσέρ.

tsiggeno
05/02/2020, 08:39
καλημέρα.
καθότι άσχετος με τους αεροσυμπιεστές ,θα μου λέγατε ''ναι'' στην αγορά του παρακάτω;:
https://www.car.gr/parts/view/23173709-kobreser-aerosubiestes-aerosubiestes-kobreser-bormann.
θέλω να φουσκώνω τα λάστιχα του ποδηλάτου, αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας καμιά μπάλα του γιού μου και δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο.

Bowleno
05/02/2020, 09:07
καλημέρα.
καθότι άσχετος με τους αεροσυμπιεστές ,θα μου λέγατε ''ναι'' στην αγορά του παρακάτω;:
https://www.car.gr/parts/view/23173709-kobreser-aerosubiestes-aerosubiestes-kobreser-bormann.
θέλω να φουσκώνω τα λάστιχα του ποδηλάτου, αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας καμιά μπάλα του γιού μου και δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο.

Για αυτήν την χρήση που λες, από μένα ένα μεγάλο ναι :D

Tsber
05/02/2020, 09:45
Μάλλον μιλάτε για πιο heavy duty αντλίες εδώ, εγώ απλώς θα ήθελα να γράψω πως μετά από χρόνια τσιγγουνίτιδα αγόρασα πρόσφατα έναν αεροσυμπιεστή αποκλειστικά για φούσκωμα ελαστικών (από τους μικρούς - μέγεθος φρατζόλας).

Φρόντισα να έχει και πρίζα 220ν για τη μηχανή στο γκαράζ και 12ν για το αυτοκίνητο του πατέρα μου και να έχει ψηφιακή οθόνη όπου βάζω τα PSI που θέλω και το φούσκωμα σταματάει αυτόματα. Μεγάλη ευκολία και μεγάλη διαφορά σε ακρίβεια και αίσθηση και μεγάλη βλακεία που δεν το αγόρασα χρόνια τώρα και έτρεχα στα βενζινάδικα με ζεστά λάστιχα και μαντεψιές. Βάζω μισό PSI παραπάνω στην οθόνη γιατί ξεφεύγει λίγος αέρας με το που βγάζω την παροχή από τη βαλβίδα και είμαι έτοιμος, είμαι πολύ ευχαριστημένος, και είναι και φορητός - μικρός.

JNP
05/02/2020, 10:08
Γράψε μας που τον βρίσκουμε, τσιγγουνευεσαι και τις πληροφορίες μου φαίνεται. :D

Tsber
05/02/2020, 10:24
Γράψε μας που τον βρίσκουμε, τσιγγουνευεσαι και τις πληροφορίες μου φαίνεται. :D

Δεν ξέρω αν "κολλάει" πολύ εδώ αδερφέ για αυτό, πιο πολύ σαν προτροπή τα γράφω για τους αναποφάσιστους!


Edit: Βάζω ένα link τελικά και ό,τι γίνει :lol:

Εγώ το πήρα και αρκετά φθηνότερο:

https://www.kafkas.gr/proionta/ergaleia/ilektrika-ergaleia-exartimata/ergaleia-revmatos/eidika-ergaleia-revmatos/black-decker-2-aerosymbiestis-11bar-12vdc-230vac-160psi-197864_197864/?sqr=%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82&

fz6man
07/03/2020, 16:44
Και επίσης υπάρχουν διάφορες παγίδες πχ υδατοπαγίδα που έχω και στο δικό μου για την αποφυγή υγρασίας ειδικά όταν βάφεις.

Εχω ενα Lam 100 λίτρων και μια παλιά υδατοπαγίδα bull η οποία όμως έχει είσοδο 3/8 και οχι 1/2 inces γνωριζει κανεις αν την προσαρμόσω στον αεροσυμπιεστή μου με κάποιο νίπελ θα έχω πρόβλημα ή δεν παίζει ρόλο ; Επίσης υπάρχει καποιος σύνδεσμος τρίοδο ωστε να συνδέσω και ενα μανόμετρο για να μπορώ να γνωρίζω με ακρίβεια πόσα bar δουλευει το πιστόλι ; Το Lam εχει κατι μανομετρα πάνω αλλα δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ . Ευχαριστώ .

doctor_john
07/03/2020, 21:41
Δεν εχει διαφορά, βαλε οτι ανταπτορα σε εξυπηρετει. μανομετρα πιστολιου λεγονται και υπαρχουν αναλογικα και ηλεκτρονικα,
https://www.topgarage.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/gp-g-765/

geo10
26/03/2020, 22:12
Ερώτηση κρίσεως: Κομπρεσέρ με παροχή 140 λίτρα το λεπτό όπως αυτό το Toros 40149 silent
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=11076#texnika
κάνει για ερασιτεχνική χρήση με αερόκλειδο που έχει κατανάλωση περίπου 135 λίτρα το λεπτό; Από δύναμη, όχι τόσο διάρκεια, για να βγουν πχ δύο ρόδες αυτοκινήτου. Ή χρειάζεται (υπερ)διπλάσια ονομαστική παροχή;
Διότι υπάρχουν και πιο δυνατά στις ίδιες διαστάσεις και κόστος,
πχ Toros 40146 https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=10899#texnika
αλλά φοβάμαι ότι θα κάνουν πάρα πολύ θόρυβο (σχεδόν 100 db).
Ευχαριστώ.

stefanos
26/03/2020, 22:42
2 ρόδες αυτοκινήτου βγαίνουν με το χέρι πολύ πιό εύκολα και γρήγορα.
Με το μικρό κομπρεσέρ θα περιμένεις να γεμίσει και να ξαναγεμίσει.
Το μεγάλο θα κάνει όντος παραπάνω θόρυβο.

geo10
26/03/2020, 22:45
Βασικά το θέλω για φούσκωμα ελαστικών ΙΧ και φύσημα, αλλά είπα να μπορεί να κάνει και καμιά δουλειά ακόμη :)

stathis78
14/05/2020, 20:30
Μπορεί κανείς από προσωπική εμπειρία να μου πεί δύο λόγια για την πρακτική διαφορά του μονομπλόκ και του ιμάντα; Αυτά δηλαδή με ιμάντα είναι για επαγγελματική χρήση επειδή ψύχονται καλύτερα και μπορούν έτσι να δουλεύουν για πολλές ώρες; Είμαι ανάμεσα στα Toros 100lt 3Hp μονομπλόκ και ιμάντα. Το θέλω για ημιεπαγγελματική χρήση. Το μονομπλοκ έχει παροχή 288lt/min ενώ αυτο με τον ιμάντα 250lt/min. Επίσης στα τεχνικά χαρακτηριστικά του μονομπλόκ αναφέρει αναρρόφηση 412lt/min, αυτό τι σημαίνει ρε παιδιά;;;;

stefanos
14/05/2020, 21:52
Μια τεράστια διαφορά για μένα είναι ότι στα μονομπλόκ η αντλία γυρνάει στις στροφές του κινητήρα.
Στον ιμάντα η αντλία γυρνάει με λιγότερες από τις μισές (ανάλογα με την σχέση μετάδοσης στις τροχαλίες)
Το οποίο αμέσως σημαίνει λιγότερη φθορά λιγότερη θερμότητα λιγότερο σπαστικός θόρυβος.

doctor_john
14/05/2020, 23:02
Υποτίθεται πως με τον ιμάντα έχεις περισσότερη ψύξη, δεν έχεις κορώνα - πηνίο για να δώσεις κίνηση στο έμβολο, αλλάζεις εύκολα μοτέρ
με τριφασικό ή βενζινης κ.λπ.
Αν χρειάζεσαι συνεχή παροχή πάνω από 30' να το συζητήσεις γνωρίζοντας πόσα bar χρειάζεσαι έξοδο.
Μέχρι εκεί το μονομπλοκ θα είναι οκ.

babaja
15/05/2020, 01:50
Καλημέρα στην μοτοπαρέα αν και δε θα ήθελα να είναι αυτό το πρώτο μου ποστάρισμα.
Μιας και ο μονομπλοκ αεροσυμπιεστής που είχα 50 λτ παρέδωσε πνεύμα...είμαι μεταξύ αυτών των δυο.
https://www.kentrovidas.gr/uplds/18585_kentrovidas-40144.jpg
https://www.kentrovidas.gr/thpicv.php?w=500&h=500&image=/uplds/14036_kentrovidas-40146.jpg
Σκοπός μου πέρα από τον καθαρισμό των εργαλείων που χρησιμοποιούσα τον παλιό τώρα, να τον έχω και για χρήση αμμοβολής και βαψίματος συμπληρωματικά με τη δεξαμενή του παλιού δλδ 150lt.Πιστεύεται να με καλύψει;
Όποια πρόταση δεκτή με χρηματικό όριο τα 400 ευρώ.

stathis78
15/05/2020, 11:34
Η διαφορά στη τιμή μεταξύ του μοντέλου των 50lt και αυτού με τα 100lt (στους ίδιους ίππους) είναι αρκετά μικρή, δεν σε συμφέρει το μικρό αεροφυλάκιο, ειδικά αν ζητάς να κάνεις και επιπλέον εργασίες πέραν του φυσήματος/φουσκώματος.

billyka
20/05/2020, 11:31
Εγω πηρα τον 2κυλινδρο 100λιτρο της τορος που εχεις στην δευτερη φωτογραφια μονο που ειναι πλεον λιγο διαφορετικος(εχει διαφορετικη λαβη).Εχει παρα πολυ μεγαλη παροχη(412λτ/λεπτο),περισσοτερη δλδ απο τον αντιστοιχο 100αρη με ιμαντα.Αυτος με τον ιμαντα βεβαια ειναι ποιο σκυλος και προοριζεται για επαγγελματικη χρηση.Η αμμοβολη απο οσο ξερω θελει υψηλη πιεση δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις αποτελεσμα η ποση ωρα θα χρειαζεται να βαρας για να καθαρισεις.Εχει αμμοβολεις για αυτη την χρηση.Οσον αφορα το βαψιμο βαφεις ανετα με αυτον τον δικυλινδρο,καθως δεν θα προλαβαινει να αδειασει δεδομενου οτι οταν βαφουμε εχουμε 2.5-3 μπαρ πιεση.Απο το καταστημα που τον πηρα ο οποιος ειναι γνωστος μου ειπε οτι τορος δινουμε αβερτα και ειναι σκυλοι.Δεν παιζει να παθει τπτ

geo10
24/05/2020, 10:17
Ποιό υλικό χρησιμοποιείται στα κομπρεσέρ και τα εξαρτήματά τους, ρακόρ κλπ ως σφραγιστικό σπειρωμάτων -για να μην έχει διαρροή αέρα; Τεφλόν ταινία που είναι για νεροσωλήνες, βρύσες κλπ κάνει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

billyka
25/05/2020, 09:29
Ποιό υλικό χρησιμοποιείται στα κομπρεσέρ και τα εξαρτήματά τους, ρακόρ κλπ ως σφραγιστικό σπειρωμάτων -για να μην έχει διαρροή αέρα; Τεφλόν ταινία που είναι για νεροσωλήνες, βρύσες κλπ κάνει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ναι φιλε τεφλον χρησιμοποιεις

wthanasis
17/08/2020, 22:34
Τελικά μετά από το διάβασμα όλου του θέματος, δεν κατέληξα τι κομπρεσέρ χρειάζομαι :D .
Λεω να το έχω στο αυτοκίνητο της δουλειάς για να καθαρίζω τα εργαλεία, το αυτοκίνητο και στην ανάγκη λάστιχο? Βλέπω και τα 12ν που είναι πολύ συμπαγή και βολικά. Έχει κανείς άποψη ?

Παράδειγμα :
http://https://tools4you.gr/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20%CE%9C%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-/%CE%91%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%99%CE%95%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3%20%CE%9A%CE%9F% CE%9D%CE%A6%CE%9B%CE%95%CE%A1