PDA

View Full Version : Τιμόνι ταρακουνιεται πέρα δώθε



Nospecialname
18/12/2019, 21:28
Καλησπέρα έχω ένα βελος όπως όλοι γνωρίζετε

Τα τελευταία 500 χλμ περίπου όταν οδηγάω με συγκεκριμένη ταχύτητα (50-60)χλμ νμζω , νιώθω ένα μικρό ταρακουνιμα στο τιμόνι και αν πάρω τα χέρια Μ από πάνω του τότε το τιμόνι κάνει δεξιά αριστερά μόνο του , τρέμει δλδ

Ξέρει κανείς τι παίζει?Αυτό μου το έκανε παλιά ένα crypton r που έκανα ντελιβερι αλλά στο δικό μου δεν είχα τετοιο θέμα μέχρι τον τελευταίο μηνα , προφανώς δεν το τράκαρα η το έριξα αλλιώς δεν θα σας ρωταγα

viper1
18/12/2019, 21:36
Έπεσες σε καμμία καλή λακκούβα τελευταία ?

o_gavros
18/12/2019, 22:02
εκεί ακριβως και μόνο στα 50χαω κάνει τα ίδια και το δικό μου.
Λύσεις:
α)δεν πάω σα φλώρος με 50 χωρίς χερια :p
β)αλλάζω κάποια στιγμή (προτού φτάσουν να μου ρίχνουν αγιαστούρες) ρουλεμάν λαιμού
γ)κοιτάζω και τη ζάντα

masterone
18/12/2019, 22:15
Καλησπέρα έχω ένα βελος όπως όλοι γνωρίζετε

Τα τελευταία 500 χλμ περίπου όταν οδηγάω με συγκεκριμένη ταχύτητα (50-60)χλμ νμζω , νιώθω ένα μικρό ταρακουνιμα στο τιμόνι και αν πάρω τα χέρια Μ από πάνω του τότε το τιμόνι κάνει δεξιά αριστερά μόνο του , τρέμει δλδ

Ξέρει κανείς τι παίζει?Αυτό μου το έκανε παλιά ένα crypton r που έκανα ντελιβερι αλλά στο δικό μου δεν είχα τετοιο θέμα μέχρι τον τελευταίο μηνα , προφανώς δεν το τράκαρα η το έριξα αλλιώς δεν θα σας ρωταγα

Πιεση ελαστικών έχεις τσεκαρει τελευταία?

panos_zip
18/12/2019, 22:47
Από κάτω προς τα πάνω μπορεί να είναι:
- Ξεφούσκωτο λάστιχο
- Στραβό λάστιχο
- Στραβή ζάντα
- Ρουλεμάν τροχού
- Φωλιά ρουλεμάν τροχού
- Στραβός άξονας τροχού
- Ρουλεμάν τιμονιού
- Στραβός σκελετός
- Στραβό τιμόνι

Δεν σημαίνει οτι πρέπει να ισχύουν ολα αυτα. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις τρακάρει μπορείς να αποκλίσεις κάποια.
Σε χαμηλής τιμης και ποιότητας μηχανάκια, τα ανταλλακτικα τους ειναι για πέταμα.
Μην σου φανεί λοιπόν περίεργο να θελουν αλλαγη τοσο γρηγορα τα ρουλεμαν του ή να γινουν οβάλ οι φωλιές τους στη ζάντα.

Ξεκίνα από τα απλά και βλέπεις

Nospecialname
19/12/2019, 00:10
Πιεση ελαστικών έχεις τσεκαρει τελευταία?

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα
Φούσκωσα μόνος και έκανα σίγουρα μπακαλιστικη δουλειά , δεν υπήρχε βενζινάδικο με δείκτη PSI που να λειτουργουσε πήγα σε 4 διαφορετικά (!) , Λες να έκανα μλκια?

Nospecialname
19/12/2019, 00:10
Έπεσες σε καμμία καλή λακκούβα τελευταία ?

Γενικά έχω την τάση να πέφτω σε λακούβες σαν ανάπηρος , αλλά όχι σε κάποια τεράστια που με συγκλόνισε

Nospecialname
19/12/2019, 00:12
εκεί ακριβως και μόνο στα 50χαω κάνει τα ίδια και το δικό μου.
Λύσεις:
α)δεν πάω σα φλώρος με 50 χωρίς χερια :p
β)αλλάζω κάποια στιγμή (προτού φτάσουν να μου ρίχνουν αγιαστούρες) ρουλεμάν λαιμού
γ)κοιτάζω και τη ζάντα

Η ζάντα ίσια φαίνεται... Ρουλεμάν λαιμού πόσο κοστίζουν?Τα κάλυπτει η εγγύηση;Το δικό σ γτ το αφήσες έτσι?

Nospecialname
19/12/2019, 00:13
Από κάτω προς τα πάνω μπορεί να είναι:
- Ξεφούσκωτο λάστιχο
- Στραβό λάστιχο
- Στραβή ζάντα
- Ρουλεμάν τροχού
- Φωλιά ρουλεμάν τροχού
- Στραβός άξονας τροχού
- Ρουλεμάν τιμονιού
- Στραβός σκελετός
- Στραβό τιμόνι

Δεν σημαίνει οτι πρέπει να ισχύουν ολα αυτα. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις τρακάρει μπορείς να αποκλίσεις κάποια.
Σε χαμηλής τιμης και ποιότητας μηχανάκια, τα ανταλλακτικα τους ειναι για πέταμα.
Μην σου φανεί λοιπόν περίεργο να θελουν αλλαγη τοσο γρηγορα τα ρουλεμαν του ή να γινουν οβάλ οι φωλιές τους στη ζάντα.

Ξεκίνα από τα απλά και βλέπεις

Ναι κάτι κατάλαβα για αυτό με τα ανταλλακτικά... Δίσκοι συμπλέκτη στα 8500...Γάμησε τα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Nospecialname
19/12/2019, 00:14
Ένα λάστιχο πως γίνεται να στραβωσει??

BLiTzER
19/12/2019, 00:23
Ένα λάστιχο πως γίνεται να στραβωσει??

Αν δε θυμηθείς την επέτειό σας πχ.

panos_zip
19/12/2019, 00:26
Ένα λάστιχο πως γίνεται να στραβωσει??

Άμα έχει κάτσει το μηχανάκι 1-2 χρόνια στοκ στην αποθήκη ή στην έκθεση στο πλαινό σταντ, στραβώνουν.

Cpt. Haddock
19/12/2019, 09:44
Τα κάλυπτει η εγγύηση;

:lol::lol::lol:

Road Pirat
19/12/2019, 10:31
Άμα έχει κάτσει το μηχανάκι 1-2 χρόνια στοκ στην αποθήκη ή στην έκθεση στο πλαινό σταντ, στραβώνουν.
Μπορεί να στραβωσι και από λακούβα, το έχω πάθει με Metzler

Road Pirat
19/12/2019, 10:34
Σε σελίδα στο Facebook για το vf185 αναφέρεται το ίδιο προβλήματα, πόλοι όταν άλλαξα λάστιχα διορθώθηκε, κάποια άλλαξαν και ρουλεμάν λεμου, εγώ θα ξεκίναγαν από τα λάστιχα

teogtp
19/12/2019, 10:38
Μπερεκετι το εργαλείο.

doctor_john
19/12/2019, 10:55
Έχεις δίκιο αλλά πρέπει να παραδεχθούμε πως η επιλογή του σαν μοτό
είναι τελείως άστοχη για να καλύψει τις ανάγκες του φίλου.

Από τα πρώτα θέματα φαίνεται πως οι ανάγκες του χρειάζονταν μια μικρή
μοτοσυκλέτα.

Πίστεψε ότι θα καλυφθεί με λιγότερα καύσιμα κ.λπ. δυστυχώς δεν εξελίσεται έτσι.

Bowleno
19/12/2019, 11:46
Πίστεψε ότι θα καλυφθεί με λιγότερα καύσιμα κ.λπ. δυστυχώς δεν εξελίσεται έτσι.

Εγώ πάντως το βλέπω να εξελίσσεται σε σήριαλ με κάμποσα επεισόδια ακόμα...:cry:

:lol:

telegonos
19/12/2019, 11:57
Αυτό είναι το ίδιο παπί , που πήγε Βόλο και έκαψε τα λάδια του; Είναι το ίδιο που σε λίγα χιλιόμετρα, πατίναρε ο συμπλέκτης του και ΔΕΝ του καλύψανε την αλλαγή δίσκων;

Αν είναι άλλο, πείτε κάποιος.

nikosmec
19/12/2019, 12:19
Η ζάντα ίσια φαίνεται... Ρουλεμάν λαιμού πόσο κοστίζουν?Τα κάλυπτει η εγγύηση;Το δικό σ γτ το αφήσες έτσι?

Ρουλεμάν το ίδιο με τους δίσκους συμπλέκτη, αναλώσιμο δεν το καλύπτει η εγγύηση... Πάμε δυνατά να γεμίσουμε 100 σελίδες.

Πέρα από την πλάκα έλεγξε ότι σου είπε ο panos_zip στο μνμ 5. Στο δικό μου sprider γινόταν αυτό γιατί είχα στραβώσει τις ζάντες από λακούβες. Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως λες από την μία γενικά μαζεύω ότι λακούβες βρω αλλά εντάξει δεν έπεσε σε καμία τεράστια. Δλδ τι περιμένεις να πέσεις σε κρατήρα του Άρη για να θεωρήσεις πως κάνεις κάτι λάθος; Αν στραβώσεις λάστιχο ή ζάντα μην μπεις στην διαδικασία να ψάξεις για εγγύηση δεν καλύπτει...

daz
19/12/2019, 12:56
Κούνημα από ρουλεμάν δεν μου έχει βγάλει. Να μαγκώνει το τιμόνι ναι.

Από στραβή ζάντα εμπρός το κούνημα φαίνεται σε όλα τα χιλιόμετρα. Από στραβή ζάντα πίσω το κούνημα το βγάζει στο τιμόνι, σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα.

OldMan
19/12/2019, 13:10
Φουσκωνεις τα λαστιχα με το ματι, πεφτεις στις λακουβες σαν αναπηρος (+ οοοοοοοσα αλλα εχεις κανει με παραγωνιασμενους αξονες τροχου και τεντωματα αλυσιδας) και αντι να δοξαζεις τον Παναγαθο που ζεις ακομη ερχεσαι και μανουριαζεσαι με το τρεμουλο του τιμονιου..!! :smokin:

Πολυ σωστα και δικαια αισθανεσαι οτι το συμπαν σου χρωσταει τα παντα (οπως και στον καθεναν μας, αλλωστε..) αλλα προσεξε μην σε ριξει στον τροπο εξοφλησης..

Nospecialname
19/12/2019, 15:20
Σιγά ρε φίλε μην το σκεπάζω και με Κουβερτουλα το βράδυ

Αν βρω λακούβα μπροστα Μ τελευταία στιγμή προφανώς και θα την φάω παρά να κάνω κάποια επικίνδυνη αλλαγή λωριδας χωρίς να ελέγξω

Ένα πατιναρισμα πριν φτιάξω τους δίσκους , ένα φούσκωμα με το μάτι τον ελαστικών και 1-2 μέρες οδήγησης με σκατα αλυσίδα (μέχρι να το συνιδιτοποιησω) δεν είναι και το τέλος του κόσμου

Δηλαδή εσύ θες να μου πεις ότι ελέγχεις την πίεση τον ελαστικών κάθε μέρα με πιεσόμετρο , ελέγχεις το λάδι και τα φλας κάθε φορά πριν βάλεις μπρος , φρενάρεις για να δεις αν έχουν θέμα τα φρένα και το κάνεις και τεστ drive?

Nospecialname
19/12/2019, 15:21
Από ζάντες υπάρχουν κάποιες καλές οι οποίες αντέχουν τους καροδρομους της Αθήνας?Και από τι υλικό

Nospecialname
19/12/2019, 15:23
Έχεις δίκιο αλλά πρέπει να παραδεχθούμε πως η επιλογή του σαν μοτό
είναι τελείως άστοχη για να καλύψει τις ανάγκες του φίλου.

Από τα πρώτα θέματα φαίνεται πως οι ανάγκες του χρειάζονταν μια μικρή
μοτοσυκλέτα.

Πίστεψε ότι θα καλυφθεί με λιγότερα καύσιμα κ.λπ. δυστυχώς δεν εξελίσεται έτσι.

Γιατί τι καλύτερο θα είχε μια μηχανή δρόμου 125?εγώ πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν κανα ΧΤ 125 , λέω επίσης του χρόνου να βγάλω Α2 και να ανέβω στα 250-400 κυβικά γιατί όντως τα παπιά τα θεωρώ αδύναμα , σίγουρα σε μεταχειρισμένο θα πάω αλλά δεν ξέρω τι , για πείτε γνώμες να πάρω το αντίθετο

sapila racing
19/12/2019, 15:55
Γιατί τι καλύτερο θα είχε μια μηχανή δρόμου 125?εγώ πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν κανα ΧΤ 125 , λέω επίσης του χρόνου να βγάλω Α2 και να ανέβω στα 250-400 κυβικά γιατί όντως τα παπιά τα θεωρώ αδύναμα , σίγουρα σε μεταχειρισμένο θα πάω αλλά δεν ξέρω τι , για πείτε γνώμες να πάρω το αντίθετο

https://www.daytonamotors.gr/model/x310-new/

:D

o_gavros
19/12/2019, 16:06
Η ζάντα ίσια φαίνεται... Ρουλεμάν λαιμού πόσο κοστίζουν?Τα κάλυπτει η εγγύηση;Το δικό σ γτ το αφήσες έτσι?

Τηνε κοιτάς δηλαδή μπετι του μπετι και σου φαίνεται ίσα;
Μην περιμένεις να δεις καμπούρα καμήλας στη ζάντα. Αν παίζει τόσο στραβωμα, τότε είναι επικίνδυνο.
Εγώ το άφησα γιατί αφενός δεν είμαι ψυχαναγκας και αφετέρου το μηχανάκι είναι εργαλείο δουλειάς.
Τις προάλλες του έβαλα καινούρια πίσω ζαντα.δεν έτυχε να τσεκαρω αν επιμένει το κοσκίνισμα στα 50.

Bowleno
19/12/2019, 16:11
https://www.daytonamotors.gr/model/x310-new/

:D

Κανόνισε να το πάρει και θα γεμίσουμε σελίδες επί σελίδων...:cry:
Εσύ θα σφουγγαρίζεις μετά:lol:

Bowleno
19/12/2019, 16:13
Από ζάντες υπάρχουν κάποιες καλές οι οποίες αντέχουν τους καροδρομους της Αθήνας?Και από τι υλικό

Για παπιά, όχι....

jawaforever
19/12/2019, 16:14
Αυτό είναι το ίδιο παπί , που πήγε Βόλο και έκαψε τα λάδια του; Είναι το ίδιο που σε λίγα χιλιόμετρα, πατίναρε ο συμπλέκτης του και ΔΕΝ του καλύψανε την αλλαγή δίσκων;

Αν είναι άλλο, πείτε κάποιος.

Αυτό είναι. Διαφήμιση, τσάμπα μάλιστα. Λογικά όποιος διαβάζει την ευχάριστη συμβιωση με το συγκεκριμένο φασον, θα τρέξει στην αντιπροσωπεία να παραγγείλει 3-4.

Nospecialname
19/12/2019, 16:15
Τηνε κοιτάς δηλαδή μπετι του μπετι και σου φαίνεται ίσα;
Μην περιμένεις να δεις καμπούρα καμήλας στη ζάντα. Αν παίζει τόσο στραβωμα, τότε είναι επικίνδυνο.
Εγώ το άφησα γιατί αφενός δεν είμαι ψυχαναγκας και αφετέρου το μηχανάκι είναι εργαλείο δουλειάς.
Τις προάλλες του έβαλα καινούρια πίσω ζαντα.δεν έτυχε να τσεκαρω αν επιμένει το κοσκίνισμα στα 50.

Οκ όταν το ελέγξεις πες γνώμη

Ποια ζάντα έβαλες και σε τι τιμή;

jawaforever
19/12/2019, 16:18
Από ζάντες υπάρχουν κάποιες καλές οι οποίες αντέχουν τους καροδρομους της Αθήνας?Και από τι υλικό

Επειδή ακόμα έχω κάπου στην αποθήκη το bmx που είχα στα 12 μου, αν θέλεις τις 'κοκκαλινες' που φοράει, στις δίνω σε καλή τιμή. Τεφαρίκι πράμα.

Nospecialname
19/12/2019, 17:09
https://www.daytonamotors.gr/model/x310-new/

:D

Πάντως πέρα από την πλάκα , τι δυνατό υπάρχει με δίπλωμα Α2 , αλλά να είναι και οικονομικό?Του χρόνου θα κάνω την αλλαγή αλλά να έχω μια ιδέα

Πες μπάτζετ 2500€ max , θα κινητε συχνά δικαβαλο , ~30χλμ την μέρα και το θέλω και για μικρές εξορμήσεις σε θάλασσες και καμια εκδρομή λίγο πιο έξω

Να πω την αλήθεια πάντα ένα ΧΤΧ ήθελα αλλά θέλει το δίπλωμα που βγάζεις στα 24 και τρ είμαι 19 , δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα οδηγάω καθημερινά παράνομα για χρόνια , από την άλλη kle400 υπάρχουν ελάχιστα σε σύγκριση με το 500 που κυκλοφορεί περισσότερο

zoslen
19/12/2019, 17:10
Καπου πηρε το ματι μου ενα νεο παιχνιδι στοιχηματος του οπαπ
βρειτε ποιο θα ειναι το επομενο χλασμενο εξαρτημα του Βελος

χαλασμενο κοντερ αποδοση 1,80
θα σταζει λαδια 1,75
σπασιμο λεβιε ταχυτητων 4,50
μπιελα 2,50
κομμενη ντιζα 2
μιζα 1,90
μπαταρια 3,40

σε ολα τα καταστηματα οπαπ

Nospecialname
19/12/2019, 17:11
Γιατί τόσο μεγάλες αποδώσεις;;;

TKM
19/12/2019, 17:16
Δεν αντέχω να μη το γράψω... ντάξει, το velos δεν είναι το καλύτερο παπί της γης αλλά υπάρχουν κι ορισμένοι άνθρωποι που μόνο να κοιτάξουν μια μοτοσυκλέτα, αυτή καταστρέφεται όποια μάρκα και να είναι.

TKM
19/12/2019, 17:17
Πάντως πέρα από την πλάκα , τι δυνατό υπάρχει με δίπλωμα Α2 , αλλά να είναι και οικονομικό?Του χρόνου θα κάνω την αλλαγή αλλά να έχω μια ιδέα

Πες μπάτζετ 2500€ max , θα κινητε συχνά δικαβαλο , ~30χλμ την μέρα και το θέλω και για μικρές εξορμήσεις σε θάλασσες και καμια εκδρομή λίγο πιο έξω

Να πω την αλήθεια πάντα ένα ΧΤΧ ήθελα αλλά θέλει το δίπλωμα που βγάζεις στα 24 και τρ είμαι 19 , δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα οδηγάω καθημερινά παράνομα για χρόνια , από την άλλη kle400 υπάρχουν ελάχιστα σε σύγκριση με το 500 που κυκλοφορεί περισσότερο

Με 2.500 μπάτζετ συν λίγα ακόμα (γύρω στα 2.800 συνολικά δηλαδή) παίρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ Honda CBF 125 ή Yamaha YS 125 και ησυχάζεις - αν και κάτι μου λέει ότι εσύ δεν θα ησυχάσεις, φιλικά πάντα.

Nospecialname
19/12/2019, 22:22
Βρε φίλε σου λέω θα πάω για Α2 και θέλω να ανέβω κυβικά , δεν θέλω να αλλάξω σε αλλο δικικλο 125cc

Nospecialname
19/12/2019, 22:56
Παιδιά βρήκα τι μάλλον φταίει , η μπροστά ρόδα δεν είναι στραβή αλλά όταν την γυρίζω μια στροφή , στα 3/4 της στροφής γυρνάει κανονικά και στο 1/4 φαίνεται να "φρενάρει" και να πάει πιο αργά και να κουνιέται με περισσότερη δυσκολία και θέλει και περισσότερη δύναμη για να γυρίσει

Ρουλεμάν??

doctor_john
19/12/2019, 23:00
μηπως είναι στραβός ο δίσκος και σε φρενάρει;

katsar
19/12/2019, 23:55
Πάντως πέρα από την πλάκα , τι δυνατό υπάρχει με δίπλωμα Α2 , αλλά να είναι και οικονομικό?Του χρόνου θα κάνω την αλλαγή αλλά να έχω μια ιδέα

Πες μπάτζετ 2500€ max , θα κινητε συχνά δικαβαλο , ~30χλμ την μέρα και το θέλω και για μικρές εξορμήσεις σε θάλασσες και καμια εκδρομή λίγο πιο έξω

Να πω την αλήθεια πάντα ένα ΧΤΧ ήθελα αλλά θέλει το δίπλωμα που βγάζεις στα 24 και τρ είμαι 19 , δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα οδηγάω καθημερινά παράνομα για χρόνια , από την άλλη kle400 υπάρχουν ελάχιστα σε σύγκριση με το 500 που κυκλοφορεί περισσότερο

προσωπικά μου αρέσει το Ninja 250 σε αυτό το μπατζετ+α2.

Iaswnas1988
20/12/2019, 00:10
Ρε φίλε ειλικρινά,μήπως του πίνεις το αίμα και σου βγάζει τόσα προβλήματα;;εχω το ίδιο μοντέλο και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα

andreaspetr
20/12/2019, 01:26
παρομοιο θεμα ειχαμε σε ενα ντελιβεραδικο,εβγαλα δοκιμαστικα το κουτι και σχεδον εξαφανιστηκε το κουνημα.
οταν αλλαξαμε και λαστιχα-δισκοπλακα-ρουλεμαν εμπρος εγινε αλλο μηχανακι.

karateo
20/12/2019, 09:34
Μήπως άλλαξες γκόμενα ή πήρε μερικά κιλά?

Bowleno
20/12/2019, 13:10
Μήπως άλλαξες γκόμενα ή πήρε μερικά κιλά?

Σε καλό σου, πάει ο καφές :moutza::moutza::bawl::bawl:

Nospecialname
20/12/2019, 14:41
Όχι την ίδια έχω

Θα κοιτάξω και τον δίσκο..

Ιάσωνα κανονική χρήση κάνω , τίποτα ιδιαίτερο..Εσύ πόσα χλμ έχεις και δεν σ έχει βγάλει τπτ?Να ξες δίσκους θα σου βγάλει σίγουρα σε όλους έχει βγάλει στα ίδια χλμ

Iaswnas1988
21/12/2019, 14:53
Εχω λίγο λιγότερα απο εσένα....το θέμα ειναι οτι λες οτι σου έκαψε τα 3/4 σε λάδι,εμένα σταγόνα ακόμα...Οταν λες σε όλους;;Λίγους έχω δει με velos πόσο μάλλον πόσοι κάνανε 10κ χιλιόμετρα καθώς είναι σχετικά καινούργιο μηχανάκι

o_gavros
21/12/2019, 22:22
Οκ όταν το ελέγξεις πες γνώμη

Ποια ζάντα έβαλες και σε τι τιμή;

τελικά σταμάτησε το τρέμουλο.
Union φόραγε απο τη μάνα του, την ίδια έβαλα. 52€ ΝΚμοτο στη Θηβων λιγο παραπάνω απο το ΤΕΙ.

Nospecialname
22/12/2019, 00:22
Μόνο την μπροστά?

Και γιατί μαμά?Αργά η γρήγορα τα ίδια θα ξανακάνει , ότι αλλάζεις να βάζεις αφτερμαρκετ

Kickstart
22/12/2019, 08:52
Πέραν των όσων σου είπαν ήδη, αν βάζεις λουκέτο στον δίσκο μπροστά να τσεκάρεις και τον δίσκο αν είναι ίσιος ή μήπως έχει στραβώσει και ακουμπάει στο τακακι ενώ δεν πατάς φρένο και σου κάνει αυτές τις μαλακιούλες... Πήγαινε μια βόλτα χωρίς να πατήσεις καθόλου μπροστινό και σταμάτα κάπου και άγγιξε τον δίσκο... Αν είναι πολύ ζεστός σημαίνει ότι μπορεί να βρήκες το πρόβλημα.. Ο δίσκος από αυτά τα λουκετακια στραβωνει εύκολα σε ποιοτικά μηχανάκια.. Πόσο μάλλον σε κινεζιά.

Nospecialname
22/12/2019, 09:54
Δεν έχω λουκέτο δίσκου αλλά θα το κοιτάξω , φαίνεται πολύ πιο έξυπνος τρόπος να το δεις αν και τώρα χειμώνα θα είναι πιο δύσκολο

o_gavros
22/12/2019, 11:36
Μόνο την μπροστά?

Και γιατί μαμά?Αργά η γρήγορα τα ίδια θα ξανακάνει , ότι αλλάζεις να βάζεις αφτερμαρκετ
Την πίσω άλλαξα.
Επίσης, μέχρι να αρχίσεις να μυρίζεις καλύτερα τη φάση, σου προτείνω (όσο πιο φιλικά μπορώ) να μην δίνεις συμβουλές.

Nospecialname
22/12/2019, 19:03
Δεν χρειάζεται να καταλάβω κάτι παραπάνω , όλα τα γνήσια ανταλλακτικά μάπα είναι , για αυτό χαλάνε και τόσο γρήγορα κιόλας

o_gavros
22/12/2019, 19:15
Δεν χρειάζεται να καταλάβω κάτι παραπάνω , όλα τα γνήσια ανταλλακτικά μάπα είναι , για αυτό χαλάνε και τόσο γρήγορα κιόλας

είσαι επίτηδες εκνευριστικός ή είναι η φύση σου τέτοια ρε παλίκαρε; γιατί εγώ προσπάθησα να σε βοηθήσω...

δεν είναι όλα τα μηχανακια/ανταλλακτικά ποιότητας ντεητόνα. η ζάντα μου είχε πάνω της σχεδόν 150Κ χλμ και το φορτωμα που είχε φάει δε θα το δει μηχανάκι σου.
Βούτα επιτέλους τη γλώσσα σου στο μυαλό πριν πετάξεις την κάθε κεραμίδα σου, γιατί έχεις αρχίσει και (με) κουράζεις με το ανελέητο σπαπάρισμα με το μπρίκι σου.
Επίσης, το να μην πεις τίποτα (ειδικά όντας όσο άσχετος όσο εσύ) είναι κι αυτό μια απο τις επιλογές σου.Καλύτερα να μασας που λένε.

JasonEV
22/12/2019, 23:10
Δεν χρειάζεται να καταλάβω κάτι παραπάνω , όλα τα γνήσια ανταλλακτικά μάπα είναι , για αυτό χαλάνε και τόσο γρήγορα κιόλας
Αληθεια; Για βρες μου ζαντα για kaze-r καλυτερη απο την εργοστασιακη! Οστωσο σοβαρα τωρα 3 βενζιναδικα δεν ειχαν δεικτη psi;

viper1
23/12/2019, 09:01
Αληθεια; Για βρες μου ζαντα για kaze-r καλυτερη απο την εργοστασιακη! Οστωσο σοβαρα τωρα 3 βενζιναδικα δεν ειχαν δεικτη psi;

Τι είναι το psi?

Bowleno
23/12/2019, 09:10
Τι είναι το psi?

Μονάδα μέτρησης πίεσης....

viper1
23/12/2019, 09:30
Μονάδα μέτρησης πίεσης....

Δηλαδή?

RaGe_Raptor
23/12/2019, 12:05
Τι είναι το psi?

Άσχετοι,άσχετοι.....
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Private_Sector_Involvement

teogtp
23/12/2019, 12:05
Μονάδα μέτρησης πίεσης....

Και το κούρεμα που έκανε ο Βενιζέλος στα αποθεματικά των ταμείων.

RaGe_Raptor
23/12/2019, 12:07
Και το κούρεμα που έκανε ο Βενιζέλος στα αποθεματικά των ταμείων.

Πως σε πετσόκοψα έτσι καφετζή μου! :bawl:

teogtp
23/12/2019, 12:25
:lol:

Nospecialname
23/12/2019, 13:04
είσαι επίτηδες εκνευριστικός ή είναι η φύση σου τέτοια ρε παλίκαρε; γιατί εγώ προσπάθησα να σε βοηθήσω...

δεν είναι όλα τα μηχανακια/ανταλλακτικά ποιότητας ντεητόνα. η ζάντα μου είχε πάνω της σχεδόν 150Κ χλμ και το φορτωμα που είχε φάει δε θα το δει μηχανάκι σου.
Βούτα επιτέλους τη γλώσσα σου στο μυαλό πριν πετάξεις την κάθε κεραμίδα σου, γιατί έχεις αρχίσει και (με) κουράζεις με το ανελέητο σπαπάρισμα με το μπρίκι σου.
Επίσης, το να μην πεις τίποτα (ειδικά όντας όσο άσχετος όσο εσύ) είναι κι αυτό μια απο τις επιλογές σου.Καλύτερα να μασας που λένε.

Αφού εσύ δεν είχες πει πως έχεις βέλος με λιγότερα χλμ από το δικό μου??

Nospecialname
23/12/2019, 13:05
Αληθεια; Για βρες μου ζαντα για kaze-r καλυτερη απο την εργοστασιακη! Οστωσο σοβαρα τωρα 3 βενζιναδικα δεν ειχαν δεικτη psi;

Ναι , ξες εσύ κανένα που να έχει (και να λειτουργεί) για να πάω και εγώ?

mia_zoi_kawa
23/12/2019, 19:50
5.000.000 οχήματα στην Ελλάδα χωρίς να υπολογίσουμε ποδήλατα, καροτσάκια οικοδομής, φουσκωτές βάρκες κτλ τσεκάρουν την πίεση του αέρα σε βενζινάδικα.... Εσύ nonspecial name δεν μπορείς;;;

Bowleno
23/12/2019, 20:29
Δηλαδή?

πόσο αέρα βάζεις στα ελαστικά σου; (https://en.wikipedia.org/wiki/Pounds_per_square_inch)

viper1
23/12/2019, 21:24
πόσο αέρα βάζεις στα ελαστικά σου; (https://en.wikipedia.org/wiki/Pounds_per_square_inch)

Δεν βάζω ο ίδιος. Όταν πάω για βενζίνη με ρωτάνε να δουν λάδια και πιέσεις στα ελαστικά και τους λέω δείτε τα . Οπότε δεν ξέρω τι είναι αυτό το psi

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/12/2019, 21:31
Πριν καμία 20αρια χρόνια δούλευα σε Βουλκανιζατέρ. Θυμάμαι ότι όποιο όχημα και να ερχόταν η πίεση στά ελαστικά ήταν 28 λιμπρες μπροστά 30 πίσω. Ποδηλατα,αυτοκίνητα,μηχανακια.ολλά 28-30.Αυτό κανω και εγώ ακόμα. Τώρα τί έχει αλλάξει και κοιτάμε τόσο πολύ τής πιέσεις?Στο νήμα με τά ποδήλατα διαβάζω κάτι τρελλά...

mia_zoi_kawa
23/12/2019, 21:34
Τώρα στα περισσότερα ιχ χωρίς φορτίο παίζει το 31 μπρος πίσω... Στα ποδήλατα η πίεση είναι επιστήμη μιας και μπορει να κριθεί ακόμα και ένας αγώνας από αυτήν..

Volpad
23/12/2019, 21:38
Δεν ξέρω τι λετε εσείς, αλλα εγώ ίσως είμαι πολύ ευαίσθητος και καταλαβαίνω την αλλαγή. Βάζω πάντα 35 μπροστά και 42 πισω.

Μόλις νιώσω τη διαφορά πηγαίνω στο βενζινάδικο και συμπληρώνω καμία 15αριά μπροστά και άλλα τόσα πίσω...

RaGe_Raptor
23/12/2019, 22:36
Πιο επιστημονική κι ακριβής μέθοδος από την "κλωτσιά στο λάστιχο" δεν υπάρχει

viper1
23/12/2019, 22:41
Πιο επιστημονική κι ακριβής μέθοδος από την "κλωτσιά στο λάστιχο" δεν υπάρχει

Αυτό πως γίνεται? Με βολε μυτο ή τακουνακι?

RaGe_Raptor
23/12/2019, 22:42
Αυτό πως γίνεται? Με βολε μυτο ή τακουνσκι?

Μύτη του παπουτσιού. Πάντα μύτη.

Bowleno
23/12/2019, 22:49
Δεν βάζω ο ίδιος. Όταν πάω για βενζίνη με ρωτάνε να δουν λάδια και πιέσεις στα ελαστικά και τους λέω δείτε τα . Οπότε δεν ξέρω τι είναι αυτό το psi

Έκανες τον κόπο να πατήσεις στο link για να μάθεις; η τζάμπα γράφω και μας τρολλάρεις;

viper1
23/12/2019, 23:00
Έκανες τον κόπο να πατήσεις στο link για να μάθεις; η τζάμπα γράφω και μας τρολλάρεις;

Δεν ξέρω αγγλικά

viper1
23/12/2019, 23:02
Μύτη του παπουτσιού. Πάντα μύτη.

Δουλεύει με όλα τα παπούτσια? Ή πρέπει να είναι συγκεκριμένο? Αθλητικό ορειβατικό μποτακι μοτοσυκλέτας κλπ?

RaGe_Raptor
23/12/2019, 23:20
Δουλεύει με όλα τα παπούτσια? Ή πρέπει να είναι συγκεκριμένο? Αθλητικό ορειβατικό μποτακι μοτοσυκλέτας κλπ?

Το καλό το πόδι, ότι παπούτσι και να φοράει.....

viper1
23/12/2019, 23:38
Το καλό το πόδι, ότι παπούτσι και να φοράει.....

Όταν λες το καλο πόδι εννοείς το δεξί?

νεοσσός
24/12/2019, 17:36
Σε ποδήλατο κάποια περίοδο που έλεγχα συχνά πιέσεις, μπορούσα με το χέρι να καταλάβω πιέσεις από 30 έως 70 psi με ακρίβεια +-3 psi. Οδηγώντας το, καταλαβαίνω διαφορές πάνω από 5 psi.

Σε μοτοσακό και αμάξι, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μόνο αν χάσει πολύ αέρα και σκληρύνει το τιμόνι ή φθάσει σε σημείο να φαίνεται με το μάτι ή να σου επιβραδύνει την ελεύθερη οριζόντια κύλιση. Αλλά τότε είναι αργά, διότι μιλάμε για πιέσεις κάτω από 20 psi, όπου το λάστιχο φθείρεται και έχει χειρότερη ευστάθεια. Οπότε ελέγχω προληπτικά με μανόμετρο.