PDA

View Full Version : Κλείδωμα τιμονιού transalp?



tzimidis
20/12/2019, 19:51
Για να κλειδώσει το τιμονι σε τρανσαλπ,
υπάρχει κάνα συγκεκριμένο κόλπο?

ή απλά τα έχει παίξει το κλειδι/η κλειδαριά?

MAIK72
20/12/2019, 20:07
Θα έλεγα πατητό αλλά 99,99 % τα΄χει παίξει :p

telegonos
20/12/2019, 20:35
Το τιμόνι μπορεί για κάποιο καλώδιο ή κάτι άλλο που δεν είναι στην σωστή του θέση, να μην πηγαίνει στο τέρμα που πρέπει. Βοήθα το όσο προσπαθείς να κλειδώσεις.

Από το Off της κλειδαριάς, στην θέση κλειδώματος, εκτός της περιστροφής, πιέζουμε ταυτόχρονα το κλειδί, προς τον πάτο της κλειδαριάς.

o_gavros
22/12/2019, 12:33
εχω διαπιστώσει ότι λίγο σπρέι σιλικόνης, πάντα βοηθάει τις κλειδαριές να δουλεύουν καλύτερα.
Δε χάνεις κάτι να του πατήσεις καναδυο φυσουνιές

viper1
22/12/2019, 13:06
Το κλειδί είναι το δικό του ή είναι αντιγραφή? Δοκίμασε όταν το πιέζεις προς τα κάτω ή το γυρνάς προς την θέση κλειδώματος να το σπρώχνεις ελαφρά είτε προς τα εμπρός είτε προς τα πίσω .
Και ρίξε σπρει λίπανσης μέσα στην κλειδαριά όπως γράφει και ο gavros

telegonos
22/12/2019, 14:02
Επί τη ευκαιρία και για όποιον ενδιαφέρει:

Πως αλλάζουμε συνδυασμό αλλά και γενικότερα πληροφορία πως ανοίγουμε για να επισκευάσουμε κλειδαριά (π.χ. να λιμάρουμε λίγο τις ασφάλειες αν λόγω φθοράς δεν δουλεύουν τέλεια) εκείνης της γεννιάς Honda , εδώ >>> http://forcev4.blogspot.com/2017/09/honda-90.html

MAIK72
22/12/2019, 15:12
:a013:Πολύ καλή δουλειά αλλά καθόλου έυκολη διαδικασία .Δεν ξέρω πόσο έδωσες για την κλειδαριά αλλά τελικώς απευθύνθηκα σε κλειδαρά και έκανα την δουλειά μου με 20 ευρώ. 'Αλλαξε όλες τις ασφάλειες + καινούριο κλειδί. Εχει 2 πείρους + ένα καπάκι που έπρεπε να αφαιρεθούν

413653

borgiriadis1
24/12/2019, 06:41
Δοκίμασε καθώς γυρνάς και πιέζεις προς τα κάτω να σπρώχνεις προς τα πάνω ή να τραβάς προς τα κάτω το κλειδί παράλληλα με την κλειδαριά. Ανάλογα την καταπόνηση του σε κάποιο σημείο θα ξεμπλοκάρει.

tzimidis
11/01/2020, 22:20
Λοιπόν, με τη σειρα πήρα ότι σπρεΐ είχα και εριξα με διαφορά μιας μέρας κάθε φορά :
1) σπρεΐ επαφών. Καμμιά απόκριση.
2)wd40 - καμμιά διαφορά, απλά μπαινοβγαινε το κλειδι πιο εύκολα. Κλείδωμα τιμονιού γιοκ.
3) valvoline synth. chain lube- ως εκ θαύματος δούλεψε. Τιμόνι κλειδώνει κανονικά.
4) λαδι απίστευτα λεπτό (για ραπτομηχανες), πισωγύρισμα, ξανά δυσκολία στο κλείδωμα.
5) ξανα valvoline synthetic chain lube, όλα κομπλέ. Κλειδώνει ξεκλειδώνει κανονικά.

414156

ioannispar
11/01/2020, 23:38
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δούλεψε με το WD40 και δούλεψε με το λάδι αλυσίδας:confused:. Πρόσεξε μόνο μην στεγνώσει και μετά ξανά από την αρχή:facepalm:

telegonos
12/01/2020, 01:35
Γιατί κάπου παρεμβάλεται το παχύρευστο και διορθώνει-γεμίζει μια ανοχή κάποιου εξαρτήματος με άλλο, που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Τα λεπτόρευστα υγρά, υποχωρούν και δεν γεμίζουν την ανοχή αυτή, μπλοκάρει ο μηχανισμός για αυτό το τόσο λίγο, και δεν δουλεύει.

ioannispar
12/01/2020, 19:43
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ακούγεται όμως λογικό!

borgiriadis1
17/01/2020, 12:16
Γιατί κάπου παρεμβάλεται το παχύρευστο και διορθώνει-γεμίζει μια ανοχή κάποιου εξαρτήματος με άλλο, που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Τα λεπτόρευστα υγρά, υποχωρούν και δεν γεμίζουν την ανοχή αυτή, μπλοκάρει ο μηχανισμός για αυτό το τόσο λίγο, και δεν δουλεύει.

Κ αν μπετοσει εκεί μέσα η βαλβολίνη τι κάνεις?

OldMan
17/01/2020, 12:29
να του πατήσεις καναδυο φυσουνιές

Δουλεψες γκαρσονι σε ναργιλετζίδικο ρε καρνταση..??

telegonos
17/01/2020, 12:35
Κ αν μπετοσει εκεί μέσα η βαλβολίνη τι κάνεις?

Νομίζω προβλέπει ο Θρησκευτικός κώδικας για τέτοιες περιπτώσεις ότι μπορείς να επικαλείσαι τα Θεία, χωρίς να πιάνεται για Υβρις.

Όπως όταν χτυπάς το μικρό δάκτυλο στο πόδι του τραπεζιού.

OldMan
17/01/2020, 12:42
Ρεεεε... αϊντε μαμω τις Παρασκευες μου μεσα...

Πως θα "μπετωσει" η βαλβολινη..??
(ακόμη και μουσγα να πιασει, ριχνεις οποιοδηποτε διαλυτικο ή κατευθειαν penetrating oil και ερτεν στα παγια τ'ς ..)

o_gavros
22/01/2020, 15:28
Κ αν μπετοσει εκεί μέσα η βαλβολίνη τι κάνεις?
και τι είναι η βαλβολίνα να μπετώσει ρε κουμπάρε;
λαδάκι γραναζιώνε είναι...λιπαντικό...βάλε λάδι κι έλα βράδυ που λέμε.


Δουλεψες γκαρσονι σε ναργιλετζίδικο ρε καρνταση..??

με προορίζανε για πρωτοσύγκελο στο τοπικό μαγαζί γωνία (απαφτα π'αφθονούν στην επικράτεια) αλλά τα σπασα με την πρώτη φίρμα της μαρκίζας και αποχώρησα ατακτως.
κι εκεί ντουμάνια παίζανε :D


Νομίζω προβλέπει ο Θρησκευτικός κώδικας για τέτοιες περιπτώσεις ότι μπορείς να επικαλείσαι τα Θεία, χωρίς να πιάνεται για Υβρις.

Όπως όταν χτυπάς το μικρό δάκτυλο στο πόδι του τραπεζιού.

Ιτ ιζ νόουν.

viper1
22/01/2020, 22:39
και τι είναι η βαλβολίνα να μπετώσει ρε κουμπάρε;
λαδάκι γραναζιώνε είναι...λιπαντικό...βάλε λάδι κι έλα βράδυ που λέμε.



με προορίζανε για πρωτοσύγκελο στο τοπικό μαγαζί γωνία (απαφτα π'αφθονούν στην επικράτεια) αλλά τα σπασα με την πρώτη φίρμα της μαρκίζας και αποχώρησα ατακτως.
κι εκεί ντουμάνια παίζανε :D



Ιτ ιζ νόουν.

Μπορεί να παγώσει αν το πάει Σιβηρία το μηχανάκι

Acacius
22/01/2020, 22:57
Μπορεί να παγώσει αν το πάει Σιβηρία το μηχανάκι

Σε τέτοια περίπτωση το "Πώς κλειδώνει το Transalp;" έρχεται σε δεύτερη μοίρα, διότι προέχει το "Πώς ξαναβρίσκω το πουλί μου;" :D


Edit επί του θέματος: το chain lube μπετώνει και στη νοτιοανατολική Μεσόγειο, για να μην το πετάει η αλυσίδα με την πρώτη γκαζιά. Γι' αυτό μάλλον δούλεψε.

o_gavros
23/01/2020, 14:44
ως τσεηνλουμπζ ειθιστε να αναφερονται διαφορα σπρει και 117 σελίδες σχετικού διπλανου νήματος μαδομουνιάζονται για το μπένεφιτ φάκτορ αυτων, οπως το λέμε δυτικά των Πέκος.
η βαλβολινα ως γκιαρ οιλ, εδω στο σανυ γκρις τουλάχιστο, δε θα παγωσει ποτές.

Acacius
23/01/2020, 15:40
Δεκτόν και απολύτως ορθόν, αλλά σε αυτό το θέμα έχουμε chain lube μάρκας Valvoline... οπότεΣ μπετώνει και καλά κάνει.

borgiriadis1
24/01/2020, 14:20
Δεκτόν και απολύτως ορθόν, αλλά σε αυτό το θέμα έχουμε chain lube μάρκας Valvoline... οπότεΣ μπετώνει και καλά κάνει.

Παρεξηγήθηκε η φράση μου γτ την διατύπωσα λάθος.
Όταν είπα βαλβολίνη εννοούσα αυτό που είδα στην εικόνα (την μάρκα δλδ). Κ αυτό μπετόνει. Αλλιώς δεν θα καθαρίζαμε τις αλυσίδες. (Μην αναφέρω τπτ για wd40 και γίνει μακελιό:bawl:)