PDA

View Full Version : f650gs να το παρω;



lammadin
06/12/2005, 16:49
γεια χαρα παιδια,

βρισκομαι στο ψαξιμο για την πρωτη μου μηχανη.
εχω αλλαξει πολλες γνωμες ως τωρα(γυμνο street,εντουρο,ταξιδιαρικο street,tdm,xt και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε.)

καθε φορα ομως που κοιτουσα το gs-ακι κατι μεσα μου μου ελεγε οτι αυτο πρεπει να παρω...
το ψαχνω πολυ καιρο τωρα και το εχω κουρασει μπορω να πω.
γι'αυτο θα ηθελα να με πεισετε.και να με πληροφορησετε παρακαλω...:smilea:

να το παρω;

τι να περιμενω απο αυτο;

τι παραπονα εχετε εσεις απο αυτο;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων (κλασικα):wave2:

RTnick
07/12/2005, 18:37
[i]βρισκομαι στο ψαξιμο για την πρωτη μου μηχανη.
εχω αλλαξει πολλες γνωμες ως τωρα(γυμνο street,εντουρο,ταξιδιαρικο street,tdm,xt και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε.)


Καλώς ήρθες στο forum :wave2: :wave2:

Όταν λες 1η μηχανή. Τί εννοείς ?

Τι εμπειρία έχεις ? πχ. καλοκαιρινές διακοπές ? ηλικία ? τι μηχανές έχεις οδηγήσει μέχρι τώρα ? ποιές οι εντυπώσεις σου ?

geopitt
08/12/2005, 09:39
ΤΟ F650GS ABS ΤΟ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ KAI ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (25000χλμ).ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ (ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) .ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ. ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ABS.

Konti
08/12/2005, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
ΤΟ F650GS ABS ΤΟ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ KAI ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (25000χλμ).ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ (ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) .ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ. ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ABS.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ! ΤΟ GS ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΖΥΓΗΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΗ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΙ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ-ΕΥΕΛΙΚΤΟ- ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.... ΘΑ ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΒΕΝΖΙΝΗ (ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ)!!!!ΟΛΑ ΤΑΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΙΑ ΒΓΕΝΟΥΝ ΜΕ ABS, ALARM ΚΑΙ ΘΕΡΜΕΝΟΜΕΝΑ GRIP!

lammadin
08/12/2005, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Καλώς ήρθες στο forum :wave2: :wave2:

Όταν λες 1η μηχανή. Τί εννοείς ?

Τι εμπειρία έχεις ? πχ. καλοκαιρινές διακοπές ? ηλικία ? τι μηχανές έχεις οδηγήσει μέχρι τώρα ? ποιές οι εντυπώσεις σου ?

Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις...:smilea:

Τωρα απο εμπειρια σχεδον τιποτα.βολτες τα καλοκαιρια με παπια φιλων στο χωριο.το διπλομα το εχω εδω και εναμισι χρονο,σε αυτο το διαστημα παιρνω απο φιλους και συναδελφους για βολτα (transalp,vstrom,cbf 600 και πριν λιγο καιρο εκανα και μια βολτα το multystrada του κουμπαρου μου.)
ειμαι 28 χρονων...

το strom και το transalp μου φανικαν καπως μεγαλα και μου πηρε ωρα να εξοικειωθω αλλα τελικα τα καταφερα και τα πηγα απο ασπροπυργο αθηνα 2-3 φορες το καθενα.Το cbf μου φανικε πιο ευκολο και το παω πιο ανετα.το ducati δεν προλαβα να καταλαβω...

nikoskkk
08/12/2005, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ABS.





ΔΙΑΦΩΝΩ ΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΕΙΡΟ ΟΔΗΓΟ!!!!!!!!
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:











Να το πάρεις είναι αρκετά καλό!!



Αν ψάχνεις μεταχειρισμένο στύλε κάνα πμ γιατί πουλάω το δικό μου.
:wave2: :wave2:

MikeG
08/12/2005, 15:50
NA TO PAREIS.....NA TO PAREIS TO GS NA TO PAREIS...

RTnick
10/12/2005, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις...:smilea:

Τωρα απο εμπειρια σχεδον τιποτα.βολτες τα καλοκαιρια με παπια φιλων στο χωριο.το διπλομα το εχω εδω και εναμισι χρονο,σε αυτο το διαστημα παιρνω απο φιλους και συναδελφους για βολτα (transalp,vstrom,cbf 600 και πριν λιγο καιρο εκανα και μια βολτα το multystrada του κουμπαρου μου.)
ειμαι 28 χρονων...

το strom και το transalp μου φανικαν καπως μεγαλα και μου πηρε ωρα να εξοικειωθω αλλα τελικα τα καταφερα και τα πηγα απο ασπροπυργο αθηνα 2-3 φορες το καθενα.Το cbf μου φανικε πιο ευκολο και το παω πιο ανετα.το ducati δεν προλαβα να καταλαβω...

οκ από τα λεγόμενα σου φαίνεσαι αρκετά έξυπνος και ώριμος, αφού μπορείς να βαθμολογήσεις και να "παντρέψεις" τις ικανοτητές σου με τις εμπειρίες σου. Άλλοι στη θέση σου μπορεί επειδή έχουν οδηγήσει μία φορά το multystrada να πιστεύουν ότι έφτασαν ξαφνικά στο ανώτατο επίπεδο και είναι έτοιμοι για όλα !!!

Ξέρω κάποιον που με μηδέν εμπειρία δοκίμασε ένα harley electra glide.... το πήγε καλά τη πρώτη βόλτα .... Την επόμενη κατέθεσε τα χαρτιά για δίπλωμα και την προκαταβολή στην harley για ένα fatboy..... αποτέλεσμα ???

σε ένα μήνα έφαγε μια καθώς πρέπει τούμπα στα λιμανάκια και το έβαλε στη χρυσή ευκαιρία .... :confused: :confused:


Τι θέλω να πω??

Πιστεύω ότι τα κυβικά (όπως όλα τα πράγματα στη ζωή) πρέπει να ανεβαίνουν με την εμπειρία του αναβάτη αρμονικά και παράλληλα. Κυκλοφορώ κάθε μέρα με το RT στη κηφισίας και στο ποτάμι και βλέπω πολλούς με transalp, Vstrom, gs κλπ. που δυσκολεύονται να τα χειριστούν μόλις πιάσουν τα δύσκολα (πχ. κίνηση ή βροχή), όμως τα βγάζουν πέρα μια χαρά. Θυμάμαι το καλοκαίρι (είχα ένα TDM τότε) κάποιον με ένα Transalp μαύρο με μαύρη δερμάτινη επένδυση στο tank (χωρίς πινακίδες αφού ήταν του κουτιού τότε) που συσκολευόταν να περάσει ανάμεσα από τη κίνηση του Κηφισού. Τη προηγούμενη εβδομάδα τον αναγνώρισα και έριχνε στα αφτιά κάτι παπιά και scooters στο ίδιο ακριβώς σημείο. Πιστεύω ότι το gs και γενικά η κατηγορία των 650 είναι όλα καλά μηχανάκια για την Αθήνα και όχι μόνο, για κάποιον που έχει μια μικρή εμπειρία στη πλάτη του.

Αν δεν διάβαζα το post σου ακόμα και αν δεν συμφωνούν πολλοί εδώ μέσα, θα σου έλεγα ότι μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από κανα μεταχειρισμένο 250 ή 400 πρώτα για λίγο καιρό και μετά να κάνεις το όνειρο πραγματικοτητα=GS :a25:

Επείδή όμως κατάλαβα ότι το γουστάρεις πολύ το GS, και αφού δεν είναι και κανένα θηρίο...

:a13: ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ :a13: ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ :a13:

lammadin
10/12/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
θα σου έλεγα ότι μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από κανα μεταχειρισμένο 250 ή 400 πρώτα για λίγο καιρό και μετά να κάνεις το όνειρο πραγματικοτητα=GS :a25:

Αυτο ηταν το αρχικο σχεδιο μου 250...650...1150...1200...:cool:
αλλα δεν εχω την οικονομικη ευχερεια για να αλλαξω τοσα μηχανακια.ετσι αποφασισα να λιγοστεψω τα βηματα αυξανοντας τις χρονικες περιοδους.
ηταν το δευτερο καλυτερο πλανο που μπορουσα να σκεφτω.:smilea:

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για το ενδιαφερον.
:beer: :beer:

postman
14/12/2005, 00:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ .ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ TEST RIDE ΤΟ ΧΤ660 . ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΒΜW ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ , ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΥΝΧΡΟΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ,ΚΑΙ 2000ΕΥΡΩ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ . ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ Η BMW ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΗ . ΤΗΝ ΦΗΜΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΩΦΕΙΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (SERVICE) KAI ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΟ AFTER SALES SERVICE , ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ MOTOΣΥΚΛΕΤΩΝ ΤΗΣ (ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ).

madtank
14/12/2005, 09:02
Γεια χαρα παιδια. Ο madtank με οδηγικη εμπειρια απο το 1978 και 42 χρονακια στην κουρουμπα του. Απο μηχανες: 1978 Z 50Honta,
απειρα παπακια ολων των εταιρειων, 1980 ΧΤ 500 Yamaha, 1982 TENERE 600, 1984, Z1R 1000 KAWASAKI (το ομορφότερο), δυο χρονια χωρις " σελα" 1984 - 1986 καθως με καλεσα να υπηρετησω η ΜΑΜΑ πατριδα, 1987 ΧΤ 600 YAMAHA, 1992 650GS
BMW μεχρι και το 2000, στην συνεχεια GS 1150 BMW και τωρα απο τον Ιουνιο 05 R 1200 GS BMW.
Με τοσα χρονια εμπειριας προτεινω:
Φιλε μου να το παρεις το 650 ΑΛΛΑ με προσοχη και συνεση στον δρομο ΠΑΝΤΟΤΕ και οχι μονο στην αρχη. ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ακομα και στις ποιο κοντινες διαδρομες, συνηθως την "πατας" σε διαδρομες που κανεις καθημερινα. To ABS ειναι απαραιτητο αλλα πρεπει να αποκτησεις μια εξοικιωση στο φρεναρισμα πρωτα. Με το 650 GS που ειχα εγω το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν με τα ηλεκτρικα ( εκαιγε τις λαμπες ) ποτε δεν καταλαβα το γιατι!!!
Τα καινουργια μοντελα απο ' τι ακουω δεν εχουν τετοια προβληματα πλεον. Η αξιοπιστια του κινητηρα του ειναι δεδομενη. Λιγη δυναμη παραπανω θα την ηθελε αλλα και ετσι παει καλα.
ΑΥΤΑ!!

lord_dimos76
14/12/2005, 23:19
ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ MADTANK ΣΤΟ FORUM!!!:a024: :a024:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤ(ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ),ΟΝΤΩΣ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ,ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 650GS(ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ),ΤΟΣΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ(ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ).ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΘΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ,ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΟΡΙΖΑ ΦΥΣΙΚΑ!

RTnick
14/12/2005, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ .ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ TEST RIDE ΤΟ ΧΤ660 . ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΒΜW ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ , ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΥΝΧΡΟΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ,ΚΑΙ 2000ΕΥΡΩ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ.

Καλησπέρα postman :wave2:

Δεν έχω κάτι με το XT660, ούτε είμαι κολλημένος με τα BMW (εντάξει εντάξει :D :D λίγο ίσως), αλλά το 660 είναι διάολος για άπειρο οδηγό. Οδηγείς XT660? είναι πολύ καλό μηχανάκι: στρίβει, φρενάρει, μπαίνει στη κίνηση σαν παπί. Δε ξέρω ρε φίλε αλλά το μηχανάκι το έχει ο κολητός μου και....
1. Δε μπορεί να βγεί εθνική γιατί τον κουράζει. Άντε μέχρι Χαλκίδα με το ζόρι (δε συζητάω να με ακολουθήσει με το RT) και
2. Ποτέ :nono: ποτέ δεν παίρνεις τόσο γρήγορο μηχανάκι όταν είσαι "νέος" :nono: :nono:

Θα συμφωνήσει μαζί μου ο madtank (:wave2: ) ότι όταν αγοράζεις ένα καινούριο μηχανάκι στην αρχή είσαι ψαρομένος και προσέχεις πάντα. Όλα πάνε καλά :cool: Όταν όμως συνηθίσεις και αρχίσεις τα γκάζια ........:bawl: Γι'αυτό απλά θα αντιγράψω αυτά που ΣΟΦΑ έγραψε ο madtank --->


Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Φιλε μου να το παρεις το 650 ΑΛΛΑ με προσοχη και συνεση στον δρομο ΠΑΝΤΟΤΕ και οχι μονο στην αρχη. ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ακομα και στις ποιο κοντινες διαδρομες

.-

madtank
15/12/2005, 10:10
Φιλε RTnick, να σου πω μόνο οτι μετα απο τοσα χρονια οδηγικης εμπειριας, οταν παρελαβα το 1200, για τα πρωτα χιλιομετρα ημουν "ψαρωμενος.....!!!!!!" :dizzy: Πολλη γρηγορα καταλαβα οτι κατω απο τα σκελια μου ειχα μια διαφορετικη μοτο/κλετα.
Με διαφορετικο κεντρο βαρους , λιγοτερα κιλα και το κυριοτερο με μεγαλυτερη ιπποδυναμη. Φυσικα πηρα το κολλαει μετα απο την πρωτη βολτα μεχρι την Βαρκιζα, αλλά και στις καλοκαιρινες διακοπες στην Σκιαθο. Εκει συνειδητοποιησα την διαφορα που κάνουν τα κιλα στο χωμα αλλα και στην εθνικη - μεχρι τον Αγ. Κωνσταντινο για να παρω το καραβι- η συμπεριφορα του 1200 ειναι διαφορετικη απο του 1150. Στο καραβι συναντησα ενα τυπο με ενα 1150 καμμια 55 χρονων - πηγαινε στην Σκοπελο - για ολη την οδηγικη του ζωη μονο BMW καμμια αλλη. Μου ειπε βλεποντας με "να προσπαθω" να κανω μανουβρα μεσα στο καραβι: Νεος!!! με BMW βλεπω, η καλη νοικοκυρα ειναι δουλα και κυρα. Ε ΝΑΙ για το 1200 ημουν "νεος" οδηγος και καποιος με εμπειρια μπορουσε να το καταλάβει.
ΑΥΤΑ